Algeria 1996/97


Championnat National Division 1
Coupe Nationale
Championnat National Division 2

Championnat National Division 1

Final Table:

 1.CS Constantine  30  17  5  8  42-28  56  Champions
 2.MC Oran         30  17  4  9  49-26  55 
 3.USM Alger       30  14  7  9  32-30  49
 4.USM El Harrach  30  12  9  9  27-22  45
 5.WA Tlemcen      30  12  8 10  43-33  44
 6.MC Alger        30  12  5 13  40-38  41
 7.CR Belouizdad   30  11  8 11  33-33  41
 8.JS Kabylie      30  12  5 13  35-41  41
 9.MO Constantine  30  10 10 10  30-29  40
10.CA Batna        30  11  6 13  28-35  39
11.AS Ain M'Lila   30  11  6 13  29-40  39
12.US Chaouia      30  11  5 14  27-45  38
13.WA Boufarik     30  10  7 13  35-36  37
------------------------------------------
14.NA Hussein-Dey  30   9  7 14  38-43  34  Relegated
15.USM Ain-Beida   30  11  4 15  31-37  34  [-3]  Relegated
16.WA Mostaganem   30   8  8 14  46-49  32  Relegated

Promoted: ES Mostaganem (West), ES Sétif (East), USM Blida (Centre).

Round 1 [Oct 10]
CS Constantine  	1-1 NA Hussein-Dey
USM Alger   		1-0 USM Ain Beida
WA Mostaganem   	1-1 US Chouia
CA Batna   		2-0 MC Oran        
WA Tlemcen      	2-1 USM El Harrach
AS Ain m'lila   	1-3 MC Alger
CR Belouizdad   	1-0 MO Constantine
JS Kabylie      	1-0 WA Boufarik     

Round 2 [Oct 14]
USM Ain Beida 		0-0 CS Constantine
WO Boufarik   		1-1 USM Alger
US Chaouia   		0-0 JS Kabylie
MC Oran   		2-1 WA Mostaganem
USM El-Harrach  	1-0 CA Batna
MC Alger   		1-0 WA Tlemcen
MO Constantine  	4-0 AS Ain m'lila
NA Hussein-Dey  	awd CR Belouizdad  [awarded 3-0; ineligible CRB player  
					    Boukallal; originally 0-1]
Round 3 [Oct 17]
CS Constantine  	1-0 WO Boufarik
USM Alger  		2-0 US Chaouia
JS Kabylie   		2-1 MC Oran
WA Mostaganem   	1-1 USM El Harrach
CA Batna   		3-0 MC Alger
WA Tlemcen   		1-1 MO Constantine
AS Ain m'lila  		2-1 CR Belouizdad
NA Hussein-Dey  	2-0 USM Ain Beida

Round 4 [Oct 24]
MC Alger   		2-0 WA Mostaganem
MC Oran   		1-0 USM Alger
WO Boufarik   		3-1 USM Ain Beida
US Chaouia   		0-1 CS Constantine
AS Ain m'lila  		1-2 NA Hussein-Dey
MO Constantine  	0-0 CA Batna
CR Belouizdad   	0-1 WA Tlemcen   
USM El-Harrach  	1-1 JS Kabylie

Round 5 [Oct 31]
USM Alger  		0-1 USM El Harrach
JS Kabylie   		1-0 MC Alger
CS Constantine  	0-0 MC Oran
WA Mostaganem   	1-1 MO Constantine
CA Batna   		1-1 CR Belouizdad
WA Tlemcen   		1-0 AS Ain m'lila
NA Hussein Dey  	2-2 WO Boufarik
USM Ain Beida 		2-1 US Chaouia

Round 6 [Nov 7]
MC Alger   		2-0 USM Alger 
MO Constantine  	2-0 JS Kabylie
CR Belouizdad   	2-0 WA Mostaganem
WA Tlemcen   		3-0 NA Hussein-Dey
MC Oran   		1-0 USM Ain Beida
US Chaouia   		1-0 WO Boufarik
AS Ain m'lila  		2-0 CA Batna
USM El Harrach  	3-0 CS Constantine

Round 7 [Nov 14]
JS Kabylie   		2-1 CR Belouizdad
WA Mostaganem   	3-0 AS Ain m'lila
CA Batna   		1-0 WA Tlemcen
USM Ain Beida 		0-0 USM El Harrach
WO Boufarik   		1-3 MC Oran
NA Hussein Dey  	1-0 US Chouia
USM Alger  		0-0 MO Constantine
CS Constantine  	2-0 MC Alger     

Round 8 [Nov 18]
MO Constantine  	1-2 CS Constantine
CR Belcourt   		0-1 USM Alger
CA Batna   		1-0 NA Hussein-Dey
USM El-Harrach  	2-1 WO Boufarik
AS Ain m'lila  		1-0 JS Kabylie
MC Oran   		5-1 US Chaouia
MC Alger   		1-0 USM Ain Beida
WA Tlemcen   		2-2 WA Mostaganem

Round 9 [Nov 21]
CS Constantine  	3-0 CR Belouizdad
USM Alger  		0-0 AS Ain m'lila
JS Kabylie   		2-3 WA Tlemcen
WA Mostaganem   	2-0 CA Batna
NA Hussein Dey  	3-4 MC Oran
USM Ain Beida 		2-0 MO Constantine
WO Boufarik   		2-1 MC Alger
US Chaouia   		2-0 USM El Harrach 	[corrected from 1-0]

Round 10 [Dec 2]
MO Constantine  	0-0 WO Boufarik    	[corrected from 1-0]
CR Belouizdad   	3-0 USM Ain Beida   
AS Ain m'lila  		1-0 CS Constantine   
WA Tlemcen   		4-1 USM Alger   
MC Alger    		6-1 US Chaouia  
CA Batna    		2-1 JS Kabylie 
WA Mostaganem   	3-2 NA Hussein-Dey
USM El-Harrach  	1-0 MC Oran 	   

Round 11 [Dec 5]
US Chaouia   		2-1 MO Constantine  	[corrected from 2-0]
WO Boufarik   		2-3 CR Belouizdad
USM Ain Beida 		1-0 AS Ain m'lila
CS Constantine  	2-1 WA Tlemcen
MC Oran   		1-1 MC Alger
USM Alger  		2-0 CA Batna
JS Kabylie   		1-0 WA Mostaganem
NA Hussein Dey  	1-0 USM El Harrach

Round 12 [Dec 9]
CA Batna   		1-0 CS Constantine
WA Mostaganem   	4-0 USM Alger
JS Kabylie   		1-0 NA Hussein-Dey
WA Tlemcen   		3-0 USM Ain Beida
AS Ain m'lila  		1-0 WO Boufarik
CR Belouizdad   	3-0 US Chaouia
MO Constantine  	3-1 MC Oran
MC Alger   		0-1 USM El Harrach

Round 13 [Dec 12]
CS Constantine  	4-3 WA Mostaganem
USM Alger  		1-0 JS Kabylie
NA Hussein Dey  	1-1 MC Alger
USM Ain Beida 		3-1 CA Batna
WO Boufarik   		1-0 WA Tlemcen
US Chaouia   		1-1 AS Ain m'lila
MC Oran   		5-1 CR Belouizdad
USM El Harrach  	1-0 MO Constantine

Round 14 [Dec 19]
JS Kabylie   		1-0 CS Constantine
CR Belouizdad   	1-0 USM El Harrach
USM Alger  		2-0 NA Hussein-Dey
MO Constantine  	3-3 MC Alger
CA Batna   		1-1 WO Boufarik
WA Mostaganem   	3-2 USM Ain Beida
AS Ain m'lila  		0-0 MC Oran
WA Tlemcen   		3-0 US Chaouia

Round 15 [Dec 23]
MC Alger   		0-0 CR Belouizdad
USM El Harrach  	1-0 AS Ain m'lila
CS Constantine  	3-1 USM Alger
USM Ain Beida 		2-0 JS Kabylie
WO Boufarik   		2-1 WA Mostaganem
MC Oran   		3-1 WA Tlemcen 
US Constantine  	1-0 CA Batna
NA Hussein Dey  	2-0 MO Constantine 

Round 16 [Dec 30]
NA Hussein Dey  	0-1 CS Constantine
USM Ain Beida 		0-0 USM Alger
WO Boufarik   		1-1 JS Kabylie
MC Oran   		4-1 CA Batana
USM El Harrach  	0-0 WA Tlemcen
MC Alger   		4-0 AS Ain m'lila
MO Constantine  	1-0 CR Belouizdad
US Chaouia   		3-2 WA Mostaganem

Round 17 [Jan 30]
CS Constantine		2-1  USM Ain Beida
USM Alger  		2-1  WO Boufarik
JS Kabylie 		2-0  US Chaouia
WA Mostaganem		1-0  MC Oran
CA Batna    		0-0  USM El Harrach
WA Tlemcen  		2-3  MC Alger
AS Ain m'lila		2-1  MO Constantine
CR Belcourt  		0-1  NA Hussein-Dey
 
Round 18 [Feb 6]
WO Boufarik		1-2  CS Constantine
US Chaouia 		0-1  USM Alger
MC Oran    		2-0  JS Kabylie
USM El Harrach  	1-1  WA Mostaganem
MC Alger    		1-0  CA Batna
MO Constantine  	1-1  WA Tlemcen
CR Belouizdad   	2-2  AS Ain m'lila
USM Ain Beida  		2-1  NA Hussein-Dey
 
Round 19 [Feb 13]
WA Mostaganem   	0-1 MC Alger
USM Alger  		2-1 MC Oran
USM Ain Beida 		0-0 WO Boufarik
CS Constantine  	3-0 US Chaouia
NA Hussein-Dey  	3-3 AS Ain m'lila
CA Batna   		2-0 MO Constantine
WA Tlemcen   		0-0 CR Belouizdad
JS Kabylie   		1-0 USM El Harrach
 
Round 20 
[Mar 3]
MC Alger   		2-5 JS Kabylie
[Mar 5]
USM Alger  		3-3 USM El Harrach
US Chaouia   		3-1 USM Ain Beida
MO Constantine  	1-1 WA Mostaganem
CR Belouizdad   	2-1 CA Batna
AS Ain m'lila  		2-0 WA Tlemcen
WO Boufarik   		1-0 NA Hussein-Dey
MC Oran    		1-0 CS Constantine

Round 21 [Mar 13]
USM Alger   		3-1  MC Alger 
JS Kabylie    		1-1  MO Constantine
WA Mostaganem   	1-1  CR Belouizdad
NA Hussein-Dey  	0-2  WA Tlemcen
USM Ain Beida  		1-0  MC Oran
WO Boufarik    		3-1  US Chaouia
CA Batna    		2-1  AS Ain m'lila
CS Constantine  	1-0  USM El Harrach
 
Round 22 [Mar 17]
CR Belouizdad   	2-0 JS Kabylie
AS Ain m'lila  		1-0 WA Mostaganem
WA Tlemcen   		1-0 CA Batna
USM Harrach  		1-0 USM Ain Beida
MC Oran   		1-0 WO Boufarik
US Constantine  	2-0 NA Hussein-Dey
MC Alger   		3-0 CS Constantine
MO Constantine  	1-0 USM Alger
 
Round 23 [Apr 1]
CS Constantine  	0-0 MO Constantine
USM Alger  		1-1 CR Belouizdad
NA Hussein-Dey  	2-2 CA Batna
WO Boufarik   		0-1 USM El Harrach
JS Kabylie   		2-0 AS Ain m'lila
US Chaouia   		1-0 MC Oran
USM Ain Beida 		3-0 MC Alger
WA Mostaganem   	1-1 WA Tlemcen
 
Round 24 [Apr 3]
CR Belouizdad   	3-1 CS Constantine
AS Ain m'lila  		1-1 USM Alger
WA Tlemcen   		2-1 JS Kabylie
CA Batna   		3-2 WA Mostaganem
MC Oran   		3-0 NA Hussein-Dey
MO Constantine  	1-0 USM Ain Beida
MC Alger   		2-0 WO Boufarik
USM El Harrach  	2-0 US Chaouia
 
Round 25 [Apr 10]
WO Boufarik   		2-1 MO Constantine 
USM Ain Beida 		3-0 CR Belouizdad
CS Constantine  	2-0 AS Ain m'lila
USM Alger  		2-1 WA Tlemcen
US Chaouia   		1-0 MC Alger 
JS Kabylie   		2-0 CA Batna 
NA Hussein-Dey  	5-1 WA Mostaganem
MC Oran   		2-1 USM El Harrach 

Round 26 
[Apr 24]
CR Belouizdad  		0-0 WO Boufarik
WA Tlemcen   		1-1 CS Constantine
WA Mostaganem   	6-0 JS Kabylie
USM El-Harrach  	1-1 NA Hussein-Dey
MO Constantine  	1-1 US Chaouia
CA Batna   		1-0 USM Alger  		[played later]
AS Ain m'lila   	2-1 USM Ain Beida
[May 12]
MC Alger   		0-1 MC Oran

Round 27 [May 22]
CS Constantine 		2-0 CA Batna
USM Alger 		2-1 WA Mostaganem
NA Hussein-Dey 		3-1 JS Kabylie
USM Ain Beida 		2-1 WA Tlemcen
WO Boufarik 		1-0 AS Ain m'lila
US Chaouia 		2-1 CR Belouizdad
MC Oran 		2-0 MO Constantine
USM El Harrach 		1-0 MC Alger

Round 28 [Jun 12]
WA Mostaganem 		4-3 CS Constantine
JS Kabylie 		0-1 USM Alger
MC Alger 		1-1 NA Hussein-Dey
CA Batna 		3-1 USM Ain Beida
WA Tlemcen 		3-1 WA Boufarik
AS Ain m'lila 		2-0 US Chouia
CR Belouizdad 		1-0 MC Oran
MO Constantine 		1-0 USM Harrach 

Round 29 [Jun 16]
USM Ain Beida 		2-0 WA Mostaganem
CS Constantine  	4-1 JS Kabylie
USM El Harrach  	0-0 CR Belouizdad
MC Oran   		3-0 AS Ain m'lila
MC Alger   		1-2 MO Constantine
WO Boufarik   		3-1 CA Batna
US Chaouia   		3-2 WA Tlemcen
NA Hussein-Dey  	1-2 USM Alger

Round 30 [Jun 26]
USM Alger  		0-1 CS Constantine
JS Kabylie   		4-1 USM Ain Beida
WA Mostaganem   	0-3 WO Boufarik
CA Batna   		0-0 US Chaouia
WA Tlemcen   		1-1 MC Oran
AS Ain m'lila  		3-1 USM El Harrach
CR Belouizdad   	3-0 MC Alger
MO Constantine  	2-0 NA Hussein-Dey

Final Table:

 1.CS Constantine  30  17  5  8  42-28  56  Champions
 2.MC Oran         30  17  4  9  49-26  55 
 3.USM Alger       30  14  7  9  32-30  49
 4.USM El Harrach  30  12  9  9  27-22  45
 5.WA Tlemcen      30  12  8 10  43-33  44
 6.MC Alger        30  12  5 13  40-38  41
 7.CR Belouizdad   30  11  8 11  33-33  41
 8.JS Kabylie      30  12  5 13  35-41  41
 9.MO Constantine  30  10 10 10  30-29  40
10.CA Batna        30  11  6 13  28-35  39
11.AS Ain M'Lila   30  11  6 13  29-40  39
12.US Chaouia      30  11  5 14  27-45  38
13.WA Boufarik     30  10  7 13  35-36  37
------------------------------------------
14.NA Hussein-Dey  30   9  7 14  38-43  34  Relegated
15.USM Ain-Beida   30  11  4 15  31-37  34  [-3]  Relegated
16.WA Mostaganem   30   8  8 14  46-49  32  Relegated

Promoted: ES Mostaganem (West), ES Sétif (East), USM Blida (Centre).

Topscorer: 
15 Mohamed Djelti	WA Tlemcen
12 Mohamed Berrahou	WA Mostaganem
   Ishak Ali Moussa	CR Belouizdad
11 Mourad Aït Tahar	MC Alger
10 Khaled Lounici	USM El Harrach
   Litte Papa		US Chaouia
 9 Samir Houhou		MO Constantine
 8 Nacer Gaïd		MC Oran
   Tarek Hadj Adlane	USM Alger
   Fodil Dob		MC Alger
   Samir Alliche	NA Hussein Dey
   Rachid Amrane	CS Constantine 7 + WA Mostaganem 1 


Coupe Nationale

1/32 Finals
[Mar 20]
JSM Béjaia		awd USM Blida		[awarded 0-3, because of ineligible player JSMB, Dilmi Rabie; originaly 1-1, pen 5-4] [stade Unité maghrébine, Béjaia]
IRB Laghouat		1-2 OMR El Anasser	[stade 18 avril, Laghouat]
MB Rouissat		2-1 IRB Ouargla		[stade communal Rouissat]
NRB Bousmail		3-0 CRB Aïn Fakroun	[stade Opow Zéralda
IRM Béchar		1-1 OM Arzew		[aet; pen 4-5] [stade 20 août 1955, Béchar]
ASUC Batna		1-1 HAMRA Annaba 	[aet; Hamra on pen] [stade Mustapha Sefouhi, Batna]
CRB Mechria		awd CC Sig	 	[awarded 3-0; CCS forfait] [stade stade 20 août 1955, Mechria]
CRB Djendel		1-2 MC Saida		[stade communal Khemis Meliana]
JSM Cheraga		0-2 JSM Skikda		[stade communal Cheraga]
CSB Asla		1-0 IR Ouled Naïl	[stade communal Naama]
[Mar 21]
ES Sétif		0-0 JS Kabylie		[aet; pen 1-4] [stade 8 Mai 1945, Sétif]
MC Alger		2-0 ESM Boudouaou	[stade communal Réghaia]
WA Tlemcen		3-0 USM El Harrach	[stade colonel Lotfi, Tlemcen]
ES Guelma		3-0 MO Constantine	[stade Souidani Boudjemaa, Guelma]
CR Sidi Naïl		2-0 USH Constantine	[stade 1 novembre 1954, Djelfa]
NRB Gouray		4-1 SCM Oran		[stade 20 août 1955, Béchar]
MB Bouira		0-0 MC El Eulma		[aet MBB on pen] [stade Saïd Bourouba, Bouira]
CB Mila			0-1 US Chaouia		[stade communal Mila]
HB El Bordj		2-1 SRB Tazmalt		[aet] [stade Fréres Bessafi d'El Bordj, Mascara]
USM Sétif		2-1 ASPC Tlemcen 	[aet] [stade du 8 mai 1945, Setif]
WA Boufarik		3-1 CR Belouizdad	[stade Mohamed Reggaz, Boufarik]
AS Ain M'lila		0-1 IRB Khenchla 	[aet] [stade freres Deman Debih, Ain M'lila]
GC Mascara		1-0 CR Témouchent 	[aet] [stade unité africaine, Mascara]
RC Mzab			0-0 NA Hussein Dey 	[aet; NAHD on pen] [stade communal Ghardaia]
CRB Bougtob		1-1 CS Constantine 	[aet; pen 1-3] [stade communal Bougtob]
MCB Oued El Alleug 	0-4 HB Chelghoum Laid	[stade freres Brakni, Blida]
ES Mostaganem		2-0 USM Annaba		[stade Hamou Maroki, Mostaganem]
[Mar 23]
CA Batna		4-0 WA Mostaganem	[stade Mustapha Sefouhi, Batna]
AS Firmé 		0-6 USM Alger		[stade Maâmar Sahli, Chlef]
[Mar 27]
IB Khemis El Khechna	3-1 MC Oran		[stade communal Khemis el-Khechna]
[Mar 31]
ASM Oran		1-1 USM Aïn Beïda 	[aet; pen 6-5] [stade Habib-Bouakeul, Oran]
CRB Ain Sefra		awd MSP Batna 		[awarded 3-0 MSPB forfait] [stade communal Naama]

1/16 Finals
[Apr ?]
JSM Skikda 		2-2 USM Alger 		[aet; pen 2-3] [stade Benabdelmalek, Constantine]
CRB Mecheria 		1-1 MC Alger 		[aet; pen 3-4] [stade Guesbaoui Mechria, Mecheria]
CA Batna 		2-0 NA Hussein Dey 	[stade Mustapha Sefouhi, Batna]
IRB Khemis El Khechna 	0-3 JS Kabylie 		[aet] [stade Zerrouki Abdelkader, Khemis El Khechna]
MC Saïda 		n/p ES Guelma 		Forfait de l'ES Guelma [stade freres Bracci, Saïda]
NRB Gouray		1-2 WA Tlemcen 		[stade Ennassr, Bechar]
CRB Ain Sefra		0-1 WA Boufarik 	[aet] [stade communal, Aïn Sefra]
OMR El Anasser 		4-0 US Chaouia 		[stade 20 août 1955, Alger]
IRB Khenchela 		3-1 MB Rouissat  	[stade coummunal, Khenchela]
NR Boussmail		0-0 CS Constantine 	[aet; pen 5-4] [stade municipal Bou Ismaïl]
MB Bouira		1-0 ASM Oran 		[aet] [stade Saïd Bourouba, Bouira]
HB El Bordj		1-0 IRM Béchar		[stade freres Bessafi, El Bordj]
USM Sétif		awd CR Sidi Naïl 	[awarded 3-0; CRSN forfait] [stade du 8-Mai-1945, Sétif
HB Chelghoum Laid 	1-0 ES Mostaganem	[stade 11 décembre 1961, Chelghoum Laid]
IR Ouled Naïl		0-0 GCR Mascara		[aet; pen 11-12] [stade communal, Djelfa]
[May 6]
Hamra Annaba		1-1 USM Blida		[aet; pen 2-4] [stade Abdelkader Chabou, Annaba]

1/8 Finals
[May 15]
HB El Bordj 		1-1 IRB Khenchela 	[aet; pen 6-7] [stade Stade Freres Bessafi, El Bordj]
HB Chelghoum-Laid 	1-1 GC Mascara 		[aet; pen 4-2] [Stade Bendjabalah Said, Chelghoum Laid]
USM Sétif 		0-0 USM Blida 		[aet; pen 3-2] [Stade 8 mai 1945, Sétif]
WA Boufarik 		3-1 OM Ruisseau		[Stade 20 août 1955, Alger]
[May 16]
MC Alger 		2-1 MB Bouira  		[aet] [Stade communal, Bouira]
[May 19]
CA Batna 		1-0 JS Kabylie		[Stade Mustapha Sefouhi, Batna]
MC Saida 		0-1 WA Tlemcen		[Stade freres Bracci, Saïda]
[Jun 7]
USM Alger 		awd CS Constantine	[awarded 3-0] [Stade Omar Hamadi (Bologhine), Alger]

Quarterfinals [Jun 29]
USM Setif     		1-2 WO Boufarik    	[stade 1 novembre 1954, Tizi Ouzou]
  [Hamouche 64; Boughrab 1, Hassab 85]
WA Tlemcen      	0-1 USM Alger      	[aet] [stade Hamou Maroki, Mostaganem]
  [Hadj Adlane 102]
IRB Khenchella        	1-0 MC Alger  	   	[aet] [stade 8 mai 1954, Setif]
  [Slatni 113]
HB Chelghoum-Laid      	1-1 CA Batna       	[aet, 4-5 pen] [stade chahid Hamaloui, Constantine]
  [Laazazi 57; Djenane 75]

[HB Chelghoum-Laid and IRB Khenchella from 2nd, USM Sétif from 3rd division]

Semifinals [Jul 2]
WO Boufarik     	0-1 USM Alger      	[aet] [stade 1 novembre 1954, Tizi-Ouzou]
  [Hadj Adlane 119]
CA Batna        	0-0 MC Alger	  	[aet; pen 4-3] [stade 8 mai 1945, Setif]
  
Final [Jul 5; att: 35,000; Ref: Oussaci, Belbordj, Belbah]
USM Alger       	1-0 CA Batna
  [Tarek Ghoul 52]

USM Alger : Belgherbi (Gk), Hamdoud, Hamdani, Tizaouine, Ghoul, Djahnine, Hadj Adlane
            Dziri (Cap), Zekri (Khoun 77), Ait Belkacem (Smati 62), Mehdaoui (Menad 91).
	    Coach : Mustapha Heddane

CA Batna : Messaoud (Gk), Mezedjri, Bouarrara, Aribi, Khellout, Saker, M. Dob (Kaoua 74), 
	   Koulib (Dahgal 81), Aissaoui (Ziadi 83), Guechir (Cap), Djenane.
	   Coach: Belkacem Mokdadi, Mustapha Aggoune 

Championnat National Division 2

Groupe centre

 1.USM Blida		30  21	6  3  58-14  69 Promoted
 ----------------------------------------------
 2.JS Bordj Menael	30  17	8  5  43-17  59
 3.OM Ruisseau		30  13	9  8  39-27  48
 4.ASO Chlef		29  12	9  8  32-22  45
 5.RC Kouba		29  11	7 11  36-34  40
 6.SKAF El Khemis	30  10	9 11  32-30  39
 7.RC M'zab		30  11	6 13  28-33  39
 8.IRB Hadjout		30  10	8 12  32-28  38
 9.OM Médéa		29   9 11  9  27-28  38
10.E Sour El Ghozlane	30  10	8 12  25-29  38
11.IB Khemis El Khechna	29  10	8 11  33-41  38
12.ESM Boudouaou	29  10	8 11  33-42  38
13.RC Arba		30   9 10 11  22-28  37
14.ES Berrouaghia	30   9 10 11  22-29  37
-----------------------------------------------
15.NRB Berriane		28   5	6 16  19-46  21 Relegated
16.CR Sidi Naïl		29   4	5 20  15-45  17 Relegated

Known results

Round 1 [Sep 27]
RC Kouba		0-0 E Sour El-Ghozlane
OM Médea		0-0 SKAF El-Khemis
NRB Bériane		0-0 JS Bordj Ménaiel
IRB Hadjout		0-0 ASO Chlef
USM Blida		6-0 ESM Boudouaou
IB Khemis El-Khechna	1-0 ES Berrouaghia
ARB Arba		1-1 OM Ruisseau
CR Sidi Nail		1-2 RC M'Zab

Round 2 [Oct 3]
SKAF El Khemis   	 -  RC Kouba
ASO Chelf  		 -  OM Médea
JS Bordj Ménail   	 -  IRB Hadjout
ESM Boudouaou   	 -  NRB Bériane
RC M'Zab   		 -  USM Blida
ES Berrouaghia   	 -  CR Sidi Nail
OM Ruisseau   		 -  IB Khemis El-Khechna
E Sour El-Ghozlane   	 -  ARB Arba

Groupe Est

 1.ES Sétif		30  19	8  3  52-18  65 Promoted
 ----------------------------------------------
 2.USM Annaba		30  18	9  3  44-17  63
 3.IRB Khenchela	30  13	9  8  47-32  48
 4.US Biskra		30  14	5 11  36-20  47
 5.JSM Béjaia		30  12 10  8  23-19  46
 6.ES Guelma		30  12	5 13  32-18  41
 7.CB Mila		30  10	8 12  32-15  38
 8.E Collo		30   8 14  8  25-19  38
 9.MSP Batna		29  10	8 11  37-39  38
10.JJ Azzaba		30   8 13  9  29-29  37
11.MC El Eulma		30   9 10 11  36-41  37
12.HB Chelghoum Laid	30   8 11 11  22-21  35
13.MB Tlidjen		29  10	4 15  27-37  34
14.JSM Tébassa		30   9	7 14  27-37  34
-----------------------------------------------
15.JSM Skikda		29   7 11 11  22-28  32 Relegated
16.E Tébessa		29   1	7 21  14-55  10 Relegated

Known results

Round 1 [Sep 27]
ES Sétif		2-0 MB Tlidjen
USM Annaba		1-0 US Biskra
IRB Khenchela		2-0 JSM Skikda
WMM Tebessa		1-2 MSP Batna
E Collo			0-2 JSM Bejaïa
CB Mila			2-1 JSM Tebessa
JJ Azzaba		0-0 ES Guelma
HB Chelghoum Laid	3-0 MC El-Eulma

Round 2 [Oct 3]
US Biskra		 -  ES Sétif
JSM Skikda		 -  USM Annaba
MSP Batna		 -  IRB Khenchela
JSM Bejaïa		 -  WMM Tebessa
JSM Tebessa		 -  E Collo
ES Guelma		 -  CB Mila
MC El-Eulma		 -  JJ Azzaba
MB Thlijén		 -  HB Chelghoum Laid		

Round 3 [Oct 10]
no data

Round 4 [Oct 18]
MSP Batna		0-1 ES Sétif
ES Guelma		3-1 WMM Tebessa
MC El-Eulma		1-0 E Collo
JSM Skikda		0-0 US Biskra
MB Thlijén		2-1 JJ Azzaba
JSM Bejaïa		2-0 USM Annaba
JSM Tebessa		0-1 IRB Khenchela
HB Chelghoum Laid	0-0 CB Mila

Round 15 [Dec 15]
ES Sétif		2-0 MB Thlijén
USM Annaba		1-0 US Biskra
USM Khenchela		2-0 JSM Skikda
WMM Tébessa		1-2 MSP Batna
E Collo			0-2 JSM Béjaia
CB Mila			2-1 JSM Tébassa
jj Azzaba		0-0 ES Guelma
HB Chelghoum Laid	3-0 MC El-Eulma

Round 30 [May 23]
USM Annaba		1-1 ES Sétif
E Collo			8-0 MSP Batna
CB Mila			2-0 JSM Bejaïa
JJ Azzaba		1-0 JSM Tébessa
HB Chelghoum Laid	3-0 ES Guelma
MC El Eulma		4-0 MB Tlidjen
USM Khenchla		4-1 US Biskra
E Tébessa		n/p JSM Skikda

Groupe Ouest

 1.ES Mostaganem	30  18	9  3  58-19  61 Promoted
 ----------------------------------------------
 2.ASM Oran		30  13 11  6  33-26  50
 3.CRB Mécheria		30  13 10  7  35-22  49
 4.SCM Oran		30  15	4 11  42-32  49
 5.CR Témouchent	30  15	4 11  27-20  49
 6.MC Saida		30  11 11  8  34-26  44
 7.GC Mascara		30  12	7 11  35-29  43
 8.USM Bel-Abbes	30  12	5 13  34-34  39
 9.CRB Mazouna		30  11	5 14  37-41  38
10.IRB Sougueur		30  10	8 12  23-31  38
11.RC Relizane		30  10	7 13  40-41  37
12.JSM Tiaret		30   9	8 13  27-30  35
13.CRB Bougtob		30   9	7 14  28-35  34
14.CC Sig		30   9	5 16  29-34  32
-----------------------------------------------
15.IS Tighennif		30   8	8 14  23-43  32 Relegated
16.OM Arzew		30   5	8 17  33-50  22 Relegated

Known results

Round 1 [Sep 27]
CRB Mazouna		1-0 RC Relizane
IS Tighennif		0-0 CC Sig
USM Bel-Abbés		2-0 IRB Sougueur
SCM Oran		2-1 CR Témouchent
CRB Mécheria		2-0 CRB Bougtob
OM Arzew		1-2 ASM Oran
JSM Tiaret		1-0 GC Mascara
MC Saida		0-0 ES Mostaganem

Round 2 [Oct 3]
CC Sig			1-0 CRB Mazouna
IRB Sougueur		0-0 IS Tighennif
CR Témouchent		1-0 USM Bel-Abbés
CRB Bougtob		2-1 SCM Oran
ASM Oran		0-0 CRB Mécheria
GC Mascara		awd OM Arzew		[awarded 0-3, originally 2-0]
ES Mostaganem		1-0 JSM Tiaret
RC Relizane		1-2 MC Saida

Round 3 [Oct 11]
CRB Mazouna		1-0 IRB Sougueur
IS Tighennif		0-1 CR Témouchent
USM Bel-Abbes		2-0 CRB Bougtob
SCM Oran		3-2 ASM Oran
CRB Mécheria		0-0 GC Mascara
OM Arzew		0-3 ES Mostaganem
JSM Tiaret		2-1 MC Saida
CC Sig			1-1 RC Relizane

Round 4 [Oct 18]
CR Temouchent		1-0 CRB Mazouna
CRB Bougtob		1-0 IS Tighennif
ASM Oran		1-0 USM Bel-Abbès
GC Mascara		2-0 SCM Oran
ES Mostaganem		3-1 CRB Mécheria
MC Saida		2-1 OM Arzew
RC Relizane		1-1 JSM Tiaret
IRB Sougueur		2-1 CC Sig

Round 5 [Oct 25]
CRB Mazouna		2-0 CRB Bougtob
IS Tighennif		2-2 ASM Oran
USM Bel-Abbès		1-1 GC Mascara
SCM Oran		1-0 ES Mostaganem
CRB Mécheria		1-1 MC Saida
OM Arzew		awd JSM Tiaret		[awarded 0-3, originally 2-2]
CC Sig			3-1 CR Témouchent
IRB Sougueur		1-1 RC Relizane


Promoted : Hydra AC (Groupe centre), SA Mohammadia (Groupe ouest), 
           IRB El Hadjar (Groupe Constantine), CA Bordj Bou Arreridj (Groupe Batna)
	   IRM Bechar (Groupe Bechar), IR Ouled Nail (Groupe Ouargla)


1995/96.

1997/98.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Djamil Merad, Lars Aarhus, Hakim Bederr, Ian King, Mohamed Lokbani, Sofiane Benazzouz and Miguel Alvim Gonzalez for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 14 Jan 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.