Switzerland 1944/45


Decision of Extraordinary Assembly, October 9, 1943 in Lugano:

Project 'Wiederkehr' for the season 1944/45 :

National League:
  - Groupe A (National League A) of 14 clubs = 13 clubs from National League 43/44
                                             + champions of 1st League 43/44 (AC Bellinzona).
  - Groupe B (National League B) of 14 clubs = (2x7-1) clubs of 2 groups of 1st League 43/44
                                             + last of National League 43/44 (FC Luzern).
  - 1st League - 30 clubs


Nationalliga A
                                                        
1. Grasshopper Club Zürich     	26   18  5   3   78  39   41 Champion
2. FC Lugano                  	26   15  4   7   55  36   34
3. BSC Young Boys Bern        	26   13  8   5   37  30   34
4. FC Grenchen               	26   13  7   6   37  29   33
5. Lausanne-Sports            	26   15  2   9   58  39   32
6. Cantonal Neuchâtel          	26   10  9   7   36  29   29
7. Young Fellows Zürich     	26   10  5  11   35  43   25
8. FC La Chaux-de-Fonds      	26    8  7  11   42  50   23
9. Servette FC Genève       	26    8  5  13   43  47   21
10.AC Bellinzona             	26    5 11  10   24  32   21
11.FC Zürich                  	26    6  8  12   45  57   20
12.FC Biel-Bienne             	26    5 10  11   39  56   20
------------------------------------------------------------
13.FC Basel                 	26    6  6  14   45  59   18 Relegated
14.FC St.Gallen             	26    3  7  16   28  56   13 Relegated

Topscorers :

1. Friedländer Hans-Peter	26  Grasshopper-Club
2. Bickel Alfred		18  Grasshopper-Club
3. Monnard Numa			16  Lausanne-Sports
4. Galli Domenico		13  FC Lugano
   Bergamini Roberto		13  FC Lugano
6. Aeby	Georges			12  Lausanne-Sports
   Courtois Roger		12  Lausanne-Sports
   Conte Giovanni		12  FC Zürich
9. Amado Lauro			11  Grasshopper-Club
   Fornara II Mario		11  FC Lugano
   Walaschek Genia		11  BSC Young Boys
   Bosshard Walter		11  FC Zürich
   Bader René			11  FC Basel
14.Monbaron Germain		10  FC Biel-Bienne
   Knecht IV Fritz		10  BSC Young Boys   
   Perroud Marc			10  FC La Chaux-de-Fonds
   Belli André			10  Servette Genève
   Fatton Jacques		10  Servette Genève


Nationalliga B
                                                        
1. FC Locarno                  	26   17  6   3   60  26   40 Promoted Champion
2. FC Bern                     	26   18  3   5   65  36   39 Promoted
------------------------------------------------------------
3. FC Aarau                    	26   15  4   7   67  40   34
4. CS International Genève      26   14  5   7   40  28   33
5. Urania-Genève-Sport        	26   11  6   9   53  48   28
6. FC Derendingen              	26    9  9   8   43  43   27
7. FC Luzern                   	26    8 10   8   41  32   26
8. Etoile La Chaux-de-Fonds    	26   10  6  10   54  54   26
9. FC Fribourg                 	26    9  6  11   36  42   24
10.Nordstern Basel             	26    8  5  13   41  46   21
11.SC Brühl St.Gallen           26    8  5  13   40  53   21
12.SC Zug                     	26    6  6  14   24  38   18
------------------------------------------------------------
13.FC Solothurn                	26    4  7  15   29  61   15 Relegated
14.Pro Daro Bellinzona     	26    4  4  18   24  70   12 Relegated


1st League

Group East
1. FC Schaffhausen		18   15  2  1   50  22   32 Promoted
-----------------------------------------------------------
2. FC Chiasso			18   11  2  5   36  16   24 
3. FC Winterthur		18   11  0  7   35  31   22
4. Blue Stars ZH		17    8  4  5   37  21   20
5. FC Altstetten ZH		18    9  1  8   36  35   19
6. FC Adliswil			18    6  4  8   32  35   16
7. FC Uster			17    6  3  8   32  32   15
8. FC Arbon			18    6  3  9   39  40   15
9. Red Star ZH			18    6  1 11   27  46   13
-----------------------------------------------------------
10.Kickers Luzern		18    0  2 16   20  66    2 Relegated

Group Central
1. FC Pratteln			18    9  6  3   46  27   24 (1)
2. Concordia Basel		18   10  4  4   40  30   24 (1)
-----------------------------------------------------------
3. SC Schöftland		18    9  2  7   45  35   20
4. FC Birsfelden		18    7  5  6   36  35   19
5. FC Moutier			18    6  6  6   45  41   18
6. SC Zofingen			18    7  3  8   43  39   17
7. Le Locle-Sports		18    5  7  6   33  43   17
8. SC Kleinhüningen		18    6  4  8   40  42   16
9. FC Tramelan			18    5  5  8   37  45   15
-----------------------------------------------------------
10.US Bienne-Boujean		18    4  2 12   30  58   10 Relegated

(1) Play-off for 1st place
FC Pratteln		1-0 Concordia Basel	[in Basel]

Group West
1. Helvetia Bern		18   13  2  3   35  23   28 Promoted
-----------------------------------------------------------
2. FC Thun			18   11  4  3   40  25   26
3. Vevey-Sports			18    9  5  4   45  22   23
4. Central Fribourg		18    8  6  4   37  23   22
5. Montreux-Sports		18    7  6  5   30  36   20
6. FC Sierre			18    8  1  9   35  29   17
7. Racing Lausanne		18    6  3  9   25  26   15
8. FC Sion			18    5  4  9   28  31   14
9. FC Renens			18    5  2 11   27  49   12
-----------------------------------------------------------
10.CA Genève			18    0  3 15   13  51    3 Relegated

Play-off for promotion 1.L in LNB

FC Schaffhausen		6-2 Helvetia Bern
Helvetia Bern		1-0 FC Pratteln
FC Pratteln		0-2 FC Schaffhausen
 FC Schaffhausen is 1.L champion	
 FC Schaffhausen and Helvetia Bern are promoted in LNB


Promotion 2.L in 1.L

Concordia-Yverdon	1-0 2-2 Forward Morges
 Concordia-Yverdon is promoted in 1.L

FC Monthey		1-3 2-3 Gardy-Jonction GE
 Gardy-Jonction GE is promoted in 1.L

Minerva Bern		2-2 FC Porrentruy
FC Porrentruy		2-1 FC Olten
FC Olten		2-0 Minerva Bern
 FC Porrentruy and FC Olten promoted in 1.L

FC Tössfeld		1-4 FC Mendrisio
FC Gränichen		4-0 FC Tössfeld
FC Mendrisio		n/p FC Gränichen
 FC Mendrisio and FC Gränichen are promoted in 1.L



Cup 1944/45


1st principal round

[Oct 15]
FC Schaffhausen		2-2 FC Kreuzlingen		[aet]
FC Kreuzlingen		1-5 FC Schaffhausen		[Replay Oct 22]
FC Tössfeld		0-2 FC Winterthur
FC Altstetten ZH	4-0 AS Ticinese
FC Altdorf		2-1 Kickers Luzern		[aet]
SC Zofingen		2-1 FC Baden			[aet]
FC Birsfelden		2-5 SR Delémont
FC Porrentruy		2-0 Concordia Basel
FC Allschwil		3-2 SC Kleinhüningen
SC Binningen		0-2 FC Pratteln			[Protest : awd 3-0 Forfeit]
Zähringia Bern		1-2 FC Thun
FC Lerchenfeld Thun	0-3 Helvetia Bern
FC Moutier		2-0 FC Reconvilier
FC Tavannes		2-3 FC Tramelan
US Bienne-Boujean	3-1 Aurore Bienne
FC Wohlen		2-1 SC Schöftland
FC Wil			4-0 FC Arbon
FC Wipkingen		3-2 Red Star ZH
FC Schlieren ZH		0-1 Blue Stars ZH
FC Köniz		3-1 Central Fribourg
FC Emmenbrücke		3-1 FC Horgen
Black Stars Basel	2-0 FC Olten
FC Gerlafingen		5-1 FC Biberist
Minerva Bern		1-2 FC Langnau im E.		[aet]
FC Domat-Ems		2-0 FC Widnau
Fortuna St.Gallen	1-0 FC Gossau
FC Weinfelden		5-6 FC Neuhausen
FC Rohrschach		1-8 FC Amriswil
FC Wülflingen		1-1 Phönix Winterthur		[aet]
Phönix Winterthur	2-0 FC Wülflingen		[Replay Oct 29]
FC Oerlikon ZH		8-4 Hakoah Zürich
Sporting Aarau		3-2 FC Muhen
FC Lenzburg		3-2 FC Schönenwerd
BSC Old Boys Basel	2-0 FC Breitenbach		[Protest : awd 0-3 Forfeit]*
 * Forfeit annuled, BSC Old Boys Basel is qualified
FC Mett			2-3 FC Nidau
FC Interlaken		2-0 Victoria Bern
Grünstern Ipsach	4-3 Bözingen 34
Wacker Grenchen		3-1 SC Burgdorf
Luzern SC	       11-3 FC Zug
FC Kirchberg		5-0 FC Herzogenbuchsee
ES Malley		1-3 Vevey-Sports
CA Genève		1-3 Gardy-Jonction GE
Stade Lausanne		2-0 FC Renens
Forward Morges		1-3 Racing Lausanne
Vignoble Cully		4-3 Montreux-Sports
FC Saint-Maurice	1-3 FC Sierre
FC Grône		2-3 FC Sion
Mendrisio		2-1 FC Chiasso
FC Broc			0-4 FC Bulle
Amical Abattoirs GE	4-1 Carouge Stade
US des Campagnes GE	1-3 Regina Genève
FC Compesières		0-2 Estella Cointrin
FC La Neuveville	3-2 FC Colombier
Noiraigue		2-4 FC Fleurier
Stade Nyonnais		2-0 Etoile Lucens
FC Orbe			5-2 FC Le Sentier
CS La Tour-de-Peilz	4-2 FC Bex
Stade Payerne		2-4 White Star Yverdon
FC Yverdon		0-7 Concordia Yverdon
FC Bodio		3-2 GC Biasca
Martigny-Sports		2-3 FC Aigle
[Oct 22]
FC Wiedikon		1-2 FC Uster
SV Seebach		2-2 Polizei Zürich		[aet]
Polizei Zürich		 -  SV Seebach			[Replay]
FC Laufen		0-2 Polizei Basel
FC Rapperswil		1-2 FC Turgi
[Oct 29]
FC Rüti ZH		6-1 FC Näfels/Glarus
FC Wädenswil		1-3 FC Adliswil
SV Sissach		2-0 FC Riehen
[Nov 5]
FC Thalwil		3-2 FC Stäfa ZH
Saint-Imier-Sports	2-4 Le Locle-Sports
FC Monthey		5-0 FC Chalais
FC Erlinsbach		 -  FC Reinach
Lamone Sportiva		 -  US Giubiasco
FC Langenthal		 -  FC Gränichen


2nd principal round

[Nov 12]
- Region Ostschweiz :
FC Winterthur		2-1 Phönix Winterthur
FC Schaffhausen		6-2 FC Neuhausen
FC Wil			1-2 FC Amriswil			[aet; Nov 19]
FC Domat-Ems		4-3 Fortuna St.Gallen		[Nov 19]
- Region Zürich :
FC Adliswil		1-0 FC Rüti ZH
FC Oerlikon ZH		1-2 Blue Stars ZH		[Nov 26]
FC Wipkingen		2-1 Polizei Zürich		[aet; Nov 26]
FC Altstetten ZH	 -  FC Uster			[Nov ?]
- Region Innerschweiz :
FC Emmenbrücke		0-3 FC Wohlen
Luzerner SC		7-1 FC Thalwil
- Region Aargau :
Reinach			2-5 FC Turgi
Sporting Aarau		4-3 FC Lenzburg
- Region Nordwestschweiz :
SC Zofingen		3-1 Polizei Basel
FC Allschwil	       11-0 Black Stars Basel
SV Sissach		1-3 SC Binningen		[Nov 19]
- Region Zentralschweiz :
Helvetia Bern		4-0 Grünstern Ipsach
FC Köniz		2-3 FC Langnau im E.		[aet]
FC Interlaken		0-5 FC Thun
FC Langenthal		6-0 US Bienne-Boujean
FC Kirchberg		0-3 Wacker Grenchen
FC La Neuveville	1-5 FC Nidau
FC Moutier		4-2 FC Tramelan
FC Porrentruy		8-1 SR Delémont
FC Gerlafingen		 -  BSC Old Boys Basel		[Nov ?]
- Region Romande :
Regina Genève		1-4 Gardy-Jonction GE
Estella Cointrin	0-1 Amical Abattoirs GE
FC Orbe			1-2 Stade Lausanne
Stade Nyonnais		4-1 Racing Lausanne
Vevey-Sports		3-0 FC Bulle
Vignoble Cully		2-3 CS La Tour-de-Peilz
White Star Yverdon	0-3 Concordia Yverdon
FC Fleurier		1-0 Le Locle-Sports		[Nov 19]
FC Monthey		6-0 FC Sierre
FC Sion			2-1 FC Aigle
- Region Ticino
FC Bodio		2-1 FC Altdorf
Mendrisio		2-1 US Giubiasco


3th principal round

[Dec 3]
SC Brühl St.Gallen	1-2 FC Amriswil			[aet]
FC Locarno		5-2 FC Bodio
SC Zug			2-0 FC Wohlen
FC Turgi		1-2 FC Luzern
Luzerner Sportclub	2-0 FC Wipkingen
FC St.Gallen		8-1 FC Ems
FC Aarau		4-1 Sporting Club Aarau
Pro Daro Bellinzona	3-0 FC Mendrisio
Young Fellows Zürich	3-2 FC Schaffhausen		[aet]
FC Binningen		2-9 Nordstern Basel
FC La Chaux-de-Fonds	3-0 FC Fleurier
Helvetia Bern		0-1 FC Grenchen
FC Gerlafingen		0-3 SC Derendingen
Urania-Genève-Sport	2-0 Stade Nyonnais
FC Thun			0-5 BSC Young Boys Bern
FC Bern			7-1 FC Langnau im Emmental
Etoile Sporting		6-3 Concordia Yverdon
FC Allschwil		0-6 FC Basel
SC Zofingen		2-1 FC Langenthal
FC Solothurn		4-0 Wacker Grenchen
Stade Lausanne		0-0 FC Fribourg			[aet]
FC Fribourg		0-1 Stade Lausanne		[Replay Dec 10]
FC Biel-Bienne		2-1 FC Nidau
Vevey-Sports		0-1 Cantonal Neuchâtel
FC Adliswil		1-3 Grasshopper-Club Zürich
Blue Stars Zürich	2-1 FC Zürich
FC Winterthur		1-3 AC Bellinzona
FC Lugano		5-0 FC Uster
CS La Tour-de-Peilz	0-14 Lausanne-Sports
FC Porrentruy		0-1 FC Moutier			[aet]
Gardy-Jonction GE	1- 8 Servette FC Genève
Amical-Abattoirs GE	0-1 CS International Genève
FC Sion			0-0 FC Monthey			[abd]
FC Monthey		2-3 FC Sion			[aet; Replay Dec 10]


1/16 finals

[Dec 24]
FC Biel-Bienne		0-2 Cantonal Neuchâtel		[aet]
FC La Chaux-de-Fonds	0-1 FC Grenchen
AC Bellinzona		2-2 FC Lugano			[aet]
FC Lugano		3-2 AC Bellinzona		[Replay Jan 14]
FC Bern			1-1 Etoile Sporting		[aet]
Etoile Sporting		4-1 FC Bern			[Replay Jan 14]
Servette Genève		0-3 CS International Genève
Young Fellows Zürich	2-0 Nordstern Basel
FC Amriswil		0-2 FC Locarno
SC Zug			2-1 FC Luzern			[aet]
Luzerner Sportclub 	0-4 FC St.Gallen
FC Aarau		2-0 Pro Daro Bellinzona
SC Derendingen		2-3 Urania-Genève-Sport
FC Sion			2-4 BSC Young Boys
FC Basel		3-1 SC Zofingen
FC Solothurn		2-3 Stade Lausanne
Grasshopper-Club ZH	4-1 Blue Stars Zürich
Lausanne-Sports		2-1 FC Moutier



1/8 finals

[Jan 21]
FC Locarno		2-1 SC Zug
FC Grenchen		4-1 Urania-Genève-Sport
FC St.Gallen		3-0 FC Basel
Stade Lausanne		0-2 Cantonal Neuchâtel		[aet]
Lausanne-Sports		0-3 CS International Genève
[Jan 28]
FC Aarau		2-3 Young Fellows Zürich	[aet]
[Feb 19]
Grasshopper-Club ZH	1-2 FC Lugano
BSC Young Boys	       10-0 Etoile Sporting La Chaux-de-Fonds


1/4 finals

[Feb 26]
FC Locarno		0-1 Young Fellows Zürich
FC Grenchen		0-2 BSC Young Boys
FC St.Gallen		3-1 Cantonal Neuchâtel
FC Lugano		1-2 CS International Genève


Semifinals

March 11 at Letzigrund Stadion in Zürich
Young Fellows Zürich	1-1 BSC Young Boys		[aet]
 [27 Lusenti; 75 Walaschek]
March 25 at Wankdorf Stadion in Bern
BSC Young Boys		0-0 Young Fellows Zürich   	[Replay; aet]
March 31 at Landhof Stadion in Basel
Young Fellows Zürich	2-4 BSC Young Boys		[2nd Replay]
 [44og (Flühmann), 70og (Balmelli); 27 Streun, 30 Bernhard, 39 Knecht, Fink]

March 11 at Stade de la Pontaise in Lausanne
FC St.Gallen		1-0 CS International Genève	[aet]
 [91 Casali II]


Final

April 2 at Wankdorf Stadion in Bern  
BSC Young Boys Bern	2-0 FC St.Gallen  		[aet]
 [97 Trachsel, 108pen Walascheck]



1943/44.

1945/46.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jun 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.