Algeria 1997/98


Championnat National Division 1
Coupe Nationale
Coupe de la Ligue
Championnat National Division 2

Championnat National Division 1

[Season only started on Jan 1, 1998]

Tables:

Group A:

 1.USM El Harrach  14  6  7  3 17- 7 25  Championship Playoff
 2.CS Constantine  14  7  4  3 16-11 23  [-2] Third Place Playoff  [*]
 3.WA Tlemcen      14  6  3  5 17-12 21
 4.MC Oran         14  5  3  6 20-19 18
 5.CA Batna        14  4  6  4 14-14 18
 6.CR Belouizdad   14  5  2  7 17-19 17
 7.MO Constantine  14  4  3  7 11-19 15  Relegation Playoff
 8.US Chaouia      14  2  6  6  9-18 12  Relegated

[*] CSC have two point deducted, for refusing to play in round 1 and 14.

Group B:

 1.USM Alger       14  6  7  1 16-10 25  Championship Playoff
 2.JS Kabylie      14  6  4  4 14-11 22  Third Place Playoff
 3.ES Mostaganem   14  6  3  5 20-16 21
 4.ES Sétif        14  4  6  4 15-15 18
 5.MC Alger        14  3  7  4  8-11 16
 6.AS Ain M'Lila   14  2  9  3  8-11 15
 7.WA Boufarik     14  1  9  4  8-11 12  Relegation Playoff
 8.USM Blida       14  1  9  4  9-13 12  Relegation Playoff


Round 1 [Jan 1]
Group A
CA Batna   	2-0 CR Belouizdad
US Chaouia   	0-0 MC Oran
CS Constantine  awd MO Constantine   	[CSC withdrew; awarded 0-3]
WA Tlemcen   	2-0 USM El-Harrach
Group B
ES Sétif   	3-1 AS Ain M'lila
USM Blida  	0-1 ES Mostaganem
WA Boufarik   	1-0 JS Kabylie
USM Alger  	0-0 MC Alger

Round 2 [Jan 8]
Group A
WA Tlemcen   	2-0 CA Batna
CR Belouizdad   2-0 US Chaouia   
MC Oran   	awd CS Constantine   	[awarded 0-3, because of ineligible players MCO  
USM El-Harrach  1-0 MO Constantine    	Amrane and Ait Zeggache; orginally 2-0]
Group B
USM Alger  	2-0 ES Sétif
AS Ain M'lila  	0-0 USM Blida
ES Mostaganem   2-1 WA Boufarik
MC Alger   	1-1 JS Kabylie		[Jan 9]

Round 3 [Jan 15]
Group A
US Chaouia   	0-0 WA Tlemcen
CS Constantine  2-1 CR Belouizdad
MO Constantine  2-0 MC Oran		[Jan 16]
CA Batna   	0-0 USM El-Harrach
Group B
USM Blida  	1-1 USM Alger
WA Boufarik   	0-0 AS Ain M'lila
JS Kabylie   	2-0 ES Mostaganem
ES Sétif   	2-1 MC Alger

Round 4 [Jan 22]
Group A
CA Batna   	1-1 US Chaouia
WA Tlemcen   	0-1 CS Constantine
CR Belouizdad   5-0 MO Constantine   
USM El-Harrach  1-1 MC Oran
Group B
ES Sétif   	1-1 USM Blida
USM Alger  	3-2 WA Boufarik
AS Ain M'lila  	1-1 JS Kabylie
MC Alger   	1-0 ES Mostaganem

Round 5 [Jan 26]
Group A
CS Constantine  2-0 CA Batna
MO Constantine  1-1 WA Tlemcen		[Feb 27]   
MC Oran   	1-0 CR Belouizdad    
US Chaouia   	2-2 USM El-Harrach
Group B
WA Boufarik   	1-1 ES Sétif  
JS Kabylie   	0-0 USM Alger   
ES Mostaganem   1-1 AS Ain M'lila 
USM Blida  	1-1 MC Alger		[Feb 27] 

Round 6 [Mar 5]
Group A
US Chaouia   	1-1 CS Constantine
CA Batna   	0-0 MO Constantine
WA Tlemcen   	1-2 MC Oran
USM El-Harrach  1-1 CR Belouizdad   	[played May 28]
Group B
USM Blida  	1-1 WA Boufarik		[Mar 6]
ES Sétif   	2-0 JS Kabylie		
USM Alger  	3-2 ES Mostaganem	
MC Alger   	0-0 AS Ain M'lila	[Mar 6]

Round 7 [Mar 30] 
Group A
MO Constantine  1-0 US Chaouia		
MC Oran   	5-2 CA Batna  		[Apr 20]
CR Belouizdad   2-0 WA Tlemcen
CS Constantine  0-0 USM El-Harrach	[Apr 20] 
Group B
JS Kabylie   	1-0 USM Blida 
ES Mostaganem   2-2 ES Sétif 
AS Ain M'lila  	1-1 USM Alger 
WA Boufarik   	0-1 MC Alger   

Round 8 [Apr 16]
Group A
CR Belouizdad   0-0 CA Batna
MO Constantine  awd CS Constantine   	[Apr 17; awarded 0-3, because of ineligible players MOC
MC Oran   	5-2 US Chaouia         	 Berrahou and Senouci originally 0-0]
USM El-Harrach  3-1 WA Tlemcen
Group B
ES Mostaganem   4-1 USM Blida  
MC Alger   	0-1 USM Alger		[Apr 17]
JS Kabylie   	1-0 WA Boufarik
AS Ain M'lila  	2-1 ES Sétif

Round 9 [Apr 23]
Group A
CA Batna   	0-0 WA Tlemcen  
US Chaouia   	2-1 CR Belouizdad
CS Constantine  1-0 MC Oran 		[Apr 24]
MO Constantine  1-1 USM El-Harrach 
Group B
ES Sétif   	1-3 USM Alger  		[May 11]
USM Blida  	0-0 AS Ain M'lila	[Apr 24]
WA Boufarik   	1-1 ES Mostaganem
JS Kabylie   	3-0 MC Alger   

Round 10
Group A
CR Belouizdad   1-0 CS Constantine
USM El-Harrach  3-0 CA Batna
MC Oran   	3-0 MO Constantine
WA Tlemcen   	1-0 US Chaouia
Group B
MC Alger   	0-0 ES Sétif
USM Alger  	1-1 USM Blida  		[May 18]
AS Ain M'lila  	1-1 WA Boufarik
ES Mostaganem   2-1 JS Kabylie

Round 11 [May 14]
Group A
US Chaouia   	awd CA Batna   		[awarded 0-3 because of ineligible player USC, 
CS Constantine  2-1 WA Tlemcen		 Alaoua Edhaoui, originally 1-0]
MO Constantine  3-1 CR Belouizdad 	[May 15] 
MC Oran   	0-0 USM El-Harrach
Group B
USM Blida  	0-0 ES Sétif
WA Boufarik   	0-0 USM Alger 
ES Mostaganem   3-1 MC Alger 
JS Kabylie   	2-0 AS Ain M'lila  

Round 12 [May 21]
Group A
CR Belouizdad   4-2 MC Oran
CA Batna   	1-1 CS Constantine
USM El-Harrach  1-0 US Chaouia
WA Tlemcen   	1-0 MO Constantine
Group B
USM Alger  	0-0 JS Kabylie		[May 22]
MC Alger   	2-0 USM Blida
AS Ain M'lila  	1-0 ES Mostaganem
ES Sétif   	0-0 WA Boufarik

Round 13 [May 28,29]
Group A
CR Belouizdad   0-2 USM El-Harrach	[Jun 1]
MO Constantine  0-2 CA Batna
MC Oran   	1-2 WA Tlemcen
CS Constantine  0-0 US Chaouia
Group B
WA Boufarik   	0-0 USM Blida
JS Kabylie   	2-1 ES Sétif
ES Mostaganem   2-0 USM Alger
AS Ain M'lila  	0-0 MC Alger

Round 14 [Jun 11,12]
Group A
WA Tlemcen   	5-0 CR Belouizdad
US Chaouia   	1-0 MO Constantine
CA Batna   	3-0 MC Oran
USM El-Harrach  abd CS Constantine   	[awarded 3-0, abandoned in 80' at 1-0]
Group B
MC Alger   	0-0 WA Boufarik
USM Blida  	abd JS Kabylie   	[awarded 3-0 abandoned in 33' at 1-1]
ES Sétif   	1-0 ES Mostaganem
USM Alger  	1-0 AS Ain M'lila

Tables:

Group A:

 1.USM El Harrach  14  6  7  3 17- 7 25  Championship Playoff
 2.CS Constantine  14  7  4  3 16-11 23  [-2] Third Place Playoff  [*]
 3.WA Tlemcen      14  6  3  5 17-12 21
 4.MC Oran         14  5  3  6 20-19 18
 5.CA Batna        14  4  6  4 14-14 18
 6.CR Belouizdad   14  5  2  7 17-19 17
 7.MO Constantine  14  4  3  7 11-19 15  Relegation Playoff
 8.US Chaouia      14  2  6  6  9-18 12  Relegated

[*] CSC have two point deducted, for refusing to play in round 1 and 14.

Group B:

 1.USM Alger       14  6  7  1 16-10 25  Championship Playoff
 2.JS Kabylie      14  6  4  4 14-11 22  Third Place Playoff
 3.ES Mostaganem   14  6  3  5 20-16 21
 4.ES Sétif        14  4  6  4 15-15 18
 5.MC Alger        14  3  7  4  8-11 16
 6.AS Ain M'Lila   14  2  9  3  8-11 15
 7.WA Boufarik     14  1  9  4  8-11 12  Relegation Playoff
 8.USM Blida       14  1  9  4  9-13 12  Relegation Playoff

[NB: goal differences uncertain, WAB and USMB were reported to have finished
     with a -2 goal difference]

Relegation Playoff Group B [Jun 18]
WA Boufarik   		0-2 USM Blida
WAB relegated

Championship Final [Jun 29]
USM El-Harrach  	3-2 USM Alger
   [Diab 69, Boutaleb 73 (pen), Benchikha 80; Zouani 36, Manga 65]

USM El-Harrach : Ould Mata (Gk), Yahia, Benaissi, Kasri, Kabri, Diab
		 Fekid, Meraga (Rahem 61), Kerrache (Boutaleb 64)
		 Lounici (Cap), Bencheikha (Ould Ameur 84)
		 Coach : Mustapha Heddane
USM Alger : Belmellat (Gk), Hamdoud, Boumrar, Hamdani (Cap)(Tizarouine 87)
	    Zeghdoud, Meftah, Manga, Dziri, Smati, R. Zouani (Hadj Adlane 68)
	    Djahnine (Mehdaoui 81).
	    Coach: Younès Ifticène

winners play Champions Cup, losers play CAF Cup

Third Place Playoff [Jun 22]
CS Constantine   	n/p JS Kabylie
both clubs did not show; winners would have qualified for Arab Champions Cup.

Relegation Playoff [Jun 22]
MO Constantine   	2-0 USM Blida
USMB relegated

NB: at the end of the season no relegation took place as the first level
    was reorganized in 2 groups of 14 teams each for 1998/99; all 16 teams
    remained at the top level and the top-4 of all three second division
    groups earned promotion.  The background behind this decision is that
    for the 1999/2000 season the Algerian FA will start a new, professional
    division, and they wanted a wide range of clubs to have the chance to
    become members of it.

Top scorers
7 Hamid Merakchi	ES Mostaganem
6 Issaad Bourahli	CS Constantine
5 Mourad Aït Tahar	JS Kabylie 

Coupe Nationale

1/32 Finals
[Mar 16]
JS Bordj Menaïl		0-1 US Chaouia [aet]	[stade Saleh Takdjerad, Bordj Menaïl]
USM Aïn Beïda		1-0 IRB Sougueur	[stade à Aïn Beïda]
WRB Sehaoula		1-0 CR Belouizdad	[stade communal Chahid Rebbache, Sehaoula]
USM Khenchela		0-0 MC Alger		[aet, pen 4-3; stade Chahid Hemmam Amar, Khenchela]
CS Souk Naamane		4-1 GC Mascara		[stade Chelghoum Laïd]
CR Beni-Thour		0-3 ES Mostaganem	[stade Communal, Ouargla]
CR Temouchent		0-1 MO Constantine	[stade Embarek Boucif, Aïn Temouchent]
AS Khroub		1-1 Hydra AC 		[aet; HAC on pen][stade Khroub]
IRB Laghouat		5-2 ES Berrouaghia	[stade OPOW Laghouat]
IR Ouled Naïl		0-2 USM Annaba		[stade OPOW Djelfa]
CRB El Attaf		0-0 CRB Bougtob		[aet; CRBEA on pen][stade El Attaf]
CRB Mecheria		2-0 CC Sig 		[aet] [stade Mecheria]
CRB Naama		2-3 JS Kabylie		[stade du 5 juillet, Naâma]
MB Bouira		1-0 ASM Oran		[stade Bouira]
MC Khemis El Khechna	1-0 AS Aïn M'lila	[stade Khemis El Khenchna]
MC El Eulma		3-0 RC Relizane		[stade El-Eulma]
IRB Hadj Bahouss	0-1 HAMR Annaba		[stade El-Bayadh]
WA Constantine		0-5 USM Alger		[stade Benabdelmalek Ramdhane, Constantine]
IRM Béchar		2-1 ASC Bordj Bou Arr. 	[stade Ennassr, Béchar]
MB Rouissat		0-4 USM El Harrach	[stade OPOW Ouargla]
AS Maghnia		2-1 USM Sétif		[stade freres Nouali, Maghnia]
NB Bou Ismaïl (D3)	0-2 USM Blida (D1)	[stade Bousmail]
E Collo			0-0 JSM Bejaia 		[aet; Collo on pen] [stade Ben Djamaa Amar, collo]
ESM Koléa		0-1 MB Tlidjène [aet]	[stade Kolea]
JS Jijel		1-0 NA Hussein Dey	[stade colonel Amirouche, Djidjel]
CRB El Amria		awd NRB Gourey 		[awarded 3-0; NRBG forfait] [stade chahid Godmene Bouameur, El-Amria]
NRB Touggourt		2-1 CA Batna		[stade touggourt]
MC Mekhadma		0-2 IRB El Hadjar	[stade opow Ouargla]
AS Bordj Ghedir		0-0 WA Mostaganem 	[aet; WAM on pen] [stade M'Sila]
[Mar 18]
JSM Tiaret		4-1 WA Boufarik		[stade OPOW Kaid Ahmed, Tiaret]
[Mar 27]
MC Oran			2-1 ES Sétif		[stade chahid Ahmed Zabana, Oran]
CS Constantine		0-0 WA Tlemcen 		[aet; pen 1-4] [stade chahid Hamlaoui, Constantine]

1/16 finals
[Mar 26]
USM Ain Beida		1-0 US Chaouia		[stade 24 avril, Ain Beida]
WB Sehaoula		0-2 JSM Tiaret		[stade communal Chahid Rebbache, Sehaoula]
CS Souk Naamane		1-1 USM Khenchela 	[aet; pen 3-1] stade communal de souk Naamane (Oum El Bouaghi)
ES Mostaganem		0-0 MO Constantine 	[aet; pen 1-4] stade opow de mostaganem
IRB Laghouat		1-1 Hydra AC 		[aet; pen 8-7] stade opow de laghouat
CRB El Attaf		0-1 USM Annaba		[stade communal d' el attaf
CRB Mecheria		2-1 JS Kabylie		[stade 24 avril de mecheria
MB Bouira		1-1 MC Khemis El Khechna [aet; pen 2-4] stade said bourouba de bouira
Hamra Annaba		3-0 MC El Eulma		[stade du 19 mai 1956, Annaba]
IRM Béchar		0-2 USM Alger		[stade 20 aout 1955, Bechar]
AS Maghnia		2-4 USM El Harrach	[aet] [stade communal freres Nouali, Maghnia]
Entente Collo		0-0 USM Blida		[aet; pen 4-3] [stade communal Ben Djamaa Amar, Collo]
JS Jijel		0-0 MB Tlidjène		[aet; pen 4-5] [stade communal colonel Amirouche, Djidjel]
IRB El Hadjar		1-0 WA Mostaganem	[stade communal, El-Hadjar]
[Apr 10]
CRB El Amria		0-1 MC Oran		[stade munucipal chahid Godmene Bouameur, El-Amria]
NRB Touggourt		0-2 WA Tlemcen 		[stade communal, Touggourt]


1/8 finals
IRB El Hadjar		0-1 WA Tlemcen		[stade El Hadjar]
MO Constantine		2-0 USM Alger		[stade Chahid Hamlaoui, Constantine]
USM Annaba		1-0 USM El Harrach	[stade du 19 mai 1956, Annaba]
Hamra Annaba		0-1 MC Oran		[stade du 19 mai 1956, Annaba]
IRB Laghouat		1-0 E Collo		[stade OPOW Laghouat]
USM Aïn Beïda		3-2 MC Khemis El Khechna [stade Ain Beida]
CS Souk Naamane 	1-3 JSM Tiaret		[stade Souk Naamane]
MB Tlidjen		3-2 CRB Mecheria	[aet][stade thlydjen]

Quarterfinals

1st leg [Apr 27]
IRB Laghouat		0-2 USM Annaba		[stade communal, Ouargla]
  [Fellahi 2, Saifi 75]	
USM Ain Beida		4-3 JSM Tiaret		[stade d'Ain Beïda]
  [Amiar 60,65, Khercheche 78, Hamzaoui 97; Benzineb 46,56, Benyezzi 48]
MB Tlidjen		1-2 MC Oran		[Stade de Tébessa]
  [Bourouba 40; Boukessassa 5,45]	
MO Constantine		2-1	WA Tlemcen	
  [Bendida 9, Berrahou 71; Bettedj 90]		[stade chahid Hamloaui, Constantine]

2nd leg [May 4]
USM Annaba		1-0 IRB Laghouat	[stade 19 mai 1956, Annaba]
  [Bentissa 25]	
JSM Tiaret		2-2 USM Ain Beida	[stade frères Braci, Tiaret]
  [Bouzekri 45, Benyezzi 90; Fodil 68, Kherkheche 83]
MC Oran			2-0 MB Tlidjen		[stade Ahmed Zabana, Oran]
  [Kada 27, Meziane 42]	
WA Tlemcen		1-0 MO Constantine	[stade Akid Lotfi, Tlemcen]
  [Cheikh Tal 3]

Semifinals
1st leg [May 18]
USM Annaba      	1-3 WA Tlemcen
  [Kebadji 7; Djelti 21, Brahimi 32 Dahleb 35]
MC Oran         	3-0 USM Ain Beida
  [Boukessassa 3,40, Rahou 90]
2nd leg  [Jun 1]
WA Tlemcen		6-0 USM Annaba
  [Brahimi 44, Aidara 47, Hadjili 69, Dahleb 76, 
   Kherbouche 85, Fares Laouni 90]
USM Ain Beida		2-1 MC Oran
  [Harnane 41, Amiar 62; Meziane 6]

Final [Jul 5]
MC Oran           0-1  WA Tlemcen
   [3' Mal Ali Dahleb]

WAT: Mezaïr-Kherris, Yadel, Hebri, Kherbouche,-Loukili, Hachemi, Bettadj
     (Kendoussi 83),Brahimi (Belhouari 90)-Djelti (Aidara 63), Dhaleb

MCO: Saoula-Kherif, Haddou, Benamara, Osmane (Mazri 46)- Cherif El Ouzzani,
     Benzerga (Zerrouki 70), Gaïd, Meziane-Boukessassa, Ben Rahou

sent off: Hachemi 90 (WAT)
yellow cards: Yadel 44, Habri 48, Hachemi 60, Kherris 77, Aidara 85 (WAT) Mazri 34, Zerrouki 77 (MCO)
played at stade 5 Juillet, Algiers
referee: Haomoudi linesmen: Kerai, Abdellah

Coupe de la ligue

1/32 Finals
[Oct 2]
Groupe Est						
CS Constantine		2-1 IRB El Hadjar  [aet] 	in Constantine
US Chaouia		3-2 JSM Tébessa	   [aet] 	in Oum El Bouaghi
MO Constantine		w/o US Biskra    [USB withdrew] in Constantine
MB Tlidjen		1-0 ES Guelma	   		in Tlidjène
AS Aïn M'lila		3-1 JJ Azzaba	   		in Aïn M'lila
USM Annaba		1-0 MB Batna	   		in Annaba
USM Aïn Beïda		1-4 IRB Khenchela  		in Aïn Beïda
CA Batna		3-2 HB Chelghoum-Laïd [aet] 	in Batna
Groupe Centre-Est
USM El Harrach		4-1 MB Rouisset			in El Harrach
JSM Béjaïa		w/o MC Khemis   [MCK withdrew]	in Béjaïa
MC Alger		2-0 MC El Eulma			in stade 5 Juillet 1962, Alger
JS Bordj Menail		1-0 ESM Boudouaou		in stade Salah Takedjrade
CR Belouizdad		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj	in stade 20 août 1955, Alger
NA Hussein Dey		w/o RC Mizab   [RCM withdrew]	in stade Mojhamed Benhaded, Kouba, Alger
JS Kabylie		2-1 E Collo			in Tizi-Ouzou
ES Sétif		3-0 CB Mila			in Sétif
Groupe Centre-Ouest
USM Alger		4-0 Hydra AC			in stade Omar Hamadi, Bologhine, Alger
ASO Chlef		2-5 SKAF Khemis Miliana		in Chlef
WA Boufarik		0-0 tab IRB Hadjout		in Boufarik
RC Kouba		0-0 tab NRB Berrouaghia		in stade Mojhamed Benhaded, Kouba, Alger
WA Mostaganem		1-0 RC Relizane			in Mostaganem
USM Blida		6-1 RC Arbaa			in Blida
ES Mostaganem		2-0 O Médéa			in Mostaganem
OMR El Anasser		1-1 tab E Sour El Ghozlane	in Alger
Groupe Ouest
MC Oran			w/o IRM Béchar [IRMB withdrew]	in Oran
ASM Oran		2-1 SCM Oran			in Oran
WA Tlemcen		3-0 MC Saida			in Tlemcen
GC Mascara		2-0 CR Témouchent		in Mascara
JSM Tiaret		2-2 IRB Sougueur      [pen 7-6]	in Tiaret
CRB Bougtob		2-1 CRB Mecheria		in Bougtob
CRB Mazouna		2-1 USM Bel-Abbès		in Mazouna
CC Sig			1-3 SA Mohammadia		in Sig

1/16 finals [Oct 6]
Groupe Est
CS Constantine		2-0 US Chaouia			in Constantine
MO Constantine		2-0 MB Tlidjen			in Constantine
AS Aïn M'lila		0-1 USM Annaba			in Aïn M'lila
IRB Khenchela		0-1 CA Batna			in Khenchela
Groupe Centre-Est
USM El Harrach		5-1 JSM Béjaïa			in El Harrach
MC Alger		1-0 JS Bordj Menail		in stade 5 juillet 1962, Alger
CR Belouizdad		1-0 NA Hussein Dey		stade 20 août 1955, Alger
JS Kabylie		3-4 ES Sétif			in Tizi-Ouzou
Groupe Centre-Ouest
USM Alger		8-1 SKAF Khemis Miliana		in stade Omar Hamadi, Bologhine, Alger
WA Boufarik		1-2 RC Kouba			in Boufarik
USM Blida		1-0 WA Mostaganem		in Blida
ES Mostaganem		1-2 E Sour El Ghozlane		in Mostaganem
Groupe Ouest
MC Oran			2-2 ASM Oran [ASMO on pen]	in Oran
WA Tlemcen		1-3 GC Mascara			in stade Akid Lotfi, Tlemcen
JSM Tiaret		2-0 CRB Bougtob			in Tiaret
CRB Mazouna		1-1 SA Mohammadia [SAM on pen]  in Mazouna

Quarter finals [Oct 16]
Groupe Est
CA Batna		?-? MO Constantine		in Batna
Groupe Centre-Est
CR Belouizdad		0-1 MC Alger			in Alger
Groupe Centre-Ouest
USM Blida		1-0 USM Alger			in Blida
Groupe Ouest
ASM Oran		?-? JSM Tiaret			in Oran

Semifinals [Oct 27]
CA Batna		1-0 USM Blida			stade Mustapha Sefouhi, Batna
  [Meziani 19]
  [Ref: Belbah]
MC Alger		1-0 ASM Oran			stade 5 juillet 1962, Alger
  [Mecheri 2] 
  [Ref: Ben Dada]

Final [Nov 1; stade 5 juillet 1962, Alger; Att: 70.000]
MC Alger		1-0 CA Batna
  [Saifi 8]

MC Alger : Hamened, Khiat, Khennouf, Nechad, Fatahine, Derriche, Mechri (cap), 
           Saifi, Houhou, Benali (Benkedjoune), Doudène (Dob Fodil).
	   Coach: Zenir Abdelouahab
CA Batna : Smail, Khellout, Mezedjri, Arribi, Bouaâraâra, Djeffel, Abdellaoui (Dilmi), 
           Koulib, Meziane, Tebbal Mourad (Ziadi), Dob Mounir.
	   Coach : Ameur Djamil (Irak)

Ref:Dahou 
Ass: Belbeh, Kherrez

Championnat National Division 2

Groupe Est

 1.CA Bordj Bou Arr.	30  17  8  5  47-24  59 Promoted
 2.JSM Tébessa		30  17  5  8  30-26  56 Promoted
 3.JSM Béjaïa		30  15	8  7  46-33  53 Promoted
 4.USM Annaba		30  15	5 10  38-19  49 Promoted
 5.IRB Khenchela	30  12	6 12  34-26  42
 6.US Biskra		30  11	8 11  27-27  41
 7.USM Ain Beida	30  13	4 13  27-38  41
 8.MSP Batna		30  12	4 14  28-31  40
 9.MB Thlidjen		30  11	7 12  34-38  40
10.HB Chelghoum Laid	30  10	9 11  31-31  39
11.IRB El Hadjar	30  11	6 13  39-40  39
12.MC El Eulma		30  10 11 11  34-35  39
13.E Collo		30  10	6 14  26-29  36
14.CB Mila		30   9	7 14  23-35  34
15.JJ Azzaba		30  10	4 16  31-44  34
16.ES Guelma		30   5	5 20  22-49  20

no relegation

Round 1 [Dec 18]
MSP Batna		1-0 USM Annaba
ASC Bordj Bou Arréridj	1-3 MC El-Eulma
Entente de Collo	0-2 JSM Béjaia
JSM Tébassa		2-0 US Biskra
ES Guelma		0-0 MB Thlydjène
JJ Azzaba		0- CB Milla
HB Chelghoum Laid	0-1 IRB El-Hadjar
USM Ain Beida		2-0 IRB Khenchela

Round 2 [Dec 26]
JSM Bejaïa		2-2 ASC Bordj Bou Arreridj
MB Thlijen		1-2 JSM Tébessa
IRB Khenchela		0-2 HB Chelghoum-Laid
US Biskra		1-0 E Collo
CB Mila			1-0 ES Guelma
MC El-Eulma		3-2 MSP Batna
IRB El Hajdar		2-2 JJ Azzaba
USM Annaba		1-0 USM Aïn Beïda

Round 3 [Dec 29]
MSP Batna		0-0 JSM Bejaïa
ASC Bordj Bou Arreridj	1-0 US Biskra
E Collo			1-0 MB Thlijen
JSM Tébessa		1-0 CB Mila
ES Guelma		2-0 IRB El Hajdar
JJ Azzaba		4-1 IRB Khenchela
USM Annaba		4-1 MC El-Eulma
HB Chelghoum Laid	1-0 USM Aïn Beïda

Round 4 [Jan 1]
JSM Bejaïa		2-1 MC El-Eulma
HB Chelghoum Laid	1-0 USM Annaba
USM Aïn Beïda		1-0 JJ Azzaba 	[Played later]
IRB Khenchela		3-0 ES Guelma
IRB El Hajdar		2-0 JSM Tébessa
CB Mila			1-2 E Collo
MB Thlijen		3-0 ASC Bordj Bou.
US Biskra		2-0 MSP Batna

Round 5 [Jan 8]				
MSP Batna		1-0 MB Thlijen	
ASC Bordj Bou Arreridj	0-0 CB Mila	
E Collo			1-0 IRB El Hajdar	
JSM Tébessa		1-0 IRB Khenchela	
ES Guelma		0-1 USM Aïn Beïda	
JJ Azzaba		1-0 HB Chelghoum Laid
USM Annaba		4-0 JSM Bejaïa	
MC El-Eulma		1-0 US Biskra	
				
Roun 6 [Jan 16]				
US Biskra		1-1 JSM Bejaïa	
MB Thlijen		2-0 MC El-Eulma	
JJ Azzaba		0-2 USM Annaba	
HB Chelghoum Laid	2-0 ES Guelma	
USM Aïn Beïda		1-1 JSM Tébessa	
IRB Khenchela		1-0 E Collo	
IRB El Hajdar		0-0 ASC Bordj Bou Arreridj	
CB Mila			3-0 MSP Batna	
				
Roun 7 [Jan 22]				
ASC Bordj Bou Arreridj	1-0 IRB Khenchela	
E Collo			1-1 USM Aïn Beïda	
JSM Tébessa		1-0 HB Chelghoum Laid	
ES Guelma		3-0 JJ Azzaba	
JSM Bejaïa		1-0 MB Thlijen	
USM Annaba		3-0 US Biskra	
MC El-Eulma		0-0 CB Mila	
MSP Batna		1-0 IRB El Hajdar	
				
Roun 8 [Jan 30]				
MB Thlijen		0-0 US Biskra	
CB Mila			1-0 JSM Bejaïa	
IRB El Hajdar		0-0 MC El-Eulma	
ES Guelma		0-0 USM Annaba	
JJ Azzaba		1-0 JSM Tébessa	
HB Chelghoum Laid	0-0 E Collo	
USM Aïn Beïda		0-0 ASC Bordj Bou Arreridj	
IRB Khenchela		2-0 MSP Batna	
				
Roun 9 [Feb 5]				
MSP Batna		2-0 USM Aïn Beïda	
ASC Bordj Bou Arreridj	0-0 HB Chelghoum Laid	
E Collo			4-1 JJ Azzaba	
JSM Tébessa		3-0 ES Guelma	
USM Annaba		0-0 MB Thlijen	
MC El-Eulma		0-0 IRB Khenchela	
JSM Bejaïa		2-0 IRB El Hajdar	
US Biskra		1-1 CB Mila	
				
Roun 10 [Feb 13]				
HB Chelghoum Laid	1-0 MSP Batna	
JJ Azzaba		0-1 ASC Bordj Bou Arreridj	
ES Guelma		2-0 E Collo	
JSM Tébessa		1-0 USM Annaba	
USM Aïn Beïda		2-1 MC El-Eulma	
IRB Khenchela		1-1 JSM Bejaïa	
IRB El Hajdar		4-1 US Biskra	
CB Mila			1-0 MB Thlijen	
				
Roun 11 [Feb 19]				
MSP Batna		1-1 JJ Azzaba	
ASC Bordj Bou Arreridj	1-0 ES Guelma	
E Collo			1-1 JSM Tébessa	
USM Annaba		5-0 CB Mila	
MC El-Eulma		0-0 HB Chelghoum Laid	
JSM Bejaïa		2-0 USM Aïn Beïda	
US Biskra		0-0 IRB Khenchela	
MB Thlijen		3-1 IRB El Hajdar	
				
Roun 12 [Feb 26]				
ES Guelma		3-2 MSP Batna	
JSM Tébessa		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj	
E Collo			0-2 USM Annaba	
JJ Azzaba		2-0 MC El-Eulma	
HB Chelghoum Laid	3-3 JSM Bejaïa	
USM Aïn Beïda		1-0 US Biskra	
IRB Khenchela		2-3 MB Thlijen	
IRB El Hajdar		3-1 CB Mila	
				
Roun 13 [Mar 6]				
MSP Batna		1-0 JSM Tébessa	
ASC Bordj Bou Arreridj	3-2 E Collo	
USM Annaba		1-0 IRB El Hajdar	
MC El-Eulma		2-0 ES Guelma	
JSM Bejaïa		4-1 JJ Azzaba	
US Biskra		2-1 HB Chelghoum Laid	
MB Thlijen		4-1 USM Aïn Beïda	
CB Mila			 -  IRB Khenchela	
				
Roun 14 [Mar 13]				
ES Guelma		1-0 JSM Bejaïa	
ASC Bordj Bou Arreridj	2-1 USM Annaba	
JSM Tébessa		1-1 MC El-Eulma	
E Collo			 -  MSP Batna	
JJ Azzaba		0-0 US Biskra	
HB Chelghoum Laid	1-0 MB Thlijen	
USM Aïn Beïda		1-0 CB Mila	
IRB Khenchela		0-0 IRB El Hajdar	
				
Round 15 [Mar 20]				
MSP Batna		0-2 ASC Bordj Bou Arréridj	
MC El-Eulma		1-1 Entente Collo	
JSM Bejaïa		0-0 JSM Tébassa	
US Biskra		1-0 ES Guelma	
MB Thlijen		1-0 JJ Azzaba	
CB Mila			 -  HB Chelghoum Laid	
IRB El Hajdar		3-0 USM Ain Beida	
USM Annaba		2-0 IRB Khenchela	
				
Round 16 [Apr 3]				
USM Annaba		1-0 MSP Batna	
MC El-Eulma		1-1 ASC Bordj Bou Arreridj	
JSM Bejaïa		1-0 E Collo	
US Biskra		2-0 JSM Tébessa	
MB Thlijen		1-0 ES Guelma	
CB Mila			2–0 JJ Azzaba	
IRB El Hajdar		2-2 HB Chelghoum Laid	
IRB Khenchela		1-0 USM Aïn Beïda	
				
Round 17 [Apr 10]				
ASC Bordj Bou Arreridj	3-0 JSM Bejaïa	
JSM Tébessa		1-0 MB Thlijen	
HB Chelghoum Laid	1-0 IRB Khenchela	
E Collo			1-0 US Biskra	
ES Guelma		0-1 CB Mila	
MSP Batna		0-0 MC El-Eulma	
JJ Azzaba		0-2 IRB El Hajdar	
USM Aïn Beïda		2-0 USM Annaba	
				
Round 18 [Apr 17]				
JSM Bejaïa		2-0 MSP Batna	
US Biskra		0-0 ASC Bordj Bou Arreridj	
MB Thlidjen		2-1 E Collo	
CB Mila			1-1 JSM Tébessa	
IRB El-Hadjar		1-0 ES Guelma	
IRB Khenchela		3-2 JJ Azzaba	
MC El-Eulma		1-0 USM Annaba	
USM Aïn Beïda		2-0 HB Chelghoum Laid	
				
Round 19 [Apr 20]				
MC El-Eulma		2-2 JSM Bejaïa	
USM Annaba		1-0 HB Chelghoum Laid	
JJ Azzaba		3-0 USM Aïn Beïda	
ES Guelma		1-0 IRB Khenchela	
JSM Tébessa		2-1 IRB El Hadjar	
E Collo			2-0 CB Mila	
ASC Bordj Bou Arreridj	2-0 MB Thlidjen	
MSP Batna		2-0 US Biskra	
				
Round 20 [Apr 24]				
MB Thlijen		3-0 MSP Batna	
CB Mila			2-1 ASC Bordj Bou Arreridj	
IRB El Hadjar		3-1 E Collo	
IRB Khenchela		1-1 JSM Tébessa	
USM Aïn Beïda		1-0 ES Guelma	
HB Chelghoum Laid	0-1 JJ Azzaga	
JSM Bejaïa		2-1 USM Annaba	
US Biskra		5-0 MC El-Eulma	
				
Round 21 [Apr 3]				
JSM Bejaïa		2-0 US Biskra	
MC El-Eulma		awd MB Thlijen	    [awarded 3-0]
USM Annaba		3-0 JJ Azzaba	
ES Guelma		1-2 HB Chelghoum Laid	
JSM Tébessa		3-0 USM Aïn Beïda	
E Collo			1-0 IRB Khenchela	
ASC Bordj Bou Arreridj	4-0 IRB El Hajdar	
MSP Batna		1-0 CB Mila	
				
Round 22 [May 4]				
IRB Khenchela		1-0 ASC Bordj Bou Arreridj	
USM Aïn Beïda		0-2 E Collo	
HB Chelghoum Laid	3-2 JSM Tébessa	
JJ Azzaba		3-1 ES Guelma	
MB Thlijen		1-1 JSM Bejaïa	
US Biskra		0-0 USM Annaba	
CB Mila			2-1 MC El-Eulma	
IRB El Hajdar		2-0 MSP Batna	
				
Round 23 [May 8]				
US Biskra		1-0 MB Thlijen	
JSM Bejaïa		3-0 CB Mila	
MC El-Eulma		1-0 IRB El Hajdar	
USM Annaba		2-1 ES Guelma	
JSM Tébessa		1-0 JJ Azzaba	
E Collo			1-1 HB Chelghoum Laid	
ASC Bordj Bou Arreridj	3-1 USM Aïn Beïda	
MSP Batna		1-0 IRB Khenchela	
				
Round 24 [May 15]				
USM Aïn Beïda		0-0 MSP Batna	
HB Chelghoum Laid	1-1 ASC Bordj Bou Arreridj	
JJ Azzaba		1-0 E Collo	
ES Guelma		2-2 JSM Tébessa	
MB Thlidjen		awd USM Annaba	   [awarded 3-0; abandonned at 2-1 in 75']
IRB Khenchela		1-0 MC El-Eulma	
IRB El Hajdar		0-1 JSM Bejaïa	
CB Mila			1-1 US Biskra	
				
Round 25 [May 22]						
ASC Bordj Bou Arreridj	1-0 JJ Azzaba	
E Collo			2-1 ES Guelma	
USM Annaba		1-0 JSM Tébessa	
MC El-Eulma		2-0 USM Aïn Beïda	
JSM Bejaïa		2-1 IRB Khenchela	
US Biskra		1-0 IRB El Hajdar	
MB Thlidjen		1-0 CB Mila	
				
Round 26 [May 29]				
JJ Azzaba		2-1 MSP Batna	
ES Guelma		2-4 ASC Bordj Bou Arreridj	
JSM Tébessa		2-0 E Collo	
CB Mila			0-0 USM Annaba	
HB Chelghoum Laid	1-1 MC El-Eulma	
USM Aïn Beïda		3-1 JSM Bejaïa	
IRB Khenchela		1-0 US Biskra	
IRB El Hajdar		3-2 MB Thlidjen	
				
				
Round 27 [Jun 5]				
MSP Batna		3-1 ES Guelma	
ASC Bordj Bou Arreridj	4-0 JSM Tébessa	
USM Annaba		0-0 E Collo	
MC El-Eulma		2-2 JJ Azzaba	
JSM Bejaïa		2-1 HB Chelghoum Laid	
US Biskra		2-0 USM Aïn Beïda	
MB Thlidjen		0-2 IRB Khenchela	
CB Mila			1-1 IRB El Hajdar	
				
Round 28 [Jun 12]				
JSM Tébessa		2-1 MSP Batna	
E Collo			0-1 ASC Bordj Bou Arreridj	
IRB El Hajdar		1-4 USM Annaba	
ES Guelma		0-3 MC El-Eulma	
JJ Azzaba		2-1 JSM Bejaïa	
HB Chelghoum Laid	0-1 US Biskra	
USM Aïn Beïda		2-1 MB Thlijen	
IRB Khenchela		4-0 CB Mila	
				
Round 29 [Jun 19]				
JSM Bejaïa		3-1 ES Guelma	
USM Annaba		0-2 ASC Bordj Bou Arreridj	
MC El-Eulma		4-2 JSM Tébessa	
MSP Batna		3-0 E Collo	
US Biskra		3-1 JJ Azzaba	
MB Thlidjen		3-1 HB Chelghoum Laid	
CB Mila			0-0 USM Aïn Beïda	
IRB El Hajdar		2-1 IRB Khenchela	
				
Round 30 [Jun 26]				
ASC Bordj Bou Arreridj	4-0 MSP Batna	
E Collo			3-2 MC El-Eulma	
JSM Tébessa		3-0 JSM Bejaïa	
ES Guelma		1-1 US Biskra	
HB Chelghoum Laid	0-0 CB Mila	
USM Aïn Beïda		5-2 IRB El Hajdar	
IRB Khenchela		1-0 USM Annaba	
JJ Azzaba		2-1 MB Thlidjen	

Group Centre

 1.NA Hussein Dey	30  18	7  5  46-15  61 Promoted
 2.RC Kouba		30  17	9  4  41-15  60 Promoted
 3.IRB Hadjout		30  10 14  6  28-26  44 Promoted
 4.E Sour El Ghozlane	30  10 12  8  31-26  42 Promoted
 5.JS Bordj Menaiel	30   9 13  8  25-23  40
 6.O Médéa		30  10	9 11  27-28  39
 7.RC M'zab		30  10	9 11  36-45  39
 8.ASO Chlef		30  11	5 14  28-32  38
 9.OMR El Anasser	30  10	8 12  26-28  38
10.IR Ouled Naïl 	30  11	5 14  29-35  37 [-1]
11.RC Arbaa		30   9 10 11  21-30  37
12.SKAF El Khemis 	29   8 13  8  23-33  36 [-1]
13.Hydra AC P		30   8 11 11  28-29  35
14.ESM Boudouaou	30   9	8 13  25-36  35
15.MC Khemis El Khechna	30   7 12 11  25-26  33
16.ESM Boudouaou	29   7	6 16  21-35  27

Round 1 [Dec 18]		
RC Arbaa		1-0 ASO Chlef
JS Bordj Ménaiel	0-0 OM Ruisseau
Hydra AC		1-1 SKAF El Khemis
E Sour El Ghozlane	2-1 IR Khemis El Khechna
NA Hussein Dey		0-0 ES Berrouaghia
OM Médéa		0-0 RC Kouba
IRB Hadjout		3-1 ESM Boudouaou
IR Ouled Nail		0-0 RC M'zab
		
Round 2 
[Dec 26]		
OM Ruisseau		2-0 IR Ouled Nail
SKAF- Khemis-Miliana	1-1 JS Bordj Ménaiel
IB Khemis El-Khechna	2-0 Hydra AC
RC Kouba		1-0 E Sour El-Ghozlane
ES Berrouaghia		0-0 OM Médea
ESM Boudouaou		0-0 NA Hussein-Dey
ASO Chlef		2-0 IRB Hadjout
[Feb 23]
RC M'zab		1-0 RC Arbaa
		
Round 3 [Dec 29]		
ARB Arba		0-1 OM Ruisseau
IR Ouled Nail		2-0 SKAF Khemis
JS Bordj Ménaiél	2-2 IB Khemis El-Khechna
Hydra AC		2-0 RC Kouba
E Sour Ghozlane		4-1 ES Berrouaghia
OM Médea		4-1 ESM Boudouaou
NA Hussein-Dey		0-0 IRB Hadjout
RC M'zab		1-0 ASO Chlef
		
Round 4 [Jan 1]		
SKAF Khemis		1-0 RC Arbaa
IB Khemis El-Khechna	1-1 IR Ouled Nail
RC Kouba		3-0 JS Bordj Ménaiél
ES Berrouaghia		2-1 Hydra AC
ESM Boudouaou		3-0 E Sour Ghozlane
IRB Hadjout		1-0 OM Médea
ASO Chlef		1-2 NA Hussein Dey
OM Ruisseau		3-2 RC M’zab
		
Round 5 [Jan 8]		
OM Ruisseau		0-1 ASO Chlef
IR Ouled Nail		1-3 RC Kouba
RC Arbaa		2-0 IB Khemis El-Khechna
JS Bordj Ménaiél	2–0 ES Berrouaghia
E Sour Ghozlane		1-0 IRB Hadjout
OM Médea		1-0 NA Hussein Dey
Hydra AC		2-0 ESM Boudouaou
RC M’zab		1-1 SKAF Khemis
		
Roun 6 
[Jan 15]
NA Hussein Dey		2-1 E Sour Ghozlane
[Jan 16]
ES Berrouaghia		1-0 IR Ouled Nail
RC Kouba		1-0 ARB Arba
ASO Chlef		3-0 OM Médea
SKAF Khemis		2-2 OM Ruisseau
IRB Hadjout		0-0 Hydra AC
IB Khemis Khechna	2-3 RC M'zab
ESM Boudouaou		1-1 JS Bordj Ménaiél
		
Roun 7 [Jan 22]		
RC Arbaa		1-0 ES Berrouaghia
IR Ouled Nail		1-0 ESM Boudouaou
JS Bordj Ménaiél	1-1 IRB Hadjout
E Sour Ghozlane		2-2 OM Médea
SKAF Khemis		1-1 ASO Chlef
OM Ruisseau		1-0 IB Khemis El-Khechna
Hydra AC		1-0 NA Hussein Dey
RC M’zab		1-1 RC Kouba
		
Roun 8 
[Jan 30]		
ESM Boudouaou		1-0 RC Arbaa
IRB Hadjout		awd IR Ouled Nail	[awarded 3-0]
NA Hussein Dey		0-1 JS Bordj Ménaiél
OM Médea		1-0 Hydra AC
RC Kouba		1-0 OM Ruisseau
IB Khemis El-Khechna	awd SKAF Khemis		[awarded 3-0]
ASO Chlef		1-1 E Sour Ghozlane
[Feb 2]
ES Berrouaghia		1-2 RC M’zab
		
Roun 9 [Feb 5]		
RC Arbaa		0-2 IRB Hadjout
IR Ouled Nail		0-1 NA Hussein Dey
JS Bordj Ménaiél	3-2 OM Médea
Hydra AC		1-1 E Sour Ghozlane
OM Ruisseau		2-0 ES Berrouaghia
SKAF Khemis		0-0 RC Kouba
IB Khemis El-Khechna	3-0 ASO Chlef
RC M’zab		2-0 ESM Boudouaou
		
Roun 10 [Feb 13]		
NA Hussein Dey		3-1 RC Arbaa
OM Médea		1-0 IR Ouled Nail
E Sour Ghozlane		1-0 JS Bordj Ménaiél
ES Berrouaghia		0-1 SKAF Khemis
ASO Chlef		1-0 Hydra AC
IRB Hadjout		1-0 RC M’zab
ESM Boudouaou		0-0 OM Ruisseau
RC Kouba		1-0 IB Khemis El-Khechna
	
Round 11 [Feb 19]		
RC Arbaa		2-1 OM Médea
IR Ouled Nail		0-0 E Sour Ghozlane
Hydra AC		0-0 JS Bordj Ménaiél
SKAF Khemis		1-1 ESM Boudouaou
IB Khemis El-Khechna	1-1 ES Berrouaghia
ASO Chlef		1-0 RC Kouba
RC M’zab		1-1 NA Hussein Dey
OM Ruisseau		0-0 IRB Hadjout
		
Roun 12 [Feb 26]		
E Sour Ghozlane		1-1 RC Arbaa
Hydra AC		3-1 IR Ouled Nail
JS Bordj Ménaiél	2-1 ASO Chlef
IRB Hadjout		0-0 SKAF Khemis
NA Hussein Dey		1-0 OM Ruisseau
ESM Boudouaou		1-0 IB Khemis El-Khechna
ES Berrouaghia		1-2 RC Kouba
OM Médea		1-1 RC M’zab
		
Roun 13 [Mar 6]		
RC Arbaa		0-0 Hydra AC
IR Ouled Nail		1-1 JS Bordj Ménaiél
RC M’zab		0-0 E Sour Ghozlane
OM Ruisseau		2-0 OM Médea
SKAF Khemis		1-0 NA Hussein Dey
IB Khemis El-Khechna	2-0 IRB Hadjout
RC Kouba		3-0 ESM Boudouaou
ASO Chlef		2-0 ES Berrouaghia
		
Roun 14 [Mar 13]		
JS Bordj Ménaiél	3-0 RC Arbaa
IR Ouled Nail		2-1 ASO Chlef
Hydra AC		1-3 RC M’zab
E Sour Ghozlane		1-0 OM Ruisseau
OM Médea		4-1 SKAF Khemis
NA Hussein Dey		1-0 IB Khemis El-Khechna
IRB Hadjout		0-0 RC Kouba
ESM Boudouaou		0-1 ES Berrouaghia
		
Round 15 [Mar 20]		
RC Arbaa		1-2 IR Ouled Nail
RC M’zab		0-0 JS Bordj Ménaiél
OM Ruisseau		1-0 Hydra AC
SKAF Khemis		1-1 E Sour Ghozlane
IB Khemis El-Khechna	0-0 OM Médea
RC Kouba		0-0 NA Hussein Dey
ES Berrouaghia		3-0 IRB Hadjout
ASO Chlef		2-1 ESM Boudouaou
		
Round 16
[Apr 2]
IR Khemis El Khechna	0-0 E Sour El Ghozlane
[Apr 3]
ASO Chlef		4-1 RC Arbaa
OM Ruisseau		0-0 JS Bordj Ménaiel
SKAF El Khemis		1-1 Hydra AC
ES Berrouaghia		0-2 NA Hussein Dey
RC Kouba		1-1 OM Médéa
ESM Boudouaou		0-1 IRB Hadjout
RC M'zab		1-0 IR Ouled Nail
		
Round 17 [Apr 10]		
IR Ouled Nail		1-0 OM Ruisseau
JS Bordj Ménaiel	2-0 SKAF Khemis-Miliana
Hydra AC		0-1 IB Khemis El-Khechna
E Sour El-Ghozlane	0-0 RC Kouba
OM Médea		0-0 ES Berrouaghia
NA Hussein-Dey		3-1 ESM Boudouaou
IRB Hadjout		1-1 ASO Chlef
RC Arbaa		1-0 RC M'zab
		
Round 18 [Apr 17]		
OM Ruisseau		0-0 ARB Arba
SKAF Khemis		3-1 IR Ouled Nail
IB Khemis El-Khechna	1-2 JS Bordj Ménaiél
RC Kouba		2-0 Hydra AC
ES Berrouaghia		1-1 E Sour Ghozlane
ESM Boudouaou		1-0 OM Médea
IRB Hadjout		2-1 NA Hussein-Dey
ASO Chlef		2-1 RC M'zab
		
Round 19 [Apr 20]		
RC Arbaa		0-0 SKAF Khemis
IR Ouled Nail		0-0 IB Khemis El-Khechna
JS Bordj Ménaiél	1-0 RC Kouba
Hydra AC		1-0 ES Berrouaghia
E Sour Ghozlane		1-0 ESM Boudouaou
OM Médea		0-0 IRB Hadjout
NA Hussein Dey		2-0 ASO Chlef
RC M’zab		1-0 OM Ruisseau
		
Round 20 [Apr 24]		
ASO Chlef		3-0 OM Ruisseau
RC Kouba		2-1 IR Ouled Nail
IB Khemis El-Khechna	2-1 RC Arbaa
ES Berrouaghia		1-0 JS Bordj Ménaiél
IRB Hadjout		2-0 E Sour Ghozlane
NA Hussein Dey		3-0 OM Médea
ESM Boudouaou		1-1 Hydra AC
SKAF Khemis		1-2 RC M’zab
		
Round 21 
[Apr 3]		
E Sour Ghozlane		1-1 NA Hussein Dey
IR Ouled Nail		2-1 ES Berrouaghia
ARB Arbaa		0-0 RC Kouba
OM Médea		2-0 ASO Chlef
OM Ruisseau		3-0 SKAF Khemis
Hydra AC		0-0 IRB Hadjout
JS Bordj Ménaiel	1-0 ESM Boudouaou
[Jun 8]
RC M'zab		1-3 IB Khemis Khechna
		
Round 22 [May 4]		
NA Hussein Dey		1-0 Hydra A C
ES Berrouaghia		1-1 ARBA
RC Kouba		1-0 RC M'zab
OM Médea		1-0 E Sour Ghozlane
M Khemis Khechna	1-0 OM Ruisseau
IRB Hadjout		1-1 J S Bordj Ménaiél
ESM Boudouaou		2-0 IR Ouled Nail
ASO Chlef		0-0 SKAF Khemis
		
Round 23 [May 8]		
RC Arbaa		2-1 ESM Boudouaou
IR Ouled Nail		1-2 IRB Hadjout
JS Bordj Ménaiél	0-2 NA Hussein Dey
Hydra AC		3-1 OM Médea
OM Ruisseau		2-2 RC Kouba
SKAF Khemis		0-0 Metidjet C Khemis El-Khechna
E Sour Ghozlane		2-0 ASO Chlef
RC M’zab		3-1 ES Berrouaghia
		
Round 24 [May 15]		
IRB Hadjout		0-0 RC Arbaa
NA Hussein Dey		2-1 IR Ouled Nail
OM Médea		1-0 JS Bordj Ménaiél
E Sour Ghozlane		1-0 Hydra AC
ES Berrouaghia		1-1 OM Ruisseau
RC Kouba		2-1 SKAF Khemis
ASO Chlef		0-0 MC Khemis El-Khechna
ESM Boudouaou		2-1 RC M’zab
		
Round 25 [May 22]		
RC Arbaa		2-0 NA Hussein Dey
IR Ouled Nail		1-0 OM Médea
JS Bordj Ménaiél	0-0 E Sour Ghozlane
SKAF Khemis		1-0 ES Berrouaghia
Hydra AC		2-0 ASO Chlef
RC M’zab		2-2 IRB Hadjout
OM Ruisseau		2-1 ESM Boudouaou
MC Khemis El-Khechna	1-3 RC Kouba
		
Round 26 [May 29]		
OM Médea		0-1 RC Arbaa
E Sour Ghozlane		2-0 IR Ouled Nail
JS Bordj Ménaiél	0-0 Hydra AC
ESM Boudouaou		 –  SKAF Khemis
ES Berrouaghia		1-0 IB Khemis El-Khechna
RC Kouba		3-0 ASO Chlef
NA Hussein Dey	       10-0 RC M’zab
IRB Hadjout		3-1 OM Ruisseau
		
Round 27 [Jun 5]		
RC Arbaa		2-1 E Sour Ghozlane
IR Ouled Nail		4-1 Hydra AC
ASO Chlef		1-0 JS Bordj Ménaiél
SKAF Khemis		1-0 IRB Hadjout
OM Ruisseau		0-1 NA Hussein Dey
IB Khemis El-Khechna	1-1 ESM Boudouaou
RC Kouba		3-1 ES Berrouaghia
RC M’zab		1-2 OM Médea
		
Round 28 [Jun 12]		
Hydra AC		1-1 RC Arbaa
JS Bordj Ménaiél	1-2 IR Ouled Nail
E Sour Ghozlane		6-2 RC M’zab
OM Médea		2-0 OM Ruisseau
NA Hussein Dey		5-1 SKAF Khemis
IRB Hadjout		0-0 IB Khemis El-Khechna
ESM Boudouaou		0-1 RC Kouba
ES Berrouaghia		2-0 ASO Chlef
		
Round 29 [Jun 19]		
RC Arbaa		0-0 JS Bordj Ménaiél
ASO Chlef		0-1 IR Ouled Nail
RC M’zab		2-2 Hydra AC
OM Ruisseau		2-0 E Sour Ghozlane
SKAF Khemis		1-0 OM Médea
MC Khemis El-Khechna	0-0 NA Hussein Dey
RC Kouba		5-0 IRB Hadjout
ES Berrouaghia		1-0 ESM Boudouaou
		
Round 30 [Jun 26]		
IR Ouled Nail		3-0 RC Arbaa
JS Bordj Ménaiél	0-1 RC M’zab
Hydra AC		4-1 OM Ruisseau
E Sour Ghozlane		0-1 SKAF Khemis
OM Médea		0-0 MC Khemis El-Khechna
NA Hussein Dey		1-0 RC Kouba
IRB Hadjout		3-3 ES Berrouaghia
ESM Boudouaou		1-0 ASO Chlef


Groupe Ouest

 1.SA Mohammadia	30  17	9  4  40-17  60 Promoted
 2.GC Mascara  		30  15	8  7  42-26  52 Promoted [-1]
 3.ASM Oran		30  12	9  9  45-34  45 Promoted
 4.JSM Tiaret		30  13	5 12  36-38  44 Promoted
 5.MC Saida		30  12	8 10  34-30  44
 6.SCM Oran		30  12	7 11  39-39  43
 7.CRB Mecheria		30  11	9 10  38-30  42
 8.WA Mostaganem	30  10 11  9  31-34  41
 9.USM Bel-Abbès	30  10	9 11  38-38  39
10.IRB Sougueur		30  11	9 14  31-28  38
11.CRB Mazouna		30   9 11 10  29-32  38
12.RC Relizane		30   8 12 10  36-32  36
13.CR Témouchent	30  10	6 14  29-41  36
14.CC Sig		30   8 10 12  34-41  34
15.IRM Béchar		30   9	7 14  22-45  34
16.CRB Bougtob		30   8	4 18  21-42  27 [-1]

no relegation

Round 1 [Dec 18]					
RC Relizane		2-1 CRB Bougtob			
GC Mascara		1-0 WA Mostaganem			
CRB Mécheria		0-0 IRM Béchar			
CC Sig			1-1 MC Saida			
SCM Oran		1-0 IRB Sougueur			
CR Témouchent		2-0 CRB Mazouna			
JSM Tiaret		2-1 ASM Oran			
USM Bel-Abbés		1-0 SA Mohammadia			
					
Round 2 [Dec 26]					
ASM Oran		3-1 RC Relizane			
SA Mohammadia		1-0 JSM Tiaret			
IRM Bechar		1-0 USM Bel-Abbés			
WA Mostaganem		1-2 CRB Mécheria			
MC Saida		0-3*GC Mascara
CRB Bougtob		0-0 CR Témouchent			
CRB Mazouna		1-0 SCM Oran			
IRB Sougueur		2-1 CC Sig			
					
Round 3 [Dec 29]					
RC Relizane		1-1 SA Mohammadia			
JSM Tiaret		3-0 IRM Béchar			
CRB Mécheria		awd MC Saida		[awarde 3-0; MCS forfait]
USM Bel-Abbés		1-3 WA Mostaganem			
GC Mascara		4-0 IRB Sougueur			
CC Sig			1-0 CRB Mazouna			
SCM Oran		5-1 CR Témouchent			
CRB Bougtob		1-0 ASM Oran			
					
Round 4 [Jan 1]					
IRM Bechar		2-0 RC Relizane			
WA Mostaganem		0-0 JSM Tiaret			
MC Saida		3-1 USM Bel-Abbès			
IRB Sougueur		2-0 CRB Mécheria			
CRB Mazouna		1-1 GC Mascara			
CR Temouchent		awd CC Sig		[awarde 0-3; MCT forfait]
SCM Oran		2-0 CRB Bougtob			
SA Mohammadia		1-0 ASM Oran			
					
Round 5 [Jan 8]					
RC Relizane		2-0 WA Mostaganem			
JSM Tiaret		3-1 MC Saïda			
USM Bel-Abbès		1-1 IRB Sougueur			
CRB Mecheria		1-1 CRB Mazouna			
GC Mascara		3-0 CR Témouchent			
CC Sig			2-1 SCM Oran			
CRB Bougtob		0-1 SA Mohamadia			
ASM Oran		3-2 IRM Béchar			
					
Roun 6 [Jan 16]					
MC Saïda		awd RC Relizane		[awarded 3-0; originally 4-1]	
CRB Mazouna		3-1 USM Bel-Abbès			
CR Témouchent		1-3 CRB Mecheria			
IRB Sougueur		0-1 JSM Tiaret			
SCM Oran		0-1 GC Mascara			
CC Sig			2-0 CRB Bougtob			
WA Mostaganem		4-2 ASM Oran			
IRM Béchar		0-0 SA Mohamadia			
					
Roun 7 [Jan 22]					
RC Relizane		0-1 IRB Sougueur			
JSM Tiaret		2-1 CRB Mazouna			
USM Bel-Abbès		2-1 CR Témouchent			
CRB Mecheria		1-0 SCM Oran			
GC Mascara		2-1 CC Sig			
ASM Oran		2-0 MC Saïda			
SA Mohamadia		1-0 WA Mostaganem			
CRB Bougtob		0-1 IRM Béchar			
					
Roun 8 [Jan 30]					
CRB Mazouna		1-1 RC Relizane			
CR Témouchent		1-1 JSM Tiaret			
SCM Oran		4-2 USM Bel-Abbès			
CC Sig			1-1 CRB Mecheria			
GC Mascara		1-0 CRB Bougtob			
IRB Sougueur		1-0 ASM Oran			
MC Saïda		1-2 SA Mohamadia			
WA Mostaganem		3-1 IRM Béchar			
					
Roun 9 [Feb 5]					
RC Relizane		1-3 CR Témouchent			
JSM Tiaret		3-1 SCM Oran			
USM Bel-Abbès		1-2 CC Sig			
CRB Mecheria		1-1 GC Mascara			
CRB Bougtob		2-0 WA Mostaganem			
SA Mohammadia		2-0 IRB Sougueur			
ASM Oran		2-1 CRB Mazouna			
IRM Béchar		0-1 MC Saïda			
					
Roun 10 [Feb 13]					
SCM Oran		2-1 RC Relizane			
CC Sig			1-0 JSM Tiaret			
GC Mascara		1-0 USM Bel-Abbès			
CRB Mecheria		1-0 CRB Bougtob			
CR Témouchent		1-1 ASM Oran			
CRB Mazouna		1-1 SA Mohammadia			
IRB Sougueur		2-0 IRM Béchar			
MC Saïda		3-0 WA Mostaganem			
					
Roun 11 [Feb 19]					
RC Relizane		1-1 CC Sig			
JSM Tiaret		1-0 GC Mascara			
USM Bel-Abbès		1-0 CRB Mecheria			
CRB Bougtob		0-0 MC Saïda			
ASM Oran		4-0 SCM Oran			
SA Mohammadia		2-0 CR Témouchent			
WA Mostaganem		3-1 IRB Sougueur			
IRM Béchar		1-0 CRB Mazouna			
					
Roun 12 [Feb 26]					
CRB Mecheria		4-0 JSM Tiaret			
GC Mascara		1-1 RC Relizane			
USM Bel-Abbès		2-0 CRB Bougtob			
CC Sig			1-1 ASM Oran			
SCM Oran		1-0 SA Mohammadia			
CRB Mazouna		1-1 WA Mostaganem			
IRB Sougueur		1-1 MC Saïda			
CR Témouchent		2-0 IRM Béchar			
					
Roun 13 [Mar 6]					
RC Relizane		1-0 CRB Mecheria			
JSM Tiaret		1-2 USM Bel-Abbès			
CRB Bougtob		1-0 IRB Sougueur			
ASM Oran		1-1 GC Mascara			
SA Mohammadia		2-1 CC Sig			
IRM Béchar		0-0 SCM Oran			
WA Mostaganem		2-1 CR Témouchent			
MC Saïda		0-0 CRB Mazouna			
					
Roun 14 [Mar 13]					
USM Bel-Abbès		1-1 RC Relizane			
JSM Tiaret		1-0 CRB Bougtob			
CRB Mecheria		2-2 ASM Oran			
GC Mascara		3-2 SA Mohamadia			
SCM Oran		0-0 WA Mostaganem			
CR Témouchent		1-0 MC Saïda			
CRB Mazouna		2-1 IRB Sougueur			
CC Sig			2-0 IRM Béchar			
					
Round 15 [Mar 20]					
RC Relizane		1-1 JSM Tiaret			
ASM Oran		1-1 USM Bel-Abbès			
SA Mohammadia		1-0 CRB Mecheria			
IRM Béchar		1-1 GC Mascara			
MC Saïda		0-0 SCM Oran			
IRB Sougueur		0-1 CR Témouchent			
CRB Bougtob		4-0 CRB Mazouna			
WA Mostaganem		1-0 CC Sig			
					
Round 16 
[Apr 2]
ASM Oran		2-1 JSM Tiaret
[Apr 3]
CRB Bougtob		2-1 RC Relizane			
WA Mostaganem		1-0 GC Mascara			
IRM Béchar		0-0 CRB Mecheria			
MC Saïda		1-0 CC Sig			
IRB Sougueur		3-0 SCM Oran			
CRB Mazouna		2-1 CR Témouchent			
SA Mohammadia		2-0 USM Bel-Abbès			
					
Round 17 [Apr 10]					
RC Relizane		0-1 ASM Oran			
JSM Tiaret		1-2 SA Mohammadia			
USM Bel-Abbès		5-0 IRM Béchar			
CRB Mecheria		2-2 WA Mostaganem			
GC Mascara		1-1 MC Saïda			
CR Témouchent		1-0 CRB Bougtob			
SCM Oran		2-0 CRB Mazouna			
CC Sig			1-0 IRB Sougueur			
					
Round 18 
[Apr 17]					
SA Mohammadia		0-0 RC Relizane			
WA Mostaganem		0-0 USM Bel-Abbès			
IRB Sougueur		0-0 GC Mascara			
CRB Mazouna		1-1 CC Sig			
CR Témouchent		1-0 SCM Oran			
ASM Oran		3-0 CRB Bougtob			
[May 11]
IRM Béchar		0-0 JSM Tiaret
MC Saïda		1-0 CRB Mecheria
					
Round 19 [Apr 20]					
RC Relizane		1-0 IRM Béchar			
JSM Tiaret		2-1 WA Mostaganem			
USM Bel-Abbès		1-0 MC Saïda			
CRB Mecheria		1-0 IRB Sougueur			
GC Mascara		1-0 CRB Mazouna			
CC Sig			4-1 CR Témouchent			
CRB Bougtob		2-2 SCM Oran			
ASM Oran		2-2 SA Mohammadia			
					
Round 20 [Apr 24]					
WA Mostaganem		2-1 RC Relizane			
MC Saïda		1-0 JSM Tiaret			
IRB Sougueur		3-0 USM Bel-Abbès			
CRB Mazouna		1-0 CRB Mecheria			
CR Témouchent		1-0 GC Mascara			
SCM Oran		2-1 CC Sig			
SA Mohammadia		awd CRB Bougtob		[awarded 3-0; originally 0-1]		
IRM Béchar		3-2 ASM Oran			
					
Round 21 [Apr 3]					
RC Relizane		0-0 MC Saïda			
USM Bel-Abbès		0-0 CRB Mazouna			
CRB Mecheria		1-0 CR Témouchent			
JSM Tiaret		1-0 IRB Sougueur			
GC Mascara		0-0 SCM Oran			
CRB Bougtob		4-1 CC Sig			
ASM Oran		1-1 WA Mostaganem			
SA Mohammadia		2-0 IRM Béchar			
					
Round 22 
[May 4]					
IRB Sougueur		0-0 RC Relizane			
CR Témouchent		0-0 USM Bel-Abbès			
SCM Oran		1-1 CRB Mecheria			
CC Sig			3-1 GC Mascara			
MC Saïda		1-0 ASM Oran			
WA Mostaganem		0-0 SA Mohammadia			
IRM Béchar		1-0 CRB Bougtob			
[May 18]
CRB Mazouna		2-0 JSM Tiaret
					
Round 23 [May 8]					
RC Relizane		3-1 CRB Mazouna			
JSM Tiaret		2-1 CR Témouchent			
USM Bel-Abbès		3-1 SCM Oran			
CRB Mecheria		3-0 CC Sig			
CRB Bougtob		2-0 GC Mascara			
ASM Oran		1-0 IRB Sougueur			
SA Mohammadia		2-1 MC Saïda			
IRM Béchar		1-0 WA Mostaganem			
					
Round 24 [May 15]					
CR Témouchent		1-1 RC Relizane			
SCM Oran		3-1 JSM Tiaret			
CC Sig			0-0 USM Bel-Abbès			
GC Mascara		3-1 CRB Mecheria			
WA Mostaganem		1-0 CRB Bougtob			
IRB Sougueur		1-0 SA Mohammadia			
CRB Mazouna		2-1 ASM Oran			
MC Saïda		3-0 IRM Béchar			
					
Round 25 [May 22]					
RC Relizane		3-0 SCM Oran			
JSM Tiaret		2-2 CC Sig			
USM Bel-Abbès		0-1 GC Mascara			
CRB Bougtob		1-0 CRB Mecheria			
ASM Oran		1-1 CR Témouchent			
SA Mohammadia		0-0 CRB Mazouna			
IRM Béchar		1-0 IRB Sougueur			
WA Mostaganem		0-1 MC Saïda			
					
Round 26 [May 29]					
CC Sig			1-1 RC Relizane			
GC Mascara		1-0 JSM Tiaret			
CRB Mecheria		3-4 USM Bel-Abbès			
MC Saïda		4-0 CRB Bougtob			
SCM Oran		2-1 ASM Oran			
CR Témouchent		0-0 SA Mohammadia			
IRB Sougueur		4-0 WA Mostaganem			
CRB Mazouna		3-2 IRM Béchar			
					
Round 27 [Jun 5]					
JSM Tiaret		2-3 CRB Mecheria			
RC Relizane		3-1 GC Mascara			
CRB Bougtob		1-1 USM Bel-Abbès			
ASM Oran		1-0 CC Sig			
SA Mohammadia		2-1 SCM Oran			
WA Mostaganem		1-1 CRB Mazouna			
MC Saïda		3-0 IRB Sougueur			
IRM Béchar		0-1 CR Témouchent			
					
Round 28 [Jun 12]					
CRB Mecheria		2-1 RC Relizane			
USM Bel-Abbès		3-0 JSM Tiaret			
IRB Sougueur		4-0 CRB Bougtob			
GC Mascara		2-0 ASM Oran			
CC Sig			awd SA Mohammadia	[awarded 0-3; originally 1-1]
SCM Oran		4-2 IRM Béchar			
CR Témouchent		2-1 WA Mostaganem			
CRB Mazouna		0-0 MC Saïda			
					
Round 29 [Jun 19]					
RC Relizane		3-3 USM Bel-Abbès			
CRB Bougtob		1-2 JSM Tiaret			
ASM Oran		1-0 CRB Mecheria			
SA Mohamadia		awd GC Mascara		[awarded 3-0; GCM forfait]
WA Mostaganem		2-1 SCM Oran			
MC Saïda		4-3 CR Témouchent			
IRB Sougueur		2-0 CRB Mazouna			
IRM Béchar		4-1 CC Sig			
					
Round 30 [Jun 26]					
JSM Tiaret		2-1 RC Relizane			
USM Bel-Abbès		1-2 ASM Oran			
CRB Mecheria		1-1 SA Mohammadia			
GC Mascara		5-0 IRM Bechar			
SCM Oran		2-1 MC Saïda			
CR Temouchent		0-2 IRB Sougueur			
CRB Mazouna		awd CRB Bougtob		[awarded 3-0; CRB Bougtob forfait]
CC Sig			0-1 WA Mostaganem			

Final Tables

 1.SA Mohammadia	30  17	9  4  40-17  60 Promoted
 2.GC Mascara 		30  15	8  7  42-26  52 Promoted  [-1]
 3.ASM Oran		30  12  9  9  45-34  45 Promoted
 4.JSM Tiaret		30  13	5 12  36-38  44 Promoted
 5.MC Saida		30  12	8 10  34-30  44
 6.SCM Oran		30  12	7 11  39-39  43
 7.CRB Mecheria		30  11	9 10  38-30  42
 8.WA Mostaganem	30  10 11  9  31-34  41
 9.USM Bel-Abbès	30  10  9 11  38-38  39
10.IRB Sougueur		30  11	9 14  31-28  38
11.CRB Mazouna		30   9 11 10  29-32  38
12.RC Relizane		30   8 12 10  36-32  36
13.CR Témouchent	30  10	6 14  29-41  36
14.CC Sig		30   8 10 12  34-41  34
15.IRM Béchar		30   9	7 14  22-45  34
16.CRB Bougtob		30   8	4 18  21-42  27 [-1]


Promoted : NARB Réghaïa (Groupe centre), CRB El Amria (Groupe ouest), 
           JSM Skikda R (Groupe Constantine), USM Sétif (Groupe Batna)
	   NRB Gourey (Groupe Bechar), CR Beni-Thour (Groupe Ouargla) 


1996/97.

1998/99.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Thanks to Eric Boesenberg, Hamid Brioua, Mikael Jönsson and Ian King for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 14 Jan 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.