Cuba 2008/09

Campeonato Nacional de Liga 2008/09

NB: 94th edition

Group Stage

Final Tables:

Zona Occidental - Llave A
 1.Ciudad de La Habana                30 13 10  7 45-31 49  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pinar del Río (San Cristóbal)      30 10 11  9 28-26 41
 3.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 30 11  8 11 40-42 41
 4.La Habana                          30  6  9 15 24-47 27

Zona Occidental - Llave B
 1.Villa Clara (Zulueta)              30 15  9  6 49-16 54  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cienfuegos                         30 14  8  8 39-25 50
 3.Industriales (La Habana)           30 10  8 12 31-40 38
 4.Matanzas                           30  6  6 18 29-59 24
   
Zona Oriental - Llave C
 1.Camagüey                           30 14  9  7 41-33 51  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Las Tunas                          30  9 14  7 40-28 41
 3.Sancti Spíritus                    30  9 13  8 27-33 40
 4.Ciego de Ávila (Morón)             30 10  8 12 31-32 38

Zona Oriental - Llave D
 1.Holguín (Banes)                    30 13  3 14 32-36 42  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santiago de Cuba                   30 10 11  9 33-26 41
 3.Granma (Bayamo)                    30 11  8 11 35-32 41
 4.Guantánamo                         30  7  9 14 25-43 30

NB: 4 group winners and best 4 other clubs overall qualify for
    quarterfinals

Round 1 [Oct 29]
Matanzas                1-1 Ciudad de La Habana
  [Eduardo Morales 74; Heviel Cordovés 91]
Industriales            1-1 La Habana
  [Salvador Gutiérrez 6; Boris González 36]
Cienfuegos              0-1 Pinar del Río
  [Félix Morejón 11]
Villa Clara             3-0 Isla de la Juventud
  [Roberto Linares 27, Yunieski López 65, Alberto Linares 70]
Holguín                 1-2 Camagüey
  [Yulier Leyva 60; Keyler García 67, Osmani Montero 80]
Granma                  0-0 Las Tunas
Ciego de Ávila          2-0 Santiago de Cuba
  [Adrián Hernández 65, Ariel Estrada 85]
Sancti Spíritus         2-0 Guantánamo
  [Ariel Martínez 15, Klay Castiñeira 48]

Round 2 [Nov 1]
Industriales            1-4 Ciudad de La Habana  
  [Lian Pérez Mora 29; Katsude Amicale 13, Mario Ruiz 18,
   Elliot Reine 58, Jaine Colomé 83]
Matanzas                1-0 La Habana
  [Yordanis Thielves 55]
Cienfuegos              4-0 Isla de la Juventud 
  [Yosniel Mesa 11, Yaisel Padrón 13, Diosney Pez 39,
   Walberto Carrazana 89] 
Villa Clara             0-1 Pinar del Río
  [Yurisán Hernández 18]
Granma                  0-1 Camagüey   
  [Yordano Vives 45+3]
Holguín                 0-1 Las Tunas 
  [Maikel Celada 71]
Sancti Spíritus         1-0 Santiago de Cuba
  [Ariel Martínez 20]
Ciego de Ávila          1-1 Guantánamo    
  [Alien Pérez 85; Alberto Gómez 78]

Round 3 [Nov 4]
La Habana               0-0 Pinar del Rió  
Ciudad de La Habana     2-2 Isla de la Juventud  
  [Katsude Amikale 72, 76; Reinier Ramos 43, Miguel Ángel Sánchez 55]
Villa Clara             6-1 Matanzas  
  [Jorge Luis Clavelo 14, Yunieski Rodríguez 48, Yenier Márquez 53,
   Roberto Linares 63, Luis Alberto Villegas 65, Yannier Martínez 87;
   Yordanis Thielves 90]
Cienfuegos              1-0 Industriales
  [Reinier Cerdeira 81]
Camagüey                0-0 Las Tunas    
Sancti Spíritus         2-2 Ciego de Ávila  
  [Yasmani Marrero 56, Jorge Moreira 61; Leonel Duarte 9, 37]
Guantánamo              0-1 Holguín     
  [Yuslenis Lara 75og]  
Santiago de Cuba        1-0 Granma       
  [Disney Aquino 78]

Round 6 [Nov 13]
Pinar del Río           4-1 Matanzas    
  [Jorge Félix Morejón 13, 84, Yurisán Hernández 28,
   José Ciprian Alfonso 87; Yordanis Thielves 53]
Isla de la Juventud     0-1 Industriales  
  [Sergio Rodríguez 23]
La Habana               1-4 Cienfuegos 
  [Boris Gonzalez; Yaisel Padrón, Yosniel Mesa, Diosney Pez,
   Enrique Villaurrutia]  
Ciudad de La Habana     0-2 Villa Clara  
  [Yuliesky López 13, Roberto Linares 84]    
Ciego de Ávila          2-0 Holguín   
  [Adrian Hernández 56, Yosney Arteaga 70]
Sancti Spíritus         3-2 Granma
  [Klay Castiñeira 36, Yulier Padrón 60, Arístides Abreu 75;
   Adonis Ramos 1, Ruslán Batista 86] 
Las Tunas               2-2 Santiago de Cuba  
  [Maykel Zelana 53, Giovanni Ayala 65; Disney Aquino 35,
   Leonardo Vila 88]
Camagüey                1-0 Guantánamo     
  [Dagoberto Quesada 87]

Round 7 [Nov 22]
Ciudad de La Habana     2-0 Pinar del Río   
  [Elliot Reinier 68, Mario Ruiz 88]
La Habana               3-1 Isla de la Juventud
  [Boris Gonzalez 24, 70, Yunier Escalona 90; Yoandri Puga 26]
Cienfuegos              1-1 Matanzas      
  [Yaisel Padrón 21; Eduardo Morales 70]
Villa Clara             2-1 Industriales 
  [Yuniesky Rodríguez 46, Lázaro Ruiz 66; Richard Arenal 25]
Sancti Spíritus         1-0 Camagüey  
  [Yasser Gutierrez 85]
Ciego de Ávila          0-1 Las Tunas 
  [Edgar Marquez 62]
Granma                  0-0 Holguín   
Santiago de Cuba        1-1 Guantánamo   
  [Jorge Kindelan 38; Yoannis Lara 86]

Round 4 [Nov 25 - postponed from Nov 7]
Isla de la Juventud     1-0 Pinar del Río  
  [Dasniel Brito 11]
La Habana               0-0 Ciudad de La Habana   
Industriales            2-0 Matanzas   
  [Salvador Gutiérrez 2, 63]
Villa Clara             0-1 Cienfuegos
  [Yosniel Mesa 76] 
Ciego de Ávila          1-2 Camagüey
  [Sander Fernández 9; Dagoberto Quesada 7, Osmani Montero 49]
Sancti Spíritus         2-2 Las Tunas 
  [Yulier Padrón 40, Klay Castiñeira 73; Geyser Blanco 5,
   Maikel Celada 25]
Granma                  1-1 Santiago de Cuba 
  [Damaso Céspedes 68; Disney Aquino 46] 
Holguín                 2-0 Guantánamo
  [Luis Felipe Gómez 57, Héctor Ramírez 63]

Round 5 [Nov 28 - postponed from Nov 10]
Isla de la Juventud     2-1 Matanzas    
  [Elvis Pina 62, Yoandry Puga 81; Yordanis Thielves 70] 
Pinar del Río           0-0 Industriales 
Ciudad de La Habana     1-0 Cienfuegos     
  [Yariel Chapotín 55]    
La Habana               0-2 Villa Clara   
  [Serguey Prado 40, 82]  
Sancti Spíritus         1-1 Holguín   
  [Norge Hernández 11; Alexander Driggs 36] 
Ciego de Ávila          0-1 Granma     
  [Ruslan Batista 90] 
Camagüey                1-0 Santiago de Cuba  
  [Nicolas Piñeiro 25] 
Las Tunas               2-2 Guantánamo     
  [Maykel Zelada 8, 33; Alberto Gómez 46, Alexis Suaznabar 52] 

Round 8 
[Dec 2]
Isla de la Juventud     2-2 Ciudad de La Habana  
  [Yordanis Bruzón 21, Yoandry Puga 54; Jorge Carlos Fariñas 15, 50] 
Matanzas                0-0 Villa Clara  
Las Tunas               0-0 Sancti Spíritus  
Guantánamo              3-1 Granma       
  [Lester Lamothe 24, 55, Alexis Suaznabar 56; Ruslan Batista 6] 
Holguín                 2-1 Santiago de Cuba     
  [Michel Fuentes 33, Alexander Driggs 76; Leonardo Vila 12 ]     
[Mar 9]
Pinar del Río           1-1 La Habana 
  [Yadiel Acosta 63; Lázaro Rojas 80]
Industriales            0-0 Cienfuegos
Camagüey                6-0 Ciego de Ávila 
  [Armando Coroneaux 8, 75, Osmani Montero 33, 48, Ángel Horta 38,
   Yosniel Nápoles 52]

Round 9 [Dec 5]
Granma                  1-1 Matanzas  
  [Adonis Ramos; Eduardo Morales] 
Holguín                 1-2 Industriales  
  [Yordanis Vegas 82; Salvador Gutiérrez 70, Hiran Álvarez 85]
Pinar del Río           0-1 Sancti Spíritus     
  [Yasmany Marrero 38] 
Isla de la Juventud     0-0 Ciego de Ávila
La Habana               1-0 Camagüey  
  [Raciel Torres 31] 
Ciudad de La Habana     2-1 Las Tunas  
  [Yasniel de Armas 67, Elliot Reiniet 80; Maykel Celada 83] 
Cienfuegos              2-0 Santiago de Cuba  
  [Jorge Kindelan 11og, Yasiel Padrón 42] 
Villa Clara             0-0 Guantánamo

NB: rounds 10-16 postponed

Round 17 
[Jan 26]
Ciego de Ávila          1-0 Ciudad de La Habana 
  [Alaín Cervantes 49]
Sancti Spíritus         0-0 La Habana
Pinar del Río           1-1 Camagüey  
  [José Ciprián 89; Osmany Montero75]
Industriales            2-2 Santiago de Cuba 
  [Richard Arenal 35, 91; Leonardo Vila 2, 34]	
[Apr 1]
Cienfuegos              3-0 Holguín 
  [Walberto Carrazana 15, Osniel Cabrera 80, 
   Francisco Alexei Carrazana 85p]
Villa Clara             2-3 Granma  
  [Serguei Prado 72, Silvio Pedro 83pen; Javier Aldana 29, 
   Rafael Ruiz 33, Adonis Ramos]
Matanzas                awd Guantánamo               [awarded 3-0, 
[Apr 2]                                               Guantánamo dns]
Isla de la Juventud     2-0 Las Tunas 
  [Daniel Brito 55, Elvis Pina 92]
 
Round 18 [Jan 29]
Sancti Spíritus         1-0 Ciudad de La Habana
  [Julio Ortiz 74]
Ciego de Ávila          0-1 La Habana
  [Yunier Escalona 65]
Isla de la Juventud     0-0 Camagüey
Pinar del Río           2-1 Las Tunas
  [Yoerlandis Puentes 75, Felix Morejón 89; Maykel Celada 29]
Villa Clara             2-0 Holguín
  [Yuniesky Rodríguez 46, Yuniesky Lopez 90]
Cienfuegos              1-0 Granma   
  [Michel Muñoz 78]
Matanzas                0-1 Santiago de Cuba
  [Alberto Salmerón 36]
Industriales            1-1 Guantánamo
  [Yunior Ramírez 56; Kenier Dranguet 80pen]

Round 19 [Feb 1]
Holguín                 3-1 Pinar del Río   
  [Yadian Casa del Valle 29, Luis Perez 47, Carlos Vinin 81;
   Omar Bocourt 4]
Granma                  0-1 Isla de la Juventud
  [Daniel Brito 46]
Santiago de Cuba        0-0 Ciudad de La Habana
Guantánamo              2-0 La Habana
  [Alexander Quiñonez 48, Alexis Zuaznabar 83]
Camagüey                1-0 Cienfuegos
  [Keyler García 13]
Las Tunas               1-1 Villa Clara
  [Geovanni Ayala 13; Yuniesky Rodríguez 55]
Matanzas                2-1 Sancti Spíritus   
  [Eduardo Morales 44, 55; Yosvel Caballero 50]
Industriales            1-0 Ciego de Ávila
  [Salvador Gutierrez 10pen]		

Round 20 [Feb 4]
Granma                  2-0 Pinar del Río
  [Adonis Ramos 16, Damanso Céspedes 65]
Holguín                 3-1 Isla de la Juventud   
  [Luis Pérez 6, Héctor Ramírez 10, Yadián Casa del Valle 16;
   Daniel Brito 70]
Guantánamo              2-0 Ciudad de La Habana
  [Yaruselky Ribery 11, Aliannis Urgellés 56]
Santiago de Cuba        1-1 La Habana
  [Alberto Salmerón 51, Boris González 58]
Las Tunas               1-1 Cienfuegos
  [Giovanni Ayala 38, Manuel Abreu 60]
Camagüey                0-0 Villa Clara
Industriales            0-1 Sancti Spíritus  
  [Klay Castiñeira 44] 
Matanzas                0-1 Ciego de Ávila  
  [Alain Cervantes 38]       

Round 21 [Feb 7]
Santiago de Cuba        1-1 Pinar del Río 
  [Jorge Kindelán 65; Jorge Kindelán 78og]
Guantánamo              1-3 Isla de la Juventud
  [Yoanni Vázquez 95; Yoandri Pugas 49, 56, Daniel Brito 78]
Camagüey                5-0 Matanzas  
  [Osmani Montero 42, 43, 49, Alexis González 76, 89]
Las Tunas               2-1 Industriales 
  [Maikel Celada 38, Reinier Leyva 48; Hirán Álvarez 78]
Villa Clara             1-0 Sancti Spíritus 
  [Roberto Linares 15]
Cienfuegos              1-1 Ciego de Ávila
  [Manuel Abreu 81; Leodanis Vargas 16]
La Habana               1-2 Holguín      
  [Boris González 66; Luis Pérez 17, Karel Mariño 90]
Ciudad de La Habana     2-1 Granma  
  [Lázaro Alfonso 6, Yadiel Chapotín 42; Adonis Ramos 55]

Round 22 [Feb 10]
Las Tunas               3-1 Pinar del Río   
  [Geovanny Ayala 26, 35, 96; José Ciprián Alfonso 7]
Camagüey                2-1 Isla de la Juventud
  [Keiler García 35, Osmani Montero 40; Yoandri Pugas 11]
Guantánamo              0-2 Matanzas   
  [Yordanis Tielves 36, 37]
Santiago de Cuba        0-0 Industriales  
Holguín                 0-2 Cienfuegos
  [Manuel Abreu 33, 51]
Granma                  0-0 Villa Clara 
La Habana               0-0 Sancti Spíritus
Ciudad de La Habana     1-0 Ciego de Ávila 
  [Heviel Corovés 61]

Round 23 [Feb 13]
Camagüey                1-1 Pinar del Río 
  [Yasniel Nápoles 9; Diosbel Placencia 84]
Las Tunas               0-2 Isla de la Juventud
  [Daniel Brito 59, Miguel Sánchez 73]
Santiago de Cuba        3-0 Matanzas 
  [Leonel Martínez 61, Disney Aquino 65, Abel Chercolé 89]
Guantánamo              1-0 Industriales
  [Lesner Lamouth 36]
Granma                  2-0 Cienfuegos
  [Ruslan Batista 6, Adonis Ramos 20]
Holguín                 0-4 Villa Clara
  [Yunieski López 6, Serguei Prado 34, Luis A. Villegas 44, 92]
Ciudad de La Habana     0-0 Sancti Spíritus   
La Habana               4-0 Ciego de Ávila 
  [Dayron Arias 58, Reysánder Fernández 60og, Yunier Escalona 90, 
   Lázaro Rojas 91]

Round 24 [Feb 16]
Guantánamo              0-2 Pinar del Río
  [Félix Morejón 10, José Ciprián Alfonso 85]
Santiago de Cuba        3-1 Isla de la Juventud
  [Andro Martínez 23, Disney Aquino 39, 41; Joel Cipriano 38]
Las Tunas               3-2 Matanzas 
  [Maikel Celada 30, 48, 77; Yordanis Tielves 15, Raúl Fernández 76]
Camagüey                1-3 Industriales 
  [Nicolás Piñeiro 52; Richard Arenal 4, Yaser Ramírez 57,
   Yunior Ramírez 90]
Cienfuegos              1-2 Sancti Spíritus 
  [Yosniel Mesa 36; Ariel Martínez 62, Arístides Abreu 67]
Villa Clara             3-0 Ciego de Ávila 
  [Silvio Pedro 43, Michel Álvarez 46, Roberto Linares 76]
Ciudad de La Habana     2-1 Holguín  
  [Heviel Cordovés 45, Hensi Muñoz 65; Karel Mariño 87]
La Habana               0-2 Granma 
  [Yunier Alcolea 13, Yasniel La Rosa 84]

Round 25 [Feb 19]
Ciego de Ávila          5-1 Matanzas
  [Sánder Fernández 17, Asiel Estrada 35, Alain Cervantes 34, 50pen,
   Liván Pérez 47; Jorge Luis Amaro 9]
Sancti Spíritus         1-4 Industriales
  [Yaser Gutiérrez 18; Sergio Rodríguez 14, Yaser Leonard 43, 49, 
   Lian Pérez 91]
Cienfuegos              2-0 Camagüey
  [Yosniel Mesa 30, Reinier Serdeira 92]
Villa Clara             0-0 Las Tunas
Pinar del Río           1-0 Holguín   
  [Yurisán Hernández 40]
Isla de la Juventud     1-1 Granma   
  [Yoandri Pugas 78; Adonis Ramos 8]
Ciudad de La Habana     2-0 Santiago de Cuba
  [Katsude Amikale 59, Hensi Muñoz 79]
La Habana               4-0 Guantánamo
  [Boris González 6, 37, Dalain Ayra 31, Carlos García 45]

Round 26 
[Feb 22]
Sancti Spíritus         2-1 Matanzas
  [Eugenio Palmero 31, Ariel Martínez 73p; Yasiel Abreu 70]
Ciego de Ávila          3-0 Industriales 
  [Sánder fernández 30, Leonel Duarte 59, Alain Cervantes 89]  
Villa Clara             7-2 Camagüey
  [Serguei Prado 10, 13, Roberto Linares 11, 64, Luis A. Villegas 23, 50,
   Ariel Álvarez 80pen; Osmani Montero 20, Yasniel Nápoles 36]
Cienfuegos              0-0 Las Tunas
Pinar del Río           0-1 Granma
  [Ruslan Batista 18]
Ciudad de La Habana     1-1 Guantánamo
  [Katsude Amikale 18; Yulendri Valier 42]
La Habana               awd Santiago de Cuba         [awarded 0-3, La
[Apr 4]                                               Habana walked off]
Isla de la Juventud     3-2 Holguín   
  [Yoandri Pugas 28, 34, Michel Márquez 65; Yunior Ricardo 38,
   Yoandri Simón 58]

Round 27 [Feb 25]
Industriales            2-1 Pinar del Río
  [Yordanis Vinent 37pen, Yaser Leonard 90; Raúl Ordaz 31pen]
Matanzas                1-1 Isla de la Juventud
  [Yoel Mercerón 27; Yoandri Pugas 89] 
Villa Clara             5-0 Ciudad de La Habana
  [Roberto Linares 2, 53, Serguei Prado 23, Luis A. Villegas 39, 65] 
Cienfuegos              3-0 La Habana
  [Reinier Serdeira 52, Osniel Cabrera 79, Yaisel Padrón 83] 
Holguín                 2-0 Sancti Spíritus   
  [Carlos Vinent 77, 80] 
Granma                  1-1 Ciego de Ávila  
  [Ruslan Batista 31; Reysánder Fernández 52]        
Santiago de Cuba        1-1 Camagüey
  [Carlos Domingo Francisco 30; Dagoberto Quesada 91] 
Guantánamo              0-1 Las Tunas
  [Maikel Celada 47] 

Round 28 
[Feb 28]
Matanzas                0-1 Pinar del Río
  [José Ciprián Alfonso 24] 
Industriales            1-3 Isla de la Juventud
  [Yordanis Vinent 36; Yoandri Pugas 51, 75, 84] 
Cienfuegos              2-1 Ciudad de La Habana
  [Michel Muñoz 24, Yosniel Mesa 39; Katsude Amikale 53] 
Villa Clara             1-1 La Habana
  [Yenier Márquez 24; Boris González 90pen]
Granma                  4-0 Sancti Spíritus 
  [Edilber Rodríguez 59, Ruslan Batista 70, Félix Rodríguez 77,
   Javier Aldana 86]  
Holguín                 1-0 Ciego de Ávila
  [Luis Castro Noa 57] 
Santiago de Cuba        0-0 Las Tunas
[Apr 4]
Guantánamo              3-1 Camagüey
  [Kanier Dranguet (3); Armando Coroneaux 22] 

Round 29 
[Mar 3]
Pinar del Río           1-1 Ciudad de La Habana
  [José Ciprián Alfonso 66; Katsude Amikale 12] 
Matanzas                1-4 Cienfuegos
  [Yordanis Tielves 69; Yosniel Mesa 6, 41pen, Manuel Abreu 29, ?]
Industriales            0-0 Villa Clara
Ciego de Ávila          1-0 Sancti Spíritus  
  [Leonel Duarte 56]  
Las Tunas               0-0 Camagüey
Holguín                 0-2 Granma   
  [Ruslan Batista 32, 75] 
Guantánamo              1-3 Santiago de Cuba
  [Oscar Macías 84; Rodolfo Pico 8, Leonis Martinez 65,
   Andro Martinez 71] 
[Apr 6]
Isla de la Juventud     awd La Habana                [awarded 3-0, La Habana dns]

Round 30 
[Mar 6]
Pinar del Río           1-0 Isla de la Juventud
  [José Ciprián Alfonso 69] 
Matanzas                1-2 Industriales
  [Yaisel Abreu 6; Yunior Ramírez 29, 73] 
Cienfuegos              1-0 Villa Clara
  [Reinier Serdeira 25] 
Camagüey                2-2 Sancti Spíritus
  [Keiler García 13, Osmani Montero 29; Ariel Martínez 84, 90] 
Las Tunas               0-0 Ciego de Ávila
Santiago de Cuba        0-1 Holguín   
  [Yadián Casa del Valle 56] 
Granma                  0-0 Guantánamo
[Apr 1]
Ciudad de La Habana     7-0 La Habana
  [Katsude Amikale 3, Heviel Cordovés 10, 24, Hensi Muñoz 40, 61,
   Jorge Carlos Fariñas 65, Yoan Orma 85] 

Round 10 [Mar 12 - postponed from Dec 8]
Holguín                 2-2 Ciudad de La Habana
  [Yordanis Vega 76, 86; Marcel Hernández 32, Heviel Cordvés 41] 
Granma                  1-0 La Habana   
  [Ruslan Batista 19] 
Sancti Spíritus         1-1 Cienfuegos
  [Ariel Martínez 55pen; Yosniel Mesa 40] 
Ciego de Ávila          0-0 Villa Clara   
Matanzas                2-4 Camagüey
  [Eduardo Morales 20, Yordanis Tielves 50; Ángel Horta 43,
   Armando Coroneaux 59, Osmani Montero 63, Alexis González 70]
Industriales            2-1 Las Tunas
  [Dino Corujedo 4, Yaser Leonard 44; Geovanny Ayala 23] 
Pinar del Río           0-0 Santiago de Cuba
Isla de la Juventud     4-2 Guantánamo
  [Miguel A. Sánchez 14, 30, Fermín Acanda 66, Yoel Ciprian 90;
   Kanier Dranguet 49, Aliannis Urgellés 86] 

Round 11 [Mar 15 - postponed from Dec 11]
Granma                  0-1 Ciudad de La Habana
  [Marcel Hernández 2] 
Holguín                 1-0 La Habana
  [Yadián Casa del Valle 38] 
Ciego de Ávila          1-2 Cienfuegos   
  [Alain Cervantes 45; Yusniel Benítez 46, Yosniel Mesa 53] 
Sancti Spíritus         0-3 Villa Clara
  [Michel Álvarez 60, Yunieski López 62, Tomás Mazorra 80] 
Industriales            0-0 Camagüey
Matanzas                1-2 Las Tunas            
  [Yordanis Tielves 35; Geovany Ayala 50, 68] 
Isla de la Juventud     0-2 Santiago de Cuba   
  [Jorge Kindelán 7, Jorge Figueira 48]  
Pinar del Río           3-0 Guantánamo
  [Diego Humberto Santos 54, 85, Denis Soto 76] 

Round 12 
[Mar 18 - postponed from Dec 14]
Ciego de Ávila          2-0 Pinar del Río
  [Alain Cervantes 2, 88] 
Sancti Spíritus         1-1 Isla de la Juventud
  [Klay Castiñeira 47; Yoandri Pugas 56] 
Las Tunas               0-1 Ciudad de La Habana
  [Jaime Colomé 19] 
Camagüey                1-0 La Habana
  [Keiler García 15] 
Guantánamo              0-2 Villa Clara
  [Tomás Mazorra 10, Yenier Márquez 75] 
Matanzas                2-1 Holguín  
  [Yordanis Tielves 20, Eduardo Morales 22; Héctor Ramírez 83]  
Industriales            3-1 Granma   
  [Lian Pérez 12, Yaser Leonard 18, Dino Corujedo 75;
   Edilver Rodríguez 88] 
[Mar 19]
Santiago de Cuba        4-0 Cienfuegos
  [Disney Aquino 38, Leonardo Vila 44, 59, Leonis Martínez 91] 

Round 13 
[Mar 21 - postponed from Jan 14]
Sancti Spíritus         1-1 Pinar del Río
  [Yasier Gutiérrez 35; Raciel Mezquía 90] 
Ciego de Ávila          4-1 Isla de la Juventud 
  [Alain Cervantes 42, 60pen, Sánder Fernández 34,
   Jesús Rodríguez 86; Elvis Pina 68pen]   
Camagüey                2-0 Ciudad de La Habana
  [Héctor Elio Portal 36, Osmani Montero 46] 
Las Tunas               7-0 La Habana
  [Maikel Celada 66, 70, Geovanny Ayala 36, 73, 83,
   Yunior González 16, Yunior Herrera 79] 
Guantánamo              2-1 Cienfuegos
  [Alexander Quiñones 21, 86; Yosniel Mesa 28] 
Industriales            0-2 Holguín   
  [Raicel Agramonte 34og, Luis Pérez 71pen]
Matanzas                1-4 Granma
  [Yordanis Tielves 45; Luis M. Carreras 1, Ruslan Batista 18, 45,
   René Labrada 65] 
Santiago de Cuba        abd Villa Clara              [abandoned at 1-0]
[Apr 7]
Santiago de Cuba        1-0 Villa Clara
  [Andro Martínez 29] 

Round 14 [Mar 24 - postponed from Jan 17]
Pinar del Río           1-1 Cienfuegos 
  [Félix Morejón 53; Noelvis Palacios 86] 
Isla de la Juventud     0-1 Villa Clara
  [Roberto Linares 29] 
Ciudad de La Habana     1-1 Matanzas
  [Hensi Muñoz 27; Yordanis Tielves 75pen] 
Santiago de Cuba        1-0 Sancti Spíritus
  [Andro Martínez 17] 
Guantánamo              2-1 Ciego de Ávila 
  [Yudisniel Vasil 8, 57; Jesús Rodríguez 90] 
Camagüey                1-0 Holguín   
  [Osmani Montero 13] 
Las Tunas               7-0 Granma   
  [Geovanny Ayala 6, 20, 57, Yunior Herrera 11, Walter Johnson 35og,
   Yunior González 43, Reinier Leyva 63] 
La Habana               awd Industriales             [awarded 3-0]

Round 15 [Mar 27 - postponed from Jan 20]
Pinar del Río           2-0 Villa Clara
  [Yurisán Hernández 6, 20] 
La Habana               0-1 Matanzas
  [Eduardo Morales 78] 
Ciudad de La Habana     4-1 Industriales
  [Hensi Muñoz 13, 20, Heviel Cordovés 35, 53; Yunior Ramírez 14] 
Guantánamo              0-0 Sancti Spíritus   
Santiago de Cuba        0-2 Ciego de Ávila   
  [Reysánder Fernández 36, Sánder Fernández 69] 
Las Tunas               0-2 Holguín   
  [Yunior Ricardo 72, Yadián Casa del Valle 78] 
Camagüey                2-1 Granma   
  [Liván Pérez 16, Héctor Elio Portal 26; Reidel Viñales 85] 
Isla de la Juventud     awd Cienfuegos               [awarded 3-0, Cienfuegos dns]

Round 16 [Mar 30 - postponed from Jan 23]
Holguín                 1-0 Matanzas 
  [Héctor Ramírez 13] 
Granma                  3-0 Industriales
  [Ruslan Batista 35, Adonis Ramos 60, Félix Guerra 88] 
Isla de la Juventud     1-1 Sancti Spíritus
  [Elvis Pina 67p; Klay Castiñeira 2] 
Pinar del Río           0-0 Ciego de Ávila
Ciudad de La Habana     5-1 Camagüey 
  [Hensi Muñoz 27, Katsude Aikale 32, Jaime Colomé 44, 
   Heviel Cordovés 68, Alberto Martínez 77og; Yasel Perdomo 85og]
La Habana               2-2 Las Tunas 
  [Dalayn Arias 9, Boris González 15; Geovanny Ayala 24,
   Maikel Celada 46] 
Villa Clara             2-1 Santiago de Cuba  
  [Michel Álvarez 73, 82; Disney Aquino 18] 
Cienfuegos              0-0 Guantánamo

Final Tables:

Zona Occidental - Llave A
 1.Ciudad de La Habana                30 13 10  7 45-31 49  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pinar del Río (San Cristóbal)      30 10 11  9 28-26 41
 3.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 30 11  8 11 40-42 41
 4.La Habana                          30  6  9 15 24-47 27

Zona Occidental - Llave B
 1.Villa Clara (Zulueta)              30 15  9  6 49-16 54  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cienfuegos                         30 14  8  8 39-25 50
 3.Industriales (La Habana)           30 10  8 12 31-40 38
 4.Matanzas                           30  6  6 18 29-59 24
   
Zona Oriental - Llave C
 1.Camagüey                           30 14  9  7 41-33 51  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Las Tunas                          30  9 14  7 40-28 41
 3.Sancti Spíritus                    30  9 13  8 27-33 40
 4.Ciego de Ávila (Morón)             30 10  8 12 31-32 38

Zona Oriental - Llave D
 1.Holguín (Banes)                    30 13  3 14 32-36 42  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santiago de Cuba                   30 10 11  9 33-26 41
 3.Granma (Bayamo)                    30 11  8 11 35-32 41
 4.Guantánamo                         30  7  9 14 25-43 30

Overall Table:

 1.Villa Clara (Zulueta)              30 15  9  6 49-16 54  Qualified
 2.Camagüey                           30 14  9  7 41-33 51  Qualified
 3.Cienfuegos                         30 14  8  8 39-25 50  Qualified
 4.Ciudad de La Habana                30 13 10  7 45-31 49  Qualified
 5.Holguín (Banes)                    30 13  3 14 32-36 42  Qualified
 6.Santiago de Cuba                   30 10 11  9 33-26 41  [8 3 5 0 10- 5 14]  Qualified
 7.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 30 11  8 11 40-42 41  [8 4 1 3  8- 7 13]  Qualified
 8.Las Tunas                          30  9 14  7 40-28 41  [8 2 3 3 13- 9  9]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Granma (Bayamo)                    30 11  8 11 35-32 41  [8 2 3 3  5-11  9]
10.Pinar del Río (San Cristóbal)      30 10 11  9 28-26 41  [8 2 2 4  5- 9  8]
11.Sancti Spíritus                    30  9 13  8 27-33 40
12.Ciego de Ávila (Morón)             30 10  8 12 31-32 38
13.Industriales (La Habana)           30 10  8 12 31-40 38
14.Guantánamo                         30  7  9 14 25-43 30
15.La Habana                          30  6  9 15 24-47 27
16.Matanzas                           30  6  6 18 29-59 24

NB: 4 group winners and best 4 other clubs overall qualify for
    quarterfinals; first tie-breaker: head-to-head; second
    tie-breaker: goals scored; third tie-breaker: goal
    difference; fourth tie-breaker: fair play ranking

Topscorers (Feb 24):

Maykel Celada		Las Tunas	11
Osmani Montero		Camaguey	 8
Boris González		Habana		 8
Yordanis Thielves	Matanzas	 7
Roberto Linares		Villa Clara	 7


Quarterfinals

First Legs [Apr 9]
Las Tunas               0-3 Villa Clara
  [Roberto Linares 54, 68, Silvio Pedro 75] 
Isla de la Juventud     1-2 Camagüey
  [Daniel Brito 36og; Alexis Bauta 80og, Héctor Elio Portal 90]
Santiago de Cuba        2-0 Ciudad de La Habana 
  [Leonardo Vila 1, Carlos Domingo Francisco 22] 
Cienfuegos              2-0 Holguín
  [Manuel Abreu 67, Enrique Villaurrutia 88] 

Second Legs [Apr 12]
Villa Clara             2-0 Las Tunas
  [Lázaro Ruiz 10, Silvio Pedro 90pen]
Camagüey                3-1 Isla de la Juventud
  [Yordanis Bruzón 3og, Héctor Elio Portal 7, Osmani Montero 50;
   Miguel A. Sánchez 38] 
Holguín                 0-2 Cienfuegos      
  [Yosniel Mesa 33, Yunier Calderón 46]       
Ciudad de La Habana     1-1 Santiago de Cuba
  [Hensi Muñoz 2; Yosvani Caballero 32og]

Semifinals

First Legs [Apr 16]
Ciudad de La Habana     0-2 Villa Clara  
  [Serguei Prado 37, Yenier Márquez 54] 
Cienfuegos              2-0 Camagüey
  [Reinier Cerdeira 23, Yosniel Mesa 37]

Second Legs [Apr 19]
Villa Clara             2-0 Ciudad de La Habana 
  [Serguei Prado 13, 39] 
Camagüey                3-1 Cienfuegos
  [Dagoberto Quesada 17, Yasniel Nápoles 30, Héctor Elio Portal 69; 
   Enrique Villaurrutia 44]  

Third Place Match 

First Leg [Apr 23, Estadio Patricio Lumumba, Camagüey]
Camagüey                1-0 Ciudad de La Habana 
  [Dagoberto Quesada 40]

Second Leg [Apr 26]
Ciudad de La Habana     1-3 Camagüey
  [Leonardo Vila 90; Yasniel López 16, 46, Osmani Montero 88] 

Final  

First Leg [Apr 23, Estadio Luis Pérez Lozano, Cienfuegos]
Cienfuegos              2-0 Villa Clara
  [Diosney Pez 12, 55]

Second Leg [Apr 26, Estadio Camilo Cienfuegos, Zulueta]
Villa Clara             1-1 Cienfuegos
  [Yenier Márquez 38; Yosniel Mesa 31] 

2007/08

2009/10

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Alejandro Raúl Pérez Valdes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alejandro Raúl Pérez Valdes
Last updated: 22 Oct 2009

(C) Copyright Alejandro Raúl Pérez Valdes and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.