Switzerland 1952/53

Nationalliga A
                                                        
 1.FC Basel               	26   17   8   1   72  38   42 Champion
 2.BSC Young Boys Bern       	26   16   6   4   61  39   38
 3.Grasshopper Club Zürich    	26   14   4   8   73  39   32
 4.Servette FC Genève        	26   12   8   6   61  38   32
 5.FC Chiasso               	26    9   8   9   38  52   26
 6.AC Bellinzona            	26    9   7  10   45  45   25
 7.Lausanne-Sports            	26    8   8  10   52  45   24
 8.FC La Chaux-de-Fonds      	26    8   7  11   53  61   23
 9.FC Fribourg                	26   10   3  13   35  53   23
10.FC Zürich                 	26    7   8  11   45  48   22
11.FC Bern                    	26    6  10  10   40  53   22
-------------------------------------------------------------
12.FC Grenchen               	26    6   8  12   38  54   20 (1)
13.FC Lugano                	26    5  10  11   38  53   20 (1) Relegated
14.FC Locarno                	26    5   5  16   33  66   15 Relegated

(1) Relegation Playoff
[June 21 at Allmend Stadion in Luzern] 
FC Grenchen		3-0 FC Lugano
 [Righetti II (2), Pfister]

Topscorers :

1. Hügi II Josef		32  FC Basel
   Meier Eugen			32  BSC Young Boys
3. Volanthen II Roger		23  Grasshopper-Club
4. Fatton Jacques		22  Servette Genève
5. Ballaman Robert		16  Grasshopper-Club
   Glisovic Miodrag (YUG)	16  Lausanne-Sports
7. Riva IV Ferdinando		15  FC Chiasso
8. Zanetti Ledio		14  AC Bellinzona
   Hagen II Hans		14  Grasshopper-Club
   Morand Raymond		14  FC La Chaux-de-Fonds
   Pfister Heinz		14  FC Grenchen
12.Wirsching Albert		13  FC Bern
   Dietrich Paul		13  FC Fribourg 
14.Schneiter Cibi		12  FC Zürich
   Antenen Charles		12  Lausanne-Sports
16.Bosshard Walter		11  FC Zürich
   Tamini Jean			11  Servette Genève
18.Fesselet Gilbert		10  FC Bern


Nationalliga B

 1.FC Luzern                 	24   15   5   4   56  25   35 Promoted Champion
 2.FC Biel-Bienne            	24   15   4   5   57  30   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.ES Malley                 	24   12   7   5   59  40   31
 4.FC Winterthur             	24   13   5   6   50  42   31
 5.FC St.Gallen               	24   11   5   8   43  40   27
 6.Cantonal Neuchâtel       	24   10   5   9   35  34   25
 7.FC Solothurn              	24   10   3  11   37  37   23
 8.FC Wil                   	24    7   7  10   36  36   21
 9.Urania-Genève-Sport        	24    8   3  13   46  48   19
10.Young Fellows Zürich       	24    7   5  12   33  42   19
11.FC Schaffhausen             	24    6   5  13   28  43   17
12.FC Aarau                    	24    7   3  14   29  62   17
-------------------------------------------------------------
13.SC Zug                    	24    5   3  16   30  60   13 Relegated
14.Etoile La Chaux-de-Fonds   	withdrew                    

Topscorers :

1. Guhl	Jacques			26  ES Malley
2. Stefano II Charles		17  Urania-Genève
   Wüest Jakob			17  FC Luzern 
4. Kruppa Werner		16  FC Luzern
5. Scheller Kurt		15  FC Winterthur
6. Kauer Adrien			14  Cantonal
7. Koller Konrad		13  FC Solothurn
8. Berger Kurt			12  FC Winterthur
9. Kuhn Albert			11  FC Solothurn
   Monnard Numa			11  ES Malley


Réserves [Second teams]

Group East
1. FC Zürich 			24   18   4   2   99  35   40
-------------------------------------------------------------
2. FC Lugano			24   16   4   4   78  35   36
3. FC Chiasso			24   16   2   6   59  45   34
4. FC Schaffhausen		24   12   4   8   55  47   28
5. Grasshopper Club Zürich    	24   10   5   9   66  54   25
6. FC Winterthur		24   10   5   9   48  49   25
7. AC Bellinzona            	24    8   6  10   67  77   22
8. FC Luzern			24    9   3  12   61  53   21 (x)
9. Young Fellows Zürich       	24    6   7  11   56  58   19
10.FC St.Gallen               	24    6   5  13   38  64   17 (x)
11.FC Aarau			24    7   1  16   35  74   15 (x)
12.SC Zug                    	24    4   4  15   46  70   13 (x)
13.FC Locarno			24    5   3  16   39  84   13

Group West
1. Servette Genève		22   19   2   1   66  16   40
-------------------------------------------------------------
2. FC Grenchen               	22   15   1   6   72  42   31
3. Lausanne-Sports            	22   14   1   7   68  39   29
4. BSC Young Boys Bern       	22   10   4   8   58  48   24
5. FC Fribourg			22   10   4   8   56  49   24
6. Urania-Genève-Sport        	22   10   2  10   48  53   22
7. FC La Chaux-de-Fonds      	22    7   7   8   53  59   21
8. FC Basel			22    7   4  11   37  47   18
9. ES Malley			22    8   2  12   45  59   18
10.FC Bern			22    7   4  11   44  59   18
11.FC Biel-Bienne            	22    5   2  15   31  62   12
12.Cantonal Neuchâtel       	22    2   3  17   32  77    7

(x) one play with 0-0 and 0 ptsl

Final
[June 21 at Allmend Stadion in Luzern]
FC Zürich 		3-2 Servette Genève
 [Haug II, Eckert (2); Duret, Zahnd]


1st League

Group East
1. SC Brühl St.Gallen		22   13   7   2   46  18   33
-------------------------------------------------------------
2. FC Blue Stars Zürich   	22   13   5   4   55  29   31
3. US Pro Daro Bellinzona       22   11   5   6   39  38   27
4. FC Mendrisio           	22   11   2   9   42  46   24
5. SC Schöftland           	22    9   5   8   61  51   23
6. FC Olten                	22   10   3   9   39  33   23
7. FC Red Star Zürich       	22    9   4   9   32  27   22
8. FC Baden                  	22    6  10   6   41  39   22
9. FC Arbon                 	22    9   3  10   45  48   21
10.FC Küsnacht             	22    9   3  10   30  43   21
-------------------------------------------------------------
11.FC Wetzikon               	22    4   3  15   27  42   11 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.SV Ceresio Schaffhausen 	22    1   4  17   20  63    6 Relegated
 
Group Central
1. FC Thun			22   20   1   1   74  30   41 Promoted  
-------------------------------------------------------------
2. Nordstern Basel		22   14   3   5   42  28   31
3. Concordia Basel		22   13   2   7   70  26   28
4. FC Lengnau			22   12   3   7   47  27   27
5. Helvetia Bern		22    7   5  10   28  42   19
6. Saint-Imier-Sports		22    8   3  11   33  52   19
7. FC Porrentruy		22    7   4  11   33  40   18
8. SC Burgdorf			22    5   7  10   38  54   17
9. SC Derendingen		22    7   3  12   31  49   17
   SC Kleinhüningen		22    7   3  12   43  61   17
-------------------------------------------------------------
11.FC Moutier			22    7   2  13   36  42   16
-------------------------------------------------------------
12.BSC Old Boys Basel		22    5   4  13   26  50   14 Relegated

Group West
1. Yverdon-Sport		22   12   5   5   45  22   29 Promoted 
-------------------------------------------------------------
2. Martigny-Sports            	22   12   3   7   45  30   27
3. FC Sion                 	22   13   1   8   54  40   27
4. US Bienne-Boujean        	22   10   4   8   44  39   24
5. Forward Morges          	22   10   4   8   35  31   24
6. FC Sierre            	22    8   7   7   33  35   23
7. Vevey-Sports            	22    8   6   8   37  25   22
8. CS La Tour-de-Peilz      	22    7   4  11   45  54   18
9. FC Central Fribourg        	22    5   8   9   39  55   18
10.Montreux-Sports           	22    7   4  11   34  53   18
-------------------------------------------------------------
11.CS International GE		22    6   5  11   37  47   17 (2) Relegated
12.US Lausanne			22    6   5  11   36  53   17 (2) 

(2) Play-off for 12th place
US Lausanne		1-0 4-2 CS International
 CS International GE is relegated in 2.L


Promotion 1.L-LNB

Yverdon-Sport		0-2 FC Thun
SC Brühl St.Gallen	0-2 Yverdon-Sport
FC Thun			5-1 SC Brühl St.Gallen			 
 FC Thun is 1.League champion
 FC Thun and Yverdon-Sport are promoted in LNB


Relegation
SV Ceresio Schaffhausen, Old Boys Basel and CS International GE

Play-off
FC Wetzikon		1-1 FC Moutier
FC Moutier		3-1 US Lausanne
US Lausanne		3-2 FC Wetzikon
 FC Wetzikon is relegated in 2.L


Promotion 2.L-1.L

Altdorf			4-5 Amriswil
FC Oerlikon ZH		10-1 Altdorf
Amriswil		0-1 FC Oerlikon ZH
 FC Oerlikon ZH is promoted in 1.L

Emmenbrücke		3-2 Laufen
Laufen			1-4 Bodio
FC Bodio		3-0 Emmenbrücke
 FC Bodio is promoted in 1.L

Viktoria Bern		0-1 SR Delémont
FC Hauterive		3-1 Viktoria Bern
SR Delémont		6-3 FC Hauterive
 SR Delémont is promoted in 1.L

Stade Lausanne		1-1 FC Monthey
CA Genève		3-6 Stade Lausanne
FC Monthey		3-1 CA Genève
Play-off
Stade Lausanne		3-3 2-2 3-4 FC Monthey		[3th match aet]
 FC Monthey is promoted in 1.L



Cup 1952-53


1st principal round

[Sep 7]
FC Bassecourt		3-1 FC Courtételle
[Sep 14]
FC Reconvilier		3-1 FC Tramelan			[aet]
Grünstern Ipsach	3-5 FC Nidau			[aet]
FC Klus-Balstahl	3-5 SC Bümpliz
FC Köniz		5-1 FC Zuchwil
FC Konolfingen		1-3 Längasse Bern
FC Langenthal		4-1 FC Trimbach
FC Gerlafingen		1-1 FC Luterbach		[aet]
FC Luterbach		0-1 FC Gerlafingen		[Replay Sep 28]
Breite Basel		1-5 Black Stars Basel
FC Pratteln		4-5 FC Reinach
SC Dornach		2-0 FC Riehen
FC Muhen		2-2 FC Turgi			[aet]
FC Turgi		2-1 FC Muhen			[Replay Sep 28]
SC Zofingen		4-0 FC Schönenwerd
FC Adliswil		2-1 FC Wiedikon
FC Oerlikon ZH		2-1 FC Wädenswil
Polizei Zürich		1-2 FC Horgen			[aet]
FC Uster		2-0 FC Affoltern-Zürich
SV seebach		4-2 Unterstrass ZH		[aet]
FC Feuerthalen		4-2 FC Neuhausen
FC Gossau		3-1 Fortuna St.Gallen
FC Uzwil		3-1 FC kreuzlingen
FC St.Margarethen	2-2 FC Rorschach		[aet]
FC Rorschach		2-1 FC St.Margarethen		[Replay Sep 28]
FC Glarus		3-4 FC Chur			[aet]
FC Altdorf		8-2 FC Emmenbrücke
Losone Sportiva		0-12 FC Bodio
Stade Lausanne		3-3 FC Bulle			[aet]
FC Bulle		4-0 Stade Lausanne		[Replay Sep 28]
Vignoble Cully		1-2 FC Monthey			[aet]
FC Veyrier		1-6 Rhéxia Genève
Amical Abattoirs GE	3-1 Campagnes Meinier
FC Perroy		1-10 CA Genève
FC Saint-Prex		0-4 FC Chêne-Aubonne
FC Bussigny		1-3 Stade Payerne
FC Renens		9-0 FC Vallorbe
FC Brig			0-2 FC Saint-Léonard
Le Locle-Sports		7-4 Blue Stars Les Verrières
[Sep 28]
FC Oberdorf		4-3 Röschenz			[aet]
 Teams of 1.L byes


2nd principal round

[Oct 5]
Längasse Bern		1-6 FC Lengnau
FC THun			8-1 FC Nidau
FC Gerlafingen		1-3 Helvetia Bern
FC Turgi		2-1 SC Derendingen
SC Zofingen		0-1 SC Burgdorf
Black Stars Basel	2-6 Nordstern Basel
SC Kleinhüningen	3-2 Dornach
BSC Old Boys Basel	8-2 FC Reinach BL
FC Oberdorf		1-6 Concordia Basel
FC Horgen		2-3 FC Baden
SC Schöftland		3-8 FC Oerlikon ZH
FC Olten		2-2 FC Adliswil			[aet]
FC Olten		1-0 FC Adliswil			[Replay Oct 12]
SV seebach		0-7 Blue Stars Zürich
SV Ceresio		2-3 FC Feuerthalen
FC Uster		3-1 FC Küsnacht ZH
FC Gossau		0-1 FC Arbon
Red Star Zürich		6-0 FC Uzwil
FC Chur			1-3 FC Wetzikon
SC Brühl St.Gallen	1-0 FC Rorschach
FC Mendrisio		3-1 FC Bodio
FC Altdorf		3-1 Pro Daro Bellinzona
US Bienne-Boujean	6-3 FC Langenthal
FC Bassecourt		1-5 Saint-Imier-Sports
FC Moutier		2-3 Le Locle-Sports
FC Porrentruy		3-2 FC Reconvilier
SC Bümpliz		2-3 Yverdon-Sport
Vevey-Sports		4-1 FC Köniz			[aet]
CS International GE 	8-1 FC Chêne-Aubonne
FC Renens		2-3 CS La Tour-de-Peilz		[aet]
Martigny-Sports		2-0 Amical Abattoir
FC Bulle		2-0 Central Fribourg
Stade Payerne		0-1 Union Sportive Lausanne
FC Monthey		3-1 FC Sion
FC Sierre		3-0 FC Saint-Léonard
Montreux-Sports		1-2 CA Genève			[aet]
Forward Morges		3-0 Rhéxia Genève
 Teams of LNA and LNB byes


3th principal round

[Oct 26]
FC Chiasso		7-1 FC Oerlikon ZH
AC Bellinzona		2-1 Blue Stars Zürich
Lausanne-Sports        10-1 Vevey-Sports
SC Burgdorf		1-5 FC La Chaux-de-Fonds
FC Schaffhausen		3-2 SC Brühl St.Gallen		[aet]
FC Locarno		9-3 FC Altdorf
SC Zug			5-1 FC Mendrisio
FC Zürich 		7-2 FC Baden
FC Fribourg		6-1 CS International GE
CS La Tour-de-Peilz	2-6 Urania-Genève-Sport
BSC Young Boys		6-2 FC Olten
FC Aarau		2-5 Concordia Basel
FC Basel	       10-0 Helvetia Bern
FC Wil			3-2 FC Arbon
FC Luzern		3-1 Nordstern Basel
FC Winterthur		5-1 FC Wetzikon
FC Lugano		3-3 Red Star Zürich		[aet]
FC Lugano		1-0 Red Star Zürich		[aet; Replay Nov 9]
FC St.Gallen		6-0 FC Feuerthalen
FC Solothurn		3-1 Le Locle-Sports
US Bienne-Boujean	0-3 FC Bern
Martigny-Sports 	1-2 Servette FC Genève
FC Bulle		1-2 US Lausanne
ES Malley		7-1 FC Monthey
FC Porrentruy		0-5 FC Biel-Bienne 
Saint-Imier-Sports	0-3 FC Grenchen
FC Turgi		2-1 BSC Old Boys Basel
FC Sierre		2-4 Cantonal Neuchâtel
CA Genève		2-4 Forward Morges
Yverdon-Sport		0-3 FC Lengnau
[Nov 9]
Young Fellows Zürich	3-0 FC Uster
[Nov 23]
SC Kleinhüningen	1-13 Grasshopper Club Zürich
 FC Thun bye


1/16

[Nov 23]
FC Chiasso		0-1 AC Bellinzona
Lausanne-Sports         2-0 FC La Chaux-de-Fonds
FC Lugano               1-2 FC St.Gallen
FC Schaffhausen         4-3 FC Locarno
SC Zug                  1-2 FC Zürich 
FC Solothurn            0-0 FC Bern			[aet]
FC Bern			3-1 FC Solothurn		[Replay Dec 7]
FC Fribourg             1-1 Urania-Genève-Sport 	[aet]
Urania-Genève-Sport 	1-2 FC Fribourg 		[aet; Replay Dec 7]
BSC Young Boys		5-0 Concordia Basel
Servette Genève        	9-0 US Lausanne
FC Basel               	5-0 FC Thun
FC Wil			0-2 FC Luzern
Young Fellows Zürich    3-3 FC Winterthur		[aet]
FC Winterthur		2-1 Young Fellows Zürich       	[Replay Dec 7]
ES Malley		2-3 FC Biel-Bienne 
FC Grenchen            12-0 FC Turgi
Cantonal NE		4-2 Forward Morges
[Jan 4]
Grasshopper Club ZH	2-1 FC Lengnau


1/8

[Jan 4]
Lausanne-Sports		5-1 FC Winterthur
FC St.Gallen		2-1 Cantonal NE
FC Schaffhausen		4-0 FC Luzern
FC Fribourg		0-1 FC Zürich 
BSC Young Boys		4-0 AC Bellinzona
FC Basel		4-1 FC Grenchen
[Jan 11]
FC Bern			1-3 Servette Genève
FC Biel-Bienne 		1-6 Grasshopper Club Zürich


1/4

[Feb 15]
BSC Young Boys		1-1 FC Schaffhausen		[aet]
FC Schaffhausen		0-2 BSC Young Boys		[Replay March 1st]
Lausanne-Sports		1-1 FC Zürich			[aet]
FC Zürich		1-0 Lausanne-Sports		[Replay Feb 22; in Lausanne]
Servette Genève		4-3 FC Basel			[aet]
FC St.Gallen		0-5 Grasshopper-Club


Semifinals

March 8 at Letzigrund Stadion in Zürich
FC Zürich		0-0 BSC Young Boys Bern		[aet]
March 30 at  Wankdorf Stadion in Bern 
BSC Young Boys Bern 	3-0 FC Zürich			[Replay]
 [45 59 65 Meier]

March 8 at Stade des Charmilles in Genève
Servette FC Genève	0-1 Grasshopper-Club Zürich
 [14 Hüssy II]


Final

April 6 at Wankdorf Stadion in Bern   
BSC Young Boys Bern	1-1 Grasshopper-Club Zürich	[aet]
 [17 Meier; 30 Hüssy II]     
 
Final-Replay

May 14 at Wankdorf Stadion in Bern]      
BSC Young Boys Bern	3-1 Grasshopper-Club Zürich
 [5 Grütter, 54 Bähler, 81 Sing; 43 Vonlanthen II] 

1951/52.

1953/54.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.