Antigua and Barbuda 2010/11


Premier Division
Cup Tournaments
First Division
Second Division

Premier Division

Final Table:

 1.Parham            18 12  2  4 49-17 38  Champions  [Parham]
 2.Hoppers           18 11  2  5 33-25 35  [Green Bay]
 3.Old Road          18  9  5  4 30-18 32  [Old Road]
 4.Empire            18  7  3  8 31-34 24  [Gray's Farm]
 5.Bassa             18  5  8  5 32-30 23  [All Saint's]
 6.Sea View Farm     18  5  8  5 21-22 23  [Sea View Farm]
 7.All Saints United 18  6  4  8 33-33 22  [All Saint's]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SAP               18  6  4  8 25-39 22  Relegation Playoff  [Bolans]
-----------------------------------------
 9.Villa Lions       18  5  5  8 19-22 20  Relegated  [Saint John's]
10.Smitty            18  1  5 12 16-49  8  Relegated  [*]  [Saint John's]

[*] Goldsmitty were renamed Smitty

Round 1
[Sep 19]
Empire            6-1 Hoppers 
  [Kenny Morgan 17, Theo Browne 25, 33, 55, William Lewis Jr 70,
   Omarley Henry 90; Arnold James 59]
[Sep 25]
Sea View Farm     1-1 All Saints United 
  [Ikah Codrington 10; Roy Gregory 78]
Parham            5-1 SAP
  [Kerry Skepple 32, 38, 85, Jamie Thomas 70, Akeem Thomas 84;
   Elvis Thomas 16]
[Sep 26]
Old Road          1-1 Villa Lions       
  [Stephan Smith 39; Jermaine Lewis 29pen]
Bassa             0-0 Smitty  

Round 2
[Oct 1]
Sea View Farm     1-3 Empire           
  [Kemoy Alexander 82; Theo Browne 5, Kenny Morgan 50, 80]
[Oct 2]
Villa Lions       1-3 Bassa  
  [Jermaine Lewis 67; Randolph Burton 56pen, 84, Roger Hurst 59]
Smitty            1-5 Parham
  [Darren Stevens 40; Kerry Skepple 26, Corwin Mathurin 33, 49,
   Jamie Thomas 37, Ricky Charles 90]
[Oct 3]
All Saints United 2-2 SAP
  [Orlando Peters 18, Quentin Griffith 87; Deshaw Samuel 13,
   Okeem Challenger 55]
Hoppers           3-1 Old Road     
  [Tamarley Thomas 3, Tony Thomas 69, Eugene Kirwan 90;
   Stephan Smith 90+pen]

Round 3
[Oct 9]
Bassa             2-3 Sea View Farm
  [Roger Hurst 55, Randolph Burton 68; Ika Codrington 76, 81,
   Adrian Barron 78]
Empire            3-1 All Saints United 
  [Albert Barthley 3, Kenny Morgan 56, Yafu Lake 3-1; 
   Conroy Hall 38]
[Oct 10]
Smitty            0-3 Villa Lions
  [Michael Roberts 40, Tarrick Prince 77, 80]
SAP               1-0 Hoppers
  [Okeem Challenger 90+]
Parham            4-0 Old Road
  [Kerry Skepple 31, Peter Byers 40, Ronaldo Veana 68,
   own goal 77]

Round 4
[Oct 16]
Villa Lions       3-0 SAP
  [Kerry Aaron 12og, Jermaine Lewis 27pen, Tarick Prince 67]
Old Road          0-0 Smitty
[Oct 17]
Hoppers           1-1 Sea View Farm
  [Arnold Keegan James 62pen; Kemoy Alexander 7]
Empire            1-5 Parham
  [Kenny Morgan 15; Kerry Skepple 4, 40, 44, Ronald Veana 262,
   Jamie Thomas 87]
All Saints United 0-3 Bassa
  [Garry Barnes 42, Dave Carr 51, Tavin Crump 84]

Round 5
[Oct 23]
Sea View Farm     2-0 Villa Lions
  [Dia Martin 27, Angis Anthony 86]
SAP               1-3 Old Road
  [Odell Murray 45; Stephan Smith 23, 33, Teran Williams 66]
[Oct 24]
Smitty            0-3 Empire
  [Kenny Morgan 16, 21, Justin Francis61]
Parham            0-2 All Saints United
  [Conroy Hall 4, Orlando Peters 24pen]
Bassa             3-3 Hoppers
  [Garry Barnes 1-0, Randolph Burton (pen) 2-0, Roger Hurst 3-1;
   Tony Thomas (pen) 2-1, Kareem Martin 3-2, George Dublin 3-3]

Round 6 
[Nov 20]
All Saints United 4-0 Villa Lions
  [Oral Roberts, Marlon Francis, Quentin Griffith, Joel Whitney]
Smitty            1-0 Sea View Farm     
  [Darren Stevens]
[Nov 21]
Old Road          0-0 Empire
Bassa             3-0 SAP               
  [Schyan Jeffers 13, Ranjae Christian 44, 59]
Parham            1-0 Hoppers
  [Peter Byers 71]

Round 7 
[Dec 11]
SAP               2-2 Smitty
  [Tesford Simmonds 64, Okeem Challenger 66; Sean Sam 83,
   Damien Stevens 85]
Sea View Farm     2-4 Parham
[Dec 12]
Villa Lions       0-0 Empire 
Hoppers           1-0 All Saints United 
  [Arnold James 16pen]
Old Road          1-2 Bassa 
  [Donovan Pert 1; Ranjae Christian 47, 59]

Round 8
[Dec 18]
Smitty            1-3 Hoppers
  [Darren Steven; Kelly Frederick (2), Eugene Kirwan]
Bassa             3-3 Empire
  [Ranja Christian (2), Tavin Crump; Yafu Lake, Kenny Morgan,
   Theo Browne]
[Dec 19]
SAP               1-1 Sea View Farm
  [Rockley Thomas 89; Ikah Codrington 21]
Villa Lions       0-2 Parham          
  [Peter Byers 62, Ronaldo Veana 70]
Old Road          3-0 All Saints United 
  [Jevorn Francis 1-0, Donovan Pert 44, Stefan Smith 66]

Round 9
[Dec 26]
Sea View Farm     0-1 Old Road
  [Stephan Smith 67]
Smitty            3-3 All Saints United
  [Seon Sam 29, 57, 75; Quinton Griffith  6, 21, Roy Gregory 90+]
Parham            2-2 Bassa
  [Peter Byers 1-0, Kerry Skepple 90+; Ranjae Christian 1-1, 1-2]
[Dec 27]
Empire            1-2 SAP
  [Theo Browne 9; Elvis Thomas 29, Okeem Challenger 67]
Hoppers           2-1 Villa Lions  
  [Ken Pennyfeather 65, 75; Michael Roberts 59]

Round 10
[Jan 1]
Empire            2-1 Smitty
  [Albert Barthley 52,Kenny Morgan 59; William Lewis Jr. 33og]
Bassa             1-3 All Saints United
  [Randolph Burton 90pen; Roy Gregory 28, Oral Roberts 40, 
   Quinton Griffith 43pen]
[Jan 2]
SAP               0-3 Villa Lions
  [Tarrick Prince 21, 59, Michael Roberts 23]
Sea View Farm     0-1 Hoppers
  [Omari Daniels 64]
Old Road          2-1 Parham
  [Donovan Peart 10, Stephan Smith 12; ? 50]

Midweek Round 11
[Jan 5]
All Saints United 3-4 Empire            [abandoned at 3-4 in injury 
  [William Lewis Jr 24og,                time after All Saints walked
   Quinton Griffith 29,                  off; result apparently stood]
   Oral Roberts 42; Kenny Morgan 8, 16, Albert Barthley 78,
   Theo Browne 90+]
SAP               1-1 Bassa
  [Okeem Challenger 35; Tavin Crump 78]
[Jan 12]
Villa Lions       0-1 Hoppers
  [Tamarley Thomas 45]
Old Road          1-1 Sea View Farm 
  [Stephan Smith 25; Kemoi Alexander 40]
[Jan 19]
Parham            3-1 Smitty
  [Kerry Skepple 15, Jamie Thomas 86, Peter Byers 88;
   Nandino McCalmah 43]

Round 12
[Jan 8]
Villa Lions       2-1 Smitty         
  [Garfield Gonsalves 36, Vivian Gonsalves 56; Seon Sam 65]    
Empire            1-2 Sea View Farm    
  [Kenny Morgan 1; Kemoy Alexander 1-1, 1-2]
SAP               3-1 All Saints United
  [Okeem Challenger (2), Rockley Thomas; Orlando Peters]
[Jan 9]
Bassa             1-1 Old Road
  [Ranjae Christian 40; Terran Williams 75]
Hoppers           0-1 Parham   
  [Peter Byers 74]          

Round 13
[Jan 15]
Bassa             0-0 Villa Lions
SAP               2-0 Empire             
  [Lawson Limerick 68, Rakeem Williamson 78]
[Jan 16]
Sea View Farm     1-1 Smitty             
  [Sadeev Philip 43; Denfield Roach 57]
Old Road          4-1 Hoppers
  [Stephan Smith 9, 25, own goal 35, Zaccheus Polius 68;
   Tamarley Thomas 45]
All Saints United 3-1 Parham
  [Baines (3); Kerry Skepple]

Midweek Round 14
[Jan 19]
Villa Lions       2-3 All Saints United 
  [Michael Roberts 15, Kenyatta Christopher 71; Orlando Peters 41,
   Conroy Hall 44, Kitson Bain 63]
[Jan 26]
Parham            0-1 Sea View Farm       
Smitty            0-4 Bassa          
[Feb 2]
Hoppers           5-2 SAP      
  [Tamarley Thomas, Kareem Wilson (2), Kelly Frederick,
   Mitchley Waul; Elroy Shaw, Rackley Thomas]
Empire            0-3 Old Road
  [Tash Harris, Donovan Peart 54, Zacheus Polius 75]

Round 15
[Jan 22]
Sea View Farm     2-1 SAP
  [Steven Roberts 5og, Ikah Codrington 15; Elvis Thomas 12]
Hoppers           4-0 Smitty
[Jan 23]
Parham            0-0 Villa Lions
All Saints United 1-2 Old Road  
  [Kithson Bain 56pen; Tash Harris 47, Stephan Smith 61]         
Empire            4-0 Bassa
  [William Lewis Jr. 12, Yafu Lake ~15, ~40, Kenny Morgan]

Round 16
[Jan 29]
Smitty            2-5 SAP 
  [Marcel Simon 9pen, ~75; Okeem Challenger 32, 70, 85, 88,
   Jeroy Jeffrey 84]
Sea View Farm     2-2 Bassa
  [Adrian Baron 17, Kemoy Alexander 35; Troy Dublin 45,
   Lennox Julian 78]
[Jan 30]
Old Road          2-0 Villa Lions
All Saints United 2-3 Hoppers
  [Quinton Griffith 78, Roy Gregory 2-3; Rolston Phoenix 0-1,
   Kelly Frederick 0-2, George Dublin 74]
Parham            6-0 Empire
  [Akeem Thomas 43, Kerry Skepple 45+, Terry Andrew (og) 3-0,
   Peter Byers 4-0, Jaime Thomas 5-0, Trevauhgn Harriett 90+]

Round 17
[Feb 5]
Empire            0-2 Villa Lions
  [Michael Roberts 61, Franklyn Samuel 66]
SAP               0-5 Parham
  [Ricky Charles 36, Peter Byers 41, Kerry Skepple 84, 86,
   Cowin Mauthrin 90]
[Feb 6]
Sea View Farm     0-0 All Saints United
Smitty            1-5 Old Road
  [Alva Samuel 68; Danny Potter 10og, Stephan Smith 45, 54, 87,
   Zacheus Polius 65]
Hoppers           2-1 Bassa              
  [Tamarley Thomas 5, Rolston Phoenix 78; Tavin Crump 75]

Round 18
[Feb 19]
Villa Lions       1-1 Sea View Farm      
  [Jermaine Lewis 43; Kemoi Alexander 55]
All Saints United 4-1 Smitty
  [Roy Gregory 47, Danny Potter 50og, Quinton Griffith 54,
   Orlando Peters 61; Nandimo McCalomon 58pen]
[Feb 20]
Old Road          0-1 SAP               
  [Okeem Challenger 80] 
Hoppers           2-0 Empire
  [Tamarley Thomas 40, Mitchley Waul 81]
Bassa             1-4 Parham            
  [own goal 72; Kerry Skepple 5, Ashton Cyrillien 46og,
   Ricky Charles 58, Peter Byers 90]

Final Table:

 1.Parham            18 12  2  4 49-17 38  Champions  [Parham]
 2.Hoppers           18 11  2  5 33-25 35  [Green Bay]
 3.Old Road          18  9  5  4 30-18 32  [Old Road]
 4.Empire            18  7  3  8 31-34 24  [Gray's Farm]
 5.Bassa             18  5  8  5 32-30 23  [All Saint's]
 6.Sea View Farm     18  5  8  5 21-22 23  [Sea View Farm]
 7.All Saints United 18  6  4  8 33-33 22  [All Saint's]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SAP               18  6  4  8 25-39 22  Relegation Playoff  [Bolans]
-----------------------------------------
 9.Villa Lions       18  5  5  8 19-22 20  Relegated  [Saint John's]
10.Smitty            18  1  5 12 16-49  8  Relegated  [*]  [Saint John's]

[*] Goldsmitty were renamed Smitty

Promoted: Willikies, Bullets

Promotion/Relegation Playoff Premier/First Division

[Mar 6]
Potters           00 SAP     
[Mar 8]
Swetes            1-2 Potters
[Mar 10]
SAP               9-0 Swetes

Final Table:

 1.SAP                2  1  1  0  9- 0  4  [Bolans]
-----------------------------------------
 2.Potters Tigers     2  1  1  0  2- 1  4  [Potters]
 3.Swetes             2  0  0  2  1-11  0  [Swetes]

NB: all clubs remain at former level

Cup Tournaments

Charity Shield 2010 | Warriors Cup 2010

Charity Shield 2010

NB: between winners First and Second Division 2009/10

[Sep 18]
Sea View Farm     7-0 Fort Road

Warriors Cup 2010

NB: 6th edition

Group Stage

Group A
[Aug 19]   
Young Warriors    7-1 Young Boys
[Aug 21]
Villa Lions       3-1 Young Boys
[Aug 22]
Young Warriors    1-1 Hoppers
[Aug 24]
Hoppers           7-1 Young Boys
[Aug 25]
Young Warriors    1-0 Villa Lions 
[Aug 26]
Villa Lions       1-3 Hoppers

Final Table:

 1.Hoppers            3  2  1  0 11- 3  7  Qualified
 2.Young Warriors     3  2  1  0  9- 2  7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Villa Lions        3  1  0  2  4- 5  3
 4.Young Boys         3  0  0  3  3-17  0

Group B
[Aug 20]
Goldsmitty        5-0 5Ps 
Bullets           drw Guydadli 
[Aug 22]
Goldsmitty        5-1 Guydadli
[Aug 24]   
Bullets           4-2 5Ps
[Aug 25]
Guydadli          3-0 5Ps 
[Sep 2]
Goldsmitty        0-3 Bullets

Final Table:

 1.Bullets            3  2  1  0  7- 2  7  [*]  Qualified
 2.Goldsmitty         3  2  0  1 10- 4  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guydadli           3  1  1  1  4- 5  4  [*]
 4.5PS                3  0  0  3  2-12  0
[*] missing goals match Aug 20

Knockout Stage

Semifinals [Sep 4]
Bullets           1-0 Young Warriors
Hoppers           0-1 Goldsmitty

Third Place Match [Sep 5]
Young Warriors    1-2 Hoppers
  [Elijah McDonald 24; Kelly Frederick 42, Jari Jackson 60]

Final [Sep 5]
Goldsmitty        awd Bullets           [abandoned at 2-0 in 86'; awarded 
  [Darren Stevens 33, Nandimo McCalamon 38]                 to Goldsmitty]

Goodwill Tournament

NB: friendly matches held in conjunction with the Warriors Cup

[Aug 27]
Young Warriors    2-0 C&D Connection (St. Maarten)
[Aug 28]
Goldsmitty        2-1 C&D Connection (St. Maarten)


First Division

NB: Urlings 6 points deducted for failing to show at the FA's opening
    and march-past ceremony held on Sep 18

Round 1
[Sep 21] 
Young Warriors    2-0 Urlings
Potters Tigers    2-1 Fort Road 
Bethesda          2-0 Swetes
[Sep 23]
Liberta           3-0 Freemansville     
English Harbour   1-3 Bullets
Guydadli          1-5 Willikies

Round 2 
[Sep 28]
Urlings           5-2 Fort Road
Freemansville     2-0 Bethesda 
Swetes            2-0 Young Warriors
[Sep 30]
Bullets           1-1 Potters Tigers
Willikies         2-0 Liberta
English Harbour   1-3 Guydadli 

Round 3
[Oct 5]
Bullets           2-1 Urlings 
Freemansville     n/p Swetes            [referees dns]
[Oct 7]
Bethesda          2-3 Willikies
Liberta           n/p English Harbour
[Nov 6]
Potters           abd Guydadli          [abandoned at 0-2 in 77' due
Young Warriors    2-0 Fort Road          to bad light]
Freemansville     n/p Swetes            [unprepared field]      

Round 4
[Oct 12]
Bullets           1-4 Fort Road         
Young Warriors    0-1 Freemansville     
Willikies         0-0 Swetes
[Oct 14]
Urlings           abd Guydadli          [abandoned at 1-0 at half-time
English Harbour   3-2 Bethesda           due to poor light]
Liberta           0-0 Potters Tigers 
[tba]
Urlings            -  Guydadli          [replay]

Round 5
[Oct 19]
Freemansville     0-1 Willikies 
Young Warriors    0-1 Bullets
Guydadli          1-1 Fort Road
[Oct 21]
English Harbour   n/p Swetes            [protest referees against Harbour         
Liberta           2-0 Urlings            player banned for attacking referee]
Potters Tigers    2-0 Bethesda          

Round 6
[Oct 26]
Pigotts Bullets   abd Guydadli          [abandoned at 3-1 at half-time;
Urlings           5-3 Bethesda           Guydadli refused to continue]
English Harbour   2-1 Freemansville     
[Oct 28]
Fort Road          -  Liberta 
Swetes             -  Potters Tigers 

Round 7
[Nov 2]
Bullets           2-0 Liberta
Guydadli          2-1 Young Warriors
Willikies         1-0 English Harbour
[Nov 4]
Bethesda           -  Fort Road
Freemansville      -  Potters
Urlings            -  Swetes

Round 8 
[Nov 9]
English Harbour   abd Young Warriors    [abandoned at 2-2 due to
Liberta           0-2 Guydadli           crowd trouble]
Willikies         0-1 Potters
[Nov 11]
Bullets            -  Bethesda
Swetes             -  Fort Road
Urlings            -  Freemans Village

Second Division

Round 1
[Sep 27]
Police            3-1 West Ham
Shot Guns         1-2 Real Blizzard  
Five Islands      1-1 Golden Grove      
Jennings United   o/w CPTSA Wings       [awarded 0-3]
[Sep 29]
5Ps                -  Ambassadors 
Ottos Rangers     5-0 Tryum
Black Panthers     -  Pares
[Oct 1]
Bendals            -  Jennings Grenades 
John Hughes        -  Garden Stars 
Glanvilles        0-1 Lion Hill

Round 2
[Oct 6]
Five Islands      9-0 Ambassadors 
5Ps Wadadli FC    n/p Pares 
Ottos Rangers     n/p Bendals 
[Oct 7]
Police            n/p CPTSA Wings
[Oct 8]
Black Panthers    n/p Garden Stars 
Grenades          n/p John Hughes 

Round 3
[Oct 11]
CPTSA Wings       1-4 West Ham
Shotgun           0-5 Golden Grove
Police            4-0 Glanvilles
Jennings United   1-2 Tryum
[Oct 13]
Pares             1-2 Five Islands FC
Garden Stars      2-1 5Ps Wadadli FC 
Bendals           0-2 Lion Hill   
[Oct 15]
John Hughes       1-4 Ottos Rangers 
Black Panthers    1-1 Grenades 
Ambassador        3-1 Real Blizzard

NB: Black Panthers 6 points deducted after a player beat the referee

Round 4
[Oct 18]
Pares             4-1 Blizzard
Glanvilles        0-2 CPTSA Wings
Police            2-2 Tryum
Shotguns          1-1 Ambassadors (Young Boys)
[Oct 20]
Jennings United   3-2 Bendals 
Five Islands      n/p Garden Stars 
John Hughes       3-1 Lion Hill
[oct 22]
5Ps Wadadli FC    0-0 Jennings Grenades
Ottos Rangers     2-0 Black Panthers 
West Ham          1-0 Golden Grove

Round 5
[Oct 25]
West Ham          7-0 Glanvilles
Tryum             2-1 Wings
Pares             2-1 Shotguns 
Golden Grove      1-0 Ambassadors 
[Oct 27]
Five Islands      ppd Jennings Grenades 
Jennings United   0-0 John Hughes
[Oct 29]
Lion Hill          -  Black Panthers 
5Ps Wadadli FC    0-4 Ottos Rangers 
Police            ppd Bendals 
Garden Stars      4-0 Real Blizzard

Round 6
[Nov 3]
Glanvilles        2-2 Tryum
Golden Grove      2-0 Pares
Grenades         12-0 Real Blizzard
West Ham          4-2 Ambassadors

 

2009/10

2011/12

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 27 Sep 2012

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.