Comoros 2019/20


Championnat des Comores 2020
Coupe des Comores 2020
Regional Leagues 2019/20


Championnat des Comores 2020

Participants:
Champions Mwali:    Fomboni FC   
Champions Ndzuani:    to be determined
Champions Ngazidja: US Zilimadjou 


Coupe des Comores 2020

Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali 

1/16 Final [Jan ?]
[Jan 11]
Belle Etoile              1-1 Kangani Sport             [4-3 pen]
Ntakoudja                 lt  Onze Etoiles  
[Jan 12]
Belle Lumière             4-2 Arsenal Mlabanda     
FC Itsamia                lt  Stade FC
Dynamique                 lt  Wemani Espoir
[Jan 14]
FC Barsam                 lt Silex FC de Miringoni
Nioumachoi Club           lt  Chihouzi                  
Coca Bole                 1-2 Force Club
 
1/8 Finals
[Jan 16]
Belle Lumière             lt  Wemani Espoir
Force Club                bt  Etoile du Centre
Chihouzi                  bt  Chikabwe
Stade FC                  bt  Juno Club
[Jan 17]
Belle Etoile              0-4 Silex FC de Miringoni
Espoir de Nioumachoi      lt  Ouragan Club de Bangoma
Nouvelle Espoir           bt  Mbatse Club
Onze Etoiles              2-2 Fomboni FC                [Onze Etoiles on pen]
 
Quarterfinals 
[Feb 1]
Ouragan Club de Bangoma   bt  Stade FC
[Feb 2]
Chihouzi                  lt  Onze Etoiles
[Feb 3]
Wemani Espoir             bt  Force Club
[Feb 4]
Nouvelle Espoir           lt  Silex FC de Miringoni
 
Semifinals [Feb 6]
Ouragan Club de Bangoma   4-2 Onze Etoiles
Wemani Espoir             3-1 Silex FC de Miringoni
 
Final [Mar 18]
Wemani Espoir             1-5 Ouragan Club de Bangoma
 
Ndzuani 

1/16 Finals
[Jan 11]
Mrango                    0-0 Ziarra Club               [3-4 pen]
UJSM                      0-0 Lumière                   [5-4 pen]
FC Zapassi                0-0 Olympique de Missiri      [3-5 pen]
Chababi Club              3-0 Kaza
FC Hachipenda             1-3 FC Ouani
JS Bazimini               abd Yakélé Sport              [abandoned at 2-0 due to rain]             
[Jan 12]
Chirazienne               1-3 Etoile d'Or
Garre Moro                0-1 Ngazi Sport
Kavani FC                 1-4 Gombessa Sport
Café Sport                drw AS Komorozine             [5-4 pen]
AS Daoueni                1-2 Steal Nouvel      
FC Atlético               0-2 FC Akibani
[Jan 13]
Chavani Club              3-0 AS Singani
Remora Club               1-2 Barakani Sport
AS Miracle                2-2 AS Patsy                  [4-5 pen]
Beressé Club              0-1 Onze Fusées

1/16 Final Replay [Jan 13]
JS Bazimini               0-0 Yakélé Sport              [3-5 pen] 
               
1/8 Finals
[Jan 16]
Café Sport                1-2 FC Akibani 
UJSM                      0-3 FC Ouani                   
Olympique de Missiri      0-2 Ngazi Sport                                           
Barakani Sport            abd Chababi Club              [abandoned at 0-2]
[Jan 17]
Yakélé Sport              1-1 Gombessa Sport            [4-5 pen]
Steal Nouvel              ppd Etoile d'Or 
Chavani Club              ppd Onze Fusées  
AS Patsy                  ppd Ziarra Club

Quarterfinals not known
 
Semifinals
[Mar 14]
FC Ouani                  0-1 Gombessa Sport            
[Mar 15] 
Steal Nouvel              1-3 Ngazi Sport
 
Final [tba]
Gombessa Sport             -  Ngazi Sport   

Ngazidja (Grande Comore)

1/8 Finals
[Jan 7]
US Zilimadjou             5-1 JACM
US Mbéni                  0-1 Volcan Club
Alizé Fort                1-2 Elan Club
Super Jeunesse            0-1 AJESCO
[Jan 8]
Djabal                    2-3 Femtse Club
Rapide Club               3-6 Twamaya FC
US Séléa                  5-4 FC Hantsindzi   
FC Malé                   4-5 Ngaya Club 
 
Quarterfinals
[Jan 11]
Twamaya FC                3-4 Elan Club
[Jan 12]
US Séléa                  1-5 Volcan Club
[Jan 13]
AJESCO                    0-2 US Zilimadjou
[Jan 14]
Ngaya Club                2-0 Femtse Club               [also reported 4-2]
 
Semifinals
[Jan 25]
Elan Club                 1-2 Volcan Club
[Jan 26]
US Zilimadjou             2-1 Ngaya Club  
 
Final [Feb 9, Moroni]
US Zilimadjou             0-0 Volcan Club               [aet, 3-2 pen]
 
National Stage

Qualified: 
Mwali:    Ouragan Club de Bangoma
Ndzuani:    to be determined
Ngazidja: US Zilimadjou


Regional Leagues 2019/20

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali (Mohéli)

Division 1 

Division 1

NB: league suspended as of Mar 20 due to Covid-19 pandemic

Table (Mar 23):

 1.Fomboni FC                           13  10  3  0  36- 9  33  [C]  Champions
 2.Etoile du Centre (Salamani)          13   6  5  2  27-20  23
 3.Ouragan Club (Mboigoma)              13   4  6  3  15-17  18
 4.Juno Club (Hoani)                    13   4  5  4  19-19  17  [P]
 5.Chikabwe (Hagnamwada)                13   4  2  7  11-13  14  [P]
 6.FCN Espoir (Nioumachoua)             13   3  5  5  16-21  14
---------------------------------------------------------------
 7.Mbatsé FC                            13   3  4  6  13-19  13
 8.Nouvel Espoir (Djando)               13   1  4  8  13-32   7       Relegated

Ndzuani (Anjouan)

Division 1

Division 1

NB: league suspended as of Mar 20 due to Covid-19 pandemic

Table (Mar 23):

 1.FC Ouani                             16   9  4  3  22-11  31
 2.Ngazi Sport                          16   9  3  4  28- 9  30  [P]
 3.Gombessa (Mutsamudu)                 16   8  5  3  24-15  29
 4.Etoile d'or (Mirontsi)               16   6  7  3  17-15  25
 5.Steal Nouvel (Sima)                  16   7  2  7  23-16  23  [C]
 6.Olympique de Missiri                 16   6  5  5  20-17  23  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Ziarra Club (Sima)                   16   6  5  5  13-10  23
 8.Onze Fusées                          16   4  3  9  12-25  15  [P]  Relegated
 9.AS Patsy                             16   1  7  8  13-38  10       Relegated
10.AS Komorozine                        16   2  3 11  11-27   9  [P]  Relegated
 
Coupe de la Ligue de Ndzuani

1/16 Finals
[Feb 11]
Ngazi Sport               5-1 AS Patsy
[Feb 12]
JS Bazimini               1-1 Onze Fusées               [4-3 pen]
Barakani Sport            0-0 Steal Nouvel              [3-4 pen]
Olympique de Missiri      1-0 Ziarra Club
FC Ouani                  0-2 Etoile d'Or
[Feb 13]
Remora Club               2-1 AS Miracle
FC Hachipenda             1-3 Lumière
FC Akibani                0-1 AS Komorozine
UJSM                      0-3 Gombessa Sport   
 
1/8 Finals
Kaza                       -  JS Bazimini
 
Ngazidja (Grande Comore)
 
Division 1 | Division 2 | Division 3

Division 1

NB: league suspended as of Mar 20 due to Covid-19 pandemic

Table (Mar 23):

 1.US Zilimadjou (Moroni)               21  16  0  5  42-16  48       Champions
 2.Volcan Club (Moroni)                 21  13  3  5  37-26  42
 3.JACM (Mitsoudjé)                     21  10  7  4  29-18  37
 4.FC Hantsindzi                        21  11  2  8  34-23  35  [P]
 5.Twamaya FC                           21   9  6  6  25-25  33  [P]
 6.Ngaya Club (Mdé)                     21   9  5  7  27-26  32
 7.FC Malé                              21   8  7  6  23-22  31  [C]
 8.Elan Club (Mitsoudjé)                21   9  3  9  30-23  30
---------------------------------------------------------------
 9.Enfants des Comores (Vouvouni)       21   8  2 11  25-28  26       Relegated
10.US Séléa                             21   4  5 12  18-36  17  [P]  Relegated
11.Super Sonic                          21   4  4 13  26-48  16  [P]  Relegated
12.Apache Club (Mitsamiouli)            21   2  2 17  18-43   8       Relegated

Division 2

Poule A

Reported Table (Mar 13):

 1.Amical Club (Chezani)                17  10  4  3  27-14  34  [R]
 2.Mboubé Club (Ouellah)                17  10  1  6  29-19  31
---------------------------------------------------------------
 3.US Mbéni                             17   9  4  4  25-19  31  [R]
 4.US Ntsaoueni                         17   8  5  4  23-19  29
 5.Cadre du Nord (Memboidjou)           17   8  4  5  20-17  28
 6.FC Mlaouni (Itsinkoudi)              17   8  3  6  29-18  27
 7.Kaz Club (Mkazi)                     17   7  4  6  16-16  25
 8.Aventure Club (Ouellah)              17   7  1  9  22-21  22  [R]
---------------------------------------------------------------
 9.Femtse Club (Bouni)                  17   6  3  8  18-21  21
10.Amitié Club (Nioumamlima)            17   5  4  8  15-27  19
11.Asceji (Ivembeni)                    17   2  5 10  18-32  11
12.Avenir des Comores (Moroni)          17   0  6 11  15-35   6       Relegated
NB: total goal difference -1

Poule B

Reported Table (Mar 13):

 1.Etoile des Comores (Nioumadzaha)     17  12  4  1  39- 9  40
 2.Petit Harlem (Ouroveni)              17   9  5  3  19-11  32
---------------------------------------------------------------
 3.Etoile Polaire (Nioumamlima)         17  10  1  6  28-17  31
 4.Djabal FC (Iconi)                    17   9  3  5  26-16  30
 5.Aigles Noirs (Mohoro)                17   7  5  5  14-11  26
 6.Alizé Fort (Salimani)                17   6  5  6  22-17  23
 7.Victoire Club (Simboussa)            17   6  5  6  16-24  23
 8.Les Ambides (Bandamadji)             17   6  4  7  19-20  22
---------------------------------------------------------------
 9.Etoile du Sud (Foumbouni)            17   5  5  7  17-23  20
10.Pouzzolanes FC (Mbachile)            17   5  3  9  20-22  18
11.Onze Moustiques (Kové)               17   1  6 10  10-22   9
12.Les Abeilles (Mboudadjou)            17   2  2 13  11-40   8  [R]
NB: total goal difference +9

Division 3

District Centre-Ouest
Angelus de Moindzaza      1-1 Ngazi Mvouni
 
Angelus promoted to Division 2.

Coupe de la Ligue de Ngazidja

1/8 Finals
[Dec 31]
US Zilimadjou             5-0 Super Sonic
[Jan 1
JACM                      2-1 Enfants des Comores
[Jan 2]
FC Hantsindzi             1-1 US Séléa                  [5-6 pen] 
[Jan 3]
Apache Club               1-1 Twamaya FC                [4-3 pen]  
Volcan Club               3-0 Amical Club
[Jan 4]
Elan Club                 4-5 Etoile des Comores
[Jan 5]
Kaz Club                  1-4 Ngaya Club
Petit Harlem              1-1 FC Malé                   [1-3 pen]  
 
Quarterfinals
[Jan 17]
Apache Club               0-2 Etoile des Comores        
[Jan 18]
US Zilimadjou             1-1 JACM                      [3-4 pen]
[Jan 20]
US Séléa                  awd Volcan Club               [awarded 0-3; Séléa 
[Jan 21]                                                 walked off at 1-1]
Ngaya Club                1-1 FC Malé                   [5-4 pen]  
 
Semifinals
[Mar 14]
Etoile des Comores        0-1 JACM                      
[Mar 15]
Volcan Club               3-1 Ngaya Club
 
Final [tba]
JACM                       -  Volcan Club  


2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: https://comorosfootball.com/, Sports Bambao, ComorosFootball269

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 25 Mar 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.