Argentina - First Division A 1960

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (A)       30   17    7    6    49    33   41 Champion
 2. River Plate             30   16    7    7    46    29   39
 3. Argentinos Juniors      30   15    9    6    68    48   39
 4. Racing Club             30   14    9    7    72    43   37
 5. Boca Juniors            30   13   11    6    58    36   37
 6. San Lorenzo de Almagro  30   14    8    8    71    45   36
 7. Vélez Sarsfield         30   12    9    9    48    46   33
 8. Rosario Central         30   10    9   11    55    71   29
 9. Chacarita Juniors       30    9   10   11    50    53   28
10. Huracán (BA)            30   10    8   12    48    45   28
11. Atlanta                 30    8   11   11    49    56   27
12. Gimnasia y Esgrima LP   30    9    7   14    50    60   25
13. Estudiantes LP          30    9    5   16    44    69   23
14. Lanús                   30    5   11   14    38    54   21
15. Ferro Carril Oeste (BA) 30    5    9   16    28    58   19
16. Newell's Old Boys       30    6    6   18    38    66   18 Relegated

Round 1 [Apr 3]:
Argentinos Juniors      3:3 Independiente (A)
Estudiantes LP          1:2 Boca Juniors
Lanús                   1:1 Chacarita Juniors
Newell's Old Boys       1:0 Huracán (BA)
Racing Club             3:2 Ferro Carril Oeste (BA)
River Plate             2:1 Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo de Almagro  1:1 Rosario Central
Vélez Sarsfield         1:4 Atlanta

Round 2 [Apr 10]:
Atlanta                 2:1 San Lorenzo de Almagro  [at River Plate]
Boca Juniors            5:2 Lanús
Chacarita Juniors       3:0 River Plate
Ferro Carril Oeste (BA) 0:3 Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima LP   4:1 Newell's Old Boys
Huracán (BA)            1:2 Racing Club
Independiente (A)       2:0 Vélez Sarsfield
Rosario Central         3:2 Estudiantes LP

Round 3 [Apr 17]:
Argentinos Juniors      5:1 Huracán (BA)
Estudiantes LP          2:1 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BA) 1:0 Independiente (A)
Lanús                   1:1 Rosario Central
Newell's Old Boys       2:1 Chacarita Juniors
Racing Club             5:5 Gimnasia y Esgrima LP
River Plate             1:1 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro  4:2 Vélez Sarsfield

Round 4 [Apr 24]:
Atlanta                 2:2 Lanús                   [at River Plate]
Boca Juniors            5:2 Newell's Old Boys
Chacarita Juniors       2:0 Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP   1:4 Argentinos Juniors
Huracán (BA)            1:0 Ferro Carril Oeste (BA)
Independiente (A)       0:2 San Lorenzo de Almagro
Rosario Central         1:1 River Plate
Vélez Sarsfield         3:1 Estudiantes LP

Round 5 [May 8]:
Argentinos Juniors      2:0 Chacarita Juniors
Estudiantes LP          2:2 San Lorenzo de Almagro
Ferro Carril Oeste (BA) 0:0 Gimnasia y Esgrima LP
Huracán (BA)            1:2 Independiente (A)
Lanús                   1:1 Vélez Sarsfield
Newell's Old Boys       5:3 Rosario Central
Racing Club             0:0 Boca Juniors
River Plate             2:0 Atlanta

Round 6 [May 15]:
Atlanta                 0:0 Newell's Old Boys       [at River Plate]
Boca Juniors            0:0 Argentinos Juniors
Chacarita Juniors       3:0 Ferro Carril Oeste (BA)
Gimnasia y Esgrima LP   1:3 Huracán (BA)
Independiente (A)       3:2 Estudiantes LP
Rosario Central         0:2 Racing Club
San Lorenzo de Almagro  1:1 Lanús
Vélez Sarsfield         0:0 River Plate

Round 7 [May 22]:
Argentinos Juniors      3:1 Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BA) 0:0 Boca Juniors
Gimnasia y Esgrima LP   0:4 Independiente (A)
Huracán (BA)            2:1 Chacarita Juniors
Lanús                   0:0 Estudiantes LP
Newell's Old Boys       1:2 Vélez Sarsfield
Racing Club             5:0 Atlanta
River Plate             3:0 San Lorenzo de Almagro

Round 8 [Jun 5]:
Atlanta                 1:3 Argentinos Juniors
Boca Juniors            2:2 Huracán (BA)
Chacarita Juniors       2:2 Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP          2:1 River Plate
Independiente (A)       3:2 Lanús                   [at Racing Club]
Rosario Central         4:1 Ferro Carril Oeste (BA)
San Lorenzo de Almagro  2:0 Newell's Old Boys
Vélez Sarsfield         1:1 Racing Club

Round 9 [Jun 12]:
Argentinos Juniors      2:0 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors       1:1 Independiente (A)
Ferro Carril Oeste (BA) 2:0 Atlanta
Gimnasia y Esgrima LP   0:2 Boca Juniors
Huracán (BA)            6:1 Rosario Central
Newell's Old Boys       5:2 Estudiantes LP
Racing Club             2:1 San Lorenzo de Almagro
River Plate             2:2 Lanús

Round 10 [Jun 19]:
Atlanta                 3:2 Huracán (BA)
Boca Juniors            5:0 Chacarita Juniors
Estudiantes LP          2:1 Racing Club
Independiente (A)       1:0 River Plate             [at Racing Club]
Lanús                   1:0 Newell's Old Boys
Rosario Central         1:4 Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo de Almagro  6:3 Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield         3:3 Ferro Carril Oeste (BA)

Round 11 [Jun 26]:
Argentinos Juniors      4:2 Estudiantes LP
Boca Juniors            0:1 Independiente (A)
Chacarita Juniors       3:1 Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BA) 1:5 San Lorenzo de Almagro
Gimnasia y Esgrima LP   2:2 Atlanta
Huracán (BA)            2:1 Vélez Sarsfield
Newell's Old Boys       3:0 River Plate
Racing Club             0:0 Lanús

Round 12 [?]:
Atlanta                 2:5 Chacarita Juniors
Estudiantes LP          2:0 Ferro Carril Oeste (BA)
Independiente (A)       2:0 Newell's Old Boys       [at Racing Club]
Lanús                   1:2 Argentinos Juniors
River Plate             1:2 Racing Club
Rosario Central         3:1 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro  2:0 Huracán (BA)
Vélez Sarsfield         1:0 Gimnasia y Esgrima LP

Round 13 [Aug 7]:
Argentinos Juniors      0:1 River Plate
Boca Juniors            4:4 Atlanta
Chacarita Juniors       1:3 Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste (BA) 2:0 Lanús
Gimnasia y Esgrima LP   3:1 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)            2:1 Estudiantes LP
Racing Club             5:2 Newell's Old Boys
Rosario Central         2:2 Independiente (A)

Round 14 [Aug 14]:
Atlanta                 0:2 Rosario Central
Estudiantes LP          0:2 Gimnasia y Esgrima LP
Independiente (A)       3:3 Racing Club             [at Huracán (BA)]
Lanús                   1:1 Huracán (BA)
Newell's Old Boys       1:1 Argentinos Juniors
River Plate             3:0 Ferro Carril Oeste (BA)
San Lorenzo de Almagro  2:2 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield         1:1 Boca Juniors

Round 15 [Aug 21]:
Argentinos Juniors      1:1 Racing Club
Boca Juniors            3:3 San Lorenzo de Almagro
Chacarita Juniors       1:2 Estudiantes LP
Ferro Carril Oeste (BA) 2:0 Newell's Old Boys
Gimnasia y Esgrima LP   7:2 Lanús
Huracán (BA)            0:0 River Plate
Independiente (A)       2:0 Atlanta                 [at Racing Club]
Rosario Central         2:2 Vélez Sarsfield

Round 16 [Aug 28]:
Atlanta                 1:1 Vélez Sarsfield
Boca Juniors            4:1 Estudiantes LP
Chacarita Juniors       0:4 Lanús
Ferro Carril Oeste (BA) 1:2 Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP   0:1 River Plate
Huracán (BA)            1:1 Newell's Old Boys
Independiente (A)       0:4 Argentinos Juniors      [at Racing Club]
Rosario Central         0:0 San Lorenzo de Almagro

Round 17 [Sep 4]:
Argentinos Juniors      1:1 Ferro Carril Oeste (BA)
Estudiantes LP          1:2 Rosario Central
Lanús                   1:3 Boca Juniors
Newell's Old Boys       1:1 Gimnasia y Esgrima LP
Racing Club             2:2 Huracán (BA)
River Plate             0:0 Chacarita Juniors
San Lorenzo de Almagro  1:1 Atlanta
Vélez Sarsfield         3:1 Independiente (A)

Round 18 [Sep 11]:
Atlanta                 1:1 Estudiantes LP
Boca Juniors            3:1 River Plate
Chacarita Juniors       5:1 Newell's Old Boys
Gimnasia y Esgrima LP   1:1 Racing Club
Huracán (BA)            0:0 Argentinos Juniors
Independiente (A)       2:0 Ferro Carril Oeste (BA) [at Racing Club]
Rosario Central         1:0 Lanús
Vélez Sarsfield         1:0 San Lorenzo de Almagro

Round 19 [Sep 18]:
Argentinos Juniors      1:1 Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP          1:1 Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste (BA) 2:4 Huracán (BA)
Lanús                   1:3 Atlanta
Newell's Old Boys       2:2 Boca Juniors
Racing Club             4:0 Chacarita Juniors
River Plate             2:0 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro  0:1 Independiente (A)

Round 20 [Sep 25]:
Atlanta                 1:2 River Plate
Boca Juniors            1:0 Racing Club
Chacarita Juniors       4:1 Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima LP   2:0 Ferro Carril Oeste (BA)
Independiente (A)       1:0 Huracán (BA)            [at Racing Club]
Rosario Central         4:1 Newell's Old Boys
San Lorenzo de Almagro  8:1 Estudiantes LP
Vélez Sarsfield         3:1 Lanús

Round 21 [Oct 2]:
Argentinos Juniors      2:0 Boca Juniors
Estudiantes LP          2:2 Independiente (A)
Ferro Carril Oeste (BA) 1:1 Chacarita Juniors
Huracán (BA)            7:0 Gimnasia y Esgrima LP
Lanús                   1:2 San Lorenzo de Almagro
Newell's Old Boys       1:3 Atlanta
Racing Club            11:3 Rosario Central
River Plate             3:1 Vélez Sarsfield

Round 22 [Oct 16]:
Atlanta                 4:3 Racing Club
Boca Juniors            4:0 Ferro Carril Oeste (BA) [at Huracán (BA)]
Chacarita Juniors       2:1 Huracán (BA)
Estudiantes LP          3:2 Lanús
Independiente (A)       2:0 Gimnasia y Esgrima LP   [at Racing Club]
Rosario Central         3:3 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro  1:2 River Plate
Vélez Sarsfield         1:0 Newell's Old Boys

Round 23:
[Oct 23]
Argentinos Juniors      3:2 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BA) 2:2 Rosario Central
Gimnasia y Esgrima LP   5:1 Chacarita Juniors
Lanús                   1:2 Independiente (A)
Newell's Old Boys       1:5 San Lorenzo de Almagro
Racing Club             2:3 Vélez Sarsfield
River Plate             3:1 Estudiantes LP
[Oct 25]
Huracán (BA)            1:1 Boca Juniors

Round 24 [Oct 29]:
Atlanta                 1:1 Ferro Carril Oeste (BA)
Boca Juniors            1:0 Gimnasia y Esgrima LP   [at River Plate]
Estudiantes LP          2:1 Newell's Old Boys
Independiente (A)       1:1 Chacarita Juniors       [at Racing Club]
Lanús                   1:1 River Plate
Rosario Central         5:1 Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro  2:1 Racing Club
Vélez Sarsfield         2:3 Argentinos Juniors

Round 25 [Nov 1]:
Argentinos Juniors      3:3 San Lorenzo de Almagro
Chacarita Juniors       1:1 Boca Juniors
Ferro Carril Oeste (BA) 3:1 Vélez Sarsfield
Gimnasia y Esgrima LP   2:3 Rosario Central
Huracán (BA)            1:1 Atlanta
Newell's Old Boys       3:0 Lanús
Racing Club             4:1 Estudiantes LP
River Plate             3:0 Independiente (A)

Round 26 [Nov 6]:
Atlanta                 6:2 Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP          1:4 Argentinos Juniors
Independiente (A)       2:0 Boca Juniors            [at Racing Club]
Lanús                   2:1 Racing Club
River Plate             2:1 Newell's Old Boys
Rosario Central         2:1 Chacarita Juniors
San Lorenzo de Almagro  6:1 Ferro Carril Oeste (BA)
Vélez Sarsfield         1:0 Huracán (BA)

Round 27:
[Nov 11]
Huracán (BA)            2:4 San Lorenzo de Almagro
[Nov 12]
Argentinos Juniors      1:3 Lanús
Boca Juniors            3:0 Rosario Central         [at Huracán (BA)]
Chacarita Juniors       1:1 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BA) 1:2 Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP   1:0 Vélez Sarsfield
Newell's Old Boys       1:3 Independiente (A)
Racing Club             3:1 River Plate

Round 28:
[Nov 16]
Lanús                   0:0 Ferro Carril Oeste (BA)
Newell's Old Boys       0:2 Racing Club
San Lorenzo de Almagro  2:0 Gimnasia y Esgrima LP
Vélez Sarsfield         1:1 Chacarita Juniors
[Nov 17]
Atlanta                 1:2 Boca Juniors
Estudiantes LP          1:2 Huracán (BA)
Independiente (A)       3:0 Rosario Central         [at Racing Club]
River Plate             5:1 Argentinos Juniors

Round 29:
[Nov 19]
Rosario Central         1:1 Atlanta
[Nov 20]
Argentinos Juniors      4:0 Newell's Old Boys
Boca Juniors            1:2 Vélez Sarsfield         [at San Lorenzo de Almagro]
Chacarita Juniors       4:2 San Lorenzo de Almagro
Ferro Carril Oeste (BA) 0:2 River Plate
Gimnasia y Esgrima LP   2:0 Estudiantes LP
Huracán (BA)            2:0 Lanús
Racing Club             0:0 Independiente (A)

Round 30:
[Nov 26]
Estudiantes LP          3:2 Chacarita Juniors
[Nov 27]
Atlanta                 1:0 Independiente (A)
  [Asprela 75]
Lanús                   4:1 Gimnasia y Esgrima LP
Newell's Old Boys       1:1 Ferro Carril Oeste (BA)
Racing Club             4:1 Argentinos Juniors
River Plate             1:0 Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro  2:1 Boca Juniors
Vélez Sarsfield         6:3 Rosario Central

Independiente (Avellaneda) won the championship in this round with the following
line-ups:

Atlanta:           Néstor Martín Errea; Oscar Alejo Clariá, Julio Alberto Nuin;
                   Miguel Ricardo Vignale, Carlos Timoteo Griguol,
                   Rodolfo Carlos Betinotti; Mario Griguol, Osvaldo Lorenzo Biaggio,
                   Juan Asprela, Alberto Mario González, Walter José Roque.

Independiente (A): Osvaldo Rubén Toriani; Rubén Marino Navarro, Tomás Rolan;
                   Roberto Oscar Ferreiro, Jorge Alberto Maldonado,
                   Alcides Vicente Silveira; Orlando Vicente Garro, Vladas Douksas,
                   Walter Antonio Jiménez, Edgardo Jorge D'Ascenzo, Ricardo Giménez.

Referee:           Aurelio Domingo Bossolino.

Tickets:           23,000.-

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (A)       30   17    7    6    49    33   41 Champion
 2. River Plate             30   16    7    7    46    29   39
 3. Argentinos Juniors      30   15    9    6    68    48   39
 4. Racing Club             30   14    9    7    72    43   37
 5. Boca Juniors            30   13   11    6    58    36   37
 6. San Lorenzo de Almagro  30   14    8    8    71    45   36
 7. Vélez Sarsfield         30   12    9    9    48    46   33
 8. Rosario Central         30   10    9   11    55    71   29
 9. Chacarita Juniors       30    9   10   11    50    53   28
10. Huracán (BA)            30   10    8   12    48    45   28
11. Atlanta                 30    8   11   11    49    56   27
12. Gimnasia y Esgrima LP   30    9    7   14    50    60   25
13. Estudiantes LP          30    9    5   16    44    69   23
14. Lanús                   30    5   11   14    38    54   21
15. Ferro Carril Oeste (BA) 30    5    9   16    28    58   19
16. Newell's Old Boys       30    6    6   18    38    66   18

Copa Libertadores 1961: Independiente (A).

Relegation table:
                            ----Season----            
                            1958 1959 1960 Average  
    San Lorenzo de Almagro   38   45   36   39.67
    Racing Club              41   38   37   38.67
    Independiente (A)        33   33   41   35.67
    River Plate              35   32   39   35.33   
    Boca Juniors             38   30   37   35.00
    Atlanta                  36   32   27   31.67
    Vélez Sarsfield          34   26   33   31.00
    Argentinos Juniors       25   25   39   29.67
    Rosario Central          35   23   29   29.00
    Huracán (BA)             27   30   28   28.33
    Chacarita Juniors                  28   28.00
    Estudiantes LP           31   28   23   27.33
    Ferro Carril Oeste (BA)       33   19   26.00
    Gimnasia y Esgrima LP    24   25   25   24.67   
    Lanús                    25   27   21   24.33
--------------------------------------------------  
    Newell's Old Boys        17   32   18   22.33 (Relegated)


1959.

1960 (2nd level).

1961.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: [CIHF-], [Ram-2], magazine: El Gráfico

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (gorgazzi@uol.com.ar)
Last updated: 31 Dec 2005

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2001/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.