Argentina 1916

 

 

Asociacion Argentina de Football

 

Copa Campeonato

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      21  15   4   2  39  10  34   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Platense                         21  12   6   3  25  13  30 
 3. River Plate                      21  10   9   2  27  10  29 
 4. Gimnasia y Esgrima LP            21   9   9   3  21  12  27 
 5. Huracán                          21  11   4   6  31  16  26 
 6. Estudiantil Porteño              21  10   6   5  37  22  26 
 7. San Lorenzo de Almagro           21   9   5   7  16  25  23 
 8. Porteño                          21   7   8   6  32  26  22 
 9. Gimnasia y Esgrima BA            21   8   5   8  31  29  21 
10. Tigre                            21   8   5   8  22  28  21 
11. Argentino de Quilmes             21   7   6   8  25  23  20 
12. Estudiantes LP                   21   6   8   7  26  26  20 
13. San Isidro                       21   7   6   8  29  32  20 
14. Boca Juniors                     21   7   6   8  25  29  20 
15. Independiente                    21   6   8   7  13  17  20 
16. Columbian                        21   6   7   8  24  26  19 
17. Atlanta                          21   5   7   9  17  24  17 
18. Banfield                         21   4   8   9  20  31  16 
19. Estudiantes BA                   21   5   5  11  27  33  15 
20. Ferro Carril Oeste               21   6   3  12  28  39  15 
-----------------------------------------------------------------
21. Belgrano Athletic                21   5   3  13  20  40  13   [Relegated]
22. Quilmes                          21   2   4  15  12  36   8   [Relegated]

 

 
 
Round 1 
[Mar 26]
Platense		0-1	Porteño	
Independiente		0-1	Estudiantil Porteño
Columbian		4-2	Banfield
Huracán			0-0	Estudiantes BA			[at Estudiantes BA]
San Lorenzo		0-4	Gimnasia y Esgrima LP	
Estudiantes LP		3-1	Tigre
Ferro Carril Oeste	1-2	River Plate	
San Isidro		1-1	Argentino de Quilmes
 
 
Round 2
[Apr 4]
Gimnasia y Esgrima BA	2-1	Atlanta
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Quilmes	
Estudiantil Porteño	4-1	Tigre
Argentino de Quilmes	2-2	Banfield
Belgrano Athletic	3-1	Boca Juniors
Estudiantes LP		0-1	Platense
Columbian		2-1	San Isidro
Ferro Carril Oeste	1-2	Independiente	
San Lorenzo		0-4	Racing Club	
 
 
Round 3 
[Apr 16]
Gimnasia y Esgrima BA	5-1	Ferro Carril Oeste
Belgrano Athletic	2-4	San Isidro	
Estudiantes BA		2-1	Columbian
Gimnasia y Esgrima LP	0-2	Porteño	
Racing Club		6-0	Tigre				[at Tigre]
Independiente		0-0	River Plate
Atlanta			1-1	Estudiantes LP
Quilmes			1-3	Estudiantil Porteño
 
 
Round 4 
[Apr 20]
Argentino de Quilmes	0-4	River Plate
Ferro Carril Oeste	3-0	San Lorenzo
Atlanta			0-1	Racing Club
Banfield		0-2	Gimnasia y Esgrima LP	
Belgrano Athletic	0-0	Columbian
Estudiantes LP		2-1	Independiente
San Isidro		0-4	Tigre		
Estudiantes BA		3-2	Estudiantil Porteño
Porteño			4-3	Quilmes
[Apr 21]
Gimnasia y Esgrima BA	3-0	Huracán
Platense		3-0	Boca Juniors
 
 
 
Round 5 
[Apr 23]
Racing Club		1-0	Columbian
Estudiantes BA		4-0	Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima BA	1-1	San Isidro
Tigre			0-1	Platense	
River Plate		0-0	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	0-2	Estudiantil Porteño
Atlanta			1-2	Gimnasia y Esgrima LP	
Porteño			1-1	Argentino de Quilmes
Banfield		0-1	Independiente	
Quilmes			2-2	Boca Juniors
 
 
Round 6 
[Apr 30]
Argentino de Quilmes	0-2	Estudiantil Porteño
Belgrano Athletic	2-0	Ferro Carril Oeste
Gimnasia y Esgrima LP	3-1	Boca Juniors
San Isidro		3-0	Quilmes
Tigre			1-1	Independiente
 
 
Round 7 
[May 7]
Atlanta			0-2	Independiente
Racing Club		4-0	Gimnasia y Esgrima BA
River Plate		3-0	Banfield
Platense		1-1	Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo		2-1	Estudiantes LP
 
 
Round 8 
[May 14]
San Isidro		2-0	Racing Club
River Plate		0-0	Estudiantil Porteño
Ferro Carril Oeste	4-0	Porteño
Atlanta			1-0	Quilmes
Argentino de Quilmes	1-1	Gimnasia y Esgrima LP
Banfield		0-1	Platense
Gimnasia y Esgrima BA	1-3	Boca Juniors
Independiente		1-0	Huracán
San Lorenzo		2-0	Belgrano Athletic
Tigre			0-1	Columbian
 
 
Round 9 
[May 21]
Belgrano Athletic	1-1	Estudiantes LP
River Plate		0-1	Atlanta	
San Lorenzo		1-1	Banfield
 
 
Round 10 
[May 28]
Platense		1-1	Estudiantil Porteño		[Abandoned; not continued]
Gimnasia y Esgrima BA	2-2	Columbian
Porteño			4-1	Estudiantes LP
River Plate		3-0	Tigre
Belgrano Athletic	3-1	Atlanta
Ferro Carril Oeste	0-1	Huracán			
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	San Isidro
San Lorenzo		0-1	Independiente		
Quilmes			1-1	Argentino de Quilmes		[Abandoned; played again Oct 8]
Estudiantes BA		3-3	Banfield
Racing Club		3-0	Boca Juniors
 
 
Round 11 
[Jun 1]
Estudiantes LP		1-1	Columbian
Argentino de Quilmes	1-1	Ferro Carril Oeste
Huracán			2-0	Gimnasia y Esgrima LP
Banfield		1-2	Quilmes		
Atlanta			0-1	San Lorenzo		
Independiente		0-1	Estudiantes BA
Tigre			3-1	Boca Juniors
Porteño			1-1	Estudiantil Porteño
San Isidro		2-2	River Plate
Racing Club		2-0	Belgrano Athletic
 
 
Round 12 
[Jun 11]
Columbian		0-0	River Plate	
Quilmes			0-0	Independiente		
Estudiantes LP		3-1	San Isidro
Estudiantes BA		0-1	Platense
Tigre			1-0	Argentino de Quilmes
Banfield		1-1	Porteño
Estudiantil Porteño	4-2	Belgrano Athletic
Gimnasia y Esgrima BA	0-0	San Lorenzo
Boca Juniors		0-0	Atlanta
Racing Club		1-0	Huracán
 
 
Round 13 
[Jul 23]
Atlanta			1-1	Banfield
Estudiantes BA		2-3	Belgrano Athletic
Columbian		0-2	Estudiantil Porteño	
Gimnasia y Esgrima BA	2-0	Estudiantes LP
Quilmes			0-1	River Plate
San Isidro		1-2	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Tigre
 
 
Round 14 
[Jul 30]
Estudiantil Porteño	1-1	Estudiantes LP
Quilmes			0-2	Columbian
Boca Juniors		1-2	Argentino de Quilmes
Banfield		2-1	Ferro Carril Oeste
San Isidro		2-1	Estudiantes BA
Porteño			0-2	River Plate
Huracán			0-1	San Lorenzo	
Independiente		0-1	Racing Club
 
 
Round 15 
[Aug 6]
Banfield		1-0	Estudiantes LP
Columbian		1-2	San Lorenzo
Estudiantes BA		3-5	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 16 
[Aug 13]
Banfield		1-1	San Isidro
Porteño			1-1	San Lorenzo
Belgrano Athletic	0-4	Gimnasia y Esgrima BA
 
 
Round 17 
[Aug 20]
Belgrano Athletic	1-3	Huracán	
Estudiantil Porteño	0-1	San Isidro	
Tigre			1-1	Banfield
Quilmes			0-1	Racing Club			
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Ferro Carril Oeste
San Lorenzo		1-1	Estudiantes BA
   [Xarau]			   [Ochandio]			 
 
 
Round 18 
[Aug 27]
Estudiantes LP		0-1	Gimnasia y Esgrima LP	
Racing Club		2-1	Argentino de Quilmes
San Isidro		2-0	Independiente
Ferro Carril Oeste	2-0	Quilmes
Banfield		1-0	Belgrano Athletic
Boca Juniors		1-0	Porteño
Estudiantil Porteño	1-2	San Lorenzo
Estudiantes BA		1-3	Gimnasia y Esgrima BA
Huracán			2-1	Tigre
Platense		1-0	River Plate
 
 
Round 19 
[Aug 30]
Huracán			2-1	Argentino de Quilmes
Estudiantil Porteño	3-1	Atlanta
Racing Club		1-1	Gimnasia y Esgrima LP
San Isidro		2-1	Platense
Boca Juniors		1-1	Ferro Carril Oeste
Independiente		1-1	Gimnasia y Esgrima BA
Columbian		2-2	Porteño	
Estudiantes BA		0-0	Tigre
Quilmes			0-0	Belgrano Athletic
 
 
Round 20 
[Sep 3]
Huracán			0-1	Estudiantes LP
River Plate		1-0	Belgrano Athletic
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Estudiantes BA
San Lorenzo		0-2	Tigre		
Racing Club		2-0	Banfield
Quilmes			1-2	Platense
San Isidro		1-1	Porteño
Columbian		0-0	Atlanta
Estudiantil Porteño	5-1	Gimnasia y Esgrima BA
 
 
Round 21 
[Sep 10]
Estudiantil Porteño	2-2	Racing Club
Tigre			0-3	Ferro Carril Oeste	
Gimnasia y Esgrima BA	2-1	Quilmes
Belgrano Athletic	0-6	Porteño	
Argentino de Quilmes	0-1	Estudiantes LP
Atlanta			2-1	San Isidro
Boca Juniors		2-1	Banfield
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Independiente
Platense		1-0	San Lorenzo
River Plate		2-0	Estudiantes BA
Huracán			5-2	Columbian
 
 
Round 22 
[Sep 17]
Estudiantil Porteño	0-2	Banfield
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Belgrano Athletic
Estudiantes BA		4-0	Quilmes
Porteño			1-3	Racing Club	
Tigre			3-0	Gimnasia y Esgrima BA
Atlanta			1-2	Huracán	
Boca Juniors		1-1	Estudiantes LP
Ferro Carril Oeste	1-3	Platense
 
 
Round 23 
[Sep 24]
Huracán			1-1	Platense
San Lorenzo		0-3	Boca Juniors	
Argentino de Quilmes	1-2	Atlanta		
Ferro Carril Oeste	3-2	San Isidro
 
 
Round 24 
[Oct 8]
Quilmes			0-2	Argentino de Quilmes	
Independiente		1-0	Columbian
Huracán			2-0	Estudiantil Porteño
Platense		2-0	Belgrano Athletic
Gimnasia y Esgrima BA	3-0	Banfield
Estudiantes LP		2-2	River Plate
Boca Juniors		2-1	San Isidro
Porteño			1-2	Tigre		
Atlanta			0-2	Estudiantes BA
 
 
Round 25 
[Oct 15]
Ferro Carril Oeste	0-2	Atlanta		
Racing Club		1-0	Estudiantes BA
Estudiantil Porteño	2-0	Boca Juniors
Estudiantes LP		0-0	Quilmes
Porteño			2-0	Gimnasia y Esgrima BA
River Plate		1-0	Huracán
Columbian		3-1	Platense
 
 
Round 26 
[Oct 22]
Argentino de Quilmes	3-0	Belgrano Athletic
Platense		0-0	Atlanta
Banfield		0-0	Huracán
Columbian		3-1	Ferro Carril Oeste
Estudiantes LP		1-1	Racing Club
Estudiantil Porteño	1-1	Gimnasia y Esgrima LP
River Plate		1-1	Gimnasia y Esgrima BA
Independiente		0-0	Porteño
Boca Juniors		2-0	Estudiantes BA
Tigre		       wp-lp	Quilmes				[Quilmes withdrew]
 
 
Round 27 
[Oct 29]
Huracán			4-0	San Isidro
Estudiantes BA		0-3	Argentino de Quilmes
Atlanta			1-1	Porteño		
Independiente		0-2	Belgrano Athletic	
Estudiantes LP		6-0	Ferro Carril Oeste
Boca Juniors		2-0	Columbian
San Lorenzo	       wp-lp	Quilmes				[Quilmes withdrew]		
 
 
Round 28 
[Nov 5]
Porteño			3-1	Estudiantes BA
Tigre			1-1	Atlanta
Columbian		0-1	Argentino de Quilmes
Boca Juniors		0-0	Huracán
Platense		1-0	Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Gimnasia y Esgrima BA
 
 
  
Round 29 
[Nov 11]
Racing Club		2-0	Ferro Carril Oeste
[Nov 12]
Platense		1-0	Gimnasia y Esgrima BA
San Lorenzo		1-0	Argentino de Quilmes
Columbian		0-0	Gimnasia y Esgrima LP
Quilmes			1-6	Huracán	
 
 
Round 30 
[Nov 19]
River Plate		1-1	Racing Club
Huracán			1-0	Porteño
Gimnasia y Esgrima BA	0-1	Argentino de Quilmes	
 
 
Round 31 
[Nov 26]
Boca Juniors		1-1	Independiente
Argentino de Quilmes	1-1	Platense
 
 
Round 32 
[Dec 3]
Argentino de Quilmes	3-0	Independiente
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	River Plate
 
 
Round 33 
[Dec 8]
Independiente		1-1	Platense
 
 
Round 34 
[Dec 10]
River Plate		2-1	Boca Juniors
 
 
[unknown]
Tigre			1-0	Belgrano Athletic
 
 

 

Copa Campeonato

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      21  15   4   2  39  10  34   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Platense                         21  12   6   3  25  13  30 
 3. River Plate                      21  10   9   2  27  10  29 
 4. Gimnasia y Esgrima LP            21   9   9   3  21  12  27 
 5. Huracán                          21  11   4   6  31  16  26 
 6. Estudiantil Porteño              21  10   6   5  37  22  26 
 7. San Lorenzo de Almagro           21   9   5   7  16  25  23 
 8. Porteño                          21   7   8   6  32  26  22 
 9. Gimnasia y Esgrima BA      	     21   8   5   8  31  29  21 
10. Tigre                            21   8   5   8  22  28  21 
11. Argentino de Quilmes             21   7   6   8  25  23  20 
12. Estudiantes LP                   21   6   8   7  26  26  20 
13. San Isidro                       21   7   6   8  29  32  20 
14. Boca Juniors                     21   7   6   8  25  29  20 
15. Independiente                    21   6   8   7  13  17  20 
16. Columbian                        21   6   7   8  24  26  19 
17. Atlanta                          21   5   7   9  17  24  17 
18. Banfield                         21   4   8   9  20  31  16 
19. Estudiantes BA                   21   5   5  11  27  33  15 
20. Ferro Carril Oeste               21   6   3  12  28  39  15 
-----------------------------------------------------------------
21. Belgrano Athletic                21   5   3  13  20  40  13   [Relegated]
22. Quilmes                          21   2   4  15  12  36   8   [Relegated]
 
Note:
. Hispano Argentino was renamed Columbian.
 

1915.

1917.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspapers: La Nación and La Prensa.  

With thanks to Pablo Wally.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Aug 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.