Argentina - Mendoza 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torneo Apertura

 

 

 

 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     15   8   5   2  25  13  29  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     15   7   5   3  30  20  26
 3. Independiente Rivadavia	     15   7   5   3  28  24  26
 4. Deportivo Maipú		     15   8   2   5  21  19  26
 5. Andes Talleres		     15   8   2   5  17  15  26
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   6   5   4  16  15  23
 7. Gutiérrez Sport Club	     15   6   4   5  22  18  22
 8. Luján de Cuyo		     15   5   6   4  20  15  21
 9. Atlético San Martín		     15   5   5   5  20  17  20
10. Atlético Palmira		     15   5   5   5  21  21  20
11. Deportivo Algarrobal	     15   5   3   7  13  16  18
12. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  15   5   3   7  12  19  18
13. Leonardo Murialdo		     15   4   4   7  22  28  16
14. Centro Deportivo Rivadavia	     15   4   4   7  12  15  16
15. Huracán Las Heras		     15   2   6   7  12  24  12
16. Gimnasia y Esgrima		     15   2   2  11   6  21   8
 
 
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 10]		
Atlético Argentino	4-0	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	0-0	C.D.Rivadavia
Leonardo Murialdo	2-2	Atlético Palmira
Andes Talleres		2-1	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		0-4	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	2-2	Deportivo Guaymallén
La Amistad		2-1	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	2-2	Luján de Cuyo
 
Round 2				
[Apr 17]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético Argentino
Luján de Cuyo		5-0	La Amistad
Deportivo Maipú		2-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-2	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		1-0	Andes Talleres
Deportivo Algarrobal	1-0	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira	1-5	Gutiérrez Sport Club
C.D.Rivadavia		0-2	Independiente Rivadavia
 
Round 3				
[Apr 24]
Atlético Argentino	2-0	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-1	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	2-1	Deportivo Algarrobal
Leonardo Murialdo	0-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		0-1	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		2-2	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	0-1	Luján de Cuyo
La Amistad		1-0	Gimnasia y Esgrima
 
Round 4				
[Apr 30]
La Amistad		0-2	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-3	Atlético San Martín
Luján de Cuyo		3-1	Huracán LH
Deportivo Maipú		2-1	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	3-1	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Algarrobal	0-1	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	3-1	C.D.Rivadavia
 
Round 5				
[May 8]
Atlético Argentino	1-0	Atlético Palmira
C.D.Rivadavia		1-2	Deportivo Algarrobal
Independiente Rivadavia	5-3	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	2-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		1-0	Luján de Cuyo
Huracán LH		1-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	1-1	La Amistad
 
Round 6				
[May 15]
Atlético San Martín	7-5	Atlético Argentino
La Amistad		1-1	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	0-2	Andes Talleres
Luján de Cuyo		2-2	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		1-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		0-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Algarrobal	4-2	Atlético Palmira
 
Round 7				
[May 22]
Atlético Argentino	0-1	Deportivo Algarrobal
Atlético Palmira	1-1	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		0-3	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	3-3	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	1-2	Luján de Cuyo
Leonardo Murialdo	1-0	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		1-0	La Amistad
Huracán LH		1-1	Atlético San Martín
 
Round 8				
[May 29]
Huracán LH		0-2	Atlético Argentino
Atlético San Martín	0-0	Andes Talleres
La Amistad		3-0	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	0-1	Gutiérrez Sport Club
Luján de Cuyo		0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		2-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Algarrobal
 
Round 9				
[Jun 5]
Atlético Argentino	0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Algarrobal	0-2	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	1-2	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		0-0	Luján de Cuyo
Independiente Rivadavia	4-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	1-0	La Amistad
Leonardo Murialdo	0-0	Atlético San Martín
Andes Talleres		1-0	Huracán LH
 
Round 10			
[Jun 12]
Andes Talleres		2-2	Atlético Argentino
Huracán LH		1-1	Leonardo Murialdo
Atlético San Martín	2-1	Gutiérrez Sport Club
La Amistad		2-0	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	0-3	C.D.Rivadavia
Luján de Cuyo		0-1	Atlético Palmira
Deportivo Maipú		0-1	Deportivo Algarrobal
Deportivo Guaymallén	3-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 11				
[Jun 19]
Atlético Argentino	1-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-2	Deportivo Maipú
Deportivo Algarrobal	1-1	Luján de Cuyo
Atlético Palmira	1-0	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		0-0	La Amistad
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	1-0	Huracán LH
Leonardo Murialdo	2-3	Andes Talleres
 
Round 12				
[Jul 3]
Leonardo Murialdo	6-3	Atlético Argentino
Andes Talleres		1-2	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		2-3	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	0-1	C.D.Rivadavia
La Amistad		0-2	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	1-0	Deportivo Algarrobal
Luján de Cuyo		0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		1-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 13			
[Jul 10]
Atlético Argentino	3-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	2-1	Luján de Cuyo
Godoy Cruz A.T.		0-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Algarrobal	0-2	La Amistad
Atlético Palmira	1-2	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		3-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	1-2	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	2-3	Leonardo Murialdo
 
Round 14				
[Jul 17]
Gutiérrez Sport Club	2-2	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	2-3	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		1-0	C.D.Rivadavia
Huracán LH		0-0	Atlético Palmira
Atlético San Martín	1-0	Deportivo Algarrobal
La Amistad		1-2	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	0-1	Deportivo Guaymallén
Luján de Cuyo		2-1	Deportivo Maipú
 
Round 15				
[Jul 24]
Atlético Argentino	3-1	Luján de Cuyo
Deportivo Maipú		1-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-0	La Amistad
Godoy Cruz A.T.		1-0	Atlético San Martín
Deportivo Algarrobal	1-1	Huracán LH
Atlético Palmira	3-0	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		3-0	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	2-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     15   8   5   2  25  13  29  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     15   7   5   3  30  20  26
 3. Independiente Rivadavia	     15   7   5   3  28  24  26
 4. Deportivo Maipú		     15   8   2   5  21  19  26
 5. Andes Talleres		     15   8   2   5  17  15  26
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   6   5   4  16  15  23
 7. Gutiérrez Sport Club	     15   6   4   5  22  18  22
 8. Luján de Cuyo		     15   5   6   4  20  15  21
 9. Atlético San Martín		     15   5   5   5  20  17  20
10. Atlético Palmira		     15   5   5   5  21  21  20
11. Deportivo Algarrobal	     15   5   3   7  13  16  18
12. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  15   5   3   7  12  19  18
13. Leonardo Murialdo		     15   4   4   7  22  28  16
14. Centro Deportivo Rivadavia	     15   4   4   7  12  15  16
15. Huracán Las Heras		     15   2   6   7  12  24  12
16. Gimnasia y Esgrima		     15   2   2  11   6  21   8
 
 
 
 
 
----
 
 
 
 

Torneo Clausura

 

 

 

 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     15  12   2   1  35  12  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú	             15   7   6   2  18   9  27  
 3. Atlético Argentino		     15   8   2   5  18  14  26
 4. Gimnasia y Esgrima		     15   7   5   3  16  14  26
 5. Atlético Palmira		     15   6   7   2  29  18  25
 6. Deportivo Guaymallén	     15   6   5   4  25  18  23
 7. Huracán Las Heras		     15   5   6   4  16  11  21
 8. Deportivo Algarrobal	     15   6   3   6  23  28  21
 9. Leonardo Murialdo		     15   6   3   6  18  23  21
10. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   5   4   6  19  19  19
11. Andes Talleres		     15   4   7   4  12  16  19
12. Independiente Rivadavia   	     15   4   3   8  17  23  15
13. Luján de Cuyo		     15   3   5   7  15  27  14
14. Atlético San Martín		     15   3   4   8  13  20  13
15. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  15   2   3  10  14  27   9
16. Centro Deportivo Rivadavia       15   1   5   9  12  21   8
 
 
 
 
 
Round 1				
[Aug 15]
Independiente Rivadavia	1-2	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		1-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	2-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Algarrobal	1-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		0-0	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		2-0	La Amistad
Luján de Cuyo		1-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 2				
[Aug 21]
Atlético Argentino	0-0	Gimnasia y Esgrima
La Amistad		2-2	Luján de Cuyo
Atlético San Martín	0-1	Deportivo Maipú
Huracán LH		1-1	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		1-1	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo	2-1	Deportivo Algarrobal
Gutiérrez Sport Club	2-1	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	1-0	C.D.Rivadavia
 
Round 3				
[Sep 4]
C.D.Rivadavia		1-0	Atlético Argentino
Atlético Palmira	2-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Algarrobal	3-4	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		0-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén	4-0	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-0	Huracán LH
Luján de Cuyo		1-0	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	1-0	La Amistad
 
Round 4				
[Sep 11]
Atlético Argentino	2-1	La Amistad
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-0	Luján de Cuyo
Andes Talleres		1-0	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	3-0	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	0-1	Deportivo Algarrobal
C.D.Rivadavia		0-2	Atlético Palmira
 
Round 5				
[Sep 18]
Atlético Palmira	4-1	Atlético Argentino
Deportivo Algarrobal	2-1	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		2-0	Leonardo Murialdo
Luján de Cuyo		1-1	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	1-0	Huracán LH
La Amistad		1-0	Atlético San Martín
 
Round 6				
[Sep 25]
Atlético Argentino	2-1	Atlético San Martín
Huracán LH		1-0	La Amistad
Andes Talleres		0-0	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo	1-2	Luján de Cuyo
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	2-4	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		0-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	5-1	Deportivo Algarrobal
 
Round 7				
[Oct 2]
Deportivo Algarrobal	0-1	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		0-1	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	1-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		2-0	Independiente Rivadavia
Luján de Cuyo		0-2	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-0	Leonardo Murialdo
La Amistad		1-3	Andes Talleres
Atlético San Martín	1-2	Huracán LH
 
Round 8				
[Oct 9]
Atlético Argentino	1-0	Huracán LH
Andes Talleres		1-0	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	3-2	La Amistad
Gutiérrez Sport Club	3-0	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	0-1	Luján de Cuyo
C.D.Rivadavia		0-0	Deportivo Maipú
Atlético Palmira	2-2	Deportivo Guaymallén
Deportivo Algarrobal	0-4	Godoy Cruz A.T.
 
Round 9				
[Oct 16]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	2-0	Deportivo Algarrobal
Deportivo Maipú		2-2	Atlético Palmira
Luján de Cuyo		1-1	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-1	Independiente Rivadavia
La Amistad		0-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH		1-1	Andes Talleres
 
Round 10				
[Oct 23]
Atlético Argentino	0-1	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	0-4	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	2-0	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	2-0	La Amistad
C.D.Rivadavia		2-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	3-1	Luján de Cuyo
Deportivo Algarrobal	3-3	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		3-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 11				
[Oct 30]
Deportivo Guaymallén	0-1	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		2-1	Godoy Cruz A.T.
Luján de Cuyo		1-2	Deportivo Algarrobal
Gimnasia y Esgrima	2-2	Atlético Palmira
La Amistad		2-2	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Independiente Rivadavia
Huracán LH		2-2	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		0-3	Leonardo Murialdo
 
Round 12				
[Nov 6]
Atlético Argentino	0-0	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club	2-1	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	1-0	Huracán LH
C.D.Rivadavia		1-1	Atlético San Martín
Atlético Palmira	2-2	La Amistad
Deportivo Algarrobal	1-1	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		2-2	Luján de Cuyo
Deportivo Guaymallén	1-1	Deportivo Maipú
 
Round 13				
[Nov 13]
Luján de Cuyo		2-4	Deportivo Guaymallén
La Amistad		2-3	Deportivo Algarrobal
Atlético San Martín	1-1	Atlético Palmira
Huracán LH		1-0	C.D.Rivadavia
Andes Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	0-4	Gutiérrez Sport Club
[Nov 16]
Deportivo Maipú		0-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	3-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 14				
[Nov 20]
Atlético Argentino	0-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-2	Leonardo Murialdo
C.D.Rivadavia		1-1	Andes Talleres
Atlético Palmira	0-0	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	3-0	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		2-0	La Amistad
[Nov 23]
Deportivo Guaymallén	0-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		0-0	Luján de Cuyo
 
Round 15				
[Nov 27]
Luján de Cuyo		0-5	Atlético Argentino
La Amistad		1-0	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	2-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		2-2	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		0-0	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	3-2	C.D.Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-2	Independiente Rivadavia
[Nov 30]
Gimnasia y Esgrima	0-2	Deportivo Maipú
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     15  12   2   1  35  12  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú	             15   7   6   2  18   9  27  
 3. Atlético Argentino		     15   8   2   5  18  14  26
 4. Gimnasia y Esgrima		     15   7   5   3  16  14  26
 5. Atlético Palmira		     15   6   7   2  29  18  25
 6. Deportivo Guaymallén	     15   6   5   4  25  18  23
 7. Huracán Las Heras		     15   5   6   4  16  11  21
 8. Deportivo Algarrobal	     15   6   3   6  23  28  21
 9. Leonardo Murialdo		     15   6   3   6  18  23  21
10. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   5   4   6  19  19  19
11. Andes Talleres		     15   4   7   4  12  16  19
12. Independiente Rivadavia   	     15   4   3   8  17  23  15
13. Luján de Cuyo		     15   3   5   7  15  27  14
14. Atlético San Martín		     15   3   4   8  13  20  13
15. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  15   2   3  10  14  27   9
16. Centro Deportivo Rivadavia       15   1   5   9  12  21   8
 
 
 
 
 
Aggregate Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     30  18   6   6  57  30  60  [Champion Clausura][Qualified to Torneo del Interior 2006]   
 2. Deportivo Maipú	             30  15   8   7  39  28  53
 3. Atlético Argentino		     30  15   7   8  48  34  52  [Qualified to Torneo del Interior 2006]   
 4. Deportivo Guaymallén	     30  14  10   6  50  31  52  [Champion Apertura][Qualified to Torneo del Interior 2006]  
 5. Andes Talleres		     30  12   9   9  29  31  45
 6. Atlético Palmira		     30  11  12   7  50  39  45
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     30  11   9  10  35  34  42
 8. Independiente Rivadavia   	     30  11   8  11  45  47  41
 9. Deportivo Algarrobal	     30  11   6  13  36  44  39
10. Leonardo Murialdo		     30  10   7  13  40  51  37  [Qualified to Torneo del Interior 2006]  
11. Luján de Cuyo		     30   8  11  11  35  42  35
12. Gimnasia y Esgrima		     30   9   7  14  22  35  34
13. Huracán Las Heras		     30   7  12  11  28  35  33
14. Atlético San Martín		     30   8   9  13  33  37  33
----------------------------------------------------------------
15. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  30   7   6  17  26  46  27  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
16. Centro Deportivo Rivadavia       30   5   5  16  24  36  24  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 
 
[Dec 4]
La Amistad (IG)		 1-2	Boca Juniors			[at Andes Talleres]
 
  
.Note: La Amistad (Ingeniero Giagnoni) relegated.
       Boca Juniors promoted to first division.	
 
 
 
 
 
 
 
Final Apertura/Clausura 2005
 
 
[Dec 4]
Deportivo Guaymallén  [3]3-3[2]	Gutiérrez Sport Club		[aet][at Malvinas Argentinas]
  [Baldor, Minich, J.Sánchez; Aguado (2), M.Fernández]
 
 
.Note: Deportivo Guaymallén champion Liga Mendocina 2005.
 
 
 
 

list of champions

2004

2006


About this document

Source:  Newspaper:  Diario Uno.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 2 May 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.