Curaçao 2019/20


Kampionato Liga MCB - Prom Divishon
Segundo Divishon

Kampionato Liga MCB - Prom Divishon

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     14   9  5  0  31- 9  32       Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                 14   8  3  3  30-10  27
 3.SV Centro Social Deportivo Barber   13   8  2  3  27-13  26
 4.SV VESTA (Willemstad)               14   7  3  4  22-19  24  [C]
 5.SV Undeba (Banda'bou)               13   6  2  5  19-26  20
 6.CVV Inter Willemstad                13   4  6  3  24-24  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RKSV Centro Dominguito              13   4  4  5  34-20  16
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    13   2  2  9  12-24   8
 9.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       13   2  2  9  12-30   8
--------------------------------------------------------------
10.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     14   1  3 10   7-43   6  [P]  [*]

Round 1
[Nov 10]
Undeba              2-1 Victory Boys        
[Nov 16]
Centro Barber       2-1 Centro Dominguito   
VESTA               0-2 Scherpenheuvel      
[Nov 17]
Jong Holland        4-1 Inter Willemstad    
[Nov 20]
Hubentut Fortuna    1-3 SUBT                

Round 2
[Nov 22]
Undeba              0-0 Centro Dominguito   
[Nov 23]
Inter Willemstad    1-1 Victory Boys        
Jong Holland        1-1 Scherpenheuvel      
[Nov 24]
Centro Barber       1-0 SUBT                
VESTA               1-1 Hubentut Fortuna    

Midweek Match (Round 5) [Nov 27]
Centro Dominguito   0-1 Jong Holland        

Round 3
[Nov 29]
Scherpenheuvel      8-0 Undeba              
[Nov 30]
Hubentut Fortuna    0-2 Centro Barber       
Victory Boys        1-2 VESTA               
[Dec 1]
Inter Willemstad    2-1 Centro Dominguito   
SUBT                0-1 Jong Holland        

Midweek Match (Round 5) [Dec 4]
Scherpenheuvel      1-3 Centro Barber       

Round 4
[Dec 6]
Centro Dominguito   1-3 Victory Boys        
[Dec 7]
Undeba              3-0 SUBT                
Jong Holland        6-0 Hubentut Fortuna    
[Dec 8]
Centro Barber       2-0 VESTA               
[Dec 19]
Inter Willemstad    1-1 Scherpenheuvel      

Midweek Match (Round 5) [Dec 11]
Victory Boys        1-2 Hubentut Fortuna    

Round 6
[Dec 13]
SUBT                1-2 Inter Willemstad    
[Dec 14]
VESTA               1-3 Jong Holland        
Scherpenheuvel      4-0 Centro Dominguito   
[Dec 15]
Hubentut Fortuna    0-2 Undeba              
Victory Boys        2-1 Centro Barber       

Midweek Match (Round 5) [Dec 18]
SUBT                1-2 VESTA               

Round 7
[Jan 10]
Jong Holland        2-2 Centro Barber       
[Jan 11]
Centro Dominguito   9-0 SUBT                
Inter Willemstad    5-1 Hubentut Fortuna    
[Jan 12]
Undeba              0-3 VESTA               
Scherpenheuvel      2-0 Victory Boys        

Round 8
[Jan 17]
VESTA               2-2 Inter Willemstad    
[Jan 18]
SUBT                0-3 Scherpenheuvel      
Centro Barber       4-1 Undeba              
[Jan 19]
Jong Holland        1-0 Victory Boys        
Hubentut Fortuna    0-9 Centro Dominguito   

Midweek Match (Round 5) [Jan 22]
Undeba              2-1 Inter Willemstad    

Round 9
[Jan 24]
Scherpenheuvel      2-1 Hubentut Fortuna    
[Jan 25]
Victory Boys        1-3 SUBT                
Centro Dominguito   2-2 VESTA               
[Jan 26]
Inter Willemstad    1-1 Centro Barber       
Undeba              1-3 Jong Holland        

Halfway Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      9   7  2  0  22- 6  23
 2.RKSV Scherpenheuvel                  9   6  2  1  24- 6  20
 3.SV Centro Social Deportivo Barber    9   6  2  1  18- 8  20
 4.CVV Inter Willemstad                 9   3  4  2  16-14  13
 5.SV Undeba (Banda'bou)                9   4  1  4  11-20  13
 6.SV VESTA (Willemstad)                9   3  3  3  13-14  12  [C]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RKSV Centro Dominguito               9   2  2  5  23-14   8
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     9   2  1  6  10-15   7
 9.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)        9   2  0  7   8-23   6
--------------------------------------------------------------
10.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      9   1  1  7   6-31   4  [P]  [*]

Round 10
[Feb 7]
Victory Boys        1-3 Undeba              
[Feb 8]
Inter Willemstad    2-2 Jong Holland        
Centro Dominguito   3-2 Centro Barber       
[Feb 10]
Scherpenheuvel      0-1 VESTA               
[Feb 12]
SUBT                1-1 Hubentut Fortuna    

Round 11
[Feb 28]
VESTA               2-1 SUBT                
[Feb 29]
Hubentut Fortuna    0-0 Victory Boys        
Centro Barber       0-1 Scherpenheuvel      
[Mar 1]
Jong Holland        1-1 Centro Dominguito   
Inter Willemstad    2-1 Undeba              

Midweek Match (Round 14) [Mar 4]
Hubentut Fortuna    0-3 VESTA               

Round 12
[Mar 6]
Undeba              2-1 Scherpenheuvel      
[Mar 7]
Jong Holland        2-0 SUBT                
Centro Dominguito   3-3 Inter Willemstad    
[Mar 8]
VESTA               2-1 Victory Boys        
Centro Barber       4-0 Hubentut Fortuna    

Midweek Match (Round 14) [Mar 11]
Scherpenheuvel      0-0 Jong Holland        

NB: league suspended as of Mar 14 due to Covid-19 pandemic;
    resumption Jun 24 behind closed doors after a vote at an
    extraordinary general meeting on Jun 22 was 18 to 12 in
    favour of continuing the season

Round 13
[Mar 13]
VESTA               1-3 Centro Barber       
[Jun 29]
Victory Boys        0-4 Centro Dominguito   
SUBT                2-2 Undeba              
[Jul 1]
Hubentut Fortuna    0-4 Jong Holland        
Scherpenheuvel      4-1 Inter Willemstad    

Midweek Matches (Round 14)
[Jul 6]
Undeba               -  Centro Dominguito   
[Jul 8]
Centro Barber        -  SUBT                
[Jul 9]
Inter Willemstad     -  Victory Boys        

Round 15
[Jul 13]
VESTA                -  Jong Holland        
SUBT                 -  Inter Willemstad    
[Jul 15]
Victory Boys         -  Centro Barber       
Scherpenheuvel       -  Centro Dominguito   
[Jul 16]
Hubentut Fortuna     -  Undeba              

Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     14   9  5  0  31- 9  32       Qualified
 2.RKSV Scherpenheuvel                 14   8  3  3  30-10  27
 3.SV Centro Social Deportivo Barber   13   8  2  3  27-13  26
 4.SV VESTA (Willemstad)               14   7  3  4  22-19  24  [C]
 5.SV Undeba (Banda'bou)               13   6  2  5  19-26  20
 6.CVV Inter Willemstad                13   4  6  3  24-24  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RKSV Centro Dominguito              13   4  4  5  34-20  16
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    13   2  2  9  12-24   8
 9.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       13   2  2  9  12-30   8
--------------------------------------------------------------
10.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     14   1  3 10   7-43   6  [P]  [*]

Round 16
[Jul 20]
Scherpenheuvel       -  Victory Boys        
Inter Willemstad     -  Hubentut Fortuna    
[Jul 22]
Undeba               -  VESTA               
Centro Dominguito    -  SUBT                
[Jul 23]
Jong Holland         -  Centro Barber       

Round 17
[Jul 27]
Hubentut Fortuna     -  Centro Dominguito   
Jong Holland         -  Victory Boys        
[Jul 29]
VESTA                -  Inter Willemstad    
Centro Barber        -  Undeba              
[Jul 30]
SUBT                 -  Scherpenheuvel      

Round 18
[Aug 3]
Inter Willemstad     -  Centro Barber       
Scherpenheuvel       -  Hubentut Fortuna    
[Aug 5]
Centro Dominguito    -  VESTA               
Victory Boys         -  SUBT                
[Aug 6]
Undeba               -  Jong Holland        

Kaya 6

Kaya 4

Final


Segundo Divishon

Regular Phase | Kaya 6  | Kaya 4 | Final 

Regular Phase

Table:

 1.SV Atomic                           14  10  2  2  30-14  32       Qualified
 2.CVV Jong Inter Willemstad           14   9  4  1  34-15  31       Qualified
 3.FC Sithoc                           14   6  5  3  25-19  23
 4.SV New Song                         14   5  8  1  16-11  23
 5.CRKSV Jong Colombia (Boca Sam)     14   4  6  4  26-23  18  [R]
 6.SV Centro Hubenil Mahuma            14   4  3  7  22-30  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UD Tera Kr                        14   4  2  8  28-34  14
 8.SV Indekor                          14   3  4  7  18-27  13
 9.CD Santa Rosa                       14   3  2  9  15-23  11
--------------------------------------------------------------
10.SV Inter                            14   3  2  9  15-33  11  [P]

Round 1
[Nov 11]
New Song            1-0 Santa Rosa          
SV Inter            0-5 Sithoc              
[Nov 13]
Indekor             1-2 Atomic              
Tera Kr           2-4 Jong Colombia       
[Nov 15]
CH Mahuma           0-3 Jong Inter W'stad   

Round 2
[Nov 20]
Sithoc              0-0 New Song            
Atomic              5-0 SV Inter            
[Nov 21]
Jong Colombia       1-0 Indekor             
Santa Rosa          6-2 CH Mahuma           
Jong Inter W'stad   4-2 Tera Kr           

Round 3
[Nov 25]
SV Inter            1-5 Jong Colombia       
New Song            1-0 Atomic              
[Nov 27]
Sithoc              2-0 Santa Rosa          
Indekor             0-2 Jong Inter W'stad   
[Nov 28]
Tera Kr           3-0 CH Mahuma           

Round 4
[Dec 2]
Santa Rosa          0-1 Tera Kr           
CH Mahuma           7-1 Indekor             
[Dec 4]
Jong Inter W'stad   3-1 SV Inter            
Jong Colombia       1-1 New Song            
[Dec 5]
Atomic              4-2 Sithoc              

Round 5
[Dec 9]
Atomic              3-2 Santa Rosa          
New Song            0-0 Jong Inter W'stad   
[Dec 11]
Sithoc              2-0 Jong Colombia       
SV Inter            1-2 CH Mahuma           
[Dec 12]
Indekor             3-2 Tera Kr           

Round 6
[Dec 16]
Tera Kr           1-3 SV Inter            
Jong Inter W'stad   2-2 Sithoc              
[Dec 18]
CH Mahuma           2-2 New Song            
Jong Colombia       1-2 Atomic              
[Dec 19]
Santa Rosa          1-0 Indekor             

Round 7
[Jan 6]
SV Inter            1-0 Indekor             
Atomic              1-3 Jong Inter W'stad   
[Jan 8]
Sithoc              2-3 CH Mahuma           
New Song            3-2 Tera Kr           
[Jan 9]
Jong Colombia       1-1 Santa Rosa          

Round 8
[Jan 13]
CH Mahuma           0-2 Atomic              
[Jan 15]
Indekor             1-4 New Song            
Tera Kr           2-2 Sithoc              
[Jan 16]
Jong Inter W'stad   3-2 Jong Colombia       
[Jan 30]
SV Inter            4-1 Santa Rosa          

Round 9
[Jan 20]
Santa Rosa          1-4 Jong Inter W'stad   
Jong Colombia       0-0 CH Mahuma           
[Jan 22]
Atomic              1-0 Tera Kr           
Sithoc              0-0 Indekor             
[Jan 23]
New Song            1-0 SV Inter            

Halfway Table:

 1.CVV Jong Inter Willemstad            9   7  2  0  24- 9  23
 2.SV Atomic                            9   7  0  2  20-10  21
 3.SV New Song                          9   5  4  0  13- 6  19
 4.FC Sithoc                            9   3  4  2  17-11  13
 5.CRKSV Jong Colombia (Boca Sam)      9   3  3  3  15-12  12  [R]
 6.SV Centro Hubenil Mahuma             9   3  2  4  16-20  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Inter                             9   3  0  6  11-23   9  [P]
 8.UD Tera Kr                         9   2  1  6  15-20   7
 9.CD Santa Rosa                        9   2  1  6  12-18   7
--------------------------------------------------------------
10.SV Indekor                           9   1  1  7   6-20   4

Round 10
[Feb 3]
New Song            0-0 Santa Rosa          
SV Inter            1-2 Sithoc              
[Feb 5]
Indekor             1-1 Atomic              
Tera Kr           3-3 Jong Colombia       
[Feb 6]
CH Mahuma           2-1 Jong Inter W'stad   

Round 11
[Feb 10]
Sithoc              1-1 New Song            
Jong Inter W'stad   3-2 Tera Kr           
[Feb 12]
SV Inter            1-1 Atomic              
Indekor             2-2 Jong Colombia       
[Feb 13]
Santa Rosa          1-0 CH Mahuma           

Round 12
[Mar 2]
Jong Colombia       2-1 SV Inter            
Atomic              2-0 New Song            
[Mar 4]
Jong Inter W'stad   1-1 Indekor             
Santa Rosa          0-1 Sithoc              
[Mar 5]
CH Mahuma           3-4 Tera Kr           

Round 13
[Mar 9]
Tera Kr           1-0 Santa Rosa          
Indekor             3-0 CH Mahuma           
[Mar 11]
SV Inter            0-4 Jong Inter W'stad   
New Song            1-1 Jong Colombia       
[Mar 12]
Sithoc              0-3 Atomic              

Round 14 [Jun 28]
CH Mahuma           1-1 SV Inter            
Santa Rosa          2-3 Atomic              
Jong Inter W'stad   1-1 New Song            
Jong Colombia       3-4 Sithoc              
Tera Kr           3-5 Indekor             

Round 15 [Jul 5]
SV Inter             -  Tera Kr           
Sithoc               -  Jong Inter W'stad   
New Song             -  CH Mahuma           
Atomic               -  Jong Colombia       
Indekor              -  Santa Rosa          

Table:

 1.SV Atomic                           14  10  2  2  30-14  32       Qualified
 2.CVV Jong Inter Willemstad           14   9  4  1  34-15  31       Qualified
 3.FC Sithoc                           14   6  5  3  25-19  23
 4.SV New Song                         14   5  8  1  16-11  23
 5.CRKSV Jong Colombia (Boca Sam)     14   4  6  4  26-23  18  [R]
 6.SV Centro Hubenil Mahuma            14   4  3  7  22-30  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UD Tera Kr                        14   4  2  8  28-34  14
 8.SV Indekor                          14   3  4  7  18-27  13
 9.CD Santa Rosa                       14   3  2  9  15-23  11
--------------------------------------------------------------
10.SV Inter                            14   3  2  9  15-33  11  [P]

Round 16 [Jul 12]
Indekor              -  SV Inter            
Jong Inter W'stad    -  Atomic              
CH Mahuma            -  Sithoc              
Tera Kr            -  New Song            
Santa Rosa           -  Jong Colombia       

Round 17 [Jul 19]
Atomic               -  CH Mahuma           
Santa Rosa           -  SV Inter            
New Song             -  Indekor             
Sithoc               -  Tera Kr           
Jong Colombia        -  Jong Inter W'stad   

Round 18 [Jul 26]
Jong Inter W'stad    -  Santa Rosa          
CH Mahuma            -  Jong Colombia       
Tera Kr            -  Atomic              
Indekor              -  Sithoc              
SV Inter             -  New Song            

Kaya 6

Kaya 4

Final


2018/19

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 2 Jul 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.