Central American Club Competitions 2000

  • Champions' Cup
  • About this document

    overview | 1999 | 2001


    Copa de Campeones y Subcampeones CONCACAF 2000

    
    Qualifying Rounds
    
    
    Northern Zone
    
    Qualified as MLS Champions 1999: DC United
    Qualified as MLS Runners-Up 1999: LA Galaxy
    Qualified as Mexico Invierno Champions 1999/2000: Pachuca
    Qualified as Mexico Verano Champions 1999/2000: Toluca
    
    *not* qualified as holders: Necaxa.
    
    No qualifying matches.
    
    
    Central Zone
    
    First Phase
    
    Group I  
    
    Feb  3: Alajuelense-Estelí                    6-0
              [Edson Valente 3, Luis Marin 39, Harold Miranda 60,
               Alexander Castro 73, Alejandro Alpizar 80, Pablo Izaguirre 87]
    Feb 13: Estelí-Alajuelense                    1-2
              [Carlos Alonso 83pen; Heriberto Quiros 18, 42]
    Feb 27: Real España-Estelí                    2-1   
              [Nelson Vera 33, Luis Ramirez 67; Selvin Alvarez 47]
    Mar  2: Alajuelense-Real España               1-0
              [Wilmer Lopez 15pen]
    Mar 15: Real España-Alajuelense               1-1
              [Carlos Oliva 32; Pablo Alejandro Izaguirre 71]
    Mar 27: Estelí-Real España                    0-8
              [Edgar Delgado 4, Jorge Zapata 8, Jose Maria Rolon 36, 
               Ricardo Alcero 47, Nelson Vera 50, 52, 83, Cesar Obando 78]
    
     1.LD Alajuelense (Alajuela)       4  3  1  0 10- 2 10
     2.Real España                     4  2  1  1 11- 3  7
     3.Real Estelí                     4  0  0  4  2-18  0
      
    Group II 
    
    Feb 10: Panama Viejo-Alianza                  2-0  
              [Edmundo Gomez 2, Marco Aparicio 71]
    Feb 12: Saprissa-Alianza                      3-1
              [Farlen Ilama 1, Johnny Murillo 52, Vicente Rosella 86;
               Agnaldo De Oliveira 49]
    Feb 17: Alianza-Panama Viejo                  7-2
              [Agnaldo De Oliveira 2, 63, 73, 88, Adonays Martinez 13, 82,
               Roberto Da Silva 73; Victor Herrera Piggott 29pen,
               Marco Aparicio 85]
    Feb 19: Saprissa-Panama Viejo                 3-0
              [Adrian Mahia 35, Vicente Rosella 47, Farlen Ilama 84]
    Feb 24: Alianza-Saprissa                      1-2
              [Cecilio Galeano 64; Gustavo Martinez 6pen, Steven Bryce 19]
    Mar  2: Panama Viejo-Saprissa                 1-0
              [Ricardo Phillips 26]
    
     1.Saprissa (San José)             4  3  0  1  8- 3  9
     2.Panama Viejo (Panama City)      4  2  0  2  5-10  6
     3.Alianza (San Salvador)          4  1  0  3  9- 9  3
      
    Group III
      
    Jan 15: Sagitún-Comunicaciones                1-1
              [Oliver Hendricks 68; Ronald Gonzalez 18]
    Feb  3: Comunicaciones-Sagitún                4-1
              [Manuel Callen 28, Ricardo Arenas 31, Oscar Samayoa 55, 72; 
               Benedict López 17]
    Feb  5: Árabe Unido-Sagitún                   2-1
              [Jairo Cadena 12, 42; Deris Benavides 77]
    Mar  2: Árabe Unido-Comunicaciones            1-0
              [Julio Medina 88]
    Mar  9: Comunicaciones-Árabe Unido            1-0
              [Jorge Perez 5pen]
    Mar 12: Sagitún-Árabe Unido                   2-2x
              [Benedict Lopez 56, Bent Burgess 68pen; Jaime Cadena 14,
               Alberto Cerezo 44]
    x game ended in 89' following a mini-riot between Sagitún's players 
      and the police after their coach was ejected from the game
    
     1.Comunicaciones (Cd. Guatemala)  4  2  1  1  6- 3  7
     2.Árabe Unido (Colón)             4  2  1  1  5- 4  7
     3.Sagitún (Mango Creek)           4  0  2  2  5- 9  2
    
    Group IV 
     
    Jan 20: La Victoria-Municipal                 0-1
              [Rudy Ramirez 74]
    Jan 27: Municipal-La Victoria                 6-1
              [Guillermo Ramirez 4, 87, Rolando Benitez 25, 52,
               Rudy Ramirez 55pen, 86pen; Cesario Rosales 85]
    Mar 13: La Victoria-Olimpia                   0-3
              [Christian Santamaria 8, Danilo Tosello 25, Elvis Nugent 45og]
    Mar 15: Olimpia-La Victoria                   w/o  [La Victoria dns] 
    Mar 23: Olimpia-Municipal                     2-3
              [Danilo Tosello 14pen, Eduardo Arriola 58; Rudy Ramirez 1,
               Carlos Gonzalez 20, Juan Carlos Plata 62]
    Mar 30: Municipal-Olimpia                      - 
    
     1.Municipal (Ciudad de Guatemala) 3  3  0  0 10- 3  6
     2.Olimpia (Tegucigalpa)           3  2  0  1  5- 3  6x
     3.La Victoria (Corozal)           4  0  0  4  1-10  0x
    x without any awarded goals
    
    Second Phase
    
    Group A (in Ciudad de Guatemala, Aug 2-6)
    
    Aug  2: Municipal-Saprissa                    1-1
              [Selvin Ponciano 89; Gerald Drummond 85] 
    Aug  2: Olimpia-Panama Viejo                  5-0 
              [Fabio Ulloa 17, Denilson Costa 48, Wilmer Velasquez 81, 85, Alex Pineda 89] 
    Aug  4: Municipal-Olimpia                     0-0
    Aug  4: Saprissa-Panama Viejo                 0-1
              [Anel Canales 78] 
    Aug  6: Saprissa-Olimpia                      4-1
              [Jervis Drummond 22, Victor Cordero 28, Randall Row 62pen, Walter Centeno 82;
               Danilo Tosello 10pen] 
    Aug  6: Municipal-Panama Viejo                5-0
              [Juan Carlos Plata 3, 46, Gonzalo Romero 13, Mario Acevedo 21, Rudy Ramirez 90] 
    
     1.Municipal (Ciudad de Guatemala) 3  1  2  0  6- 1  5
     2.Olimpia (Tegucigalpa)           3  1  1  1  6- 4  4
     3.Saprissa (San José)             3  1  1  1  5- 3  4
     4.Panama Viejo (Panama City)      3  1  0  2  1-10  3
    
    Group B (in Panama City, Aug 23-27)
    
    Aug 23: Alajuelense-Comunicaciones            2-1
              [Claudio Ciccia 69, Pablo Chinchilla 84; Rolando Fonseca 63] 
    Aug 23: Arabe Unido-Real España               1-2 
              [Jairo Cadena 85pen; Carlos Oliva 13, Luis Ramirez 78] 
    Aug 25: Arabe Unido-Alajuelense               2-3 
              [Jairo Cadena 19, Julio Medina 59; Claudio Ciccia 23, 31, Javier Delgado 48pen] 
    Aug 25: Real España-Comunicaciones            2-1 
              [Gustavo Gallegos 25, Walter Caprille 27, Claudio Rojas 88] 
    Aug 27: Alajuelense-Real España               1-0
              [Javier Delgado 86pen] 
    Aug 27: Arabe Unido-Comunicaciones            4-3 
              [Jairo Cadena 30, Marcelo Saraiva 44og, Julio Medina 75, Alberto Cerezo 88;
               Dwight Pezzarossi 3, 34, Julio Rodas 77] 
    
     1.LD Alajuelense (Alajuela)       3  3  0  0  6- 3  9
     2.Real España                     3  2  0  1  4- 3  6
     3.Árabe Unido (Colón)             3  1  0  2  7- 8  3
     4.Comunicaciones (Cd. Guatemala)  3  0  0  3  5- 8  0
     
    Third Phase (in San Pedro, Sula, Honduras, Nov 1-5)
    
    NB: UNCAF Club Championship 2000
    
    Nov  1: Alajuelense-Real España               1-1 
              [Heriberto Quiros 14; Marlon Hernandez 31] 
    Nov  1: Olimpia-Municipal                     0-0
    Nov  3: Olimpia-Real España                   2-0 
              [Wilmer Peralta 47, Wilmer Velasquez 72] 
    Nov  3: Alajuelense-Municipal                 1-0 
              [Luis Marin 55] 
    Nov  5: Olimpia-Alajuelense                   0-0 
    Nov  5: Real España-Municipal                 3-2 
              [Mario Orta 3, 30, 56; Juan Carlos Plata 35, 45] 
    
     1.Olimpia (Tegucigalpa)           3  1  2  0  2- 0  5
     2.LD Alajuelense (Alajuela)       3  1  2  0  2- 1  5
     3.Real España                     3  1  1  1  4- 5  4
     4.Municipal (Ciudad de Guatemala) 3  0  1  2  2- 4  1
    
    Top three teams qualify for finals in U.S.
    
    
    Caribbean Zone
    
    Caribbean Club Championship 2000
    
    
    Final Tournament (in California, USA)
    
    January 16-21, 2001
    
    Quarterfinals [Fullerton]
    Jan 16: CD Toluca-CD Olimpia                  0-1
              [Robert Lima 86]  
    Jan 16: Pachuca CF-Joe Public FC              1-0
              [Gabriel Caballero 72pen] 
    Jan 17: DC United-Alajuelense                 2-1 
              [Carey Talley 15, Ben Olsen 90; Luis Diego Arnaez 74pen] 
    Jan 17: LA Galaxy-Real España                 0-0  5-3pen  
    
    Semifinals [Los Angeles]
    Jan 19: CD Olimpia-Pachuca CF                 4-0
              [Denilson Costa 35, 57, 77, Alex Pineda Chacon 49]
              [Olimpia: Donaldo Gonzalez; Gerson Vasquez, Robert Lima, Samuel Caballero, 
                 Nerlin Membreno; Alex Pineda Chacon, (Carlos Paes 74) Arnold Cruz,
                 Danilo Tosello, Jose Luis Pineda; Christian Santamaria (Elmer Marin 90),
                 Denilson Costa (Orvin Cabrera 87);
               Pachuca: Miguel Calero, Alberto Rodriguez, Francisco Gabriel de Anda 
                 (Francisco Ferreira 46), Manuel Vidrio, Andres Chitiva, Gabriel
                 Caballero, Octavio Valdez, Luis Alfonso Sosa, Cesareo Victorino; 
                 Pablo Hernan Gomez (Omar Arellano 87), Pedro Pineda (Marco Antonio 
                 Garces 63)]
    Jan 19: LA Galaxy-DC United                   1-1  4-2pen
              [Greg Vanney 29pen; Marco Etcheverry 48pen; att: 7,475]
              [scored in penalty shoot-out:
               LA: Greg Vanney, Simon Elliott, Peter Vagenas, Mauricio Cienfuegos;
               DC: Carey Talley, Jeff Agoos] 
              [LA Galaxy: Kevin Hartman, Ezra Hendrickson, Paul Caligiuri, Alexi Lalas,
                 Zak Ibsen (Brian Kelly 88), Greg Vanney, Peter Vagenas (Sasha 
                 Victorine 62), Mauricio Cienfuegos, Simon Elliott, Cobi Jones, 
                 Adam Frye;
               DC United: Mark Simpson, Carlos Llamosa, Eddie Pope (Mark Watson 46),
                 Jeff Agoos, Carey Talley, Richie Williams, Bobby Convey, Marco 
                 Etcheverry, Ben Olsen, A.J. Wood, Chris Albright]
      
    Third Place Match [Los Angeles]
    Jan 21: DC United-Pachuca CF                  1-2
              [Carey Talley 33; Pedro Pineda 14, Omar Arellano 38]
              [DC United: Tom Presthus, Carey Talley, Mark Watson, Jeff Agoos,
                 Carlos Llamosa, Eric Denton, Chino Alegria, Richie Williams,
                 Bobby Convey, A.J.Woods, Greg Simmonds;
               Pachuca: Jesús Salvador Alfaro Coronado, Gabriel A.Martinez, 
                 Israel Velázquez, Manuel Vidrio Solis, Luis Alfonso Sosa Cisneros,
                 Octavio Valdez Martinez, Gabriel Esteban Caballero Schiker,
                 Cesareo Victorino, Omar Arellano, Francisco Ferreira, Pedro Pineda Deras]
     
    Final [Los Angeles]
    Jan 21: LA Galaxy-CD Olimpia                  3-2  
              [Ezra Hendrickson 36, 78, Cobi Jones 39; Danilo Tosello 34pen, 
               Robert Lima 51]
              [LA Galaxy: Kevin Hartman, Greg Vanney, Alexi Lalas, Paul Caliguiri, 
                 Zak Ibsen, Ezra Hendrickson, Simon Elliot, Peter Vagenas, 
                 Mauricio Cienfuegos (Brian Kelly 92), Cobi Jones, Adam Frye
                 (Sasha Victorine, 60) 
               Olimpia: Donaldo Gonzalez; Gerson Vasquez, Robert Lima, Samuel 
                 Caballero, Nerlin Membreno; Alex Pineda Chacon (Arnold Cruz 82),
                 Danilo Tosello, Jose Luis Pineda (Reynaldo Tilgauth 88), 
                 Christian Santamaria, Denilson Costa, Carlos Paes]
      
    
    overview | 1999 | 2001

    About this document

    With thanks to Vincent Leon and Dirk Karsdorp for additional data

    Prepared and maintained by James Goloboy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: James Goloboy (james.goloboy@yale.edu)
    Last updated: 27 Jun 2007

    (c) Copyright James Goloboy and RSSSF 1999/2007
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.