Algeria 1998/99


Super Division
Coupe Nationale
Division 1

Super Division

Tables:

Group A (Centre-Est):

 1.JS Kabylie             26 16  4  6 49-17 52  Championship Playoff
 2.USM Annaba             26 13  8  5 36-25 47  Arab Cup Playoff
 3.MO Constantine         26 13  6  7 21-16 45
 4.CA Batna               26 12  6  8 28-18 42
 5.ES Sétif               26 12  6  8 32-26 42
 6.JSM Béjaïa             26 11  8  7 35-27 41
----------------------------------------------
 7.CS Constantine         26 11  7  8 26-21 40
 8.AS Ain M'Lila          26 11  4 11 20-30 37
 9.USM El Harrach         26  9  6 11 22-25 33
10.NA Hussein Dey         26  9  6 11 19-23 33
11.JSM Tébessa            26  8  9  9 25-35 33
----------------------------------------------
12.US Chaouia             26  8  7 11 20-22 31  Relegated  [Oum El-Bouaghi]
13.CA Bordj Bou Arréridj  26  3  6 17 16-33 15  Relegated
14.ES Sour El Ghozlane    26  3  3 20 13-45 12  Relegated

Group B (Centre-Ouest):

 1.MC Alger               26 16  8  2 44-16 56  Championship Playoff
 2.CR Belouizdad          26 16  5  5 44-22 53  Arab Cup Playoff
 3.WA Tlemcen             25 14  5  6 37-17 47
 4.USM Alger              26 12  8  6 32-17 44
 5.MC Oran                26 12  7  7 44-25 43
 6.USM Blida              26 12  6  8 27-27 42
----------------------------------------------
 7.ES Mostaganem          26  9  9  8 31-31 36
 8.JSM Tiaret             26  6 11  9 22-18 29
 9.GC Mascara             26  7  7 12 23-26 28
10.RC Kouba               26  7  7 12 16-25 28
11.ASM Oran               26  6 10 10 20-36 28
----------------------------------------------
12.SA Mohammedia          26  6  9 11 22-33 27  Relegated
13.WA Boufarik            25  3  7 15 16-46 16  Relegated
14.IRB Hadjout            26  1  9 16 14-44 12  Relegated

NB: the top-6 of each group are qualified for the new professional division
    to be formed for the 1999/2000 season.  Teams 7-11 will play in division
    one, teams 12-14 in division two.

There are rumours that the top-8 of each group will be admitted to the
professional division.

Round 1 [Sep 10]
Group A
AS Ain M'lila  		0-2 MO Constantine
CABA 			2-1 NA Hussein dey
CS Constantine   	1-0 ES Sour Ghozlane    [corrected from 2-0]
JSM Bejaia  		2-2 USM Annaba
JSM Tebessa 		1-1 JS Kabylie
US Chaouia   		3-1 ES Setif
USM El Harrach  	0-0 CA Batna
Group B
CR Belouizded   	1-1 USM Blida    	[corrected from 0-0]
GC Mascara   		1-1 SA Mohammadia
JSM Tiaret 		2-1 RC Kouba
MC Alger   		3-1 IRB Hadjout
MC Oran   		1-1 ASM Oran
WA Boufarik   		0-1 USM Alger
WA Tlemcen   		1-1 ES Mostaganem

Round 2 [Sep 17]
Group A
CA Batna 		0-2 JSM Bejaia 
ES Sétif   		2-1 CS Constantine
ES Sour Ghozlane  	2-3 USM El Harrach
JS Kabylie   		3-0 CA Batna
MO Constantine   	2-0 US Chaouia
NA Hussein dey  	0-0 JSM Tebessa
USM Annaba 		2-1 AS Ain M'lila
Group B
ES Mostaganem   	2-0 JSM Tiaret
IRB Hadjout  		2-2 MC Oran
MC Alger   		2-0 WA Tlemcen
RC Kouba   		1-0 GC Mascara
SA Mohammadia   	0-1 CR Belouizded
USM Blida  		3-1 WA Boufarik
ASM Oran  		1-0 USM Alger   	[played later]

Round 3 [Sep 24]
Group A
JSM Bejaia  		1-0 NA Hussein dey
AS Ain M'lila  		1-0 CA Batna
US Chaouia   		1-1 USM Annaba
CS Constantine   	0-0 MO Constantine
JSM Tebessa 		1-1 ES Sétif
USM El Harrach  	0-1 JS Kabylie
CA Batna   		1-0 ES Sour Ghozlane
Group B
WA Tlemcen   		2-0 IRB Hadjout
JSM Tiaret 		0-0 MC Alger     	[corrected from 1-1]
GC Mascara   		1-1 ES Mostaganem     	[corrected from 1-0]
CR Belouizded   	1-0 RC Kouba
MC Oran   		4-0 SA Mohammadia
WA Boufarik   		1-1 ASM Oran    	[corrected from 1-0]
USM Alger 		0-0 USM Blida

Round 4 [Oct 8]
Group A
CA Batna 		0-1 USM El Harrach
ES Sétif   		1-0 CA Batna
ES Sour Ghozlane  	0-4 JS Kabylie
JSM Bejaia  		2-1 AS Ain M'lila
MO Constantine   	1-1 JSM Tebessa
NA Hussein dey  	1-0 US Chaouia
USM Annaba 		1-0 CS Constantine
Group B
ES Mostaganem   	2-1 CR Belouizded
IRB Hadjout  		0-0 GC Mascara
MC Alger   		3-0 WA Boufarik
RC Kouba   		1-1 MC Oran
SA Mohammadia   	0-0 USM Alger   
USM Blida  		1-1 ASM Oran
WA Tlemcen   		1-0 JSM Tiaret

Round 5 [Oct 15]
Group A
AS Ain M'lila  		0-1 NA Hussein dey
CA Batna   		0-1 MO Constantine
CS Constantine   	0-0 JSM Bejaia
JS Kabylie   		2-2 ES Sétif
JSM Tebessa 		1-0 ES Sour Ghozlane
US Chaouia   		1-0 CA Batna
USM El Harrach  	1-0 USM Annaba
Group B
ASM Oran  		1-1 SA Mohammadia     	[corrected from 1-0] 
CR Belouizded   	1-1 WA Tlemcen
GC Mascara   		1-2 MC Alger
JSM Tiaret 		2-0 IRB Hadjout
MC Oran   		1-0 USM Blida
USM Alger 		1-0 RC Kouba
WA Boufarik   		1-2 ES Mostaganem

Round 6 [Oct 22]
Group A
AS Ain M'lila  		1-0 JSM Tebessa
CA Batna 		1-2 CS Constantine
ES Sétif   		2-0 ES Sour Ghozlane
JSM Bejaia  		1-0 US Chaouia
MO Constantine   	0-2 JS Kabylie
NA Hussein dey  	1-2 USM El Harrach
USM Annaba 		0-0 CA Batna
Group B
ES Mostaganem   	1-0 USM Alger   
IRB Hadjout  		1-1 WA Boufarik
JSM Tiaret 		1-1 MC Oran
MC Alger   		2-2 CR Belouizded
RC Kouba   		1-0 ASM Oran
SA Mohammadia   	0-1 USM Blida
WA Tlemcen   		1-0 GC Mascara

Round 7 [Nov 9]
Group A
JS Kabylie   		3-2 JSM Bejaia
USM El Harrach  	1-0 ES Sétif
ES Sour Ghozlane  	1-0 MO Constantine
JSM Tebessa 		0-2 USM Annaba
CA Batna   		1-1 CA Batna
US Chaouia   		3-2 AS Ain M'lila
CS Constantine  	0-0 NA Hussein dey
Group B
USM Alger 		2-2 MC Alger
ASM Oran  		0-5 WA Tlemcen
CR Belouizded   	1-0 IRB Hadjout    	[corrected from 1-1]
USM Blida  		0-0 RC Kouba
GC Mascara   		1-1 JSM Tiaret 
WA Boufarik   		1-1 SA Mohammadia
MC Oran   		3-2 ES Mostaganem     	[Nov 8]

Round 8 [Nov 12]
Group A
MO Constantine   	2-0 ES Sétif
CA Batna 		0-1 JSM Tebessa
NA Hussein dey  	1-0 JS Kabylie
JSM Bejaia  		3-0 CA Batna
US Chaouia   		1-0 USM El Harrach
USM Annaba 		3-2 ES Sour Ghozlane
AS Ain M'lila  		1-0 CS Constantine
Group B
MC Alger   		1-1 MC Oran
IRB Hadjout  		0-0 ASM Oran
WA Tlemcen   		2-1 USM Alger
RC Kouba   		0-0 SA Mohammadia
GC Mascara  		0-0 WA Boufarik
JSM Tiaret 		0-2 CR Belouizded
ES Mostaganem   	0-2 USM Blida

Round 9 [Nov 19]
Group A
JSM Tebessa 		2-2 JSM Bejaia
CS Constantine   	0-0 US Chaouia
JS Kabylie   		3-0 AS Ain M'lila
ES Sour Ghozlane  	0-1 CA Batna
CA Batna   		1-0 NA Hussein dey
USM El Harrach  	0-1 MO Constantine
ES Sétif   		2-2 USM Annaba
Group B
USM Blida  		1-2 MC Alger
CR Belouizded   	1-0 GC Mascara
WA Boufarik   		2-1 RC Kouba
ASM Oran  		0-0 JSM Tiaret
SA Mohammadia   	0-0 ES Mostaganem
USM Alger 		1-0 IRB Hadjout
MC Oran   		2-1 WA Tlemcen     	[Dec 7]

Round 10 [Nov 26]
Group A
CA Batna 		0-0 JS Kabylie
JSM Bejaia  		2-0 ES Sour Ghozlane
US Chaouia   		2-0 JSM Tebessa
USM Annaba 		1-0 MO Constantine    
AS Ain M'lila  		2-0 CA Batna
CS Constantine   	4-1 USM El Harrach
NA Hussein dey  	1-1 ES Sétif     	[Nov 27]
Group B
MC Alger   		4-1 ASM Oran
IRB Hadjout  		0-0 SA Mohammadia
GC Mascara   		2-1 MC Oran
JSM Tiaret 		0-1 USM Alger
CR Belouizded   	2-0 WA Boufarik
ES Mostaganem   	1-2 RC Kouba  
WA Tlemcen   		3-0 USM Blida    	[Dec 10]

Round 11 [Dec 3]
Group A
JS Kabylie   		3-2 USM Annaba
MO Constantine   	1-0 JSM Bejaia  
JSM Tebessa 		1-0 CS Constantine
CA Batna   		0-0 US Chaouia
ES Sétif   		2-1 CA Batna
USM El Harrach  	0-0 AS Ain M'lila
ES Sour Ghozlane  	0-1 NA Hussein dey
Group B
MC Oran   		2-1 CR Belouizded     	[Dec 4]
SA Mohammadia   	0-2 MC Alger
USM Alger 		2-0 GC Mascara
ASM Oran  		2-2 ES Mostaganem
USM Blida  		2-1 IRB Hadjout
WA Boufarik   		1-0 JSM Tiaret
RC Kouba   		1-1 WA Tlemcen     	[Dec 31]

Round 12 [Dec 14]
Group A
CA Batna 		0-1 MO Constantine
JSM Bejaia  		1-0 ES Sétif  
AS Ain M'lila  		0-0 ES Sour Ghozlane
US Chaouia   		0-0 JS Kabylie
CS Constantine   	1-0 CA Batna
JSM Tebessa 		1-0 USM El Harrach
NA Hussein dey  	1-1 USM Annaba
Group B
MC Alger   		2-0 RC Kouba 
WA Tlemcen   		2-1 SA Mohammadia
JSM Tiaret 		2-2 USM Blida 
GC Mascara   		0-1 ASM Oran
CR Belouizded   	2-1 USM Alger
MC Oran   		5-1 WA Boufarik
IRB Hadjout  		0-0 ES Mostaganem

Round 13 [Dec 17]
Group A
CA Batna   		1-0 JSM Tebessa 
JS Kabylie   		2-0 CS Constantine 
ES Sour Ghozlane  	1-0 US Chaouia 
ES Sétif   		0-1 AS Ain M'lila 
MO Constantine   	1-0 NA Hussein dey 
USM Annaba 		2-1 CA Batna 
USM El Harrach  	0-1 JSM Bejaia 
Group B
USM Alger 		2-0 MC Oran
ASM Oran  		1-0 CR Belouizded
USM Blida  		2-1 GC Mascara 
SA Mohammadia   	2-2 JSM Tiaret
RC Kouba   		1-1 IRB Hadjout 
ES Mostaganem   	2-1 MC Alger 
WA Boufarik   		awd WA Tlemcen     [abandoned at 0-0 in 81' due to attacks by some WA Boufarik players
                   			    on referee; awarded 0-3]
Round 14 [Dec 24]
Group A
ES Sour Ghozlane  	1-2 CS Constantine 
NA Hussein dey  	2-1 CA Batna 
JS Kabylie   		7-0 JSM Tebessa
USM Annaba 		4-2 JSM Bejaia
ES Sétif   		0-0 US Chaouia
MO Constantine   	1-0 AS Ain M'lila
CA Batna   		1-0 USM El Harrach
Group B
USM Alger 		4-1 WA Boufarik 
ASM Oran  		1-4 MC Oran 
USM Blida  		1-2 CR Belouizded 
SA Mohammadia   	2-0 GC Mascara 
RC Kouba   		2-0 JSM Tiaret
ES Mostaganem   	0-1 WA Tlemcen 
IRB Hadjout  		0-1 MC Alger

Round 15 [Dec 28]
Group A
CS Constantine   	2-1 ES Sétif 
USM El Harrach  	1-1 ES Sour Ghozlane
US Chaouia   		0-1 MO Constantine
AS Ain M'lila  		2-1 USM Annaba
JSM Bejaia  		2-2 CA Batna
CA Batna   		1-0 JS Kabylie
JSM Tebessa 		1-0 NA Hussein dey 
Group B
JSM Tiaret 		0-0 ES Mostaganem 
GC Mascara   		3-0 RC Kouba 
USM Alger 		3-0 ASM Oran 
CR Belouizded   	7-2 SA Mohammadia 
MC Oran   		3-0 IRB Hadjout 
WA Tlemcen   		1-1 MC Alger 
WA Boufarik   		0-1 USM Blida    	[Dec 31]

Round 16 [Jan 28]
Group A
ES Sour Ghozlane  	0-1 CA Batna		[in El Harrach]
NA Hussein dey 		0-0 JSM Bejaia
CA Batna 		1-1 AS Ain M'lila
USM Annaba 		3-0 US Chaouia
MO Constantine   	0-0 CS Constantine
ES Sétif   		2-1 JSM Tebessa
JS Kabylie   		1-0 USM El Harrach
Group B
USM Blida  		0-1 USM Alger
MC Alger   		2-1 JSM Tiaret
ES Mostaganem   	0-0 GC Mascara
RC Kouba   		0-2 CR Belouizded
SA Mohammadia   	1-0 MC Oran
ASM Oran  		0-0 WA Boufarik
IRB Hadjout  		0-1 WA Tlemcen

Round 17 [Feb 1]
Group A
USM El Harrach  	3-1 CA Batna
AS Ain M'lila  		1-0 JSM Bejaia
JS Kabylie   		6-0 ES Sour Ghozlane    [Feb 15, first postponed due to bad weather]
CA Batna   		awd ES Sétif     	[postponed Feb 1 due to bad weather, apparently later awarded 3-0]
JSM Tebessa 		2-3 MO Constantine
CS Constantine   	3-0 USM Annaba   	[Feb 15, first postponed due to bad weather]
US Chaouia   		2-0 NA Hussein dey
Group B
MC Oran   		1-0 RC Kouba     	[Jan 31]
WA Boufarik   		0-2 MC Alger
JSM Tiaret 		0-0 WA Tlemcen
ASM Oran  		3-1 USM Blida    
USM Alger 		2-0 SA Mohammadia
CR Belouizded   	4-0 ES Mostaganem
GC Mascara   		5-1 IRB Hadjout

Round 18 
Group A [Feb 4]
MO Constantine   	0-0 CA Batna     	[Feb 16, first postponed due to bad weather]
ES Sétif   		2-1 JS Kabylie 
NA Hussein dey  	2-0 AS Ain M'lila
CA Batna 		2-0 US Chaouia
JSM Bejaia  		1-1 CS Constantine
ES Sour Ghozlane  	1-2 JSM Tebessa
USM Annaba 		3-1 USM El Harrach
Group B
[Feb 4]
RC Kouba   		0-0 USM Alger
SA Mohammadia   	1-0 ASM Oran  
MC Alger   		2-0 GC Mascara
WA Tlemcen  		3-1 CR Belouizded
USM Blida  		1-0 MC Oran     	[Feb 15, first postponed due to bad weather]
ES Mostaganem   	1-0 WA Boufarik
[Feb 5]
IRB Hadjout  		3-0 JSM Tiaret   	[in Blida]

Round 19
Group A
[Feb 11]
US Chaouia   		1-1 JSM Bejaia
JS Kabylie   		1-0 MO Constantine
CA Batna   		1-0 USM Annaba 
USM El Harrach  	2-2 NA Hussein dey
[Feb 12]
ES Sour Ghozlane  	0-3 ES Sétif 
[Feb 19]
JSM Tebessa 		1-1 AS Ain M'lila
[Feb 26]
CS Constantine   	1-0 CA Batna   		[inferred]
Group B
[Feb 11]
CR Belouizded   	2-0 MC Alger
GC Mascara   		2-1 WA Tlemcen
USM Blida  		2-1 SA Mohammadia
ASM Oran  		1-0 RC Kouba    
USM Alger 		1-1 ES Mostaganem
WA Boufarik   		1-1 IRB Hadjout
[Feb 12]
MC Oran   		0-0 JSM Tiaret 

Round 20 
Group A
[Feb 18]
JSM Bejaia  		1-0 JS Kabylie
AS Ain M'lila  		1-0 US Chaouia
NA Hussein dey  	1-0 CS Constantine
USM Annaba 		2-1 JSM Tebessa
ES Sétif   		1-0 USM El Harrach
[Feb 19]
CA Batna 		1-4 CA Batna
MO Constantine   	2-0 ES Sour Ghozlane
Group B [Feb 18,19]
MC Alger   		0-0 USM Alger 
WA Tlemcen  		2-0 ASM Oran 
RC Kouba   		0-1 USM Blida 
JSM Tiaret 		1-0 GC Mascara 
IRB Hadjout  		0-0 CR Belouizded 
ES Mostaganem   	0-0 MC Oran 
SA Mohammadia   	1-1 WA Boufarik 

Round 21
Group A
[Mar 8]
USM El Harrach  	1-0 US Chaouia
[Mar 11]
JSM Tebessa 		1-0 CA Batna
CA Batna   		1-0 JSM Bejaia
CS Constantine   	2-0 AS Ain M'lila
ES Sétif   		2-1 MO Constantine
ES Sour Ghozlane  	0-1 USM Annaba
JS Kabylie   		awd NA Hussein dey    	[abandoned at 1-0 in 55', awarded 3-0]
Group B
[Mar 8]
USM Alger 		1-0 WA Tlemcen
[Mar 11]
CR Belouizded   	2-1 JSM Tiaret
WA Boufarik   		2-0 GC Mascara
SA Mohammadia   	2-0 RC Kouba
USM Blida  		2-1 ES Mostaganem
ASM Oran  		2-0 IRB Hadjout
[Mar 12]
MC Oran   		1-2 MC Alger

Round 22
Group A
[Mar 18]
JSM Bejaia  		2-2 JSM Tebessa
US Chaouia   		0-0 CS Constantine
AS Ain M'lila  		awd JS Kabylie     	[abandoned at 0-0 in 28', awarded 0-3]
CA Batna 		1-1 ES Sour Ghozlane
NA Hussein dey  	2-1 CA Batna
USM Annaba 		0-0 ES Sétif
[Mar 22]
MO Constantine   	0-0 USM El Harrach
Group B [Mar 18]
MC Alger   		3-0 USM Blida
GC Mascara   		1-0 CR Belouizded
RC Kouba   		2-0 WA Boufarik
JSM Tiaret 		2-1 ASM Oran
ES Mostaganem   	2-0 SA Mohammadia
IRB Hadjout  		0-4 USM Alger
WA Tlemcen   		1-0 MC Oran

Round 23
Group A
[Apr 1]
CA Batna   		5-0 AS Ain M'lila
JSM Tebessa 		1-0 US Chaouia
USM El Harrach  	2-0 CS Constantine
MO Constantine   	0-0 USM Annaba
ES Sétif   		2-0 NA Hussein dey 
JS Kabylie   		1-0 CA Batna 
[Apr 2]
ES Sour Ghozlane  	0-1 JSM Bejaia  
Group B
[Apr 1]
ASM Oran  		0-0 MC Alger
USM Blida  		1-0 WA Tlemcen
WA Boufarik   		1-2 CR Belouizded
RC Kouba   		1-0 ES Mostaganem
SA Mohammadia   	4-0 IRB Hadjout		[abandonned at 4-0 in 21']
MC Oran   		2-0 GC Mascara
[Apr 2]
USM Alger 		2-2 JSM Tiaret

Round 24 [Apr 22]
Group A
US Chaouia   		1-0 CA Batna
USM Annaba 		2-1 JS Kabylie
CA Batna 		0-1 ES Sétif
JSM Bejaia  		4-0 MO Constantine
CS Constantine   	4-2 JSM Tebessa
NA Hussein dey  	0-1 ES Sour Ghozlane
AS Ain M'lila  		2-1 USM El Harrach    	[May 9]
Group B
MC Alger   		2-0 SA Mohammadia
CR Belouizded   	3-2 MC Oran
WA Tlemcen   		3-0 RC Kouba
IRB Hadjout  		0-1 USM Blida
JSM Tiaret 		3-0 WA Boufarik
ES Mostaganem   	5-2 ASM Oran
GC Mascara   		3-1 USM Alger   	[May 6]

Round 25 [May 20]
Group A
MO Constantine   	1-0 CA Batna
ES Sétif   		4-1 JSM Bejaia
ES Sour Ghozlane  	0-1 AS Ain M'lila
JS Kabylie   		1-0 US Chaouia
CA Batna   		4-0 CS Constantine
USM El Harrach  	0-0 JSM Tebessa
USM Annaba 		1-0 NA Hussein dey
Group B
RC Kouba   		0-0 MC Alger
SA Mohammadia   	2-1 WA Tlemcen
USM Blida  		1-1 JSM Tiaret
ASM Oran  		0-0 GC Mascara
USM Alger 		1-1 CR Belouizded
WA Boufarik   		1-6 MC Oran
ES Mostaganem   	5-3 IRB Hadjout

Round 26 [May 24]
Group A
JSM Bejaia  		1-2 USM El Harrach  
JSM Tebessa 		2-2 CA Batna
AS Ain M'lila  		1-0 ES Sétif
CS Constantine   	2-0 JS Kabylie
CA Batna 		0-0 USM Annaba
US Chaouia   		5-2 ES Sour Ghozlane
NA Hussein dey  	2-0 MO Constantine
Group B
MC Oran   		1-0 USM Alger
CR Belouizded   	2-0 ASM Oran
GC Mascara   		2-0 USM Blida
JSM Tiaret 		1-0 SA Mohammadia
IRB Hadjout  		0-2 RC Kouba
MC Alger   		3-0 ES Mostaganem
WA Tlemcen   		abd WA Boufarik     [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 23']  

Tables:

Group A (Centre-Est):

 1.JS Kabylie             26 16  4  6 49-17 52  Championship Playoff
 2.USM Annaba             26 13  8  5 36-25 47  Arab Cup Playoff
 3.MO Constantine         26 13  6  7 21-16 45  
 4.CA Batna               26 12  6  8 28-18 42
 5.ES Sétif               26 12  6  8 32-26 42
 6.JSM Béjaïa             26 11  8  7 35-27 41
----------------------------------------------
 7.CS Constantine         26 11  7  8 26-21 40  
 8.AS Ain M'Lila          26 11  4 11 20-30 37  
 9.USM El Harrach         26  9  6 11 22-25 33 
10.NA Hussein Dey         26  9  6 11 19-23 33
11.JSM Tébessa            26  8  9  9 25-35 33  
----------------------------------------------
12.US Chaouia             26  8  7 11 20-22 31  Relegated  [Oum El-Bouaghi]
13.CA Bordj Bou Arréridj  26  3  6 17 16-33 15  Relegated
14.ES Sour El Ghozlane    26  3  3 20 13-45 12  Relegated

Group B (Centre-Ouest):

 1.MC Alger               26 16  8  2 44-16 56  Championship Playoff  
 2.CR Belouizdad          26 16  5  5 44-22 53  Arab Cup Playoff
 3.WA Tlemcen             25 14  5  6 37-17 47  
 4.USM Alger              26 12  8  6 32-17 44  
 5.MC Oran                26 12  7  7 44-25 43
 6.USM Blida              26 12  6  8 27-27 42  
----------------------------------------------
 7.ES Mostaganem          26  9  9  8 31-31 36  
 8.JSM Tiaret             26  6 11  9 22-18 29  
 9.GC Mascara             26  7  7 12 23-26 28 
10.RC Kouba               26  7  7 12 16-25 28  
11.ASM Oran               26  6 10 10 20-36 28  
----------------------------------------------
12.SA Mohammedia          26  6  9 11 22-33 27  Relegated
13.WA Boufarik            25  3  7 15 16-46 16  Relegated
14.IRB Hadjout            26  1  9 16 14-44 12  Relegated

NB: the top-6 of each group are qualified for the new professional division
    to be formed for the 1999/2000 season.  Teams 7-11 will play in division
    one, teams 12-14 in division two.

There are rumours that the top-8 of each group will be admitted to the 
professional division.

Promoted to division one for 1999/2000:
HB Chelghoum Laid  [Est]
JS Bordj Menaïel  [Centre]
WA Mostaganem  [Ouest]
IRB Beni Thour  [Sud]

Championship Playoff [May 30, Stade Zabana, Oran]
MC Alger     1-0 JS Kabylie    [aet]
  [Noureddine Rahmouni 118']
Ref : Djabballah
Linsman : Herraz and Djezzar

MCA : Hamenad (Gk), Slatni (Benhamlet 80'), Aid, Khennouf, Lazizi (Ouahid 77'), Derriche,
      Dob F., Saïfi, Meraga (Cap) (Benali 94') Douden, Rahmouni
Coach: Abdelhamid Kermali, Mustapha Biskri

JSK:  Boughrara (Gk), Nazef, Benhamlat, Drioueche, Zafour, Selmoune, Aït Tahar (Saïb 75'),
      Belkaïd, Ghazi, Boubrit, Meddane (Cap) (Rahmouni 115')
Coach: Kamel Mouassa

MCA will play 2000 Champions' Cup, JSK CAF Cup.

Arab Cup Playoff [May 31, Stade de 5 Juillet, Algiers]
CR Belouizdad 0-0 USM Annaba    [4-2 pen]

CRB will play for Algeria in the Arab Champions' Cup.
------
Topscorers group A
19 Farid Ghazi			JS Kabylie
15 Mourad Aït Tahar		JS Kabylie
11 Issaad Bourahli		ES Sétif
 8 Yacine Amaouche		JSM Béjaïa
   Abdeghani Boudehouche	JSM Béjaïa
 7 Mounir Dob			CA Batna
   Khaled Lounici		USM El Harrach
 5 Ramdane Dellalou		USM Annaba
   Samir Alliche		NA Hussein Dey
   Réda Zouani			CS Constantine
   Moncef Ouichaoui		USM Annaba
   Lotfi Sahraoui		MO Constantine
 4 Saïfi			USM Annaba
   Mohamed Mehdaoui		ES Sétif
   Hocine Azzizane		USM El Harrach
   Samir Djillani		JSM Béjaïa
   Abdelouahab Koulib		CA Batna
-------
Topscorers group B
12 Hamid Rahmouni		MC Alger
11 Fodil Dob			MC Alger
10 Ishak Ali Moussa		CR Belouizdad
   Rachid Amrane		ES Mostaganem	
 9 Mourad Guessbaoui		MC Oran
 8 Tarek Hadj Adlane 		USM Alger
   Mohamed Djalti		WA Tlemcen
 7 Mecheri Bachir		MC Oran
   Rabi Benchergui		ASM Oran
 6 Said Boutaleb		CR Belouizdad
   Rafik Saifi			MC Alger
   Omar Belatoui		MC Oran
   Hamza Yacef			USM Alger
 5 Karim Bakhti			CR Belouizdad
   Lakhdar Belloumi		GC Mascara
   Noureddine Hassab		GC Mascara
   Mohamed Boukhtouchene	JSM Tiaret
   Ameur Benali			MC Alger
   Billal Zouani		USM Blida


Coupe Nationale

[NB: (2H) is second level; (2B) third level; (3) fourth level.]

1/32 Finals 
[Mar 4]
ASO Chlef         2-4 USM Annaba 
JSM Tiaret        0-1 USM Alger 
HB Chelghoum Laid 4-1 SA Mohammadia 
MC Saida          2-1 AS Ain M'lila 
RC Relizane       3-1 MC El Bayadh
ES Ghozlane       1-3 IRBSM Ben Ali         [aet]
CRB Mecheria      1-2 IRB Hadjout           [aet]
NRB Gouray        2-1 USM Ain Beida 
USM El Harrach    0-1 MB Tlydjene           [aet]
IR Hussein/Dey    1-2 IR Ouled Nail 
ES Setif          0-0 JSM Bejaia            [aet, JSMB on pen]
NA Hussein/Dey    2-1 JSM Tebessa 
NRB Touggourt     1-2 CR Beni Thour 
RC Kouba          2-1 AS Maghnia 
CRB Ain Fakroun   2-1 IRB Nezla             [aet]
MC Oran           0-0 ASM Oran              [aet, ASMO on pen]
CS Constantine    1-2 JSM Skikda            [aet]
CA Batna          3-0 IRM Bel-Abbes 
OM Ruisseau       0-1 ES Mostaganem 
MC El Eulma       1-2 GC Mascara 
MC Alger          2-1 US Chaouia 
WA Tlemcen        1-0 MO Constantine 
CB Mila           0-0 NARB Reghaia          [aet, CBM on pen]
FS Mostaganem     2-1 US Bechar Djedid 
IS Tighenif       1-4 JS Bordj Menaiel
USM Setif         0-2 CR Belouizdad 
CS Souk Naamame   0-0 CRB Tamalous          [aet, CSSN on pen]
[Mar 5]
ASBB Arreridj     1-1 ES Ben-Aknoun         [aet, ESBA on pen]
WA Boufarik       0-1 USM Blida 
USM Oran          0-0 CRE Constantine       [aet, USMO on pen]
ESM Boudouaou     0-0 USM Khenchela         [aet, USMK on pen]
CA Kouba          0-2 JS Kabylie

1/16 Finals [neutral venues]
[Mar 22]
WA Tlemcen        1-0 ES Ben-Aknoun         [Oran]               [asdet]
FS Mostaganem     0-3 USM Alger             [Medea]
[Mar 25]
USM Oran          2-3 CB Mila               [El Harrach] 
IR Ouled Nail     0-0 IRBSM Ben Ali         [Tiaret]             [asdet, IRON on pen]
USM Blida         4-0 CS Souk Naamame       [B.B.Arreridj]
JS Kabylie        w/o NRB Gouray            [Arzew]              [NRBG withdrew]
USM Khenchela     2-4 GC Mascara            [Blida]
ASM Oran          1-2 ES Mostaganem         [Bel Abbes]          [asdet]
MB Tlydjene       3-2 CRB Ain Fakroun       [Oum El Bouaghi]     [asdet]
JSM Skikda        1-5 HB Chelghoum Laid     [Guelma]
CR Beni Thour     0-4 MC Alger              [Constantine]
JSM Bejaia        0-2 CR Belouizdad         [Tizi Ouzou]
IRB Hadjout       0-2 RC Kouba              [El Harrach]
MC Saida          1-0 USM Annaba            [Alger, 5 juillet]
RC Relizane       1-0 JS Bordj Menaiel      [El Khemis]
CA Batna          1-2 NA Hussein/Dey        [Bejaia]

1/8 Finals [neutral venues]
[Apr 19]
NA Hussein/Dey    4-2 RC Relizane           [Medea]
USM Blida         0-4 USM Alger             [Boumerdes]
JS Kabylie        2-0 CB Mila               [Annaba]
MC Saida          0-2 MC Alger              [Oran]
CR Belouizdad     1-0 HB Chelghoum Laid     [Bejaia]             [asdet]
GC Mascara        2-4 IR Ouled Nail         [Tiaret]
RC Kouba          1-3 MB Tlydjene           [El-Eulma]
[Apr 26]
WA Tlemcen        1-0 ES Mostaganem         [Sidi Bel-Abbes]

Quarterfinals 
[Apr 29 and May 6]
IR Ouled Nail     0-0 0-4 MC Alger          [1st leg Djelfa, 2nd leg Algiers (5 Juillet)]   
NA Hussein/Dey    2-1 1-1 CR Belouizdad     [1st leg Blida, 2nd leg Algiers (20 Août]
JS Kabylie        4-1 0-1 MB Tlydjene       [1st leg Tizi-Ouzou, 2nd leg Tebessa]     
[May 10 and 28]
USM Alger         4-0 0-1 WA Tlemcen        [1st leg Algiers, 2nd leg Tlemcen]

Semifinals [Jun 10 and 26]
[1st leg Stade Hamadi, Algiers; 2nd leg Stade 5 Juillet, Algiers]
USM Alger         awd 2-2 MC Alger          [aet, 5-4 pen] [*]
  [USMA: Hamdani 21pen, Yacef 113; MCA: Saifi 14, Rahmouni 119]
[1st leg Stade 1 Novembre, Tizi Ouzou; 2nd leg Stade Hamadi, Algiers]
JS Kabylie        3-0 1-0 NA Hussein/Dey    
  [scorer 2nd leg Ghazi 90]

[*] the first leg was moved from Stade Hamadi (USMA's home ground) to
    Stade 5 Juillet (MCA's home ground) by the FA for "security reasons";
    USMA did not show up; the FA subsequently awarded the game as lost
    by both teams (!, in spite of MCA's players showing up at the venue
    assigned); the JSK president (Hannachi) in fact pressed for elimination
    of both sides]

Final [Jul 1, Stade 5 Juillet, Algiers]
USM Alger         2-0 JS Kabylie   
  [Billal Dziri 76, Hadj Adlane 82]   

Championnat National Division 1

 
NB: Second division named Division 1

Groupe Ouest
 1.WA Mostaganem	  26 17	 5  4 44-17 56  Promoted
 2.CC Sig		  26 17	 4  5 48-18 55
 3.MC Saida		  26 14	 3  9 38-23 45
 4.CR Témouchent	  26 12	 8  6 32-23 44
 5.SCM Oran		  26 11	 8  7 26-22 41
 6.IRB Sougueur		  26 11	 7  8 35-25 40
 7.USM Bel Abbès	  26 11	 5 10 41-29 38
 8.IRB S/M Benali 	  26  9	 8  9 38-37 35
 9.HB El Bordj 		  26  7	 7 12 22-34 28
10.CRB Mazouna		  26  6	 5 12 20-39 26
11.RC Oran P		  26  5	 9 12 14-33 26
12.RC Relizane		  26  7	 5 13 21-42 26
13.CRB El Amria 	  26  5	 7 14 14-40 24
14.WAB Tissemsilt 	  26  5	 6 15 19-31 21

Groupe Centre
 1.JS Bordj Menaïel	  26  52  Promoted
 2.ESM Boudouaou	  26  50
 3.ASO Chlef		  26  43
 4.RC Arbaa		  26  42
 5.OM Médéa		  26  40
 6.OM Ruisseau		  26  40
 7.NARB Réghaïa 	  26  36
 8.Hydra AC		  26  36
 9.WB Aïn Benian 	  26  33
10.IB Mouzaia 		  26  32
11.ES Ben Aknoun 	  26  31
12.MB Khemis El-Khachna	  26  29
13.SKAF El Khemis	  26  19
14.ES Berrouaghia	  26  11

Groupe Est
 1.HB Chelghoum Laid	  26  51 Promoted
 2.MSP Batna		  26  45
 3.CB Mila		  26  42
 4.JJ Azzaba		  26  40
 5.MB Tlidjène		  26  38
 6.JSM Skikda 		  26  38
 7.US Biskra		  26  37
 8.IRB El Hadjar	  26  36
 9.USM Sétif 		  26  33
10.USM Aïn Béïda	  26  33
11.MC El Eulma		  26  32
12.E Collo		  26  29
13.USM Khenchela	  26  29
14.ES Guelma		  26  23

Groupe Sud-Est
 1.CR Beni-Thour 	  14  30  Play off
 2.IR Ouled Naïl	  14  25
 3.MB Rouissat 		  14  24
 4.IRB Laghouat		  14  23
 5.CR Sidi Naïl		  14  23
 6.NRB Berriane		  14  15
 7.NRB Touggourt	  14   8
 8.RC M'zab		  14   3

Groupe Sud-Ouest
 1.CRB Mecheria		  14  35  Play off
 2.NRB Gourey		  14  23
 3.CRB Bougtob		  14  19
 4.ES El Bayadh		  14  18
 5.IRM Béchar		  14  17
 6.CRB Ain Sefra	  14  14
 7.WRB Aoulef		  14  14

Play off [Apr 8, in Boumerdes]
CR Beni-Thour	0-0 CRB Mecheria
	[pen 4 -2]

CR Beni-Thour promoted in 1st division

1997/98.

1999/00.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Hamid Brioua for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 14 Jan 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.