Congo-Kinshasa (DR Congo) 2021/22


Linafoot 2021/22

Linafoot 2021/22

Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            17  14  3  0  33- 3  45  [C]
 2.AS Vita Club (Kinshasa)            17  12  4  1  37-12  40
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  17  12  4  1  28- 9  40
 4.AS Maniema Union (Kindu)           15   9  4  2  21- 9  31
 5.CS Don Bosco (Lubumbashi)          15   7  6  2  16- 9  27
 6.DC Motema Pembe (Kinshasa)         13   7  4  2  20- 8  25
 7.Académic Club Rangers (Kinshasa)   17   7  4  6  17-16  25
 8.JS Groupe Bazano (Lubumbashi)      15   7  3  5  19-14  24
 9.FC Lubumbashi Sport (Lubumbashi)   18   5  4  9  16-23  19
10.AS Dauphin Noir (Goma)             18   7  1 10  14-19  19
11.US Panda B52 (Likasi)              16   4  6  6  11-17  18  [P]
12.AC Kuya Sport (Kinshasa)           17   4  6  7  17-24  18  [P]
13.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      11   4  3  4  10-15  15
14.Etoile du Kivu (Bukavu)            16   3  6  7   7-13  15  [P]
15.Blessing FC (Kolwezi)              17   3  6  8  12-16  15
16.FC Renaissance du Congo (Kinshasa) 14   3  5  6  12-18  14
17.US Tshinkunku (Kananga)            17   2  8  7  11-23  14  [P]
18.Jeunesse Sportive de Kinshasa      18   3  4 11   9-27  13
19.FC Simba (Kolwezi)                 18   2  5 11   7-27  11
20.Racing Club Kinshasa (Kinshasa)    14   0  4 10   5-20   4

[Sep 15]
RCK                   0-1 CS Don Bosco          
[Sep 16]
JSK                   1-1 US Tshinkunku         
AC Rangers            0-1 JS Groupe Bazano      
[Sep 19]
AC Kuya Sport         1-0 US Tshinkunku         
RCK                   0-1 JS Groupe Bazano      
Blessing FC           0-0 US Panda B52          
Etoile du Kivu        1-0 FC Renaissance        
JSK                   0-0 CS Don Bosco          
[Sep 20]
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 FC Lubumbashi Sport   
[Sep 21]
AS Dauphin Noir       1-2 AS Vita Club          
[Sep 22]
FC Simba              0-2 DC Motema Pembe       
[Sep 23]
FC Lubumbashi Sport   0-0 SM Sanga Balende      
RCK                   1-1 US Tshinkunku         
[Sep 24]
AS Dauphin Noir       0-0 FC Renaissance        
Etoile du Kivu        1-1 AS Vita Club          
[Sep 25]
Blessing FC           1-0 DC Motema Pembe       
[Sep 26]
CS Don Bosco          2-1 FC Lubumbashi Sport   
US Panda B52          1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  
TP Mazembe            4-0 SM Sanga Balende      
AC Kuya Sport         0-1 AS Maniema Union      
[Sep 29]
JSK                   2-1 FC Simba              
[Sep 30]
US Panda B52          1-1 DC Motema Pembe       

[Oct 3]
TP Mazembe            1-0 Blessing FC           
SM Sanga Balende      2-1 AC Kuya Sport         
[Oct 4]
FC Renaissance        1-2 FC Simba              
[Oct 6]
AS Dauphin Noir       2-0 Etoile du Kivu        
JSK                   0-2 AS Maniema Union      
[Oct 7]
CS Don Bosco          1-0 Blessing FC           
[Oct 9]
JSK                   0-1 AC Rangers            
AS Vita Club          awd AS Maniema Union      [awarded 3-0, originally 2-1;
[Oct 10]                                         Maniema fielded ineligible players]
AS Dauphin Noir       1-0 US Tshinkunku         
Blessing FC           1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
US Panda B52          1-1 CS Don Bosco          
[Oct 12]
FC Renaissance        2-2 AS Maniema Union      
[Oct 13]
Etoile du Kivu        0-0 US Tshinkunku         
[Oct 14]
AC Rangers            2-1 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 17]
FC Simba              0-2 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Oct 18]
RCK                   1-1 US Panda B52          
[Oct 19]
AC Kuya Sport         1-2 FC Lubumbashi Sport   
CS Don Bosco          1-1 JS Groupe Bazano      
AC Rangers            2-1 US Tshinkunku         
[Oct 24]
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 JS Groupe Bazano      
Blessing FC           0-1 FC Simba              
US Panda B52          0-0 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 26]
JSK                   2-0 RCK                   
FC Renaissance        1-1 AC Kuya Sport         
[Oct 27]
JS Groupe Bazano      1-2 FC Lubumbashi Sport   
AC Rangers            1-0 Etoile du Kivu        
CS Don Bosco          0-3 TP Mazembe            
DC Motema Pembe       0-1 AS Vita Club          
[Oct 31]
TP Mazembe            2-0 FC Simba              

[Nov 1]
DC Motema Pembe       0-0 Etoile du Kivu        
AC Rangers            1-3 AS Vita Club          
[Nov 3]
JS Groupe Bazano      1-1 TP Mazembe            
RCK                   1-3 AS Maniema Union      
[Nov 4]
AC Kuya Sport         2-1 Etoile du Kivu        
AS Vita Club          1-1 JSK                   
DC Motema Pembe       1-0 AC Rangers            
[Nov 5]
US Tshinkunku         0-2 FC Renaissance        
[Nov 7]
US Panda B52          0-1 JS Groupe Bazano      
FC Lubumbashi Sport   0-3 TP Mazembe            
RCK                   0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Nov 8]
SM Sanga Balende      3-1 FC Renaissance        
[Nov 9]
FC Simba              0-0 AS Maniema Union      
[Nov 10]
TP Mazembe            1-0 US Panda B52          
RCK                   0-3 DC Motema Pembe       
[Nov 11]
JSK                   1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Nov 12]
Blessing FC           1-2 AS Maniema Union      
[Nov 13]
SM Sanga Balende      0-0 US Tshinkunku         
[Nov 14]
TP Mazembe            3-0 JSK                   
[Nov 15]
FC Renaissance        1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
US Panda B52          0-1 AS Maniema Union      
[Nov 17]
FC Lubumbashi Sport   3-0 JSK                   
[Nov 18]
RCK                   0-0 AC Rangers            
US Tshinkunku         1-1 AS Maniema Union      
AC Kuya Sport         2-4 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Nov 21]
Blessing FC           3-0 JSK                   
SM Sanga Balende      awd AS Maniema Union      [awarded 0-3; originally 1-1; home fans
[Nov 22]                                         attackeed the referees after the match]
TP Mazembe            2-0 FC Renaissance        
US Tshinkunku         1-5 AS Vita Club          
[Nov 24]
JS Groupe Bazano      1-0 JSK                   
[Nov 25]
FC Lubumbashi Sport   1-1 FC Renaissance        
[Nov 26]
US Tshinkunku         1-1 Blessing FC           

[Dec 2]
AS Vita Club          2-0 AC Kuya Sport         
[Dec 5]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-0 CS Don Bosco          
[Dec 6]
FC Lubumbashi Sport   abd AS Vita Club          [abandoned at 0-1 in 44' due to heavy rain]
[Dec 7]
FC Lubumbashi Sport   1-2 AS Vita Club          [remaining 46']
[Dec 9]
JS Groupe Bazano      1-2 AS Vita Club          
DC Motema Pembe       2-1 AS Dauphin Noir       
[Dec 11]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-2 TP Mazembe            
[Dec 12]
AC Kuya Sport         1-0 AS Dauphin Noir       
FC Renaissance        0-2 DC Motema Pembe       
[Dec 15]
RCK                   1-2 AS Dauphin Noir       
SM Sanga Balende      0-2 FC Saint-Eloi Lupopo  [in Kinshasa]
AC Rangers            0-1 TP Mazembe            
[Dec 16]
AC Kuya Sport         2-2 DC Motema Pembe       
AS Vita Club          5-0 FC Simba              
AS Maniema Union      3-0 FC Lubumbashi Sport   
[Dec 18]
Etoile du Kivu        0-1 TP Mazembe            
AC Rangers            2-1 AS Dauphin Noir       
[Dec 19]
SM Sanga Balende      1-3 Blessing FC           [in Kinshasa]

[Dec 22]
AS Dauphin Noir       0-1 TP Mazembe            
AC Rangers            0-0 Blessing FC           
[Dec 23]
AS Maniema Union      0-1 JS Groupe Bazano      
Etoile du Kivu        0-0 FC Simba              
[Dec 26]
AS Vita Club          2-1 Blessing FC           
AC Rangers            awd FC Renaissance        [awarded 3-0, Renaissance showed with
AS Maniema Union      0-0 TP Mazembe             two teams, both insisting to play]
[Dec 28]
AS Dauphin Noir       1-0 JS Groupe Bazano      
JSK                   0-1 US Panda B52          
SM Sanga Balende      1-1 FC Simba              [in Kinshasa]
[Dec 30]
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 AC Rangers            
[Dec 31]
AS Dauphin Noir       2-0 Blessing FC           
FC Renaissance        1-0 US Panda B52          
FC Lubumbashi Sport   1-1 US Tshinkunku         

[Jan 2]
AC Kuya Sport         2-2 JS Groupe Bazano      
[Jan 4]
CS Don Bosco          1-1 AC Rangers            
FC Simba              0-1 US Tshinkunku         
Etoile du Kivu        0-0 Blessing FC           
AS Vita Club          5-0 US Panda B52          
[Jan 8]
FC Simba              0-2 CS Don Bosco          
AC Kuya Sport         1-2 AC Rangers            
Etoile du Kivu        n/p SM Sanga Balende      [Sanga Balende dns]
[Jan 9]
JS Groupe Bazano      2-0 Blessing FC           
[Jan 11]
FC Lubumbashi Sport   1-0 FC Simba              
[Jan 12]
Etoile du Kivu        1-1 US Panda B52          
[Jan 13]
CS Don Bosco          0-0 AS Vita Club          
TP Mazembe            3-0 AC Kuya Sport         
JS Groupe Bazano      2-3 US Tshinkunku         
[Jan 14]
JSK                   0-4 DC Motema Pembe       
[Jan 16]
TP Mazembe            1-1 AS Vita Club          [protest Vita Club against player TPM
[Jan 18]                                         (Ngimbi Mvumbi)]
SM Sanga Balende      2-0 JSK                   
[Jan 19]
FC Saint-Eloi Lupopo  3-1 AS Vita Club          
JS Groupe Bazano      4-0 FC Simba              
[Jan 20]
AS Maniema Union      2-0 AS Dauphin Noir       
Blessing FC           1-1 AC Kuya Sport         
[Jan 22]
FC Simba              1-1 AC Rangers            
[Jan 23]
AS Maniema Union      1-0 Etoile du Kivu        
[Jan 24]
SM Sanga Balende      1-0 RCK                   
[Jan 25]
FC Simba              0-0 AC Kuya Sport         
US Panda B52          2-1 AC Rangers            
[Jan 26]
US Tshinkunku         0-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
DC Motema Pembe       2-1 FC Lubumbashi Sport   
[Jan 27]
FC Renaissance        2-0 RCK                   
[Jan 29]
DC Motema Pembe       1-1 CS Don Bosco          
[Jan 30]
Etoile du Kivu        1-0 JSK                   
US Tshinkunku         0-4 TP Mazembe            
AS Vita Club          1-0 RCK                   
[Jan 31]
AS Dauphin Noir       1-0 FC Lubumbashi Sport   

[Feb 2]
AS Dauphin Noir       1-2 JSK                   
[Feb 3]
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 Etoile du Kivu        
[Feb 6]
CS Don Bosco          1-0 Etoile du Kivu        
[Feb 9]
JS Groupe Bazano      abd Etoile du Kivu        [abandoned at 1-1 in 94', Etoile walked off]
[Feb 10]
FC Simba              1-2 US Panda B52          
[Feb 12]
FC Lubumbashi Sport   1-2 Etoile du Kivu        
FC Saint-Eloi Lupopo  1-0 AS Dauphin Noir       
[Feb 13]
RCK                   1-1 AC Kuya Sport         
[Feb 15]
US Panda B52          1-0 AS Dauphin Noir       
[Feb 18]
FC Simba              0-1 AS Dauphin Noir       
US Tshinkunku         0-1 CS Don Bosco          
[Feb 21]
CS Don Bosco          4-0 AS Dauphin Noir       
[Feb 24]
JSK                   0-1 AC Kuya Sport         

[Mar 9]
FC Lubumbashi Sport   1-0 Blessing FC           

NB: league interrupted as airline Congo Airways refused to continue
    flying the clubs due to accumulated debts

Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            17  14  3  0  33- 3  45  [C]
 2.AS Vita Club (Kinshasa)            17  12  4  1  37-12  40
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  17  12  4  1  28- 9  40
 4.AS Maniema Union (Kindu)           15   9  4  2  21- 9  31
 5.CS Don Bosco (Lubumbashi)          15   7  6  2  16- 9  27
 6.DC Motema Pembe (Kinshasa)         13   7  4  2  20- 8  25
 7.Académic Club Rangers (Kinshasa)   17   7  4  6  17-16  25
 8.JS Groupe Bazano (Lubumbashi)      15   7  3  5  19-14  24
 9.FC Lubumbashi Sport (Lubumbashi)   18   5  4  9  16-23  19
10.AS Dauphin Noir (Goma)             18   7  1 10  14-19  19
11.US Panda B52 (Likasi)              16   4  6  6  11-17  18  [P]
12.AC Kuya Sport (Kinshasa)           17   4  6  7  17-24  18  [P]
13.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      11   4  3  4  10-15  15
14.Etoile du Kivu (Bukavu)            16   3  6  7   7-13  15  [P]
15.Blessing FC (Kolwezi)              17   3  6  8  12-16  15
16.FC Renaissance du Congo (Kinshasa) 14   3  5  6  12-18  14
17.US Tshinkunku (Kananga)            17   2  8  7  11-23  14  [P]
18.Jeunesse Sportive de Kinshasa      18   3  4 11   9-27  13
19.FC Simba (Kolwezi)                 18   2  5 11   7-27  11
20.Racing Club Kinshasa (Kinshasa)    14   0  4 10   5-20   4


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 May 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.