Algeria 1999/2000


Super Division
Coupe Nationale
Coupe du Groupement Professionnel
Division 1
Championnat Regional (3rd level)

Super Division

Final Table:

 1.CR Belouizdad          22 14  5  3 41-21 47  Champions
 2.MC Oran                22 10  8  4 41-20 38   
 3.MO Constantine         22 11  5  6 28-20 38   
 4.WA Tlemcen             22  8  9  5 34-23 33
 5.ES Sétif               22  8  6  8 31-34 30
 6.JS Kabylie             22  7  8  7 21-24 29
 7.USM Blida              22  6  8  8 26-29 26
 8.CA Batna               22  7  5 10 23-33 26
 9.USM Annaba             22  6  6 10 22-36 24   
10.JSM Béjaïa             22  6  5 11 16-24 23  
11.MC Alger               22  4 10  8 18-25 22  
12.USM Alger              22  6  3 13 15-27 21

NB: no teams are to be relegated.

Round 1 [Oct 14]
MC Alger       		0-0 JSM Bejaia 
ES Setif       		2-1 JS Kabylie 
WA Tlemcen     		1-1 CR Belouizdad 
MC Oran        		0-2 MO Constantine
USM Alger      		4-3 USM Annaba
USM Blida      		1-0 CA Batna 

Round 2 [Oct 21]
USM Annaba     		2-1 USM Blida
MC Alger       		1-1 ES Setif
JSM Bejaia     		3-0 CA Batna
CR Belouizdad  		4-3 MC Oran
MO Constantine 		2-0 USM Alger
JS Kabylie     		2-1 WA Tlemcen

Round 3
[Oct 25]
MC Oran       		1-1 JS Kabylie
[Oct 28]
ES Setif      		0-0 JSM Bejaia
WA Tlemcen    		0-1 MC Alger
USM Alger     		0-1 CR Belouizdad
USM Blida     		0-1 MO Constantine
CA Batna     		0-0 USM Annaba

Round 4 
[Nov 1]
JSM Bejaia     		2-0 USM Annaba
MO Constantine 		2-1 CA Batna 
CR Belouizdad  		2-0 USM Blida 
JS Kabylie     		1-0 USM Alger
ES Setif       		3-1 WA Tlemcen
[Nov 22]
MC Alger       		2-1 MC Oran 

Round 5 
[Nov 4]
WA Tlemcen     		4-0 JSM Bejaia 
USM Alger      		0-1 MC Alger 
USM Blida      		2-0 JS Kabylie 
CA Batna       		0-1 CR Belouizdad 
USM Annaba     		1-1 MO Constantine
[Nov 29]
MC Oran        		3-1 ES Setif 

Round 6 [Nov 18]
JSM Bejaia     		1-0 MO Constantine 
CR Belouizdad  		4-2 USM Annaba 
JS Kabylie     		1-1 CA Batna 
MC Alger       		2-1 USM Blida 
ES Setif       		2-1 USM Alger 
WA Tlemcen     		0-0 MC Oran

Round 7 [Nov 25]
MC Oran        		1-0 JSM Bejaia 
USM Alger      		1-1 WA Tlemcen 
USM Blida      		3-3 ES Setif 
CA Batna       		2-2 MC Alger 
USM Annaba     		1-0 JS Kabylie 
MO Constantine 		2-1 CR Belouizdad

Round 8 [Dec 2]
JSM Bejaia     		1-1 CR Belouizdad 
JS Kabylie     		3-0 MO Constantine 
MC Alger       		0-1 USM Annaba
ES Setif       		1-0 CA Batna 
WA Tlemcen     		2-2 USM Blida 
MC Oran        		1-0 USM Alger

Round 9 [Dec 6]
USM Alger      		1-0 JSM Bejaia 
USM Blida      		1-1 MC Oran 
CA Batna       		1-0 WA Tlemcen 
USM Annaba     		0-0 ES Setif 
MO Constantine 		0-0 MC Alger 
CR Belouizdad  		2-0 JS Kabylie

Round 10 [Dec 9]
JSM Bejaia     		0-0 JS Kabylie 
MC Alger       		0-0 CR Belouizdad 
ES Setif       		3-1 MO Constantine 
WA Tlemcen     		2-1 USM Annaba
MC Oran       		6-0 CA Batna 
USM Alger      		2-1 USM Blida

Round 11 [Dec 16]
USM Blida      		1-0 JSM Bejaia 
CA Batna       		4-0 USM Alger
USM Annaba     		1-3 MC Oran 
MO Constantine 		1-1 WA Tlemcen 
CR Belouizdad  		4-2 ES Setif 
JS Kabylie     		2-1 MC Alger

Round 12 [Mar 9]
JSM Bejaia     		2-0 MC Alger
JS Kabylie     		1-0 ES Setif
CR Belouizdad  		3-0 WA Tlemcen
MO Constantine 		0-0 MC Oran
USM Annaba     		1-0 USM Alger
CA Batna       		1-0 USM Blida

Round 13 
[Mar 23]
ES Setif       		2-0 MC Alger
CA Batna       		2-1 JSM Bejaia
USM Blida      		1-0 USM Annaba
MC Oran       		3-2 CR Belouizdad
WA Tlemcen     		2-2 JS Kabylie
[Mar 24]
USM Alger      		2-0 MO Constantine      

Round 14
[Mar 27]
JSM Bejaia     		2-1 ES Setif
JS Kabylie     		0-0 MC Oran
USM Annaba     		3-1 CA Batna
MO Constantine 		1-0 USM Blida
[Apr 10]
MC Alger       		1-2 WA Tlemcen
[Apr 14]
CR Belouizdad  		1-0 USM Alger

Round 15 [Apr 24]
USM Blida      		2-1 CR Belouizdad
CA Batna       		0-1 MO Constantine 
USM Alger     		1-0 JS Kabylie 
MC Oran        		2-0 MC Alger
WA Tlemcen     		1-0 ES Setif 
USM Annaba     		2-0 JSM Bejaia 

Round 16 [May 4]
JSM Bejaia     		0-1 WA Tlemcen
MC Alger       		0-1 USM Alger
JS Kabylie     		2-0 USM Blida
CR Belouizdad  		awd CA Batna         [awarded 3-0]
MO Constantine 		2-0 USM Annaba
ES Setif       		1-4 MC Oran

Round 17 [May 11]
MO Constantine 		2-0 JSM Bejaia
USM Annaba     		0-2 CR Belouizdad
CA Batna       		2-0 JS Kabylie
USM Blida      		3-3 MC Alger
USM Alger      		1-2 ES Setif
MC Oran        		1-1 WA Tlemcen

Round 18 [May 18]
JSM Bejaia    		0-3 MC Oran
WA Tlemcen    		3-0 USM Alger
ES Setif      		1-1 USM Blida
MC Alger      		1-1 CA Batna
JS Kabylie    		1-1 USM Annaba
CR Belouizdad 		2-1 MO Constantine

Round 19 [May 29]
CR Belouizdad  		2-1 JSM Bejaia
MO Constantine 		5-1 JS Kabylie       [played later]
USM Annaba     		1-1 MC Alger
CA Batna       		4-1 ES Setif
USM Blida      		1-1 WA Tlemcen
USM Alger      		0-0 MC Oran

Round 20 [Jun 1]
JSM Bejaia    		1-0 USM Alger
MC Oran       		1-1 USM Blida
WA Tlemcen    		5-0 CA Batna
ES Setif      		4-1 USM Annaba
MC Alger      		0-0 MO Constantine
JS Kabylie    		1-1 CR Belouizdad

Round 21 [Jun 12]
JS Kabylie     		1-0 JSM Bejaia      [played later]
CR Belouizdad  		2-1 MC Alger
MO Constantine 		3-0 ES Setif
USM Annaba     		1-1 WA Tlemcen
CA Batna       		3-1 MC Oran         [played later]
USM Blida      		2-1 USM Alger

Round 22
ES Setif       		1-1 CR Belouizdad
MC Alger       		1-1 JS Kabylie
MC Oran        		6-0 USM Annaba
WA Tlemcen     		4-1 MO Constantine
CA Batna       		0-0 USM Alger
JSM Bejaia     		2-2 USM Blida

Final Table:

 1.CR Belouizdad          22 14  5  3 41-21 47  Champions
 2.MC Oran                22 10  8  4 41-20 38   
 3.MO Constantine         22 11  5  6 28-20 38   
 4.WA Tlemcen             22  8  9  5 34-23 33
 5.ES Sétif               22  8  6  8 31-34 30
 6.JS Kabylie             22  7  8  7 21-24 29
 7.USM Blida              22  6  8  8 26-29 26
 8.CA Batna               22  7  5 10 23-33 26
 9.USM Annaba             22  6  6 10 22-36 24   
10.JSM Béjaïa             22  6  5 11 16-24 23  
11.MC Alger               22  4 10  8 18-25 22  
12.USM Alger              22  6  3 13 15-27 21

NB: no teams are to be relegated.

Promoted: ASM Oran, CS Constantine, USM El Harrach, AS Ain M'lila 

Coupe Nationale

1/32 Final [Mar 2, 3]
IR Mecheria                 1-3 ES Mostaganem    
CS Constantine              1-0 JSM Tébessa
AS Bordj Bou-Arréridj       1-1 CRB Mazouna   		[CRBM on pen]
US Biskra                   0-0 ESM Boudouaou           [ESBM on pen]
MB Constantine              2-4 ASM Oran
IR Nezla                    1-1 WAB Tissemsilt          [WABT on pen]
AS Aïn M'Lila               1-2 WA Tlemcen              [asdet]
MC Saïda                    2-0 US Chaouia
MC Alger                    2-2 ES Sétif                [5-3 pen]
MC El Bayadh                0-1 CR Belouizdad
IR Bordj El Kiffan          0-6 MC Oran
AS Maghnia                  0-4 RC Kouba
IRB Ouled Naïl              0-1 NRB Touggourt           [asdet]
ES Berrouaghia              0-1 USM Annaba              [asdet]
Olympique Meghier (Ouargla) 0-2 CB Mila
CR Témouchent               0-0 NARB Réghaïa            [7-6 pen]
JJ Azzaba                   1-2 USM Bel Abbes
IRB Hadjar                  1-2 RC Arba
IRB Chiffa                  0-0 MC Ouargla              [MCOu on pen]
RCG Oran                    w/o US Béchar Edjedid       [USBD dns]
CRB Mechria                 0-1 ES Guelma               [asdet]
USM Alger                   2-0 GC Mascara
NA Hussein Dey              1-0 JSM Skikda              [asdet]
WA Mostaganem               0-1 USM Sétif
MC Khemis El Khechna        0-3 JS Kabylie
IRB Laghouat                0-3 USM El Harrach
JS Bordj Ménaïel            2-1 MB Tlydjene
JSM Tiaret                  1-1 MO Constantine          [4-1 pen]
CA Batna                    w/o ES Béchar               [ESB dns]
JSM Béjaïa                  0-0 HB Chelghoum Laïd       [HBCL on pen]
USM Blida                   1-0 MSP Batna
AB Bou Saâda                6-0 MC Mekhedma (Ouargla)

1/16 Finals
[May 1]
MC Alger                    0-3 WA Tlemcen              [Mostaganem]
RC-Arba                     0-2 HB Chelghoum Laïd       [B.B. Arréridj]
RCG Oran                    0-2 CS Constantine          [Bologhine]
NA Hussein-Dey              4-1 CR Mazouna              [Médéa]
AS Boussaâda                1-2 MC Ouargla              [Laghouat]
CB Mila                     0-1 WAB Tissemsilt          [Alger, 20 Août]
ESM Boudouaou               5-2 JS Bordj Ménaiel        [Boumerdès]
USM Blida                   1-1 USM Annaba              [3-0 pen]  [Béjaïa]
MC Saïda                    0-0 ES Mostaganem           [5-4 pen]  [Mascara]
ES Guelma                   0-1 CR Belouizdad           [Sétif]
USM Bel Abbes               2-0 JSM Tiaret              [Relizane]
USM Sétif                   w/o CR Témouchent [dns]     [Boufarik]
NRB Touggourt               2-5 CA Batna                [Biskra]
[May 8]
JS Kabylie                  2-1 ASM Oran                [Blida]
USM El Harrach              0-1 USM Alger               [Alger, 5 Juillet]
RC Kouba                    0-1 MC Oran                 [Tiaret]

1/8 Finals [May 15]
USM Blida                   1-1 USM Alger               [4-2 pen]
USM Bel Abbes               0-1 NA Hussein-Dey      
CR Belouizdad               1-2 MC Oran
HB Chelghoum Laïd           0-1 ESM Boudouaou    
WAB Tissemsilt              0-5 MC Ouargla
CA Batna                    0-1 CS Constantine
USM Sétif                   1-2 JS Kabylie
MC Saïda                    0-1 WA Tlemcen

Quarterfinals [Jun 5 and 8]
CS Constantine          1-0 2-4 MC Ouargla
USM Blida               1-2 1-1 WA Tlemcen
ESM Boudouaou           0-0 0-2 JS Kabylie
NA Hussein-Dey          0-0 0-1 MC Oran

NB: MC Ouargla reverted to former name of CR Béni-Thour

Semifinals [Sep 25 and 29]
JS Kabylie              2-0 0-4 WA Tlemcen
MC Oran                 2-1 0-2 CR Béni-Thour

Final [Nov 1, stade du 5 Juillet, Alger]
CR Béni-Thour               2-1 WA Tlemcen
  [Hellali 5, Ghouti 85; Tounkob 14]

   [CR Béni-Thour: Bellouti, Benzaïd, Ouichaoui, Bensalem, Touafek, Lassakeur,
         Arbaoui (Chambit 77), Ghoula, Belhadef (Boudaoui 80), Hellali
         (Ghouti 60); unused subs: Gouamid, Zatout, Belkheïra, Aïssaoui;
         coach: Laghrour
   WA Tlemcen: Maâtallah, Kherris, Yadel, Tounkob, Ziane, Boudjakdji, Kendouci,
        Hachemi (Aïdara 80), Hamdi (Betouaf 66), Daoud, Meziani; unused
        subs: Zitouni, Sahraoui, Khadraooui, Hadjou Samir, Yekhlef;
        coach: Benyellès;
   ref: Noureddine Lacarne; Djezzar, Berahmoune;
   yellow cards: Benzaïd 74, Ghoula 87, Chambit 89 (all CR Belouizdad)]

Coupe du Groupement Professionnel

Played between the 12 clubs from the Super-Division and the 14 from the
second level.

Clubs are divided into 3 groups (Est-9, Centre-10, Ouest-7); after a
round robin group stage, the first 6 of Centre and Est and the first
4 of Ouest will qualify for the 1/8 finals; from there, knock-out system.

Group Est

Round 1 
[Dec 23]
MO Constantine  	1-0 HB Chelghoum Laïd
AS Ain M'lila		n/p CS Constantine 
ES Setif   		2-0 CA Batna 
[Jan 17]
MC Ouargla   		1-0 USM Annaba 
JSM Tebessa   		bye

Round 2 [Dec 30]
CS Constantine  	0-0 ES Setif 
HB Chelghoum Laid	2-1 AS Ain M'lila 
USM Annaba  		1-1 MO Constantine 
JSM Tebessa  		0-0 MC Ourgla 
CA Batna   		bye

Round 3 [Jan 3]
MO Constantine  	1-1 JSM Tebessa 
AS Ain M'lila  		1-2 USM Annaba 
ES Setif   		4-1 HB Chelghoum Laïd 
CA Batna   		0-0 CS Constantine 
MC Ourgla   		bye

Round 4 [Jan 13]
HB Chelghoum Laid 	2-1 CA Batna 
USM Annaba  		1-0 ES Setif 
JSM Tebessa  		2-1 AS Ain M'lila 
MC Ourgla   		1-1 MO Constantine 
CS Constantine  	bye

Round 5 [Jan 20]
AS Ain M'lila  		0-0 MC Ourgla  
ES Setif       		2-1 JSM Tebessa  
CA Batna   		1-0 USM Annaba 
CS Constantine  	0-0 HB Chelghoum Laïd 
MO Constantine  	bye

Round 6 [Jan 24]
USM Annaba  		3-0 CS Constantine 
JSM Tebessa  		1-1 CA Batna 
MC Ourgla   		0-0 ES Setif 
MO Constantine  	2-2 AS Ain M'lila 
HB Chelghoum Laïd  	bye

Round 7 [Jan 27]
ES Setif   		1-1 MO Constantine 
CA Batna   		drw MC Ourgla 
CS Constantine  	0-1 JSM Tebessa 
HB Chelghoum Laid 	1-1 USM Annaba
AS Ain M'lila  		bye

Round 8 [Jan 31]
JSM Tebessa  		0-0 HB Chelghoum Laïd 
MC Ourgla   		3-0 CS Constantine 
MO Constantine  	1-0 CA Batna 
AS Ain M'lila  		3-1 ES Setif 
USM Annaba  		bye

Round 9 [Feb 3]
CA Batna   		1-0 AS Ain M'lila 
CS Constantine  	0-2 MO Constantine 
HB Chelghoum Laid 	5-0 MC Ourgla 
USM Annaba  		4-1 JSM Tebessa 
ES Setif   		bye

 1.USM Annaba              8  4  2  2 12- 6 14  Qualified
 2.MO Constantine          8  3  5  0 10- 6 14  Qualified
 3.HB Chelghoum Laid       8  3  3  2 11- 8 12  Qualified
 4.ES Sétif                8  3  3  2 10- 7 12  Qualified
 5.MC Ouargla              8  2  5  1  5- 6 11  [*7]  Qualified
 6.JSM Tébessa             8  2  4  2  7- 9 10  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CA Batna                8  2  3  3  4- 6  9  [*7]
 8.AS Ain M'lila           7  1  2  4  8-10  5
 9.CS Constantine          7  0  3  4  0- 9  3

[*7] w/o goals rd 7

Groupe Centre

Round 1 [Dec 23]
JS Kabylie   		1-1 MC Alger 
JSM Bejaia   		2-1 CR Belouizdad 
USM Alger    		2-2 USM Blida 
RC Kouba   		1-0 USM El Harrach 
JS Bordj Menail 	3-1 NA Hussein Dey

Round 2 [Dec 30]
MC Alger   		0-0 JSM Bejaia 
USM Blida  		1-1 JS Kabylie 
CR Belouizdad   	3-0 RC Kouba 
NA Hussein Dey  	2-4 USM Alger 
USM El Harrach  	2-0 JS Bordj Menail

Round 3 
[Jan 3]
MC Alger   		2-3 USM Blida 
RC Kouba   		0-1 JSM Bejaia 
JS Kabylie   		1-0 NA Hussein Dey 
USM Alger  		1-1 USM El Harrach
[Jan 17]
JS Bordj Menail 	2-5 CR Belouizdad 

Round 4 [Jan 13]
RC Kouba   		2-3 MC Alger 
NA Hussein Dey  	2-0 USM Blida 
JSM Bejaia  		2-0 JS Bordj Menail 
USM El Harrach  	1-0 JS Kabylie 
CR Belouizdad   	n/p JSM Bejaia         [forfait by CR Belouizdad]

Round 5 [Jan 20]
MC Alger   		1-2 NA Hussein Dey 
JS Bordj Menail 	0-0 RC Kouba 
USM Blida  		0-0 USM El Harrach 
USM Alger  		1-1 JSM Bejaia 
JS Kabylie   		1-1 CR Belouizdad

Round 6 [Jan 24]
JS Bordj Menail 	1-2 MC Alger 
USM El Harrach  	1-0 NA Hussein Dey 
RC Kouba   		2-0 USM Alger 
CR Belouizdad   	3-0 USM Blida 
JSM Bejaia  		0-0 JS Kabylie

Round 7 [Jan 27]
MC Alger   		1-1 USM El Harrach 
USM Alger  		2-0 JS Bordj Menail 
NA Hussein Dey  	0-1 CR Belouizdad 
JS Kabylie   		1-2 RC Kouba 
USM Blida  		1-2 JSM Bejaia

Round 8 [Jan 31]
USM Alger  		0-1 MC Alger 
CR Belouizdad   	4-1 USM El Harrach 
JS Bordj Menail 	1-1 JS Kabylie 
JSM Bejaia  		1-0 NA Hussein Dey 
RC Kouba   		2-2 USM Blida

Round 9 [Feb 3]
MC Alger   		0-0 CR Belouizdad 
JS Kabylie   		0-1 USM Alger 
USM El Harrach  	1-0 JSM Bejaia 
USM Blida  		1-0 JS Bordj Menail 
NA Hussein Dey  	1-2 RC Kouba


 1.JSM Béjaïa              9  5  3  1  9- 4 18  Qualified
 2.CR Belouizdad           8  5  2  1 18- 6 17  Qualified
 3.USM El Harrach          9  4  3  2  8- 7 15  Qualified
 4.RC Kouba                9  4  2  3 11-11 14  Qualified
 5.MC Alger                9  3  4  2 11-10 13  Qualified
 6.USM Alger               8  3  3  2 11- 9 12  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.USM Blida               9  2  4  3 10-14 10
 8.JS Kabylie              9  1  5  3  6- 8  8
 9.NA Hussein Dey          9  2  0  7  8-14  6
10.JS Bordj Menaïel        9  1  2  6  7-16  5

Group Ouest

Round 1 
[Dec 23]
ES Mostaganem		1-2 WA Mostaganem 
ASM Oran  		4-2 WA Tlemcen 
[Jan 17]
JSM Tiaret  		1-1 MC Oran 
GC Mascara   		bye

Round 2 [Dec 30]
WA Mostaganem   	2-1 ASM Oran 
MC Oran   		3-1 ES Mostaganem 
GC Mascara   		2-1 JSM Tiaret 
WA Tlemcen   		bye

Round 3 [Jan 3]
ES Mostaganem   	3-0 GC Mascara 
ASM Oran  		0-4 MC Oran 
WA Tlemcen   		5-0 WA Mostaganem 
JSM Tiaret  		bye

Round 4 [Jan 13]
MC Oran   		0-0 WA Tlemcen 
GC Mascara   		2-0 ASM Oran 
JSM Tiaret  		1-1 ES Mostaganem 
WA Mostaganem   	bye

Round 5 [Jan 20]
ASM Oran  		0-2 JSM Tiaret 
WA Tlemcen   		2-1 GC Mascara 
WA Mostaganem   	0-0 MC Oran 
ES Mostaganem   	bye

Round 6 [Jan 27]
GC Mascara   		1-0 WA Mostaganem 
JSM Tiaret  		0-1 WA Tlemcen 
ES Mostaganem   	1-0 ASM Oran 
MC Oran   		bye

Round 7 [Feb 3]
WA Tlemcen   		2-0 ES Mostaganem 
WA Mostaganem   	1-0 JSM Tiaret 
MC Oran   		0-0 GC Mascara 
ASM Oran  		bye

 1.WA Tlemcen              6  4  1  1 12- 5 13  Qualified
 2.MC Oran                 6  2  4  0  8- 2 10  Qualified
 3.GC Mascara              6  3  1  2  6- 6 10  Qualified
 4.WA Mostaganem           6  3  1  2  5- 8 10  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ES Mostaganem           6  2  1  3  6- 8  7  [*6]
 6.JSM Tiaret              6  1  2  3  5- 6  5
 7.ASM Oran                6  1  0  5  5-12  3  [*6]

[*6] w/o goals rd 6

1/8 Finals [Feb 10]
GC Mascara	0-1 MC Oran          		 [in Sidi Bel-Abbès]
MC Ourgla  	0-4 WA Tlemcen                   [in Alger, 20 Août 1955]
USM Annaba 	1-1 MO Constantine [USMAn on pen][in Skikda]
RC Kouba   	2-1 HB Chelghoum Laid            [in BB Arréridj]
WA Mostaganem   1-1 CR Belouizdad   [CRB on pen] [in Blida (may be moved)]
MC Alger   	0-3 JSM Bejaia       		 [in Tizi Ouzou]
ES Setif   	0-0 USM Alger 	    [USMA on pen][in Béjaïa]
JSM Tebessa  	1-3 USM El Harrach  		 [in Sétif]

Quarterfinals [Feb 14]
MC Oran   	0-0 WA Tlemcen       [5-3 pen][in Sidi Bel-Abbès]
USM Annaba 	0-0 RC Kouba   	     [3-0 pen][in Béjaïa]
USM Alger 	1-1 USM El Harrach   [3-1 pen][in Alger, 5 Juillet]
CR Belouizdad   awd JSM Bejaia       [in Tizi Ouzou]
  [JSM Bejaia refused to play on artifical turf, claiming this to be against
   the regulations of the competition]

Semifinals [Feb 25]
MC Oran   	1-0 USM Annaba                  [in Boumerdès]
  [Mecabih 43] 
CR Belouizdad   2-1 USM Alger              	[in Alger, 5 Juillet]
  [Galoul 35,Setara 57; Amirat 83] 

Final [Mar 19, Stade du 5 Juillet, Alger; att: 50,000; ref: M. Benaïssa] 
CR Belouizdad   3-0 MC Oran
  [Mezouar 22, 35, Boutaleb 54]

  [CR Belouizdad: Mahrez, Talis, Chedeba, Bounekdja, Selmi, Bakhti, Setara (Ghaloubi), 
        Mezouar, Ali Moussa (Maâchi), Badji, Boutaleb (Hchaïchi) 
   MC Oran: Benabdellah, Hadou, Mazri (Guesbaoui), Belatoui, Kechamli, Cherfi 
        El-Ouazani, Kada, Megueni (Amrane), Meçabih, Gaïb, Mecheri] 

Championnat National Division 1

Final Table:

 1.ASM Oran               26 17  3  6 46-20 54  Promoted 
 2.CS Constantine         26 15  7  4 45-16 52  Promoted
 3.USM El Harrach         26 13  8  5 35-22 47  Promoted
 4.AS Ain M'lila          26 12  6  8 27-31 42  Promoted       
----------------------------------------------
 5.JSM Tébessa            26 12  3 11 30-30 39  [Centre/Est]
 6.JSM Tiaret             26 10  7  9 32-33 37  [Centre/Ouest]
 7.MC Ouargla             26 11  3 12 29-28 36  [Centre/Est]   
 8.RC Kouba               26  9  9  8 21-22 36  [Centre/Ouest]   
 9.JS Bordj Menaïel       26 11  1 14 29-30 34  [Centre/Est]
10.HB Chelghoum Laid      26 10  4 12 23-25 34  [Centre/Est]   
11.GC Mascara             26 10  4 12 35-42 34  [Centre/Ouest]
12.NA Hussein Dey         26  9  3 14 28-36 30  [Centre/Est]  
13.ES Mostaganem          26  6  7 13 27-38 25  [Centre/Ouest]       
14.WA Mostaganem          26  3  3 20 25-59 12  [Centre/Ouest]     

Round 1 [Sep 23]
USM El Harrach    	1-0 GC Mascara
NA Hussein Dey    	1-0 HB Chelghoum Laid
JS Bordj Menail	  	1-4 ASM Oran
MC Ourgla     	  	2-1 JSM Tiaret
JSM Tebessa       	3-0 AS Ain M'lila
WA Mostaganem     	0-0 RC Kouba
CS Constantine    	abd ES Mostaganem      [abandoned at half-time at 1-1 on news that ES Mostaganem player
                      			        Abed Guesba, who had suffered a heart attack at 15',
                    			        had died in hospital]
[Nov 15]
CS Constantine     	2-1 ES Mostaganem

Round 2 [Sep 30]
ES Mostaganem     	1-1 JSM Tebessa
GC Mascara        	2-1 NA Hussein Dey
HB Chelghoum Laid 	1-0 JS Bordj Menail
ASM Oran    	  	3-0 MC Ourgla
JSM Tiaret   	  	1-2 WA Mostaganem
AS Ain M'lila     	0-0 RC Kouba
CS Constantine    	1-0 USM El Harrach

Round 3 
[Oct 7]
RC Kouba     	  	1-1 JSM Tiaret 
USM El Harrach    	2-2 ES Mostaganem 
JS Bordj Menail   	1-0 GC Mascara 
MC Ourgla     	  	1-0 HB Chelghoum Laid 
JSM Tebessa   	  	0-1 ASM Oran 
WA Mostaganem    	3-1 AS Ain M'lila
[Oct 8]
NA Hussein Dey    	1-2 CS Constantine 

Round 4 [Oct 15]
CS Constantine    	2-0 WA Mostaganem 
USM El Harrach    	1-0 NA Hussein Dey 
JSM Tiaret   	  	1-1 AS Ain M'lila 
ASM Oran    	  	2-0 RC Kouba 
HB Chelghoum Laid 	1-0 JSM Tebessa 
GC Mascara     	  	1-0 MC Ourgla 
ES Mostaganem     	1-0 JS Bordj Menail

Round 5 [Oct 22]
RC Kouba     	  	1-0 HB Chelghoum Laid 
AS Ain M'lila     	2-4 ASM Oran 
NA Hussein Dey    	4-0 ES Mostaganem 
JS Bordj Menail   	1-1 CS Constantine 
MC Ourgla     	  	1-1 USM El Harrach 
JSM Tebessa       	2-0 JSM Tiaret 
WA Mostaganem     	2-3 GC Mascara

Round 6 [Oct 29]
CS Constantine     	2-0 MC Ourgla 
USM El Harrach     	1-0 JS Bordj Menail 
NA Hussein Dey     	0-3 JSM Tebessa
ASM Oran    	   	awd JSM Tiaret    [awarded 0-2 (ineligible player Bendida), originally 1-0]
HB Chelghoum Laid  	1-1 AS Ain M'lila 
GC Mascara     	   	1-0 RC Kouba 
ES Mostaganem      	2-1 WA Mostaganem

Round 7 [Nov 4]
RC Kouba     	   	0-0 CS Constantine 
AS Ain M'lila      	1-0 USM El Harrach 
JSM Tiaret   	   	1-0 HB Chelghoum Laid 
JS Bordj Menail    	3-1 NA Hussein Dey 
MC Ourgla     	   	2-0 ES Mostaganem 
JSM Tebessa   	   	0-1 GC Mascara 
WA Mostaganem      	0-5 ASM Oran

Round 8 [Nov 11]
CS Constantine     	5-0 JSM Tebessa 
USM El Harrach     	1-0 RC Kouba 
NA Hussein Dey     	2-1 MC Ourgla 
JS Bordj Menail    	2-0 WA Mostaganem 
HB Chelghoum Laid  	1-0 ASM Oran 
GC Mascara     	   	2-2 JSM Tiaret 
ES Mostaganem      	2-0 AS Ain M'lila

Round 9 [Nov 18]
RC Kouba     	  	2-0 ES Mostaganem 
AS Ain M'lila     	1-0 NA Hussein Dey 
JSM Tiaret   	  	0-0 CS Constantine 
ASM Oran    	  	3-1 GC Mascara 
MC Ourgla     	  	1-0 JS Bordj Menail 
JSM Tebessa   	  	0-0 USM El Harrach 
WA Mostaganem     	3-4 HB Chelghoum Laid

Round 10 
[Nov 25]
USM El Harrach    	3-2 JSM Tiaret
NA Hussein Dey    	2-1 RC Kouba 
JS Bordj Menail   	4-0 JSM Tebessa
MC Ourgla     	  	2-1 WA Mostaganem 
GC Mascara    	  	2-1 HB Chelghoum Laid 
ES Mostaganem     	3-2 ASM Oran
[Nov 26]
CS Constantine    	1-1 AS Ain M'lila 

Round 11 [Dec 2]
RC Kouba     		1-0 JS Bordj Menail 
AS Ain M'lila    	2-1 GC Mascara
JSM Tiaret   		2-1 ES Mostaganem 
ASM Oran    		1-0 CS Constantine 
HB Chelghoum Laid    	0-0 USM El Harrach 
JSM Tebessa   		1-0 MC Ourgla 
WA Mostaganem     	1-3 NA Hussein Dey

Round 12 [Dec 9]
CS Constantine     	0-0 HB Chelghoum Laid 
USM El Harrach    	2-1 ASM Oran 
NA Hussein Dey    	awd JSM Tiaret    [awarded 2-0; JSM Tiaret dns]
JS Bordj Menail    	1-0 AS Ain M'lila 
MC Ourgla     		3-0 RC Kouba 
JSM Tebessa   		2-1 WA Mostaganem 
ES Mostaganem     	2-2 GC Mascara

Round 13 
[Dec 16]
RC Kouba     		1-0 JSM Tebessa
AS Ain M'lila    	2-1 MC Ourgla 
ASM Oran    		3-2 NA Hussein Dey 
HB Chelghoum Laid    	1-0 ES Mostaganem 
GC Mascara     		0-1 CS Constantine 
WA Mostaganem     	2-0 USM El Harrach
[Feb 28]
JSM Tiaret   		2-1 JS Bordj Menail 

Round 14 [Mar 9]
RC Kouba     		2-0 WA Mostaganem
AS Ain M'lila    	2-1 JSM Tebessa
JSM Tiaret   		2-0 MC Ourgla
ASM Oran    		1-0 JS Bordj Menail
HB Chelghoum Laid    	3-1 NA Hussein Dey
GC Mascara     		1-1 USM El Harrach
ES Mostaganem     	0-1 CS Constantine

Round 15 [Mar 13]
JSM Tebessa   		1-0 ES Mostaganem
NA Hussein Dey    	1-0 GC Mascara
JS Bordj Menail    	2-1 HB Chelghoum Laid
MC Ourgla     		0-0 ASM Oran         [awarded 0-2, originally 0-0]
WA Mostaganem     	0-0 JSM Tiaret
RC Kouba     		0-1 AS Ain M'lila
USM El Harrach    	1-0 CS Constantine

Round 16 [Mar 23]
AS Ain M'lila    	2-1 WA Mostaganem
ASM Oran    		1-0 JSM Tebessa
HB Chelghoum Laid    	1-0 MC Ourgla
GC Mascara     		3-1 JSM Bejaia
CS Constantine     	5-0 NA Hussein Dey
JSM Tiaret   		0-1 RC Kouba
ES Mostaganem     	1-1 USM El Harrach

Round 17 [Mar 30]
RC Kouba     		0-0 ASM Oran
WA Mostaganem     	2-2 CS Constantine
NA Hussein Dey    	1-2 USM El Harrach
AS Ain M'lila    	2-1 JSM Tiaret
MC Ourgla     		3-2 GC Mascara
JSM Tebessa   		1-0 HB Chelghoum Laid
JS Bordj Menail    	1-0 ES Mostaganem

Round 18 [Apr 6]
ASM Oran    		1-1 AS Ain M'lila
CS Constantine     	4-0 JS Bordj Menail
USM El Harrach    	2-1 MC Ourgla      [played later]
ES Mostaganem     	2-0 NA Hussein Dey
HB Chelghoum Laid    	0-0 RC Kouba
JSM Tiaret   		2-0 JSM Tebessa
GC Mascara     		1-0 WA Mostaganem

Round 19 [Apr 20]
JSM Tiaret   		2-1 ASM Oran
MC Ourgla     		1-1 CS Constantine
JS Bordj Menail    	2-0 USM El Harrach
AS Ain M'lila    	1-0 HB Chelghoum Laid
RC Kouba     		2-1 GC Mascara
WA Mostaganem     	2-3 ES Mostaganem
JSM Tebessa   		0-0 NA Hussein Dey

Round 20 [Apr 27]
ASM Oran    		3-0 WA Mostaganem
CS Constantine     	2-0 RC Kouba
USM El Harrach    	1-0 AS Ain M'lila
NA Hussein Dey    	1-0 JS Bordj Menail
GC Mascara     		2-5 JSM Tebessa
HB Chelghoum Laid    	1-2 JSM Tiaret
ES Mostaganem     	0-0 MC Ourgla

Round 21
AS Ain M'lila    	1-0 ES Mostaganem
JSM Tiaret   		2-1 GC Mascara
ASM Oran    		4-0 HB Chelghoum Laid
WA Mostaganem     	0-1 JS Bordj Menail
MC Ourgla     		1-0 NA Hussein Dey
RC Kouba     		2-2 USM El Harrach
JSM Tebessa   		2-1 CS Constantine

Round 22
HB Chelghoum Laid    	1-0 WA Mostaganem
USM El Harrach    	3-0 JSM Tebessa
JS Bordj Menail    	1-0 MC Ourgla
GC Mascara    		0-0 ASM Oran
CS Constantine     	2-0 JSM Tiaret
ES Mostaganem     	1-1 RC Kouba
NA Hussein Dey    	1-1 AS Ain M'lila

Round 23
AS Ain M'lila    	3-1 CS Constantine
JSM Tiaret   		2-2 USM El Harrach
RC Kouba     		0-0 NA Hussein Dey
JSM Tebessa   		1-0 JS Bordj Menail
WA Mostaganem     	1-2 MC Ourgla
HB Chelghoum Laid    	3-1 GC Mascara
ASM Oran    		2-1 ES Mostaganem        

Round 24
MC Ourgla     		3-0 JSM Tebessa
CS Constantine     	2-0 ASM Oran
ES Mostaganem     	1-1 JSM Tiaret
GC Mascara     		2-0 AS Ain M'lila
JS Bordj Menail    	2-3 RC Kouba
USM El Harrach    	1-0 HB Chelghoum Laid
NA Hussein Dey    	4-2 WA Mostaganem

Round 25
HB Chelghoum Laid    	0-1 CS Constantine
ASM Oran    		1-0 USM El Harrach
JSM Tiaret   		1-0 NA Hussein Dey           [NA Hussein Dey win?]
AS Ain M'lila    	1-0 JS Bordj Menail
RC Kouba     		2-0 MC Ourgla
GC Mascara     		3-2 ES Mostaganem
WA Mostaganem     	0-4 JSM Tebessa

Round 26
NA Hussein Dey    	0-1 ASM Oran
GC Mascara     		2-6 CS Constantine      
MC Ourgla     		4-0 AS Ain M'lila
JS Bordj Menail    	5-2 JSM Tiaret
JSM Tebessa   		3-1 RC Kouba
USM El Harrach    	7-1 WA Mostaganem
ES Mostaganem     	1-3 HB Chelghoum Laid

Final Table:

 1.ASM Oran               26 17  3  6 46-20 54  Promoted 
 2.CS Constantine         26 15  7  4 45-16 52  Promoted
----------------------------------------------
 3.USM El Harrach         26 13  8  5 35-22 47
 4.AS Ain M'lila          26 12  6  8 27-31 42       
 5.JSM Tébessa            26 12  3 11 30-30 39  [Centre/Est]
 6.JSM Tiaret             26 10  7  9 32-33 37  [Centre/Ouest]
 7.MC Ouargla             26 11  3 12 29-28 36  [Centre/Est]   
 8.RC Kouba               26  9  9  8 21-22 36  [Centre/Ouest]   
 9.JS Bordj Menaïel       26 11  1 14 29-30 34  [Centre/Est]
10.HB Chelghoum Laid      26 10  4 12 23-25 34  [Centre/Est]   
11.GC Mascara             26 10  4 12 35-42 34  [Centre/Ouest]
12.NA Hussein Dey         26  9  3 14 28-36 30  [Centre/Est]  
13.ES Mostaganem          26  6  7 13 27-38 25  [Centre/Ouest]       
14.WA Mostaganem          26  3  3 20 25-59 12  [Centre/Ouest]     

After the season, the FA decided to extend the Super-Division to 16 teams
immediately (instead of for 2001/02) and USMH and ASAM were promoted as well.

No teams were relegated.

MC Ouargla reverted to their former name CR Béni-Thour at the end of the season

Division one to be split in two sections of 16 teams each; so 22 teams
were promoted:

To section Centre/Ouest:
CR Belouizdad El-Bayadh, ASO Chlef, IRB Hadjout, CR Temouchent, 
SA Mohamedia, USM Bel Abbes, RC Relizane, CR Belouizdad Mecheria, CC Sig, 
IRON Djelfa, plus one club to be decided 

To section Centre/Est:
CB Mila, MSP Batna, US Chaouia, JSM Skikda, US Biskra, NARB Réghaïa,
E Sour El-Ghozlane, CR Belouizdad Mekhadma, NRBB-Arréridj, CR Belouizdad Arbaâ,
plus one club to be decided

Championnat Regional (3rd level)

Group Est

Final Table:

 1.CB Mila                25 15  8  2 32-14 53
 2.JSM Skikda             26 14  5  7 34-25 47
 3.MSP Batna              25 14  4  7 42-19 46
 4.US Biskra              26 12  8  6 27-17 44  [43?] [*20]
 5.US Chaouia             26 12  7  7 22-18 43  [*13]
 6.ASC Bordj Bou Arréridj 26 11  3 12 29-28 36  [new name for CA Bordj Bou Arréridj]
 7.JS Jijel               26  8  8 10 20-26 32  [*8]
 8.IRB El-Hadjar          26  9  4 13 30-36 31
 9.USM Sétif              26  8  6 12 22-29 30
10.MB Tlydjène            26  8  6 12 26-36 30
11.JJ Azzaba              26  8  5 13 21-26 29  [*20]
12.MC El-Eulma            26  7  8 11 25-33 29
13.USM Khenchela          26  8  3 15 20-32 27  [*8, *13] 
14.USM Aïn Béïda          26  6  7 13 23-34 25

[*8] w/o goals round 8
[*13] w/o goals round 13
[*20] w/o goals round 20

Round 1 [Sep 24]
MB Tlydjène     	1-1 CB Mila 
IRB El-Hadjar   	3-3 JSM Skikda 
USM Setif    		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj 
JJ Azzaba     		0-0 JS Jijel 
US Biskra     		4-0 USM Khechela 
US Chaouia     		1-0 USM Ain Beida 
MC El Eulma    		2-1 MSP Batna 

Round 2 [Oct 1]
JSM Skikda    		2-1 MB Tlydjène
ASC Bordj Bou Arreridj  2-0 IRB El-Hadjar
JS Jijel     		0-0 USM Setif
USM Ain Beida   	1-1 US Biskra
USM Khechela    	1-1 JJ Azzaba
MSP Batna    		2-1 US Chaouia
CB Mila     		2-0 MC El Eulma

Round 3 [Oct 8]
MB Tlydjène     	2-0 ASC Bordj Bou Arreridj
IRB El-Hadjar   	2-1 JS Jijel
USM Setif   		1-0 USM Khechela
US Biskra     		2-0 MSP Batna
JJ Azzaba     		1-0 USM Ain Beida
US Chaouia     		0-0 MC El Eulma
CB Mila     		1-0 JSM Skikda

Round 4 [Oct 14]
USM Khechela    	2-0 IRB El-Hadjar
ASC Bordj Bou Arreridj  1-2 JSM Skikda
JS Jijel     		1-0 MB Tlydjène
USM Ain Beida   	2-0 USM Setif
US Chaouia     		2-1 CB Mila    
MSP Batna    		1-1 JJ Azzaba
MC El Eulma    		0-0 US Biskra

Round 5 [Oct 22]
MB Tlydjène     	2-1 USM Khechela
IRB El-Hadjar   	3-1 USM Ain Beida
USM Setif    		2-1 MSP Batna
JJ Azzaba     		1-0 MC El Eulma
US Biskra     		2-0 US Chaouia
JSM Skikda    		2-0 JS Jijel
CB Mila     		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj

Round 6 [Oct 29]
USM Ain Beida   	2-2 MB Tlydjène
MSP Batna    		5-0 IRB El-Hadjar
MC El Eulma    		2-1 USM Setif
US Chaouia     		2-0 JJ Azzaba
US Biskra     		1-1 CB Mila
USM Khechela    	3-1 JSM Skikda
JS Jijel     		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj

Round 7 [Nov 5]
MB Tlydjène     	1-0 MSP Batna
IRB El-Hadjar   	2-2 MC El Eulma
USM Setif    		1-1 US Chaouia
JJ Azzaba     		0-0 US Biskra
JSM Skikda    		1-1 USM Ain Beida
ASC Bordj Bou Arreridj  2-1 USM Khechela
CB Mila     		3-1 JS Jijel

Round 8 [Nov 12]
MC El Eulma    		1-1 MB Tlydjène
US Chaouia     		1-1 IRB El-Hadjar
US Biskra     		1-0 USM Setif
MSP Batna    		1-0 JSM Skikda
JJ Azzaba     		0-1 CB Mila
USM Ain Beida   	2-1 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Khechela    	bt  JS Jijel    [played later]

Round 9 [Nov 19]
MB Tlydjène     	0-0 US Chaouia
IRB El-Hadjar   	1-1 US Biskra
USM Setif    		2-0 JJ Azzaba
JSM Skikda    		1-0 MC El Eulma
ASC Bordj Bou Arreridj  0-3 MSP Batna
JS Jijel     		0-0 USM Ain Beida
CB Mila     		2-1 USM Khechela

Round 10 [Nov 26]
US Biskra     		1-0 MB Tlydjène
JJ Azzaba     		2-0 IRB El-Hadjar
USM Setif    		0-0 CB Mila
US Chaouia     		1-0 JSM Skikda
MSP Batna    		2-0 JS Jijel
MC El Eulma    		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Ain Beida   	3-1 USM Khechela

Round 11 [Dec 3]
MB Tlydjène     	4-2 JJ Azzaba
IRB El-Hadjar   	2-0 USM Setif
JSM Skikda    		1-0 US Biskra
JS Jijel     		3-0 MC El Eulma
ASC Bordj Bou Arreridj  0-1 US Chaouia
CB Mila     		1-0 USM Ain Beida
USM Khechela    	0-1 MSP Batna

Round 12 [Dec 10]
IRB El-Hadjar   	1-2 CB Mila
JJ Azzaba     		1-2 JSM Skikda
US Biskra     		0-0 ASC Bordj Bou Arreridj
US Chaouia     		1-0 JS Jijel
MC El Eulma    		3-1 USM Khechela
MSP Batna   		1-0 USM Ain Beida
USM Setif    		2-1 MB Tlydjène

Round 13
[Dec 16]
MB Tlydjène     	2-1 IRB El-Hadjar   
JSM Skikda    		0-0 USM Setif
ASC Bordj Bou Arreridj  2-1 JJ Azzaba
JS Jijel     		0-0 US Biskra
USM Ain Beida   	1-0 MC El Eulma
CB Mila     		0-0 MSP Batna
[Dec 17]
USM Khechela    	lt  US Chaouia

Round 14 [Feb 11]
MSP Batna    		5-1 MC El Eulma
USM Ain Beida   	1-0 US Chaouia 
JS Jijel     		0-0 JJ Azzaba 
USM Khechela    	0-0 US Biskra
ASC Bordj Bou Arreridj  2-1 USM Setif
JSM Skikda    		1-0 IRB El-Hadjar
CB Mila     		2-1 MB Tlydjène

Round 15 [Feb 14]
MB Tlydjène     	0-0 JSM Skikda
IRB El-Hadjar   	1-0 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Setif    		1-2 JS Jijel
US Biskra     		2-0 USM Ain Beida
JJ Azzaba     		0-1 USM Khechela
US Chaouia     		1-0 MSP Batna
MC El Eulma    		1-1 CB Mila

Round 16
JSM Skikda    		2-2 CB Mila
MC El Eulma   		1-1 US Chaouia
USM Ain Beida   	1-0 JJ Azzaba
MSP Batna    		3-2 US Biskra
USM Khechela    	1-0 USM Setif
JS Jijel     		1-0 IRB El-Hadjar
ASC Bordj Bou Arreridj  1-0 MB Tlydjène

Round 17
MB Tlydjène     	0-1 JS Jijel
IRB El-Hadjar   	2-0 USM Khechela
USM Setif    		4-1 USM Ain Beida
JJ Azzaba    		0-2 MSP Batna
US Biskra     		3-1 MC El Eulma
CB Mila     		3-1 US Chaouia
JSM Skikda    		2-1 ASC Bordj Bou Arreridj

Round 18
ASC Bordj Bou Arreridj  2-0 CB Mila
JS Jijel     		1-0 JSM Skikda
MC El Eulma    		0-1 JJ Azzaba
US Chaouia     		1-0 US Biskra
MSP Batna    		3-1 USM Setif
USM Ain Beida   	0-1 IRB El-Hadjar
USM Khechela   		2-1 MB Tlydjène

Round 19 [Mar 24]
ASC Bordj Bou Arreridj  5-1 JS Jijel
JSM Skikda    		2-1 USM Khechela
JJ Azzaba     		0-2 US Chaouia
CB Mila     		1-0 US Biskra       
USM Setif    		0-0 MC El Eulma
IRB El-Hadjar   	1-0 MSP Batna
MB Tlydjène     	2-1 USM Ain Beida

Round 20 [Apr 6]
MSP Batna    		5-0 MB Tlydjène
MC El Eulma    		2-1 IRB El-Hadjar
US Chaouia     		3-0 USM Setif
US Biskra    		bt  JJ Azzaba
USM Ain Beida   	2-3 JSM Skikda
USM Khechela    	0-1 ASC Bordj Bou Arreridj
JS Jijel     		0-0 CB Mila

Round 21 [Apr 20]
MB Tlydjène     	1-0 MC El Eulma
IRB El-Hadjar   	2-1 US Chaouia
USM Setif    		0-1 US Biskra
JSM Skikda    		1-0 MSP Batna
CB Mila     		3-0 JJ Azzaba
ASC Bordj Bou Arreridj  2-1 USM Ain Beida
JS Jijel     		3-1 USM Khechela

Round 22 [Apr 27]
USM Khechela    	0-1 CB Mila
US Chaouia     		1-0 MB Tlydjène
US Biskra     		2-1 IRB El-Hadjar
JJ Azzaba     		2-0 USM Setif
MC El Eulma     	1-3 JSM Skikda
MSP Batna    		1-1 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Ain Beida   	1-1 JS Jijel

Round 23 [May 4]
MB Tlydjène     	2-0 US Biskra
IRB El-Hadjar   	0-1 JJ Azzaba
CB Mila     		1-0 USM Setif
ASC Bordj Bou Arreridj  0-0 MC El Eulma
JSM Skikda    		2-0 US Chaouia
JS Jijel     		1-2 MSP Batna
USM Khechela    	2-0 USM Ain Beida

Round 24 [May 20]
JJ Azzaba     		3-0 MB Tlydjène
USM Setif    		1-0 IRB El-Hadjar
US Biskra     		1-0 JSM Skikda
MC El Eulma    		4-1 JS Jijel
US Chaouia     		0-2 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Ain Beida   	0-0 CB Mila
MSP Batna    		2-0 USM Khechela

Round 25 [May 27]
MB Tlydjène     	1-1 USM Setif
CB Mila     		2-0 IRB El-Hadjar
JSM Skikda    		1-0 JJ Azzaba
JS Jijel     		0-0 US Chaouia
ASC Bordj Bou Arreridj  3-1 US Biskra
USM Ain Beida   	1-1 MSP Batna
USM Khechela    	1-0 MC El Eulma

Round 26 [Jun 10]
MSP Batna    		abd CB Mila     	[abandoned at 1-0 in 30']
MC El Eulma    		3-1 USM Ain Beida
US Chaouia     		0-0 USM Khechela
US Biskra     		2-1 JS Jijel
JJ Azzaba     		4-1 ASC Bordj Bou Arreridj
USM Setif    		3-2 JSM Skikda
IRB El-Hadjar   	5-1 MB Tlydjène

Table:

 1.CB Mila                25 15  8  2 32-14 53
 2.JSM Skikda             26 14  5  7 34-25 47
 3.MSP Batna              25 14  4  7 42-19 46
 4.US Biskra              26 12  8  6 27-17 44  [43?] [*20]
 5.US Chaouia             26 12  7  7 22-18 43  [*13]
 6.ASC Bordj Bou Arréridj 26 11  3 12 29-28 36  [new name for CA Bordj Bou Arréridj]
 7.JS Jijel               26  8  8 10 20-26 32  [*8]
 8.IRB El-Hadjar          26  9  4 13 30-36 31
 9.USM Sétif              26  8  6 12 22-29 30
10.MB Tlydjène            26  8  6 12 26-36 30
11.JJ Azzaba              26  8  5 13 21-26 29  [*20]
12.MC El-Eulma            26  7  8 11 25-33 29
13.USM Khenchela          26  8  3 15 20-32 27  [*8, *13] 
14.USM Aïn Béïda          26  6  7 13 23-34 25

[*8] w/o goals round 8
[*13] w/o goals round 13
[*20] w/o goals round 20

Due to reorganisation, the following 6 clubs (at least) were promoted:
CBM, JSMS, MSPB, USB, USC, ASCBBA

Group Centre

Round 1 [Sep 24]
IRB Hadjout    		1-0 WA Boufarik 
ES Ben Aknoun    	2-1 OM Medea 
NARB Reghaia   		1-0 ISM Kolea 
Hydra AC     		1-3 WB Ain Benian 
RC Arbaa     		1-2 ASO Chlef
ES Ben Aknoun    	1-3 IB Mouzaia
OM Ruisseau     	3-0 E Sour El Ghozlane 

Round 2 [Oct 1]
IRB Hadjout    		1-1 ES Ben Aknoun
IB Mouzaia     		2-0 E Sour El Ghozlane
ASO Chlef    		1-0 OM Ruisseau 
WB Ain Benian    	0-0 RC Arbaa
ISM Kolea    		2-1 Hydra AC
OM Medea     		0-0 NARB Reghaia
WA Boufarik     	1-3 ES Ben Aknoun

Round 3 [Oct 8]
E Sour El Ghozlane     	0-0 ASO Chlef
ES Ben Aknoun    	1-0 WA Boufarik
NARB Reghaia   		2-0 IRB Hadjout 
Hydra AC     		0-0 OM Medea
RC Arbaa     		3-2 ISM Kolea
ES Ben Aknoun    	2-0 WB Ain Benian
OM Ruisseau     	3-2 IB Mouzaia

Round 4 [Oct 14]
IRB Hadjout    		1-0 OM Ruisseau 
ES Ben Aknoun    	0-0 NARB Reghaia
ASO Chlef    		3-0 IB Mouzaia
WB Ain Benian    	2-1 E Sour El Ghozlane
ISM Kolea    		0-0 ES Ben Aknoun
OM Medea     		2-1 RC Arbaa
WA Boufarik     	2-0 Hydra AC

Round 5 [Oct 22]
E Sour El Ghozlane     	0-0 ISM Kolea
IB Mouzaia     		1-0 WB Ain Benian
NARB Reghaia   		1-0 WA Boufarik
Hydra AC     		1-0 IRB Hadjout
RC Arbaa     		3-2 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	0-0 ASO Chlef
OM Ruisseau     	2-2 OM Medea

Round 6 [Oct 29]
IRB Hadjout    		0-0 RC Arbaa
ES Ben Aknoun    	2-3 Hydra AC
NARB Reghaia   		3-0 ES Ben Aknoun
WB Ain Benian    	0-2 ASO Chlef
ISM Kolea    		1-2 IB Mouzaia
OM Medea     		1-1 E Sour El Ghozlane
WA Boufarik     	0-2 OM Ruisseau 

Round 7 [Nov 5]
E Sour El Ghozlane     	1-0 IRB Hadjout
IB Mouzaia     		2-1 ES Ben Aknoun
ASO Chlef    		1-1 ISM Kolea
Hydra AC     		1-2 NARB Reghaia
RC Arbaa     		4-1 WA Boufarik
ES Ben Aknoun    	4-1 OM Medea
OM Ruisseau     	0-0 WB Ain Benian 

Round 8 [Nov 12]
IRB Hadjout    		2-1 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	0-1 E Sour El Ghozlane
NARB Reghaia   		2-0 RC Arbaa
Hydra AC     		3-0 OM Ruisseau 
ISM Kolea    		1-1 WB Ain Benian
OM Medea     		2-0 ASO Chlef
WA Boufarik     	2-2 IB Mouzaia

Round 9 [Nov 19]
E Sour El Ghozlane     	1-0 WA Boufarik
IB Mouzaia     		3-1 NARB Reghaia
ASO Chlef    		2-0 IRB Hadjout
WB Ain Benian    	0-0 OM Medea
RC Arbaa     		0-0 Hydra AC
ES Ben Aknoun    	1-1 ES Ben Aknoun
OM Ruisseau     	1-1 ISM Kolea

Round 10 [Nov 26]
IRB Hadjout    		0-0 IB Mouzaia
ES Ben Aknoun    	0-0 ASO Chlef
NARB Reghaia   		2-1 E Sour El Ghozlane
Hydra AC     		0-0 ES Ben Aknoun
RC Arbaa     		1-0 OM Ruisseau
OM Medea     		2-1 ISM Kolea
WA Boufarik     	1-0 WB Ain Benian

Round 11 
[Dec 2]
E Sour El Ghozlane     	1-0 Hydra AC
[Dec 3]
IB Mouzaia     		1-0 OM Medea
ASO Chlef    		1-1 WA Boufarik
WB Ain Benian    	1-2 IRB Hadjout
ISM Kolea    		1-2 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	1-2 RC Arbaa
OM Ruisseau     	1-2 NARB Reghaia

Round 12 
[Dec 9]
ES Ben Aknoun    	1-1 WB Ain Benian
NARB Reghaia   		2-2 ASO Chlef
RC Arbaa     		1-1 E Sour El Ghozlane
WA Boufarik     	1-0 OM Medea
IRB Hadjout    		1-0 ISM Kolea
[Dec 10]
Hydra AC     		1-0 IB Mouzaia
ES Ben Aknoun    	drw OM Ruisseau     [erroneously reported 1-2]

Round 13 
[Dec 16]
E Sour El Ghozlane     	1-0 ES Ben Aknoun  
IB Mouzaia     		1-1 RC Arbaa
ASO Chlef    		4-0 Hydra AC
WB Ain Benian    	2-0 NARB Reghaia
OM Medea     		drw IRB Hadjout
ISM Kolea    		3-1 WA Boufarik
[Dec 17]
OM Ruisseau     	bt  ES Ben Aknoun

Round 14 [Feb 11]
IB Mouzaia     		2-1 ES Ben Aknoun
ASO Chlef    		1-0 RC Arbaa
WB Ain Benian    	1-0 Hydra AC
ISM Kolea    		1-2 NARB Reghaia
OM Medea     		1-0 ES Ben Aknoun
WA Boufarik     	0-1 IRB Hadjout
E Sour El Ghozlane     	1-0 OM Ruisseau

Round 15 [Feb 14]
E Sour El Ghozlane     	2-0 IB Mouzaia 
ES Ben Aknoun    	1-1 IRB Hadjout
OM Ruisseau     	2-1 ASO Chlef
RC Arbaa     		2-0 WB Ain Benian
Hydra AC     		1-0 ISM Kolea
NARB Reghaia   		3-0 OM Medea
ES Ben Aknoun    	1-0 WA Boufarik

Round 16
ASO Chlef    		1-1 E Sour El Ghozlane 
IB Mouzaia     		0-0 OM Ruisseau
WB Ain Benian    	1-1 ES Ben Aknoun
ISM Kolea    		2-0 RC Arbaa
OM Medea     		0-0 Hydra AC
IRB Hadjout    		1-0 NARB Reghaia
WA Boufarik     	3-1 ES Ben Aknoun

Round 17
Hydra AC     		1-0 WA Boufarik
RC Arbaa     		1-0 OM Medea
ES Ben Aknoun    	2-2 ISM Kolea
E Sour El Ghozlane     	0-0 WB Ain Benian
IB Mouzaia     		0-1 ASO Chlef
NARB Reghaia   		1-1 ES Ben Aknoun
OM Ruisseau     	1-0 IRB Hadjout

Round 18
OM Medea     		1-0 OM Ruisseau
ASO Chlef    		5-2 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	2-0 RC Arbaa
IRB Hadjout    		0-0 Hydra AC
WA Boufarik     	0-2 NARB Reghaia
WB Ain Benian    	2-0 IB Mouzaia
ISM Kolea    		3-2 E Sour El Ghozlane

Round 19 [Mar 24]
OM Ruisseau     	3-1 WA Boufarik
E Sour El Ghozlane     	1-0 OM Medea
IB Mouzaia     		3-0 ISM Kolea
ASO Chlef    		2-1 WB Ain Benian
ES Ben Aknoun    	0-2 NARB Reghaia
Hydra AC     		0-1 ES Ben Aknoun
RC Arbaa     		2-0 IRB Hadjout

Round 20 [Apr 6]
WB Ain Benian    	1-0 OM Ruisseau
OM Medea     		1-0 ES Ben Aknoun
WA Boufarik     	3-2 RC Arbaa
NARB Reghaia   		4-0 Hydra AC
ISM Kolea    		0-2 ASO Chlef
ES Ben Aknoun    	1-0 IB Mouzaia
IRB Hadjout    		2-1 E Sour El Ghozlane

Round 21 [Apr 20]
IB Mouzaia     		1-1 WA Boufarik
ASO Chlef    		2-0 OM Medea
WB Ain Benian    	3-0 ISM Kolea
OM Ruisseau     	1-0 Hydra AC
RC Arbaa     		0-0 NARB Reghaia
E Sour El Ghozlane     	4-0 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	1-0 IRB Hadjout

Round 22 [Apr 27]
ISM Kolea    		0-0 OM Ruisseau
ES Ben Aknoun    	1-0 ES Ben Aknoun
Hydra AC     		2-3 RC Arbaa
OM Medea     		0-0 WB Ain Benian
IRB Hadjout    		1-0 ASO Chlef
NARB Reghaia   		4-0 IB Mouzaia
WA Boufarik     	0-3 E Sour El Ghozlane

Round 23
WB Ain Benian    	0-0 WA Boufarik
ISM Kolea    		2-1 OM Medea
OM Ruisseau     	0-0 RC Arbaa
ES Ben Aknoun    	2-0 Hydra AC
E Sour El Ghozlane     	0-0 NARB Reghaia
ASO Chlef    		4-0 ES Ben Aknoun
IB Mouzaia     		0-1 IRB Hadjout

Round 24
NARB Reghaia   		3-0 OM Ruisseau
RC Arbaa     		3-1 ES Ben Aknoun
ES Ben Aknoun    	2-1 ISM Kolea
IRB Hadjout    		1-0 WB Ain Benian
WA Boufarik     	1-2 ASO Chlef
OM Medea     		1-0 IB Mouzaia
Hydra AC     		4-0 E Sour El Ghozlane

Round 25
OM Medea     		0-1 WA Boufarik  
OM Ruisseau     	1-1 ES Ben Aknoun
E Sour El Ghozlane     	3-0 RC Arbaa
IB Mouzaia     		1-2 Hydra AC
ASO Chlef    		2-1 NARB Reghaia
WB Ain Benian    	1-0 ES Ben Aknoun
ISM Kolea    		1-3 IRB Hadjout

Round 26
ES Ben Aknoun    	1-2 OM Ruisseau
IRB Hadjout    		2-1 OM Medea
WA Boufarik     	3-1 ISM Kolea
NARB Reghaia   		3-3 WB Ain Benian
Hydra AC     		0-1 ASO Chlef
RC Arbaa     		abd IB Mouzaia        [abandoned at 2-0 in 32']
ES Ben Aknoun    	0-0 E Sour El Ghozlane

Table:

 1.ASO Chlef              26 16  7  3 42-16 55
 2.NARB Réghaïa           26 15  7  4 43-18 52
 3.IRB Hadjout            26 13  6  7 21-17 45  [*13]
 4.E Sour El-Ghozlane     26 11  8  7 27-21 41
 5.RC Arbaâ               25 10  7  8 30-28 37
 6.OM Ruisseau            26  9  8  9 22-23 35  [*12,*13]  [El-Annaser]
 7.WB Aïn Bénian          26  8 10  8 23-21 34
 8.IB Mouzaïa             25  9  5 11 26-30 32
 9.ESM Boudouaou          26  8  7 11 24-32 31  [*13]
10.OM Médéa               26  7  8 11 17-25 29  [*13]
11.HAC Hydra              26  8  5 13 21-30 29
12.ES Ben Aknoun          26  6  9 11 25-32 27  [*12]
13.WA Boufarik            26  7  4 15 23-37 25
14.ISM Koléa              26  5  7 14 26-40 22

[*12] w/o goals rd 12
[*13] w/o goals rd 13

Due to reorganisation, the following 5 clubs (at least) were promoted:
ASOC, NARBR, IRBH, ESG, RCA (now CRBA?)

Groupe Ouest

Round 1 [Sep 24]
IRB SM Ben Ali  	bt  CC Sig    [played later]
CRB El-Amiria   	3-1 SCM Oran
SA Mohammadia     	drw MC Saida    [played later]
HB El-Bordj    		3-0 RC Relizane 
IRB Sougeur    		0-0 IRB Maghnia
RC Oran     		1-2 CR Temouchent 
USM Bel-Abbes   	1-0 CRB Mazouna 

Round 2 [Oct 1]
IRB SM Ben Ali  	0-2 CRB El-Amiria  
CR Temouchent     	0-1 CRB Mazouna
IRB Maghnia    		2-0 USM Bel-Abbes 
RC Relizane     	0-0 IRB Sougeur   
MC Saida     		2-0 HB El-Bordj   
SCM Oran    		1-1 SA Mohammadia
CC Sig     		1-0 RC Oran

Round 3 [Oct 8]
CRB El-Amiria   	0-0 CC Sig
CRB Mazouna    		3-2 IRB Maghnia
SA Mohammadia     	drw IRB SM Ben Ali [played later] 
HB El-Bordj    		1-0 SCM Oran
RC Oran     		1-0 RC Relizane
IRB Sougeur    		4-1 MC Saida
USM Bel-Abbes   	3-0 CR Temouchent

Round 4 [Oct 14]
IRB SM Ben Ali  	0-2 USM Bel-Abbes
CRB El-Amiria   	1-1 SA Mohammadia
IRB Maghnia    		0-0 CR Temouchent
RC Relizane     	1-0 CRB Mazouna
MC Saida     		0-1 RC Oran
SCM Oran    		2-1 IRB Sougeur
CC Sig     		2-0 HB El-Bordj

Round 5 [Oct 22]
USM Bel-Abbes   	1-1 SCM Oran
SA Mohammadia     	0-0 CC Sig
CRB Mazouna    		0-0 MC Saida
CR Temouchent     	2-0 RC Relizane
HB El-Bordj    		1-1 IRB SM Ben Ali
RC Oran     		1-0 IRB Maghnia
IRB Sougeur    		3-0 CRB El-Amiria

Round 6 
[Oct 28]
SA Mohammadia     	4-0 RC Oran
[Oct 29]
IRB SM Ben Ali  	2-0 IRB Sougeur
RC Relizane     	1-0 IRB Maghnia
MC Saida     		0-1 CR Temouchent
SCM Oran    		1-1 CRB Mazouna
CC Sig     		0-1 USM Bel-Abbes
CRB El-Amiria   	bt  HB El-Bordj   [played later]

Round 7 [Nov 5]
CRB Mazouna    		1-0 IRB SM Ben Ali
CR Temouchent     	2-0 CRB El-Amiria
IRB Maghnia    		2-0 MC Saida
HB El-Bordj    		drw SA Mohammadia    [erroneously reported 1-0]
IRB Sougeur    		2-0 CC Sig
RC Oran     		2-2 SCM Oran
USM Bel-Abbes   	2-0 RC Relizane

Round 8 [Nov 12]
IRB SM Ben Ali  	0-1 RC Oran
CRB El-Amiria   	1-2 CRB Mazouna
SA Mohammadia     	1-0 IRB Sougeur
HB El-Bordj    		0-0 USM Bel-Abbes
MC Saida     		2-1 RC Relizane
SCM Oran    		1-2 IRB Maghnia
CC Sig     		0-0 CR Temouchent

Round 9 [Nov 19]
CRB Mazouna    		0-0 CC Sig
CR Temouchent     	0-1 SA Mohammadia
IRB Maghnia    		0-0 IRB SM Ben Ali
RC Relizane     	1-0 SCM Oran
IRB Sougeur    		2-1 HB El-Bordj
RC Oran     		1-1 CRB El-Amiria
USM Bel-Abbes   	0-0 MC Saida

Round 10 [Nov 26]
IRB SM Ben Ali  	0-0 CR Temouchent
CRB El-Amiria   	1-0 IRB Maghnia
SA Mohammadia     	1-0 CRB Mazouna
HB El-Bordj    		0-0 RC Oran
IRB Sougeur    		0-0 USM Bel-Abbes
SCM Oran    		0-0 MC Saida
CC Sig     		bt  RC Relizane    [erroneously reported 0-1]

Round 11 [Dec 3]
CRB Mazouna    		3-0 HB El-Bordj
CR Temouchent     	3-0 SCM Oran
IRB Maghnia    		0-2 CC Sig
RC Relizane     	2-2 IRB SM Ben Ali
MC Saida     		3-1 CRB El-Amiria
RC Oran     		1-0 IRB Sougeur
USM Bel-Abbes   	1-1 SA Mohammadia

Round 12 [Dec 10]
IRB SM Ben Ali  	2-1 MC Saida
CRB El-Amiria   	1-2 RC Relizane   
SA Mohammadia     	3-0 IRB Maghnia
HB El-Bordj    		1-2 CR Temouchent
IRB Sougeur    		1-1 CRB Mazouna
RC Oran     		0-0 USM Bel-Abbes
CC Sig     		1-0 SCM Oran

Round 13 [Dec 16]
CRB Mazouna    		1-1 RC Oran
CR Temouchent     	2-0 IRB Sougeur
IRB Maghnia    		bt  HB El-Bordj
RC Relizane     	2-2 SA Mohammadia
MC Saida     		2-1 CC Sig
SCM Oran    		2-0 IRB SM Ben Ali
USM Bel-Abbes   	3-1 CRB El-Amiria

Round 14 [Feb 11]
CRB Mazouna    		1-0 USM Bel-Abbes
CR Temouchent     	2-1 RC Oran
SCM Oran    		4-0 CRB El-Amiria
CC Sig     		4-1 IRB SM Ben Ali
MC Saida     		0-0 SA Mohammadia
RC Relizane     	5-3 HB El-Bordj
IRB Maghnia    		2-1 IRB Sougeur

Round 15 [Feb 14]
IRB Sougeur    		0-2 RC Relizane
CRB El-Amiria   	2-2 IRB SM Ben Ali
CRB Mazouna    		0-3 CR Temouchent
USM Bel-Abbes  		3-0 IRB Maghnia
HB El-Bordj    		1-1 MC Saida
SA Mohammadia     	3-0 SCM Oran
RC Oran     		1-1 CC Sig

Round 16
SCM Oran    		3-0 HB El-Bordj
CR Temouchent     	1-0 USM Bel-Abbes
RC Relizane     	1-0 RC Oran
MC Saida     		0-0 IRB Sougeur
IRB SM Ben Ali  	1-3 SA Mohammadia
CC Sig     		2-1 CRB El-Amiria
IRB Maghnia    		1-0 CRB Mazouna   

Round 17
RC Oran     		0-1 MC Saida
CR Temouchent     	3-2 IRB Maghnia
HB El-Bordj    		2-0 CC Sig
IRB Sougeur    		0-1 SCM Oran
CRB Mazouna    		0-0 RC Relizane
SA Mohammadia     	1-0 CRB El-Amiria
USM Bel-Abbes   	4-1 IRB SM Ben Ali

Round 18
SCM Oran    		1-0 USM Bel-Abbes
IRB Maghnia    		0-1 RC Oran
CRB El-Amiria   	3-1 IRB Sougeur
IRB SM Ben Ali  	1-1 HB El-Bordj
CC Sig     		2-1 SA Mohammadia
RC Relizane     	1-0 CR Temouchent
MC Saida     		1-0 CRB Mazouna

Round 19 [Mar 24]
CR Temouchent     	1-0 MC Saida
RC Oran     		1-2 SA Mohammadia
USM Bel-Abbes   	2-1 CC Sig
CRB Mazouna    		1-0 SCM Oran
IRB Maghnia    		1-1 RC Relizane
HB El-Bordj    		1-1 CRB El-Amiria
IRB Sougeur    		2-1 IRB SM Ben Ali

Round 20
[Apr 6]
SA Mohammadia     	3-1 HB El-Bordj
[Apr 7]
SCM Oran    		2-1 RC Oran
RC Relizane     	1-1 USM Bel-Abbes
CC Sig     		1-0 IRB Sougeur
MC Saida     		1-1 IRB Maghnia
CRB El-Amiria   	1-4 CR Temouchent
IRB SM Ben Ali  	2-1 CRB Mazouna

Round 21 [Apr 20]
CR Temouchent     	1-1 CC Sig
RC Oran     		0-1 IRB SM Ben Ali
IRB Maghnia    		2-1 SCM Oran
RC Relizane     	0-0 MC Saida
USM Bel-Abbes   	5-0 HB El-Bordj
IRB Sougeur    		1-1 SA Mohammadia
CRB Mazouna    		1-0 CRB El-Amiria

Round 22 [Apr 20]
SA Mohammadia     	1-0 CR Temouchent
IRB SM Ben Ali  	1-0 IRB Maghnia
SCM Oran    		1-2 RC Relizane
CC Sig     		4-1 CRB Mazouna
HB El-Bordj    		0-1 IRB Sougeur
CRB El-Amiria   	0-0 RC Oran
MC Saida     		1-0 USM Bel-Abbes

Round 23
CR Temouchent     	3-0 IRB SM Ben Ali
RC Oran     		1-1 HB El-Bordj
IRB Maghnia    		1-0 CRB El-Amiria
RC Relizane     	3-0 CC Sig
USM Bel-Abbes   	2-0 IRB Sougeur
MC Saida     		1-1 SCM Oran
CRB Mazouna    		0-1 SA Mohammadia

Round 24
SA Mohammadia     	2-1 USM Bel-Abbes
CC Sig     		3-1 IRB Maghnia
SCM Oran    		1-1 CR Temouchent
CRB El-Amiria   	0-3 MC Saida
IRB SM Ben Ali  	2-2 RC Relizane
IRB Sougeur    		0-0 RC Oran
HB El-Bordj    		2-2 CRB Mazouna

Round 25
RC Relizane     	5-0 CRB El-Amiria
CRB Mazouna    		1-0 IRB Sougeur
SCM Oran    		1-1 CC Sig
CR Temouchent     	ppd HB El-Bordj
USM Bel-Abbes   	4-0 RC Oran
IRB Maghnia    		1-1 SA Mohammadia
MC Saida    		4-1 IRB SM Ben Ali

Round 26
SA Mohammadia     	1-1 RC Relizane
RC Oran     		0-0 CRB Mazouna
CRB El-Amiria   	0-2 USM Bel-Abbes
IRB SM Ben Ali  	abd SCM Oran        [abandoned at 1-3]
HB El-Bordj    		0-1 IRB Maghnia
IRB Sougeur    		0-0 CR Temouchent
CC Sig     		1-1 MC Saida

Table:

 1.SA Mohammadia          26 13 12  1 35-14 51  [*1,*3,*7] 
 2.CR Témouchent          25 14  6  5 33-15 48
 3.USM Bel-Abbès          26 13  7  6 38-14 46
 4.RC Relizane            26 11  9  6 34-24 42  [*10]
 5.CC Sig                 26 11  8  7 28-21 41  [40?] [*1,*10] 
 6.MC Saïda               26  9 11  6 25-19 38  [*1]  
 7.CRB Mazouna            26  9  8  9 21-23 35
 8.IRB Maghnia            26  9  6 11 21-28 33  [*13]
 9.SCM Oran               25  7  8 10 27-29 29
10.RC Oran                26  6 10 10 16-26 28
11.IRB Sougueur           26  6  8 12 19-25 26
12.IRB SM Ben Ali         25  6  8 11 21-38 26  [*1,*3] [SM = Sidi M'hamed]
13.CRB El-Amiria          26  5  6 15 20-45 21  [19?] [*6] 
14.HB El-Bordj            25  3  9 13 19-36 18  [*6,*7,*13] 

[*1] w/o goals round 1
[*3] w/o goals round 3
[*6] w/o goals round 6
[*7] w/o goals round 7
[*10] w/o goals round 10
[*13] w/o goals round 13

Due to reorganisation, the following 5 clubs (at least) were promoted:
SAM, CRT, USM BlidaA, RCR, CCS

Groupe Sud-Est

Round 1 [Oct 22]
CR Sidi Naïl    	1-0 NRB Touggourt
IRB Nezla    		0-0 IR Ouled Naïl
MB Rouissat     	0-0 IRB Laghouat
NRB Berriane    	1-1 MC Mekhadma

Round 2 [Oct 29]
NRB Touggourt    	lt  IRB Nezla
IRB Laghouat    	drw CR Sidi Naïl
IR Ouled Naïl    	bt  NRB Berriane
MC Mekhadma     	drw MB Rouissat

Round 3 [Nov 5]
NRB Touggourt    	0-0 IRB Laghouat
NRB Berriane    	2-0 IRB Nezla
CR Sidi Naïl    	1-1 MC Mekhadma
MB Rouissat     	1-2 IR Ouled Naïl

Round 4 [Nov 19]
NRB Berriane    	1-0 NRB Touggourt
MC Mekhadma     	1-0 IRB Laghouat
IRB Nezla    		1-0 MB Rouissat
IR Ouled Naïl    	1-1 CR Sidi Naïl

Round 5 [Nov 26]
NRB Touggourt    	1-3 MC Mekhadma
MB Rouissat     	3-1 NRB Berriane    
IRB Laghouat    	0-6 IR Ouled Naïl
CR Sidi Naïl    	2-2 IRB Nezla

Round 6 [Dec 3]
MB Rouissat     	2-1 NRB Touggourt
IR Ouled Naïl    	1-2 MC Mekhadma
NRB Berriane    	1-0 CR Sidi Naïl
IRB Nezla    		3-0 IRB Laghouat

Round 7 [Dec 16]
NRB Touggourt    	0-2 IR Ouled Naïl
CR Sidi Naïl    	2-0 MB Rouissat
MC Mekhadma     	4-2 IRB Nezla
IRB Laghouat    	2-1 NRB Berriane 

Table (w/o goals rd 2):

 1.MC Mekhadma             7  4  3  0 12- 6 15
 2.IR Ouled Naïl           7  4  2  1 12- 4 14
 3.IRB Nezla               7  3  2  2  8- 8 11
 4.CR Sidi Naïl            7  2  4  1  7- 5 10
 5.NRB Berriane            7  3  1  3  7- 6 10
 6.MB Rouissat             7  2  2  3  6- 7  8
 7.IRB Laghouat            7  1  3  3  2-11  6
 8.NRB Touggourt           7  0  1  6  2- 9  1 

Eventual group winners: MC Mekhadma

Groupe Sud-Ouest

Round 1 [Oct 22]
MC El Bayadh    	bt  WRB Aoulef
CRB Mecheria    	bt  ESH Bayadh
ES Bechar     		drw CRB Aïn-Safra
CRB Bougtob    		bt  US Béchar Djedida

Round 2 [Oct 29]
WRB Aoulef    		lt  CRB Mecheria 
CRB Aïn-Safra   	lt  MC El Bayadh 
ESH Bayadh    		lt  CRB Bougtob  
US Béchar Djedida    	bt  ES Bechar   

Round 3 [Nov 5]
WRB Aoulef    		1-1 CRB Aïn-Safra
CRB Bougtob    		1-1 CRB Mecheria
MC El Bayadh    	0-1 US Béchar Djedida
ES Bechar     		2-1 ESH Bayadh

Round 4 [Nov 19]
CRB Bougtob    		bt  WRB Aoulef
US Béchar Djedida    	bt  CRB Aïn-Safra
CRB Mecheria    	1-0 ES Bechar
ESH Bayadh    		drw MC El Bayadh

Round 5 [Nov 26]
WRB Aoulef    		1-2 US Béchar Djedida
ES Bechar     		3-0 CRB Bougtob
CRB Aïn-Safra   	2-2 ESH Bayadh
MC El Bayadh    	0-1 CRB Mecheria

Round 6 [Dec 3]
ES Bechar     		4-0 WRB Aoulef
ESH Bayadh    		1-1 US Béchar Djedida
CRB Bougtob    		0-4 MC El Bayadh
CRB Mecheria    	2-0 CRB Aïn-Safra

Round 7 [Dec 16]
MC El Bayadh     	-   ES Bechar
US Béchar Djedida     	-   CRB Mecheria
CRB Aïn-Safra    	-   CRB Bougtob
WRB Aoulef    		ppd ESH Bayadh

Table (w/o goals rds 1,2,4 (except CRBM-ESB)):

 1.CRB Mecheria            6  5  1  0  5- 1 16
 2.US Béchar Djedida       6  4  1  1  4- 2 13  
 3.ES Bechar               6  3  1  2  9- 2 10
 4.MC El Bayadh            6  3  1  2  4- 2 10 
 5.CRB Bougtob             6  3  1  2  1- 8 10  
 6.ESH Bayadh              6  0  3  3  4- 5  3 
 7.CRB Aïn-Safra           6  0  3  3  3- 5  3
 8.WRB Aoulef              6  0  1  5  2- 7  1
´
Eventual group winners: MC El Bayadh        

Group Sud Final [May 11]
MCEB    2-1 MCM

MCEB promoted   

Due to reorganisation, also MCM were promoted.

Apparently also IR Ouled Naïl (as IRON Djelfa) obtained a spot in the Division 
Une (2nd level) 2000/01.

Two more clubs to enter the 2nd level 2000/01 are to be selected.

1998/99.

2000/01.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Hamid Brioua, Ian King and Ahmed Laïdi for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 21 Jan 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.