Cuba 2009/10


Campeonato Nacional de Liga 2009/10

Campeonato Nacional de Liga 2009/10

NB: 95th edition

Group Stage | Championship Playoff

Group Stage

Tables:

Grupo A
 1.La Habana                          30  14  6 10  38-38  48  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Ciudad de La Habana                30  13  8  9  38-20  47
 3.Pinar del Río (San Cristóbal)      30   7  9 14  27-47  30
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 29   5  5 19  30-53  20

Grupo B
 1.Villa Clara (Zulueta)              30  18  7  5  49-23  61  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cienfuegos                         30  14  4 12  34-29  46
 3.Industriales (La Habana)           30   3  7 20  23-57  16
 4.Matanzas                           30   4  4 22  24-71  16

Grupo C
 1.Ciego de Ávila (Morón)             30  17  8  5  61-22  59  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Las Tunas                          30  18  5  7  45-25  59
 3.Camagüey                           30  14  9  7  40-31  51
 4.Sancti Spíritus                    29   7 11 11  21-30  32

Grupo D
 1.Guantánamo                         30  14 10  6  40-29  52  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santiago de Cuba                   30  14  7  9  35-26  49
 3.Granma (Bayamo)                    30  12 10  8  43-30  46
 4.Holguín (Banes)                    30   7  6 17  19-36  27

NB: 4 group winners and best 4 other clubs overall qualify for
    quarterfinals

Round 1 [Oct 3]
Cienfuegos          1-0 Pinar del Río
  [Yosniel Mesa 20]
Isla de la Juventud 3-3 Villa Clara
  [Yoandri Puga 7, 21, Reinier Ramos 27; Michel Álvarez 64,
   Roberto Linares 68, Reidemis Dueñas 73]
Ciudad de La Habana 7-0 Matanzas
  [Yaudel Lahera 6, 45, Yoarki Gastón 8og, Marcel Hernández 33,
   Lázaro Alfonso 41, Jaine Colomé 56pen, Lucio Rodríguez 85]
La Habana           4-0 Industriales
  [Osley Guerrero 8, 67, Dalain Fernández 10, 26]
Camagüey            0-0 Holguín 
Las Tunas           1-0 Granma 
  [Yunior Herrera 90]
Santiago de Cuba    2-0 Ciego de Ávila 
  [Yasmani Despaigne 18, Ever Hardy 61]
Guantánamo          0-0 Sancti Spíritus

Round 2 [Oct 7]
Isla de la Juventud 0-1 Cienfuegos       
  [Yusniel Benítez 3]
Pinar del Río       1-4 Villa Clara
  [Osvaldo Lemus 55; Luis Alberto Villegas 8, 30, 
   Roberto Linares 48, Raidemis Dueñas 57]
Ciudad de La Habana 2-2 Industriales
  [Jaine Colomé 51, Pancracio Nkema 75; Randy Lizama 53, 
   Darío Suárez 90]
La Habana           2-1 Matanzas 
  [Raciel Torres 36, Carlos Enrique de Armas 85; Yurisán Beltrán 4]
Camagüey            2-2 Granma
  [Osmani Montero 57, Keyler García 63; Dámaso Céspedes 21,
   Ray Fidel Martínez 28]
Las Tunas           3-1 Holguín 
  [Geovani Ayala 6, Karen Pagés 7, Dayron Blanco 39;
   Fernando Chapman 25]
Santiago de Cuba    1-1 Sancti Spíritus 
  [Andro Martínez 54; Pedro Cañizares 14]
Guantánamo          2-1 Ciego de Ávila 
  [Alexei Suaznabar 5, Kanier Dranguet 50; Leonel Duarte 67]

Round 3 [Oct 10]
Pinar del Río       0-1 La Habana 
  [Carlos Enrique de Armas 71]
Isla de la Juventud 0-2 Ciudad de La Habana
  [Yaudel Lahera 35, 46]
Industriales        1-3 Cienfuegos
  [Randy Lizama 68; Eldin Soriano 12, Gualberto Carrazana 33,
   Diosney Pez 56]
Matanzas            0-3 Villa Clara    
  [Roberto Linares 38, 45, Reidenis Dueñas 70]
Las Tunas           2-1 Camagüey
  [Daniel Lorenzo 19, Yunior Herrera 80; Armando Coroneau 45+]
Ciego de Ávila      1-0 Sancti Spíritus
  [Alain Cervantes 84]
Holguín             1-1 Guantánamo
  [Yadián Casa del Valle 20; Cándido Álvarez 60]
Granma              1-1 Santiago de Cuba 
  [Ruslan Batista 26; Jorge Kindelán 29]

Round 4 [Oct 14]
Ciudad de La Habana 0-1 La Habana
  [Osley Guerrero 86]
Pinar del Río       2-1 Isla de la Juventud
  [Julio Echenique 21, Raciel Mezquía 54; Daniel Brito 39]
Cienfuegos          0-1 Villa Clara
  [Roberto Linares 72]
Matanzas            3-0 Industriales       
  [Yordanis Thielves 14, 79, Eduardo Morales 61]
Las Tunas           3-0 Sancti Spíritus
  [Geovany Ayala 64, 69, 71]
Camagüey            2-2 Ciego de Ávila 
  [Héctor Portal 3, Yaicel Nápoles 13; Leonel Duarte 32,
   Yaudes Fernández 45]
Santiago de Cuba    0-1 Granma
  [Ray Fidel Martínez 13]
Guantánamo          0-1 Holguín
  [Yadian Casa del Valle 7]

Round 5 [Oct 17]
Matanzas            2-0 Isla de la Juventud 
  [Aldy Alfonso Pérez 47, Yordanis Tielves 86]
Industriales        1-2 Pinar del Río 
  [Yosmel Pérez 57; Osmel Blanco 17, José Ciprian 40]
Cienfuegos          0-2 Ciudad de La Habana
  [Jaime Colomé 44, Yaudel Lahera 63]
Villa Clara         2-1 La Habana 
  [Yenier Marquez 2, 89; Boris González 36pen]
Holguín             0-2 Sancti Spíritus 
  [Ariel Martínez 15, 57]
Granma              3-4 Ciego de Ávila
  [Félix Guerra 65, Ruslán Batista 67, Adonis Ramos 70;
   Sander Fernández 16, 25, 82, Leonel Duarte 40]
Santiago de Cuba    2-0 Camagüey
  [Andro Martínez 82, 90+3]
Guantánamo          0-2 Las Tunas
  [Geovani Ayala 29, Dainier Lorenzo 66]

Round 6 [Oct 21]
Matanzas            2-2 Pinar del Río 
  [Yohandy Guevara 34, 36; José Ciprian 43, 49]
Industriales        3-0 Isla de la Juventud 
  [Randy Lizama 21, Osay Martínez 39, Carlos Sánchez 77]
Cienfuegos          4-1 La Habana 
  [Manolo Abreu 52, Alexey Carrazana 62, Yosniel Mesa 75,
   Reinier Cerdeira 89; Dalain Aira 67]
Villa Clara         2-1 Ciudad de La Habana
  [Roberto Linares 37, Yenier Márquez 85; Marcel Hernández 50]
Holguín             0-2 Ciego de Ávila 
  [Leonel Duarte 20, Yaroskis López 61]
Granma              1-0 Sancti Spíritus 
  [Adonis Ramos 11]
Santiago de Cuba    2-0 Las Tunas
  [Alberto Salmerón 77, 80]
Guantánamo          0-1 Camagüey
  [Armando Coroneaux 41]

Round 7 [Oct 24]
Pinar del Río       1-0 Ciudad de La Habana
  [Yaisel Torres 38]
Isla de la Juventud 4-1 La Habana
  [Reinier Ramos 20, Daniel Brito 38, Yoandir Puga 72, 81;
   Dalain Aira 53]
Industriales        0-1 Villa Clara
  [Roberto Linares 40]
Matanzas            0-3 Cienfuegos
  [Diosney Pez 18, Yoisnel Mesa 78, 90]
Camagüey            1-2 Sancti Spíritus
  [Keyler García 52; Ariel Martínez 4, 89]
Las Tunas           1-2 Ciego de Ávila
  [Karen Pagés 32; Leonel Duarte 64, Yaroski López 74]
Holguín             0-1 Granma
  [Tomás Solano 20]
Guantánamo          0-0 Santiago de Cuba   

Round 8 [Oct 28]
La Habana           1-0 Pinar del Río  
  [Raciel Torres 77]
Ciudad de La Habana 2-3 Isla de la Juventud
  [Yaudel Lahera 55, Yariel Chapotín 75; Miguel Angel Sanchez 31,
   Elvis Pina 33, Daniel Brito 38]
Cienfuegos          0-0 Industriales   
Villa Clara         2-0 Matanzas
  [Yuniesky López 63, Roberto Linares 83]
Sancti Spíritus     1-2 Las Tunas 
  [Felix Roque 32; Dairon Blanco 20, Edgar Márquez 41]
Ciego de Ávila      6-0 Camagüey    
  [Yoankis Díaz 7, Leonel Duarte 11, Yaser Francis 17,
   Sander Fernández 27, 76, Adrían Hernández 73]        
Granma              1-1 Guantánamo 
  [Adonis Ramos 21; Lesner Lamouth 46]
Santiago de Cuba    3-0 Holguín  
  [Andro Martínez 13, 50, 61]   

Round 9 [Oct 31]
Matanzas            1-1 Granma 
  [Raidel Dihigo; Ruslan Batista 2] 
Industriales        2-0 Holguín    
  [Pedro Darío Suárez 50, 90] 
Las Tunas           0-3 Ciudad de La Habana 
  [Yaudel Lahera 19, Yunior Ramirez 60, Eviel Cordovez 65]
Camagüey            1-1 La Habana
  [Héctor Elio Portel 13; Raciel Torres 18]
Sancti Spíritus     0-0 Pinar del Río
Ciego de Ávila      3-0 Isla de la Juventud
  [Yasser Francis 31, Alain Cervantes 68pen, Adrián Hernández 87]
Santiago de Cuba    1-0 Cienfuegos
  [Disney Aquino 67]
Guantánamo          1-2 Villa Clara
  [Cándido Alvarez Luque 45; Luis A. Villega Ramirez 14,
   Yanier Martínez Pérez 58]

Round 10 
[Nov 4]
Ciudad de La Habana 2-0 Holguín
  [Luis Yunior Portal 13, Hensy Muñoz 90+1]
La Habana           0-5 Granma
  [Adonis Ramos 33, 68, Ruslán Batista 38, 53, 60]
Cienfuegos          3-1 Sancti Spíritus   
  [Diosney Pez 62, Manuel Abreu 87, Yusniel Benítez 90;
   Carlos Madrigal 88]
Villa Clara         0-1 Ciego de Ávila   
  [Yasmani Iznaga 15og]
Camagüey            4-0 Matanzas
  [Keyler García 50, Yasniel Nápoles 61, Osmany Montero 76, 83]
Las Tunas           1-0 Industriales
  [Geovani Ayala 75]
Guantánamo          2-2 Isla de la Juventud
  [Alberto Gómez 2, Cándido Àlvarez 11; Yoandry Puga 76,
   Miguel Sánchez 83]
[Nov 5]
Santiago de Cuba    0-0 Pinar del Río 

Round 11 [Nov 7]
Villa Clara         1-1 Sancti Spíritus   
  [Luis Alberto Villegas 56; Ariel Martínez 84]
Cienfuegos          1-1 Ciego de Ávila   
  [Enrique Villaurrutia 65; Sander Fernández 72]
Las Tunas           2-0 Matanzas            
  [Edgar Márquez 21, Yunior González 28]
Camagüey            0-0 Industriales        
Ciudad de La Habana 0-0 Granma
La Habana           2-1 Holguín
  [Boris González 10, Raciel Torres 83; Yoander Serrano 60]
Santiago de Cuba    1-1 Isla de la Juventud
  [Ever Hardy 83; Daniel Brito 42]
Guantánamo          1-0 Pinar del Río 
  [Alexis Zuaznábar 74]

Round 12
[Nov 11]
Ciudad de La Habana 1-1 Las Tunas           
  [Jaime Colomé 44; Geovany Ayala 61pen]
Pinar del Río       0-5 Ciego de Ávila   
  [Alain Cervantes 32, Ernesto Duane 43, Sander Fernández 46, 80, 89]
Cienfuegos          0-1 Santiago de Cuba    
  [Ever Hardy 72]
La Habana           1-1 Camagüey            
  [Dalain Arias 68; Keyler García 50]
Villa Clara         awd Guantánamo          [awarded 3-0, Guantánamo dns]
Granma              1-0 Industriales        
  [Ruslán Batista 33]
Holguín             3-2 Matanzas            
  [Javier Chapman 7, Yadían Casa del Valle 78, Fernando Chapman 90+3pen;
   Yordanis Tielves 45, Ulises Sardiñas 65]
Isla de la Juventud n/p Sancti Spíritus   

Round 13 [Nov 14]
Pinar del Río       2-1 Sancti Spíritus   
  [William Suarez 12, Yasiel Torres 44; Carlos Madrigal 80]
Isla de la Juventud 0-2 Ciego de Ávila   
  [Alaín Cervantes 9, Leordanis Vargas 33]
La Habana           1-0 Las Tunas           
  [Boris González 82]
Ciudad de La Habana 2-0 Camagüey            
  [Vismel Castellanos 47pen, Mario Ruiz 67]
Villa Clara         1-0 Santiago de Cuba    
  [Lázaro Ruiz 29]
Granma              2-0 Matanzas            
  [Hugo Orlando González 21, Adonis Ramos 78]
Cienfuegos          2-1 Guantánamo          
  [Osniel Cabrera 83, Manuel  Abreu 89; Yoannis Vazquez 13]
Holguín             1-0 Industriales        
  [Fernando Chapman 41]

Round 14 [Nov 18]
Industriales        1-2 La Habana           
  [Dino Corugedo 1; Dalain Aira 45, Yusnier Arrozarena 75]
Villa Clara         3-0 Isla de la Juventud 
  [Lázaro Ruiz 4, Osdany Soto 16, Jorge Luis Clavelo 22]
Ciego de Ávila      1-1 Guantánamo          
  [Sander Fernández 19; Cándido Álvarez 80]
Sancti Spíritus     0-0 Santiago de Cuba    
Granma              0-0 Las Tunas           
Pinar del Río       0-1 Cienfuegos          
  [Osniel Cabrera 71]
Matanzas            1-3 Ciudad de La Habana 
  [Raidel Dihigo 52; Eviel Cordobés 35, Yoel Colomé 67,
   Yosvani Vinent 71]
Holguín             0-1 Camagüey            
  [Osmani Montero 74]

Round 15 [Nov 21]
Ciego de Ávila      2-0 Santiago de Cuba    
   [Sander Fernández 7, 18]
Matanzas            1-1 La Habana           
  [Yordanis Thielves 54; Jorge Chile 16]
Villa Clara         1-1 Pinar del Río       
  [Michel Álvarez 41; Yaisel Torres 59]
Cienfuegos          2-1 Isla de la Juventud 
  [Reinier Cerdeira 47, Oslay Goitizolo 55; Miguel Àngel Sánchez 88]
Holguín             0-2 Las Tunas           
  [Dairon Blanco 30, Joel Espinelli 55]
Granma              1-2 Camagüey            
  [Ruslán Batista 16; Héctor Elio Portal 20, Armando Coroneaux 51]
Sancti Spíritus     0-1 Guantánamo          
  [Aliannis Urgellés 45]
Industriales        0-0 Ciudad de La Habana 

Round 16 [Nov 25]
Ciego de Ávila      1-1 Pinar del Río       
  [Sander Fernández 55; José Ciprián Alfonso 67]
Las Tunas           1-0 La Habana   
  [Yúnior González 51] 
Guantánamo          awd Cienfuegos          [awarded 3-0; match abandoned]  
Camagüey            1-0 Ciudad de La Habana 
  [Armando Coroneaux 31]          
Santiago de Cuba    3-2 Villa Clara 
  [José Enrique Oliva 44, Ever Hardy 47, Abel Chercolé 50;
   Raidemis Dueñas 56, 70]        
Industriales        1-1 Granma  
 [Onay Martínez 82; Adonis Ramos 19]            
Matanzas            1-2 Holguín   
 [Eduardo Morales 50; Carlos Vinent 12, Luis Castro 24] 
Sancti Spíritus     2-1 Isla de la Juventud 
 [Ariel Martínez 30, 64; Elvis Pina 3pen]

Round 17 [Nov 28]
Ciudad de La Habana 0-2 Ciego de Ávila     
  [Sánder Fernández 8, Leonel Duarte 9]
La Habana           0-2 Sancti Spíritus 
  [Yasser Gutiérrez 33, Carlos Madrigal 51] 
Camagüey            2-2 Pinar del Río    
  [Alexei González 2, Yoanki Díaz 40; William Suárez 24,
   Osvaldo Lemus 42]  
Las Tunas           1-1 Isla de la Juventud 
  [Geovanny Ayala 90+2pen; Yusniel Blanco 85]
Holguín             0-1 Cienfuegos    
  [Enrique Villaurrutia 15]    
Granma              2-4 Villa Clara   
  [Adonis Ramos 7, 60; Yunieski López 9, 28, Silvio Pedro 50pen,
   Raidemis Dueñas 74]
Santiago de Cuba    0-1 Industriales  
  [Lian Pérez 24]
Guantánamo          1-0 Matanzas      
  [Alexei Suaznabar 29]

Round 18 [Jan 23]
Granma              2-1 Cienfuegos    
  [Javier Aldama 70, Yasnier Alcolea 82; Francisco Carrazana 78]
Holguín             0-2 Villa Clara
  [Roberto Linares 52, Yunieski Lopez 70]
La Habana           1-1 Ciego de Ávila
  [Dalain Ayra 7; Leonel Duarte 36]
Guantánamo          5-3 Industriales
  [Aliannis Urgellés 8, 86, Reinier Correoso 38, Alexei Suaznabar 42,
   Alberto Gómez 75; Eduardo Salgado 54, Maikel Chang 82, 84]
Ciudad de La Habana 0-0 Sancti Spíritus     
Camagüey            1-0 Isla de La Juventud
  [Armando Coroneaux 36]
Las Tunas           2-1 Pinar del Río 
  [Geovanny Ayala 20, Armando Trejo 30; Osmey Blanco 58]
Santiago de Cuba    3-1 Matanzas
  [Andro Martínez 7, Leonardo Vila 9, Abel Chércoles 48;
   Jorge Kindelán 41og]

Round 19 
[Jan 27]
Villa Clara         1-0 Las Tunas
  [Roberto Linares 4]
Ciego de Ávila      4-1 Industriales
  [Sander Fernández 28, 82, Yasser Francis 53, Ernesto Duany 84;
   Maykel Chang 38]
Ciudad de La Habana 0-1 Santiago de Cuba  
  [Disney Aquino 28]
Isla de la Juventud 0-5 Granma
  [Adonis Ramos 35, Ray Fidel Martínez 48, 58,
   Félix Reinier Guerra 61, Yasniel Acosta 62]
Sancti Spíritus     1-0 Matanzas
  [Yunier Olivera 58]
Pinar del Río       0-0 Holguín
Cienfuegos          2-1 Camagüey
  [Yosniel Mesa, Noelvis Palacios; Armando Coroneaux]
[Mar 9]
La Habana           1-2 Guantánamo

Round 20 [Jan 30]
La Habana           3-0 Santiago de Cuba  
  [Dalain Ayra 6, Boris González 32, 84]
Ciego de Ávila      6-1 Matanzas
  [Adrián Hernández 48, Alain Cervantes 58, 85, Sánder Fernández 64,
   Leonel Duarte 72, Ernesto Duany 76; Eduardo Morales 84]
Villa Clara         2-2 Camagüey
  [Roberto Linares 34p, Luis A. Villegas 50; Dagoberto Quesada 27,
   Armando Coroneaux 67]
Cienfuegos          0-1 Las Tunas
  [Geovani Ayala 58]
Pinar del Río       2-1 Granma 
  [José C. Alfonso 35, Osmey Blanco 63; Ruslan Batista 48]
Isla de la Juventud 0-0 Holguín 
Ciudad de La Habana 0-0 Guantánamo 
Sancti Spíritus     1-0 Industriales 
  [Carlos Madrigal 83]

Round 21 [Feb 3]
Ciego de Ávila      2-0 Cienfuegos
  [Alain Cervantes 22, Leonel Duarte 85]
Pinar del Río       1-4 Santiago de Cuba  
  [Jorge Félix Morejón 1; Jorge Andrés Kindelán 5,
   Disney Aquino 45, 66, 72]
Isla de la Juventud 0-1 Guantánamo 
  [Alinnis Urgellés 36]
Matanzas            2-3 Camagüey
  [Jorge Luis Amaro 17, Yordanis Tielvez 89; Nicolás Piñero 24,
   Keyler García 46, 51]
Industriales        2-3 Las Tunas
  [Pedro Darío Suárez 41, 55; Maikel Celada 51, 54, Yovani Ayala 90]
Sancti Spíritus     1-0 Villa Clara  
  [Silvio Quiñones 50]      
Holguín             0-1 La Habana 
  [Lázaro Rojas 17]       
Granma              1-0 Ciudad de La Habana
  [Félix Guerra 43]

Round 22
[Feb 6]
Ciego de Ávila      0-1 Ciudad de La Habana
  [Enrique Angulo 16]
Pinar del Río       0-4 Las Tunas
  [Maikel Celada 48, 51, Armando Trejo 65, Geovany Ayala 79]
Villa Clara         1-0 Granma
  [Yuniesky López 48]
Industriales        0-1 Santiago de Cuba
  [Leonis Martínez 46]
Cienfuegos          1-0 Holguín
  [Alexei Carrazana 71pen]
La Habana           2-2 Sancti Spíritus
  [Alberto Miranda 4og, Carlos Madrigal 26; Carlos Zayas 10, 65] 
[Feb 7]
Matanzas            1-4 Guantánamo
  [Yoandy Guevara 57; Aliannis Urgellés 2, 76, Yusniel Basil 31,
   Alberto Gómez 67]
[Mar 8]
Isla de la Juventud 0-1 Camagüey

Round 23 [Feb 10]
Ciego de Ávila      0-1 La Habana   
  [Lázaro Rojas 67]
Sancti Spíritus     1-1 Ciudad de La Habana 
  [Ariel Martínez 18; Marcel Hernández 30]
Isla de la Juventud 0-2 Las Tunas
  [Geovani Ayala 26, Yunior González 64]
Villa Clara         1-1 Holguín
  [Silvio Pedro 90; Karel Mariño 21] 
Cienfuegos          1-1 Granma
  [Roberto Moré 84; Yaniel Alcolea 78] 
Pinar del Río       0-2 Camagüey
  [Keyler García 59, Asney Agüero 90]
Matanzas            0-2 Santiago de Cuba 
  [Carlos Francisco Domingo 11, Leonardo Vila 18]
Industriales        2-2 Guantánamo 
  [Randy Lizama 11, Maikel Chang 34; Yudisniel Vasil 33,
   Aliannis Urgellés 88]

Round 24 
[Feb 13]
Ciego de Ávila      0-1 Villa Clara
  [Juan Manuel García 89]
Holguín             0-1 Ciudad de La Habana 
  [Marcel Hernández 15]
Granma              3-2 La Habana
  [Adonis Ramos 10, 90+2, Ruslan Batista 22; Dalain Aira 3,
   Raciel Torres 70]
Sancti Spíritus     0-2 Cienfuegos         
  [Yosniel Mesa 67, Manolito Abreu 90+2]
Pinar del Río       1-2 Guantánamo 
  [Yoerlandi Puentes 35; Lesnert Lamouth 68, Alexis Zuasnabar 86]
Industriales        0-4 Camagüey
  [Keyler García 19, Héctor Portel 45, Dagoberto Quesada 63, 
   Armando Coroneaux 84]
[Feb 14]
Matanzas            1-4 Las Tunas    
 [Edgar Márquez 67og; Yunior González 16, Geovanny Ayala 24, 49, 84]    
[Mar 10]
Isla de la Juventud 2-3 Santiago de Cuba  
  [Yoandry Puga (2); Disney Aquino (3)]

Round 25 [Feb 17]
Las Tunas           2-1 Villa Clara
  [Karel Pagés 50, Geovanny Ayala 55; Alain Vasconcelos 79]
Santiago de Cuba    1-2 Ciudad de La Habana 
  [Disney Aquino 8; Hensi Muñoz 28, Yunior Ramírez 53]
Matanzas            0-0 Ciego de Ávila      
Granma              2-1 Isla de la Juventud 
  [Yasnier La Rosa 54, 85; Roberto Hernandez 59]
Camagüey            1-0 Cienfuegos  
  [Armando Coroneaux 68]
Guantánamo          2-1 La Habana  
  [Aliannis Urgellés 69, Cándido Álvarez 82; Raciel Torres 56]
Industriales        1-1 Sancti Spíritus 
  [Pedro Darío Suárez 68; Ariel Martínez 23]
Holguín             1-1 Pinar del Río
  [Karel Meriño 24; Yoerlandi Puente 28]

Round 26 [Feb 20]
Camagüey            0-0 Villa Clara
Granma              3-1 Pinar del Río
  [Ray Fidel Martínez 20, Ruslan Batista 54, Yasnier La Rosa 58;
   Yurisán Hernández 18]
Guantánamo          1-0 Ciudad de La Habana
  [Alexei Suaznabar 54]
Holguín             4-0 Isla de la Juventud
  [Jorge Ayala 28, Luis Castro Noa 35, Fernando Chapman 45, 88]
Industriales        1-6 Ciego de Ávila
  [Onay Martínez 70; Ernesto Duany 10, 46, Sánder Fernández 13, 23, 30, 89]
Las Tunas           0-0 Cienfuegos
Matanzas            3-1 Sancti Spíritus
  [Liuban Polledo 56, Yordanis Tielves 59, Eduardo Morales 86;
   Carlos Madrigal 81]
Santiago de Cuba    1-2 La Habana
  [Disney Aquino 48; Boris González 36, Osley Guerrero 76]

Round 27 [Feb 24]
Las Tunas           2-2 Guantánamo
  [Kanier Dranguet 88og, Edgar Márquez 89; Alexei Suaznabar 69,
   Alberto Gómez 80]
Ciego de Ávila      1-1 Granma
  [Alain Cervantes 53; Adonis Ramos 9]
Camagüey            2-0 Santiago de Cuba
  [Armando Coroneaux 69, 89]
La Habana           2-1 Cienfuegos
  [Sandro Sevillano 33, Osley Guerrero 56; Noelvis Palacios 28]
Ciudad de La Habana 1-0 Villa Clara
  [Hensy Muñoz 50]
Sancti Spíritus     0-1 Holguín   
  [Reinaldo Batista 20]           
Pinar del Río       2-1 Industriales
  [Yurisán Hernández 60, 68; Pedro Darío Suarez 45]
Isla de la Juventud awd Matanzas            [awarded 3-0, Matanzas dns]

Round 28 [Feb 27]
Ciudad de La Habana 3-0 Cienfuegos
  [Marcel Hernández 25, Yaudel Lahera 40, Yunior Ramírez 76]
La Habana           0-0 Villa Clara
Camagüey            0-2 Guantánamo
  [Yordanis Vives 58og, Aliannis Urgellés 65]
Las Tunas           2-0 Santiago de Cuba
  [Karel Pagés 24, Dairon Blanco 85]
Ciego de Ávila      2-0 Holguín
  [Reysander Fernández 64, Yaroski López 83]
Sancti Spíritus     0-0 Granma
Pinar del Río       awd Matanzas            [awarded 3-0, Matanzas dns]
Isla de la Juventud 3-0 Industriales
  [Yoandri Puga 40, 43, 45]

Round 29 
[Mar 3]
Ciudad de La Habana 0-0 Pinar del Río
La Habana           1-0 Isla de la Juventud
  [Sandro Sevillano]
Villa Clara         3-0 Industriales
  [Francisco Salazar, Reydenis Dueñas, Luis A. Villegas]
Camagüey            1-0 Las Tunas
  [Armando Coroneaux]       
Sancti Spíritus     0-0 Ciego de Ávila     
Santiago de Cuba    0-0 Guantánamo
Granma              0-1 Holguín
  [Luis Castro]
[Mar 4]
Cienfuegos          3-0 Matanzas
  [Manolo Abreu 20, Juan Carlos del Monte 33og, Noelvis Palacios 56]

Round 30 [Mar 6]
La Habana           1-2 Ciudad de La Habana
  [Boris Gonzáles 89; Eviel Cordovés 9, Jaine Colomé20]
Isla de la Juventud 4-1 Pinar del Río
  [Yoandir Puga 23, 60, 81, 83; Dennis Soto 77]
Villa Clara         2-1 Cienfuegos
  [Roberto Linares 9, Luis A. Villegas 2-1; Enrique Villaurrutia 14]
Industriales        0-1 Matanzas
  [Yordanis Tielves 1]
Sancti Spíritus     0-3 Camagüey
  [Keyler García 1, 44, Osmani Montero 0-3]
Ciego de Ávila      3-1 Las Tunas
  [Leonel Duarte 53, 62, Anel Rodríguez 69; Yunior González 29]
Guantánamo          2-1 Granma
  [Alexei Zuaznabal 61, Aliannis Urgellés 67; Félix Guerra 16]
Holguín             1-2 Santiago de Cuba
  [Reinier Chávez 4; Ever Hardy 37, Enoel Jordán 73]

Tables:

Grupo A
 1.La Habana                          30  14  6 10  38-38  48  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Ciudad de La Habana                30  13  8  9  38-20  47
 3.Pinar del Río (San Cristóbal)      30   7  9 14  27-47  30
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 29   5  5 19  30-53  20

Grupo B
 1.Villa Clara (Zulueta)              30  18  7  5  49-23  61  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cienfuegos                         30  14  4 12  34-29  46
 3.Industriales (La Habana)           30   3  7 20  23-57  16
 4.Matanzas                           30   4  4 22  24-71  16

Grupo C
 1.Ciego de Ávila (Morón)             30  17  8  5  61-22  59  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Las Tunas                          30  18  5  7  45-25  59
 3.Camagüey                           30  14  9  7  40-31  51
 4.Sancti Spíritus                    29   7 11 11  21-30  32

Grupo D
 1.Guantánamo                         30  14 10  6  40-29  52  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santiago de Cuba                   30  14  7  9  35-26  49
 3.Granma (Bayamo)                    30  12 10  8  43-30  46
 4.Holguín (Banes)                    30   7  6 17  19-36  27

NB: 4 group winners and best 4 other clubs overall qualify for
    quarterfinals

Overall Table:

 1.Villa Clara (Zulueta)              30  18  7  5  49-23  61  Qualified
 2.Ciego de Ávila (Morón)             30  17  8  5  61-22  59  Qualified
 3.Las Tunas                          30  18  5  7  45-25  59  Qualified
 4.Guantánamo                         30  14 10  6  40-29  52  Qualified
 5.Camagüey                           30  14  9  7  40-31  51  Qualified
 6.Santiago de Cuba                   30  14  7  9  35-26  49  Qualified
 7.La Habana                          30  14  6 10  38-38  48  Qualified
 8.Ciudad de La Habana                30  13  8  9  38-20  47  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Granma (Bayamo)                    30  12 10  8  43-30  46  Ascenso
10.Cienfuegos                         30  14  4 12  34-29  46  Ascenso
11.Sancti Spíritus                    29   7 11 11  21-30  32  Ascenso
12.Pinar del Río (San Cristóbal)      30   7  9 14  27-47  30  Ascenso
13.Holguín (Banes)                    30   7  6 17  19-36  27  Ascenso
14.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 29   5  5 19  30-53  20  Ascenso
15.Industriales (La Habana)           30   3  7 20  23-57  16  Ascenso
16.Matanzas                           30   4  4 22  24-71  16  Ascenso

NB: 4 group winners and best 4 other clubs overall qualify for
    quarterfinals

NB: for 2010/11, the bottom-8 clubs were relegated to the Liga de
    Ascenso (with Industriales not entering)

Championhip Playoff

Quarterfinals

First Legs 
[Mar 13]
Ciudad de La Habana 1-1 Villa Clara
  [Eviel Cordovés 61; Reydenis Dueñas 9]
Guantánamo          0-1 Camagüey
  [Armando Coroneaux 14]
Las Tunas           1-1 La Habana
  [Geovanny Ayala 40; Boris González 25]
[Mar 14]
Santiago de Cuba    2-0 Ciego de Ávila
  [Enoel Jordán 23, Leonis Martínez 38]

Second Legs [Mar 17]
Villa Clara         0-0 Ciudad de La Habana
Camagüey            1-1 Guantánamo     
  [Armando Coroneaux 43; Aliannis Urgellés 12]      
La Habana           1-1 Las Tunas           [3-2 pen]  
  [Raciel Torres 1-0; Edgar Márquez 1-1]       
Ciego de Ávila      3-0 Santiago de Cuba 
  [Yarioski López 20, Leonel Duarte 32, Sander Fernández 81]   

NB: the two losing quarterfinalists ranked lowest in the overall
    standings (Santiago de Cuba and Ciudad de La Habana) are to
    play promotion/relegation playoffs (Repechage) against the
    top-2 teams of the Liga de Ascenso 2010 before the 2011 season

Semifinals

First Legs [Mar 24]
La Habana           1-1 Ciego de Ávila   
  [Osley Guerrero 87; Alain Cervantes 25]   
Camagüey            2-1 Villa Clara     
  [Yaisnel Nápoles, Dagoberto Quesada; Roberto Linares]    

Second Legs [Mar 27]
Ciego de Ávila      3-0 La Habana           
  [Sander Fernández 18, 73, 85]
Villa Clara         0-2 Camagüey            
  [Keyler García 49, 51]

Third Place Playoff

First Leg [Mar 31]
La Habana           0-2 Villa Clara
  [Roberto Linares, Lázaro Ruiz]

Second Leg [Apr 3]
Villa Clara         4-2 La Habana
  [Yenier Márquez 15, Juan Manuel García 37, 47, Reydenis Dueñas 44;
   Dalain Aira 34, Boris González 80]

Final

First Leg [Mar 31]
Ciego de Ávila      3-0 Camagüey       
  [Alain Cervantes 19, Leonel Duarte 29, Sander Fernández 78]

Second Leg [Apr 4]   
Camagüey            3-3 Ciego de Ávila        
  [Armando Coroneaux 14, Keyler García 42, Dagoberto Quesada 87;
   Sander Fernández 31, 70, 88]

Topscorer:
29 Sander Fernández (Ciego de Ávila)

2008/09

2010/11

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Alejandro Raúl Pérez Valdes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alejandro Raúl Pérez Valdes
Last updated: 4 Mar 2011

(C) Copyright Alejandro Raúl Pérez Valdes and RSSSF 2009/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.