Switzerland 1951/52


Nationalliga A

 1.Grasshopper Club Zürich   	26   16   6   4   79  38   38 Champion
 2.FC Zürich                   	26   14   9   3   61  36   37
 3.FC Chiasso                  	26   15   5   6   59  49   35
 4.FC Basel                   	26   14   3   9   68  47   31
 5.FC La Chaux-de-Fonds      	26   11   8   7   62  45   30
 6.Servette FC Genève         	26   11   6   9   57  45   28
 7.BSC Young Boys Bern      	26   10   7   9   61  52   27
 8.Lausanne-Sports            	26    8   9   9   39  43   25
 9.AC Bellinzona             	26    8   6  12   43  55   22
10.FC Locarno               	26    8   6  12   41  66   22
11.FC Lugano               	26    7   7  12   46  54   21
12.FC Bern                   	26    7   5  14   47  64   19
-------------------------------------------------------------
13.Young Fellows Zürich      	26    5   5  16   36  71   15 Relegated
14.FC Biel-Bienne           	26    4   6  16   37  71   14 Relegated

Topscorers :

1. Hügi II Josef		24  FC Basel
2. Ballaman Robert		22  Grasshopper-Club
3. Riva IV Ferdinando		19  FC Chiasso


Nationalliga B
                                                        
 1.FC Fribourg                	26   14   8   4   57  34   36 Promoted Champion
 2.FC Grenchen                	26   16   3   7   78  40   35 (1) Promoted
 3.SC Zug                     	26   14   7   5   52  34   35 (1) 
-------------------------------------------------------------
 4.Cantonal Neuchâtel         	26   15   4   7   72  33   34
 5.ES Malley                 	26   14   2  10   54  49   30
 6.Urania Genève-Sport        	26   10   6  10   46  46   26
 7.FC Luzern                  	26   10   5  11   49  52   25
 8.FC Winterthur              	26    8   8  10   53  59   24
 9.FC St.Gallen               	26    8   7  11   65  51   23
10.FC Aarau                   	26    7   8  11   39  62   22
11.FC Schaffhausen            	26    7   7  12   31  56   21
12.Etoile La Chaux-de-Fonds   	26    7   6  13   30  45   20
-------------------------------------------------------------
13.Mendrisiostar               	26    6   5  15   38  75   17 Relegated
14.Nordstern Basel            	26    6   4  16   35  63   16 Relegated

(1) Promotion Play-off
[June 15 at Neufeld Stadion in Bern] 
FC Grenchen		1-0 SC Zug
 [25 Pfister]	

Topscorers :

1. Glisovic Miodrag (YUG)	22  ES Malley 
2. Grossmann Willy		20  Cantonal
   Guerini Hans			20  SC Zug
4. Scheller Kurt		19  FC Winterthur
   Pfister Heinz		19  FC Grenchen
6. Stefano II Charles		18  Urania-Genève
   Kruppa Werner		18  FC Luzern
8. Monnard Numa			14  Cantonal
9. Wüest Jakob			13  FC Luzern
   Guhl Jacques			13  ES Malley


Réserves [Second teams]

Group East
1. FC Lugano			24   18   1   5  107  31   37
-------------------------------------------------------------
2. Grasshopper Club Zürich   	24   14   4   6   76  48   32
3. FC Luzern			24   11  10   3   53  31   32
4. FC Zürich			24   13   3   8   70  52   29
5. Young Fellows Zürich      	24   10   6   8   59  54   26
6. FC Chiasso			24   10   5   9   43  32   25
7. AC Bellinzona             	24    9   6   9   57  53   24
8. SC Zug                     	24    9   3  12   38  65   21
9. FC Basel			24    8   2  14   54  66   18
10.FC Locarno			24    6   6  12   48  77   18
11.FC Winterthur              	24    5   6  13   48  68   16
12.FC St.Gallen               	24    5   3  16   40  75   13
13.Mendrisiostar               	24    5   3  16   43  84   13

Group West
1. BSC Young Boys		24   17   4   3   88  43   38
-------------------------------------------------------------
2. Servette FC Genève         	24   16   4   4   85  39   36
3. Cantonal Neuchâtel         	24   15   1   8   67  49   31
   Urania Genève-Sport        	24   13   5   6   64  46   31
5. FC Grenchen			24   12   4   8   77  49   28
6. FC La Chaux-de-Fonds      	24   11   5   8   67  45   27
7. Lausanne-Sports            	24   10   4  10   55  56   24
8. FC Biel-Bienne           	24   10   0  14   53  71   20
9. Nordstern Basel            	24    8   4  12   52  75   20
10.FC Bern			24    9   1  14   41  66   19
11.FC Aarau			24    8   3  13   50  89   19
12.FC Fribourg			24    7   3  14   43  65   17
13.Etoile La Chaux-de-Fonds   	24    0   2  22   36  85    2

Final 
[June 15 at Neufeld Stadion in Bern]
BSC Young Boys		4-1 FC Lugano
 [Zaugg, Häuptli (2), Weil; Foglia]


1st League

Group East
1. FC Wil			22   19   1   2   82  18   39 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. Red Star ZH			22   16   3   3   57  23   35
3. FC Baden			22   11   3   8   37  27   25
4. Blue Stars ZH		22   10   1  11   44  49   21
5. Old Boys Basel		22   10   1  11   37  45   21
6. FC Arbon			22    8   5   9   34  46   21
7. FC Wetzikon			22    7   5  10   35  39   19
8. SC Brühl St.Gallen		22    9   0  13   41  45   18
9. SV Ceresio			22    7   4  11   36  46   18
10.SC Schöftland		22    6   6  10   41  53   18
-------------------------------------------------------------
11.FC Trimbach			22    6   5  11   38  56   17 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.FC Uster			22    5   2  15   27  62   12 Relegated

Group Central
1. FC Solothurn			22   13   6   3   50  26   32 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. Concordia Basel		22   14   3   5   55  28   31
3. FC Olten			22   10   7   5   46  30   27
4. SC Derendingen		22    6  11   5   28  25   23
5. Helvetia Bern		22    8   6   8   46  42   22
6. SC Kleinhüningen		22    8   6   8   38  34   22
7. FC Porrentruy		22    9   3  10   26  38   21
8. Saint-Imier-Sports		22    8   4  10   45  45   20
9. FC Lengnau			22    9   1  12   30  41   19
10.FC Moutier			22    7   4  11   28  38   18
-------------------------------------------------------------
11.SC Burgdorf			22    6   4  12   29  38   16
-------------------------------------------------------------
12.FC Birsfelden		22    6   1  15   30  66   13 Relegated 

Group West
1. Yverdon-Sport		22   10   8   4   44  33   28
-------------------------------------------------------------
2. FC Thun			22   10   7   5   53  34   27
3. Vevey-Sports			22   12   3   7   44  38   27
4. Martigny-Sports		22    9   7   6   41  33   25
5. FC Sierre			22    8   7   7   52  43   23
6. US Lausanne			22    9   5   8   40  36   23
7. Forward Morges		22    8   7   7   33  36   23
8. CS International GE		22    9   4   9   51  52   22
9. Central Fribourg		22    7   6   9   47  50   20
   CS La Tour-de-Peilz		22    8   4  10   47  50   20
-------------------------------------------------------------
11.Montreux-Sports		22    4   8  10   45  64   16
-------------------------------------------------------------
12.Stade Lausanne		22    4   2  16   36  64   10 Relegated 


Promotion 1.L-LNB

FC Wil			1-0 FC Solothurn
Yverdon-Sport		0-0 FC Wil
FC Solothurn		2-0 Yverdon-Sport
 FC Wil is 1.League champion
 FC Wil and FC Solothurn are promoted in LNB


Relegation 1.L-2.L
Uster, Birsfelden and Stade Lausanne

Play-off
SC Burgdorf		2-2 FC Trimbach
Montreux-Sports		0-0 SC Burgdorf
FC Trimbach 		2-3 Montreux-Sports
 FC Trimbach is relegated in 2.L
 

Promotion 2.L-1.L

Oerlikon		3-3 Kreuzlingen
Kreuzlingen		2-4 Küsnacht
Küsnacht		5-1 Oerlikon
 FC Küsnacht ZH is promoted in 1.L

Laufen			4-0 Wohlen
Wohlen			1-0 Pro Daro
Laufen			0-2 Pro Daro
Play-off
Pro Daro		3-1 Wohlen		[in Bellinzona]
 Pro Daro Bellinzona is promoted in 1.L
	
Bümpliz			0-3 USBB
Gerlafingen		3-0 Bümpliz
USBB			2-2 Gerlafingen
Play-off
USBB			1-0 Gerlafingen		[in Bern]
 US Bienne-Boujean is promoted in 1.L

FC Sion			4-1 Stade Payerne
Stade Payerne		2-1 CA Genève
CA Genève		0-6 FC Sion
 FC Sion is promoted in 1.L	



Cup 1951/52


1st principal round

[Sep 23]
SR Delémont		3-1 FC Courtételle
FC Tramelan		1-1 FC Nidau			[aet]
FC Nidau		0-2 FC Tramelan			[Replay Oct 7]
Zähringia Bern		3-7 SC Bümpliz
Minerva Bern		4-0 Ticino Bern
FC Länggasse Bern	1-1 Sparta Bern			[aet]
Sparta Bern		1-1 FC Länggasse Bern		[aet; Replay Oct 7]
 FC Länggasse is qualified on coin toss
FC Aarberg		3-2 Victoria Bern		[aet]
FC Luterbach		2-2 FC Gerlafingen		[aet]
FC Gerlafingen		2-1 FC Luterbach		[aet; Replay Oct 7]
FC Laufen		2-0 SC Binningen
FC Pratteln		2-1 Black Stars Basel
Möhlin-Riburg		3-5 FC Ettingen			[aet]
SV Muttenz		3-0 FC Riehen
SC Zofingen		6-1 FC Schönenwerd
FC Wohlen		4-2 FC Gränichen
FC Affoltern ZH		3-3 FC Langnau am Albis
FC Industrie ZH		1-3 SV Höngg
FC Adliswil		3-0 FC Wädenswil
FC Glattfelden		0-3 Phönix Winterthur
FC Kollbrunn		0-2 FC Altstetten ZH
FC Neuhausen		1-3 FC Kreuzlingen
Fortuna St.Gallen	3-1 FC Rohrschach
FC St.Margarethen	4-2 Winkeln St.Gallen
FC Uzwil		3-1 FC Wattwil
FC Glarus		4-0 FC Chur
Kickers Luzern		1-0 Luzerner SC
Osogna			0-5 Pro Daro Bellinzona
Noranco			2-4 FC Bodio
FC Renens		5-0 FC Aigle
FC Chailly/Lausanne	2-1 FC Vallorbe
FC Crissier		1-0 FC Cossonay
CS Chênois		5-1 CA Genève
Amical Abattoirs GE	2-1 FC Plan-les-Ouates
FC La Neuveville	5-3 FC Fleurier
SR Delémont		3-1 FC Courtételle
FC Chippis		ppd FC Saint-Léonard
FC Chippis		 -  FC Saint-Léonard		[?]
FC Bulle		ppd FC Estavayer-le-Lac
FC Bulle		 -  FC Estavayer-le-Lac		[?]
[Oct 7]
FC Nidau		0-2 FC Tramelan
FC Küsnacht ZH		6-2 Post Zürich
FC Lenzburg		2-2 FC Wettingen		[aet]
FC Wettingen		1-0 FC Lenzburg			[Replay Oct 14]



2nd principal round

[Oct 14]
Forward Morges		2-1 FC Renens			[aet]
FC Laufen		2-3 St-Imier-Sports
SV Muttenz		0-2 FC Moutier
FC Solothurn		2-3 FC Pratteln
Kickers Luzern		0-4 Blue Stars ZH
FC Kreuzlingen		1-2 SC Brühl St.Gallen
SC Schöftland		6-1 FC Wohlen
FC Uster		2-0 FC Altstetten ZH
FC Chailly/Lausanne	0-2 Montreux-Sports
CS La Tour-de-Peilz	7-0 FC Chippis
CS Chênois		1-3 CS International GE
Martigny-Sports		1-0 Amical Abattoirs GE
FC Crissier		1-2 FC Sierre
SC Bümpliz		1-3 Yverdon-Sport
US Lausanne		5-2 FC Länggasse Bern		[aet]
FC La Neuveville	2-1 Stade Lausanne
Central Fribourg	1-0 FC Tramelan
FC Bulle		1-0 Vevey-Sports
SC Burgdorf		2-3 Minerva Bern
FC Aarberg		1-3 FC Thun
Helvetia Bern		0-2 SC Zofingen
FC Gerlafingen		0-1 SC Derendingen 
FC Lengnau		0-1 SR Delémont
FC Porrentruy		3-1 FC Ettingen
Phönix Winterthur	1-2 Concordia Basel		[aet]
SV Höngg		5-0 FC Birsfelden
SC Kleinhüningen	2-0 FC Adliswil
FC Affoltern ZH		0-2 FC Trimbach
FC Bodio		0-1 Red Star ZH
FC Olten		1-2 Pro Daro Bellinzona
FC Baden		1-3 FC Küsnacht ZH
FC St.Margarethen	0-4 FC Arbon
FC Wetzikon		2-3 FC Uzwil
SV-Ceresio Schaffhausen 5-3 FC Glarus
[Oct 21]
FC Wettingen		1-0 BSC Old Boys
[Oct 28]
FC Wil			2-1 Fortuna St.Gallen


3th principal round

[Nov 4]
FC Basel		7-0 FC Wettigen
Grasshopper-Club ZH    11-2 Pro Daro Bellinzona 
[Nov 4]
SC Derendingen		0-3 BSC Young Boys Bern
AC Bellinzona		3-0 Blue Stars Zürich
FC Bern			3-3 FC Thun			[aet]
FC Thun			6-2 FC Bern			[Replay Nov 25]
FC Küsnacht ZH  	0-8 FC Chiasso
FC La Neuveville	0-6 FC La Chaux-de-Fonds
Lausanne-Sports		5-2 US Lausanne
FC Lugano		6-1 FC Trimbach
Servette FC Genève     12-0 Martigny-Sports
Young Fellows Zürich   10-2 FC Uzwil
FC Zürich		7-1 SV Höngg
Yverdon-Sport		1-2 FC Biel-Bienne
FC Locarno		6-1 Red Star Zürich
FC Aarau		4-1 Concordia Basel
FC Arbon		1-0 FC Schaffhausen
FC Fribourg		5-3 Central Fribourg
SC Kleinhüningen	1-2 Nordstern Basel
FC Uster		2-6 FC St.Gallen
SC Zofingen		0-2 FC Luzern
Cantonal Neuchâtel	2-0 St-Imier-Sports
Etoile Sp.La Chaux-de-F.4-2 FC Moutier
FC Grenchen		3-1 Minerva Bern
ES Malley		7-0 FC Bulle
Mendrisiostar		3-1 SC Schöftland
FC Pratteln		3-9 SC Zug
Urania Genève-Sport	2-0 CS La Tour-de-Peilz
FC Winterthur		4-0 SV-Ceresio Schaffhausen
CS International GE	2-1 Montreux-Sports
FC Wil			4-3 SC Brühl St.Gallen
SR Delémont		1-0 FC Porrentruy
Forward Morges		1-1 FC Sierre			[aet]
FC Sierre		1-0 Forward Morges		[Replay Nov 18]


1/16

[Dec 23]
FC Basel		3-2 FC Locarno
FC Chiasso		3-1 FC Luzern
Servette FC Genève	3-0 Etoile Sp. La Chaux-de-Fonds
FC Arbon		1-3 AC Bellinzona
FC Grenchen             1-1 FC La Chaux-de-Fonds	[aet]
FC La Chaux-de-Fonds	4-1 FC Grenchen                	[Replay Dec 30]
SC Zug                  1-2 Grasshopper-Club		[aet]
Urania Genève-Sport	3-0 ES Malley
Young Fellows Zürich 	2-1 FC St.Gallen
FC Thun			2-3 CS International Genève
FC Wil			1-2 FC Winterthur
SR Delémont		1-3 BSC Young Boys Bern
Lausanne-Sports 	1-0 FC Biel-Bienne
FC Sierre		2-1 Nordstern Basel
FC Lugano		6-1 Mendrisiostar
FC Aarau                0-2 FC Zürich
FC Fribourg		0-0 Cantonal Neuchâtel		[abd]
FC Fribourg		2-1 Cantonal Neuchâtel		[Replay Dec 30]


1/8

[Dec 30]
FC Basel		3-1 FC Chiasso
Servette FC Genève	2-0 AC Bellinzona
Urania Genève-Sport     1-2 Young Fellows Zürich 
CS International Genève	1-0 FC Winterthur
FC Sierre		2-5 FC Lugano
[Jan 6]
BSC Young Boys Bern	4-1 Lausanne-Sports 
FC Zürich		3-0 FC Fribourg
FC La Chaux-de-Fonds    2-2 Grasshopper-Club		[aet]
Grasshopper-Club	4-1 FC La Chaux-de-Fonds     	[Replay Jan 13]


1/4

[Feb 17]
FC Basel		6-5 Servette FC Genève
Young Fellows Zürich 	1-4 Grasshopper-Club
CS International GE	4-2 BSC Young Boys Bern
FC Lugano		5-1 FC Zürich


Semifinals

March 23 at Landhof Stadion in Basel
FC Basel		0-2 Grasshopper-Club Zürich
 [24 Ballaman, 28 Berbig]

March 23 at Stade des Charmilles in Genève
CS International GE	1-6 FC Lugano
 [27 Carrel; 15 77 87 S.Bernasconi, 79 85 M.Bernasconi, 90pen Kauer]


Final

April 14 at Wankdorf Stadion in Bern 
Grasshopper Club ZH	2-0 FC Lugano
 [7 Ballaman, 41 Hüssy I]    



1950/51.

1952/53.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.