Switzerland 1946/47

Nationalliga A
                                                        
 1.FC Biel-Bienne              	26   14   8   4   60  32   36 Champion
 2.Lausanne-Sports           	26   15   5   6   44  25   35
 3.FC Lugano                  	26   10  11   5   34  26   31
 4.FC Basel                     26   12   5   9   60  45   29
 5.Servette FC Genève          	26   11   6   9   54  49   28
 6.Grasshopper Club Zürich     	26   12   3  11   61  42   27
 7.FC Grenchen                 	26   10   6  10   36  30   26
 8.Young Fellows Zürich       	26    9   8   9   49  46   26
 9.FC Locarno               	26   10   5  11   41  50   25
10.AC Bellinzona            	26   10   3  13   49  51   23
11.FC Bern                  	26    8   5  13   31  48   21
12.Cantonal Neuchâtel        	26    8   5  13   28  53   21
-------------------------------------------------------------
13.BSC Young Boys Bern        	26    6   6  14   44  59   18 Relegated
14.Urania Genève-Sport       	26    7   4  15   33  68   18 Relegated

Topscorers :

1. Amado Lauro			19  Grasshopper-Club
   Blaser Hans			19  BSC Young Boys
3. Frigerio Alessandro		17  AC Bellinzona
4. Fatton Jacques		16  Servette Genève 
5. Tamini Jean			15  Servette Genève
6. Bickel Alfred		14  Grasshopper-Club
   Monnard Numa			14  Lausanne-Sports
   Righetti I Josef		14  FC Grenchen
   Ruch	Arrigo			14  AC Bellinzona
10.Hasler Robert		13  FC Biel-Bienne 
   Oberer Traugott		13  FC Basel
   Wälchli Walter		13  Young Fellows
13.Nikolic Milorad (YUG)	12  Lausanne-Sports
14.Biedermann Hans		11  Grasshopper-Club
   Walaschek Genia		11  BSC Young Boys
   Prod'hom Robert		11  Urania Genève
   Guillaume Robert		11  Cantonal
   Lusenti Gerhard		11  Young Fellows
   Scheurer Armin		11  FC Biel-Bienne 
   Ciseri Vincenzo		11  FC Locarno
21.Bader René			10  FC Basel
   Sormani Ezio			10  AC Bellinzona
   Ernst Bruno			10  FC Locarno


Nationalliga B

 1.FC Zürich                  	26   19   3   4   73  27   41 Promoted Champion
 2.FC La Chaux-de-Fonds        	26   19   2   5   92  33   40 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.FC Aarau                    	26   15   6   5   50  26   36
 4.FC St.Gallen               	26   10   9   7   47  38   29
 5.FC Luzern                  	26   10   8   8   53  43   28
 6.FC Fribourg                 	26   10   7   9   37  37   27
 7.CS International Genève      26   12   3  11   42  42   27
 8.Nordstern Basel            	26   10   4  12   43  43   24
 9.FC Schaffhausen            	26    7   9  10   50  70   23
10.FC Thun                 	26    9   4  13   33  64   22
11.SC Brühl St.Gallen        	26    8   5  13   39  49   21
12.SC Zug                   	26    9   2  15   46  52   20
-------------------------------------------------------------
13.Red Star Zürich           	26    7   5  14   33  54   19 Relegated
14.Helvetia Bern           	26    3   1  22   28  88    7 Relegated


Réserves [Second teams]

1. Servette FC Genève		26   19   4   3   66  21   42 Champion
2. FC Lugano			26   17   5   4   67  29   39
3. Grasshopper Club Zürich     	26   12   7   6   64  35   33
4. Lausanne-Sports           	25   13   5   7   46  30   31
5. AC Bellinzona            	26   10   9   7   43  39   29
6. Young Fellows Zürich       	26   10   6  10   50  45   26
7. FC Biel-Bienne              	26   10   4  12   32  60   24
8. BSC Young Boys Bern        	26    9   5  12   40  39   23
9. Urania Genève-Sport       	25   10   3  12   39  41   23
10.FC Basel                     25    9   5  11   38  47   23
11.FC Bern                  	26    7   5  14   35  50   19
12.Cantonal Neuchâtel        	25    7   3  15   25  62   17
13.FC Grenchen                 	25    5   6  14   27  47   16
14.FC Locarno               	25    4   5  16   25  51   13


1st League

Group West
1. Vevey-Sports			22   13   7   2   46  23   33
-------------------------------------------------------------
2. Stade Lausanne		22   12   6   4   53  27   30
3. Montreux-Sports		22   10   7   5   45  37   27
4. FC Sierre			22   10   3   9   65  49   23
5. Concordia Yverdon		22    9   5   8   35  37   23
6. Central Fribourg		22    6   8   8   33  32   19 (1)
7. Stade Nyonnais		22    6   7   9   41  52   19
8. Le Locle-Sports		22    6   7   9   34  47   19
9. Gardy-Jonction GE		22    8   3  11   33  52   19
10.Etoile La Chaux-de-Fonds	22    7   5  10   43  51   18 (1)
11.Racing Lausanne		22    6   5  11   37  45   17
-------------------------------------------------------------
12.FC Renens			22    3   9  10   32  45   15 Relegated

(1) Central Fribourg - Etoile La Chaux-de-Fonds abandonned : 0-0 and 0 pts

Group Central
1. Concordia Basel		22   13   4   5   65  31   30 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. FC Moutier			22   10   7   5   53  42   27
3. SC Derendingen		22   11   4   7   52  31   26
4. SC Kleinhüningen		22   12   2   8   41  36   26
5. FC Birsfelden		22    9   5   8   36  32   23
6. FC Pratteln			22   10   3   9   57  55   23
7. Black Stars Basel		22    8   6   8   53  43   22
8. FC Lengnau			22    7   6   9   28  27   20
9. SC Schöftland		22    8   4  10   51  51   20
10.FC Porrentruy		22    8   4  10   39  52   20
11.FC Solothurn			22    7   6   9   29  39   20
-------------------------------------------------------------
12.Gränichen			22    1   5  16   26  91    7 Relegated

Group East
1. FC Chiasso			22   12	  5   5   56  31   29 (2) Promoted
2. Biasca			22   12   5   5   41  34   29 (2)
-------------------------------------------------------------
3. SC Zofingen			22   11	  6   5   42  27   28
4. FC Alstetten ZH		22    9	  6   7   30  27   24
5. Mendrisio			22   10	  3   9   40  31   23
6. FC Arbon			22    8	  7   7   43  41   23
7. FC Olten			22    8   5   9   33  36   21
8. FC Kreuzlingen		22    8   3  11   39  44   19
9. FC Uster			22    6   7   9   27  37   19
12.Blue Stars ZH		22    7   3  12   30  46   17
11.FC Winterthur		22    5   7  10   24  41   17
-------------------------------------------------------------
12.Pro Daro Bellinzona		22    5   5  12   33  43   15 Relegated

(2) Play-off for 1st place
FC Chiasso		2-0 1-0 Biasca


Promotion 1.L-LNB

Concordia Basel		2-1 Vevey-Sports
Vevey-Sports		2-2 FC Chiasso
FC Chiasso		5-2 Concordia Basel
 FC Chiasso is 1st League champion
 FC Chiasso and Concordia Basel are promoted in LNB 


Promotion 2.L-1.L

SV Höngg		1-0 3-2 FC Wil
Horgen			2-4 3-2 0-5 FC Emmenbrücke	[2th match with protêt, replay]
2nd round
FC Emmenbrücke		0-1 3-3 SV Höngg
 SV Höngg is promoted in 1.L

US Bienne-Boujean	2-2 2-2 0-1 Viktoria Bern	[3th match in Derendingen]
SR Delémont		1-0  -  FC Turgi
2nd round
Viktoria Bern		3-0 2-3 0-1 SR Delémont		[3th match in Biel]
 SR Delémont is promoted in 1.L

Ambrosiana Lausanne	3-0 3-1 Forward Morges
Martigny-Sports		5-2 2-1 Saint-Imier
Saint-Imier		6-2 0-0 Forward Morges
Ambrosiana Lausanne	1-1 5-2 Martigny-Sports
Saint-Imier		1-4 n/p Ambrosiana Lausanne
Martigny-Sports		1-0 n/p Forward Morges	
 Ambrosiana Lausanne is promoted in 1.L



Cup 1946/47


1st principal round

[Sep 22]
Phönix Winterthur	 -  FC Amriswil
FC Wetzikon		 -  SV Seebach
SV Höngg ZH		3-4 FC Stäfa ZH			[aet]
FC Widnau		 -  FC Chur
FC Lachen		 -  FC Wil
FC Trimbach		 -  Wacker/Fulgor Grenchen
Länggasse Bern		 -  FC Mett
FC Schönbühl		1-3 Victoria Bern
FC Breitenbach		1-4 SC Binningen
FC Horgen		2-0 SC Balerna
US Giubiasco		 -  FC Altdorf
FC Emmenbrücke		 -  Luzerner SC
FC Yverdon		0-2 Ambrosiana Lausanne
FC Bulle		2-5 CS La Tour-de-Peilz
FC Villeneuve		3-3 FC Sion			[aet]
FC Sion			 -  FC Villeneuve		[Replay]
FC Chalais		1-2 FC Saint-Léonard
Vignoble Cully		2-1 FC Monthey
FC Le Sentier		3-1 FC Fontainemelon
FC Sainte-Croix		3-0 Couvet-Sports
Aurore Bienne		 -  FC Auvernier/Hauterive
Minerva Bern		 -  FC Aegerten Brügg
SC Subingen 		 -  FC Tramelan
SC Burgdorf		 -  FC Post Bern
SR Delémont		 -  FC Reconvilier
FC Lenzburg		6-2 Sporting Aarau
FC Niedergösgen		 -  FC Baden
TC Turgi		 -  FC Muhen
FC Stein am Rhein	 -  FC Neuhausen
FC Münchenstein		 -  Rotschwarz
Sissach			 -  FC Allschwil
Diana			 -  FC Tössfeld
FC OberWinterthur	 -  FC Oerlikon ZH
FC Adliswil		 -  FC Langnau am Albis
FC Frauenfeld		 -  Winkeln St.Gallen
ES Malley		 -  CS Chênois
Abattoirs Genève	 -  Rhexia


2nd principal round 

[Oct 20]
Le Locle-Sports		2-2 Aurore Bienne		[aet]
Aurore Bienne		0-0 Le Locle-Sports		[Replay Nov 3]
Le Locle-Sports		3-0 Aurore Bienne		[2nd Replay Nov 10]
FC Sainte-Croix		0-1 Concordia Yverdon
Etoile Sporting		4-1 FC Tramelan
CS La Tour-de-Peilz	2-1 Montreux-Sports
FC Sierre		5-2 FC Saint-Léonard
Vevey-Sports		1-3 FC Villeneuve
Stade Lausanne		1-2 Ambrosiana Lausanne
FC Renens		3-1 Vignoble Cully
ES Malley		3-0 Racing Lausanne
Gardy-Jonction GE	2-4 Rhexia Campagnes Meinier	[Gardy is qualified ?]
FC Le Sentier		4-3 Stade Nyonnais
FC Chiasso		4-2 US Giubiasco
GC Biasca		3-1 FC Oerlikon ZH
Luzerner SC		2-0 Pro Daro Bellinzona
FC Horgen		2-0 Mendrisio
FC Widnau		6-2 FC Kreuzlingen
FC Amriswil		0-1 FC Arbon
FC Olten		2-1 FC Tössfeld
FC Frauenfeld		2-1 FC Altstetten ZH
FC Stäfa ZH		1-0 Blue Stars Zürich
FC Lenzburg		3-2 FC Gränichen
SC Schöftland		4-0 FC Langnau am A.
SC Zofingen		4-3 FC Baden
SC Derendingen		4-3 Minerva Bern		[aet]
Victoria Bern		3-2 Central Fribourg		[aet]
FC Lengnau		3-1 Länggasse Bern
SC Burgdorf		2-1 FC Moutier			[Moutier is qualified ?]
FC Muhen		3-2 FC Solothurn
FC Porrentruy		4-4 Wacker Grenchen		[aet]
FC Porrentruy		3-2 Wacker Grenchen		[Replay Nov 3]
FC Allschwil		3-1 FC Birsfelden
SC Binningen		3-2 Concordia Basel
SR Delémont		1-3 Black Stars Basel
SC Kleinhüningen	1-2 FC Münchenstein
FC Neuhausen		3-4 FC Pratteln
FC Wil			0-1 FC Winterthur
FC Uster		2-0 FC Wetzikon


3th principal round

[Nov 17]
FC La Chaux-de-Fonds	8-1 FC Villeneuve
FC Basel		3-2 Black Stars Basel
FC Porrentruy		0-1 Nordstern Basel
Urania-Genève-Sport	2-3 Ambrosiana Lausanne
FC Lenzburg		4-2 Helvetia Bern
FC Olten		4-2 FC Moutier
Red Star Zürich		2-1 FC Winterthur
FC Frauenfeld		3-5 Grasshopper-Club Zürich	[aet]
FC Bern			2-1 FC Renens
FC Thun			5-1 FC Münchenstein
ES Malley		2-4 Servette FC Genève		[aet]
Victoria Bern		0-2 FC Allschwil
BSC Young Boys Bern	2-0 Gardy-Jonction GE
FC Grenchen            10-1 Concordia Yverdon
FC Arbon		3-4 FC St.Gallen
AC Bellinzona		6-1 GC Biasca
SC Schöftland		4-4 FC Lengnau			[aet]
FC Lengnau		0-2 SC Schöftland		[Replay Nov 24]
FC Biel-Bienne		4-0 FC Le Sentier
Young Fellows Zürich	4-0 FC Uster
FC Widnau		0-4 FC Zürich
SC Zofingen		0-5 FC Luzern
FC Horgen		2-1 SC Brühl St.Gallen		[aet]
CS La Tour-de-Peilz	0-8 Lausanne-Sports
Cantonal Neuchâtel 	4-1 Le Locle-Sports
FC Chiasso		1-3 FC Lugano			[aet]
FC Schaffhausen		3-2 FC Pratteln
FC Aarau		3-0 SC Derendingen
SC Zug			3-0 FC Stäfa ZH
FC Fribourg		4-0 ES La Chaux-de-Fonds
FC Sierre		1-2 CS International Genève
Luzerner SC		1-2 FC Locarno
FC Muhen		3-1 SC Binningen


1/16 finals

[Dec 8]
FC La Chaux-de-Fonds	1-2 FC Basel
Nordstern Basel		4-0 Ambrosiana Lausanne
FC Lenzburg		0-3 FC Olten
Red Star Zürich		1-2 Grasshopper-Club Zürich
FC Bern			7-1 FC Thun
Servette Genève		7-0 FC Allschwil
BSC Young Boys		1-3 FC Grenchen
FC St.Gallen		3-2 AC Bellinzona		[aet]
SC Schöftland		3-4 FC Biel-Bienne
Young Fellows Zürich	1-0 FC Zürich
FC Luzern		5-0 FC Horgen
Lausanne-Sports		6-0 Cantonal Neuchâtel
FC Lugano		2-1 FC Schaffhausen
FC Aarau		5-0 SC Zug
FC Fribourg		4-3 CS International Genève
FC Locarno	       12-2 FC Muhen


1/8 finals

[Dec 29]
FC Basel		6-1 Nordstern Basel
FC Olten		0-3 Grasshopper-Club Zürich
FC Bern			2-1 Servette Genève
FC Grenchen		3-2 FC St.Gallen
FC Biel-Bienne		5-0 Young Fellows Zürich
FC Luzern		2-4 Lausanne-Sports		[aet]
FC Lugano		2-1 FC Aarau
FC Fribourg		1-1 FC Locarno			[aet]
FC Locarno		2-0 FC Fribourg			[Replay Jan 12]


1/4 finals

[Feb 9]
FC Bern			0-2 FC Grenchen
FC Biel-Bienne		0-1 Lausanne-Sports
FC Basel		2-1 Grasshopper-Club Zürich
FC Lugano		0-0 FC Locarno			[abd after 90'(snow)]
FC Lugano		1-1 FC Locarno			[Replay Feb 23; abd at 100'(water on the field)]
FC Lugano		0-2 FC Locarno			[2nd Replay March 2]


Semifinals

March 16 at Rankhof Stadion in Basel
FC Basel		2-1 FC Grenchen
 [32 Oberer, 52 Bader; 23 Zadra]

March 16 at Stade de la Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		3-3 FC Locarno			[aet]
 [20 54 Monnard, 24 Guhl; 12 85 Ciseri, 87 Losa]
March 30 at Stadio Comunale in Bellinzona
FC Locarno		2-2 Lausanne-Sports		[Replay; abd at 103'(bad weather)]
April 5 at Stade de la Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		3-2 FC Locarno			[2nd Replay]
 [23pen Bocquet, 50 Aeby, 54 Eggimann; 35pen 89 Ciseri]

Final 

April 7 at Neufeld Stadion in Bern     
FC Basel		3-0 Lausanne-Sports
 [48 86 Stöcklin, 82 Bader]  


1945/46.

1947/48.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.