Argentina - Mendoza 2010

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     13   9   2   2  26  11  29  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     13   9   1   3  27  13  28
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   7   2   4  26  15  23
 4. Huracán Las Heras		     13   5   5   3  16  11  20
 5. Gutiérrez Sport Club             13   6   2   5  14  13  20
 6. Cicles Club Lavalle		     13   5   3   5  20  24  18
 7. Atlético Argentino		     13   5   3   5  17  22  18
 8. Deportivo Maipú		     13   5   1   7  26  22  16
 9. Leonardo Murialdo		     13   4   3   6  17  22  15
10. Atlético San Martín		     13   4   3   6  19  26  15
11. Centro Empleados de Comercio     13   3   5   5  14  17  14
12. Centro Deportivo Rivadavia	     13   3   5   5  20  25  14
----------------------------------------------------------------
13. Atlético Palmira		     13   3   3   7  29  36  12  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Deportivo Guaymallén	     13   3   2   8  14  27  11  [Relegated]
 
 
 
 
Round 1
[Mar 24]			
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	3-0	CD Rivadavia
Atlético Argentino	1-0	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	1-2	Deportivo Maipú
Huracán LH		3-3	Atlético Palmira
Cicles Club Lavalle	2-0	CEC
Independiente Rivadavia	3-0	Andes Talleres
 
 
Round 2				
[Mar 31]
Independiente Rivadavia	3-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		1-2	Cicles Club Lavalle
CEC			0-3	Huracán LH
Atlético Palmira	1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		1-2	Atlético Argentino
Atlético San Martín	2-0	Leonardo Murialdo
CD Rivadavia		2-0	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 3				
[Apr 7]
Godoy Cruz A.T.		1-0	CD Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	1-4	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	3-2	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	2-0	CEC
Huracán LH		1-2	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	1-3	Independiente Rivadavia
 
 
Round 4				
[Apr 14]
Cicles Club Lavalle	0-4	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	1-1	Huracán LH
Andes Talleres		2-1	Gutiérrez Sport Club
CEC			3-0	Atlético Argentino
Atlético Palmira	4-3	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		1-2	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	5-5	CD Rivadavia
 
 
Round 5				
[Apr 21]
Godoy Cruz A.T.		6-2	Atlético San Martín
CD Rivadavia		2-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	3-3	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	0-0	CEC
Atlético Argentino	0-4	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	2-0	Independiente Rivadavia
Huracán LH		2-2	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 6				
[Apr 28]
Huracán LH		0-0	Godoy Cruz A.T.
Cicles Club Lavalle	0-0	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	4-2	Atlético Argentino
Andes Talleres		0-0	Leonardo Murialdo
CEC			4-2	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	2-3	CD Rivadavia
Deportivo Maipú		6-0	Atlético San Martín
 
 
Round 7				
[May 5]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	2-1	Atlético Palmira
CD Rivadavia		1-2	CEC
Deportivo Guaymallén	0-4	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	1-0	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	1-0	Cicles Club Lavalle
Gutiérrez Sport Club	1-0	Huracán LH
 
 
Round 8				
[May 9]
Gutiérrez Sport Club	2-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		1-0	Atlético Argentino
Cicles Club Lavalle	1-2	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	3-0	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		3-0	CD Rivadavia
CEC			0-0	Atlético San Martín
Atlético Palmira	1-5	Deportivo Maipú
 
 
Round 9				
[May 19]
Godoy Cruz A.T.		4-1	Atlético Palmira
Deportivo Maipú		1-1	CEC
Atlético San Martín	2-1	Andes Talleres
CD Rivadavia		1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-3	Cicles Club Lavalle
Leonardo Murialdo	0-1	Huracán LH
Atlético Argentino	0-1	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 10				
[May 26]
Atlético Argentino	3-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	0-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH		2-0	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	2-1	CD Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético San Martín
Andes Talleres		3-0	Deportivo Maipú
CEC			3-3	Atlético Palmira
 
 
Round 11				
[May 30]
Godoy Cruz A.T.		0-0	CEC
Atlético Palmira	1-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-2	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	3-1	Cicles Club Lavalle
CD Rivadavia		0-0	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	1-1	Atlético Argentino
 
 
Round 12				
[Jun 2]
Leonardo Murialdo	2-3	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	1-1	CD Rivadavia
Huracán LH		2-1	Atlético San Martín
Cicles Club Lavalle	4-1	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	4-1	Atlético Palmira
Andes Talleres		4-3	CEC
 
 
Round 13				
[Jun 9]
Godoy Cruz A.T.		0-1	Andes Talleres
CEC			0-1	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	5-1	Cicles Club Lavalle
Deportivo Maipú		1-0	Huracán LH
Atlético San Martín	3-1	Gutiérrez Sport Club
CD Rivadavia		3-3	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	3-2	Leonardo Murialdo
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     13   9   2   2  26  11  29  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     13   9   1   3  27  13  28
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   7   2   4  26  15  23
 4. Huracán Las Heras		     13   5   5   3  16  11  20
 5. Gutiérrez Sport Club             13   6   2   5  14  13  20
 6. Cicles Club Lavalle		     13   5   3   5  20  24  18
 7. Atlético Argentino		     13   5   3   5  17  22  18
 8. Deportivo Maipú		     13   5   1   7  26  22  16
 9. Leonardo Murialdo		     13   4   3   6  17  22  15
10. Atlético San Martín		     13   4   3   6  19  26  15
11. Centro Empleados de Comercio     13   3   5   5  14  17  14
12. Centro Deportivo Rivadavia	     13   3   5   5  20  25  14
----------------------------------------------------------------
13. Atlético Palmira		     13   3   3   7  29  36  12  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Deportivo Guaymallén	     13   3   2   8  14  27  11  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 

First leg
[Jul 5]
Deportivo Algarrobal	0-0	Atlético Palmira
 
 
Second leg
[Jul 12]
Atlético Palmira	2-0	Deportivo Algarrobal
 
 
 
.Note: Atlético Palmira remain at first division.	
 
 
 
 

 

Torneo Clausura 

 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	     13   9   3   1  28   7  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres 		     13   8   3   2  22  12  27
 3. Deportivo Maipú		     13   7   5   1  29  10  26
 4. Atlético Palmira		     13   7   1   5  19  15  22
 5. Huracán Las Heras		     13   6   3   4  14  14  21
 6. Independiente Rivadavia	     13   4   7   2  26  20  19
 7. Atlético Argentino		     13   4   7   2  13  13  19
 8. Gutiérrez Sport Club	     13   5   2   6  18  26  17
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   5   1   7  24  19  16
10. Centro Empleados de Comercio     13   4   4   5  17  17  16
11. Leonardo Murialdo		     13   3   3   7  12  20  12
12. Atlético San Martín		     13   3   2   8  11  18  11
----------------------------------------------------------------
13. Gimnasia y Esgrima		     13   1   4   8   6  19   7  [Relegation Playoff]
14. Cicles Club Lavalle		     13   2   1  10   7  36   7  [Relegation Playoff]
 
 
 
Round 1				
[Aug 15]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Godoy Cruz A.T.
CD Rivadavia		2-0	Leonardo Murialdo
Atlético San Martín	0-1	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		5-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	1-0	Huracán LH
CEC			3-2	Cicles Club Lavalle
Andes Talleres		2-3	Independiente Rivadavia
 
 
Round 2				
[Aug 22]
Godoy Cruz A.T.		2-3	Independiente Rivadavia
Cicles Club Lavalle	0-2	Andes Talleres
Huracán LH		1-1	CEC
Gutiérrez Sport Club	1-2	Atlético Palmira
Atlético Argentino	2-2	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	0-2	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	0-1	CD Rivadavia
 
 
Round 3				
[Aug 29]
CD Rivadavia		2-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		3-0	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira	1-2	Atlético Argentino
CEC			1-1	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		2-1	Huracán LH
Independiente Rivadavia	3-0	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 4				
[Sep 5]
Godoy Cruz A.T.		5-0	Cicles Club Lavalle
Huracán LH		0-0	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	1-1	CEC
Leonardo Murialdo	0-2	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Maipú
CD Rivadavia		3-0	Atlético San Martín
 
 
Round 5				
[Sep 12]
Atlético San Martín	2-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		0-1	CD Rivadavia
Atlético Palmira	2-0	Gimnasia y Esgrima
CEC			1-0	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		0-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	5-1	Gutiérrez Sport Club
Cicles Club Lavalle	0-1	Huracán LH
 
 
Round 6				
[Sep 19]
Godoy Cruz A.T.		1-3	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	2-0	Cicles Club Lavalle
Atlético Argentino	2-2	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	0-2	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	0-4	CEC
CD Rivadavia		1-2	Atlético Palmira
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Maipú
 
 
Round 7				
[Sep 26]
Deportivo Maipú		1-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	3-0	Atlético San Martín
CEC			0-1	CD Rivadavia
Andes Talleres		3-1	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	0-0	Leonardo Murialdo
Cicles Club Lavalle	0-1	Atlético Argentino
Huracán LH		2-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 8				
[Oct 3]
Godoy Cruz A.T.		4-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-0	Huracán LH
Leonardo Murialdo	4-1	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	2-0	Independiente Rivadavia
CD Rivadavia		1-1	Andes Talleres
Atlético San Martín	1-2	CEC
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Palmira
 
 
Round 9				
[Oct 10]
Atlético Palmira	2-2	Godoy Cruz A.T.
CEC			1-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres		1-0	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	2-2	CD Rivadavia
Cicles Club Lavalle	0-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-1	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club	2-1	Atlético Argentino
 
 
Round 10				
[Oct 17]
Godoy Cruz A.T.		4-1	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	1-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	0-1	Huracán LH
CD Rivadavia		8-0	Cicles Club Lavalle
Atlético San Martín	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-1	Andes Talleres
Atlético Palmira	0-0	CEC
 
 
Round 11			
[Oct 24]
CEC			0-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-0	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	1-1	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	2-0	Atlético San Martín
Huracán LH		0-2	CD Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	2-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	1-1	Leonardo Murialdo
 
 
Round 12				
[Oct 31]
Godoy Cruz A.T.		2-3	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético Argentino
CD Rivadavia		4-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-2	Huracán LH
Deportivo Maipú		6-0	Cicles Club Lavalle
Atlético Palmira	3-2	Independiente Rivadavia
CEC			1-3	Andes Talleres
 
 
Round 13				
[Nov 7]
Andes Talleres		1-0	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	3-3	CEC
Cicles Club Lavalle	2-1	Atlético Palmira
Huracán LH		1-5	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	1-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-0	CD Rivadavia
Leonardo Murialdo	2-1	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	     13   9   3   1  28   7  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres 		     13   8   3   2  22  12  27
 3. Deportivo Maipú		     13   7   5   1  29  10  26
 4. Atlético Palmira		     13   7   1   5  19  15  22
 5. Huracán Las Heras		     13   6   3   4  14  14  21
 6. Independiente Rivadavia	     13   4   7   2  26  20  19
 7. Atlético Argentino		     13   4   7   2  13  13  19
 8. Gutiérrez Sport Club	     13   5   2   6  18  26  17
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   5   1   7  24  19  16
10. Centro Empleados de Comercio     13   4   4   5  17  17  16
11. Leonardo Murialdo		     13   3   3   7  12  20  12
12. Atlético San Martín		     13   3   2   8  11  18  11
----------------------------------------------------------------
13. Gimnasia y Esgrima		     13   1   4   8   6  19   7  [Relegation Playoff]
14. Cicles Club Lavalle		     13   2   1  10   7  36   7  [Relegation Playoff]
 
 
 
 
 
 
 
Relegation Playoff
 

First leg
[Nov 17]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Cicles Club Lavalle
 
 
Second leg
[Nov 21]
Cicles Club Lavalle	2-0	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima relegated.
       Cicles Club Lavalle to Promotion/Relegation playoff.
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 

First leg
[Nov 28]
Municipal Godoy Cruz	1-1	Cicles Club Lavalle
 
 
Second leg
[Dec 5]
Cicles Club Lavalle	2-0	Municipal Godoy Cruz
 
 
 
.Note: Cicles Club Lavalle remain at first division.	
 
 
 
 
 
 
Final Apertura/Clausura 2010
 
First leg
[Nov 28]
Independiente Rivadavia	2-2	Centro Deportivo Rivadavia
 
 
Second leg
[Dec 5]
C.D.Rivadavia		0-2	Independiente Rivadavia
 
 
.Note: Independiente Rivadavia champion Liga Mendocina 2010.
 
 
 
 
 
Accumulated Table (Apertura/Clausura):		
 
No. Team 			      G   P
---------------------------------------------
 1. Andes Talleres 		     26  55  [Qualified to Torneo del Interior 2011]
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     26  44  [Champion Torneo Clausura][Qualified to Torneo del Interior 2011]
 3. Huracán Las Heras		     26  41  [Qualified to Torneo del Interior 2011]
---------------------------------------------
 4. Gutiérrez Sport Club	     26  37  [*]
 5. Atlético Palmira		     26  34  [*]
 6. Centro Empleados de Comercio     26  30
 7. Leonardo Murialdo		     26  27  [*]
 8. Cicles Club Lavalle		     26  25
 
 
.Note: [*] Later, these teams were invited by the Consejo Federal to participate in Torneo del Interior 2011. 
 
 
 
 
 

list of champions

2009

2011


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Apr 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.