Switzerland 1973/74

Nationalliga A

1  FC Zürich               	26   20   5   1   67  20   45 Champion
2  Grasshopper Club Zürich   	26   12   9   5   41  27   33
3  Servette FC Genève        	26   12   8   6   49  35   32
4  FC Winterthur            	26   13   6   7   42  29   32
5  FC Basel                 	26   13   3  10   57  39   29
6  BSC Young Boys Bern     	26   10   8   8   52  38   28
7  Neuchâtel Xamax              26   10   6  10   38  38   26
8  Lausanne-Sports         	26    9   8   9   45  48   26
9  FC St.Gallen             	26   10   5  11   38  48   25
10 FC Sion                 	26    5  12   9   24  31   22
11 CS Chênois               	26    7   8  11   30  48   22
12 FC Lugano               	26    4   9  13   20  44   17
-------------------------------------------------------------
13 FC La Chaux-de-Fonds     	26    3  10  13   28  51   16 Relegated
14 FC Chiasso              	26    2   7  17   18  53   11 Relegated

Topscorers :

1. Jeandupeux Daniel		22  FC Zürich
2. Müller Walter		21  Lausanne-Sports
3. Hitzfeld Ottmar (GER)	19  FC Basel
4. Risi Peter			17  FC Winterthur
5. Katic Ilija (YUG)		16  FC Zürich
   Petrovic Miodrag (YUG)	16  Servette Genève 
7. Elsig Jean-Michel		15  Neuchâtel Xamax
8. Blättler Rolf		12  FC St.Gallen
9. Cornioley Marcel		10  BSC Young Boys
   Muhmenthaler Serge		10  BSC Young Boys
   Noventa Adolf		10  Grasshopper Club
   Pfister Hansjörg		10  Servette Genève


Nationalliga B

1  FC Luzern                	26   16   6   4   60  24   38 Promoted Champion
2  Vevey-Sports              	26   15   7   4   48  28   37 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Grenchen               	26   14   8   4   59  47   36
4  FC Aarau                  	26    9  10   7   34  29   28
5  Nordstern Basel       	26    9   9   8   37  36   27
6  AC Bellinzona            	26   10   7   9   41  44   27
7  FC Wettingen           	26    8  10   8   49  42   26
8  FC Fribourg            	26   10   5  11   36  32   25
9  FC Biel-Bienne          	26    7  11   8   33  37   25
10 FC Martigny-Sports       	26    7   8  11   24  35   22
11 Mendrisiostar         	26    6  10  10   28  41   22
12 Etoile Carouge               26    7   7  12   30  38   21
-------------------------------------------------------------
13 Young Fellows Zürich      	26    7   4  15   41  54   18 Relegated
14 FC Tössfeld               	26    3   6  17   23  56   12 Relegated

Topscorers :

1. Waeber Pierre		19  FC Grenchen
2. Küttel Joseph		18  FC Luzern
3. Caduff Damian		14  FC Wettingen
4. Degen Helmut			13  Nordstern Basel
5. Burckhardt Peter		12  FC Wettingen
   Sulser Claudio		12  Mendrisiostar
   Tippelt Ernst (GER)		12  Vevey-Sports
8. Bang	Herluf (DEN)		11  AC Bellinzona
   Durussel Raymond		11  Vevey-Sports
10.Lander Bernhard		10  FC Grenchen
   Laupper Max			10  Young Fellows
   Leuzinger Jost		10  Young Fellows
   Manai Ali (TUN)		10  AC Bellinzona
   Stettler Jürg		10  Nordstern Basel


Reserves/Reserven [Second teams]

No promotion and no relegation

Group A

1  FC Basel                  	26   20   5   1   78  16   45 Champion
2  FC Zürich      		26   21   3   2   63  19   45
3  Grasshopper Club Zürich  	26   14   5   7   53  35   33
4  Servette FC Genève        	25   12   6   7   42  38   30
5  Neuchâtel Xamax              26   11   4  11   51  42   26
6  FC Winterthur             	25   10   2  13   35  48   22
7  FC Lugano                 	25    8   5  10   39  42   21
8  BSC Young Boys Bern      	25    6   8  11   42  46   20
9  FC La Chaux-de-Fonds      	26    8   4  14   53  63   20
10 Lausanne-Sports            	24    8   3  13   30  39   19
11 FC Sion                   	25    6   7  11   30  44   19
12 FC St.Gallen             	23    7   4  12   36  57   18
13 CS Chênois			21    6   2  13   29  50   14
14 FC Chiasso                	24    3   6  15   27  69   12

Group B

1  FC Fribourg              	21   14   4   3   55  22   32 Champion
2  FC Luzern               	22   11   4   7   52  46   26
3  Young Fellows Zürich		22   11   3   8   50  48   25
4  Martigny-Sports        	21   11   2   8   44  35   24
5  AC Bellinzona		22   10   4   8   43  44   24
6  FC Biel-Bienne        	22   10   4   8   33  38   24
7  FC Grenchen               	21   10   3   8   56  33   23
8  Etoile Carouge         	21    6   9   6   37  33   21
9  FC Aarau                   	22    8   3  11   41  41   19
10 Vevey-Sports			22    6   5  11   28  49   17
11 Mendrisiostar          	19    2   7  10   18  33   11
12 FC Wettingen               	21    2   6  13   19  54   10


1st League

Group West
1  FC Bulle			24   14   6   4   53  32   34
2  FC Raron			24   14   4   6   39  20   32 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Monthey			24   12   4   8   37  24   28
4  FC Dürrenast			24    9   8   7   45  43   26
5  Stade Nyonnais		24    9   8   7   36  39   26
6  Le Locle 			24    9   7   8   48  35   25
7  Audax Neuchâtel		24    9   6   9   45  51   24
8  FC Sierre			24    8   7   9   33  42   23
9  FC Meyrin			24    8   6  10   33  33   22
10 Central Fribourg		24    9   4  11   38  42   22
-------------------------------------------------------------
11 Yverdon-Sport		24    8   5  11   26  27   21 (1)
12 FC Thun			24    7   7  10   38  46   21 (1) Relegated
13 Urania-Genève-Sport		24    2   4  18   28  65    8 Relegated

(1) Relegation play-off 
Yverdon-Sport			3-2 FC Thun		[in Solothurn]
 FC Thun is relegated in 2.L

Group Central
1  FC Solothurn			24   14   5   5   37  21   33
2  FC Brunnen			24   13   6   5   51  32   32
-------------------------------------------------------------
3  FC Emmenbrücke		24   13   4   7   54  34   30
4  SR Delémont			24   11   7   6   36  20   29
5  Concordia Basel		24    9   7   8   33  36   25
6  FC Laufen			24    9   5  10   33  37   23
7  FC Porrentruy		24    8   7   9   32  43   23
8  SC Zug			24    7   8   9   31  33   22
9  SC Buochs			24    8   5  11   37  39   21
10 FC Bern			24   10   1  13   45  48   21
11 SC Kriens			24    6   9   9   34  41   21
-------------------------------------------------------------
12 FC Moutier			24    3  10  11   26  44   16 Relegated
13 FC Deitingen			24    6   4  14   40  61   16 Relegated

Group South and East
1  FC Gossau			24   15   6   3   54  28   36  
2  Giubiasco			24   12  10   2   32  21   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Frauenfeld		24   13   6   5   51  27   32
4  FC Baden			24   13   6   5   39  20   32
5  FC Chur			24   13   6   5   47  30   32
6  Brühl St.Gallen		24   11   4   9   38  44   26
7  FC Uzwil			24   10   5   9   37  38   25
8  Blue Stars ZH		24    8   7   9   41  38   23
9  FC Locarno			24    7   6  11   30  31   20
10 FC Schaffhausen		24    6   8  10   29  37   20
11 Red Star ZH			24    4   7  13   25  54   15
-------------------------------------------------------------
12 Rapid Lugano			24    1   7  16   10  40    9 Relegated
13 FC Rorschach			24    4   0  20   31  56    8 Relegated


Promotion 1.L-LNB

1st round
FC Brunnen		2-1 0-0 FC Bulle	
FC Gossau		0-0 0-2 FC Raron
FC Solothurn		1-1 1-1 Giubiasco
 Giubiasco qualified as best classed in the regular season

Final round
FC Raron		3-0 FC Brunnen
Giubiasco		1-0 FC Raron
FC Brunnen		2-1 Giubiasco
 FC Raron is 1.L champion
 FC Raron and Giubiasco are promoted in LNB


Promotion from 2.L in 1.L

Group 1
Altstätten		4-1 4-1 Bülach
Bülach			1-2 0-2 Wil
Wil			2-2 2-1 Altstätten
 FC Wil is promoted in 1.L

Group 2
Juventus ZH		3-4 0-2 Ebikon
Brugg			2-1 1-1 Juventus ZH
Ebikon			2-0 n/p Brugg
 FC Ebikon is promoted in 1.L

Group 3
Gambarogno		2-0 3-0 Albisrieden
Kleinhüningen		3-1 2-2 Gambarogno
Albisrieden		2-3 2-7 Kleinhüningen
 VfR Kleinhüningen is promoted in 1.L

Group 4
Boncourt		1-1 3-1 Köniz
Köniz			2-1 1-0 Derendingen
Derendingen		2-0 0-1 Boncourt
 US Boncourt is promoted in 1.L

Group 5
Boudry			2-0 3-1 Orbe
Orbe			1-3 2-6 Interstar
Interstar		0-0 0-3 Boudry
 FC Boudry is promoted in 1.L

Group 6
Montreux		1-0 0-2 Vouvry
Vouvry			7-1 3-2 Portalban
Portalban		1-4 2-3 Montreux
Play-off
Montreux-Sports		2-1 Vouvry			[in Lausanne-Vidy]
 Montreux-Sports is promoted in 1.L



Cup 1973/74


1st principal round

[Aug 11-12]
FC Saint-Prex		2-1 Stade Nyonnais
Signal Bernex		1-1 Urania-Genève-Sport		[aet; Urania on pen]
FC Collex-Bossy		4-0 PTT Lausanne
FC Moudon		0-3 FC Meyrin
CS Interstar GE		1-4 Yverdon-Sport
FC Orbe			3-4 FC Assens
FC Vernayaz		4-1 FC Chalais			[aet]
Folgore Lausanne	5-1 FC Sierre
FC Salgesch		0-3 FC Monthey			[aet]
Montreux-Sports		1-0 FC Raron
FC Saint-Maurice	4-1 CS La Tour-de-Peilz
FC Fétigny		2-4 Central Fribourg		[aet]
FC Portalban		3-5 Rot-Weiss Bümpliz		[aet]	
Arconciel		1-5 FC Bulle
Beauregard Fribourg	4-0 FC Courtepin
FC Courrendlin		0-4 FC Porrentruy
FC Breitenbach		2-2 Audax Neuchâtel		[aet; Audax on pen]
Béroche St-Aubain	0-2 Le Locle-Sports
Breite Basel		1-5 Concordia Basel		[aet]
FC Binningen		5-1 FC Reconvilier
VfR Kleihünungen	3-4 SR Delémont			[aet]
Aegerten-Brügg		2-3 FC Moutier
Liestal			0-5 FC Laufen
SV Muttenz		2-0 FC Fleurier
US Boncourt		0-0 Superga Chaux-de-Fonds	[aet; Boncourt on pen]
FC Frutigen		2-3 FC Bern
SC Burgdorf		2-1 FC Thun
FC Herzogenbuchsee	1-2 FC Dürrenast
FC Lerchenfeld Thun	3-4 FC Langenthal
FC Olten		1-4 FC Solothurn
SC Derendingen		2-1 FC Brugg
SC Schöftland		2-0 FC Deitingen
Blustavia SO		1-3 FC Köniz
Reinach AG		1-6 FC Baden
FC Alstetten ZH		4-2 FC Menziken
SV Seebach ZH		3-3 Red Star ZH			[aet; Seebach on pen]
FC Horgen		0-4 SC Kriens
FC Villmergen		1-0 FC Neuhausen
FC Beringen		2-5 FC Schaffhausen
FC Kilchberg		1-3 FC Adliswil
FC Bülach		1-2 Blue Stars ZH
FC Steinhausen		2-7 FC Brunnen
Unterstrass ZH		2-3 FC Emmenbrücke
FC Perlen		3-6 SC Buochs
Balerna			2-4 FC Locarno
Ponte Tresa		1-0 Rapid Lugano
FC Altdorf		2-4 SC Zug
Losone Sportiva		1-1 FC Bodio			[aet; Losone on pen]
FC Schwyz		2-4 US Giubiasco	
Juventus Zürich		5-4 FC Sursee
FC Staad		0-4 FC Uzwil
FC Arbon		0-4 FC Gossau
FC Rüti ZH		4-1 Weinfelden-Bürglen
Töss Winterthur		2-3 FC Chur			[aet]
FC Münchwilen		0-7 FC Frauenfeld
FC Schmerikon		1-8 SC Brühl St.Gallen
FC Altstätten 		1-4 FC Widnau
 FC Rebstein bye


2nd principal round

[Aug 25-26]
Beauregard Fribourg	5-6 FC Bulle			[aet]
FC Saint-Prex		0-1 Yverdon-Sport
FC Binningen		1-0 SV Muttenz
SC Derendingen		0-3 FC Köniz			[aet]
FC Frauenfeld		3-2 SC Brühl St.Gallen
SC Schöftland		0-3 FC Wettigen
FC Emmenbrücke		1-2 Mendrisiostar
FC Locarno		3-0 AC Bellizona
FC Porrentruy		1-4 FC Biel-Bienne
FC Solothurn		3-3 FC Grenchen			[aet; 2-3 pen]
Central Fribourg	3-2 FC Meyrin
Rot-Weiss Bümpliz	1-3 FC Bern
FC Brunnen		1-5 FC Luzern
Blue Stars ZH		3-1 FC Schaffhausen
FC Widnau		3-1 FC Uzwil
FC Adliswil		2-4 Juventus Zürich
FC Villmergen		3-2 FC Langenthal
SC Burgdorf		0-7 FC Aarau
FC Monthey		1-2 Martigny-Sports		[aet]
FC Collex-Bossy		2-5 Etoile Carouge
FC Rüti ZH		1-4 FC Gossau
SV Seebach ZH		3-0 FC Chur
Montreux-Sports		3-1 Folgore Lausanne		[aet]
FC Saint-Maurice	0-1 FC Vernayaz
FC Rebstein		2-3 FC Tössfeld
FC Alstetten ZH		0-4 Young Fellows Zürich
Ponte Tresa		0-1 Losone Sportiva
FC Baden		3-0 FC Dürrenast
Audax Neuchâtel		3-1 FC Moutier
SR Delémont		2-1 FC Laufen			[aet]
FC Assens		0-2 FC Fribourg			[aet]
Urania-Genève-Sport	1-3 Vevey-Sports
SC Zug			1-0 SC Kriens
SC Buochs		2-3 US Giubiasco		[aet]
US Boncourt		3-5 Nordstern Basel		[aet]
Concordia Basel		1-3 Le Locle-Sports


3th principal round

[Sep 8-9]
FC Bulle		4-3 Yverdon-Sport		[aet]
FC Binningen		2-3 FC Köniz			[aet]
FC Frauenfeld		3-2 FC Wettigen
Mendrisiostar		4-0 FC Locarno
FC Biel-Bienne		2-0 FC Grenchen
Central Fribourg	4-2 FC Bern
FC Luzern		1-1 Blue Stars ZH		[aet]
Blue Stars ZH		1-6 FC Luzern			[Replay Sep 12]
FC Widnau		2-5 Juventus Zürich
FC Villmergen		2-4 FC Aarau			[aet]
Martigny-Sports		3-1 Etoile Carouge
FC Gossau		4-2 SV Seebach ZH
Montreux-Sports		5-1 FC Vernayaz
FC Tössfeld		2-1 Young Fellows Zürich
Losone Sportiva		3-2 FC Baden
Audax Neuchâtel		2-1 SR Delémont
FC Fribourg		2-3 Vevey-Sports
SC Zug			1-0 US Giubiasco
Nordstern Basel		2-1 Le Locle-Sports
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Sep 22-23]
FC Bulle		1-4 FC Sion
FC Köniz		0-2 Servette Genève
FC Frauenfeld		1-2 Mendrisiostar
FC Biel-Bienne		1-2 FC Basel
Central Fribourg	2-5 Lausanne-Sports
FC Luzern		2-1 BSC Young Boys
Juventus Zürich		1-5 FC Zürich
FC Aarau		1-2 FC St.Gallen
Martigny-Sports		0-6 Neuchâtel Xamax
FC Gossau		0-1 FC Chiasso
Montreux-Sports		0-3 CS Chênois
FC Tössfeld		2-3 FC Winterthur
Losone Sportiva		0-2 Grasshopper-Club
Audax Neuchâtel		1-8 Vevey-Sports
SC Zug			3-7 FC Lugano
Nordstern Basel		1-3 FC La Chaux-de-Fonds


1/8 finals

[Oct 6-7]
FC Sion			3-0 Servette Genève
Mendrisiostar		1-4 FC Basel
Lausanne-Sports		4-0 FC Luzern
FC Zürich		2-3 FC St.Gallen
Neuchâtel Xamax		2-0 FC Chiasso
CS Chênois		2-1 FC Winterthur
Grasshopper-Club	3-1 Vevey-Sports		[aet]
FC Lugano		1-1 FC La Chaux-de-Fonds	[aet]
FC La Chaux-de-Fonds	0-1 FC Lugano			[Replay Oct 10]


1/4 finals 

[home Oct 31 and away Nov 4]
FC Sion			1-0 2-2 FC Basel
Lausanne-Sports		3-1 1-2 FC St.Gallen
Neuchâtel Xamax		5-1 2-0 CS Chênois
Grasshopper-Club	1-0 1-2 FC Lugano


Semifinals

1st leg
March 23 at Stade de Tourbillon in Sion
FC Sion			0-0 Lausanne-Sports
March 23 at Stade de la Maladière in Neuchâtel
Neuchâtel Xamax		0-0 Grasshopper-Club Zürich

2nd leg
March 26 at Stade de la Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		1-1 FC Sion
 [22 Müller; 44 Pillet]
March 26 at Hardturm Stadion in Zürich	
Grasshopper-Club ZH	1-1 Neuchâtel Xamax
 [60 Elsener; 49pen Elsig]

FC Sion (ag 1-1/away goal) and Neuchâtel Xamax (ag 1-1/away goal) are qualified for the final


Final

April 15 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC Sion			3-2 Neuchâtel Xamax FC
 [7pen Luttrop, 21 Barberis, 43 Pillet; 84 Elsig, 87 Mathez]


1972/73.

1974/75.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.