Botswana 2016/17


Premier League

Premier League

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30  19  9  2  59-18  66  [C]  Champions
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  16 10  4  47-23  58
 3.Orapa United (Orapa)                     30  13 12  5  43-24  51
 4.Extension Gunners (Lobatse)              30  11 14  5  31-25  47
 5.Gaborone United (Gaborone)               30  12 10  8  36-25  46
 6.Security Systems (Otse)                  30  12  9  9  36-32  45  [P]  [*]
 7.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  11  8 11  49-39  41
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  10 10 10  33-29  40
 9.Black Forest (Mmankgodi)                 30   8 15  7  30-28  39  [P]
10.Gilport Lions (Lobatse)                  30  10  9 11  27-35  39
11.Miscellaneous (Serowe)                   30   8  9 13  31-39  33
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   8  9 13  28-37  33
13.Police XI (Gaborone)                     30   7 11 12  26-32  32
-------------------------------------------------------------------
14.Nico United (Selebi Phikwe)              30   9  5 16  37-55  32       Relegated
15.Green Lovers (Serowe)                    30   4  9 17  23-55  21       Relegated
16.Mahalapye Hotspurs United (Mahalapye)    30   4  7 19  20-60  19  [P]  Relegated

[*] Tsholofelo Rolling Boys changed name to Security Systems (former name until 2012)

Round 1
[Oct 7]
Orapa United          4-1 Miscellaneous         
[Oct 8]
Centre Chiefs         1-1 Extension Gunners     
[Oct 9]
Township Rollers      3-0 Nico United           
Gaborone United       2-0 Police                
[Dec 21; postponed on Oct 8 as no match officials showed up]
Green Lovers          0-0 Sankoyo Bush Bucks    
Gilport Lions         1-0 BDF                   
Security Systems      1-1 Mahalapye Hotspurs    
Jwaneng Galaxy        3-0 Black Forest          

Round 2
[Oct 14]
Gilport Lions         1-0 Police                
Green Lovers          0-1 Extension Gunners     
Orapa United          1-1 Centre Chiefs         
Township Rollers      2-2 Black Forest          
[Oct 15]
Gaborone United       1-1 Jwaneng Galaxy        
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Nico United           
Security Systems      1-0 Miscellaneous         
[Oct 16]
BDF                   3-1 Mahalapye Hotspurs    

Round 3
[Oct 18]
Jwaneng Galaxy        0-0 Orapa United          
Police                1-1 Township Rollers      
Miscellaneous         1-0 Centre Chiefs         
[Oct 19]
Sankoyo Bush Bucks    1-2 BDF                   
Extension Gunners     2-0 Security Systems      
Black Forest          0-0 Gaborone United       
Mahalapye Hotspurs    0-1 Green Lovers          
[Oct 20]
Nico United           2-1 Gilport Lions         

Round 4
[Oct 21]
Centre Chiefs         0-0 Security Systems      
[Oct 22]
Jwaneng Galaxy        1-2 Township Rollers      
Extension Gunners     0-0 BDF                   
Gaborone United       0-1 Orapa United          
Miscellaneous         1-1 Green Lovers          
Police                0-1 Sankoyo Bush Bucks    
[Oct 23]
Black Forest          2-0 Gilport Lions         
Mahalapye Hotspurs    1-0 Nico United           

Round 5
[Nov 4]
BDF                   1-0 Township Rollers      
[Nov 5]
Black Forest          1-1 Orapa United          
Extension Gunners     2-1 Miscellaneous         
Mahalapye Hotspurs    0-4 Centre Chiefs         
Nico United           3-1 Gaborone United       
Police                1-0 Jwaneng Galaxy        
Sankoyo Bush Bucks    3-1 Security Systems      
[Nov 6]
Gilport Lions         1-0 Green Lovers          

Round 6
[Nov 18]
Orapa United          2-0 Extension Gunners     
Black Forest          0-0 Police                
[Nov 19]
Township Rollers      5-1 Green Lovers          
Miscellaneous         2-1 Mahalapye Hotspurs    
Jwaneng Galaxy        2-1 Nico United           
Security Systems      2-1 Gilport Lions         
Centre Chiefs         1-2 Sankoyo Bush Bucks    
[Nov 20]
Gaborone United       2-2 BDF                   

Round 7
[Nov 22]
Police                1-1 Orapa United          
Mahalapye Hotspurs    0-1 Extension Gunners     
[Nov 23]
Nico United           1-4 Black Forest          
Sankoyo Bush Bucks    1-1 Miscellaneous         
BDF                   0-0 Jwaneng Galaxy        
Green Lovers          0-3 Gaborone United       
Township Rollers      1-1 Security Systems      
[May 10]
Gilport Lions         2-2 Centre Chiefs         

Round 8
[Nov 25]
Orapa United          2-0 Mahalapye Hotspurs    
[Nov 26]
Gaborone United       1-2 Security Systems      
Extension Gunners     1-1 Sankoyo Bush Bucks    
Police                1-2 Nico United           
Jwaneng Galaxy        2-0 Green Lovers          
Centre Chiefs         3-2 Township Rollers      
Miscellaneous         1-1 Gilport Lions         
[Nov 27]
Black Forest          1-0 BDF                   

Round 9
[Dec 2]
BDF                   0-0 Police                
[Dec 3]
Township Rollers      0-0 Miscellaneous         
Green Lovers          0-0 Black Forest          
Nico United           0-0 Orapa United          
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Mahalapye Hotspurs    
Security Systems      2-3 Jwaneng Galaxy        
Gaborone United       2-0 Centre Chiefs         
[Dec 4]
Gilport Lions         2-1 Extension Gunners     

Round 10
[Dec 6]
Miscellaneous         0-2 Gaborone United       
[Dec 7]
Police                2-0 Green Lovers          
Nico United           1-1 BDF                   
Jwaneng Galaxy        2-1 Centre Chiefs         
Mahalapye Hotspurs    0-0 Gilport Lions         
Orapa United          1-1 Sankoyo Bush Bucks    
Black Forest          1-1 Security Systems      
Extension Gunners     0-2 Township Rollers      

Round 11
[Dec 10]
Jwaneng Galaxy        1-1 Miscellaneous         
Green Lovers          2-3 Nico United           
Security Systems      0-1 Police                
BDF                   1-3 Orapa United          
Gaborone United       0-1 Extension Gunners     
[Dec 11]
Township Rollers      4-0 Mahalapye Hotspurs    
[Dec 12]
Centre Chiefs         0-2 Black Forest          
[May 13]
Gilport Lions         0-2 Sankoyo Bush Bucks    

Round 12
[Dec 16]
Orapa United          3-1 Gilport Lions         
[Dec 17]
Black Forest          0-0 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    0-1 Township Rollers      
Nico United           0-3 Security Systems      
Mahalapye Hotspurs    1-2 Gaborone United       
Police                1-2 Centre Chiefs         
BDF                   5-2 Green Lovers          
[Dec 18]
Extension Gunners     1-4 Jwaneng Galaxy        

Round 13
[Jan 13]
BDF                   0-2 Security Systems      
[Jan 14]
Gilport Lions         1-3 Township Rollers      
Nico United           1-2 Centre Chiefs         
Police                3-1 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    0-3 Gaborone United       
Mahalapye Hotspurs    0-3 Jwaneng Galaxy        
[Jan 15]
Orapa United          2-1 Green Lovers          
Extension Gunners     1-1 Black Forest          

Round 14
[Jan 20]
Centre Chiefs         2-2 BDF                   
Township Rollers      4-1 Orapa United          
[Jan 21]
Jwaneng Galaxy        1-0 Sankoyo Bush Bucks    
Miscellaneous         4-0 Nico United           
Black Forest          2-1 Mahalapye Hotspurs    
Security Systems      0-2 Green Lovers          
Extension Gunners     0-0 Police                
[Jan 22]
Gaborone United       0-1 Gilport Lions         

Round 15
[Feb 3]
Green Lovers          1-1 Centre Chiefs         
Orapa United          1-1 Security Systems      
[Feb 4]
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Black Forest          
Nico United           0-1 Extension Gunners     
Mahalapye Hotspurs    0-0 Police                
BDF                   2-0 Miscellaneous         
Township Rollers      2-0 Gaborone United       
[Feb 5]
Gilport Lions         abd Jwaneng Galaxy        [abandoned in 10' due to waterlogged pitch]
[Feb 8]
Gilport Lions         1-1 Jwaneng Galaxy        

Round 16
[Feb 9]
Black Forest          1-1 Extension Gunners     
[Feb 10]
Centre Chiefs         5-0 Nico United           
[Feb 11]
Security Systems      0-3 BDF                   
Gaborone United       1-1 Sankoyo Bush Bucks    
Jwaneng Galaxy        4-0 Mahalapye Hotspurs    
Miscellaneous         2-3 Police                
[Feb 22]
Township Rollers      1-0 Gilport Lions         
Green Lovers          0-0 Orapa United          

Round 17
[Feb 17]
Green Lovers          0-0 Security Systems      
Gilport Lions         0-0 Gaborone United       
Police                2-2 Extension Gunners     
[Feb 18]
Sankoyo Bush Bucks    0-2 Jwaneng Galaxy        
Mahalapye Hotspurs    1-0 Black Forest          
[Feb 19]
BDF                   0-1 Centre Chiefs         
[Mar 8]
Nico United           1-2 Miscellaneous         
[Mar 11]
Orapa United          1-1 Township Rollers      

Round 18
[Feb 28]
Black Forest          0-0 Sankoyo Bush Bucks    
[Mar 1]
Police                1-1 Mahalapye Hotspurs    
Jwaneng Galaxy        0-0 Gilport Lions         
Security Systems      1-0 Orapa United          
Centre Chiefs         5-1 Green Lovers          
Miscellaneous         2-1 BDF                   
Gaborone United       0-1 Township Rollers      
[Mar 2]
Extension Gunners     2-1 Nico United           

Round 19
[Mar 3]
Green Lovers          0-1 BDF                   
[Mar 4]
Security Systems      2-0 Nico United           
Miscellaneous         1-2 Black Forest          
Gilport Lions         0-2 Orapa United          
Township Rollers      3-0 Sankoyo Bush Bucks    
[Mar 5]
Centre Chiefs         1-3 Police                
[Mar 8]
Jwaneng Galaxy        1-1 Extension Gunners     
[Apr 25]
Gaborone United       1-1 Mahalapye Hotspurs    

Round 20
[Mar 7]
Orapa United          1-2 BDF                   
Mahalapye Hotspurs    0-4 Township Rollers      
[Mar 11]
Black Forest          1-1 Centre Chiefs         
Sankoyo Bush Bucks    2-1 Gilport Lions         
Nico United           2-1 Green Lovers          
Police                0-0 Security Systems      
Miscellaneous         0-2 Jwaneng Galaxy        
[Mar 12]
Extension Gunners     0-1 Gaborone United       

Round 21
[Mar 17]
Gaborone United       1-1 Miscellaneous         
[Mar 18]
Township Rollers      1-1 Extension Gunners     
BDF                   2-2 Nico United           
Gilport Lions         1-0 Mahalapye Hotspurs    
Green Lovers          1-0 Police                
Security Systems      1-0 Black Forest          
Sankoyo Bush Bucks    0-2 Orapa United          
[Mar 19]
Centre Chiefs         0-1 Jwaneng Galaxy        

Round 22
[Apr 7]
Orapa United          4-2 Nico United           
Miscellaneous         1-1 Township Rollers      
[Apr 8]
Mahalapye Hotspurs    3-1 Sankoyo Bush Bucks    
Black Forest          1-1 Green Lovers          
Extension Gunners     3-0 Gilport Lions         
Jwaneng Galaxy        1-0 Security Systems      
[Apr 9]
Gaborone United       1-1 Centre Chiefs         
Police                1-0 BDF                   

Round 23
[Apr 13]
Sankoyo Bush Bucks    2-2 Extension Gunners     
[Apr 14]
Green Lovers          1-1 Jwaneng Galaxy        
BDF                   0-1 Black Forest          
[Apr 15]
Mahalapye Hotspurs    0-5 Orapa United          
Gilport Lions         0-0 Miscellaneous         
Nico United           3-0 Police                
Township Rollers      2-1 Centre Chiefs         
[Apr 16]
Security Systems      0-0 Gaborone United       

Round 24
[Apr 21]
Orapa United          1-1 Police                
[Apr 22]
Extension Gunners     1-1 Mahalapye Hotspurs    
Gaborone United       3-1 Green Lovers          
Jwaneng Galaxy        1-0 BDF                   
Miscellaneous         1-0 Sankoyo Bush Bucks    
Black Forest          0-1 Nico United           
[Apr 23]
Security Systems      0-2 Township Rollers      
Centre Chiefs         3-1 Gilport Lions         

Round 25
[Apr 29]
BDF                   2-1 Gaborone United       
Mahalapye Hotspurs    0-1 Miscellaneous         
Sankoyo Bush Bucks    2-0 Centre Chiefs         
Nico United           2-4 Jwaneng Galaxy        
Extension Gunners     0-0 Orapa United          
Police                1-2 Black Forest          
[Apr 30]
Gilport Lions         1-1 Security Systems      
[May 16]
Green Lovers          2-6 Township Rollers      

Round 26
[May 2]
Miscellaneous         0-1 Extension Gunners     
Centre Chiefs         3-1 Mahalapye Hotspurs    
[May 3]
Security Systems      3-1 Sankoyo Bush Bucks    
Jwaneng Galaxy        3-2 Police                
Orapa United          2-1 Black Forest          
Township Rollers      0-0 BDF                   
Green Lovers          1-2 Gilport Lions         
Gaborone United       1-0 Nico United           

Round 27
[May 6]
Miscellaneous         1-2 Orapa United          
Black Forest          2-2 Jwaneng Galaxy        
Extension Gunners     2-0 Centre Chiefs         
Sankoyo Bush Bucks    3-0 Green Lovers          
Police                0-1 Gaborone United       
[May 7]
Mahalapye Hotspurs    3-5 Security Systems      
BDF                   1-2 Gilport Lions         
[May 13]
Nico United           0-0 Township Rollers      

Round 28
[May 10]
Township Rollers      2-0 Police                
[May 13]
Gaborone United       2-2 Black Forest          
Green Lovers          3-0 Mahalapye Hotspurs    
[May 14]
Centre Chiefs         5-0 Miscellaneous         
Security Systems      1-2 Extension Gunners     
[May 16]
BDF                   1-0 Sankoyo Bush Bucks    
Orapa United          0-0 Jwaneng Galaxy        
[May 17]
Gilport Lions         3-1 Nico United           

Round 29
[Mar 14]
Mahalapye Hotspurs    1-1 BDF                   
[May 20]
Black Forest          0-2 Township Rollers      
Centre Chiefs         1-0 Orapa United          
Extension Gunners     0-0 Green Lovers          
Jwaneng Galaxy        1-3 Gaborone United       
Miscellaneous         0-1 Security Systems      
Nico United           3-1 Sankoyo Bush Bucks    
Police                1-2 Gilport Lions         

Round 30
[May 25]
BDF                   0-0 Extension Gunners     
Gilport Lions         0-0 Black Forest          
Security Systems      4-2 Centre Chiefs         
Orapa United          0-1 Gaborone United       
[May 27]
Nico United           4-1 Mahalapye Hotspurs    
Sankoyo Bush Bucks    0-0 Police                
Township Rollers      1-0 Jwaneng Galaxy        
Green Lovers          0-5 Miscellaneous         

Final Table:

 1.Township Rollers (Gaborone)              30  19  9  2  59-18  66  [C]  Champions
 2.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  16 10  4  47-23  58
 3.Orapa United (Orapa)                     30  13 12  5  43-24  51
 4.Extension Gunners (Lobatse)              30  11 14  5  31-25  47
 5.Gaborone United (Gaborone)               30  12 10  8  36-25  46
 6.Security Systems (Otse)                  30  12  9  9  36-32  45  [P]  [*]
 7.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  11  8 11  49-39  41
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  10 10 10  33-29  40
 9.Black Forest (Mmankgodi)                 30   8 15  7  30-28  39  [P]
10.Gilport Lions (Lobatse)                  30  10  9 11  27-35  39
11.Miscellaneous (Serowe)                   30   8  9 13  31-39  33
12.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                30   8  9 13  28-37  33
13.Police XI (Gaborone)                     30   7 11 12  26-32  32
-------------------------------------------------------------------
14.Nico United (Selebi Phikwe)              30   9  5 16  37-55  32       Relegated
15.Green Lovers (Serowe)                    30   4  9 17  23-55  21       Relegated
16.Mahalapye Hotspurs United (Mahalapye)    30   4  7 19  20-60  19  [P]  Relegated

[*] Tsholofelo Rolling Boys changed name to Security Systems (former name until 2012)

Promoted: Sharps Shooting Stars, TAFIC, Uniao Flamengo Santos


2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.