Switzerland 1957/58


Nationalliga A                                                        

 1.BSC Young Boys Bern       	26   20   3   3   76  37   43 Champion
 2.Grasshopper Club Zürich    	26   16   3   7   81  47   35
 3.FC Chiasso                	26   15   5   6   56  43   35
 4.FC La Chaux-de-Fonds        	26   13   5   8   56  55   31
 5.FC Grenchen               	26    9   9   8   54  52   27
 6.Lausanne-Sports            	26    9   9   8   51  52   27
 7.Young Fellows Zürich     	26   10   5  11   57  54   25
 8.Servette FC Genève       	26   10   4  12   50  47   24
 9.FC Basel                  	26    9   6  11   59  53   24
10.AC Bellinzona             	26    8   5  13   35  52   21
11.FC Lugano                	26    7   6  13   36  47   20
-------------------------------------------------------------
12.Urania-Genève-Sport      	26    7   4  15   38  55   18 (1)
13.FC Winterthur              	26    6   6  14   51  76   18 (1) Relegated 
14.FC Biel-Bienne            	26    6   4  16   25  55   16 Relegated

(1) Relegation Play-off 
[June 8 in Bern]
Urania Genève-Sport	2-1 FC Winterthur
 [Parlier, Pillon; Brizzi]

Topscorers :

1. Wechselberger Ernst (GER)	22  BSC Young Boys
2. Duret Raymond		20  Grasshopper-Club
3. Glisovic Miodrag (YUG)	19  FC Grenchen
4. Eschmann Norbert		18  Servette Genève
   Hügi	II Josef		18  FC Basel
6. Meier Eugen			16  BSC Young Boys
   Robbiani Giuliano		16  Grasshopper-Club
8. Hamel René			15  FC Grenchen
9. Laurito Oscar		14  FC Chiasso
10.Riva IV Ferdinando		13  FC Chiasso
11.Brizzi Bruno			12  FC Winterthur
   Buhtz Horst (GER)		12  Young Fellows
   Kauer Adrien			12  FC Lugano
   Vukosalijevic Branislav(YUG)	12  Grasshopper-Club
15.Ballaman Robert		11  Grasshopper-Club
   Boffi Angelo			11  FC Chiasso
   Bossi Dario			11  Young Fellows
   Pottier Philippe		11  FC La Chaux-de-Fonds
   Zivanovic Tosa (YUG)		11  Lausanne-Sports
20.Akeret Heinz			10  FC Winterthur
   Fatton Jacques		10  Servette Genève
   Mauron Marcel		10  FC La Chaux-de-Fonds
   Pillon Marcel		10  Urania Genève
   Schennach Alois		10  Young Fellows


Nationalliga B

 1.FC Zürich                 	26   18   4   4   92  44   40 Promoted Champion
 2.FC Luzern               	26   17   4   5   74  42   38 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Cantonal Neuchâtel      	26   15   5   6   52  28   35
 4.FC Lengnau              	26   13   7   6   66  38   33
 5.FC Fribourg             	26   12   6   8   54  30   30
 6.FC Bern                 	26   11   8   7   50  43   30
 7.FC Sion                  	26   12   5   9   46  50   29
 8.Yverdon-Sport          	26   11   4  11   48  48   26
 9.FC Thun                  	26    8   6  12   47  60   22
10.Concordia Basel        	26    9   4  13   51  67   22
11.FC Solothurn             	26    8   5  13   33  46   21
12.FC Schaffhausen          	26    6   4  16   38  65   16
-------------------------------------------------------------
13.ES Malley                	26    4   5  17   30  60   13 Relegated
14.Nordstern Basel         	26    3   3  20   36  96    9 Relegated

Topscorers :

1. Frey	Werner			24  FC Luzern
   Leimgruber Werner		24  FC Zürich 
3. Hänzi Franz			20  FC Lengnau
4. Schneider Willy		18  FC Zürich 
   Sommer Willy			18  FC Lengnau
6. Beerli Walter		17  FC Luzern
   Hosp	Robert			17  Concordia
8. Brühlmann Harry		16  FC Fribourg
   Hagen Hans			16  FC Zürich 
10.Blank Francis		15  Cantonal
11.Brupbacher Walter		14  FC Zürich 
   Zürcher André		14  FC Solothurn
13.Sullivan Noel 		13  Concordia


Réserves [Second teams]

Group A (teams of LNA)
1. Grasshopper Club Zürich     	26   19   3   4   87  34   41 Champion
2. BSC Young Boys Bern       	26   16   5   5   89  38   37
3. Servette FC Genève       	26   14   6   6   91  41   34
4. FC Chiasso                	26   15   2   9   64  62   32
5. Young Fellows Zürich     	26   12   6   8   62  55   30
6. AC Bellinzona             	26   12   5   9   56  57   29
7. FC Grenchen               	26   11   2  13   62  62   24
8. Urania-Genève-Sport      	26    9   5  12   52  40   23
9. FC La Chaux-de-Fonds        	26    9   5  12   54  64   23
10.FC Lugano                	26   10   3  13   49  61   23
11.Lausanne-Sports            	26   10   3  13   50  70   23
12.FC Basel                  	26    9   4  13   51  59   22
13.FC Winterthur              	26    6   5  15   40  83   17
14.FC Biel-Bienne            	26    2   2  22   31 112    6

Group B (teams of LNB)
1. FC Fribourg			26   20   1   5  103  35   44 Champion
2. FC Bern                 	26   15   5   6   74  42   35
3. Yverdon-Sport          	26   13   6   7   78  59   32
4. FC Luzern               	26   13   4   9   68  57   30
5. FC Zürich                 	26   14   1  11   81  65   29
6. FC Schaffhausen          	26   13   3  10   81  74   29
7. Cantonal Neuchâtel      	26   12   2  12   65  62   26
8. FC Lengnau              	26   11   3  12   49  54   25
9. Concordia Basel        	26    8   6  12   48  65   22
10.FC Solothurn             	26   10   2  14   50  71   22
11.ES Malley                	26   10   1  15   65  87   21
12.FC Sion                  	26    8   4  14   55  73   20
13.Nordstern Basel         	26    8   2  16   57  98   18
14.FC Thun                  	26    6   2  18   55  87   14


1st League

Group West
1. Vevey-Sports           	22   17   2   3   78  25   36 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. Martigny-Sports           	22   15   3   4   58  31   33
3. FC Langenthal		22    9   6   7   40  32   24
4. Stade Payerne		22    9   5   8   49  44   23
5. SC Burgdorf			22    9   5   8   45  43   23
6. FC Monthey			22    8   6   8   44  42   22
7. US Bienne-Boujean		22    9   4   9   52  50   22
8. FC Sierre			22    8   4  10   40  56   20
9. Central Fribourg		22    9   2  11   40  57   20
10.Forward Morges		22    7   3  12   36  38   17
-------------------------------------------------------------
11.CS La Tour-de-Peilz		22    6   2  14   26  56   14 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.CS International GE		22    4   2  16   27  61   10 Relegated

Group Central
1. FC Porrentruy            	22   13   7   2   50  27   33 (2)
2. FC Aarau			22   12   9   1   41  20   33 (2) Promoted
-------------------------------------------------------------
3. FC Moutier			22   13   5   4   54  37   31
4. FC Bassecourt		22   10   6   6   48  34   26
5. SC Kleinhüningen		22    9   4   9   37  33   22
6. SC Derendingen		22    8   4  10   37  29   20
7. FC Olten			22    9   2  11   48  58   20
8. BSC Old Boys Basel		22    6   7   9   41  41   19
9. SR Delémont			22    6   7   9   41  39   19
10.FC Emmenbrücke		22    8   3  11   39  55   19
-------------------------------------------------------------
11.FC Baden			22    6   4  12   30  37   16
-------------------------------------------------------------
12.FC Birsfelden		22    2   2  18   29  85    6 Relegated

(2) Play-off for 1st place
[June 8 in Basel]
FC Aarau		4-2 FC Porrentruy

Group East
1. Blue Stars ZH             	22   14   5   3   67  28   33
-------------------------------------------------------------
2. FC St.Gallen			22   11   9   2   41  27   31
3. SC Brühl St.Gallen		22   10   8   4   40  30   28
4. Red Star ZH			22   10   3   9   39  26   23
5. Rapid Lugano			22    9   4   9   33  44   22
6. FC Locarno			22    6   9   7   39  48   21
7. Mendrisio			22    7   6   9   38  50   20
8. FC Bodio			22    7   5  10   37  33   19
9. Pro Daro Bellinzona		22    6   6  10   31  39   18
10.FC Wil			22    5   7  10   26  35   17
-------------------------------------------------------------
11.FC Uster			22    5   6  11   25  37   16 (3)
12.FC Rorschach			22    5   6  11   23  42   16 (3) Relegated

(3) Play-off for 12th place
[June 8 in Winterthur]
FC Rorschach		1-1 FC Uster		[aet] 
FC Uster		3-2 FC Rorschach	[Replay in Winterthur]
 FC Rorschach is relegated in 2.L


Promotion 1.L-LNB

Vevey-Sports		3-0 Blue Stars ZH
FC Aarau		0-1 Vevey-Sports
Blue Stars ZH		0-1 FC Aarau
 Vevey-Sports is 1.League champion
 Vevey-Sports and FC Aarau are promoted in LNB


Relegation 1.L-2.L
FC Birsfelden and CS International GE

Play-off
CS La Tour-de-Peilz	0-1 FC Baden
FC Uster		3-1 CS La Tour-de-Peilz
FC Baden		n/p FC Uster
 CS La Tour-de-Peilz is relegated in 2.L


Promotion 2.L-1.L

Dietikon		3-2 Oerlikon ZH
Frauenfeld		2-3 Dietikon
Oerlikon ZH		n/p Frauenfeld
 FC Dietikon is promoted in 1.L

Riehen			3-1 Brunnen
Brunnen			1-2 Solduno
Solduno			6-2 Riehen
 FC Solduno is promoted in 1.L

Bözingen 34		4-2 Oensingen
Alle			2-2 Bözingen 34
Oensingen		1-2 Alle
Play-off
Alle			3-0 Bözingen 34		[in Delémont]
 FC Alle is promoted in 1.L

Raron			1-1 Sainte-Croix
Sainte-Croix		2-3 Versoix
Versoix			3-2 Raron			
 FC Versoix is promoted in 1.L



Cup 1957-58


1st principal round 

[Sep 22]
FC Ems			1-3 Näfels
SC Goldach		1-5 FC Widnau
FC Uzwil		2-0 Fortuna St.Gallen
FC Amriswil		0-4 FC Frauenfeld
FC Wetzikon		4-1 FC Rapperswil
FC Dübendorf		0-3 FC Bülach
SC Veltheim		2-2 FC Töss			[aet]
FC Töss			4-0 SC Veltheim			[Replay Sep 29]
Polizei Zürich		3-0 FC Thalwil
FC Oerlikon ZH		5-2 FC Schwammendingen
FC Schlieren ZH		0-6 SV Seebach
FC Brunnen		3-3 SC Zug			[aet]
SC Zug			2-3 FC Brunnen			[Replay Sep 29]	
Luzerner SC		1-2 Kickers Luzern
GC Biasca		1-2 FC Solduno
Taverne			0-2 Lamone Sportiva
FC Subingen		2-1 FC Gerlafingen
FC Trimbach		3-2 FC Biberist
Black Stars Basel	0-1 Breite Basel		[aet]
FC Riehen		1-3 FC Allschwil
FC Aesch		2-6 SC Dornach
FC Gränichen		3-2 FC Muhen
FC Wettigen		2-1 FC Wohlen
Etoile Carouge		4-1 Lancy-Sports
FC Versoix		3-5 FC Meyrin
FC Echallens		3-5 Stade Lausanne		[aet]
FC Crissier		0-2 FC Vallorbe
FC Assens		5-1 FC Châtel-St-Denis
Montreux-Sports		8-2 FC Villeneuve
FC Fétigny		5-2 FC Bulle
Comète Peseux		5-4 FC Estavayer-le-Lac
FC Fontainemelon	3-3 Xamax-Sports		[aet]
Xamax-Sports		4-2 FC Fontainemelon		[Replay Sep 29]
FC Sonvilier		1-6 Le Locle-Sports
FC Tramelan		4-0 FC Laufen
FC Langnau im E.	8-4 WEF Bern
FC Lerchenfeld Thun	1-5 Helvetia Bern
Minerva bern		1-4 Victoria Bern
SC Deitingen		0-6 Madretsch Biel
 Teams of 1.L byes


2nd principal round 

[Oct 6]
FC Uzwil		0-5 SC Brühl St.Gallen
FC Frauenfeld		2-1 FC Wil
FC Rorschach		4-1 FC Widnau
FC Oerlikon ZH		2-2 FC Bodio			[aet]
FC Bodio		4-1 FC Oerlikon ZH		[Replay Oct 20]
FC Uster		4-0 Näfels
FC Wetzikon		3-3 Blue Stars ZH		[aet]
Blue Stars ZH		5-2 FC Wetzikon			[Replay Oct 20]
FC Bülach		0-3 Red Star ZH
FC Baden		5-4 Polizei Zürich
FC St.Gallen		7-0 FC Töss
FC Porrenrtruy		1-2 Helvetia Bern
FC Moutier		7-0 Comète Peseux
Victoria Bern		1-4 CS La Tour-de-Peilz
Xamax-Sports		3-1 SR Delémont
Stade Payerne		2-3 Madretsch Biel		[aet]
FC Fétigny		0-6 FC Bassecourt
FC Langnau im E.	3-4 FC Olten
FC Langenthal		4-1 FC Allschwil
FC Subingen		0-2 BSC Old Boys Basel
SC Derendingen		4-0 Breite Basel
SC Dornach		0-4 SC Kleinhüningen
FC Trimbach		2-3 FC Birsfelden
FC Aarau		2-1 FC Gränichen
FC Wettigen		3-1 SC Burgdorf
Kickers Luzern		2-1 FC Emmenbrücke		[aet]
FC Brunnen		4-1 Rapid Lugano
Mendrisio		3-2 FC Solduno			[aet]
Pro Daro Bellinzona	1-0 Lamone Sportiva
FC Locarno		4-3 SV Seebach
Le Locle-Sports		1-0 Central Fribourg
FC Meyrin		1-4 Vevey-Sports
Montreux-Sports		3-2 CS International GE
Etoile Carouge		2-1 FC Sierre
FC Vallorbe		0-9 Martigny-Sports
US Bienne-Boujean	5-3 FC Tramelan
FC Monthey		3-2 Stade Lausanne
FC Assens		5-1 Forward Morges
 Teams of LNA and LNB byes


3th principal round

[Nov 3]
BSC Young Boys		2-1 Xamax-Sports
FC Winterthur		5-1 FC Baden
Concordia Basel		1-2 SC Kleinhüningen
Le Locle-Sports		1-2 FC Bern
FC Bassecourt		2-0 FC Solothurn
SC Derendingen		2-4 FC Grenchen
ES Malley		2-5 Vevey-Sports
FC Fribourg 		4-0 Montreux-Sports
Madretsch Biel		0-10 FC La Chaux-de-Fonds
Lausanne-Sports		5-1 Etoile Carouge
Servette Genève		6-0 Martigny-Sports
Young Fellows ZH	2-1 Red Star ZH
FC Wettigen		0-5 Grasshopper-Club
FC Biel-Bienne		4-0 Helvetia Bern
FC Thun			2-2 US Bienne-Boujean		[aet]
US Bienne-Boujean	1-4 FC Thun			[Replay Nov 24]
Urania-Genève-Sport	3-1 CS La Tour-de-Peilz
FC Sion			1-1 FC Monthey			[aet]
FC Monthey		1-3 FC Sion			[ReplayNov 24]
FC Luzern		3-2 FC Bodio
Cantonal NE		2-2 FC Moutier			[aet]
FC Moutier		4-7 Cantonal NE			[ReplayNov 24]
FC Brunnen		4-2 Mendrisio
FC Lengnau		6-1 FC Langenthal
Nordstern Basel		7-1 FC Birsfelden
FC Basel		8-0 FC Olten
Blue Stars ZH		3-2 SC Brühl St.Gallen
FC Zürich		7-3 FC Uster
FC Chiasso		4-0 FC Locarno
Pro Daro Bellinzona	0-2 AC Bellinzona
FC Frauenfeld		0-1 FC Rorschach
FC St.Gallen		1-0 FC Schaffhausen
FC Assens		1-8 Yverdon-Sport
FC Aarau		1-0 BSC Old Boys Basel
Kickers Luzern		1-1 FC Lugano			[aet]
FC Lugano		5-0 Kickers Luzern		[Replay Nov 24]


1/16

[Dec 1st]
FC Brunnen		1-1 FC Winterthur 		[aet]
FC Winterthur		0-1 FC Brunnen			[Replay Dec 22]
FC Lugano		5-0 Blue Stars ZH
FC Thun			3-1 SC Kleinhüningen
FC Lengnau		2-0 Nordstern Basel
FC Basel		1-2 FC Bern
FC Bassecourt		0-2 FC Grenchen
Vevey-Sports		0-1 FC Fribourg 
FC La Chaux-de-Fonds    0-2 Lausanne-Sports
Yverdon-Sport		1-3 Servette Genève
Young Fellows ZH	2-7 Grasshopper-Club
FC Zürich		0-2 FC Chiasso
AC Bellinzona		4-0 FC Rorschach
FC Biel-Bienne 		5-2 FC Sion
Urania-Genève-Sport	4-2 Cantonal NE
FC Luzern		3-2 FC St.Gallen
[Dec 4]
BSC Young Boys		6-1 FC Aarau


1/8

[Dec 22]
FC Lugano            	1-1 FC Thun			[aet]
FC Thun			2-2 FC Lugano			[Replay Dec 29; aet]
 FC Thun is qualified on the coin toss
FC Lengnau		2-1 FC Bern
FC Grenchen		5-1 FC Fribourg 
Lausanne-Sports		2-1 Servette Genève		[aet]
Grasshopper-Club	1-1 FC Chiasso			[aet]
FC Chiasso		1-2 Grasshopper-Club		[Replay Dec 29]
AC Bellinzona		1-0 FC Biel-Bienne 
Urania-Genève-Sport	3-1 FC Luzern
[Dec 29]
BSC Young Boys		8-0 FC Brunnen



1/4

[Dec 29]
AC Bellinzona		4-0 Urania-Genève-Sport
FC Lengnau           	1-3 FC Grenchen
[Jan 5]
BSC Young Boys 		5-1 FC Thun
Lausanne-Sports 	4-4 Grasshopper-Club		[aet]
Grasshopper-Club	2-1 Lausanne-Sports 		[Replay Jan 12]



Semifinals

April 7 at Wankdorf  Stadion in Bern
BSC Young Boys Bern	7-2 FC Grenchen
 [1 42 54 Meier,17 Spicher,20 Rey,47 Allemann,75pen Bigler;53 Hamel,57 Glisovic]

April 7 at Hardturm Stadion in Zürich
Grasshopper-Club ZH	4-0 AC Bellinzona
 [8 Duret, 30 43 Ballaman, 84 Zurmühle]

 
Final 
April 27 at Wankdorf  Stadion in Bern   
BSC Young Boys		1-1 Grasshopper-Club Zürich	[aet]
 [109 Rey; 113 Duret]   

Final - Replay 
May 15 at Wankdorf  Stadion in Bern   
BSC Young Boys		4-1 Grasshopper-Club Zürich
 [10 Schneiter, 25 E.Meier, 31 Alleman, 66 Wechselberger; 35 Armbruster]  


1956/57.

1958/59.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.