Argentina - Mendoza 1925

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     13  12   1   0  27   6  25  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Tracción y Talleres		     13   8   2   3  24   6  18
 3. Gimnasia y Esgrima		     13   6   4   3  19  16  14  [-2]
 4. Atlético Palmira		     12   5   3   4  27  15  11  [-2]
 5. Pacífico			     12   3   2   7  13  20   8
 6. Defensores del Oeste	     12   2   3   7  16  29   7
 7. Sportivo Godoy Cruz		     12   2   2   8   9  29   6
-----------------------------------------------------------------
 8. Racing FC			      7   0   1   6   3  17   1  [Relegated] 
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima and Atlético Palmira, 2 points deducted.  
       Racing FC forfeited the championship and did not play 7 last matches.
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 19]
Pacífico			0-3	Atlético Palmira
Defensores del Oeste		2-3	Gimnasia y Esgrima
[Apr 26]
Independiente Rivadavia		7-0	Sportivo Godoy Cruz
Tracción y Talleres		7-0	Racing FC
 
Round 2
[May 10]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz		0-1	Tracción y Talleres
[May 17]
Defensores del Oeste		0-2	Independiente Rivadavia
Racing FC			0-4	Atlético Palmira
 
Round 3	
[May 31]
Independiente Rivadavia		2-2	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			1-1	Racing FC
Atlético Palmira		0-2	Tracción y Talleres
Sportivo Godoy Cruz		1-4	Defensores del Oeste
 
Round 4	
[Jun 14]
Independiente Rivadavia		3-0	Atlético Palmira
Tracción y Talleres		2-1	Pacífico
Racing FC			0-1	Defensores del Oeste
[Jun 21]
Gimnasia y Esgrima		3-0	Sportivo Godoy Cruz
 
Round 5	
[Jun 21]
Pacífico			0-1	Independiente Rivadavia
Defensores del Oeste		0-1	Tracción y Talleres
[Jul 26]
Atlético Palmira		2-2	Gimnasia y Esgrima			[Suspended in 81'; not continued]
Sportivo Godoy Cruz		2-1	Racing FC
 
Round 6	
[Aug 2]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Racing FC
Atlético Palmira		5-1	Sportivo Godoy Cruz
[Aug 9]
Tracción y Talleres		1-2	Independiente Rivadavia
Pacífico			0-0	Defensores del Oeste
 
Round 7	
[Aug 23]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Racing FC
Sportivo Godoy Cruz		0-3	Pacífico
[Aug 30]
Gimnasia y Esgrima		d-d	Tracción y Talleres			[missing score]
Defensores del Oeste		2-2	Atlético Palmira
 
Round 8	
[Sep 13]
Gimnasia y Esgrima		4-2	Defensores del Oeste
Atlético Palmira		5-0	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz	       lp-wp	Independiente Rivadavia
Racing FC			n/p	Tracción y Talleres			[not played]
 
Round 9	
[Oct 11]
Independiente Rivadavia		5-1	Defensores del Oeste
Tracción y Talleres		2-1	Sportivo Godoy Cruz
Pacífico			1-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		n/p	Racing FC				[not played]
 
Round 10	
[Oct 18]
Tracción y Talleres		1-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Independiente Rivadavia			[Gimnasia y Esgrima withdrew]
Defensores del Oeste		2-2	Sportivo Godoy Cruz
Racing FC			n/p	Pacífico				[not played]
 
Round 11
[Nov 1]
Pacífico			1-0	Tracción y Talleres
Atlético Palmira		1-2	Independiente Rivadavia
Sportivo Godoy Cruz		0-0	Gimnasia y Esgrima
Defensores del Oeste		n/p	Racing FC				[not played]
 
Round 12
[Nov 15]
Tracción y Talleres		4-0	Defensores del Oeste
[Nov 22]
Gimnasia y Esgrima		0-3	Atlético Palmira
[Nov 29]
Independiente Rivadavia		3-1	Pacífico
Racing FC			n/p	Sportivo Godoy Cruz			[not played]

Round 13
[Nov 29]
Sportivo Godoy Cruz		2-1	Atlético Palmira
[Dec 20]
Independiente Rivadavia		w-l	Tracción y Talleres			[missing score]
Defensores del Oeste		2-5	Pacífico
Racing FC			n/p	Gimnasia y Esgrima			[not played]

Round 14
[Jan 17, 1926]
Tracción y Talleres		3-0	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			n/p	Sportivo Godoy Cruz			[not played]
Atlético Palmira	        n/p	Defensores del Oeste			[not played]
Racing FC			n/p	Independiente Rivadavia			[not played]
 
 
 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     13  12   1   0  27   6  25  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Tracción y Talleres		     13   8   2   3  24   6  18
 3. Gimnasia y Esgrima		     13   6   4   3  19  16  14  [-2]
 4. Atlético Palmira		     12   5   3   4  27  15  11  [-2]
 5. Pacífico			     12   3   2   7  13  20   8
 6. Defensores del Oeste	     12   2   3   7  16  29   7
 7. Sportivo Godoy Cruz		     12   2   2   8   9  29   6
 8. Racing FC			      7   0   1   6   3  17   1  [Relegated] 
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima and Atlético Palmira, 2 points deducted.  
       Racing FC forfeited the championship and did not play 7 last matches.
 
 
 

Competencia Cup - 1925

First round
[unknown]
Sportivo Godoy Cruz		2-3	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			0-4	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		3-1	Atlético Palmira
 
 
Second round
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		1-4	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		bye
 
 
Final
[unknown]
Independiente Rivadavia		4-0	Tracción y Talleres
 
 
 

list of champions

1924

1926


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 28 Mar 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.