East Germany 1954/55

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1954/1955

ROUND 1
 5/ 9/1954
ASK Vorwärts Berlin             1:0 BSG Motor Zwickau
BSG Fortschritt Meerane         4:3 SC Einheit Dresden
SC Chemie Halle-Leuna           2:0 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                2:0 SC Empor Rostock
SC Lokomotive Leipzig           0:2 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               0:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 BSG Rotation Babelsberg

ROUND 2
12/ 9/1954
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      0:2 SC Turbine Erfurt
BSG Motor Zwickau               0:2 SC Dynamo Berlin
BSG Rotation Babelsberg         1:0 ASK Vorwärts Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 4:2 SC Chemie Halle-Leuna
SC Einheit Dresden              3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock                2:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             3:2 BSG Fortschritt Meerane

ROUND 3
19/ 9/1954
ASK Vorwärts Berlin             2:2 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
BSG Fortschritt Meerane         4:1 BSG Motor Zwickau
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Chemie Halle-Leuna           1:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Dynamo Berlin                2:0 SC Turbine Erfurt
SC Rotation Leipzig             2:2 SC Einheit Dresden
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:0 SC Empor Rostock

ROUND 4
26/ 9/1954
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Zwickau               3:1 SC Chemie Halle-Leuna
BSG Rotation Babelsberg         1:1 SC Rotation Leipzig
SC Einheit Dresden              2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Empor Rostock                3:0 BSG Fortschritt Meerane
SC Lokomotive Leipzig           3:2 SC Dynamo Berlin
SC Turbine Erfurt               3:2 ASK Vorwärts Berlin

ROUND 5
 3/10/1954
ASK Vorwärts Berlin             1:1 SC Lokomotive Leipzig
BSG Fortschritt Meerane         2:2 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:6 SC Dynamo Berlin
SC Chemie Halle-Leuna           0:1 SC Empor Rostock
SC Einheit Dresden              1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Rotation Leipzig             1:0 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:2 SC Turbine Erfurt

ROUND 6
10/10/1954
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      0:1 SC Chemie Halle-Leuna
BSG Motor Zwickau               4:1 SC Einheit Dresden
BSG Rotation Babelsberg         1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Dynamo Berlin                4:0 ASK Vorwärts Berlin
SC Empor Rostock                2:0 SC Rotation Leipzig
SC Turbine Erfurt               5:0 BSG Fortschritt Meerane
12/12/1954
SC Lokomotive Leipzig           3:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 7
16/10/1954
BSG Fortschritt Meerane         0:2 SC Lokomotive Leipzig
BSG Rotation Babelsberg         0:2 BSG Motor Zwickau
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 ASK Vorwärts Berlin
SC Chemie Halle-Leuna           2:1 SC Turbine Erfurt
SC Einheit Dresden              2:1 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             6:2 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 8
24/10/1954
ASK Vorwärts Berlin             3:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      4:3 SC Einheit Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                2:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Empor Rostock                1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Lokomotive Leipzig           0:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Turbine Erfurt               0:0 SC Rotation Leipzig

ROUND 9
31/10/1954
BSG Fortschritt Meerane         1:2 ASK Vorwärts Berlin
BSG Motor Zwickau               2:1 SC Empor Rostock
BSG Rotation Babelsberg         1:2 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle-Leuna           2:1 SC Dynamo Berlin
SC Einheit Dresden              4:4 SC Turbine Erfurt
SC Rotation Leipzig             0:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 10
 7/11/1954
ASK Vorwärts Berlin             3:1 SC Chemie Halle-Leuna
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      2:4 BSG Motor Zwickau
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Empor Rostock
SC Lokomotive Leipzig           0:1 SC Einheit Dresden
SC Turbine Erfurt               3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:1 BSG Fortschritt Meerane
11/12/1954
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Rotation Leipzig

ROUND 11
14/11/1954
BSG Fortschritt Meerane         1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [played in Brieske]
BSG Motor Zwickau               0:2 SC Turbine Erfurt
BSG Rotation Babelsberg         0:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Chemie Halle-Leuna           2:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              1:2 SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock                0:0 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             1:1 ASK Vorwärts Berlin

ROUND 12
21/11/1954
ASK Vorwärts Berlin             3:1 SC Einheit Dresden
BSG Fortschritt Meerane         1:2 SC Chemie Halle-Leuna           [played in Halle]
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                0:3 BSG Rotation Babelsberg
SC Lokomotive Leipzig           1:0 BSG Motor Zwickau
SC Turbine Erfurt               4:0 SC Empor Rostock
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:3 SC Rotation Leipzig

ROUND 13
28/11/1954
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      1:3 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Zwickau               5:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         2:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Einheit Dresden              3:2 SC Chemie Halle-Leuna
SC Empor Rostock                1:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Rotation Leipzig             4:3 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               2:0 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 14
 9/ 1/1955
ASK Vorwärts Berlin             2:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
BSG Motor Zwickau               3:1 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         4:2 SC Einheit Dresden
SC Chemie Halle-Leuna           0:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Lokomotive Leipzig           1:0 SC Empor Rostock
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
 6/ 2/1955
SC Rotation Leipzig             5:1 SC Dynamo Berlin

ROUND 15
16/ 1/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      2:1 SC Lokomotive Leipzig
BSG Fortschritt Meerane         1:1 SC Rotation Leipzig
BSG Motor Zwickau               1:5 ASK Vorwärts Berlin
BSG Rotation Babelsberg         2:1 SC Empor Rostock
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 SC Turbine Erfurt
SC Dynamo Berlin                3:2 SC Chemie Halle-Leuna
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       6:3 SC Einheit Dresden

ROUND 16
23/ 1/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      2:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Dynamo Berlin                1:5 BSG Motor Zwickau
SC Einheit Dresden              8:1 SC Rotation Leipzig
SC Lokomotive Leipzig           4:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               3:0 SC Chemie Halle-Leuna
 6/ 2/1955
ASK Vorwärts Berlin             1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Empor Rostock                1:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 17
30/ 1/1955
ASK Vorwärts Berlin             2:5 SC Turbine Erfurt
BSG Fortschritt Meerane         1:0 SC Dynamo Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle-Leuna           1:1 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              4:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                3:0 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             4:2 BSG Rotation Babelsberg

ROUND 18
13/ 2/1955
BSG Motor Zwickau               0:0 SC Lokomotive Leipzig
BSG Rotation Babelsberg         6:1 SC Chemie Halle-Leuna
SC Dynamo Berlin                0:3 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              2:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Empor Rostock                2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Turbine Erfurt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 ASK Vorwärts Berlin

ROUND 19
20/ 2/1955
ASK Vorwärts Berlin             6:3 BSG Fortschritt Meerane
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      2:0 SC Empor Rostock
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:4 SC Rotation Leipzig
SC Chemie Halle-Leuna           2:2 SC Einheit Dresden
SC Lokomotive Leipzig           0:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Turbine Erfurt               5:2 SC Dynamo Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 20
27/ 2/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      0:0 ASK Vorwärts Berlin
BSG Fortschritt Meerane         1:0 SC Empor Rostock
BSG Rotation Babelsberg         0:0 SC Turbine Erfurt
SC Chemie Halle-Leuna           1:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Dynamo Berlin                4:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Einheit Dresden              7:2 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 21
13/ 3/1955
ASK Vorwärts Berlin             0:3 SC Rotation Leipzig
BSG Motor Zwickau               1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 4:1 SC Einheit Dresden
SC Empor Rostock                1:0 SC Dynamo Berlin
SC Lokomotive Leipzig           2:0 BSG Fortschritt Meerane
SC Turbine Erfurt               5:0 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Chemie Halle-Leuna

ROUND 22
20/ 3/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
BSG Fortschritt Meerane         0:6 SC Turbine Erfurt
BSG Rotation Babelsberg         3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle-Leuna           0:5 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                6:3 SC Lokomotive Leipzig
SC Einheit Dresden              3:2 ASK Vorwärts Berlin
SC Rotation Leipzig             6:2 SC Empor Rostock

ROUND 23
27/ 3/1955
ASK Vorwärts Berlin             1:3 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Zwickau               1:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Empor Rostock                3:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Rotation Leipzig
SC Turbine Erfurt               1:0 SC Einheit Dresden
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:0 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt

ROUND 24
 3/ 4/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      3:2 BSG Rotation Babelsberg
BSG Fortschritt Meerane         1:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Zwickau               5:3 SC Rotation Leipzig
SC Chemie Halle-Leuna           0:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Dynamo Berlin                2:4  SC Einheit Dresden
SC Empor Rostock                2:1 SC Turbine Erfurt
SC Lokomotive Leipzig           0:2 ASK Vorwärts Berlin

ROUND 25
17/ 4/1955
ASK Vorwärts Berlin             2:1 SC Empor Rostock
BSG Rotation Babelsberg         4:1 SC Dynamo Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:1 BSG Fortschritt Meerane
SC Einheit Dresden              1:0 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             4:1 SC Chemie Halle-Leuna
SC Turbine Erfurt               1:2 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:0 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 26
24/ 4/1955
BSG Chemie Karl-Marx-Stadt      1:1 SC Rotation Leipzig
BSG Fortschritt Meerane         1:2 BSG Rotation Babelsberg
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Chemie Halle-Leuna           2:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock                1:0 SC Einheit Dresden
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Turbine Erfurt

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SC Turbine Erfurt .................... 34   26   13 -  8 -  5   58: 25 +33 Champions
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 33   26   13 -  7 -  6   62: 38 +24 Cup Winners
 3. SC Rotation Leipzig .................. 30   26   10 - 10 -  6   58: 47 +11
 4. SC Einheit Dresden ................... 29   26   13 -  3 - 10   64: 55 + 9
 5. BSG Motor Zwickau .................... 28   26   13 -  2 - 11   51: 49 + 2
 6. SC Aktivist Brieske-Senftenberg ...... 27   26   11 -  5 - 10   37: 44 - 7
 7. SC Dynamo Berlin ..................... 26   26   12 -  2 - 12   50: 49 + 1
 8. ASK Vorwärts Berlin .................. 26   26   10 -  6 - 10   43: 46 - 3
 9. SC Empor Rostock ..................... 26   26   12 -  2 - 12   29: 33 - 4
10. BSG Chemie Karl-Marx-Stadt ........... 25   26    8 -  9 -  9   34: 43 - 9
11. SC Lokomotive Leipzig ................ 24   26    9 -  6 - 11   32: 38 - 6
12. BSG Rotation Babelsberg .............. 23   26   10 -  3 - 13   36: 36 = 0
------------------------------------------------------------------------------
13. SC Chemie Halle-Leuna ................ 20   26    8 -  4 - 14   28: 52 -24 Relegated
14. BSG Fortschritt Meerane .............. 13   26    5 -  3 - 18   31: 58 -27 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 22 Willy Tröger ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 17 Harry Arlt .............. Einheit Dresden
 16 Heinz Satrapa ........... Wismut Karl-Marx-Stadt
 16 Siefried Vollrath ....... Turbine Erfurt
 14 Erhard Meinhold ......... Motor Zwickau
 13 Johannes Matzen ......... Dynamo Berlin
 13 Conradt Wallrodt ........ Turbine Erfurt
 12 Rainer Franz ............ Motor Zwickau
 12 Karl-Heinz Holze II ..... Dynamo Berlin
 12 Wolfgang Seifert ........ Rotation Leipzig

 BSG TURBINE ERFURT: [Appearances]
 26 Helmut Nordhaus
 26 Georg Rosbigalle
 25 Jochen Müller
 25 Lothar Weise
 25 Conradt Walldorf
 24 Rolf Jahn
 24 Gerhard Franke
 24 Rudolf Hermsdorf
 23 Wilhelm Hoffmeyer
 20 Siegfried Vollrath
 19 Heinz Hammer
 14 Karl-Heinz Löffler
  9 Karl Meyer
  6 Günther Konzack
  6 Erwin Schymik
  3 Günter Niewand
  2 Erich Martin
  1 Franz Simon
  1 Manfred Schuster

NAME CHANGES:
=============
SC Turbine Erfurt ............... till November 1954 as BSG Turbine Erfurt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt ....... till October 1954 as BSG Wismut Aue (1)
SC Rotation Leipzig ............. till November 1954 as BSG Einheit Ost Leipzig
SC Einheit Dresden .............. till November 1954 as BSG Rotation Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg . till October 1954 as BSG Aktivist Brieske-Ost
SC Dynamo Berlin ................ transfered during the season from Dresden (till 21/11/1954 as SG Dynamo Dresden)
SC Empor Rostock ................ transfered during the season from Lauter (till 21/11/1954 as BSG Empor Lauter)
SC Lokomotive Leipzig ........... formed 5/9/1954 from the BSG Chemie Leipzig (2)
SC Chemie Halle-Leuna ........... till November 1954 as BSG Chemie Halle

(1) The Home of Wismut Karl-Marx-Stadt was Aue
(2) continued as BSG Chemie Leipzig-West in Level 4
CROSSTABLE 1954/1955 Erf WiK RoL EDr Zwi ABS DyB VoB EmR ChK SCL Bab Hal Mee SC Turbine Erfurt XXX 1:1 0:0 1:0 1:2 0:2 5:2 3:2 4:0 5:0 2:0 3:0 3:0 5:0 SC Wismut Karl Marx Stadt 2:2 XXX 4:3 6:3 5:2 3:1 1:0 3:0 5:0 2:0 5:0 3:0 3:0 2:1 SC Rotation Leipzig 1:1 2:2 XXX 2:2 1:0 4:3 5:1 1:1 6:2 6:2 0:2 4:2 4:1 3:2 SC Einheit Dresden 4:4 3:1 8:1 XXX 7:2 2:0 1:2 3:2 2:1 1:0 4:2 1:0 3:2 2:1 BSG Motor Zwickau 0:2 5:3 5:3 4:1 XXX 3:0 0:2 1:5 2:1 3:1 0:0 1:0 3:1 1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 1:1 0:4 4:1 3:0 XXX 2:6 2:0 1:0 0:0 1:2 1:0 4:2 3:1 SC Dynamo Berlin 2:0 0:0 1:1 2:4 1:5 4:0 XXX 4:0 2:0 0:3 6:3 0:3 3:2 2:1 ASK Vorwärts Berlin 2:5 3:2 0:3 3:1 1:0 2:2 1:3 XXX 2:1 2:2 1:1 1:0 3:1 6:3 SC Empor Rostock 2:1 1:0 2:0 1:0 3:0 2:0 1:0 1:1 XXX 0:0 2:1 1:0 3:0 3:0 SC Chemie Karl Marx Stadt 0:2 1:1 1:1 4:3 2:4 1:1 1:3 0:0 2:0 XXX 2:1 3:2 0:1 2:1 SC Lokomotive Leipzig 1:1 3:3 1:1 0:1 1:0 4:1 3:2 0:2 1:0 0:2 XXX 0:1 0:0 2:0 BSG Rotation Babelsberg 0:0 3:1 1:1 4:2 0:2 1:2 4:1 1:0 2:1 1:2 0:2 XXX 6:1 2:1 SC Chemie Halle Leuna 2:1 2:1 2:0 2:2 0:5 0:1 2:1 2:1 0:1 1:1 1:0 1:1 XXX 0:1 BSG Fortschritt Meerane 0:6 1:2 1:1 4:3 4:1 1:2 1:0 1:2 1:0 2:2 0:2 1:2 1:2 XXX RELEGATED: SC Chemie Halle Leuna BSG Fortschritt Meerane PROMOTED: BSG Lokomotive Stendal SC Fortschritt Weißenfels ZUSCHAUER: 2.524.500 (schnitt: 13.871) SPIELE: 182 TORE: 614 (schnitt: 3,37) FoW LoS MoD 1. SC Fortschritt Weißenfels XXX 2:1 2:0 7 4 3 - 1 - 0 10: 6 Promoted 2. BSG Lokomotive Stendal 1:2 XXX 2:0 3 4 1 - 1 - 2 5: 5 Promoted 3. BSG Motor Dessau 4:4 1:1 XXX 2 4 0 - 2 - 2 5: 9

FDGB POKAL 1954/1955 ROUND 1 ======= Armee SK Vorwärts Berlin - BSG Chemie Lauscha ............... 7:1 SG Dynamo Erfurt - SC Turbine Erfurt ........................ 0:5 BSG Chemie Karl-Marx-Stadt - BSG Wismut Aue ................. 0:3 BSG Einheit Ost Leipzig - BSG Motor Dessau .................. 6:1 BSG Chemie Zeitz - SG Dynamo Dresden ........................ 0:2 BSG Lokomotive Stendal - BSG Fortschritt Weißenfels ......... 2:4 BSG Motor Jena - BSG Chemie Leipzig ......................... 5:0 BSG Rotation Dresden - BSG Empor Wurzen-West ................ 0:1 BSG Motor Hennigsdorf - BSG Aktivist Brieske-Ost ............ 0:1 BSG Motor Zwickau - BSG Wismut Gera ......................... 3:1 BSG Fortschritt Meerane - BSG Chemie Glauchau ............... 3:0 BSG Motor Eberswalde - BSG Rotation Babelsberg .............. 0:2 BSG Motor Bautzen - BSG Lokomotive Cottbus .................. 2:1 BSG Chemie Apolda - BSG Turbine Weimar ...................... 0:1 BSG Turbine Magdenburg - BSG Stahl Thale .................... 1:4 BSG Einheit Rostock - BSG Motor Mitte Magdenburg ............ 1:2 BSG Einheit Wismar - BSG Einheit Greifswald ................. 3:0 BSG Motor Stralsund - BSG Motor Wismar ...................... 1:0 BSG Fortschritt Cottbus - BSG Chemie Riesa .................. 1:4 SG Lichtenberg 47 Berlin - BSG Motor Oberschöneweide Berlin . 1:5 BSG Motor Teltow - SG Grünau Berlin ......................... 2:0 BSG Einheit Malchin - SG Sparta Lichtenberg Berlin .......... 2:0 BSG Motor Torgelow - SC Dynamo Berlin ....................... Both Qualified BSG Aktivist Großräaschen - BSG Chemie Radebeul ............. 1:3 BSG Motor Nord Brandenburg - BSG Einheit Pankow Berlin ...... 0:2 BSG Aufbau Jüterbog - BSG Lokomotive Wittenberge ............ 2:8 BSG Motor Limbach-Oberfrohna - BSG Empor Lauter ............. 2:4 BSG Motor Steinach - BSG Chemie Jena ........................ 2:0 BSG Motor Sonnenberg - BSG Rotation Plauen .................. 8:2 BSG Aufbau Wernigerode - BSG Chemie Leuna ................... 1:5 BSG Stahl Lippennndorf - SG Dynamo Eisleben ................. 5:1 BSG Chemie Wittenberge - BSG Lokomotive Halberstadt ......... Both Qualified SG Dynamo Schwerin - BSG Lokomotive Altentreptow ............ 7:1 BSG Chemie Wolfen - BSG Fortschritt Hartha .................. 3:1 BSG Einheit Frankfurt/Oder - BSG Chemie Großräschen ......... 6:1 BSG Chemie Fürstenwalde - BSG Motor Süd Brandenburg ......... 0:1 BSG Motor Reichenbach - BSG Motor Altenburg ................. 2:2 aet BSG Stahl Brandis - BSG Stahl Freital ....................... 2:2 aet BSG Aktivist Nachterstadt - SC DHfK Leipzig ................. (1) Motor Nordhausen - SC Wissenschaft Halle .................... (1) BSG Traktor Teuchern - BSG Chemie Treptis ................... 3:1 BSG Turbine Halle - BSG Motor Nord Erfurt ................... 4:1 BSG Traktor Obermaßfeld - BSG Post Jena ..................... (1) BSG Motor Ronneburg - BSG Motor Zschopau .................... (1) REPLAYS ------- BSG Stahl Freital - BSG Stahl Brandis ....................... 3:2 BSG Motor Altenburg - BSG Motor Reichenbach ................. (1) Note: (1) results unkown but DHfK Leipzig, Wissenschaft, Tr. Obermaßfeld, M. Zschopau, Altenburg qualified ROUND 2 ======= BSG Motor Mitte Magdenburg - SC Turbine Erfurt .............. 1:3 BSG Stahl Thale - SG Dynamo Schwerin ........................ 5:1 BSG Wismut Aue - BSG Chemie AGFA Wolfen ..................... 0:1 BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Fortschritt Meerane ......... 0:2 BSG Motor Altenburg - BSG Motor Teltow ...................... 2:0 SC DHfK Leipzig - SG Dynamo Berlin[-mitte] .................. 0:1 BSG Fortschritt Weißenfels - BSG Turbine Halle .............. 1:0 BSG Empor Lauter - BSG Motor Steinach ....................... 3:2 BSG Empor Wurzen-West - BSG Motor Oberlind .................. 2:0 SG Dynamo Dresden - BSG Motor Bautzen ....................... 7:1 BSG Motor Oberschöneweide Berlin - BSG Einheit Ost Leipzig .. 3:2 BSG Aktivist Brieske-Ost - BSG Einheit Frankfurt/Oder ...... 15:0 BSG Einheit Pankow Berlin - BSG Motor Stralsund ............. 1:2 BSG Lokomotive Wittenberge - BSG Einheit Wismar ............. 4:3 BSG Chemie Radebeul - BSG Traktor Teuchern .................. 1:4 BSG Lokomotive Haldensleben - BSG Einheit Malchin ........... 4:1 BSG Stahl Freital - BSG Chemie Riesa ........................ 4:3 BSG Motor Zschopau - BSG Traktor Obermaßfeld ................ 5:0 BSG Chemie Leuna - BSG Stahl Lippendorf ..................... 4:0 SC Wissenschaft Halle - ZSK Vorwärts Berlin ................. 4:6 aet BSG Rotation Babelsberg - BSG Motor Jena .................... 2:1 BSG Lokomotive Weimar - BSG Motor Zwickau ................... 0:1 BSG Motor Torgelow - BSG Lokomotive Wittenberge ............. (1) Notes: (1) result unkown but Lokomotive[-Chemie] qualified Qualified by: BSG Motor Stralsund Name or Status changes: [effective since round 3] SG Dynamo Dresden = SC Dynamo Berlin BSG Aktivist Brieske-Ost = SC Aktivist Brieske-Senftenberg BSG Empor Lauter = SC Empor Rostock SG Dynamo Berlin = SC Dynamo Berlin-Mitte BSG Wismut Aue = SC Wismut Karl-Marx-Stadt ROUND 3 ======= ZSK Vorwärts Berlin - BSG Stahl Freital ..................... 3:0 BSG Rotation Babelsberg - SC Fortschritt Weißenfels ......... 2:3 SC Empor Rostock - BSG Empor Wurzen-West .................... 4:1 SC Turbine Erfurt - BSG Chemie Wittenberge .................. 5:0 SC Dynamo Berlin-Mitte - BSG Stahl Thale .................... 1:0 BSG Fortschritt Meerane - BSG Motor Zschopau ................ 5:2 BSG Chemie Wittenberge - SC Aktivist Brieske-Senftenberg .... 2:7 SC Wismut Karl-Marx-Stadt - BSG Lokomotive Haldensleben ..... 5:0 BSG Motor Zwickau - BSG Motor Altenburg ..................... 5:0 BSG Traktor Teuchern - SC Dynamo Berlin ..................... - Dynamo walkover BSG Motor Oberschöneweide Berlin - BSG Chemie Leuna ......... 2:2 aet REPLAY: ------- BSG Chemie Leuna - BSG Motor Oberschöneweide Berlin ......... 3:1 ROUND 4 ======= BSG Chemie Leuna - SC Turbine Erfurt ........................ 2:3 SC Dynamo Berlin - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ................ 3:5 SC Fortschritt Weißenfels - BSG Motor Stralsund ............. 3:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Motor Zwickau ......... 2:1 SC Dynamo Berlin-Mitte - ZSK Vorwärts Berlin ................ 1:4 Qualified by: BSG Fortschritt Meerane and SC Empor Rostock QUARTER-FINALS: =============== SC Empor Rostock - BSG Fortschritt Meerane .................. 2:0 SC Turbine Erfurt - ZSK Vorwärts Berlin ..................... 3:1 SC Fortschritt Weißenfels - SC Aktivist Brieske-Senftenberg . 1:1 aet REPLAY: ------- SC Aktivist Brieske-Senftenberg - SC Fortschritt Weißenfels . 9:0 Qualified by: SC Wismut Karl-Marx-Stadt SEMI-FINALS: ============ SC Empor Rostock - SC Turbine Erfurt ........................ 2:1 aet SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Aktivist Brieske-Senftenberg . 4:2 FINAL: [19/6/1955; Leipzig] ====== »Bruno-Plache-Stadion«, 18.000 SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Empor Rostock ................ 3:2 aet 1-0 2' Kaiser 1-1 46' Zwahr 2-1 58' Viertel 2-2 71' Pöschl 3-2 111' Günther SC WISMUT KARL-MARX-STADT: BSG EMPOR ROSTOCK: [Lauter] ************************** ****************** Steinbach Leber Glaser Schaller Müller Zapf Brauer Singer Karl Wolf Schneider Siegfried Wolf Minuth Wagner ->91' / Meyer Franz Bialas ->46' / Zwahr Kaiser Arthur Bialas Viertel Holtfreter Günther Zebel Mohr Pöschl Trainer: Dittes Trainer: Pfau REFEREE: Gerhard Schulz [LM: Liebschner, Haack] DDR-Liga 1954/1955 [Second Level] DS-Liga Staffel I: ================== LoS MMM EmW WiH CAW MSB MoB EiG MWW MoW DyS TuN EiB Hoh 1. BSG Lokomotive Stendal XXX 4:0 3:1 1:2 3:0 10:2 5:1 3:0 4:0 4:1 2:2 6:0 9:1 12:0 2. BSG Motor M.Magdeburg 2:1 XXX 2:0 1:1 3:3 3:2 0:2 3:1 2:0 2:0 1:1 3:1 2:1 8:1 3. BSG Empor Wurzen 3:1 2:1 XXX 1:0 1:2 4:1 0:0 1:0 1:1 3:2 3:1 4:2 4:0 8:1 4. SC Wissenschaft Halle 3:1 5:2 1:1 XXX 2:6 5:1 3:1 1:0 2:2 3:2 6:1 3:0 3:2 4:0 5. BSG Chemie Agfa Wolfen 0:5 1:1 3:2 3:1 XXX 0:0 2:0 3:0 3:0 7:0 4:1 6:2 6:0 1:0 6. BSG Motor SÜd Brandenburg 0:2 6:2 1:3 0:1 7:1 XXX 4:1 2:1 1:0 2:1 4:1 6:1 6:0 10:1 7. SC Motor Berlin 2:2 0:2 0:0 3:0 4:0 2:2 XXX 4:1 0:0 5:0 2:0 2:2 6:0 7:1 8. BSG Einheit Greifswald 1:8 1:2 1:1 1:1 1:0 3:2 2:2 XXX 5:0 1:0 1:1 5:0 1:1 8:2 9. BSG Motor W.Warnemünde 2:2 2:2 3:2 2:1 2:2 0:0 0:0 1:1 XXX 1:0 0:2 1:1 2:0 2:1 10. BSG Motor Wismar 0:1 0:1 2:2 2:1 4:0 1:1 4:1 1:1 2:0 XXX 4:2 3:0 4:0 1:1 11. SG Dynamo Schwerin 0:3 0:1 2:3 0:2 1:2 1:1 1:2 2:1 5:1 4:1 XXX 3:1 4:2 5:1 12. BSG Turbine Neubrandenburg 1:3 1:2 0:3 0:3 0:9 5:3 2:1 0:5°4:3 1:0 2:1 XXX 4:2 4:0 13. BSG Einheit Brandenburg 1:3 1:2 0:3 1:3 2:4 1:3 1:1 0:2 1:1 0:3 1:2 2:1 XXX 4:2 14. SG Hohenschönhausen 0:1 0:7 0:1 0:0 1:1 2:2 4:3 1:2 0:3 1:3 1:2 4:2 2:4 XXX NOTES : Motor Mitte Magdeburg - Motor Wismar (3-1) abandoned at halftime due heavy rainfall, and was later replayed Tur.Neubrandenburg - Einheit Greifswald played in Greifswald Tur.Neubrandenburg - SG Hohenschönhausen played in Berlin TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Lokomotive Stendal ............... 41 26 19 - 3 - 4 99: 25 +74 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Mitte Magdeburg ............ 37 26 16 - 5 - 5 57: 37 +20 3. BSG Empor Wurzen ..................... 36 26 15 - 6 - 5 57: 30 +27 4. SC Wissenschaft Halle ................ 35 26 15 - 5 - 6 57: 34 +23 5. BSG Chemie Agfa Wolfen ............... 35 26 15 - 5 - 6 69: 43 +26 ------------------------------------------------------------------------------ 6. BSG Motor Süd Brandenburg ............ 28 26 11 - 6 - 9 69: 52 +17 Relegated 7. SC Motor Berlin ...................... 27 26 9 - 9 - 8 52: 38 +14 Relegated 8. BSG Einheit Greifswald ............... 25 26 9 - 7 - 10 46: 42 + 4 Relegated 9. BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ..... 23 26 6 - 11 - 9 29: 44 -15 Relegated 10. BSG Motor Wismar ..................... 22 26 9 - 4 - 13 41: 45 - 4 Relegated 11. SG Dynamo Schwerin ................... 22 26 9 - 4 - 13 42: 52 -10 Relegated 12. BSG Turbine Neubrandenburg ........... 16 26 7 - 2 - 17 37: 83 -46 Relegated 13. BSG Einheit Brandenburg .............. 9 26 3 - 3 - 20 28: 83 -55 Relegated 14. SG Hohenschönhausen Berlin ........... 8 26 2 - 4 - 20 27:105 -98 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: Motor Mitte Magdeburg - Motor Wismar 2:0 was a replay; the first game was suspended because of heavy rainfall at halftime (3:1) Tur .Neubrandenburg - Einheit Greifswald played in Greifswald Tur. Neubrandenburg - SG Hohenschönhausen (1-0) played in Berlin and was abandoned at 37', the replay took place in Neubrandenburg SC Wissenschaft Halle till January 1955 as HSG Wissenschaft Halle SC Motor Berlin till February 1995 as SC Motor Oberschöneweide TOP SCORERS : 34 Kurt Weißenfels ...... Lokomotive Stendal 21 Horst Weber .......... Turbine Neubrandenburg 20 Sigfried Tröger ...... Lokomotive Stendal 19 Norbert May .......... Wissenschaft Halle 17 Otto Rinkenbach ...... Motor Süd Brandenburg 14 Klaus Büchner ........ Chemie Agfa Wolfen DS-Liga Staffel II: =================== FoW MoJ ChZ MMW DyE LoW StT ChL VoL MoE MoO ChG MoS ChK 1. SC Fortschritt Weißenfels XXX 2:2 1:0 4:1 3:0 4:1 3:1 2:4 4:1 1:0 2:0 6:0 5:3 4:1 2. SC Motor Jena 3:1 XXX 2:2 1:0 2:1 1:1 1:0 3:0 6:1 3:0 3:2 3:0 3:0 4:1 3. BSG Chemie Zeitz 1:3 1:0 XXX 4:1 1:1 2:2 7:2 3:2 2:1 5:0 8:1 4:1 6:0 6:2 4. BSG Motor Nordhausen-West 3:3 1:1 3:2 XXX 5:1 4:3 3:3 3:1 7:0 6:0 6:2 3:1 5:1 1:0 5. SG Dynamo Eisleben 1:2 1:2 5:2 3:1 XXX 3:0 1:0 3:1 5:1 3:0 3:2 1:2 1:2 4:0 6. BSG Lokomotive Weimar 1:2 3:1 3:3 2:0 1:1 XXX 2:0 2:1 0:1 1:0 3:0 1:0 3:0 9:0 7. BSG Stahl Thale 0:2 1:2 5:2 3:2°0:0 4:1 XXX 2:2 0:0 2:1 4:3 2:0 4:0 1:0 8. BSG Chemie Lauscha 1:2 2:2 0:1 0:0 3:0 2:2 2:1 XXX 4:2 3:1 1:0 5:0 1:4°8:1 9. KVP Vorwärts Leipzig 1:1 1:2 0:2 0:0 1:2 3:1 2:1 1:3 XXX 2:0 3:1 9:1 4:1 3:0 10. BSG Motor Eisenach 0:4 1:2 1:1 0:4 4:1 3:1 3:2 2:1 4:0 XXX 6:1 3:2 4:2 3:2 11. BSG Motor Oberlind 1:3 2:3 1:4 5:1 0:4 1:1 1:1 2:1 1:5 1:1 XXX 2:1 2:0 5:1 12. BSG Chemie Greppin 0:1 1:5 2:2 6:2 0:6 1:3 1:0 2:1 3:1 4:1 1:3 XXX 6:3 5:1 13. BSG Motor Schönebeck 0:4°1:1 0:1 0:4 3:2 1:0 1:2 3:0 3:3 3:0 1:2 4:4 XXX 4:0 14. BSG Chemie Kahla 0:3 0:2 2:1 0:3 0:1 1:3 3:5 0:2 0:7 3:3 1:3 2:2 3:1 XXX NOTES: Stahl Thale - Motor Nordhausen-West suspended in 89' by the referee, result stood. Chemie Lauscha - Motor Schönbeck played in Schönbeck. Motor Schönbeck - Fortschritt Weißenfels played in Weißenfels. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Fortschritt Weißenfels ............ 45 26 21 - 3 - 2 72: 26 +46 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SC Motor Jena ........................ 42 26 18 - 6 - 2 60: 26 +34 3. BSG Chemie Zeitz ..................... 34 26 14 - 6 - 6 73: 41 +32 4. BSG Motor Nordhausen-West ............ 31 26 13 - 5 - 8 69: 46 +23 ------------------------------------------------------------------------------ 5. SG Dynamo Eisleben ................... 29 26 13 - 3 - 10 54: 38 +16 Relegated 6. BSG Lokomotive Weimar ................ 29 26 11 - 6 - 9 50: 39 +11 Relegated 7. BSG Stahl Thale ...................... 25 26 10 - 5 - 11 46: 45 + 1 Relegated 8. BSG Chemie Lauscha ................... 24 26 10 - 4 - 12 51: 44 + 7 Relegated 9. KVP Vorwärts Leipzig ................. 24 26 10 - 4 - 12 53: 54 - 1 Relegated 10. BSG Motor Eisenach ................... 21 26 9 - 3 - 14 41: 60 -19 Relegated 11. BSG Motor Oberlind ................... 19 26 8 - 3 - 15 44: 68 -24 Relegated 12. BSG Chemie Greppin ................... 19 26 8 - 3 - 15 46: 74 -28 Relegated 13. BSG Motor Schönebeck ................. 17 26 7 - 3 - 16 41: 70 -29 Relegated 14. BSG Chemie Kahla ..................... 6 26 2 - 2 - 22 24: 93 -69 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ SC Fortschritt Weißenfels till January 1955 as BSG Fortschritt Weißenfels SC Motor Jena till December 1954 as BSG Motor Jena BSG Lokomotive Weimar till October 1954 as BSG Turbine Weimar KVP Vorwärts Leipzig established January 1955 and took the place of the demolished HSG Wissenschaft Halle II TOP-SCORERS : 22 Herbert Krontal ...... Chemie Zeitz 18 Hans Ackermann ....... Fortschritt Weißenfels 17 Hasso Graf ........... Motor Oberlind 16 Roland Ducke ......... Motor Schönebeck 15 Lothar Neumann ....... Chemie Zeitz 15 Horst Kirch .......... Motor Jena DS-Liga Staffel III: ==================== MoD WiG ChG MoA AuG StF MWK FoH StS DyD MoB RoL WiP ChW 1. BSG Motor Dessau XXX 2:2 0:0 4:1 3:0 1:0 2:0 2:1 5:0 3:1 5:1 0:0 2:1 3:1 2. BSG Wismut Gera 1:0 XXX 2:1 0-X 2:1 3:0 2:1 3:2 0:0 2:1 3:2 4:0 0-X 2:0 3. BSG Chemie Glauchau 1:2 1:1 XXX 3:0 4:1 3:3 0:2 5:3 2:2 2:0 2:1 0:0 4:1 8:1 4. BSG Motor Altenburg 3:0 0:0 1:3 XXX 5:2 0:0 4:2 2:3 5:0 1:1 3:1 3:2 X-0 6:2 5. BSG Aufbau Großräschen 2:3 3:2 1:0 2:0 XXX 1:1 1:0 2:2 1:1 3:1 4:3 2:2 4:0 3:0 6. BSG Stahl Freital 0:4 1:3 1:2 1:3 2:1 XXX 4:0 3:3 4:0 3:2 1:1 3:2 3:0 2:0 7. BSG Motor West Karl Marx S.2:2 2:3 3:7 2:2 1:0 0:2 XXX 8:0 3:1 3:3 1:4 3:2 3:0 3:0 8. BSG Fortschritt Hartha 1:0 0:2 2:4 2:3 4:1 2:0 0:0 XXX 1:3 3:1 7:0 1:1 6:1 1:1 9. BSG Stahl Stalinstadt 3:1 X-0 0:3 0:4 0:2 4:1 0:3 2:1 XXX 3:0 1:3 1:1 2:0 4:2 10. SG Dynamo Dresden [***] 0:0 4:2 7:3 0:3 8:1 11:1 3:0 1:2 7:1 XXX 5:1 0:0 1:1 3:0 11. BSG Motor Bautzen 0:2 1:7 0:0 0:3 1:2 1:1 1:1 3:1 2:3 3:1 XXX 1:1 4:3 5.2 12. BSG Rotation NO Leipzig 0:7 4:1 0:4 1:1 1:3 1:2 2:1 2:2 1:0 X-0 1:2 XXX 1:3 1:2 13. BSG Wismut Plauen 1:3 1:3 2:2 1:2 1:3 5:1 3:3 4:1 5:1 3:0 1:1 1:2 XXX 4:2 14. BSG Chemie Weißwasser 0:0 2:2 2:2 2:0 1:2 1:1 1:1 2:2 6:2 1:0 2:0 0:1 1:1 XXX NOTES : Wismut Gera - Motor Altenburg (4:2) awarded with 0:0 goals and 0-2 points for Motor Altenburg. Wismut Gera - Wismut Plauen (4:0) awarded with 0:0 goals and 0-2 points for Wismut Plauen. Motor Altenburg - Wismut Plauen (2:2 played in Wardau) awarded with 0:0 goals and 2-0 points for Motor Altenburg. Stahl Stalinstadt - Wismut Gera (1:5) awarded with 0:0 goals and 2-0 points for Stahl Stalinstadt. Rotation NO Leipzig - Dynamo Dresden (1:1) awarded with 0:0 goals and 2-0 points for Rotation NO Leipzig. Motor Altenburg - Fortschritt Hartha played in Hartha. Aufbau Großräschen - Motor West Karl-Marx-Stadt played in Freienhufen. SK DHfK Leipzig [***] - Motor Dessau played in Bitterfeld. SK DHfK Leipzig [***] - Chemie Glauchau played in Bitterfeld. SK DHfK Leipzig [***] - Aufbau Großräschen played in Bitterfeld. SK DHfK Leipzig [***] - Rotation Nord-Ost Leipzig played in Bitterfeld. Wismut Plauen - Aufbau Großräschen played in Großräschen. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Dessau ..................... 38 26 16 - 6 - 4 56: 22 +34 2. BSG Wismut Gera ...................... 35 26 15 - 5 - 6 52: 29 +23 3. BSG Chemie Glauchau .................. 35 26 14 - 7 - 5 68: 38 +30 4. BSG Motor Altenburg .................. 35 26 15 - 5 - 6 54: 34 +20 5. BSG Aufbau Großräschen ............... 30 26 13 - 4 - 9 49: 48 + 1 ------------------------------------------------------------------------------ 6. BSG Stahl Freital .................... 25 26 9 - 7 - 10 41: 54 -13 Relegated 7. BSG Motor West Karl Marx Stadt ....... 23 26 8 - 7 - 11 48: 49 - 1 Relegated 8. BSG Fortschritt Hartha ............... 23 26 8 - 7 - 11 53: 56 - 3 Relegated 9. BSG Stahl Stalinstadt ................ 22 26 9 - 4 - 13 34: 63 -29 Relegated 10. SG Dynamo Dresden .................... 21 26 8 - 5 - 13 61: 45 +16 Relegated 11. BSG Motor Bautzen .................... 20 26 7 - 6 - 13 42: 63 -21 Relegated 12. BSG Rotation Nordost Leipzig ......... 20 26 6 - 8 - 12 29: 49 -20 Relegated 13. BSG Wismut Plauen .................... 19 26 7 - 5 - 14 43: 55 -12 Relegated 14. BSG Chemie Weißwasser ................ 18 26 5 - 8 - 13 34: 59 -25 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Aufbau Großräschen till April 1955 as BSG Chemie Großräschen SG Dynamo Dresden started as SK DHfK Leipzig; during the season transfered to Dresden and continued as SG Dynamo Dresden. TOP-SCORERS : 21 Werner Beyer ......... Chemie Glauchau 18 Werner Jugold ........ Motor West Karl-Marx-Stadt 17 Werner Einbock ....... Fortschritt Hartha 14 Rudolf Fünfert ....... Aufbau Großräschen 14 Heinz Ilsch .......... Motor Dessau 14 Sighard Buchheim ..... Wismut Plauen Relegation Play-Out : CAW AuG DyE 1.BSG Chemie Agfa Wolfen XXX 5:2 4:1 |4 4 2-0-2 9: 6 +3 2.BSG Aufbau Großraschän 2:0 XXX 0:1 |4 4 2-0-2 5: 6 -1 3.SG Dynamo Eisleben 1:0 0:1 XXX |4 4 2-0-2 3: 5 -2 -- Promotions Play-Off Staffel 1 : for the newly formed DDR-LIGA II MoS LoC AkB ChB TrG 1.BSG Motor Stralsund XXX 4:1 2:1 3:2 3:1 12 8 6-0-2 17:12 + 5 ++ 2.BSG Lokomotive Cottbus 2:0 XXX 4:1 0:1 3:1 10 8 4-2-2 10: 6 + 4 ++ 3.BSG Aktivist Bleicherode 1:3 3:3 XXX 4:1 9:2 7 8 3-1-4 23:17 + 6 4.BSG Chemie Torgau 1:2 4:4 0:3 XXX 5:1 6 8 2-2-4 14:17 - 3 5.BSG Traktor Grönigen 3:0 1:4 2:1 0:0 XXX 5 8 2-1-5 11:25 -14 Promotions Play-Off Staffel 2 : for the newly formed DDR-LIGA II ChL StR MoS MoH ChJ 1.BSG Chemie Leuna XXX 2:1 1:1 6:0 4:1 13 8 5-3-0 23: 7 +16 ++ 2.SC Stahl Riesa 2:2 XXX 2:1 3:0 3:1 9 8 3-3-2 12: 8 + 4 ++ 3.BSG Motor Sonneberg 2:2 0:0 XXX 4:1 3:1 9 8 3-3-2 14:12 + 2 4.BSG Motor Henningsdorf 0:3 1:0 5:2 XXX 3:0 6 8 3-0-5 14:23 - 9 5.BSG Chemie Jena 0:3 1:1 0:1 5:4 XXX 3 8 1-1-6 9:22 -13 Promotions Play-Off Staffel 3 : for the newly formed DDR-LIGA II FNG Lic MBL MoE LoE 1.BSG Fortschritt Neustadt G.XXX 7:0 2:1 2:0 2:3 10 8 5-0-3 21:10 +11 ++ Neusatdt Glewe 2.SG Lichtenberg 47 2:0 XXX 4:1 4:1 6:0 9 8 3-3-2 12: 8 + 4 ++ 3.BSG Motor Brand Langenau 2:1 4:1 XXX 4:1 6:1 8 8 4-0-4 21:15 + 6 4.BSG Motor Eberswalde 1:5 1:0 2:1 XXX 5:2 8 8 4-0-4 14:19 - 5 5.BSG Lokomotive Waren 1:2 1:1 3:2 1:3 XXX 5 8 2-1-5 12:27 -15 Promoted to the OBERLIGA: BSG Fortschritt Weißenfels BSG Lokomotive Stendal Relegated from the OBERLIGA: SC Chemie Halle-Leuna BSG Fortschritt Meerane Relegated to DDR-LIGA II : BSG Motor SÜd Brandenburg SG Dynamo Eisleben BSG Stahl Freital SC Motor Berlin BSG Lokomotive Weimar BSG Motor West Karl Marx Stadt BSG Einheit Greifswal BSG Stahl Thale BSG Fortschritt Hartha BSG Motor W.Warnemünde BSG Chemie Lauscha BSG Stahl Stalinstadt BSG Motor Wismar KVP Vorwärts Leipzig SG Dynamo Dresden SG Dynamo Schwerin BSG Motor Eisenach BSG Motor Bautzen BSG Turbine Neubrandenburg BSG Motor Oberlind BSG Rotation Nord-Ost Leipzig (Rotation Süd-West) BSG Einheit Brandenburg BSG Chemie Greppin BSG Wismut Plauen SG Hohenschönhausen Berlin BSG Motor Schönebeck BSG Chemie Weißwasser BSG Chemie Kahla Promoted to DDR-LIGA I : None Promoted to DDR-LIGA II : BSG Motor Stralsund BSG Lokomotive Cottbus BSG Chemie Leuna SC Stahl Riesa BSG Fortschritt Neustadt Glewe SG Lichtenberg 47 Berlin Bezirksliga Champions : Berlin : SG Lichtenberg 47 Cottbus : BSG Lokomotive Cottbus Dresden : SC Stahl Riesa Erfurt : BSG Aktivist Bleicherode Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Chemie Jena Halle : BSG Chemie Leuna K.M.Stadt : BSG Motor Brand Langenau Leipzig : BSG Chemie Torgau Magdeburg : BSG Traktor Grönigen Neubrandenburg : BSG Lokomotive Waren Potsdam : BSG Motor Henningsdorf Rostock : BSG Motor Stralsund Schwerin : BSG Fortschritt Neustadt-Glewe Suhl : BSG Motor Sonneberg (BSG Einheit)

1953/54.

1955.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 28 May 2014

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.