Switzerland 1986/87

Nationalliga A


Cross-Table:
               AAR BAS BEL CHA GCZ LAU LOC LUZ NEU SER SIO STG VEV WET YBB ZUR
Aarau          xxx 2-1 0-0 4-4 1-2 2-0 3-1 1-1 0-5 1-0 0-2 0-1 5-0 1-0 2-4 1-1
Basel          0-0 xxx 1-1 1-0 0-3 4-3 3-1 2-4 1-4 1-4 2-5 3-4 2-2 1-1 1-0 5-3
Bellinzona     0-0 1-0 xxx 5-1 0-2 4-2 2-2 3-0 0-3 1-1 3-0 2-0 3-1 0-0 2-5 1-2
Chaux-de-Fonds 0-0 0-2 3-1 xxx 1-2 1-2 0-1 1-1 0-1 0-4 0-3 1-6 0-2 0-4 0-2 1-3
Grasshoppers   2-0 2-1 1-1 4-1 xxx 5-0 4-4 3-0 1-0 2-0 1-1 1-2 1-0 3-1 1-0 5-1
Lausanne       4-3 4-3 2-1 7-1 1-2 xxx 3-1 4-2 1-1 3-2 1-1 2-0 3-4 2-1 2-0 2-2
Locarno        0-1 3-5 0-0 5-0 0-2 5-1 xxx 2-2 0-2 2-1 1-4 0-0 4-1 2-3 4-1 1-1
Luzern         1-0 2-0 1-1 6-1 4-0 1-1 2-0 xxx 2-1 2-1 1-1 1-0 5-1 2-0 1-2 0-0
Neuchâtel      2-1 2-1 2-0 5-0 4-1 2-0 7-2 2-2 xxx 1-1 3-2 3-0 3-0 3-1 1-1 4-0
Servette       3-2 2-1 0-1 7-2 3-1 3-2 5-2 2-1 3-1 xxx 0-2 3-1 4-1 3-1 2-0 1-1
Sion           3-2 3-1 5-2 6-1 4-1 1-1 5-1 2-2 0-1 3-2 xxx 2-2 1-1 3-0 2-1 4-2
St. Gallen     3-1 0-0 1-1 6-1 2-2 3-1 1-0 0-0 0-2 2-0 0-4 xxx 2-0 2-0 2-0 2-1
Vevey Sports   0-2 2-2 1-0 1-0 2-2 1-4 2-1 1-4 2-4 1-4 0-3 0-4 xxx 2-1 0-5 1-1
Wettingen      0-1 1-2 1-2 2-0 1-3 1-1 1-2 3-2 1-1 1-3 3-2 2-0 0-1 xxx 0-0 1-1
Young Boys     1-0 0-1 0-2 1-1 1-0 1-5 2-0 1-1 2-3 1-1 2-2 7-2 2-2 3-0 xxx 1-1
Zürich         1-1 3-2 2-2 3-1 0-1 2-0 1-0 2-2 2-2 4-0 1-0 3-2 3-0 1-0 4-1 xxx 


Final Table:

1  Neuchâtel Xamax FC        	30   21   6   3   75  27   48 Champion
2  Grasshopper Club Zürich     	30   19   5   6   60  36   43
3  FC Sion                    	30   17   8   5   76  38   42
4  Servette FC Genève       	30   16   4  10   65  44   36
5  FC Luzern                  	30   12  12   6   55  38   36
6  FC Zürich               	30   12  12   6   52  44   36
7  FC St.-Gallen             	30   14   6  10   50  43   34
8  Lausanne-Sports           	30   13   6  11   64  60   32
9  AC Bellinzona            	30   10  11   9   42  39   31
10 BSC Young Boys Bern      	30   10   8  12   47  45   28
-------------------------------------------------------------
11 FC Aarau                 	30    9   8  13   37  42   26
12 FC Basel                 	30    9   6  15   49  62   24
13 Vevey-Sports              	30    6   8  16   31  72   20
14 FC Wettingen             	30    6   7  17   31  48   19
-------------------------------------------------------------
15 FC Locarno               	30    6   7  17   44  65   19 Relegated
16 FC La Chaux-de-Fonds      	30    1   4  25   22  97    6 Relegated

Topscorers :

1. Eriksen John (DEN)		28  Servette Genève
2. Thychosen Steen (DEN)	23  Lausanne-Sports
3. Paulo César (BRA)		20  AC Bellinzona
4. Schürmann Pierre-André	15  Lausanne-Sports
   Cina Dominique		15  FC Sion
   Matthey Christian		15  Grasshopper-Club
7. Sutter Beat			14  Neuchâtel Xamax
   Bregy Georges		14  FC Sion
   Pellegrini Walter		14  FC Zürich
10.Bonvin Christophe		13  FC Sion
11.Kurz Winfried		12  FC Locarno
   Prytz Robert (SWE)		12  BSC Young Boys
13.Halter André			11  FC Luzern
   Brigger Jean-Paul		11  FC Sion
   Lüthi Robert			11  Neuchâtel Xamax


LNA/LNB - Relegation/Promotion

FC Aarau		3-1 6-0 ES Malley
FC Basel		2-2 2-2 FC Bulle     [5-3 pen]
Vevey-Sports		1-1 0-1 FC Lugano
FC Wettingen		4-0 0-0 FC Grenchen

Finals
FC Basel		7-0 1-2 FC Wettingen
FC Aarau		5-0 0-1 FC Lugano

Aarau and Basel remain in LNA
Vevey-Sports and FC Wettingen relegated in LNB
 
       
Nationalliga B

1  FC Grenchen              	30   20   7   3   79  30   47 Champion
2  FC Lugano               	30   17   8   5   76  30   42
3  FC Bulle               	30   18   6   6   75  39   42
4  ES Malley               	30   14   9   7   53  42   37
-------------------------------------------------------------
5  FC Baden                 	30   15   5  10   60  46   35
6  CS Chênois                	30   13   8   9   66  57   34
7  FC Schaffhausen         	30   13   7  10   54  55   33
8  FC Chiasso              	30    9   9  12   39  49   27
9  SC Zug                 	30    7  12  11   32  44   26
10 FC Winterthur            	30    7  11  12   37  41   25
11 Martigny-Sports       	30    9   7  14   37  48   25
12 Etoile Carouge         	30    9   7  14   36  52   25
-------------------------------------------------------------
13 FC Biel-Bienne          	30    9   6  15   45  71   24 (1)
14 SC Kriens               	30    7   9  14   40  58   23 (1)
15 FC Olten                	30    7   4  19   36  68   18 (1)
16 FC Renens                  	30    6   5  19   34  69   17 (1)

Topscorers :

1. Krebs Armin			21  FC Baden
   Sulser Claudio		21  FC Lugano 
3. Du Buisson Robert		19  FC Grenchen
   Oranci Jean-Emilio		19  CS Chênois
5. Vöge Wolfgang (GER)		17  FC Winterthur
6. Thoma Axel (GER)		16  FC Schaffhausen
   Eggeling Frank (GER)		16  FC Grenchen
8. Chapuisat Stéphane		15  ES Malley
   Mora Michel			15  FC Bulle
   Lehnherr Michel		15  FC Bulle
11.Leva	Gian-Mario (ITA)	14  FC Chiasso
   Tlokinski (POL)		14  FC Renens
   Dreher Uwe (GER)		14  FC Schaffhausen
14.Gorter Wilhelmus (NED)	13  FC Lugano
   Thorbjörnsson Gudmundur(ICE)	13  FC Baden
16.Erlachner René		12  FC Olten
   Rössli Charles-Albert	12  FC Bulle
   Gross Christian		12  FC Lugano
19.Korus Jürgen (GER)		11  FC Biel-Bienne


Relegation LNB-1.L
 
First Round between the winners of the groups of 1.League
Yverdon			4-1 5-2 Alstätten
Solothurn		0-0 2-1 Bern
Montreux		1-1 2-0 Buochs
Chur			0-1 2-0 Old Boys

Yverdon-Sport, Montreux-Sports, FC Solothurn and FC Chur were promoted

(1) Second Round (promotion/relegation round)
Alstätten		2-2 1-2 Olten
Bern			3-2 2-5 Biel-Bienne	[aet]
Renens			2-1 3-2 Buochs
Kriens			0-4 1-2 Old Boys

FC Biel-Bienne, FC Olten and FC Renens remain in LNB
BSC Old Boys Basel promoted to LNB, SC Kriens relegated from NLB


Espoirs

No promotion and no relegation

1  Grasshopper Club Zürich   	30   21   7   2   64   24   49 Champion
2  FC Sion                   	30   20   5   5   77   38   45
3  FC St.Gallen              	30   19   5   6   82   36   43
4  FC Zürich                  	30   16   5   9   67   49   37
5  FC Aarau                   	30   14   7   9   66   49   35
6  BSC Young Boys Bern        	30   16   1  13   79   48   33
7  FC Luzern                 	30   13   5  12   62   53   31
8  Servette Genève         	30   13   5  12   60   54   31
9  FC Wettingen                	30   12   7  11   40   48   31
10 FC Basel                   	30   10   9  11   50   55   29
11 AC Bellinzona		30    9   9  12   53   49   27
12 Neuchâtel Xamax		30    9   9  12   59   57   27
13 Vevey-Sports              	30    8   4  18   35   76   20
14 Lausanne-Sports            	30    6   6  18   50   68   18
15 FC Locarno			30    6   6  18   44   81   18
16 FC La Chaux-de-Fonds      	30    2   2  26   24  133    6

Topscorers :

1. Scampoli Nicola (ITA)	25  FC Aarau
   Marchand Gabriel		25  FC St.Gallen


1.League

Group 1

 1. Montreux-Sports         	26-36  (59-33)  15  6  5
 2. Yverdon-Sport               26-36  (56-37)  16  4  6
--------------------------------------------------------
 3. FC Fribourg                	26-33  (61-28)  12  9  5
 4. FC Echallens          	26-32  (47-33)  12  8  6
 5. FC Monthey                 	26-29  (53-50)  14  1 11
 6. FC Grand Lancy              26-26  (49-47)  12  2 12
 7. FC Chatel-St-Denis          26-26  (44-46)  11  4 11
 8. FC Leytron              	26-26  (35-46)   9  8  9
 9. Stade Lausanne             	26-25  (39-39)   8  9  9
10. FC Vernier            	26-21  (44-47)   7  7 12
11. Folgore Lausanne           	26-21  (34-54)   7  7 12
12. FC Aigle                   	26-19  (50-60)   7  5 14
--------------------------------------------------------
13. FC St-Jean GE          	26-18  (32-57)   7  4 15 Relegated
14. FC Savièse             	26-16  (34-60)   5  6 15 Relegated

Group 2

 1. BSC Old Boys Basel          26-39  (44-18)  14 11  1
 2. FC Bern                    	26-32  (40-28)  12  8  6
--------------------------------------------------------
 3. FC Thun                    	26-31  (54-35)  13  5  8
 4. FC Colombier            	26-28  (38-39)  11  6  9
 5. SR Delémont           	26-28  (41-42)  11  6  9
 6. FC Dürrenast                26-27  (48-45)  12  3 11
 7. FC Laufen                  	26-26  (45-36)  10  6 10
 8. Le Locle-Sport              26-25  (29-30)   8  9  9
 9. FC Breitenbach           	26-24  (34-38)   9  6 11
10. Baudepartement Basel       	26-23  (33-39)   8  7 11
11. FC Moutier                 	26-22  (32-40)   5 12  9
12. FC Köniz                 	26-21  (35-44)   6  9 11
--------------------------------------------------------
13. FC Lengnau             	26-20  (36-60)   6  8 12 Relegated
14. Nordstern Basel            	26-18  (35-50)   5  8 13 Relegated

Group 3
   
 1. FC Solothurn            	26-37  (49-21)  15  7  4
 2. SC Buochs             	26-36  (49-28)  15  6  5
--------------------------------------------------------
 3. Mendrisio                  	26-35  (38-22)  12 11  3
 4. FC Zug                     	26-28  (31-22)   7 14  5
 5. SC Burgdorf            	26-28  (37-33)   9 10  7
 6. FC Klus-Balsthal        	26-28  (39-37)  11  6  9
 7. FC Emmenbrücke        	26-27  (32-35)  10  7  9
 8. FC Suhr                   	26-26  (32-27)   6 14  6
 9. FC Sursee                	26-24  (32-32)   6 12  8
10. FC Altdorf              	26-22  (35-43)   7  8 11
11. FC Muri AG              	26-19  (29-42)   4 11 11
12. FC Ascona              	26-19  (23-40)   6  7 13
--------------------------------------------------------
13. FC Ibach                   	26-18  (29-51)   5  8 13 Relegated
14. FC Langenthal          	26-17  (30-52)   4  9 13 Relegated

Group 4
  
 1. FC Altstätten SG           	26-37  (35-14)  13 11  2
 2. Red Star ZH            	26-34  (38-24)  13  8  5 (2)
 3. FC Chur                	26-34  (57-45)  15  4  7 (2)
--------------------------------------------------------
 4. FC Dübendorf         	26-32  (44-31)  11 10  5
 5. FC Brüttisellen       	26-32  (33-22)  11 10  5
 6. FC Einsiedeln           	26-29  (45-39)  12  5  9
 7. FC Vaduz                   	26-25  (53-51)  11  3 12
 8. FC Rorschach            	26-23  (40-40)   8  7 11
 9. FC Stäfa ZH              	26-22  (36-44)   9  4 13
10. FC Herisau              	26-22  (30-40)   8  6 12
11. FC Tuggen               	26-21  (32-42)   8  5 13
12. FC Küsnacht ZH         	26-19  (27-42)   5  9 12
--------------------------------------------------------
13. FC Gossau SG               	26-17  (25-37)   6  5 15 Relegated
14. FC Rüti ZH             	26-17  (23-47)   4  9 13 Relegated

(2) Play-off for 2nd place of group 4
FC Chur                	bt  Red Star ZH		[in Tuggen]


Promotion from 2.L in 1.L

Group 1 
Boudry			2-1 Urania-Genève-Sport
Urania-Genève-Sports	3-0 Gland
Gland			0-0 Boudry
 FC Boudry and Urania-Genève-Sport are promoted

Group 2
Central Fribourg	0-1 Raron
CS La Tour-de-Peilz	1-2 Central Fribourg
Raron			6-0 CS La Tour-de-Peilz
 FC Raron and Central Fribourg are promoted

Group 3
Wohlen			1-3 Rapid Ostermundingen
Rapid Ostermundingen	2-2 Kilchberg
Kilchberg		2-2 Wohlen 
 Rapid Ostermundingen and FC Kilchberg are promoted

Group 4
Bettlach		1-3 Goldau
Goldau			1-2 Lyss
Lyss			1-1 Bettlach
 SV Lyss and FC Goldau are promoted

Group 5
Seefeld			0-2 Glarus 
Glarus			0-0 Tresa
Tresa			3-0 Seefeld
 FC Tresa and FC Glarus are promoted

Group 6
Allschwil		0-3 Embrach
Embrach			0-1 Frauenfeld
Frauenfeld 		1-2 Allschwil
 FC Frauenfeld and FC Embrach  are promoted



Cup 1986/87


1st principal round

[Aug 9-10]
FC Donneleye		0-2 Yverdon-Sport
FC Champvent		0-2 FC Saint-Jean GE
FC Chêne-Aubonne	0-5 FC Echallens
FC Meyrin		5-2 Stade Nyonnais		[aet]
Italien Genève		3-5 Stade Lausanne
FC AÏre-le-Lignon	0-4 FC Vernier
FC St-Barthélémy	1-3 Le Locle-Sport
FC Moudon		0-6 FC Collex-Bossy
FC Bramois		2-3 Montreux-Sports
FC Raron		5-0 FC Sierre
FC Conthey		2-4 FC Monthey
Vignoble Cully		0-5 FC Leytron
Lausanne Uni Club	2-7 Stade Payerne
CS La Tour-de-Peilz	3-1 FC Saint-Légier
FC Lutry		3-2 FC Savièse			[aet]
FC Fully		4-3 FC Lalden
FC Saint-Blaise		0-1 Central Fribourg
Prez-vers-Noréaz	0-4 FC Colombier
SV Lyss			2-1 FC Solothurn		[aet]
FC Lotzwil-Madiswil	4-0 FC Lengnau
Länggasse Bern		0-1 FC Bern
FC Lerchenfeld		1-1 SC Burgdorf			[aet; 2-4 pen]
FC Serrières		1-2 FC Domdidier
FC Boudry		0-8 FC Köniz
FC Aaarwangen		2-4 SC Bümpliz
FC Farvagny		2-3 FC Klus-Balstahl
FC Dürrenast		0-1 WEF Bern
Victoria Bern		3-1 FC Hauterive
FC Châtel-St-Denis	4-3 FC Thun
FC Fétigny		1-0 FC Langenthal
FC Allschwil		1-3 FC Suhr
FC Bellach		0-2 BSC Old Boys Basel
FC Härkingen		1-0 Concordia Basel
FC Frenkendorf		1-4 FC Laufen
Italgrenchen		0-9 FC Muri AG
FC Pratteln		3-2 SR Delémont
FC Bévilard		0-4 Nordstern Basel
Blustavia Solothurn	1-3 FC Fribourg
Flumenthal		1-2 SV Sissach
FC Rheinfelden		3-0 Breite basel
FC Develier		0-2 FC Moutier
FC Lamboing		2-1 FC Bassecourt
US Boncourt		0-3 FC Alle
Baudepartement Basel	0-1 FC Breitenbach
SC Emmen		1-3 FC Sursee
FC Küssnacht am Rigi	1-1 SC Reiden			[aet; 3-4 pen]
FC Fislisbach		1-2 FC Spreitenbach
Oberentfelden		0-4 FC Emmenbrücke
FC Turgi		1-3 SC Schöftland
FC Schattdorf		1-4 FC Altdorf
FC Buttisholz		4-6 FC Gunzwil
FC Baar			1-4 FC Aegeri
FC Wohlhusen		0-1 FC Ibach			[aet]
FC Wohlen		2-7 FC Einsielden		[aet]
FC Männedorf		1-6 FC Küsnacht ZH
FC Glattfelden		1-4 FC Gossau SG
FC Wetzikon		3-1 FC Kilchberg ZH
FC Effretikon		5-0 FC Zürich-Affoltern
FC Dietikon		1-2 FC Dübendorf
FC Beringen		0-2 Red Star ZH
FC Herisau		1-0 Brühl St.Gallen
Ballspielclub Zürich	1-2 FC Zug			[aet]
FC Flawil		1-3 FC Rohrschach
FC Kirchberg SG		1-2 FC Frauenfeld
FC Amriswil		0-3 FC Vaduz
FC Chur			3-1 FC Balzers
FC Rebstein		1-5 FC Rüti ZH
FC Wädenswil		2-3 SC Buochs			[aet]
FC Wallisellen		1-2 Blue Stars ZH		[aet]
FC Berg			1-3 FC Brüttisellen
FC Birmensdorf		1-2 FC Stäfa ZH
Niederurnen		1-3 FC Altstätten SG
Turicum ZH		2-0 Young Fellows ZH
FC Sargans		1-8 FC Uzwil
FC Wiesendangen		0-3 FC Kreuzlingen
AS Breganzona		0-1 FC Ascona
SC Balerna		2-1 US Giubisaco		[aet]
FC Morbio		0-5 FC Ponte Tresa
US Monte Carasso	2-3 Mendrisio
FC Onex			1-6 FC Grand-Lancy		[Forfeit : awd 3-0]


2nd principal round

[Sep 6-7]
NLB - 1.L
SC Burgdorf		1-3 FC Bulle
FC Brüttisellen		2-1 SC Zug
FC Stäfa ZH		1-4 FC Schaffhausen
FC Dübendorf		1-3 FC Baden			[aet]
FC Ascona		0-2 FC Chiasso
FC Altstätten SG	2-6 FC Lugano
NLB - 2.L
FC Collex-Bossy		1-9 Etoile Carouge
FC Lutry		0-6 Martigny-Sports
CS La Tour-de-Peilz	0-2 FC Renens
WEF Bern		0-5 ES Malley
FC Fétigny		0-3 FC Biel-Bienne
FC Rheinfelden		1-3 FC Grenchen
SV Sissach		1-3 FC Olten
SC Reiden		0-1 SC Kriens
FC Ponte Tresa		0-2 FC Winterthur
FC Onex			1-7 CS Chênois
1.L - 1.L
FC Vernier		1-5 FC Saint-Jean GE		[aet]
FC Echallens		1-0 FC Leytron
FC Köniz		2-1 FC Châtel-St-Denis
FC Breitenbach		4-3 FC Moutier
Nordstern Basel		1-2 FC Emmenbrücke
FC Suhr			2-2 BSC Old Boys Basel		[aet; 1-4 pen]
FC Muri AG		3-1 FC Einsielden		[aet]
FC Altdorf		2-0 Red Star ZH
FC Chur			1-2 FC Zug
FC Rohrschach		2-2 FC Vaduz			[aet; 4-5 pen]
1.L - 2.L
FC Meyrin		5-1 Yverdon-Sport
Le Locle-Sport		2-1 Stade Payerne
FC Fully		1-2 FC Monthey
FC Raron		1-0 Montreux-Sports		[aet]
Central Fribourg	2-3 Stade Lausanne
FC Colombier		4-2 SC Bümpliz			[aet]
FC Klus-Balstahl	4-2 Victoria Bern		[aet]
FC Pratteln		2-5 FC Laufen
Blue Stars ZH		2-2 FC Sursee			[aet; 6-7 pen]
FC Ibach		5-0 Turicum ZH
FC Aegeri		0-1 FC Küsnacht ZH		[aet]
SC Buochs		3-0 FC Effretikon
FC Rüti ZH		3-3 FC Uzwil			[aet; 1-4 pen]
FC Frauenfeld		0-2 Mendrisio
FC Kreuzlingen		3-0 FC Herisau
SC Balerna		2-3 FC Gossau SG
FC Bern			1-0 FC Spreitenbach
1.L - 3.L
FC Lotzwil		0-2 FC Fribourg
2.L - 2.L
FC Alle			2-0 SC Schöftland
2.L - 3.L
SV Lyss			8-2 FC Härkingen
FC Lamboing		4-1 FC Domdidier
FC Gunzwil		4-2 FC Wetzikon


1/32 finals

[Sep 20-21]
FC Köniz		2-9 FC Basel
FC Bern			2-3 FC Fribourg
Mendrisio		5-3 FC Zürich
FC Vaduz		1-2 SC Kriens			[aet]
FC Winterthur		2-2 FC Schaffhausen		[aet; 5-4 pen]
FC Altdorf		2-5 FC Muri AG
FC Ibach		1-5 FC Locarno
FC Lugano		2-4 FC St.Gallen
FC Kreuzlingen		1-1 FC Chiasso			[aet; 4-2 pen]
SC Buochs		1-3 Grasshopper-Club
FC Gunzwil		1-5 AC Bellinzona
FC Emmenbrücke		1-4 BSC Young-Boys
FC Zug			3-2 FC Uzwil			[aet]
FC Grenchen		4-0 FC Olten
FC Echallens		3-1 FC Saint-Jean GE
Martigny-Sports		3-1 Vevey-Sports
CS Chênois		1-2 FC Sion	
FC Meyrin		2-1 Etoile Carouge
FC Monthey		3-2 Stade Lausanne
FC Breitenbach		2-8 Neuchâtel Xamax
FC Gossau		0-1 FC Sursee			[aet]
FC Brüttisellen		1-2 FC Luzern			[aet]
ES Malley		3-1 Le Locle-Sport
FC Lamboing		0-3 Old Boys Basel
FC Renens		1-2 Servette Genève		[aet]
FC Raron		2-4 Lausanne-Sports
FC Bulle		0-3 FC La Chaux-de-Fonds
FC Colombier		1-0 FC Laufen
SV Lyss			0-1 FC Aarau
FC Küsnacht ZH		0-2 FC Baden
FC Klus-Balstahl	2-3 FC Wettingen
FC Biel-Bienne		3-0 FC Alle


1/16 finals

[Oct 18-19]
FC Basel		3-1 FC Fribourg
Mendrisio		2-3 SC Kriens			[aet]
FC Winterthur		5-0 FC Muri AG
FC Locarno		2-1 FC St.Gallen
FC Kruezlingen		0-5 Grasshopper-Club
AC Bellinzona		1-2 BSC Young-Boys
FC Zug			0-5 FC Grenchen
FC Echallens		3-2 Martigny-Sports
FC Sion			4-1 FC Meyrin
FC Monthey		0-3 Neuchâtel Xamax
FC Sursee		0-4 FC Luzern
ES Malley		2-3 Old Boys Basel
Servette Genève		2-0 Lausanne-Sports
FC La Chaux-de-Fonds	1-1 FC Colombier		[aet; 5-3 pen]
FC Aarau		3-0 FC Baden
FC Wettingen		4-1 FC Biel-Bienne


1/8 finals

[Nov 9]
FC Winterthur		2-2 FC Locarno			[aet; 4-5 pen]
[Nov 11]
FC Basel		1-2 SC Kriens
Grasshopper-Club	0-3 BSC Young-Boys
FC Grenchen		4-2 FC Echallens
FC Sion			3-0 Neuchâtel Xamax
FC Luzern		4-0 Old Boys Basel
Servette FC		7-2 FC La Chaux-de-Fonds
FC Aarau		1-0 FC Wettingen		[aet]


1/4 finals

[March 29]
SC Kriens		0-2 FC Locarno
BSC Young-Boys 		1-0 FC Grenchen
FC Sion			2-0 FC Luzern
Servette Genève		2-1 FC Aarau


Semifinals

April 28 at Lido in Locarno
FC Locarno		1-4 BSC Young-Boys Bern        	[aet]
 [59 Abächerli; 49 Zuffi, 98 Prytz, 114 117 Nilsson]

April 28 at Stade de Tourbillon in Sion
FC Sion			1-1 Servette FC Genève		[aet]
 [77 Lopez; Schnyder]
May 11 at Stade des Charmilles in Genève
Servette FC Genève	3-1 FC Sion			[Replay]
 [16 24 Eriksen, 62 Favre; 69 Bonvin]


Final

June 8 at Wankdorf Stadion in Bern
BSC Young-Boys Bern	4-2 Servette FC Genève		[aet]
 [18 Zuffi, 55pen Prytz, 93 Siwek, 117 Gertschen; 17 Schnyder, 67 Decastel]


Coupe des Espoirs

Final [08.06.1987 in curtain raiser of the final of the Swiss Cup]
Grasshopper-Club ZüH	3-1 BSC Young Boys
 [20 Pedrotti, 30pen de Siebenthal, 80 Ugras; 82 Maiano]



1985/86.

1987/88.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Dinant Abbink, Luc Nackaerts and Anthony Zea

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.