Zimbabwe 2001

National Premier Soccer League 2001

Table:
 
 1.Highlanders       30  18  8  4  45-17  62  Champions
 2.AmaZulu           30  18  5  7  53-27  59  [*]
 3.Shabanie          30  14  9  7  48-35  51
 4.Dynamos           30  14  8  8  44-33  50  [*]
 5.Masvingo United   30  15  5 10  43-42  50 
 6.Black Rhinos      30  15  4 11  37-23  49
 7.CAPS United       30  15  4 11  40-29  49
 8.Motor Action      30  13  7 10  37-37  46 
 9.Lancashire Steel  30  12  8 10  38-39  44
10.Railstars         30  10  8 12  42-44  38
11.Wankie            30  11  5 14  38-41  38  [39-41?]
12.Chapungu          30  10  7 13  45-52  37
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Zimbabwe Saints   30   9  7 14  25-38  34  Relegation Playoff
--------------------------------------------
14.Buffaloes         30   7  6 17  30-49  27  Relegated
15.Eiffel Flats      30   7  3 20  25-47  21  Relegated  [-3]
16.Circle United     30   4  2 24  24-62  14  Relegated

[*] missing goals Amazulu vs Dynamos (draw on Dec 20)

NB: overall goal difference -1, mistake probably with Wankie (39-41, 38-40?).
 
NB: Eiffel Flats were deducted 3 points for fielding ineligible players 

Round 1 [Feb 18]
Buffaloes        1-2 Motor Action   
CAPS United      0-1 Amazulu  
Circle United    1-2 Highlanders      
Eiffel Flats     0-1 Masvingo United   
Lancashire Steel 2-3 Chapungu       
Railstars        1-0 Black Rhinos   
Shabanie         2-1 Dynamos         
Zimbabwe Saints  1-0 Wankie         

Round 2 [Feb 25]
Amazulu          0-1 Lancashire Steel  
Black Rhinos     0-1 Shabanie     
Chapungu         4-3 Railstars   
Dynamos          2-1 Buffaloes       
Highlanders      ppd Eiffel Flats 
Masvingo United  2-1 CAPS United 
Motor Action     0-0 Zimbabwe Saints  
Wankie           3-1 Circle United  

Round 3 [Mar 4]
Black Rhinos     0-1 Buffaloes          
Circle United    0-1 Eiffel Flats       
Lancashire Steel 1-0 Masvingo United    
Motor Action     2-0 Wankie          
Shabanie         0-0 Chapungu          

Round 4 [Mar 11]
Amazulu          2-2 Shabanie          
Chapungu         4-0 Buffaloes         
Highlanders      2-1 Lancashire Steel  
Masvingo United  0-1 Railstars        
Shabanie         2-2 Amazulu            
Wankie           2-1 Eiffel Flats     

Round 5 [Mar 17]
Buffaloes        0-1 Amazulu          
CAPS United      1-1 Eiffel Flats         
Dynamos          2-0 Wankie                
Highlanders      2-1 Railstars        
Lancashire Steel 2-0 Circle United        
Motor Action     1-0 Black Rhinos  
Shabanie         3-0 Masvingo United 
Zimbabwe Saints  0-0 Chapungu        

Round 6 [Mar 24]
Amazulu          1-0 Zimbabwe Saints        
Chapungu         1-0 Motor Action       
Circle United    1-2 Railstars       
Eiffel Flats     0-1 Lancashire Steel    
Highlanders      4-1 Shabanie             
Masvingo United  1-0 Buffaloes           
Wankie           1-0 CAPS United    

Round 7 [Apr 1]
Black Rhinos     1-3 Wankie           
Dynamos          3-2 Chapungu          
Lancashire Steel 0-1 CAPS United          
Motor Action     1-3 Amazulu               
Railstars        0-2 Eiffel Flats          
Shabanie         2-1 Circle United   
Zimbabwe Saints  4-0 Masvingo United 

Round 8 [Apr 8]
Amazulu          ppd Dynamos           
Black Rhinos     1-0 Chapungu           
CAPS United      1-0 Railstars     
Circle United    2-1 Buffaloes           
Eiffel Flats     2-1 Shabanie          
Highlanders      ppd Zimbabwe Saints 
Masvingo United  1-0 Motor Action        
Wankie           0-0 Lancashire Steel   

Round 9
[Apr 13]
Black Rhinos     1-2 Zimbabwe Saints   
Dynamos          0-0 Motor Action   
Railstars        3-0 Amazulu         
[Apr 15]
Circle United    0-1 CAPS United      

Moved Match [Apr 16]
Black Rhinos     1-2 Dynamos      

Round 10
[Apr 21]
Motor Action     1-3 Highlanders
Railstars        0-0 Lancashire Steel 
[Apr 22]
Black Rhinos     0-0 Amazulu          
Buffaloes        2-1 Eiffel Flats     
Chapungu         5-2 Wankie            
Dynamos          3-1 Masvingo United  
Shabanie         4-0 CAPS United 
Zimbabwe Saints  4-1 Circle United      

Round 11 [May 13]
Amazulu          2-1 Chapungu 
CAPS United      4-0 Buffaloes     
Circle United    1-2 Motor Action 
Eiffel Flats     3-0 Zimbabwe Saints  
Highlanders      1-1 Dynamos  
Lancashire Steel 2-0 Shabanie    
Masvingo United  1-0 Black Rhinos       

Round 12 
[May 19]
Circle United    1-1 Black Rhinos     
Railstars        2-2 Buffaloes 
[May 20]
CAPS United      0-2 Motor Action  
Eiffel Flats     0-2 Dynamos   
Highlanders      ppd Chapungu      
Lancashire Steel 2-1 Zimbabwe Saints  
Masvingo United  0-0 Amazulu     
Wankie           0-2 Shabanie      

[May 25]
Zimbabwe Saints  1-0 Dynamos

Round 13 [May 27] 
Amazulu          1-1 Highlanders
Black Rhinos     1-0 Eiffel Flats       
Chapungu         1-4 Circle United  
Dynamos          2-4 CAPS United    
Masvingo United  1-1 Wankie
Motor Action     2-2 Lancashire Steel

Round 14 [Jun 3] 
Buffaloes        2-0 Highlanders   
Eiffel Flats     1-3 Chapungu       
Lancashire Steel 2-0 Dynamos     
Railstars        1-1 Motor Action 
Shabanie         4-0 Zimbabwe Saints  

Round 15 
[Jun 9]
Black Rhinos     2-1 Lancashire Steel 
Motor Action     0-0 Shabanie    
Zimbabwe Saints  1-0 Buffaloes   
[Jun 10]
Amazulu          1-1 Eiffel Flats    
Chapungu         1-3 CAPS United    
Dynamos          3-1 Railstars     
Masvingo United  3-1 Circle United  
Wankie           0-1 Highlanders    

Round 16
[Jun 16]
Circle United    0-3 Masvingo United  
Lancashire Steel 0-4 Black Rhinos 
Shabanie         2-0 Motor Action 
[Jun 17]
CAPS United      2-1 Chapungu
Eiffel Flats     0-2 Amazulu  
Highlanders      1-2 Wankie       

[Jul 7]
Zim Saints       1-0 Railstars      
Chapungu         4-0 Highlanders    

Round 18 [Jul 14] 
Highlanders      4-0 Eiffel Flats     
Railstars        6-2 Chapungu    
Shabanie         2-1 Black Rhinos    
Zimbabwe Saints  1-2 Motor Action   

Round 19
[Jul 21]
Buffaloes        1-1 Black Rhinos    
Eiffel Flats     2-1 Circle United     
[Jul 22]
Amazulu          2-0 Railstars  
Chapungu         2-1 Shabanie  
Dynamos          3-0 Zimbabwe Saints
Highlanders      1-1 CAPS United
Masvingo United  2-1 Lancashire Steel 
Wankie           1-2 Motor Action 

Moved Matches
[Jul 28]
Circle           0-3 Wankie   
Caps             1-2 Black Rhinos 
[Jul 29]
Highlanders      1-2 Zim Saints           
 
Round 20
[Aug 4]
CAPS United      0-0 Circle United     
Railstars        3-2 Masvingo United    
[Aug 5]
Buffaloes        1-1 Chapungu        
Eiffel Flats     0-1 Wankie    
Lancashire Steel 1-1 Highlanders 
Motor Action     0-2 Dynamos
Shabanie         0-1 Amazulu     
Zimbabwe Saints  0-2 Black Rhinos        

Round 21 [Aug 18]
Buffaloes        2-3 Masvingo United
CAPS United      2-1 Wankie   
Dynamos          0-1 Black Rhinos
Lancashire Steel 1-0 Eiffel Flats  
Motor Action     1-2 Chapungu    
Railstars        6-2 Circle United  
Shabanie         1-1 Highlanders  
Zimbabwe Saints  0-1 Amazulu          

Round 22
[Aug 25]
Wankie		 0-1 Black Rhinos
Eiffel Flats	 1-2 Railstars
Masvingo United	 1-1 Zimbabwe Saints
[later]
Chapungu	 --- Dynamos
CAPS United	 --- Lancashire Steel
Amazulu		 --- Motor Action
Circle United	 --- Shabanie

[Sep 15]
Amazulu          2-0 Dynamos   
Black Rhinos     3-0 Motor Action
Buffaloes        3-0 Zimbabwe Saints
CAPS United      2-0 Highlanders 
Circle United    0-1 Shabanie         

[Sep 27]
Wankie           1-1 Amazulu 
Shabanie         1-1 Railstars 
Lancashire       1-0 Buffaloes
[Sep 29]
Masvingo United  1-1 Dynamos   

[Oct 6]
Chapungu         1-1 Dynamos   

[Oct 20]
Chapungu         0-2 Amazulu 
Dynamos          0-1 Highlanders    
Shabanie         2-1 Lancashire Steel 

[Nov 10]
Amazulu          4-0 Masvingo United 
Buffaloes        2-0 Railstars 
Highlanders      2-0 Chapungu      
Motor Action     3-1 CAPS United      
Shabanie         3-1 Wankie     
Zimbabwe Saints  2-2 Lancashire Steel  

[Nov 17]
Amazulu          3-0 Circle United      
CAPS United      2-0 Zimbabwe Saints   
Dynamos          3-3 Lancashire Steel   
Highlanders      3-1 Buffaloes    
Masvingo United  3-1 Chapungu         

Moved Matches 
[Nov, inferred, from Round 8]
AmaZulu          3-0 Dynamos
[Nov, inferred, home/away uncertain]
Highlanders      1-0 Black Rhinos

Round 27? [Dec 1]
Black Rhinos     0-2 CAPS United  
Chapungu         2-0 Eiffel Flats     
Dynamos          1-1 Amazulu        
Railstars        0-0 Zimbabwe Saints  
Shabanie         3-2 Buffaloes 
Wankie           2-3 Masvingo United 

Round 28 
[Dec 15]
CAPS United      0-2 Dynamos
Circle United    0-2 Chapungu
Motor Action     2-1 Railstars
[Dec 16]
Highlanders      1-0 AmaZulu

[Dec 20]
AmaZulu          drw Dynamos

Table:
 
 1.Highlanders       30  18  8  4  45-17  62  Champions
 2.AmaZulu           30  18  5  7  53-27  59  [*]
 3.Shabanie          30  14  9  7  48-35  51
 4.Dynamos           30  14  8  8  44-33  50  [*]
 5.Masvingo United   30  15  5 10  43-42  50 
 6.Black Rhinos      30  15  4 11  37-23  49
 7.CAPS United       30  15  4 11  40-29  49
 8.Motor Action      30  13  7 10  37-37  46 
 9.Lancashire Steel  30  12  8 10  38-39  44
10.Railstars         30  10  8 12  42-44  38
11.Wankie            30  11  5 14  38-41  38  [39-41?]
12.Chapungu          30  10  7 13  45-52  37
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Zimbabwe Saints   30   9  7 14  25-38  34  Relegation Playoff
--------------------------------------------
14.Buffaloes         30   7  6 17  30-49  27  Relegated
15.Eiffel Flats      30   7  3 20  25-47  21  Relegated  [-3]
16.Circle United     30   4  2 24  24-62  14  Relegated

[*] missing goals Amazulu vs Dynamos (draw on Dec 20)

NB: overall goal difference -1, mistake probably with Wankie (39-41, 38-40?).
 
NB: Eiffel Flats were deducted 3 points for fielding ineligible players 

Promoted: Chrome Stars, Sporting Lions, Buymore

Promotion/Relegation Playoff
Zimbabwe Saints
Lulu Rovers
Border Strikers
Tongagara

Zimbabwe Saints retained their Premier League place; only known score
Saints       9-4 Tongagara


BP League Cup 2001 

First Round
Masvingo     0-0 Chapungu       [aet, 4-2 pen]
Shabanie     3-1 Railstars 
Dynamos      1-0 Circle 
Lancashire   0-1 Rhinos 
Motor Action 1-0 Eiffel 
Wankie       3-0 Highlanders 
Amazulu      5-0 ZimSaints 
Buffaloes    2-0 Caps 

Quarterfinals [Jul 7]
Buffaloes    2-0 Black Rhinos 
Motor Action 1-2 Dynamos 
Wankie       abd Masvingo       [abandoned at 0-0]
Amazulu      0-1 Shabanie 

Quarterfinal Replay
Masvingo     bt  Wankie

Semifinals
Masvingo     abd Shabanie       [abandoned at 0-1 in 64'; result stands]
[Jul 28]
Buffaloes    0-3 Dynamos

Final
Dynamos      0-1 Shabanie
  [Thomas Makwasha 74]



Charity Shield (first edition)

(between top-4 in league 2000 as ZIFA Cup 2000 not played)

Semifinals [Mar 4]
Highlanders  bt  Amazulu
Dynamos      bt  Railstars

Final
Highlanders  2-1 Dynamos      


Independence Trophy

Final
Highlanders  0-0 Dynamos        [3-2 pen]


Madison Trophy 

Final 
Dynamos      1-0 Chapungu
 

ZIFA Unity Cup

1/8 Finals (?)
Dynamos      2-1 Motor Action 
Lancashire   5-3 CAPS          [aet] 
Highlanders  5-0 Shangani 
Railstars    1-0 Chapungu  
Shabanie     2-1 Circle  
Wankie       1-2 AmaZulu

Quarterfinals
Black Rhinos 3-2 Dynamos
Highlanders  1-0 Railstars
Lancashire   1-0 Masvingo 
Shabanie     awd AmaZulu       [AmaZulu dns, refused to travel to Zvishavane]

Semifinals
Shabanie     4-0 Lancashire     
Highlanders  2-2 Black Rhinos  [4-1 pen]

Final [Dec 22, Bulawayo]
Highlanders  4-1 Shabanie Mine
   [Chilufya 31pen, Masawi 44, Phiri 70, Kapini 88pen; Kaunda 3]


Division One

Northern Region champions: Sporting Lions
Southern Region champions: Chrome Stars (Kwekwe)
Eastern Region champions: Buymore 
(all 3 promoted)

Northern Region runners-up: Lulu Rovers (Chegutu)
Southern Region runners-up: Border Strikers
Eastern Region runners-up: Tongagara
(to playoff)

Other participants included:

Northern Region: Bindura United, Black Aces, Kambuzuma United (Harare), Chegutu Pirates,
                 Zambezi River Authority, Cottco (Kadoma), ZRP Tomlinson,
                 Hackney (relegated), Elvington, Arcadia United
Southern Region: Batanai, Thorngrove, Midlands Cables, Zimall, Savanna, Red Seal,
                 Olivine, Jena Mine (relegated), Kango, Brian Ken (formerly known
                 as Corrugated), Sundowns, Shangani, Intundla, 11kv United (relegated),
                 Mandava United, Border Strikers, Unicem (relegated)
Eastern Region: Guni United, Mkwasine, DT Africa United, Jets

Champion of Champions
Sporting Lions 2-0 Chrome Stars      


Third Level

Southern Region

Participants: TK United, Turnall, Khami United, Van Cleef, Prison T.D, Old Nic Mine,
              Premier Products, ZESA Byo, Midron, CMED, Nkulumane Jumbos (promoted),
              Rex, ZESA, Ingwebu, Byo Central, P/Cement, B/Boots, Zimplow, ZRP Mat North, 
              P/Maskew, Rutz Celtics, Nyandoro, Hunyani, Amavevane, How Mine, Bakers Inn,
              Crocodile, Nyekile, Utd Bottlers, Barons, West Comm., Midiron  


2000

2002

list of champions.

list of cup winners.


About this document

With thanks to Josť Batalha

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 6 Dec 2005

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2001/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.