Comoros 2018


Championnat des Comores 2018
Coupe des Comores 2018
Regional Leagues 2018


Championnat des Comores 2018

Participants:
Champions Mwali:    Fomboni FC   
Champions Ndzuani:  Etoile d'or (Mirontsi)
Champions Ngazidja: Volcan Club (Moroni)

Final Table:

 1.Fomboni FC                            4   2  2  0   6- 3   5  [-3]  Playoff
   Volcan Club (Moroni)                  4   2  2  0   5- 3   5  [-3]  Playoff
 3.Etoile d'or (Mirontsi)                4   0  0  4   2- 7   0

NB: both Fomboni and Volcan Club 3 points deducted for witchcraft practices
    during matches (Volcan against Etoile d'or on Sep 27 and Fomboni against
    Volcan on Oct 4)

[Sep 27]
Etoile d'or               0-1 Volcan Club               
[Sep 30]
Etoile d'or               0-2 Fomboni                   
[Oct 4]
Volcan Club               1-1 Fomboni                   
[Oct 7]
Volcan Club               2-1 Etoile d'or               
[Oct 11]
Fomboni                   2-1 Etoile d'or               
[Oct 14]
Fomboni                   1-1 Volcan Club               
  [Saïd Abdallah Sadad 2; Nabil Ali Mchangama 56]

Final Table:

 1.Fomboni FC                            4   2  2  0   6- 3   5  [-3]  Playoff
   Volcan Club (Moroni)                  4   2  2  0   5- 3   5  [-3]  Playoff
 3.Etoile d'or (Mirontsi)                4   0  0  4   2- 7   0

NB: both Fomboni and Volcan Club 3 points deducted for witchcraft practices
    during matches (Volcan against Etoile d'or on Sep 27 and Fomboni against
    Volcan on Oct 4)

Championship Playoff [Oct 17, Stade de Domoni (Ndzuani)]
Fomboni                   awd Volcan Club               [awarded 0-3, Fomboni dns]

NB: playoff necessary as both clubs were equal on points and w.r.t. head-to-head
    results (two 1-1 draws); overall goal difference is not a tie-breaker

Coupe des Comores 2018

National Stage

National Stage

Qualified: 
Mwali:    Belle Lumière (Djoiezi)   
Ngazidja: US Zilimadjou (Moroni)
Ndzuani:  Ngazi (Mirontsi), Miracle (Bandrani)

Semifinals
[Sep 22, stade de Moroni]
US Zilimadjou             0-0 Miracle                   [5-6 pen]
[Sep 23, stade de Moroni]
Ngazi                     4-2 Belle Lumière             

Final [Sep 26]
Miracle                   3-3 Ngazi                     [4-3 pen]

Regional Leagues 2017

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali (Mohéli)

Division 1 

Division 1

Table (does not take award match round 1 into account):

 1.Fomboni FC                           14  11  3  0  45-11  36       Champions
 2.Belle Lumière (Djoiezi)              13   9  3  1  16- 9  30  [C]
 3.Ouragan Club (Mboigoma)              13   6  0  7  17-19  18
 4.Mbatsé FC                            13   5  1  7  15-20  16
 5.Wemani Espoir                        14   4  2  8  22-31  14
 6.Onze Roquettes                       13   3  4  6  13-18  13  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Nouvel Espoir (Djando)               13   2  5  6  16-25  11
 8.GS Kanaleni                          13   2  4  7  14-25  10  [P]
 -.FC Chihouzi (Noumashoua?)             apparently withdrew or excluded
 -.Dynamique                             apparently withdrew or excluded

Round 1 [Mar 17 - cancelled]
Wemani Espoir             n/p Chihouzi                  
Fomboni                   n/p Nouvel Espoir             
Mbatsé                    n/p Dynamique                 
Onze Roquettes            n/p Ouragan                   
GS Kanaleni               n/p Belle Lumière             

NB: Chihouzi and Dynamique apparently excluded

Round 1
[Mar 24]
Belle Lumière             1-0 Nouvel Espoir             [apparently awarded 0-3 in Sep]
GS Kanaleni               1-1 Onze Roquettes            
[Mar 25]
Wemani Espoir             2-4 Fomboni                   
Ouragan                   0-1 Mbatsé                    

Round 2
[Mar 31]
Mbatsé                    0-1 Belle Lumière             
Nouvel Espoir             1-1 GS Kanaleni               
[Apr 1]
Fomboni                   3-0 Ouragan                   
Onze Roquettes            3-2 Wemani Espoir             

Round 3
[Apr 7]
Belle Lumière             0-0 Fomboni                   
GS Kanaleni               0-1 Mbatsé                    
[Apr 8]
Wemani Espoir             1-0 Nouvel Espoir             
Ouragan                   1-0 Onze Roquettes            

Round 4
[Apr 14]
Fomboni                   6-3 GS Kanaleni               
Onze Roquettes            2-3 Belle Lumière             [also reported 3-2]
[Apr 15]
Mbatsé                    0-2 Wemani Espoir             [also reported 0-1]
Nouvel Espoir             0-1 Ouragan                   [also reported 0-2]

Round 5
[Apr 21]
Ouragan                   1-0 Wemani Espoir             
GS Kanaleni               0-1 Belle Lumière             
[Apr 22]
Mbatsé                    0-2 Fomboni                   
Onze Roquettes            0-0 Nouvel Espoir             

Roud 6
[Apr 28]
Ouragan                   3-1 GS Kanaleni               
Wemani Espoir             2-3 Belle Lumière             
[Apr 29]
Mbatsé                    0-1 Onze Roquettes            
Fomboni                   6-1 Nouvel Espoir             

Round 7
[May 5]
GS Kanaleni               2-1 Wemani Espoir             
Belle Lumière             1-0 Ouragan                   
[May 6]
Nouvel Espoir             1-1 Mbatsé                    
Onze Roquettes            1-1 Fomboni                   

Halfway Table (does not take award match round 1 into account):

 1.Belle Lumière (Djoiezi)               7   6  1  0  10- 4  19  [C]
 2.Fomboni FC                            7   5  2  0  22- 7  17
 3.Ouragan Club (Mboigoma)               7   4  0  3   6- 6  12
 4.Onze Roquettes                        7   2  3  2   8- 8   9  [P]
 5.Mbatsé FC                             7   2  1  4   3- 7   7
 6.Wemani Espoir                         7   2  0  5  10-13   6
---------------------------------------------------------------
 7.GS Kanaleni                           7   1  2  4   8-14   5  [P]
 8.Nouvel Espoir (Djando)                7   0  3  4   3-11   3
 -.FC Chihouzi (Noumashoua?)             apparently withdrew or excluded
 -.Dynamique                             apparently withdrew or excluded

Round 8
[Aug 1]
Mbatsé                    5-2 Nouvel Espoir             
[Aug 4]
Fomboni                   3-0 Onze Roquettes            
[Aug 5]
Ouragan                   0-2 Belle Lumière             
Wemani Espoir             1-1 GS Kanaleni               

Round 9
[Aug 11]
Nouvel Espoir             1-2 Fomboni                   
Onze Roquettes            0-1 Mbatsé                    
[Aug 12]
Belle Lumière             1-1 Wemani Espoir             
GS Kanaleni               0-2 Ouragan                   

Round 10
[Aug 18]
Fomboni                   6-1 Mbatsé                    
Onze Roquettes            1-1 Nouvel Espoir             
[Aug 19]
Wemani Espoir             3-5 Ouragan                   
Belle Lumière             1-0 GS Kanaleni               

Round 11
[Sep 1]
Ouragan                   3-5 Nouvel Espoir             
Wemani Espoir             2-0 Mbatsé                    
[Sep 2]
Belle Lumière             2-1 Onze Roquettes            
GS Kanaleni               0-3 Fomboni                   

Round 12
[Sep 9]
Onze Roquettes            1-0 Ouragan                   
Fomboni                   0-0 Belle Lumière             
[Sep 10]
Nouvel Espoir             2-1 Wemani Espoir             
Mbatsé                    2-3 GS Kanaleni               

Round 13
[Sep 15]
Wemani Espoir             3-2 Onze Roquettes            
Ouragan                   1-2 Fomboni                   
[Sep 16]
GS Kanaleni               2-2 Nouvel Espoir             
Belle Lumière             0-3 Mbatsé                    

Round 14
[Sep 19]
Onze Roquettes             -  GS Kanaleni               
Nouvel Espoir              -  Belle Lumière             
Mbatsé                     -  Ouragan                   
[Sep 23]
Fomboni                   7-1 Wemani Espoir             

Table (does not take award match round 1 into account):

 1.Fomboni FC                           14  11  3  0  45-11  36       Champions
 2.Belle Lumière (Djoiezi)              13   9  3  1  16- 9  30  [C]
 3.Ouragan Club (Mboigoma)              13   6  0  7  17-19  18
 4.Mbatsé FC                            13   5  1  7  15-20  16
 5.Wemani Espoir                        14   4  2  8  22-31  14
 6.Onze Roquettes                       13   3  4  6  13-18  13  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Nouvel Espoir (Djando)               13   2  5  6  16-25  11
 8.GS Kanaleni                          13   2  4  7  14-25  10  [P]
 -.FC Chihouzi (Noumashoua?)             apparently withdrew or excluded
 -.Dynamique                             apparently withdrew or excluded

Ndzuani (Anjouan)

Division 1

Division 1

Table:

 1.Etoile d'or (Mirontsi)               18  11  7  0  29-11  40  [C]  Champions
 2.FC Ouani                             18  11  5  2  29-10  38
 3.Steal Nouvel (Sima)                  18   8  5  5  26-18  29
 4.Gombessa (Mutsamudu)                 18   7  5  6  19-19  26  [P]
 5.Ngazi (Mirontsi)                     17   6  7  4  29-19  25
 6.AS Daoueni                           18   6  4  8  18-20  22  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Miracle (Bandrani)                   18   6  3  9  27-28  21  [P]  Relegated
 8.AS Komorozine (Domoni)               18   4  5  9  21-30  17       Relegated
 9.Onze Fusées (Ongoni ya Marahani)     17   4  3 10  15-32  15       Relegated
10.US Bambao                            18   1  4 13  18-47   7  [P]  Relegated

NB: 2 more losses than wins and overall goal difference -3 due to award
    of match Onze Fusées vs Ngazi of Mar 21

Round 1 - postponed from Mar 10,11 and played after round 5

Round 2
[Mar 17]
Etoile d'or               1-1 AS Daoueni                
[Mar 18]
Gombessa                  1-1 Steal Nouvel              
[Mar 21]
Onze Fusées               1-3 Ngazi                     [awarded loss to Ngazi and all goals
Miracle                   0-2 FC Ouani                   scored annulled for using suspended 
AS Komorozine             4-1 US Bambao                  player; result stood for 11 Fusées]

Round 3
[Mar 24]
AS Komorozine             0-1 Gombessa                  
FC Ouani                  4-0 Onze Fusées               
[Mar 25]
AS Daoueni                2-0 US Bambao                 
Ngazi                     3-3 Miracle                   
Steal Nouvel              0-2 Etoile d'or               

Round 4
[Mar 31]
FC Ouani                  0-1 Ngazi                     
Onze Fusées               1-2 Etoile d'or               
Miracle                   4-2 AS Komorozine             
[Apr 1]
Gombessa                  1-1 AS Daoueni                
Steal Nouvel              4-1 US Bambao                 

Round 5
[Apr 7]
AS Daoueni                0-1 FC Ouani                  
Ngazi                     1-1 Etoile d'or               
AS Komorozine             0-0 Onze Fusées               
[Apr 8]
US Bambao                 4-1 Gombessa                  
Steal Nouvel              2-1 Miracle                   

Round 1
[Apr 15]
FC Ouani                  3-1 US Bambao                 
Etoile d'or               1-0 Gombessa                  
Onze Fusées               4-2 Steal Nouvel              [also reported 3-2]
Ngazi                     1-1 AS Komorozine             
[Apr 18]
Miracle                   4-2 AS Daoueni                

Round 6
[Apr 21]
Gombessa                  1-1 FC Ouani                  
Steal Nouvel              1-1 Ngazi                     
US Bambao                 1-1 Miracle                   
[Apr 22]
Etoile d'or               2-0 AS Komorozine             
[May 2]
AS Daoueni                2-0 Onze Fusées               

Round 7
[Apr 28]
Ngazi                     1-0 AS Daoueni                
FC Ouani                  1-1 Etoile d'or               
AS Komorozine             1-3 Steal Nouvel              
[Apr 29]
Miracle                   0-1 Gombessa                  
Onze Fusées               3-0 US Bambao                 

Round 8
[May 5]
Steal Nouvel              1-0 AS Daoueni                
Miracle                   1-2 Etoile d'or               
[May 6]
Gombessa                  5-0 Onze Fusées               
AS Komorozine             0-2 FC Ouani                  
[Jun 23]
US Bambao                 0-4 Ngazi                     

Round 9
[May 13]
FC Ouani                  1-0 Steal Nouvel              
Onze Fusées               2-2 Miracle                   
AS Daoueni                1-2 AS Komorozine             
Etoile d'or               2-1 US Bambao                 
[Jun 26]
Ngazi                     0-1 Gombessa                  

Halfway Table:

 1.Etoile d'or (Mirontsi)                9   6  3  0  14- 6  21  [C]
 2.FC Ouani                              9   6  2  1  15- 4  20
 3.Gombessa (Mutsamudu)                  9   4  3  2  12- 8  15  [P]
 4.Steal Nouvel (Sima)                   9   4  2  3  14-12  14
 5.Ngazi (Mirontsi)                      9   3  4  2  12- 8  13
 6.Miracle (Bandrani)                    9   2  3  4  16-17   9  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.AS Daoueni                            9   2  2  5   9-11   8  [P]
 8.AS Komorozine (Domoni)                9   2  2  5  10-15   8
 9.Onze Fusées (Ongoni ya Marahani)      9   2  2  5  11-20   8
10.US Bambao                             9   1  1  7   9-24   4  [P]

NB: 2 more losses than wins and overall goal difference -3 due to award
    of match Onze Fusées vs Ngazi of Mar 21

Round 10
[Jul 21]
Gombessa                  0-5 Ngazi                     
[Jul 22]
Steal Nouvel              3-2 FC Ouani                  
Miracle                   2-1 Onze Fusées               
AS Komorozine             1-2 AS Daoueni                
[Jul 25]
US Bambao                 0-2 Etoile d'or               

Round 11
[Jul 28]
Etoile d'or               1-0 Miracle                   
Ngazi                     7-3 US Bambao                 
[Aug 8]
Onze Fusées               1-0 Gombessa                  
FC Ouani                  0-0 AS Komorozine             
AS Daoueni                1-0 Steal Nouvel              

Round 12
[Aug 4]
Gombessa                  1-0 Miracle                   
US Bambao                 1-2 Onze Fusées               
[Aug 5]
Etoile d'or               0-0 FC Ouani                  
AS Daoueni                0-1 Ngazi                     
Steal Nouvel              0-1 AS Komorozine             

Round 13
[Aug 11]
FC Ouani                  1-0 Gombessa                  
Miracle                   3-1 US Bambao                 
[Aug 12]
Onze Fusées               0-0 AS Daoueni                
AS Komorozine             3-5 Etoile d'or               
Ngazi                     1-1 Steal Nouvel              

Round 14
[Aug 18]
Gombessa                  1-1 Etoile d'or               
AS Komorozine             1-1 Ngazi                     
AS Daoueni                1-0 Miracle                   
[Aug 19]
US Bambao                 0-0 FC Ouani                  
Steal Nouvel              2-0 Onze Fusées               

Round 15
[Aug 25]
Onze Fusées               0-1 AS Komorozine             
Miracle                   0-2 Steal Nouvel              
[Aug 26]
Etoile d'or               0-0 Ngazi                     
Gombessa                  3-0 US Bambao                 
[Aug 28]
FC Ouani                  5-2 AS Daoueni                

Round 16 [Sep 5]
AS Komorozine             1-2 Miracle                   
Etoile d'or               4-0 Onze Fusées               
US Bambao                 1-1 Steal Nouvel              
AS Daoueni                0-0 Gombessa                  
Ngazi                     1-2 FC Ouani                  

Round 17
[Sep 9]
Gombessa                  2-0 AS Komorozine             
Onze Fusées               0-2 FC Ouani                  
Steal Nouvel              0-0 Etoile d'or               
[Sep 10]
Miracle                   4-1 Ngazi                     
[Sep 12]
US Bambao                 0-2 AS Daoueni                

Round 18
[Sep 15]
US Bambao                 3-3 AS Komorozine             
Steal Nouvel              3-0 Gombessa                  
FC Ouani                  2-0 Miracle                   
AS Daoueni                1-2 Etoile d'or               
[Sep 29]
Ngazi                      -  Onze Fusées               

Table:

 1.Etoile d'or (Mirontsi)               18  11  7  0  29-11  40  [C]  Champions
 2.FC Ouani                             18  11  5  2  29-10  38
 3.Steal Nouvel (Sima)                  18   8  5  5  26-18  29
 4.Gombessa (Mutsamudu)                 18   7  5  6  19-19  26  [P]
 5.Ngazi (Mirontsi)                     17   6  7  4  29-19  25
 6.AS Daoueni                           18   6  4  8  18-20  22  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Miracle (Bandrani)                   18   6  3  9  27-28  21  [P]  Relegated
 8.AS Komorozine (Domoni)               18   4  5  9  21-30  17       Relegated
 9.Onze Fusées (Ongoni ya Marahani)     17   4  3 10  15-32  15       Relegated
10.US Bambao                            18   1  4 13  18-47   7  [P]  Relegated

NB: 2 more losses than wins and overall goal difference -3 due to award
    of match Onze Fusées vs Ngazi of Mar 21

Ngazidja (Grande Comore)
 
Division 1

Division 1

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                 22  13  8  1  43-17  47       Champions
 2.US Mbéni                             22  12  5  5  49-38  41  [P]
 3.Ngaya Club (Mdé)                     22  10  7  5  40-25  37
 4.US Zilimadjou (Moroni)               22   8 10  4  30-18  34
 5.JACM (Mitsoudjé)                     22   9  6  7  28-26  33
 6.Aventure Club (Ouellah)              22   8  8  6  34-31  32  [P]
 7.Enfants des Comores (Vouvouni)       22   7 10  5  30-27  31
 8.Elan Club (Mitsoudjé)                22   8  6  8  29-22  30
---------------------------------------------------------------
 9.Etoile des Comores (Nyumadzaha)      22   8  5  9  29-25  29  [P]  Relegated
10.Etoile Polaire (Nyumamilima)         22   4  8 10  21-28  20  [P]  Relegated
11.Etoile du Sud (Foumbouni)            22   4  4 14  22-46  13  [-3] Relegated
12.Asceji (Ivembeni)                    22   1  3 18  13-65   6       Relegated

NB: Etoile du Sud 3 points deducted

Round 1
[Mar 17]
Volcan Club               2-1 Etoile des Comores        
[Mar 18]
Etoile Polaire            2-1 Enfants des Comores       
US Zilimadjou             2-1 Ngaya Club                
Aventure Club             2-1 US Mbéni                  
JACM                      1-1 Etoile du Sud             
[Mar 28]
Asceji                    1-1 Elan Club                 

Round 2 [Mar 21]
Etoile des Comores        2-1 JACM                      
Elan Club                 8-3 Etoile du Sud             
Etoile Polaire            1-2 US Mbéni                  
Asceji                    1-1 Ngaya Club                
Volcan Club               2-1 Aventure Club             
Enfants des Comores       1-1 US Zilimadjou             

Round 3 [Mar 25]
Etoile du Sud             3-1 Etoile Polaire            
US Mbéni                  2-1 Etoile des Comores        
Ngaya Club                1-1 Volcan Club               
Aventure Club             2-1 Enfants des Comores       
US Zilimadjou             1-0 Elan Club                 
JACM                      1-0 Asceji                    

Round 4
[Apr 1]
Etoile Polaire            1-1 US Zilimadjou             
Volcan Club               3-1 JACM                      
Elan Club                 2-1 Aventure Club             [also reported 2-0]
Asceji                    2-2 US Mbéni                  
Etoile des Comores        2-0 Etoile du Sud             
[Apr 11]
Enfants des Comores       1-4 Ngaya Club                

Round 5 [Apr 4]
Etoile du Sud             1-0 Asceji                    
US Mbéni                  2-1 Volcan Club               
JACM                      1-1 Enfants des Comores       
Ngaya Club                2-1 Elan Club                 
Aventure Club             1-1 Etoile Polaire            
US Zilimadjou             2-1 Etoile des Comores        

Round 6
[Apr 8]
Elan Club                 0-1 JACM                      
Etoile des Comores        1-1 Aventure Club             
Volcan Club               4-1 Etoile du Sud             
Etoile Polaire            2-1 Ngaya Club                
[Apr 12]
Asceji                    0-3 US Zilimadjou             
[Apr 25]
Enfants des Comores       3-3 US Mbéni                  

Round 7 [Apr 15]
Asceji                    0-1 Volcan Club               
Aventure Club             0-0 US Zilimadjou             
Etoile du Sud             1-2 US Mbéni                  
JACM                      3-1 Ngaya Club                
Etoile Polaire            0-0 Etoile des Comores        
Enfants des Comores       0-0 Elan Club                 

Round 8 [Apr 18]
US Zilimadjou             1-2 Volcan Club               
Etoile du Sud             awd Enfants des Comores       [awarded 0-3, originally 1-2]
US Mbéni                  0-1 Elan Club                 
Ngaya Club                1-0 Etoile des Comores        
JACM                      0-0 Etoile Polaire            
Aventure Club             3-0 Asceji                    

Round 9
[Apr 21]
Elan Club                 1-1 Volcan Club               
[Apr 22]
Enfants des Comores       2-1 Etoile des Comores        
Etoile du Sud             0-0 Ngaya Club                
US Mbéni                  0-0 US Zilimadjou             
JACM                      4-1 Aventure Club             
[Apr 25]
Etoile Polaire            4-0 Asceji                    

Round 10
[Apr 28]
Volcan Club               2-0 Etoile Polaire            
[Apr 29]
Ngaya Club                3-1 US Mbéni                  
Asceji                    1-4 Enfants des Comores       
US Zilimadjou             1-1 JACM                      
Aventure Club             1-0 Etoile du Sud             
Etoile des Comores        1-2 Elan Club                 

Round 11 [May 6]
US Mbéni                  1-1 JACM                      
Etoile du Sud             2-0 US Zilimadjou             
Etoile des Comores        4-0 Asceji                    
Enfants des Comores       0-0 Volcan Club               
Ngaya Club                4-2 Aventure Club             
Elan Club                 1-0 Etoile Polaire            

Halfway Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                 11   7  3  1  19- 9  24
 2.Elan Club (Mitsoudjé)                11   5  3  3  17-11  18
 3.Ngaya Club (Mdé)                     11   5  3  3  19-14  18
 4.JACM (Mitsoudjé)                     11   4  5  2  15-11  17
 5.US Zilimadjou (Moroni)               11   4  5  2  12- 9  17
 6.US Mbéni                             11   4  4  3  16-16  16  [P]
 7.Aventure Club (Ouellah)              11   4  3  4  15-16  15  [P]
 8.Enfants des Comores (Vouvouni)       11   3  5  3  17-15  14
---------------------------------------------------------------
 9.Etoile Polaire (Nyumamilima)         11   3  4  4  12-12  13  [P]
10.Etoile des Comores (Nyumadzaha)      11   3  2  6  14-13  11  [P]
11.Etoile du Sud (Foumbouni)            11   3  2  6  12-22   8  [-3]
12.Asceji (Ivembeni)                    11   0  3  8   5-25   3

NB: Etoile du Sud 3 points deducted

Round 12
[Jul 15]
Enfants des Comores       1-0 Etoile Polaire            
Ngaya Club                2-0 US Zilimadjou             
Etoile du Sud             0-1 JACM                      
Etoile des Comores        1-1 Volcan Club               
Elan Club                 3-0 Asceji                    
[Aug 8]
US Mbéni                  5-4 Aventure Club             

Round 13 [Jul 18]
Aventure Club             1-1 Volcan Club               
Ngaya Club                7-0 Asceji                    
JACM                      2-0 Etoile des Comores        
Etoile du Sud             1-3 Elan Club                 
US Zilimadjou             1-1 Enfants des Comores       
US Mbéni                  1-1 Etoile Polaire            

Round 14 [Jul 22]
Volcan Club               2-2 Ngaya Club                
Asceji                    0-3 JACM                      
Elan Club                 1-1 US Zilimadjou             
Etoile des Comores        1-2 US Mbéni                  
Enfants des Comores       2-2 Aventure Club             
Etoile Polaire            0-0 Etoile du Sud             

Round 15 [Jul 29]
JACM                      1-2 Volcan Club               
Ngaya Club                1-0 Enfants des Comores       
Aventure Club             2-1 Elan Club                 
US Zilimadjou             3-1 Etoile Polaire            
US Mbéni                  2-1 Asceji                    
Etoile du Sud             1-2 Etoile des Comores        

Round 16 [Aug 1]
Volcan Club               4-0 US Mbéni                  
Elan Club                 1-1 Ngaya Club                
Enfants des Comores       1-0 JACM                      
Etoile des Comores        0-0 US Zilimadjou             
Etoile Polaire            1-1 Aventure Club             
Asceji                    2-1 Etoile du Sud             

Round 17 [Aug 5]
Etoile du Sud             1-3 Volcan Club               
Ngaya Club                2-0 Etoile Polaire            
JACM                      1-0 Elan Club                 
US Zilimadjou             6-1 Asceji                    
US Mbéni                  3-1 Enfants des Comores       
Aventure Club             1-0 Etoile des Comores        

Round 18
[Aug 18]
Volcan Club               7-0 Asceji                    
[Aug 19]
Ngaya Club                2-0 JACM                      
Elan Club                 0-0 Enfants des Comores       
US Zilimadjou             1-1 Aventure Club             
US Mbéni                  6-2 Etoile du Sud             
Etoile des Comores        2-1 Etoile Polaire            

Round 19 [Aug 29]
Etoile des Comores        2-1 Ngaya Club                
Enfants des Comores       2-1 Etoile du Sud             
Volcan Club               1-0 US Zilimadjou             
Etoile Polaire            1-2 JACM                      
Asceji                    1-3 Aventure Club             
Elan Club                 1-2 US Mbéni                  

Round 20
[Sep 9]
Etoile des Comores        2-2 Enfants des Comores       
Ngaya Club                1-1 Etoile du Sud             
Aventure Club             2-0 JACM                      
US Zilimadjou             3-2 US Mbéni                  
Asceji                    1-2 Etoile Polaire            
[Sep 10]
Volcan Club               1-0 Elan Club                 

Round 21
[Sep 16]
Etoile Polaire            1-1 Volcan Club               
Enfants des Comores       2-1 Asceji                    
US Mbéni                  4-1 Ngaya Club                
Etoile du Sud             2-1 Aventure Club             
JACM                      0-0 US Zilimadjou             
[Sep 17]
Elan Club                 0-1 Etoile des Comores        

NB: on Sep 18, the Ngazidja league was dissolved by the national ethics commission
    (Commission Nationale d'Ethique) and a transitional committee was formed; it is
    unclear how this affects the running season

Round 22
[Sep 20]
JACM                      3-6 US Mbéni                  
Asceji                    1-4 Etoile des Comores        
Aventure Club             1-1 Ngaya Club                
Volcan Club               1-1 Enfants des Comores       
Etoile Polaire            1-2 Elan Club                 
[Sep 27]
US Zilimadjou             3-0 Etoile du Sud             

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                 22  13  8  1  43-17  47       Champions
 2.US Mbéni                             22  12  5  5  49-38  41  [P]
 3.Ngaya Club (Mdé)                     22  10  7  5  40-25  37
 4.US Zilimadjou (Moroni)               22   8 10  4  30-18  34
 5.JACM (Mitsoudjé)                     22   9  6  7  28-26  33
 6.Aventure Club (Ouellah)              22   8  8  6  34-31  32  [P]
 7.Enfants des Comores (Vouvouni)       22   7 10  5  30-27  31
 8.Elan Club (Mitsoudjé)                22   8  6  8  29-22  30
---------------------------------------------------------------
 9.Etoile des Comores (Nyumadzaha)      22   8  5  9  29-25  29  [P]  Relegated
10.Etoile Polaire (Nyumamilima)         22   4  8 10  21-28  20  [P]  Relegated
11.Etoile du Sud (Foumbouni)            22   4  4 14  22-46  13  [-3] Relegated
12.Asceji (Ivembeni)                    22   1  3 18  13-65   6       Relegated

NB: Etoile du Sud 3 points deducted

2017

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: Le Blog de Farouk

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Oct 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.