South Africa 2008/09

NSL (Absa) Premiership

Final Table:  

 1.SuperSport United         30 16  7  7  45-22  55  Champions
 2.Orlando Pirates           30 15 10  5  37-20  55
 3.Kaizer Chiefs             30 15  5 10  37-32  50
 4.Free State Stars          30 12 11  7  38-24  47
 5.Lamontville Golden Arrows 30 13  7 10  44-28  46
 6.Bidvest Wits              30 13  7 10  42-33  46
 7.Ajax Cape Town            30 13  7 10  36-34  46
 8.AmaZulu                   30 12  6 12  33-33  42
 9.Mamelodi Sundowns         30 11  7 12  28-28  40
10.Santos                    30 10  9 11  28-31  39
11.Moroka Swallows           30 10  7 13  32-39  37
12.Maritzburg United         30 10  6 14  34-53  36
13.Platinum Stars            30  8 11 11  35-40  35
14.Bloemfontein Celtic       30  8  9 13  34-38  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Thanda Royal Zulu         30 10  3 17  40-58  33  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
16.Bay United                30  5  6 19  26-56  21  Relegated

Round 1
[Aug 27]
Ajax Cape Town            1-1 Maritzburg United
  [Mabhuti Khanyeza 65; Brice Aka 69]
Bidvest Wits              2-0 Santos 
  [Phikolethu Spelman 36, Marawaan Bantam 43pen]
[Aug 30]
Lamontville Golden Arrows 1-0 Orlando Pirates
  [Kagiso Dikgacoi 22]
Moroka Swallows           1-1 Bay United
  [Morgan Shivambu 52; Lizo Genu 37]
SuperSport United         1-0 Free State Stars
  [Brent Carelse 14pen]
Kaizer Chiefs             1-2 Thanda Royal Zulu
  [Gert Schalkwyk 46; Bernard Parker 19, 55pen]
[Aug 31]
Bloemfontein Celtic       0-1 Mamelodi Sundowns
  [Surprise Moriri 6]
AmaZulu                   0-1 Platinum Stars
  [Luis Robinson Renteria 19]

Round 2
[Sep 12]
Orlando Pirates           0-0 Bidvest Wits       
Santos                    3-0 Bay United
  [Tyren Arendse 9pen, Musa Otieno Ongao 24, Kenwyn Manuel 84]
[Sep 13]
Free State Stars          0-0 Lamontville Golden Arrows 
[Sep 14]
Maritzburg United         3-2 Kaizer Chiefs
  [Sipho Mngomezulu 45, Brice Aka 47, Fadlu Davids 84; Tshepo Bulu 4,
   Jonathan Quartey 72]
Thanda Royal Zulu         2-1 Bloemfontein Celtic 
  [Bernard Parker 64, 74pen; Geofrey Serunaumas 85]
[Sep 17]
Moroka Swallows           2-4 Ajax Cape Town
  [David Radebe 69, Mark Haskins 84; Sifiso Vilakazi 7,
   S Sameehg Doutie 8, Mabhuti Khenyeza 29, Eduardo Ferreira 66]
Platinum Stars            1-3 SuperSport United  
  [Luis Robinson Renteria 28pen; Elias Pelembe 7, Morgan Gould 30,
   Katlego Mashego 48]   
[Oct 22]
Mamelodi Sundowns         3-0 AmaZulu      
  [Katlego Mphela 38, Dario Monteiro 66, Collins Mbesuma 89]

Round 3
[Sep 24]
Santos                    0-3 Moroka Swallows           
  [David Radebe 1, Sibusiso Themba 86, Shaun Haschick 90+1]
Bidvest Wits              1-0 Free State Stars          
  [Phikolethu Spelman 42]
[Sep 27]
Lamontville Golden Arrows 1-1 Platinum Stars   
  [Icalo Da Silva 5; Tshepo Ramokala 37]         
Kaizer Chiefs             2-0 Ajax Cape Town
  [Siphiwe Tshabalala 86, Arthur Zwane 90+1]
SuperSport United         1-1 Mamelodi Sundowns    
  [Ricardo Katza 20; Dario Monteiro 71]     
[Sep 28]
AmaZulu                   1-0 Thanda Royal Zulu  
  [Brad Ritson 8]       
Bay United                2-0 Orlando Pirates    
  [Abeyoni Adebayo 48, Luntu Mazana 90+2]      
Bloemfontein Celtic       0-0 Maritzburg United         

Round 4
[Oct 1]
Ajax Cape Town            2-0 Bloemfontein Celtic   
  [Mabhuti Khanyeza 44pen, Eduardo Ferreira 59]
Platinum Stars            0-1 Bidvest Wits  
  [Marawaan Bantam 77pen]
[Oct 4]
Maritzburg United         2-1 AmaZulu
  [Elias Ngwepe 57, Fadlu Davids 62; Pere Ariweriyai 83]
Mamelodi Sundowns         2-4 Lamontville Golden Arrows
  [Dario Monteiro 38, Katlego Mphela 79; Kagisho Dikgacoi 6, 
   Joseph Musonda 26, Richard Henyekane 76, 87]
Orlando Pirates           1-1 Santos
  [Lucas Thwala 83; Jerome Ramatlhokwane 85]
[Oct 5]
Free State Stars          3-2 Bay United 
  [John Tsotetsi 36, Sthembiso Ngcobo 48, Diyo Sibisi 82; 
   Abeyoni Adebayo 54, Jimmy Zakazaka 84]
Thanda Royal Zulu         1-2 SuperSport United
  [Felix Obada 1; Ricardo Katza 3, Daine Klate 90+1]
Moroka Swallows           2-0 Kaizer Chiefs
  [Phumelele Bhengu 21, 32]

Round 5 [Oct 29]
AmaZulu                   2-0 Ajax Cape Town            
  [Sthembiso Dlamini 45, Collins Chabalala 45+2]
Bloemfontein Celtic       0-1 Kaizer Chiefs
  [Simphiwe Tshabalala 72]
Lamontville Golden Arrows 2-2 Thanda Royal Zulu         
  [Richard Henyekane 36, Kagisho Dikgacoi 38; Bernard Parker 51, 67]
Bay United                0-3 Platinum Stars            
  [Hareaipha Marumo 40, Tshepo Ramokala 56, Phumudzo Manenzhe 73]
Bidvest Wits              1-2 Mamelodi Sundowns         
  [Ashraf Hendricks 90; Koketso Mmotong 53, Benedict Vilakazi 71]
Orlando Pirates           1-0 Moroka Swallows           
  [Thulasizwe Mbuyane 70]
Santos                    2-0 Free State Stars          
  [Bevan Fransch 60, Eleazar Rodgers 79]
SuperSport United         5-0 Maritzburg United         
  [Masibusane Zongo 22, Anthony Laffor 42, 77, 85, Ricardo Katza 47]

Round 6
[Nov 1]
Free State Stars          1-1 Orlando Pirates           
  [Saitjheni Tsotetsi 90+2; Dikgang Mabalane 10]
Kaizer Chiefs             3-0 AmaZulu                   
  [Gert Schalkwyk 12, Reneilwe Letsholonyane 33,
   Josť Antonio Torrealba Acevedo 71]
Ajax Cape Town            1-0 SuperSport United         
  [Mabhuti Khenyeza 51]
[Nov 2]
Mamelodi Sundowns         1-2 Bay United                
  [Siboniso Gaxa 79; David Twala 65, Jimmy Zakazaka 86]
Moroka Swallows           2-2 Bloemfontein Celtic
  [Ryan Botha 76, Elton Morelato 79; Geoffrey Sserunkuma 29,
   Moses Spandeel 65]
Thanda Royal Zulu         0-1 Bidvest Wits              
  [Sifiso Myeni 53]
[Nov 5]
Maritzburg United         0-1 Lamontville Golden Arrows 
  [Richard Henyekane 13]
Platinum Stars            abd Santos                    [abandoned at 0-0 in 25' due
[Nov 6]                                                  to light malfunction]
Platinum Stars            4-1 Santos                    [remaining 65']
  [Henrico Botes 69, Marumo 77, 89pen, Tshepo Ramokala 81; 
   Irwin Isaacs 53]

Round 7 [Nov 12]
Amazulu                   1-0 Bloemfontein Celtic
  [Dumisani Ngwenya 61]
Lamontville Golden Arrows 4-0 Ajax Cape Town
  [Richard Henyekane 3, 36, 82, Francis Kombe 13]
Orlando Pirates           1-0 Platinum Stars
  [Thulasizwe Mbuyane 84]
Santos                    0-0 Mamelodi Sundowns 
Wits University           4-1 Maritzburg United
  [Ashraf Hendricks 3, Sifiso Myeni 5, Dale Studzinski 69,
   Richard Rantjie 83; Sipho Mngomezulu 13]
SuperSport United         0-1 Kaizer Chiefs 
  [David Mathebula 47]
Bay United                1-2 Thanda Royal Zulu
  [Jimmy Zakazaka 79pen; Bernard Parker 25, July Mahlangu 82]
Free State Stars          1-2 Moroka Swallows
  [Matome Madimabe 24; David Radebe 19, Eltern Morelato 35]

Round 8
[Nov 15]
AmaZulu                   3-1 Bay United 
  [Nhlanhla Zwane 28, Dumisani Ngwenya 33, Mohamed Issiah 84;
   Khayalethu Ngangqu 84]               
Kaizer Chiefs             0-2 Orlando Pirates    
  [Gilbert Mushangazhike 22, Lucas Thwala 33]                      
Ajax Cape Town            2-1 Free State Stars  
  [Sifiso Vilakazi 7, Brett Evans 20; Ruben Cloete 86]                       
SuperSport United         1-1 Bidvest Wits   
  [Katlego Mashego 42; Marwaan Bantam 32]                          
[Nov 16]
Bloemfontein Celtic       1-0 Santos     
  [Geoffrey Serunkuma 21]                             
Maritzburg United         2-2 Platinum Stars  
  [Bryce Aka 82, 89; George Mofokeng 48, Thabiso Monareng 86]                         
Moroka Swallows           0-1 Lamontville Golden Arrows 
  [Francis Kombe 71]               
Mamelodi Sundowns         2-0 Thanda Royal Zulu  
  [Dario Monteiro 5, Katlhego Mphela 15]                      

Round 9
[Nov 21]
Santos                    2-0 Maritzburg United   
  [Romano Scott 43, Erwin Isaacs 80]                     
[Nov 22]
Free State Stars          1-1 Mamelodi Sundowns  
  [Dunca Lechesa 36pen; Josta Dladla 74]                      
Lamontville Golden Arrows 1-1 Bloemfontein Celtic  
  [Philani Shange 8; Geoffrey Sserunkuma 36]                    
Orlando Pirates           4-2 Thanda Royal Zulu  
  [Gilbert Mushangazhike 11, Teko Modise 55, 87, Benon Mhlongo 73;
   Ahmed Muhammed 18, Fabry Destin Makita-Passy 48og]                      
SuperSport United         2-0 AmaZulu           
  [Bongani Khumalo 13, Hlompho Kekana 45]                       
Bidvest Wits              1-4 Kaizer Chiefs  
  [Phikolethu Spelman 86; Arthur Zwane 27, 37,
   Ibe Zito Ogbonna 30, 90+1pen]                          
[Nov 23]
Bay United                1-3 Ajax Cape Town 
  [Khayalethu Ngangqu 90+2; Mabhuti Khenyeza 11, 47,
   Mkhanyiseli Siwahla 90]                          
Moroka Swallows           0-0 Platinum Stars            

Round 10 [Nov 26]
Bloemfontein Celtic       0-0 SuperSport United 
Maritzburg United         2-1 Bay United
  [Tony Tsabedze 50, Bryce Aka 58; Abeyoni Adebayo 56]               
Thanda Royal Zulu         0-1 Santos
  [Graham King 3]               
Ajax Cape Town            2-1 Bidvest Wits
  [Clayton Daniels 7, 90+1; Marwaan Bantam 36]               
AmaZulu                   1-2 Moroka Swallows
  [Bradley Ritson 52; Morgan Shivambu 70, 78]               
Kaizer Chiefs             1-0 Lamontville Golden Arrows
  [Valery Nahayo 70]               
Platinum Stars            0-0 Free State Stars
Mamelodi Sundowns         0-0 Orlando Pirates

Round 11
[Dec 5]
Bidvest Wits              2-3 AmaZulu      
  [Jan Sillo 17og, David De Oliveira 32; Dumisani Ngwenya 14,
   Collins Chabalala 52, Bradley Ritson 85]                            
[Dec 6]
Free State Stars          1-1 Maritzburg United
  [James Matola 33; Lebohang Kukame 81]                        
Lamontville Golden Arrows 0-2 SuperSport United 
  [Elias Pelembe 13, Anthony Laffor 89]               
Santos                    2-1 Kaizer Chiefs     
  [Eleazor Rodgers 67, Bonginkosi Macala 79; Ibe Zito Ogbonna 22]                       
Platinum Stars            1-4 Thanda Royal Zulu
  [Godfrey Sapula 81; Bernard Parker 61, 90, Nkosinathi Nhleko 86, 92]                        
Orlando Pirates           0-1 Ajax Cape Town    
  [Mabhuti Khenyeza 62]                       
[Dec 7]
Bay United                1-1 Bloemfontein Celtic 
  [Gareth Ncaca 45; Geoffrey Sserunkuma 32pen]                     
Mamelodi Sundowns         0-1 Moroka Swallows
  [David Radebe 11]               

Round 12
[Dec 10]
AmaZulu                   2-0 Lamontville Golden Arrows
[Dec 14]
Bloemfontein Celtic       1-2 Bidvest Wits   
Moroka Swallows           1-1 SuperSport United 
Mamelodi Sundowns         0-2 Platinum Stars   
Thanda Royal Zulu         2-3 Free State Stars 
Kaizer Chiefs             3-3 Bay United
[Jan 7]
Ajax Cape Town            1-1 Santos
  [Mabhuti Khenyeza 81; Musa Otieno Ongao 49]
[Jan 14]
Orlando Pirates           2-1 Maritzburg United 
  [Lucas Thwala 13pen, Katlego Mashego 37; Fanyana Dhladhla 63]

Round 13 [Dec 17]
Platinum Stars            1-1 Ajax Cape Town
Orlando Pirates           3-0 Bloemfontein Celtic
Free State Stars          2-0 Kaizer Chiefs 
Bay United                0-1 SuperSport United 
Santos                    1-1 AmaZulu
Bidvest Wits              0-2 Lamontville Golden Arrows
Mamelodi Sundowns         3-0 Maritzburg United
Thanda Royal Zulu         4-2 Moroka Swallows    

Round 14
[Dec 20]
Lamontville Golden Arrows 1-2 Bay United 
  [Thokozani Mshengu 32; Gareth Ncaca 26, Cyril Nzama 81]
SuperSport United         0-1 Santos
  [Tyron Arendse 64]
Kaizer Chiefs             2-2 Platinum Stars 
  [Tshepo Bulu 6, Mokete Tsotetsi 50; Luis Renteria 82,
   Bradley Grobler 89]
Ajax Cape Town            1-0 Mamelodi Sundowns
  [Eduardo Ferreira 20] 
[Dec 21]
Bloemfontein Celtic       1-0 Free State Stars 
  [John Mensah 11og]
Moroka Swallows           0-1 Bidvest Wits 
  [Junaid Mashamaite 57]
AmaZulu                   0-0 Orlando Pirates 
Maritzburg United         0-2 Thanda Royal Zulu 
  [Felix Obada 62, Nkosinathi Nhleko 86]

Round 15
[Jan 10]
Free State Stars          3-2 AmaZulu
  [Sthembiso Ngcobo 12, 55, John Mensah 55; Dumisani Ngwenya 41,
   Bradley Ritson 59]
Orlando Pirates           0-1 SuperSport United   
  [Rudi Isaacs 13]
Platinum Stars            2-2 Bloemfontein Celtic 
  [Bradley Grobler 21, Jabu Pule Mahlangu 38; Timothy Batabaire 69,
   Petrus Mahlatsi 85]  
[Jan 11]
Mamelodi Sundowns         0-1 Kaizer Chiefs
  [Ibe Zito Ogbonna 80]
Bay United                2-1 Bidvest Wits
  [Cyril Nzama 70, Vincent Khumalo 87; Phikolethu Spelman 58]
Thanda Royal Zulu         0-1 Ajax Cape Town
  [Mabhuti Khenyeza 28]
Moroka Swallows           2-1 Maritzburg United
  [Morgan Shivambu 33, Davi Afonso 88; Fadlu Davids 64]
Santos                    0-3 Lamontville Golden Arrows 
  [Siyabonga Sangweni 22, Philani Shange 72, Richard Henyekane 90+1]

Round 16
[Jan 14]
Platinum Stars            3-2 AmaZulu
  [Henrico Botes 3, Bradley Grobler 16, Jabu Pule Mahlangu 85pen;
   Marc Van Heerden 48pen, Bradley Ritson 68]
Mamelodi Sundowns         1-0 Bloemfontein Celtic 
  [Surprise Moriri 87]  
[Jan 16]
Santos                    1-1 Bidvest Wits
  [Richard Gariseb 31og; Ashraf Hendricks 87]
[Jan 17]
Free State Stars          4-1 SuperSport United 
  [Sthembiso Ngcobo 20, 45+1, Siyabonga Mdluli 73,
   Tebelo Mofokeng 84; Anthony Laffor 44]  
Maritzburg United         2-0 Ajax Cape Town
  [Gary Goldstone 31, Tony Tsabedze 89]
Orlando Pirates           1-0 Lamontville Golden Arrows 
  [Lucas Thwala 50pen]
[Jan 18]
Bay United                1-1 Moroka Swallows  
  [Siyabonga Songwiqi 57pen; Sandile Ndlovu 10]
Thanda Royal Zulu         1-2 Kaizer Chiefs
  [Musa Nyatama 4; Kaizer Motaung Jnr 27, Arthur Zwane 84]

Round 17
[Jan 21]
Lamontville Golden Arrows 1-1 Free State Stars
  [Siyabonga Vezi 73; Sthembiso Ngcobo 54]
[Jan 24]
Kaizer Chiefs             1-0 Maritzburg United
  [Kaizer Motaung Jnr 59]
Bidvest Wits              0-2 Orlando Pirates
  [Benson Mhlongo 40, Katlego Mashego 80]
SuperSport United         2-0 Platinum Stars
  [Elias Pelembe 74, Glen Salmon 87]
Ajax Cape Town            0-1 Moroka Swallows
  [Shaun Haschik 90+3]
[Jan 25]
AmaZulu                   1-2 Mamelodi Sundowns
  [Dumisani Ngwenya 72; Surprise Moriri 89pen, Diyo Sibisi 90+1]
Bloemfontein Celtic       6-1 Thanda Royl Zulu
  [Mark Mayambela 27, Gert Schalkwyk 31, 45+1, 71, Petrus Mahlatsi 47, 
   Geofry Serunkuma 90+2; Nkosinathi Nhleko 66]
Bay United                0-1 Santos
  [Erwin Isaacs 89]

Round 18 
[Jan 28]
Maritzburg United         3-1 Bloemfontein Celtic      
  [Thabo Nthethe 2og, Fadlu Davids 20pen, Tony Tsabedze 67;
   Petrus Mahlatsi 72]
[Jan 31]
Ajax Cape Town            0-0 Kaizer Chiefs
Free State Stars          1-1 Bidvest Wits
  [Sthembiso Ngcobo 30; Calvin Kadi 78]
Orlando Pirates           1-1 Bay United
  [Siphelele Mthembu 25; Sherwin Smith 31]
Platinum Stars            abd Lamontville Golden Arrows [abandoned in 13' due
[Feb 4]                                                  to storm]
Thanda Royal Zulu         0-3 AmaZulu
  [Thabo Mabaso 27, Dumisani Ngwenya 65, Bradley Ritson 86]
[Feb 25]
Moroka Swallows           0-1 Santos
  [Mogogi Gabonamong 5]
[Mar 18]
Platinum Stars            0-6 Lamontville Golden Arrows 
  [Richard Henyekane 11, 43, 45, Philani Shange 35, Tshepo 57,
   Bheka Phakathi 86]
[Mar 19]
Mamelodi Sundowns         1-4 SuperSport United 
  [Collins Mbesuma 87; Anthony Laffor 22, 64, 77, Daine Klate 27]

Round 19
[Feb 7]
Bidvest Wits              1-0 Platinum Stars
  [Samuel Ramasoeu 54]
Santos                    0-0 Orlando Pirates
Lamontville Golden Arrows 0-1 Mamelodi Sundowns
  [Benedict Vilakazi 42]
Kaizer Chiefs             1-2 Moroka Swallows
  [Kaizer Motaung Jnr 90; Sandile Ndlovu 4, 49]
SuperSport United         1-3 Thanda Royal Zulu 
  [Bongani Khumalo 78; Felix Obada 34, Sibusiso Hadebe 69,
   Clifford Mulenga 90+2]
[Feb 8]
AmaZulu                   1-2 Maritzburg United
  [Dumisani Ngwenya 45; Bryce Aka 69, Collen Zimba 72]
Bay United                0-1 Free State Stars 
  [Sthembiso Ngcobo 32]   
Bloemfontein Celtic       2-1 Ajax Cape Town
  [Moses Spandeel 21, Gert Schalkwyk 51; Mabhuti Khenyeza 90+4]

Round 20
[Jan 21]
Maritzburg United         1-3 SuperSport United 
[Feb 14]
Free State Stars          1-0 Santos
  [Siyabonga Mdluli 88]
Platinum Stars            2-0 Bay United
  [Hareaipha Simba Marumo 61, Louis Renteria 82]
Kaizer Chiefs             2-1 Bloemfontein Celtic
  [Siphiwe Tshabalala 5, Kaizer Motaung Jnr 58; Mark Mayambela 13]
Ajax Cape Town            0-0 AmaZulu
[Feb 15]
Mamelodi Sundowns         2-0 Bidvest Wits
  [Surprise Moriri 3, 75]
Moroka Swallows           2-1 Orlando Pirates
  [Kagiso Denge 34, Sandile Ndlovu 53; Siphelele Mthembu 60]
Thanda Royal Zulu         2-2 Lamontville Golden Arrows
  [Nkosinathi Nhleko 7, Phillip Evans 62; Richard Henyekane 12pen,
   Francis Kombe 80]

Round 21
[Feb 18]
Bloemfontein Celtic       4-1 Moroka Swallows   
  [Petrus Mahlatsi 50, Gert Schalkwyk 72, Tlou Segolela 85, 87;
   Cecil Oerson 48]  
Bidvest Wits              6-2 Thanda Royal Zulu 
  [Justin Miller 2, Samuel Ramasoeu 14, Calvin Kadi 21,
   Tebogo Langerman 38, 45, Byron Hendricks 77;
   Clifford Mulenga 62, Nkosinathi Nhleko 74]     
[Feb 20]
Santos                    1-1 Platinum Stars  
  [Musa Otieno Ongao 28; Edward Williams 1]
[Feb 21]
Lamontville Golden Arrows 5-2 Maritzburg United   
  [Rodger Kola 9, Nhlanhla Zothwane 11, Richard Henyekane 58, 86,
   Joseph Musonda 80; Fanyana Dhladhla 53, Tony Tsabedze 89]      
SuperSport United         2-0 Ajax Cape Town   
  [Daine Klate 31, Fikru Tefera Lemessa 90+2]         
Orlando Pirates           1-0 Free State Stars   
  [Siphelele Mthembu 56]     
[Feb 22]
Bay United                2-0 Mamelodi Sundowns      
  [Cyril Nzama 23, Jimmy Zakazaka 76]   
AmaZulu                   0-0 Kaizer Chiefs             

Round 22
[Feb 28]
Mamelodi Sundowns         2-1 Santos
  [Sibusiso Zuma 73, Surprise Moriri 90+1; Eleazar Rodgers 72]
Ajax Cape Town            0-1 Lamontville Golden Arrows
  [Kagiso Dikgacoi 68]
Kaizer Chiefs             0-3 SuperSport United
  [Brent Carelse 27, Elias Gaspar "Domingues" Pelembe 33, Morgan Gould 51]
[Mar 1]
Thanda Royal Zulu         1-0 Bay United
  [Bongani Mbhele 45]
Bloemfontein Celtic       0-2 AmaZulu
  [Sthempiso Dlamini 18, Bafo Biyela 46]
Platinum Stars            1-2 Orlando Pirates
  [Luis Robinson Renteria 18; Siphelele Mthembu 6, Teko Modise 62]
[Mar 18]
Moroka Swallows           0-2 Free State Stars
  [Tebelo Mofokeng 3, 72]
[Mar 24]
Maritzburg United         2-1 Bidvest Wits

Round 23 [Mar 4]
Santos                    2-1 Thanda Royal Zulu
  [Ryan Chapman 30, 45; Clifford Mulenga 68]
Free State Stars          0-0 Platinum Stars
Lamontville Golden Arrows 0-1 Kaizer Chiefs 
  [Siphiw Tshabalala 52]
Bidvest Wits              1-0 Ajax Cape Town
  [Samuel Ramasoeu 9]
Orlando Pirates           2-0 Mamelodi Sundowns
  [Katlego Mashego 23, Teko Modise 61]
SuperSport United         1-0 Bloemfontein Celtic
  [Bongani Khumalo 13]
Moroka Swallows           0-1 AmaZulu
  [Bradley Ritson 74]
Bay United                1-2 Maritzburg United
  [Linos Chalwe 80; Fanyana Dhladhla 59, John Arwuah 88]

Round 24
[Feb 25]
Ajax Cape Town            4-1 Bay United
  [Sameehg Doutie 11, Mabhuti Khenyeza 33, 63, 75; Martin Carelse 89og]
Mamelodi Sundowns         0-0 Free State Stars
AmaZulu                   2-1 SuperSport United
  [Myron Shongwe 53, Dumisani Ngwenya 62; Elias Gaspar "Domingues" Pelembe 20]
[Mar 14]
Thanda Royal Zulu         0-2 Orlando Pirates
  [Lucas Thwala 48pen, Teko Modise 78]
Maritzburg United         1-0 Santos
  [Sipho Mngomezulu 68]
Kaizer Chiefs             2-1 Bidvest Wits
  [Abia Nale 24, Jose Antonio Torrealba Acevedo 59; Sifiso Myeni 90+2]
[Mar 15]
Moroka Swallows           1-2 Platinum Stars
  [Shaun Haschick 58; Luis Renteria 46, Bradley Grobler 72]
Bloemfontein Celtic       1-0 Lamontville Golden Arrows
  [Darrel Smith 47]

Round 25
[Feb 4]
Maritzburg United         0-3 Mamelodi Sundowns 
  [Surprise Moriri 7pen, 53pen, 76]
SuperSport United         3-0 Bay United
  [Excellent Walaza 10, Elias Pelembe 52, Brent Carelse 89]
[Apr 4]
Kaizer Chiefs             0-0 Free State Stars
Lamontville Golden Arrows 2-3 Bidvest Wits
  [Siyabonga Sangweni 70, Richard Henyekane 73pen; Tebogo Langerman 42,
   Calvin Kadi 45, Ashraf Hendricks 81]
[Apr 5]
Bloemfontein Celtic       1-1 Orlando Pirates
  [Darryl Smith 26pen; Teko Modise 31]
Moroka Swallows           3-1 Thanda Royal Zulu
  [Thulani Ngcepe 32, Sandile Ndlovu 57, 64; Nkosinathi Nhleko 60]
AmaZulu                   1-0 Santos
  [Dumisani Ngwenya 52]
[Apr 29]
Ajax Cape Town            1-1 Platinum Stars

Round 26 [Apr 8]
Lamontville Golden Arrows 0-1 AmaZulu          
  [Bradley Ritson 43]         
Free State Stars          2-0 Thanda Royal Zulu     
  [Thamane Motaung 80, Sthembiso Ngcobo 90+2]         
Bay United                0-2 Kaizer Chiefs            
  [Siphiwe Tshabalala 69, Kaizer Motaung Jnr 84]               
Santos                    1-2 Ajax Cape Town       
  [Ryan Chapman 4; Sifiso Vilakazi 81, Franklin Cale 89]                   
Maritzburg United         1-2 Orlando Pirates     
  [Serge Dikulu Bageta 87pen; Thulasizwe Mbuyane 21, Lucas Thwala 89]         
Platinum Stars            0-0 Mamelodi Sundowns 
SuperSport United         2-0 Moroka Swallows        
  [Anthony Laffor 59, Daine Klate 87]                 
Bidvest Wits              1-1 Bloemfontein Celtic      
  [Tebogo Langerman 27; Moses Spandeel 13]               

Round 27
[Apr 14]
Free State Stars          3-0 Ajax Cape Town  
  [Tebelo Mofokeng 34, Saitjeni Tsotetsi 84, Sanele Mabaso 90]          
[Apr 15]
Thanda Royal Zulu         1-0 Mamelodi Sundowns 
  [Katlego Loke 46]
Bidvest Wits              0-0 SuperSport United         
Lamontville Golden Arrows 0-0 Moroka Swallows           
[Apr 17]
Santos                    1-1 Bloemfontein Celtic 
  [Eleazar Rodgers 12; Tlou Segolela 89]      
[Apr 19]
Bay United                1-1 AmaZulu         
  [Patrick Mayo 48; Ntokozo Sikhakhane 70]          
Platinum Stars            4-0 Maritzburg United    
  [Willem Jackson 9, Luis Renteria 39, 68pen, Dillon Sheppard 73]     
[May 2]
Orlando Pirates           2-1 Kaizer Chiefs     
  [Katlego Mashego 70, 84; Lucas Thwala 76og]          

Round 28
[Apr 23]
Ajax Cape Town            5-2 Thanda Royal Zulu  
  [Mabhuti Khenyeza 39, 49, 90+1, Thulani Serero 56, 85;
   July Mahlangu 84, Peter Ndlovu 90]
Kaizer Chiefs             1-0 Mamelodi Sundowns 
  [Abia Nale 38]
SuperSport United         1-1 Orlando Pirates  
  [Anthony Laffor 77; Dikgang Mabalane 74]
[May 2]
Maritzburg United         3-1 Moroka Swallows   
  [Sylla Mbemba 22, Fadlu Davids 37, John Arwuah 74; Kagiso Denge 50]  
Bidvest Wits              5-0 Bay United      
  [Clavin Kadi 6, Ashraf Hendricks 18, Tebogo Langerman 45,
   Rene Richards 62pen, Tshepo Mabitsela 87]      
[May 3]
AmaZulu                   0-1 Free State Stars  
  [Prince Olomu 89]  
Bloemfontein Celtic       2-0 Platinum Stars   
  [Moses Spandeel 11, Patrick Malokase 87]    
Lamontville Golden Arrows 3-1 Santos
  [Richard Henyekane 29, 90+2, Nhlanhla Zothwane 40; Mogogi Gabonamong 82]  

Round 29 [May 6]
Ajax Cape Town            1-1 Orlando Pirates
  [Thulani Serero 84; Lucas Thwala 49]  
AmaZulu                   0-0 Bidvest Wits
Bloemfontein Celtic       3-0 Bay United
  [Tlou Segolela 34, Patrick Malokase 64pen, 68]  
Kaizer Chiefs             0-3 Santos
  [Romano Scott 6, 32, Ryan Chapman 9]  
Maritzburg United         1-1 Free State Stars
  [Fadlu Davids 54, Mpho Makola 17]  
Moroka Swallows           0-0 Mamelodi Sundowns
SuperSport United         1-2 Lamontville Golden Arrows	
  [Dennis Masina 70; Nhlanhla Zothwane 41, Richard Henyekane 44pen]  
Thanda Royal Zulu         2-1 Platinum Stars
  [Sibusiso Hadebe 52, Clifford Mulenga 87; Godfrey Sapula 41]  

Round 30 [May 9]
Mamelodi Sundowns         0-2 Ajax Cape Town   
  [Mkhanyiseli Siwahla 37, Thulani Serero 90+1]
Thanda Royal Zulu         0-0 Maritzburg United      
Santos                    0-0 SuperSport United 
Free State Stars          5-1 Bloemfontein Celtic
  [Mpho Makola 7, Tebelo Mofokeng 21, Cyrille Mubiala 41og,
   Matome Madimabe 44, Sthembiso Ngcobo 73; Gert Schalkwyk 81]
Orlando Pirates           3-1 AmaZulu
  [Thulasizwe Mbuyane 9, 40, Katlego Mashego 23; Bradley Ritson 24]
Bay United                0-1 Lamontville Golden Arrows
  [Richard Henyekane 33]	
Platinum Stars            0-2 Kaizer Chiefs
  [Siphiwe Tshabalala 61, David Mathebula 79]
Bidvest Wits              2-0 Moroka Swallows
  [Tshepo Mabitsela 17, Sifiso Myeni 86]

Final Table:  

 1.SuperSport United         30 16  7  7  45-22  55  Champions
 2.Orlando Pirates           30 15 10  5  37-20  55
 3.Kaizer Chiefs             30 15  5 10  37-32  50
 4.Free State Stars          30 12 11  7  38-24  47
 5.Lamontville Golden Arrows 30 13  7 10  44-28  46
 6.Bidvest Wits              30 13  7 10  42-33  46
 7.Ajax Cape Town            30 13  7 10  36-34  46
 8.AmaZulu                   30 12  6 12  33-33  42
 9.Mamelodi Sundowns         30 11  7 12  28-28  40
10.Santos                    30 10  9 11  28-31  39
11.Moroka Swallows           30 10  7 13  32-39  37
12.Maritzburg United         30 10  6 14  34-53  36
13.Platinum Stars            30  8 11 11  35-40  35
14.Bloemfontein Celtic       30  8  9 13  34-38  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Thanda Royal Zulu         30 10  3 17  40-58  33  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
16.Bay United                30  5  6 19  26-56  21  Relegated



Promotion/Relegation Playoff

Semifinals

First Legs [May 24]
Carara Kicks              1-1 Mpumalanga Black Aces     
Thanda Royal Zulu         0-0 FC Cape Town           

Second Legs [May 28]
Mpumalanga Black Aces     2-1 Carara Kicks
FC Cape Town              1-1 Thanda Royal Zulu

Final 

First Leg [May 31]
Mpumalanga Black Aces     0-0 Thanda Royal Zulu 

Final [Jun 6]
Thanda Royal Zulu         0-3 Mpumalanga Black Aces

NB: Thanda Royal Zulu relegated, Mpumalanga Black Aces promoted



Cup Tournaments 2008/09


FA Cup (Nedbank Cup) 2008/09

Second Level Qualifying Round [Dec 16]
Carara Kicks               1-0 Vasco Da Gama
  [Wilford Mothapo 30]
Dynamos                    2-3 Durban Stars
  [Patrick Apataki 50, Gerald Modabi 83; Thamsanqa Gabuza 61, 94,
   Katleho Qhina 87]
Hanover Park               1-2 Black Leopards
  [Simphiwe Pama 58; Mongezi Bobe 55, 61]
Ikapa Sporting             3-1 FC AK
Mpumalanga Black Aces      5-2 African Warriors          [aet]
  [Sibusiso Dlamini 2, 108, Songwe Chalwe 103, 116, Vusiwe Masondo 110;
   Khomotso Merahe 45, Joseph Makume 107]
Nathi Lions                3-2 Witbank Spurs
  [Thando Gumede 22, Maxwell Kubheka 51, Dumisani Memela 53:
  Ali Sadiki 39, Sipho Malapane 68]
Pretoria University        1-0 Jomo Cosmos
  [Oberte Moyo 3]
Winners Park               1-0 FC Cape Town              [aet]
  [Booler Shabalala 103]

NB: winners to 1/16 finals along with 16 top level sides and 8 regional
    qualifiers

1/16 Finals
[Mar 7]
Black Leopards (II)        1-0 AmaZulu
  [Walter Ramulondi 88]
Blackburn Rovers (III)     2-4 Pretoria University (II)  [aet]
Carara Kicks (II)          1-3 Mamelodi Sundowns
  [Akeem Olubambiro 45; Surprise Moriri 74pen, 77, Katlego Mphela 90] 
Ikapa Sporting (II)        2-0 Durban Stars (II)
  [Bradley August 44, Damien Warely 70]
Orlando Pirates            2-0 SuperSport United
  [Katlego Mashego 41, Teko Modise 71]
Platinum Stars             1-1 Lamontville Golden Arrows [aet, 5-3 pen]
  [Bradley Grobler 62; heka Phakathi 86] 
Thistle Grove (III)        0-3 Ajax Cape Town 
  [Thulani Serero 10, 42, Franklin Cale 78]
[Mar 8]
Black Aces (II)            0-0 Bloemfontein Celtic       [aet, 2-4 pen]
Maluti FETC [*] (III)      1-2 Winners Park (II) 
  [Mzula April 22; Masunya Matsoele 32og, Tsepo Malesa 56]
Kaizer Chiefs              1-0 Free State Stars          [aet]
  [Arthur Zwane 112)  
Maritzburg United          3-2 Thanda Royal Zulu
  [Fanyana Dhladhla 4, Fadlu Davids 45, Brice Aka 90+3;
   Nkosinathi Nhleko 30, Clifford Mulenga 66]
Newcastle Sicillians (III) 2-2 Bay United                [aet, 1-3 pen]
  [Vusi Madi 34, Jethro Masuku 67; Linos Chalwe 7, George Ngangqu 44] 
Nathi Lions (II)           1-1 GaRankuwa United (III)    [aet, 7-6 pen]
  [Sandile Gumede 53; Clifford Mamputha 83]
[Mar 11]
Santos                     2-1 Milano United
  [Tawonga Chimodzi 56, Romano Scott 86; Orlin Powell 44]
Moroka Swallows            3-1 Bidvest Wits
  [Davi Rancan 42, Lefa Tsutsulupa 56, Sandile Ndlovu 115(?);
   Tebogo Langerman 90]
Peace Lovers FC            1-0 Real Madrid FC
  [Lawrence Machete 56]

[*] FETC = Further Education and Training College

1/8 Finals
[Mar 20]
Santos                     1-2 Maritzburg United         [aet]
  [Tyren Arendse 56; Siphiwe Mkhonza 90+2, Fadlu Davids 116]
Bay United                 1-1 Black Leopards (II)       [aet, 4-5 pen]  
  [Gareth Ncaca 60; Thabo Mongalo 50]
[Mar 21]
Ikapa Sporting (II)        1-2 Winners Park (II) 
  [Damiem Warley 20; Premerus Phadu 33, Dennis Chauke 67]
Pretoria University (II)   4-3 Kaizer Chiefs  
  [Mthokozisi Yende 23, Phenyo Mongala 64, 86, Thabo Moleko 70;
   Josta Dladla 28, Jose Antonio Torrealba Acevedo 42,
   Simphiwe Tshabalala 82pen]
Bloemfontein Celtic        2-1 Orlando Pirates  
  [Molokase 77, Darrel Smith 87; Siphelele Mthembu 11]
[Mar 22]
Nathi Lions (II)           0-1 Ajax Cape Town 
  [Franklin Cale 50]
Mamelodi Sundowns          0-1 Platinum Stars            [aet]
  [Luis Renteria 95]
Peace Lovers FC            0-4 Moroka Swallows 
  [Mark Haskins 38, 48, Sandile Ndlovu 45, Cecil Oerson 59]

Quarterfinals
[Apr 11]
Winners Park (II)          3-3 Ajax Cape Town            [aet, 2-4 pen]
  [Tsepo Malesa 7, Ndumiso Mabena 90, Dennis Chauke 93;
   Mabhuti Khenyeza 15, Thulani Serero 87, Franklin Cale 95]
Pretoria University (II)   1-0 Bloemfontein Celtic
  [Thulani Notyhawe 83]
[Apr 12] 
Moroka Swallows            2-0 Maritzburg United 
  [Mark Haskins 72, Sandile Ndlovu 84]
Black Leopards (II)        3-0 Platinum Stars 
  [Thabo Mongalo 66, 69, Luyolo Mapolisa 83]

Semifinals
[Apr 25]
Moroka Swallows            2-1 Black Leopards (II) 
  [Igor Alves 78, Thulani Ngcepe 88; Jabulani Maluleke 90+1]
[Apr 26]
Ajax Cape Town             1-2 Pretoria University (II)  [aet]
  [Nhlanhla Kubheka 101; Mthokozisi Yende 97, Manti Moholo 110]

Final [May 23, Rand Stadium]
Moroka Swallows            1-0 Pretoria University (II)
  [Vinicius Candido Da Silva 21]


Telkom Charity Cup 2008    

Semifinals [Aug 2]
Orlando Pirates         2-2 Platinum Stars         [4-2 pen]
  [Teko Modise 21, Excellent Walaza 34pen; Simba Marumo 59, 90+1]
Kaizer Chiefs           1-1 Mamelodi Sundowns      [5-4 pen]
  [Gerald Sibeko 5; Surprise Moriri 43pen]
 
Final [Aug 2, Mmabatho Stadium, Mafikeng]
Orlando Pirates         1-0 Kaizer Chiefs
  [Thembile Kanono 16]
Orlando Pirates: Moeneeb Josephs, Benson Mhlongo (cap),
  Tshepiso Tshabalala (Lehlohonolo Seema 50), Michael Morton
  (Happy Jele 60), Innocent Mdledle, Mlungisi Gumbi,
  Lindokuhle Mkhwanazi, Joseph Makhanya (Oupa Manyisa 65),
  Thembile Kanono (Irvin Mhlambi 81), Tlou Segolela,
  Gilbert Mushangazhike (Rudzani Ramudzuli 78); unused subs:
  Robert Modiadie,  Reason Chiloane, Thulasizwe Mbuyane;
  coach: Ruud Krol;
Kaizer Chiefs: Itumeleng Khune, Arthur Zwane (cap), Onismor Bhasera,
  Jonathan Quartey, Valery Nahayo, Tinashe Nengomasha, 
  Reneilwe Letsholonyane, Mandla Masango (Sandile Zuke 66),
  Siphiwe Tshabalala (George Lebese 83), Michael Nkambule
  (Thuso Phala 58), Jose Antonio Torrealba Acevedo; unused subs:
  Emille Baron, Jimmy Tau, Mokete Tsotetsi, Wayne Matle, 
  Lawrence Molekoane, Punch Masenamela; coach: Muhsin Ertugral;
ref: Jonas Nhlapo; Stephen Moshotle, Johannes Moshidi;
yellow cards: Gumbi 44, Masango 46, Manyisa 89, Mhlambi 90+3]



MTN 8 [top eight competition]

Quarterfinals
[Aug 8]
Orlando Pirates         1-2 Supersport United
  [Thembile Kanono 8; Fikru Tefera Lemessa 21, Anthony Laffor 82]
[Aug 9]
Kaizer Chiefs           4-0 Santos
  [Gert Schalkwyk 4, 26, Josť Antonio Torrealba Acevedo 21,
   Reneilwe Letsholonyane 58]
Moroka Swallows         4-3 Ajax Cape Town         [aet]
  [Lefa Tsutsulupa 8, Sandile Ndlovu 37, Morgan Shivambu 99,
   Ryan Botha 119; Brett Evans 49, Eduardo Ferreira 90+1,
   Mabhuti Khenyeza 120]
[Aug 10]
Mamelodi Sundowns       1-0 Free State Stars       [aet]
  [Katlego Mphela 98]

Semifinals

First Legs
[Aug 16]
Kaizer Chiefs           2-0 Moroka Swallows
  [Gert Schalkwyk 9, Josť Antonio Torrealba Acevedo 21]
[Aug 17]
Mamelodi Sundowns       2-1 Supersport United
   [Jorge Acuna 11, Surprise Moriri 58; Brent Carelse 45+2]

Second Legs
[Aug 23]
Supersport United       3-2 Mamelodi Sundowns      [aet]
  [Daine Klate 55, 93, Brent Carelse 90+3; Surprise Moriri 85,
   Lerato Chabangu 118]
[Aug 24]
Moroka Swallows         1-0 Kaizer Chiefs
  [Ryan Botha 49]

NB: both matches between SuperSport United and Mamelodi Sundowns
    were played at the Super Stadium in Attridgeville (Pretoria),
    which is the home venue for both clubs; nevertheless, Sundowns
    won the tie on the away goal rule

Final [Sep 23, ABSA Park, Durban]
Kaizer Chiefs           0-0 Mamelodi Sundowns      [aet, 4-3pen]
  [penalties: Chiefs: Jose Antonio Torrealba Acevedo, Gert Schalkwyk,
                      Onismor Bhasera (missed), Siphiwe Tshabalala,
                      Reneilwe Letsholonyane;
              Sundowns: Surprise Moriri, Esrom Nyandoro (missed),
                        Lerato Chabangu, Thando Mngomeni (missed),
                        Mbulelo Mabizela]







Old Mutual Manguang Cup 2008 [at Seisa Ramabodu Stadium]

Semifinals [Jul 27]
Ajax Cape Town          2-2 Bloemfontein Celtic    [5-4 pen]
  [Danian Warley 58, Sameehg Doutie 70; Tumelo Nhlapo 14,
   Darrel Smith 59]
Moroka Swallows         1-2 Supersport United
  [Alton Meiring 58; Daine Klate 46,72]

Final [Jul 27]
Ajax Cape Town          2-1 Supersport United
  [Franklyn Cale, Dipsy Selolwane 90pen; Glen Salmon 14]

 


Telkom Knockout (League Cup) 2008

Round 1 
[Oct 18]
Ajax Cape Town          0-0 Platinum Stars         [4-3 pen]
Lamontv'e Golden Arrows 4-1 Kaizer Chiefs
  [Richard Henyekane 4, 28, 73, Mokete Tsotetsi 22og; Arthur Zwane 86]
[Oct 19]
AmaZulu                 0-1 SuperSport United 
  [Glen Salmon 51] 
Bloemfontein Celtic     5-0 Santos
  [Patrick Malokase 41, Mark Mayambela 45+1, Patrick Malokase 67, 73,
   Soul Mmethi 90]
[Oct 25]
Mamelodi Sundowns       0-1 Bay United 
  [Gareth Ncaca 13] 
Free State Stars        2-0 Maritzburg United
  [Diyo Sibisi 3, 83]
[Oct 26]
Moroka Swallows         2-0 BidVest Wits
  [David Radebe 56, Mark Haskins 90+2]
Thanda Royal Zulu       0-1 Orlando Pirates 
  [Lebogang Mothibantwa 66]

Quarterfinals
[Nov 8]
Moroka Swallows         2-3 Orlando Pirates
  [Cecil Oerson 79, Eltern Morelato 90+2; Thulasizwe Mbuyane 2,
   Dikgang Mabalane 31, Gilbert Mushangazhike 61]
Free State Stars        2-1 Bay United
  [Saitjheni Tsotetsi 76, Jimmy Kauleza 83; Luntu Mazana 47]
[Nov 9]
Ajax Cape Town          3-1 Lamontville Golden Arrows
  [Mabhuti Khenyeza 46, Sifiso Vilakazi 54, Brett Evans 73;
   Bonakele Twala 77]
Supersport United       2-2 Bloemfontein Celtic    [5-6 pen]
  [Katlego Mashego 20pen, Keamogetse Wolff 45og; Rudi Isaacs 6og,
   Glen Salmon 59og]

Semifinals
[Nov 29, Chatsworth Stadium, Durban]
Bloemfontein Celtic     0-3 Orlando Pirates 
  [Lucas Thwala 40pen, Benson Mhlongo 74, Bennett Chenene 86]
[Nov 30, ABSA Park Stadium, East London]
Free State Stars        2-3 Ajax Cape Town
  [Diyo Sibisi 14, Clayton Daniels 65og; Sifiso Vilakazi 38, 41, 67]

Final [Dec 13, Chatsworth Stadium, Durban]
Orlando Pirates         1-2 Ajax Cape Town
  [Siphelele Mthembu 74; Mabhudi Khenyeza 10, 16]





Second Level 2008/09


National First Division 

Inland Stream

Round 1
[Aug 29]
Pretoria University       2-2 Mpumalanga Black Aces 
[Aug 31]
Witbank Spurs             0-1 Jomo Cosmos 
Winners Park              2-1 Dynamos 
FC AK                     1-1 Black Leopards 

Round 2
[Sep 13]
Black Leopards            2-1 Witbank Spurs
Dynamos                   0-1 Pretoria University 
[Sep 14]
Mpumalanga Black Aces     3-3 FC AK 
Jomo Cosmos               1-1 Winners Park

Round 3
[Sep 26]
Mpumalanga Black Aces     1-0 Black Leopards
Winners Park              1-2 Witbank Spurs
Pretoria University       0-0 Jomo Cosmos
[Sep 27]
FC AK                     3-2 Dynamos

Round 4
[Oct 18]
Black Leopards            0-0 Winners Park
Dynamos                   1-2 Mpumalanga Black Aces 
Witbank Spurs             1-4 Pretoria University 
[Oct 19]
Jomo Cosmos               1-0 FC AK

Round 5
[Oct 24]
Mpumalanga Black Aces     1-3 Jomo Cosmos 
Pretoria University       4-0 Winners Park 
[Oct 25]
FC AK                     1-1 Witbank Spurs 
Dynamos                   2-2 Black Leopards 

Round 6
[Oct 31]
Mpumalanga Black Aces     0-1 Winners Park
[Nov 1]
Dynamos                   2-0 Witbank Spurs
Black Leopards            3-2 Jomo Cosmos
FC AK                     1-0 Pretoria University

Round 7
[Nov 8]
Witbank Spurs             3-0 Mpumalanga Black Aces     
[Nov 9]    
Jomo Cosmos               2-0 Dynamos               
Winners Park              3-2 FC AK                     
Black Leopards            0-1 Pretoria University       

Round 8 
[Nov 14]
Mpumalanga Black Aces     1-0 Pretoria University       
[Nov 15]
Dynamos                   0-2 Winners Park              
Black Leopards            1-0 FC AK                     
[Nov 16]
Jomo Cosmos               1-1 Witbank Spurs             

Round 9
[Nov 21]
Pretoria University       1-1 Dynamos                   
[Nov 22]
FC AK                     1-1 Mpumalanga Black Aces     
Witbank Spurs             1-0 Black Leopards            
[Nov 23]
Winners Park              0-0 Jomo Cosmos               

Round 10 [Nov 29]
Black Leopards            0-3 Mpumalanga Black Aces    
Dynamos                   2-2 FC AK                     
Witbank Spurs             1-2 Winners Park              
Jomo Cosmos               0-0 Pretoria University       

Round 11
[Dec 5]
Mpumalanga Black Aces     1-2 Dynamos                   
Pretoria University       2-1 Witbank Spurs             
[Dec 6]
FC AK                     0-0 Jomo Cosmos               
[Dec 7]
Winners Park              1-3 Black Leopards            

Round 12 [Dec 20]
Pretoria University       0-0 Black Leopards 
Mpumalanga Black Aces     1-2 Witbank Spurs 
Dynamos                   1-1 Jomo Cosmos 
FC AK                     0-2 Winners Park

Round 13
[Jan 10]
Pretoria University       1-1 FC AK 
Witbank Spurs             2-3 Dynamos
[Jan 11]
Winners Park              0-1 Mpumalanga Black Aces
Jomo Cosmos               0-0 Black Leopards

Round 14
[Jan 17]
Black Leopards            3-3 Dynamos 
Witbank Spurs             0-2 FC AK 
[Jan 18]
Winners Park              0-4 Pretoria University 
Jomo Cosmos               1-0 Mpumalanga Black Aces

Round 15
[Jan 23]
FC AK                     0-1 Witbank Spurs 
[Jan 24]
Black Leopards            1-2 Jomo Cosmos 
[Jan 25]
Winners Park              1-0 Dynamos 
[Feb 11]
Mpumalanga Black Aces     1-1 Pretoria University       

Round 16
[Jan 31]
Pretoria University       1-3 FC AK
[Feb 1]
Witbank Spurs             1-0 Black Leopards
Jomo Cosmos               5-1 Winners Park
[Dec 22]
Dynamos                   1-2 Mpumalanga Black Aces  

Round 17
[Feb 6]
Pretoria University       4-0 Witbank Spurs
[Feb 7]
Mpumalanga Black Aces     1-0 Jomo Cosmos 
[Feb 8]
Winners Park              2-1 Black Leopards
FC AK                     1-2 Dynamos 

Round 18
[Feb 14]
Mpumalanga Black Aces     1-0 Winners Park
[Feb 15]
Dynamos                   2-0 Witbank Spurs 
Pretoria University       1-1 Jomo Cosmos 
FC AK                     1-1 Black Leopards 

Round 19 [Apr 4]
Black Leopards            3-1 Mpumalanga Black Aces
Witbank Spurs             2-1 Winners Park 
Jomo Cosmos               1-0 FC AK
Dynamos                   1-0 Pretoria University  

Round 20 [Apr 18]
Black Leopards            2-1 Pretoria University 
Witbank Spurs             0-3 Mpumalanga Black Aces
Jomo Cosmos               0-1 Dynamos 
Winners Park              1-5 FC AK 

Round 21 [May 2]
Pretoria University       0-0 Winners Park 
FC AK                     1-1 Mpumalanga Black Aces
Dynamos                   1-1 Black Leopards
Witbank Spurs             1-0 Jomo Cosmos

Final Table:

 1.Jomo Cosmos               21  8  9  4  22-13  33  Championhip Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Mpumalanga Black Aces     21  9  5  7  27-25  32  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.University of Pretoria    21  7  9  5  28-16  30
 4.Winners Park              21  8  4  9  21-33  28
 5.Dynamos                   21  7  6  8  28-29  27
 6.Black Leopards            21  6  8  7  24-25  26
 7.Witbank Spurs             21  8  2 11  21-32  26
---------------------------------------------------
 8.FC AK                     21  5  9  7  28-26  24  Relegated

Coastal Stream

Round 1 [Aug 29]
African Warriors          2-0 Nathi Lions 
Hanover Park              2-4 Vasco da Gama 
FC Cape Town              3-2 Carara Kicks 
Durban Stars              2-3 Ikapa Sporting 

Round 2 [Sep 13]
Ikapa Sporting            0-0 African Warriors 
Vasco da Gama             1-2 FC Cape Town 
Carara Kicks              3-0 Durban Stars 
Nathi Lions               1-2 Hanover Park

Round 3
[Sep 27]
Carara Kicks              1-0 Ikapa Sporting
[Sep 28]
Hanover Park              2-0 African Warriors
FC Cape Town              0-0 Nathi Lions
Durban Stars              2-2 Vasco da Gama

Round 4
[Oct 17]
African Warriors          0-0 FC Cape Town
[Oct 18]
Ikapa Sporting            3-1 Hanover Park
Vasco da Gama             0-0 Carara Kicks
Nathi Lions               1-1 Durban Stars

Round 5
[Oct 24]
FC Cape Town              1-0 Hanover Park 
Durban Stars              0-2 African Warriors 
[Oct 25]
Carara Kicks              1-0 Nathi Lions 
Vasco da Gama             0-1 Ikapa Sporting 

Round 6
[Oct 31]
Durban Stars              2-1 FC Cape Town
[Nov 1]
Carara Kicks              2-3 Hanover Park  
Vasco da Gama             3-0 African Warriors
Ikapa Sporting            2-2 Nathi Lions

Round 7
[Nov 7]
Hanover Park              3-2 Durban Stars              
African Warriors          1-2 Carara Kicks              
[Nov 8]
Nathi Lions               1-1 Vasco da Gama             
Ikapa Sporting            3-2 FC Cape Town              

Round 8 [Nov 15]
Carara Kicks              1-0 FC Cape Town              
Vasco da Gama             2-0 Hanover Park              
Ikapa Sporting            1-3 Durban Stars              
Nathi Lions               2-2 African Warriors          

Round 9
[Nov 21]
Durban Stars              0-2 Carara Kicks              
Hanover Park              0-1 Nathi Lions               
[Nov 22]
FC Cape Town              1-0 Vasco da Gama             
[Nov 23]
African Warriors          4-2 Ikapa Sporting            

Round 10
[Nov 28]
Nathi Lions               0-0 FC Cape Town              
[Nov 29]
African Warriors          2-1 Hanover Park              
Vasco da Gama             0-2 Durban Stars              
[Nov 30]
Ikapa Sporting            2-1 Carara Kicks              

Round 11
[Dec 5]
Hanover Park              0-0 Ikapa Sporting            
Durban Stars              0-0 Nathi Lions               
FC Cape Town              1-1 African Warriors          
[Dec 6]
Carara Kicks              3-2 Vasco da Gama             

Round 12
[Dec 19]
Nathi Lions               1-1 Carara Kicks
[Dec 20]
African Warriors          7-0 Durban Stars
Ikapa Sporting            1-1 Vasco da Gama 
Hanover Park              2-3 FC Cape Town

Round 13
[Jan 9]
Nathi Lions               1-0 Ikapa Sporting      
[Jan 10]
FC Cape Town              2-0 Durban Stars
Hanover Park              0-1 Carara Kicks
African Warriors          4-0 Vasco da Gama

Round 14
[Jan 16]
Durban Stars              1-1 Hanover Park 
[Jan 17]
Vasco da Gama             1-0 Nathi Lions 
FC Cape Town              0-1 Ikapa Sporting 
[Jan 18]
Carara Kicks              1-0 African Warriors 

Round 15
[Jan 23]
Durban Stars              2-3 Nathi Lions 
[Jan 24]
African Warriors          5-1 Hanover Park 
Vasco da Gama             1-2 FC Cape Town 
Ikapa Sporting            2-1 Carara Kicks 

Round 16
[Jan 30]
FC Cape Town              3-2 African Warriors
[Jan 31]
Hanover Park              2-0 Ikapa Sporting
Nathi Lions               3-0 Vasco da Gama
[Feb 1]
Carara Kicks              4-1 Durban Stars

Round 17
[Feb 7]
Vasco da Gama             2-1 Carara Kicks
African Warriors          3-2 Nathi Lions 
Durban Stars              0-2 Ikapa Sporting
[Feb 8]
FC Cape Town              4-0 Hanover Park

Round 18
[Feb 13]
Nathi Lions               0-1 Hanover Park 
[Feb 14]
Vasco da Gama             2-1 Durban Stars    
African Warriors          2-1 Ikapa Sporting
[Feb 15]
FC Cape Town              2-2 Carara Kicks 

Round 19 [Apr 4]
Ikapa Sporting            2-1 Vasco da Gama     
Nathi Lions               1-2 FC Cape Town   
Hanover Park              4-1 Durban Stars
Carara Kicks              4-1 African Warriors

Round 20 [Apr 18]
Carara Kicks              2-0 Nathi Lions 
Hanover Park              1-1 Vasco da Gama 
Durban Stars              0-2 African Warriors 
Ikapa Sporting            1-1 FC Cape Town 

Round 21 [May 2]
Nathi Lions               1-3 Ikapa Sporting
African Warriors          0-0 Vasco da Gama
FC Cape Town              2-0 Durban Stars
Hanover Park              2-1 Carara Kicks
 
Final Table:

 1.Carara Kicks              21 12  3  6  36-22  39  Championhip Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Cape Town              21 11  6  4  32-20  39  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.African Warriors          21 10  5  6  40-25  35
 4.Ikapa Sporting FC         21 10  5  6  30-26  35
 5.Hanover Park (Cape Town)  21  8  3 10  28-35  27
 6.Vasco da Gama             21  6  6  9  24-29  24
 7.Nathi Lions               21  4  8  9  20-26  20
---------------------------------------------------
 8.Durban Stars              21  3  4 14  20-47  13  Relegated

Championship Playoff 

First Leg [May 7, Bethlehem]
Carara Kicks              0-0 Jomo Cosmos 

Second Leg [May 10, Vaal Technikon]    
Jomo Cosmos               2-1 Carara Kicks 
  [Evans Gwekwerere 10, 53; Tsepo Tomanyane 8]          

NB: Jomo Cosmos promoted; Carara Kicks to promotion/relegation playoff


Promotion/Relegation Playoff

Semifinals

First Legs [May 24]
Carara Kicks              1-1 Mpumalanga Black Aces     
Thanda Royal Zulu         0-0 FC Cape Town    

Second Legs [May 28]
Mpumalanga Black Aces     2-1 Carara Kicks
FC Cape Town              1-1 Thanda Royal Zulu

Final 

First Leg [May 31]
Mpumalanga Black Aces     0-0 Thanda Royal Zulu 

Final [Jun 6]
Thanda Royal Zulu         0-3 Mpumalanga Black Aces

NB: Thanda Royal Zulu relegated, Mpumalanga Black Aces promoted




Third Level 2008/09

Vodacom League National Playoffs [in East London]

Regional Leagues
----------------

Participants by province:

Coastal Provinces:

Eastern Cape Province

Blackburn Rovers          - qualified for Coastal Stream Playoff
Bush Bucks
Bay Academy
Matat Professionals
Tembu Royals
Cloud 9 
Young Stars
The Guys
O.R. Tambo D.C.
Tornado 
FC Royals
Liverpool
Manchester United
N.M.M.U. 
African Juventus
Kokstad Swallows
Shining Stars             - withdrew

Free State Province

United FC                 - qualified for Coastal Stream Playoff
Maluti Fet College
Harrismith United FC 
Bloemfontein Young Tigers 
Botshabelo FC
Tower United
Liverpool BTX
Milan United 
Welkom Real Hearts 
Super Eagles 
Mangaung City
Roses United FC 
Free State Arsenal
Mafube United 
Juvenils 
Sasolburg Juventus
Welkom Real Hearts        - withdrew

KwaZulu-Natal Province

Newcastle Sicilians       - qualified for Coastal Stream Playoff
Island FC
Rangers FC
Sobantu Shooting Stars
African Wanderers 
Amajuba United Killers
Abaqulusi FC
Wembezi Juventus 
Brazil FC
Globe City FC 
Durban Warriors
KwaMashu All Stars
Maritzburg City 
Clermont United 
Umlazi Citizens United
Nomvete FC
Bush Bucks

Northern Cape Province

Real Madrid               - qualified for Coastal Stream Playoff
Amalawus
Charlton 
Kakamas Cosmos
Kakamas Juventus
Kakamas Sundowns 
Kuruman Rovers
Louisville Pirates 
Morester Jeug 
Namaqua Stars
Olympics 
Steach United
Wanderers 
William Prescod 
Wings United 
Young Pirates 

Western Cape Province

Steenberg United          - qualified for Coastal Stream Playoff
Kuils River FC 
Mr Price Parkhurst
Baltic Rangers
Milano United
Battswood FC 
Mitchells Plein 
Ajax Cape Town 
Old Mutual Academy 
Mbekweni Cosmos
WP United FC 
Mbekweni United
Briton Stars
FC Kapstadt 
Knysna Bafana
Eden Young Blues 
Nelsons FC 


Inland Provinces:

Gauteng Province

Lusitano FC               - qualified for Inland Stream Playoff
M Tigers
Soweto Panthers 
Arcadia Shepherds 
Berea - Albion FC
Abakah FC
City Tigers 
Highlands Par
Yebo Yes United
Bid Boys FC
FC Barcelona
Alexandra United
African All Stars
Benoni Premier United
Vutech FC
Meadowlands FC 

Limpopo Province

Peace Lovers              - qualified for Inland Stream Playoff
Limpopo United
Baroka 
The Dolphins
All Nation Shining Stars 
Lephalale Young Killers 
Modimolle Aces 
Mahwelereng United 
Z. Mathote Elephants
Lephalale Young Cosmos
Naughty Boys FC 
FC Tebcon 
Bahwiti 
Mighty FC
Phalaborwa R. Rovers
Winner Arsenal 

Mpumalanga Province

Mighty Mega Force
Barberton City Stars 
Batau                     - qualified for Inland Stream Playoff
Sekhukhune Lions
Witbank Citylads FC 
Manchester FC 
Mologadi FC 
ELB Movers
Middleburg Mighty Saints 
Enhlanzeni Barcelona
York 
Secunda Stars
FC Benfica 
Winners 
F.C Henemat 
Aces Academy              - withdrew		

North-West Province

RNB 54 FC                 - qualified for Inland Stream Playoff
City of Matlosana United 
North West Shining Stars
Garankuwa United 
Als Puk Tawana
Klerksdorp Digagabi
Leeds United 
Inter SA FC 
Moretele United 
Bophirima NW Stars
Southern NW Stars
Oxygen FC 
North West University 
Mothupi Birds United 
Mohuaduba City 
Anderlecht FC 

Promotion Playoff

Coastal Stream Section

[May 26]
Real Madrid             0-4 United FC
  [Mojalefa Mokiri 23, 52, Mabiki Motsoeneng 56, Irvan Nkomo 67]
Steenberg United        3-3 Newcastle Sicilians
  [Danzel Emmanuel 49, ?, 78; Masuku Thabane 17, Richard Madi 52,
   Nkosinathi Nene (pen)]
[May 27]
Real Madrid             1-2 Blackburn Rovers
  [Winston Assegai 21; ?]
United FC               bt  Newcastle Sicilians
[May 28]
Real Madrid             0-4 Newcastle Sicilians
  [Vusimuzi Radebe 25, Raphael Thomas, Selby Hadebe, Samuel Maloko]
Steenberg United        0-4 Blackburn Rovers
  [Bongani Ndulula (2), Loyiso Simandla, Kenneth Hlangebi (pen)]
[May 29]
Blackburn Rovers        3-3 Newcastle Sicilians
  [Bongani Ndulula (2), Themba Maloyi; Tetro Masuku (2),
   Raphael Thomas]
Steenberg United        3-0 United FC
   [Simphiwe Pama (2), Laurel Brown]
[May 30]
Blackburn Rovers        lt  United FC
Steenberg United        bt  Real Madrid

Final Table:

 1.United FC (Free State)          4  3  0  1         9  Qualified
-------------------------------------------------------
 2.Blackburn Rovers (Eastern Cape) 4  2  1  1         7
 3.Steenberg United (Western Cape) 4  2  1  1         7
 4.Newcastle Sicilians (KZN)       4  1  2  1         5
 5.Real Madrid (Northern Cape)     4  0  0  4         0

Inland Stream Section

[May 27]
Peace Lovers            0-2 Batau
  [Samuel Maponya, Sifiso Thomo]
RNB 54                  0-2 Lusitano
  [Mbuso Shangase (2)]
[May 28]
Peace Lovers            1-3 Lusitano
  [Tshepo Marakala; Thabo Khampepe, Lunga Hlongwane, Mbuso Shangase]
RNB 54                  2-5 Batau
  [Donald Machwisa (2, 2pen); Sifiso Thomo (2), Inky Masuku (2),
   Simphiwe Vezi]
[May 29]
Batau                   3-1 Lusitano
  [Mandla Mntambo, Simon Thomo, Zwelakhe Manana; Noel Mthobeni 59]
RNB 54                  1-2 Peace Lovers
  [Simon Phali; Solomon Phala, Bongo Baloyi]

Final Table:

 1.Batau FC (Mpumalanga)           3  3  0  0  10- 3  9  Qualified
-------------------------------------------------------
 2.Lusitano (Gauteng)              3  2  0  1   6- 4  6
 3.Peace Lovers (Limpopo)          3  1  0  2   3- 6  3
 4.RNB 54 (North West)             3  0  0  3   3- 9  0


Final [May 31, Sisa Dukashe Stadium , Mdantsane]
United FC               2-2 Batau FC                  [3-1 pen]
  [Mojalefa Sello 33, 60; Simon Thomo 84, 90]

NB: both finalists promoted

2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Oshebeng Koonyaditse for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Oshebeng Koonyaditse (oshebeng@worldonline.co.za)
Last updated: 22 Oct 2009

(C) Copyright Oshebeng Koonyaditse and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.