Argentina 1988/89

Primera División 1988/1989

 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente	             38  22  11   5   13  4  2   9  7  3   58 32   84  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Boca Juniors                     38  20   9   9   11  4  4   9  5  5   56 38   76  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 3. Deportivo Español                38  16  14   8    7  7  5   9  7  3   45 31   68  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 4. River Plate                      38  16  13   9   12  3  4   4 10  5   61 36   67  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 5. San Lorenzo                      38  16  10  12   10  5  4   6  5  8   58 44   66  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 6. Talleres (Córdoba)               38  16  12  10    8  7  4   8  5  6   48 43   65  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 7. Argentinos Juniors               38  13  16   9    8  7  4   5  9  5   55 39   61  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 8. Estudiantes LP                   38  15  12  11    7  9  3   8  3  8   53 41   61  [to Liguilla Clasificación]
 9. Racing Club                      38  13  16   9    8  5  6   5 11  3   47 41   59  [to Liguilla Clasificación]
10. Gimnasia y Esgrima LP            38  10  16  12    7  9  3   3  7  9   31 30   57  [to Liguilla Clasificación]
11. Vélez Sarsfield                  38   8  17  13    6  7  6   2 10  7   37 54   53  [to Liguilla Clasificación]
12. Newell's Old Boys                38  11  13  14    8  8  3   3  5 11   42 44   51  [to Liguilla Clasificación]
13. Rosario Central                  38  10  16  12    6  8  5   4  8  7   49 55   51  [to Liguilla Clasificación]
14. Deportivo Mandiyú (Corrientes)   38   7  19  12    5  8  6   2 11  6   35 44   51  [to Liguilla Clasificación]
15. Platense                         38  11  11  16    5  8  6   6  3 10   36 51   50  [to Liguilla Pre-Libertadores; winner Clasificación 87/88]
16. Racing (Córdoba)                 38  11  11  16    9  6  4   2  5 12   38 54   50  [to Liguilla Clasificación]
17. San Martín (Tucumán)             38  12  10  16    6  7  6   6  3 10   38 49   46  [Relegated; worst average]
18. Ferro Carril Oeste               38   8  14  16    5 10  4   3  4 12   35 43   45  [to Liguilla Clasificación]
19. Deportivo Armenio                38   5  15  18    3  5 11   2 10  7   29 57   37  [Relegated; worst average]
20. Instituto (Córdoba)              38   7   9  22    4  5 10   3  4 12   38 65   31  [to Liguilla Clasificación]

Notes:
. This championship includes the points of Apertura tournament.
. Racing Club, Newell's Old Boys and Rosario Central: 2 points deducted.
. San Martín (T) 0-1 Boca Juniors, suspended at 81'.
. San Martín (T): 2 points deducted.
. 3 points to winner, 2 points to winner on P.K. and 1 point to loser on P.K.

Penalty Kicks table.
                              Matches  Won on  Lost on
                               drawn    P.K.     P.K.
----------------------------------------------------------
Vélez Sarsfield                 17       12       5
Gimnasia y Esgrima LP           16       11       5
Deportivo Mandiyú (Corrientes)  19       11       8
San Lorenzo                     10        8       2
Boca Juniors                     9        7       2
Independiente                   11        7       4
Newell's Old Boys               13        7       6
Ferro Carril Oeste              14        7       7
Deportivo Armenio               15        7       8
Rosario Central                 16        7       9
Platense                        11        6       5
Racing (Córdoba)                11        6       5
River Plate                     13        6       7
Deportivo Español               14        6       8
Racing Club                     16        6      10
Argentinos Juniors              16        6      10
Talleres (Córdoba)              12        5       7
Estudiantes LP                  12        4       8
San Martín (Tucumán)            10        2       8
Instituto (Córdoba)              9        1       8

 

Round 1		
[Sep 11]
San Martín (Tuc.)	2-0	Instituto (Cba.)
Ferro Carril Oeste   [3]0-0[1]	Newell's Old Boys
Racing (Cba.)		2-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
San Lorenzo		0-2	Racing Club			[at Huracán]
Boca Juniors		0-1	Dep. Armenio
Platense		2-1	River Plate			[at Vélez Sarsfield]
Independiente		1-0	Vélez Sarsfield
Estudiantes (LP)	0-1	Dep. Español
Rosario Central		2-4	Argentinos Juniors
Talleres (Cba.)	     [4]1-1[2]	Mandiyú (Ctes.)			[at Córdoba]
 
Round 2
[Sep 14]
Racing Club		3-1	Racing (Cba.)
[Sep 18]
Talleres (Cba.)		1-0	San Martín (Tuc.)
Mandiyú (Ctes.)	     [3]1-1[1]	Rosario Central			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors	4-1	Estudiantes (LP)		[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español	    [11]2-2[12]	Independiente
Vélez Sarsfield		1-2	Platense
River Plate		0-2	Boca Juniors
Dep. Armenio		1-3	San Lorenzo			[at Platense]
Gimnasia y Esgrima 	3-2	Ferro Carril Oeste
Newell's Old Boys    [6]1-1[5]	Instituto (Cba.)
 
Round 3		
[Sep 25]
San Martín (Tuc.)	1-0	Newell's Old Boys
Instituto (Cba.)     [4]0-0[5]	Gimnasia y Esgrima (LP)
Ferro Carril Oeste   [2]1-1[4]	Racing Club
Racing (Cba.)	     [2]0-0[3]	Dep. Armenio
San Lorenzo		1-2	River Plate			[at Huracán]
Boca Juniors	     [2]0-0[3]	Vélez Sarsfield
Platense	     [3]1-1[4]	Dep. Español
Independiente	     [5]1-1[6]	Argentinos Juniors
Estudiantes (LP)     [4]1-1[5]	Mandiyú (Ctes.)
Rosario Central	     [2]1-1[1]	Talleres (Cba.)
 
Round 4	
[Oct 1]
Dep. Español		0-1	Boca Juniors			[at Vélez Sarsfield]
River Plate		4-0	Racing (Cba.)
[Oct 2]
Rosario Central		5-3	San Martín (Tuc.)
Talleres (Cba.)	     [5]2-2[4]	Estudiantes (LP)		[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)		0-2	Independiente			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors	0-1	Platense			[at Ferro Carril Oeste]
Vélez Sarsfield		3-6	San Lorenzo
Dep. Armenio	     [1]0-0[2]	Ferro Carril Oeste		[at Platense]
Racing Club		2-1	Instituto (Cba.)
Gimnasia y Esgrima 	0-1	Newell's Old Boys

 
Round 5	
[Oct 16]
San Martín (Tuc.)    [3]1-1[4]	Gimnasia y Esgrima (LP)
Newell's Old Boys    [3]1-1[4]	Racing Club
Instituto (Cba.)	0-1	Dep. Armenio
Ferro Carril Oeste   [4]1-1[1]	River Plate
Racing (Cba.)		0-2	Vélez Sarsfield
San Lorenzo		0-2	Dep. Español			[at Huracán]
Boca Juniors		2-0	Argentinos Juniors
Platense		0-1	Mandiyú (Ctes.)
Independiente		2-0	Talleres (Cba.)
Estudiantes (LP)     [5]0-0[4]	Rosario Central
 
Round 6	
[Oct 23]
Estudiantes (LP)	3-1	San Martín (Tuc.)
Rosario Central		3-2	Independiente
Talleres (Cba.)		2-1	Platense			[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)		0-3	Boca Juniors			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors   [1]1-1[3]	San Lorenzo			[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español		1-0	Racing (Cba.)
Vélez Sarsfield		2-3	Ferro Carril Oeste
River Plate		6-1	Instituto (Cba.)
Dep. Armenio		4-0	Newell's Old Boys		[at Platense]
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
 
Round 7		
[Oct 26]
Racing (Cba.)	     [5]2-2[3]	Argentinos Juniors
[Oct 30]
San Martín (Tuc.)	3-1	Racing Club
Instituto (Cba.)	4-1	Vélez Sarsfield
Platense		1-2	Rosario Central
[Oct 31]	
Newell's Old Boys    [4]0-0[2]	River Plate
Gimnasia y Esgrima   [3]0-0[4]	Dep. Armenio
Ferro Carril Oeste	0-1	Dep. Español
San Lorenzo	     [3]1-1[1]	Mandiyú (Ctes.)			[at Huracán]
Boca Juniors		3-1	Talleres (Cba.)
Independiente		1-2	Estudiantes (LP)
 
Round 8		
[Nov 3]
Independiente	     [3]0-0[2]	San Martín (Tuc.)
Estudiantes (LP)     [5]0-0[3]	Platense
Rosario Central		1-3	Boca Juniors
Talleres (Cba.)	     [3]1-1[5]	San Lorenzo			[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)		1-0	Racing (Cba.)			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors	0-1	Ferro Carril Oeste		[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español		2-0	Instituto (Cba.)		[at Atlanta]
Vélez Sarsfield		1-0	Newell's Old Boys
River Plate	     [5]1-1[6]	Gimnasia y Esgrima (LP)
Dep. Armenio		0-2	Racing Club			[at Huracán]
 
Round 9		
[Nov 6]
San Martín (Tuc.)    [5]0-0[6]	Dep. Armenio
Racing Club		2-1	River Plate
Gimnasia y Esgrima 	1-0	Vélez Sarsfield
Newell's Old Boys    [3]1-1[1]	Dep. Español
Instituto (Cba.)	0-2	Argentinos Juniors
Ferro Carril Oeste   [4]0-0[2]	Mandiyú (Ctes.)
Racing (Cba.)	     [4]0-0[2]	Talleres (Cba.)
San Lorenzo		0-2	Rosario Central			[at Huracán]
Boca Juniors		2-0	Estudiantes (LP)
Platense	     [4]0-0[2]	Independiente
 
Round 10	
[Nov 12]	
Rosario Central	     [2]0-0[4]	Racing (Cba.)
Mandiyú (Ctes.)		2-0	Instituto (Cba.)		[at Huracán Corrientes]
[Nov 13]
Platense		0-1	San Martín (Tuc.)
Independiente		2-1	Boca Juniors
Estudiantes (LP)     [2]1-1[3]	San Lorenzo
Talleres (Cba.)		4-0	Ferro Carril Oeste		[at Córdoba]
Argentinos Juniors   [4]0-0[3]	Newell's Old Boys		[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español	     [4]0-0[2]	Gimnasia y Esgrima (LP)
Vélez Sarsfield		1-3	Racing Club
River Plate		3-1	Dep. Armenio
 
Round 11
[Nov 16]
San Martín (Tuc.)	1-2	River Plate
Newell's Old Boys	2-1	Mandiyú (Ctes.)
Instituto (Cba.)     [3]1-1[4]	Talleres (Cba.)
Racing (Cba.)		2-0	Estudiantes (LP)
[Nov 17]
Ferro Carril Oeste	2-0	Rosario Central
[Nov 23]
Dep. Armenio	     [2]1-1[3]	Vélez Sarsfield			[at Platense]
Racing Club		1-4	Dep. Español
Gimnasia y Esgrima   [4]1-1[3]	Argentinos Juniors
San Lorenzo	     [6]2-2[5]	Independiente			[at Huracán]
Boca Juniors		0-2	Platense
 
Round 12	
[Nov 20]
Boca Juniors		1-6	San Martín (Tuc.)
Platense		0-3	San Lorenzo
Independiente		2-0	Racing (Cba.)
Estudiantes (LP)	1-0	Ferro Carril Oeste
Rosario Central		1-1	Instituto (Cba.)
Talleres (Cba.)		1-3	Newell's Old Boys		[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)	     [2]0-0[4]	Gimnasia y Esgrima (LP)		[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors  [20]2-2[19]	Racing Club			[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español		1-0	Dep. Armenio
Vélez Sarsfield		2-0	River Plate
 
Round 13	
[Nov 27]
San Martín (Tuc.)    [1]1-1[3]	Vélez Sarsfield
River Plate		1-0	Dep. Español
Dep. Armenio		1-4	Argentinos Juniors		[at Platense]
Racing Club		3-1	Mandiyú (Ctes.)
Gimnasia y Esgrima   [4]0-0[3]	Talleres (Cba.)
Newell's Old Boys	0-0	Rosario Central                 [Suspended in 22'; later both teams lost the points (0-1)]
Instituto (Cba.)	0-3	Estudiantes (LP)
Ferro Carril Oeste	1-2	Independiente
Racing (Cba.)		3-0	Platense
San Lorenzo	     [5]1-1[6]	Boca Juniors			[at Huracán]
 
Round 14	
[Nov 30]
San Lorenzo		6-1	San Martín (Tuc.)		[at Huracán]
Boca Juniors		2-1	Racing (Cba.)
Platense	     [7]1-1[6]	Ferro Carril Oeste
Independiente	     [4]1-1[3]	Instituto (Cba.)
Estudiantes (LP)	2-0	Newell's Old Boys
Rosario Central		0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
Talleres (Cba.)		0-1	Racing Club			[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)	     [2]0-0[4]	Dep. Armenio			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors	3-2	River Plate			[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español	     [5]2-2[6]	Vélez Sarsfield

 
Round 15	
[Dec 5]
Dep. Armenio		1-2	Talleres (Cba.)			[at Platense]
Instituto (Cba.)	3-2	Platense
Racing (Cba.)		2-1	San Lorenzo
San Martín (Tuc.)    [2]0-0[4]	Dep. Español
[Dec 6]
Vélez Sarsfield	     [4]1-1[3]	Argentinos Juniors
River Plate	     [4]4-4[2]	Mandiyú (Ctes.)
Racing Club	     [3]0-0[4]	Rosario Central
Gimnasia y Esgrima 	2-0	Estudiantes (LP)
Newell's Old Boys    [5]2-2[3]	Independiente
Ferro Carril Oeste   [5]0-0[6]	Boca Juniors
 
Round 16	
[Dec 14]
Racing (Cba.)		2-0	San Martín (Tuc.)
San Lorenzo		2-1	Ferro Carril Oeste		[at Huracán]
Boca Juniors	     [3]1-1[2]	Instituto (Cba.)
Platense	     [5]0-0[4]	Newell's Old Boys
Independiente		2-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
Estudiantes (LP)     [2]0-0[3]	Racing Club
Rosario Central	     [5]3-3[3]	Dep. Armenio
Talleres (Cba.)		0-3	River Plate			[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)	     [5]1-1[3]	Vélez Sarsfield			[at Huracán Corrientes]
Argentinos Juniors   [4]0-0[2]	Dep. Español			[at Ferro Carril Oeste]
 
Round 17	
[Dec 11]
San Martín (Tuc.)    [2]1-1[4]	Argentinos Juniors
Dep. Español	     [3]1-1[5]	Mandiyú (Ctes.)
Vélez Sarsfield		1-3	Talleres (Cba.)
River Plate		3-2	Rosario Central
Dep. Armenio		0-3	Estudiantes (LP)		[at Platense]
Racing Club		2-1	Independiente
Gimnasia y Esgrima   [5]1-1[6]	Platense
Newell's Old Boys    [4]1-1[5]	Boca Juniors
Instituto (Cba.)	2-1	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	3-0	Racing (Cba.)
 
Round 18	
[Dec 18]
Ferro Carril Oeste   [4]0-0[5]	San Martín (Tuc.)
Racing (Cba.)		0-1	Instituto (Cba.)
San Lorenzo		2-0	Newell's Old Boys		[at Huracán]
Boca Juniors		2-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
Platense	     [6]0-0[5]	Racing Club			[at River Plate]
Independiente		5-1	Dep. Armenio
Estudiantes (LP)     [6]1-1[5]	River Plate
Rosario Central		1-2	Vélez Sarsfield
Talleres (Cba.)		0-1	Dep. Español			[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)		1-2	Argentinos Juniors		[at Huracán Corrientes]
 
Round 19	
[Dec 22]
San Martín (Tuc.)	1-0	Mandiyú (Ctes.)
Argentinos Juniors	3-0	Talleres (Cba.)			[at Ferro Carril Oeste]
Dep. Español	     [4]1-1[3]	Rosario Central
Vélez Sarsfield	     [5]0-0[4]	Estudiantes (LP)
River Plate		1-2	Independiente
Dep. Armenio		0-3	Platense			[at Platense]
Racing Club		0-0	Boca Juniors                    [Suspended in 45'; later Racing Club lost the points (0-1)]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-0	San Lorenzo
Newell's Old Boys	3-1	Racing (Cba.)
Instituto (Cba.)	1-2	Ferro Carril Oeste
 

 

Apertura tournament - 1988/1989

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      19  10   6   3  28  18   39  [Qualified to Copa Libertadores]
 2. Boca Juniors                     19  10   5   4  26  18   39  [Qualified to Copa Libertadores]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente                    19   9   7   3  32  19   37
 4. Deportivo Español                19   8   9   2  21  11   37
 5. Argentinos Juniors               19   7   9   3  31  20   35
 6. River Plate                      19   8   5   6  36  26   30
 7. Gimnasia y Esgrima LP            19   5   9   5  14  15   30
 8. San Lorenzo                      19   6   6   7  32  26   29
 9. Estudiantes LP                   19   6   8   5  20  18   29
10. Ferro Carril Oeste               19   5   8   6  18  19   27
11. Platense                         19   5   7   7  17  20   27
12. San Martín (Tucumán)             19   6   7   6  23  24   26
13. Talleres (Córdoba)               19   5   7   7  20  25   25
14. Newell's Old Boys                19   4   9   6  15  20   25
15. Vélez Sarsfield                  19   4   7   8  22  30   25
16. Rosario Central                  19   4   8   7  25  29   24
17. Deportivo Mandiyú (Corrientes)   19   3  10   6  17  23   23
18. Racing (Córdoba)                 19   5   4  10  16  26   22
19. Deportivo Armenio                19   3   7   9  15  30   20
20. Instituto (Córdoba)              19   4   6   9  18  31   18

Notes: 
. Newell's Old Boys 0-0 Rosario Central, suspended at 22'.
  Later, both teams lost the points (0-1).
. Racing Club 0-0 Boca Juniors, suspended at 45'.
  Later, Racing Club lost the points (0-1).
. In this season were give 3 points to winner, and 1 when a match ended tied.
  But, in this case, the match involved was defined by shootouts; winner team
  obtained one extra point. For example:
  Racing Club won 10 matches and 3 on P.K.
  It lost 3 matches and 3 on P.K.
  Then, 3x10 + 2x3 + 3 = 39 points.
. This tournament is part of the Primera División 1988/1989 championship.
  But, it qualified two teams for Libertadores cup 1989.

Libertadores cup 1989: Racing Club and Boca Juniors.
  
 
 
Round 20	
[Jan 28]
Instituto (Cba.)	1-2	San Martín (Tuc.)
Newell's Old Boys	2-0	Ferro Carril Oeste
Gimnasia y Esgrima 	4-1	Racing (Cba.)
Racing Club		0-2	San Lorenzo
Dep. Armenio		1-2	Boca Juniors			[at Huracán]
River Plate		0-1	Platense
Vélez Sarsfield	     [3]0-0[4]	Independiente
Dep. Español		0-1	Estudiantes (LP)
Argentinos Juniors	1-0	Rosario Central			[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)		1-2	Talleres (Cba.)			[at Huracán Corrientes]
 
Round 21
[Feb 4]
Racing (Cba.)	     [4]1-1[1]	Racing Club
[Feb 5]
San Martín (Tuc.)	1-3	Talleres (Cba.)
Rosario Central		2-1	Mandiyú (Ctes.)
Estudiantes (LP)	2-1	Argentinos Juniors
Independiente		1-0	Dep. Español
Platense		1-0	Vélez Sarsfield
Boca Juniors	     [3]0-0[4]	River Plate
San Lorenzo	     [3]0-0[2]	Dep. Armenio			[at Huracán]
Ferro Carril Oeste	0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
Instituto (Cba.)     [3]1-1[4]	Newell's Old Boys
 
Round 22	
[Feb 11]
Talleres (Cba.)	     [3]5-5[1]	Rosario Central			[at Córdoba]
[Feb 12]
Newell's Old Boys	4-1	San Martín (Tuc.)
Gimnasia y Esgrima 	3-1	Instituto (Cba.)
Racing Club	     [4]1-1[2]	Ferro Carril Oeste
Dep. Armenio		1-3	Racing (Cba.)			[at Platense]
River Plate		1-0	San Lorenzo
Vélez Sarsfield		0-2	Boca Juniors
Dep. Español		4-0	Platense
Argentinos Juniors	3-0	Independiente			[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)	     [3]2-2[1]	Estudiantes (LP)		[at Huracán Corrientes]
 
Round 23	
[Feb 19]
San Martín (Tuc.)    [1]0-0[3]	Rosario Central
Estudiantes (LP)     [3]0-0[2]	Talleres (Cba.)
Independiente		4-1	Mandiyú (Ctes.)
Platense		0-2	Argentinos Juniors
Boca Juniors		1-0	Dep. Español
San Lorenzo		3-1	Vélez Sarsfield			[at Huracán]
Racing (Cba.)		0-5	River Plate
Ferro Carril Oeste   [5]1-1[4]	Dep. Armenio
Instituto (Cba.)	1-2	Racing Club
Newell's Old Boys	0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
 
Round 24	
[Feb 26]
Gimnasia y Esgrima 	3-0	San Martín (Tuc.)
Racing Club		1-2	Newell's Old Boys
Dep. Armenio		1-0	Instituto (Cba.)		[at Platense]
River Plate		2-0	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield	     [3]1-1[2]	Racing (Cba.)
Dep. Español		0-4	San Lorenzo
Argentinos Juniors	4-3	Boca Juniors			[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)		3-1	Platense			[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)	     [2]1-1[4]	Independiente			[at Córdoba]
Rosario Central		1-4	Estudiantes (LP)
 
Round 25	
[Mar 5]
San Martín (Tuc.)	0-1	Estudiantes (LP)
Independiente		1-2	Rosario Central
Platense		1-0	Talleres (Cba.)
Boca Juniors		2-0	Mandiyú (Ctes.)
San Lorenzo		2-1	Argentinos Juniors		[at Huracán]
Racing (Cba.)	     [4]0-0[3]	Dep. Español
Ferro Carril Oeste   [4]1-1[3]	Vélez Sarsfield
Instituto (Cba.)     [4]0-0[5]	River Plate
Newell's Old Boys	2-1	Dep. Armenio
Gimnasia y Esgrima   [4]1-1[2]	Racing Club
 
Round 26	
[Mar 11]
Rosario Central		3-1	Platense
[Mar 12]
Racing Club	     [4]0-0[3]	San Martín (Tuc.)
Dep. Armenio	     [2]0-0[3]	Gimnasia y Esgrima (LP)		[at Platense]
River Plate		4-1	Newell's Old Boys
Vélez Sarsfield		1-0	Instituto (Cba.)
Dep. Español		2-1	Ferro Carril Oeste
Argentinos Juniors   [5]1-1[3]	Racing (Cba.)			[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)		2-1	San Lorenzo			[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)		1-0	Boca Juniors			[at Córdoba]
Estudiantes (LP)     [2]1-1[4]	Independiente
 
Round 27	
[Mar 18]
Boca Juniors		2-1	Rosario Central
[Mar 19]
San Martín (Tuc.)	0-3	Independiente
Platense		2-4	Estudiantes (LP)
San Lorenzo		2-1	Talleres (Cba.)			[at Huracán]
Racing (Cba.)	     [1]0-0[3]	Mandiyú (Ctes.)
Ferro Carril Oeste   [4]0-0[3]	Argentinos Juniors
Instituto (Cba.)	2-4	Dep. Español
Newell's Old Boys    [3]1-1[4]	Vélez Sarsfield
Gimnasia y Esgrima   [5]0-0[4]	River Plate
Racing Club	     [3]2-2[5]	Dep. Armenio
 
Round 28	
[Mar 25]
Rosario Central	     [3]0-0[1]	San Lorenzo
[Mar 26]
Dep. Armenio		2-0	San Martín (Tuc.)		[at Platense]
River Plate		1-0	Racing Club
Vélez Sarsfield		1-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
Dep. Español	     [4]0-0[5]	Newell's Old Boys
Argentinos Juniors	1-3	Instituto (Cba.)		[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)	     [3]0-0[1]	Ferro Carril Oeste		[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)		2-1	Racing (Cba.)			[at Córdoba]
Estudiantes (LP)	1-2	Boca Juniors
Independiente		3-2	Platense
 
Round 29	
[Apr 2]
San Martín (Tuc.)	2-0	Platense
Boca Juniors		1-2	Independiente
San Lorenzo		3-0	Estudiantes (LP)		[at Huracán]
Racing (Cba.)		2-0	Rosario Central
Ferro Carril Oeste	2-3	Talleres (Cba.)
Instituto (Cba.)	2-3	Mandiyú (Ctes.)
Newell's Old Boys    [3]0-0[2]	Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima 	0-1	Dep. Español
Racing Club	     [3]1-1[4]	Vélez Sarsfield
Dep. Armenio	     [4]1-1[2]	River Plate			[at Vélez Sarsfield]
 
Round 30	
[Apr 9]
Talleres (Cba.)		2-1	Instituto (Cba.)		[at Córdoba]
Mandiyú (Ctes.)		2-0	Newell's Old Boys		[at Huracán Corrientes]
[Apr 10]
River Plate		2-1	San Martín (Tuc.)
Vélez Sarsfield	     [3]1-1[2]	Dep. Armenio
Dep. Español		2-1	Racing Club
Argentinos Juniors	2-1	Gimnasia y Esgrima (LP)		[at Boca Juniors]
Rosario Central		1-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantes (LP)	4-0	Racing (Cba.)
Independiente		1-0	San Lorenzo
Platense	     [5]1-1[6]	Boca Juniors			[at Huracán]
 
Round 31	
[Apr 16]
Gimnasia y Esgrima   [3]1-1[1]	Mandiyú (Ctes.)
Instituto (Cba.)     [5]2-2[4]	Rosario Central
Newell's Old Boys	0-2	Talleres (Cba.)
San Martín (Tuc.)	0-1	Boca Juniors			[Suspended in 81'; not continued]
Racing (Cba.)		0-1	Independiente			[at Córdoba]
[Apr 17]
San Lorenzo	     [3]0-0[1]	Platense			[at Huracán]
Ferro Carril Oeste	2-0	Estudiantes (LP)
Racing Club		2-0	Argentinos Juniors
Dep. Armenio		0-2	Dep. Español			[at Platense]
River Plate		3-0	Vélez Sarsfield
 
Round 32	
[Apr 23]
Vélez Sarsfield		1-0	San Martín (Tuc.)
Dep. Español	     [3]1-1[4]	River Plate			[at Huracán]
Argentinos Juniors	5-0	Dep. Armenio			[at Deportivo Español]
Mandiyú (Ctes.)	     [5]1-1[4]	Racing Club			[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)		1-0	Gimnasia y Esgrima (LP)		[at Córdoba]
Rosario Central		2-1	Newell's Old Boys
Estudiantes (LP)	0-1	Instituto (Cba.)
Independiente		2-1	Ferro Carril Oeste
Platense	     [2]1-1[4]	Racing (Cba.)
Boca Juniors		2-0	San Lorenzo
 
Round 33	
[Apr 30]
San Martín (Tuc.)	2-3	San Lorenzo
Racing (Cba.)		2-1	Boca Juniors			[at Córdoba]
Ferro Carril Oeste	3-1	Platense
Instituto (Cba.)	0-1	Independiente			[at Córdoba]
Newell's Old Boys	3-0	Estudiantes (LP)
Gimnasia y Esgrima   [3]0-0[4]	Rosario Central
Racing Club		2-1	Talleres (Cba.)
Dep. Armenio	     [8]0-0[7]	Mandiyú (Ctes.)			[at Platense]
River Plate	     [4]2-2[2]	Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield	     [3]2-2[5]	Dep. Español
 
Round 34	
[May 6]
Rosario Central	     [3]2-2[4]	Racing Club
[May 7]
Dep. Español		1-2	San Martín (Tuc.)
Argentinos Juniors   [2]1-1[4]	Vélez Sarsfield			[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)	     [4]0-0[2]	River Plate			[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)		1-0	Dep. Armenio
Estudiantes (LP)     [0]1-1[2]	Gimnasia y Esgrima (LP)
Independiente		1-0	Newell's Old Boys
Platense		2-0	Instituto (Cba.)
Boca Juniors		1-0	Ferro Carril Oeste
San Lorenzo		2-1	Racing (Cba.)			[at Huracán]
 
Round 35	
[May 16]
San Martín (Tuc.)    [5]0-0[4]	Racing (Cba.)
Ferro Carril Oeste   [7]1-1[8]	San Lorenzo
Instituto (Cba.)	2-1	Boca Juniors
Newell's Old Boys	3-0	Platense
Gimnasia y Esgrima 	0-1	Independiente
Racing Club		0-2	Estudiantes (LP)
Dep. Armenio		0-1	Rosario Central			[at Platense]
River Plate		0-1	Talleres (Cba.)
Vélez Sarsfield	     [3]0-0[2]	Mandiyú (Ctes.)
Dep. Español		1-0	Argentinos Juniors
 
Round 36	
[May 21]
Argentinos Juniors	0-1	San Martín (Tuc.)		[at Ferro Carril Oeste]
Mandiyú (Ctes.)		1-2	Dep. Español			[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)	     [4]0-0[5]	Vélez Sarsfield			[at Córdoba]
Rosario Central	     [2]1-1[4]	River Plate
Estudiantes (LP)	3-1	Dep. Armenio
Independiente	     [4]0-0[1]	Racing Club
Platense		2-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
Boca Juniors		6-3	Newell's Old Boys
San Lorenzo		2-1	Instituto (Cba.)
Racing (Cba.)		3-2	Ferro Carril Oeste
 
Round 37	
[May 25]
San Martín (Tuc.)	2-1	Ferro Carril Oeste
Instituto (Cba.)	2-4	Racing (Cba.)
Newell's Old Boys	4-0	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima   [2]1-1[4]	Boca Juniors
Racing Club		1-2	Platense
Dep. Armenio		1-2	Independiente			[at Ferro Carril Oeste]
River Plate		2-0	Estudiantes (LP)
Vélez Sarsfield		2-0	Rosario Central
Dep. Español		1-2	Talleres (Cba.)
Argentinos Juniors  [12]0-0[13]	Mandiyú (Ctes.)			[at Huracán]
 
 
Independiente won the championship in this round with the following line- ups:
 
 
Deportivo Armenio: 	Sarmiento; Gándaras, Gardarián, Kuchen, J.A.Villarreal; 
			Pitasi, Gallardo, J.Godoy (M.Oviedo), Ubeda (Wensel); De Marco, Frutos.
			Coach: Subcomisión de Fútbol.
Independiente: 		E.Pereira; Clausen, P.Monzón (Massacessi), Delgado, G.Ríos; 
		 	Bianco, M.A.Ludueña, Insúa, Bochini; Reggiardo, Alfaro Moreno.
			Coach: Jorge R. Solari.
 
Goals: 			50' Frutos; 75' Insúa; 81' Massacessi.
Referee:		Vigliano.
Stadium: 		Ferro Carril Oeste (Home Deportivo Armenio).
Tickets: 		23.412.-
 
 

 
Round 38	
[May 28]
Mandiyú (Ctes.)		0-1	San Martín (Tuc.)		[at Huracán Corrientes]
Talleres (Cba.)	    [10]0-0[9]	Argentinos Juniors		[at Córdoba]
Rosario Central	     [1]1-1[4]	Dep. Español
Estudiantes (LP)	7-1	Vélez Sarsfield
Independiente		1-0	River Plate
Platense	     [3]1-1[2]	Dep. Armenio
Boca Juniors	     [4]1-1[3]	Racing Club
San Lorenzo		1-0	Gimnasia y Esgrima (LP)		[at Huracán]
Racing (Cba.)		1-0	Newell's Old Boys
Ferro Carril Oeste	2-0	Instituto (Cba.)

 

Primera División 1988/1989

 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente	             38  22  11   5   13  4  2   9  7  3   58 32   84  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Boca Juniors                     38  20   9   9   11  4  4   9  5  5   56 38   76  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 3. Deportivo Español                38  16  14   8    7  7  5   9  7  3   45 31   68  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 4. River Plate                      38  16  13   9   12  3  4   4 10  5   61 36   67  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 5. San Lorenzo                      38  16  10  12   10  5  4   6  5  8   58 44   66  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 6. Talleres (Córdoba)               38  16  12  10    8  7  4   8  5  6   48 43   65  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 7. Argentinos Juniors               38  13  16   9    8  7  4   5  9  5   55 39   61  [to Liguilla Pre-Libertadores]
 8. Estudiantes LP                   38  15  12  11    7  9  3   8  3  8   53 41   61  [to Liguilla Clasificación]
 9. Racing Club                      38  13  16   9    8  5  6   5 11  3   47 41   59  [to Liguilla Clasificación]
10. Gimnasia y Esgrima LP            38  10  16  12    7  9  3   3  7  9   31 30   57  [to Liguilla Clasificación]
11. Vélez Sarsfield                  38   8  17  13    6  7  6   2 10  7   37 54   53  [to Liguilla Clasificación]
12. Newell's Old Boys                38  11  13  14    8  8  3   3  5 11   42 44   51  [to Liguilla Clasificación]
13. Rosario Central                  38  10  16  12    6  8  5   4  8  7   49 55   51  [to Liguilla Clasificación]
14. Deportivo Mandiyú (Corrientes)   38   7  19  12    5  8  6   2 11  6   35 44   51  [to Liguilla Clasificación]
15. Platense                         38  11  11  16    5  8  6   6  3 10   36 51   50  [to Liguilla Pre-Libertadores; winner Clasificación 87/88]
16. Racing (Córdoba)                 38  11  11  16    9  6  4   2  5 12   38 54   50  [to Liguilla Clasificación]
17. San Martín (Tucumán)             38  12  10  16    6  7  6   6  3 10   38 49   46  [Relegated; worst average]
18. Ferro Carril Oeste               38   8  14  16    5 10  4   3  4 12   35 43   45  [to Liguilla Clasificación]
19. Deportivo Armenio                38   5  15  18    3  5 11   2 10  7   29 57   37  [Relegated; worst average]
20. Instituto (Córdoba)              38   7   9  22    4  5 10   3  4 12   38 65   31  [to Liguilla Clasificación]

Notes:
. This championship includes the points of Apertura tournament.
. Racing Club, Newell's Old Boys and Rosario Central: 2 points deducted.
. San Martín (T) 0-1 Boca Juniors, suspended at 81'.
. San Martín (T): 2 points deducted.
. 3 points to winner, 2 points to winner on P.K. and 1 point to loser on P.K.

Penalty Kicks table.
                              Matches  Won on  Lost on
                               drawn    P.K.     P.K.
----------------------------------------------------------
Vélez Sarsfield                 17       12       5
Gimnasia y Esgrima LP           16       11       5
Deportivo Mandiyú (Corrientes)  19       11       8
San Lorenzo                     10        8       2
Boca Juniors                     9        7       2
Independiente                   11        7       4
Newell's Old Boys               13        7       6
Ferro Carril Oeste              14        7       7
Deportivo Armenio               15        7       8
Rosario Central                 16        7       9
Platense                        11        6       5
Racing (Córdoba)                11        6       5
River Plate                     13        6       7
Deportivo Español               14        6       8
Racing Club                     16        6      10
Argentinos Juniors              16        6      10
Talleres (Córdoba)              12        5       7
Estudiantes LP                  12        4       8
San Martín (Tucumán)            10        2       8
Instituto (Córdoba)              9        1       8

Notes:
 
. Relegation was defined by the 2 worst averages (points/matches) of the last
  three seasons: 
. Points are computed in traditional form for relegation average:
  2 W, 1 D and 0 L.


Relegation Table:
    
    Teams              		   86/87    87/88   88/89   Pts.    MP.    Average
-----------------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente                   47	     37      55     139    114      1,219
 2. Newell's Old Boys               48	     55      33     136    114      1,193
 3. San Lorenzo        		    44       49      42     135    114	    1,184
 4. Racing Club                     44       48      40     132    114      1,158 
 5. Boca Juniors                    46       35      49     130    114      1,140
 6. River Plate                     39       46      45     130    114      1,140
 7. Rosario Central                 49       40      34     123    114      1,079 
 8. Deportivo Español		    36	     40      46     122    114	    1,070
 9. Gimnasia y Esgrima LP           37	     43      36     116    114      1,018
10. Vélez Sarsfield                 41       41      33     115    114      1,009
11. Estudiantes LP                  37       32      42     111	   114 	    0,974
12. Argentinos Juniors              28       40      42     110    114      0,965
13. Talleres (Córdoba)              38       27      44     109    114      0,956
14. Ferro Carril Oeste              44       33      30     107    114      0,939
15. Deportivo Mandiyú (Corrientes)  --       --      33      33     38      0,868
16. Platense                        27       38      33      98    114      0,860
17. Instituto (Córdoba)             41       33      23      97    114      0,851
18. Racing (Córdoba)                33       31      33      97    114      0,851
-----------------------------------------------------------------------------------
19. San Martín (Tucumán)            --	     --      32      32     38      0,842  [Relegated]
20. Deportivo Armenio  	            --       34      25      59     76      0,776  [Relegated]

Libertadores cup 1990: Independiente.
Goals: 889.

Top scorers:

1. Dertycia, Oscar         Argentinos Juniors      20
   Gorosito, Néstor        San Lorenzo             20
3. Comas, Juan             Racing (Córdoba)        19
4. Cozzoni, Ariel          Instituto (Córdoba)     18
5. Acosta, Alberto         San Lorenzo             15
   Comas, Jorge            Boca Juniors            15
 
 

Liguilla Pre Libertadores tournament - 1988/1989

 
Winners or Liguilla Pre-Libertadores:
 
QUARTERFINALS:

1st. leg:
[Jun 3]
Chaco For Ever           0-1   Boca Juniors  
                                 [Stafuza]
[Jun 4]
Argentinos Juniors       2-0   River Plate                	[at Vélez Sarsfield]
  [Dertycia, Ereros]
Platense                 0-0   Deportivo Español
Talleres (Córdoba)       0-2   San Lorenzo   
                                 [Ahmed, Ferreyra]

2nd. leg:
[Jun 7]
Boca Juniors             2-1   Chaco For Ever
  [Latorre(2)]                   [Fernández]
Deportivo Español        1-3   Platense   
  [Correa]                       [De Vicente, Espina, Spontón]
River Plate              1-0   Argentinos Juniors
  [Centurión]
San Lorenzo              1-1   Talleres (Córdoba)              	[at Huracán]
  [Zacarías]                     [Cañete]

SEMIFINALS:

1st. leg: 
[Jun 11]
Boca Juniors             1-1   Platense 
  [Graciani]                     [Boldrini]
San Lorenzo              1-0   Argentinos Juniors         	[at Huracán]
  [Gorosito]

2nd. leg:
[Jun 14]
Argentinos Juniors       1-3   San Lorenzo 		     	[at Ferro Carril Oeste]
  [Cáceres]                      [Gorosito, Acosta(2)]
Platense 	         1-1   Boca Juniors               	[at Vélez Sarsfield]
  [De Vicente]                   [Latorre]
[Boca Juniors 2nd., Platense 15th., then Boca Juniors advanced]

FINAL: 

1st. leg: 
[Jun 16]
Boca Juniors             1-1   San Lorenzo
  [Graciani]                     [Gorosito]

2nd. leg:
[Jun 22]
San Lorenzo 	         4-0   Boca Juniors            	   	[at Huracán]
  [Gorosito, Acosta(2), Siviski]

 

Classification Tournament - 1988/1989

Losers or Liguilla Clasificación:

1st. ROUND:

1st. leg:
[Jun 3]
Racing (Córdoba)         0-0   Gimnasia y Esgrima LP
[Jun 4]
Deportivo Mandiyú        1-1   Vélez Sarsfield            	[at Huracán Corrientes]
  [Blanchart]                    [Simeone]
Estudiantes LP           0-0   Instituto (Córdoba)
Racing Club              0-1   Ferro Carril Oeste 
                                 [Agonil]
[Jun 11]
Rosario Central          1-1   Newell's Old Boys          	[at Vélez Sarsfield]
  [Escudero]                     [Martino]

2nd. leg:
[Jun 7]
Ferro Carril Oeste       0-0   Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP    2-0   Racing (Córdoba) 
  [Airez, Güendulain]
Instituto (Córdoba)      1-0   Estudiantes LP  
  [Giovagnoli]
Vélez Sarsfield          0-3   Deportivo Mandiyú
                                 [Blanchart(2), Leani]
[Jun 13]
Newell's Old Boys        5-3   Rosario Central            	[at Ferro Carril Oeste]
  [Taffarel(2), Batistuta(2), Ramos]
  [Llop o/g, Pizzi, Bauza]


2nd. ROUND:

1st. leg:
[Jun 11]
Chaco For Ever           1-5   River Plate
  [Sosa]                         [Batista, Bevilaqua, Borrelli(2), Beltramo]
Ferro Carril Oeste       1-4   Gimnasia y Esgrima LP 
  [Marchesini]                   [Airez(2), Gambier(2)]
Talleres (Córdoba)       2-1   Instituto (Córdoba)       
  [Pochettino, Commiso]          [Giovagnoli]
[Jun 18]
Deportivo Mandiyú        2-1   Newell's Old Boys          	[at Huracán Corrientes]
  [Attadía, L.Ramos]	         [Batistuta]
 
2nd. leg:
[Jun 14]
Gimnasia y Esgrima LP    0-1   Ferro Carril Oeste 
                                 [Marchesini]
Instituto (Córdoba)      1-3   Talleres (Córdoba)
  [Cozzoni]                      [Cañete(2), Pochettino]
River Plate              1-1   Chaco For Ever
  [Zamora]                       [Di Marco]
[Jun 21]
Newell's Old Boys        2-1   Deportivo Mandiyú
  [V.Ramos(2)] 		         [Leani]
[Newell's Old Boys 12th., Deportivo Mandiyú 14th., then Newell's Old Boys advanced]


3rd. ROUND:

1st. leg: 
[Jun 18]
Deportivo Español        0-0   Platense
Gimnasia y Esgrima LP    1-1   Argentinos Juniors
  [Ayrez]	 	         [Dertycia]
[Jun 25]
Newell's Old Boys        0-0   Talleres (Córdoba)

2nd. leg:
[Jun 22]
Argentinos Juniors       4-1   Gimnasia y Esgrima LP         	[at Ferro Carril Oeste]
  [Trapasso, Rudman, Castillo(2)]
  [Guendulain]
Platense                 1-4   Deportivo Español
  [Boldrini]     	         [Gaona, González(2), Ortega]
[Jun 28]
Talleres (Córdoba)       0-1   Newell's Old Boys             	[at Racing Córdoba]
                                 [Taffarel]

4th. ROUND:

1st. leg: 
[Jul 2]
Argentinos Juniors       0-1   River Plate                   	[at Vélez Sarsfield]
			         [Centurión]
Newell's Old Boys        0-1   Deportivo Español
			         [Caviglia]

2nd. leg:
[Jul 5]
Deportivo Español        0-0   Newell's Old Boys
River Plate              4-0   Argentinos Juniors
  [Passarella, Centurión(2), Zamora]

5th. ROUND:

1st. leg:
[Jul 12]
River Plate              1-0   Deportivo Español 
  [Gordillo]

2nd. leg:
[Jul 16]
Deportivo Español        0-1   River Plate                   	[at Vélez Sarsfield]
			         [Zamora]

FINAL:

1st. leg:
[Jul 19]
River Plate              0-0   Boca Juniors

2nd. leg:
[Jul 24]
Boca Juniors             0-0   River Plate

Playoff:
[Jul 27]
Boca Juniors             1-2   River Plate                  	[at Vélez Sarsfield]
  [Marangoni]                    [Serrizuela, Centurión]

 
 
FINAL LIGUILLA PRE-LIBERTADORES & CLASIFICACIÓN:

1st. leg:
[Sep 27]
San Lorenzo 		 0-1   River Plate                   	[at Huracán]
			         [Batistuta]
2nd. leg:
[Oct 31]
River Plate              0-0   San Lorenzo

Notes:
. Platense played as winner because it won Liguilla Clasificación
  1987/1988.
. Matches drawn were defined by goal differece in first instance:
  Argentinos Juniors (2-1) River Plate,
  Gimnasia y Esgrima LP (4-2) Ferro Carril Oeste (BA).
. Matches drawn were defined by position in the previous Primera División
  championship in second instance:
  Boca Juniors 2nd., Platense (VL) 15th.
  Newell's Old Boys 12th., Deportivo Mandiyú 14th.

Libertadores cup 1990: River Plate.
Goals: 101.

Top scorers:

1. Centurión, Ramón        River Plate              5
2. Acosta, Alberto         San Lorenzo              4
   Airez, Abel             Gimnasia y Esgrima LP    4
   Batistuta, Gabriel      Newell's Old Boys and       (*)
                           River Plate              4
   Gorosito, Néstor        San Lorenzo              4

(*) Newell's Old Boys 3 goals, River Plate 1 goal.


1987/88.

1988/89 (2nd level).

1989/90.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Source: Magazine: El Gráfico.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)

Last updated: 6 May 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.