East Germany 1961/62

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1961/1962

ROUND 1
 5/ 3/1961 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               4:3 BSG Lokomotive Stendal         [Güstrow]
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 SC Lokomotive Leipzig          [Meißen]
SC Aufbau Magdeburg             1:1 SC Motor Jena                  [Sömmerda]
SC Dynamo Berlin                1:4 SC Empor Rostock               [Demmin]
SC Einheit Dresden              1:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt      [Guben]
SC Rotation Leipzig             2:2 SC Chemie Halle                [Gera]
SC Turbine Erfurt               1:2 ZASK Vorwärts Berlin           [Köthen]

ROUND 2
12/ 3/1961
BSG Lokomotive Stendal          2:3 SC Lokomotive Leipzig
BSG Motor Zwickau               2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Chemie Halle                 2:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                5:3 SC Aufbau Magdeburg
SC Einheit Dresden              1:1 SC Motor Jena
SC Empor Rostock                3:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             2:0 SC Turbine Erfurt

ROUND 3
19/ 3/1961
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 SC Empor Rostock
SC Aufbau Magdeburg             5:0 BSG Motor Zwickau
SC Lokomotive Leipzig           3:0 SC Chemie Halle
SC Motor Jena                   0:1 SC Rotation Leipzig
SC Turbine Erfurt               1:2 SC Dynamo Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:0 BSG Lokomotive Stendal
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Einheit Dresden

ROUND 4
26/ 3/1961 - Neutral Grounds
BSG Lokomotive Stendal          0:2 SC Dynamo Berlin                [Stralsund]
SC Chemie Halle                 2:4 SC Einheit Dresden              [Reichenbach]
SC Empor Rostock                2:1 SC Rotation Leipzig             [Pritzwalk]
SC Lokomotive Leipzig           1:3 SC Aufbau Magdeburg             [Schwerin]
SC Motor Jena                   1:0 BSG Motor Zwickau               [Berlin]
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:0 SC Turbine Erfurt               [Suhl]
ZASK Vorwärts Berlin            1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Eberswalde]

ROUND 5
 8/ 4/1961
BSG Lokomotive Stendal          0:1 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Motor Zwickau               3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle                 3:1 SC Motor Jena
SC Dynamo Berlin                1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Einheit Dresden              3:2 SC Turbine Erfurt
SC Empor Rostock                3:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             1:2 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 6
15/ 4/1961
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:2 SC Rotation Leipzig
SC Aufbau Magdeburg             1:0 SC Einheit Dresden
SC Lokomotive Leipzig           0:1 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena                   6:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt               4:1 SC Chemie Halle
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:1 SC Dynamo Berlin
ZASK Vorwärts Berlin            2:0 SC Empor Rostock

ROUND 7
22/ 4/1961 - Neutral Grounds
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Chemie Halle                 [Plauen]
SC Aufbau Magdeburg             3:4 SC Turbine Erfurt               [Saalfeld]
SC Dynamo Berlin                2:0 SC Rotation Leipzig             [Cottbus]
SC Einheit Dresden              1:1 BSG Motor Zwickau               [Döbeln]
SC Empor Rostock                3:0 BSG Lokomotive Stendal          [Güstrow]
SC Lokomotive Leipzig           3:0 ZASK Vorwärts Berlin            [Magdeburg]
SC Motor Jena                   2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Bernburg]

ROUND 8
30/ 4/1961
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
BSG Motor Zwickau               3:2 SC Turbine Erfurt
SC Chemie Halle                 2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                2:1 SC Motor Jena
SC Einheit Dresden              2:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                4:2 SC Aufbau Magdeburg
SC Rotation Leipzig             3:1 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 9
 7/ 5/1961
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 5:1 SC Einheit Dresden
SC Aufbau Magdeburg             1:0 SC Chemie Halle
SC Lokomotive Leipzig           0:3 SC Dynamo Berlin
SC Motor Jena                   3:1 SC Empor Rostock
SC Turbine Erfurt               5:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:1 SC Rotation Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            1:0 BSG Motor Zwickau

ROUND 10
13/ 5/1961 - Neutral Grounds
BSG Lokomotive Stendal          2:2 SC Aufbau Magdeburg             [Halberstadt]
BSG Motor Zwickau               1:3 SC Dynamo Berlin                [Hettstedt]
SC Chemie Halle                 0:2 SC Empor Rostock                [Neustrelitz]
SC Einheit Dresden              3:1 SC Rotation Leipzig             [Karl-Marx-Stadt]
SC Lokomotive Leipzig           3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Altenburg]
SC Turbine Erfurt               1:3 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Neu-Oelsnitz]
ZASK Vorwärts Berlin            1:0 SC Motor Jena                   [Dessau]

ROUND 11
27/ 5/1961
BSG Motor Zwickau               2:2 SC Chemie Halle
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:3 SC Motor Jena
SC Aufbau Magdeburg             3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                1:3 ZASK Vorwärts Berlin
SC Einheit Dresden              1:2 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             5:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt               1:0 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 12
 3/ 6/1961
BSG Lokomotive Stendal          0:0 SC Einheit Dresden
SC Chemie Halle                 2:5 SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock                3:0 BSG Motor Zwickau
SC Lokomotive Leipzig           4:1 SC Rotation Leipzig
SC Motor Jena                   0:0 SC Turbine Erfurt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
ZASK Vorwärts Berlin            2:0 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 13
11/ 6/1961 - Neutral Grounds
BSG Lokomotive Stendal          3:3 SC Chemie Halle                 [Schönebeck]
SC Aufbau Magdeburg             0:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Wittenberg]
SC Dynamo Berlin                2:2 SC Einheit Dresden              [Frankfurt/O.]
SC Motor Jena                   3:2 SC Lokomotive Leipzig           [Gera]
SC Rotation Leipzig             2:2 BSG Motor Zwickau               [Zittau]
SC Turbine Erfurt               0:3 SC Empor Rostock                [Falkensee]
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:3 ZASK Vorwärts Berlin            [Leipzig]

ROUND 14
26/ 8/1961 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               0:4 SC Chemie Halle                 [Weimar]
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Rotation Leipzig             [Annaburg]
SC Einheit Dresden              1:3 SC Aufbau Magdeburg             [Meuselwitz]
SC Lokomotive Leipzig           5:3 SC Turbine Erfurt               [Meerane]
SC Motor Jena                   5:1 SC Dynamo Berlin                [Leuna]
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:2 BSG Lokomotive Stendal          [Bitterfeld]
ZASK Vorwärts Berlin            2:2 SC Empor Rostock                [Ueckermünde]

ROUND 15
 2 /9/1961
BSG Motor Zwickau               4:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:2 SC Turbine Erfurt
SC Aufbau Magdeburg             1:3 SC Motor Jena
SC Empor Rostock                2:0 SC Chemie Halle
SC Rotation Leipzig             4:3 SC Dynamo Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:1 SC Einheit Dresden
ZASK Vorwärts Berlin            2:2 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 16
 9/ 9/1961
BSG Lokomotive Stendal          1:2 SC Empor Rostock
SC Chemie Halle                 1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Dynamo Berlin                1:1 BSG Motor Zwickau
SC Einheit Dresden              0:3 SC Rotation Leipzig
SC Lokomotive Leipzig           2:2 SC Aufbau Magdeburg
SC Motor Jena                   2:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               2:1 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 17
16/ 9/1961 - Neutral Grounds
BSG Lokomotive Stendal          1:3 SC Motor Jena                   [Nordhausen]
SC Aufbau Magdeburg             0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Schkopau]
SC Chemie Halle                 3:1 ZASK Vorwärts Berlin            [Haldensleben]
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Jüterborg]
SC Empor Rostock                3:0 SC Einheit Dresden              [Burg]
SC Lokomotive Leipzig           1:2 BSG Motor Zwickau               [Mittweida]
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Rotation Leipzig             [Weida]

ROUND 18
24/ 9/1961
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Einheit Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Aufbau Magdeburg             3:2 SC Turbine Erfurt
SC Empor Rostock                2:1 SC Dynamo Berlin
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Motor Jena
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:4 SC Chemie Halle
ZASK Vorwärts Berlin            3:0 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 19
30/ 9/1961
BSG Lokomotive Stendal          1:5 SC Aufbau Magdeburg
SC Chemie Halle                 0:0 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           3:2 SC Empor Rostock
SC Motor Jena                   1:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Turbine Erfurt               4:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 20
 7/10/1961
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Chemie Halle                 1:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Dynamo Berlin                5:1 SC Einheit Dresden
SC Empor Rostock                0:3 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena                   3:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             1:1 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:2 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 21
15/10/1961 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               2:1 SC Empor Rostock                [Wittenberge]
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 BSG Lokomotive Stendal          [Babelsberg]
SC Aufbau Magdeburg             2:1 ZASK Vorwärts Berlin            [Brandenburg]
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Lokomotive Leipzig           [Calbe]
SC Einheit Dresden              0:2 SC Turbine Erfurt               [Reichenbrand]
SC Motor Jena                   1:1 SC Chemie Halle                 [Burgstädt]
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Riesa]

ROUND 22
21/10/1961
BSG Motor Zwickau               4:2 SC Motor Jena
SC Aufbau Magdeburg             0:1 SC Dynamo Berlin
SC Einheit Dresden              1:1 SC Chemie Halle
SC Empor Rostock                3:1 SC Rotation Leipzig
SC Lokomotive Leipzig           4:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt               3:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 23
29/10/1961
BSG Lokomotive Stendal          2:1 SC Turbine Erfurt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 4:1 BSG Motor Zwickau
SC Chemie Halle                 2:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Motor Jena                   6:1 SC Einheit Dresden
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin            3:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 24
 5/11/1961
BSG Motor Zwickau               3:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aufbau Magdeburg             0:1 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                0:2 SC Chemie Halle
SC Einheit Dresden              1:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Empor Rostock                2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           2:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Motor Jena

ROUND 25
12/11/1961
BSG Lokomotive Stendal          3:1 SC Dynamo Berlin
SC Aufbau Magdeburg             0:3 SC Empor Rostock
SC Chemie Halle                 0:3 SC Turbine Erfurt
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Einheit Dresden
SC Motor Jena                   2:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 BSG Motor Zwickau
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Rotation Leipzig

ROUND 26
19/11/1961 - Neutral Grounds
BSG Lokomotive Stendal          0:0 SC Rotation Leipzig             [Quendliburg]
BSG Motor Zwickau               2:1 SC Aufbau Magdeburg             [Eisenach]
SC Empor Rostock                0:0 SC Motor Jena                   [Gardelegen]
SC Lokomotive Leipzig           2:3 SC Chemie Halle                 [Markranstädt]
SC Turbine Erfurt               2:2 SC Dynamo Berlin                [Borna]
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Meißen]
ZASK Vorwärts Berlin            2:1 SC Einheit Dresden              [Lauchhammer]

ROUND 27
 4/ 3/1962
BSG Lokomotive Stendal          1:0 SC Chemie Halle
BSG Motor Zwickau               1:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 SC Dynamo Berlin
SC Motor Jena                   5:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Einheit Dresden
SC Turbine Erfurt               2:1 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin            2:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 28
11/ 3/1962 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               1:1 SC Turbine Erfurt               [Gera]
SC Chemie Halle                 2:1 SC Aufbau Magdeburg             [Dessau]
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Hoyerswerda]
SC Einheit Dresden              1:2 BSG Lokomotive Stendal          [Apolda]
SC Empor Rostock                0:0 SC Lokomotive Leipzig           [Salzwedel]
SC Motor Jena                   2:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Wurzen]
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Rotation Leipzig             [Wittenberg]

ROUND 29
18/ 3/1962
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Rotation Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 SC Chemie Halle
SC Dynamo Berlin                5:1 SC Turbine Erfurt
SC Einheit Dresden              1:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Empor Rostock                4:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Lokomotive Leipzig           2:4 ZASK Vorwärts Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Motor Jena

ROUND 30
25/ 3/1962
BSG Lokomotive Stendal          2:1 SC Rotation Leipzig
SC Aufbau Magdeburg             0:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Chemie Halle                 0:1 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Empor Rostock
SC Einheit Dresden              1:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Motor Jena
SC Turbine Erfurt               2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 31
 1/ 4/1962 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Glauchau]
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 SC Einheit Dresden              [Löbau]
SC Dynamo Berlin                2:2 SC Chemie Halle                 [Luckenwalde]
SC Empor Rostock                0:1 SC Aufbau Magdeburg             [Altruppin]
SC Lokomotive Leipzig           1:2 SC Rotation Leipzig             [Leipzig]
SC Motor Jena                   3:5 SC Turbine Erfurt               [Suhl]
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 BSG Lokomotive Stendal          [Teterow]

ROUND 32
 8/ 4/1962
BSG Motor Zwickau               2:1 SC Empor Rostock
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Aufbau Magdeburg             2:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Chemie Halle                 1:1 SC Einheit Dresden
SC Motor Jena                   1:2 SC Dynamo Berlin
SC Rotation Leipzig             1:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            3:2 SC Turbine Erfurt

ROUND 33
15/ 4/1962
SC Dynamo Berlin                3:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Einheit Dresden              2:2 BSG Motor Zwickau
SC Empor Rostock                1:3 ZASK Vorwärts Berlin
SC Lokomotive Leipzig           2:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Motor Jena                   0:0 SC Chemie Halle
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Rotation Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:0 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 34
29/ 4/1962
BSG Lokomotive Stendal          4:0 BSG Motor Zwickau
SC Aufbau Magdeburg             2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Chemie Halle                 0:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Einheit Dresden              3:1 SC Dynamo Berlin
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Empor Rostock
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Turbine Erfurt
ZASK Vorwärts Berlin            3:1 SC Motor Jena

ROUND 35
 6/ 5/1962 - Neutral Grounds
BSG Motor Zwickau               1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Riesa]
SC Empor Rostock                0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt       [Eissenhüttenstadt]
SC Lokomotive Leipzig           0:1 BSG Lokomotive Stendal          [Zerbst]
SC Motor Jena                   1:3 SC Einheit Dresden              [Limbach]
SC Rotation Leipzig             0:4 SC Aufbau Magdeburg             [Köthen]
SC Turbine Erfurt               0:1 SC Chemie Halle                 [Braunsberda]
ZASK Vorwärts Berlin            1:2 SC Dynamo Berlin                [Berlin]

ROUND 36
 9/ 5/1962
BSG Lokomotive Stendal          2:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:3 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                3:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                2:2 SC Motor Jena
SC Rotation Leipzig             3:1 SC Chemie Halle
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Einheit Dresden

ROUND 37
27/ 5/1962 - Neutral Grounds
SC Dynamo Berlin                1:0 SC Aufbau Magdeburg             [Rathenow]
SC Empor Rostock                1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg [Torgelow]
SC Lokomotive Leipzig           3:2 SC Einheit Dresden              [Plauen]
SC Motor Jena                   3:3 SC Rotation Leipzig             [Weißenfels]
SC Turbine Erfurt               1:2 BSG Lokomotive Stendal          [Haldensleben]
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:2 SC Chemie Halle                 [Döbeln]
ZASK Vorwärts Berlin            3:1 BSG Motor Zwickau               [Finsterwalde]

ROUND 38
30/ 5/1962
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Aufbau Magdeburg             3:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Chemie Halle                 0:1 SC Empor Rostock
SC Dynamo Berlin                2:1 SC Rotation Leipzig
SC Einheit Dresden              1:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Lokomotive Leipzig           3:0 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena                   4:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 39
 3/ 6/1962
BSG Lokomotive Stendal          2:3 SC Motor Jena
BSG Motor Zwickau               3:1 SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock                6:0 SC Einheit Dresden
SC Rotation Leipzig             6:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               0:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Lokomotive Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            5:1 SC Chemie Halle

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. ZASK Vorwärts Berlin ................. 50   39   21 -  8 - 10   69: 49 +20 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Empor Rostock ..................... 47   39   20 -  7 - 12   70: 43 +27
 3. SC Dynamo Berlin ..................... 45   39   18 -  9 - 12   72: 64 + 8
 4. SC Motor Jena ........................ 43   39   15 - 13 - 11   77: 60 +17
 5. BSG Motor Zwickau .................... 41   39   16 -  9 - 14   59: 66 - 7
 6. SC Lokomotive Leipzig ................ 40   39   15 - 10 - 14   67: 57 +10
 7. SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 38   39   13 - 14 - 12   60: 48 +12
 8. SC Rotation Leipzig .................. 38   39   11 - 16 - 12   57: 57 = 0
 9. SC Aufbau Magdeburg .................. 37   39   16 -  5 - 18   59: 63 - 4
10. SC Turbine Erfurt .................... 35   39   13 -  9 - 17   66: 69 - 3
11. SC Chemie Halle ...................... 34   39   11 - 12 - 16   53: 66 -13 Cup Winners [EC2]
12. SC Aktivist Brieske-Senftenberg ...... 33   39   10 - 13 - 16   45: 53 - 8
------------------------------------------------------------------------------
13. SC Einheit Dresden ................... 32   39    9 - 14 - 16   48: 73 -25 Relegated
14. BSG Lokomotive Stendal ............... 31   39   12 -  7 - 20   49: 83 -34 Relegated
------------------------------------------------------------------------------
    The Home of Wismut Karl-Marx-Stadt is Aue

    SC Wismut Karl Marx Stadt -2 points, due violation of the so called "Socialistik
    principles" of the sport, ie the player Bernd Stiegler (who bellonged to Fortschritt
    Lichtenstein), was farourabled without being a member of the Wismut Union.

    TOP-SCORERS:
 23 Arthur Bialas ........... Empor Rostock
 22 Wolfgang Seifert ........ Turbine Erfurt
 20 Henning Frentzel ........ Lokomotive Leipzig
 20 Rainer Knobloch ......... Turbine Erfurt
 19 Peter Ducke ............. Motor Jena
 18 Heino Kleiminger ........ Empor Rostock
 18 Jürgen Nölder ........... Vorwärts Berlin
 16 Dieter Erler ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 14 Dieter Lange ............ Motor Jena
 14 Reinhard Trölitzsch ..... Rotation Dresden
 14 Zink .................... Wismut Karl-Marx-Stadt

 ZASK VORWÄRTS BERLIN: [Appearances]
 39 Gerhard Körner
 39 Karl-Heinz Spickenagel
 37 Gerhard Vogt
 37 Günther Wirth
 36 Hans-Georg Kiupel
 34 Dieter Krampe
 31 Jürgen Nölder
 29 Peter Kalinge
 26 Günter Hoge
 26 Horst Kohle
 26 Rainer Nachtigall
 22 Werner Unger
 20 Günther Riese
 19 Lothar Meyer
  9 Gerhard Reichelt
  6 Horst Begerad
  6 Ulrich Prüfke
  3 Otto Fräsdorf
  3 Dieter Karow

CROSSTABLE 1961/1962
                                 VoB EmR DyB MoJ MoZ LoL WiK RoL AuM TuE ChH ABS EiD LoS
ASK Vorwärts Berlin              XXX 2:0 3:0 3:1 1:0 2:2 2:1 1:1 2:0 3:2 5:1 1:1 1:1 3:0
                                 XXX 2:2 1:2 1:0 3:1 0:3 3:2 1:1 1:2 2:1 1:3 1:0 2:1 1:1
SC Empor Rostock                 1:3 XXX 2:1 2:2 3:0 3:1 3:0 3:1 4:2 0:3 2:0 2:0 6:0 4:1
                                     XXX 4:1 0:0 1:2 0:0 0:0 2:1 0:1 3:0 2:0 1:2 3:0 3:0
SC Dynamo Berlin                 1:3 1:1 XXX 2:1 1:1 3:2 0:1 2:1 5:3 5:1 0:2 1:0 5:1 3:2
                                         XXX 1:5 3:1 1:1 1:1 2:0 1:0 2:2 2:2 1:1 2:2 2:0
SC Motor Jena                    1:0 3:1 1:2 XXX 4:2 3:2 2:0 0:1 5:0 0:0 0:0 2:2 6:1 6:1
                                             XXX 1:0 3:2 2:2 3:3 1:1 3:5 1:1 2:2 1:3 3:1
BSG Motor Zwickau                3:0 2:1 3:1 4:2 XXX 1:1 3:1 3:0 1:0 3:2 2:2 2:0 0:1 4:0
                                                 XXX 2:1 0:1 2:2 2:1 1:1 0:4 1:1 1:1 4:3
SC Lokomotive Leipzig            2:4 3:2 0:3 2:0 0:1 XXX 2:1 4:1 2:2 3:0 3:0 2:1 2:0 4:0
                                                     XXX 3:1 1:2 1:3 5:3 2:3 0:0 3:2 0:1
SC Wismut Karl Marx Stadt        2:2 3:0 1:1 3:0 3:0 0:0 XXX 4:1 5:0 0:0 2:4 3:1 1:1 4:0
                                                         XXX 0:0 0:0 4:0 1:2 0:0 2:1 0:2
SC Rotation Leipzig              3:1 0:0 4:3 1:1 1:1 1:1 1:2 XXX 1:2 2:0 3:1 6:1 1:1 5:1
                                                             XXX 0:4 1:1 2:2 1:1 1:3 0:0
SC Aufbau Magdeburg              0:2 0:3 0:1 1:3 5:0 2:0 3:1 0:1 XXX 3:2 1:0 2:0 1:0 3:2
                                                                 XXX 3:4 1:2 0:2 3:1 2:2
SC Turbine Erfurt                2:1 2:1 1:2 1:1 4:2 1:0 3:3 1:1 0:1 XXX 4:1 2:0 1:1 5:0
                                                                     XXX 0:1 1:3 2:0 1:2
SC Chemie Halle                  2:1 0:1 2:5 3:1 0:1 0:1 2:2 0:0 2:1 0:3 XXX 1:1 1:1 1:2
                                                                         XXX 1:1 2:4 3:3
SC Aktivist Brieske-Senftenberg  2:3 2:0 2:1 1:3 4:1 1:1 0:0 0:2 2:0 1:2 2:1 XXX 5:1 0:1
                                                                             XXX 0:1 2:0
SC Einheit Dresden               1:0 1:2 3:1 1:1 2:2 2:2 1:3 0:3 1:1 3:2 1:1 2:0 XXX 1:1
                                                                                 XXX 1:2
BSG Lokomotive Stendal           0:1 1:2 3:1 2:3 4:0 2:3 2:0 2:1 1:5 2:1 1:0 1:1 0:0 XXX
                                                                                     XXX
On the second line of each team are the neutral grounds results

RELEGATED:
SC Einheit Dresden
BSG Lokomotive Stendal

PROMOTED:
SG Dynamo Dresden
SC Motor Karl-Marx-Stadt

ZUSCHAUER: 2.207.900 (schnitt: 8.088)
SPIELE:          273
TORE:            851 (schnitt: 3,12)

FDGB POKAL 1961/1962 QUALIFICATION ROUND =================== BSG Motor Wismar II - BSG Fortschritt Neustadt/Glewe ........ 1:2 aet BSG Chemie Veritas Wittenberge II - BSG Motor Wismar I ...... 3:1 SG Dynamo Löcknitz - BSG Motor Rostock ...................... 1:0 BSG Fortschritt Luckenwalde - BSG Tiefbau Berlin ............ 1:2 BSG Einheit Frankfurt/Oder - BSG Lokomotive Cottbus ......... 1:0 BSG Aktivist Kombinat Lauchhammer - SG Dyanmo Frankfurt/Oder 0:1 SG Dynamo Oschersleben - BSG Chemie Bitterfeld .............. 1:2 BSG Stahl Helbra - BSG Stahl Gröditz ........................ 2:1 SG Dynamo Erfurt - BSG Aktivist Geiseltal ................... 2:1 BSG Chemie Kahla - BSG Motor Neuhaus/Schierschnitz .......... 2:0 BSG Aufbau Häselrieth - BSG Motor Eisenach .................. 2:3 BSG Lokomotive Dresden - BSG Chemie Glauchau ................ 1:2 BSG Motor Limbach/Oberfrohna - BSG Motor Suhl ............... 0:1 SG Lichtenberg 47 II - BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz ........ 1:0 BSG Empor Fürstenwalde - BSG Empor Wurzen ................... 0:2 BSG Chemie Schönebeck - BSG Chemie Veritas Wittenberge I .... 4:1 BSG Motor Sömmerda - BSG Stahl Thale ........................ 2:3 aet BSG Einheit Teterow - BSG Motor Schönebeck .................. 1:6 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Motor Görlitz ............. 2:1 BSG Chemie Leuna - TSC Oberschöneweide Berlin ............... 3:1 BSG Chemie Schwarzheide - BSG Stahl Silbitz ................. 4:0 BSG Motor Rudisleben - BSG Motor Werdau ..................... 2:0 BSG Motor Breitungen - BSG Aktivist »Karl-Marx« Zwickau ..... 1:3 BSG Einheit Burg - SG Grünau Berlin ......................... 2:4 BSG Einheit Ludwigsburg - BSG Lokomotive Kirchmöser ......... ? q. Lok Kirchmöser SG Zwenkau - BSG Aufbau Meissen ............................. ? q. Aufbau Meissen BSG Motor Altenburg - BSG Motor Sonnenberg .................. ? q. Motor Sonnenberg ROUND 1: ======== BSG Rotation Babelsberg - SC Potsdam ........................ 2:3 BSG Chemie Lauscha - BSG Wismut Gera ........................ 2:3 BSG Stahl Thale - SC Fortschritt Weißenfels ................. 2:0 SG Glück-Auf Bleicherode - BSG Aktivist Tiefenort ........... 2:0 BSG Lokomotive Halberstadt - BSG Chemie Wolfen .............. 0:1 SC Traktor Schwerin - BSG Motor Brandeburg-Süd .............. 0:1 BSG Turbine Neubrandenburg - SG Dynamo Hohenschönhausen ..... 0:1 aet SG Grünau Berlin - BSG Motor Dessau ......................... 2:3 BSG Aktivist »Karl-Marx« Zwickau - BSG Motor Steinach ....... 0:3 BSG Motor Rudisleben - HSG Wissenschaft Halle ............... 0:2 BSG Chemie Schwarzheide - BSG Stahl Stalinstadt ............. 6:1 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - SG Dynamo Dresden ............. 1:0 BSG Chemie Leuna - BSG Stahl Riesa .......................... 1:2 BSG Motor Schönebeck - SG Dynamo Eisleben ................... 1:3 BSG Motor Sonnenberg - BSG Fortschritt Meerane .............. 5:1 BSG Empor Wurzen - BSG Aktivist Laubusch .................... 2:3 BSG Motor Suhl - BSG Wismut Plauen .......................... 2:1 aet BSG Aufbau Meissen - ASK Vorwärts Cottbus ................... 2:3 BSG Chemie Glauchau - BSG Motor Nord Erfurt ................. 3:0 BSG Motor Eisenach - BSG Motor Aschersleben ................. 3:2 BSG Chemie Kahla - BSG Motor Gohlis Nord Leipzig ............ 3:2 aet SG Dynamo Erfurt - BSG Motor Nordhausen-West ................ 5:3 BSG Stahl Helbra - BSG Motor Hennigsdorf .................... 4:3 BSG Chemie Bitterfeld - SG Lichtenberg 47 Berlin I .......... 1:3 SG Dynamo Frankfurt/Oder - BSG Motor Bautzen ................ 1:0 BSG Tiefbau Berlin - BSG Einheit Frankfurt/Oder ............. 5:1 SG Dynamo Löcknitz - BSG Einheit Greifswald ................. 2:4 BSG Fortschritt Neustadt/Glewe - ASK Vorwärts Rostock ....... 0:1 BSG Motor Warnowwerft Rostock - ASK Vorwarts Neubrandenburg . 3:1 ASK Vorwarts Leipzig - BSG Motor Brand Langenau ............. 3:1 BSG Einheit Elsterberg - SC Motor Karl-Marx-Stadt ........... 2:2 aet BSG Lokomotive Kirchmöser - BSG Chemie Schönebeck ........... 1:1 aet SG Lichtenberg 47 Berlin II - SG Dynamo Schwerin ............ 1:1 aet BSG Aktivist Böhlen - BSG Chemie Zeitz ...................... 1:1 aet BSG Stahl Eisleben - BSG Lokomotive Weimar .................. 1:1 aet BSG Chemie Veritas Wittenberge II - BSG Motor Rathenow ...... 2:2 aet REPLAYS: -------- SC Motor Karl-Marx-Stadt - BSG Einheit Elsterberg ........... 5:1 BSG Chemie Schönebeck - BSG Lokomotive Kirchmöser ........... 2:3 aet SG Dynamo Schwerin - SG Lichtenberg 47 Berlin II ............ 8:0 BSG Chemie Zeitz - BSG Aktivist Böhlen ...................... 3:1 BSG Lokomotive Weimar - BSG Stahl Eisleben .................. 0-X Lok withdrew; Eisleben walkover BSG Motor Rathenow - BSG Chemie Veritas Wittenberge II ...... ? q. Motor Rathenow ROUND 2: ======== SC Motor Karl-Marx-Stadt - ASK Vorwarts Leipzig ............. 1:0 ASK Vorwarts Rostock - SC Potsdam ........................... 2:3 aet BSG Wismut Gera - BSG Motor Sonneberg ....................... 7:0 SG Lichtenberg 47 Berlin I - BSG Motor Warnowwerft Rostock .. 0:2 ASK Vorwärts Cottbus - BSG Stahl Eisleben ................... 3:1 BSG Aktivist Laubusch - BSG Stahl Helbra .................... 3:1 BSG Motor Suhl - SG Dynamo Eisleben ......................... 2:3 SG Dynamo Hohenschönhausen - SG Dynamo Frankfurt/Oder ....... 3:2 BSG Chemie Wolfen - BSG Chemie Glauchau ..................... 2:1 BSG Lokomotive Kirchmöser - BSG Chemie Zeitz ................ 2:5 BSG Motor Dessau - SG Dynamo Erfurt ......................... 2:0 HSG Wissenschaft Halle - BSG Motor Eisenach ................. 2:1 BSG Motor Brandeburg-Süd - BSG Chemie Schwarzheide .......... 4:3 BSG Einheit Greifswald - BSG Tiefbau Berlin ................. 2:2 aet SG Dynamo Schwerin - BSG Stahl Thale ........................ 1:1 aet BSG Stahl Riesa - BSG Chemie Kahla .......................... ? q. Stahl Riesa BSG Motor Steinach - SG Glück-Auf Bleicherode ............... ? q. Motor Steinach BSG Motor Rathenow - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............ ? q. Akt. Schwarze Pumpe REPLAYS: -------- BSG Tiefbau Berlin - BSG Einheit Greifswald ................. ? q. Tiefbau Berlin BSG Stahl Thale - SG Dynamo Schwerin ........................ 2:0 ROUND 3: ======== BSG Chemie Zeitz - SC Aufbau Magdenburg ..................... 3:5 SC Einheit Dresden - BSG Wismut Gera ........................ 3:2 HSG Wissenschaft Halle - SC Lokomotive Leipzig .............. 0:6 BSG Stahl Thale - SC Aktivist Brieske-Senftenberg ........... 3:4 aet SC Potsdam - BSG Lokomotive Stendal ......................... 2:1 BSG Stahl Riesa - ASK Vorwärts Cottbus ...................... 0:5 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - SC Empor Rostock .............. 2:5 BSG Aktivist Laubusch - SC Dynamo Berlin .................... 2:6 BSG Motor Steinach - SC Motor Karl-Marx-Stadt ............... 3:5 BSG Chemie Wolfen - SC Rotation Leipzig ..................... 1:2 aet BSG Tiebau Berlin - ASK Vorwärts Berlin ..................... 1:7 BSG Motor Warnowwerft Rostock - SC Chemie Halle ............. 1:3 BSG Motor Brandeburg-Süd - BSG Motor Dessau ................. 0:5 SC Wismut Karl-Marx-Stadt - BSG Motor Zwickau ............... 3:0 SC Motor Jena - SC Turbine Erfurt ........................... 5:3 SG Dynamo Eisleben - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ...... 2:2 aet REPLAY: ------- SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - SG Dynamo Eisleben ...... 2:1 ROUND 4: ======== SC Empor Rostock - ASK Vorwärts Berlin ...................... 1:0 BSG Motor Dessau - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ........ 0:3 ASK Vorwärts Cottbus - SC Rotation Leipzig .................. 4:3 aet SC Aktivist Brieske-Senftenberg - SC Potsdam ................ 1:2 SC Chemie Halle - SC Einheit Dresden ........................ 5:0 SC Dynamo Berlin - SC Aufbau Magdenburg ..................... 4:1 SC Lokomotive Leipzig - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ........... 2:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt - SC Motor Jena .................... 1:3 QUARTER-FINALS: =============== SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - SC Dynamo Berlin ........ 0:3 SC Motor Jena - ASK Vorwärts Cottbus ........................ 2:0 SC Empor Rostock - SC Lokomotive Leipzig .................... 1:0 SC Potsdam - SC Chemie Halle ................................ 1:1 aet REPLAY: ------- SC Chemie Halle - SC Potsdam ................................ 2:0 SEMI-FINALS: ============ SC Chemie Halle - SC Motor Jena ............................. 2:1 aet SC Dynamo Berlin - SC Empor Rostock ......................... 5:1 FINAL: [10/6/1962; Karl-Marx-Stadt] ====== »Ernst Thälmann Stadion« - att 10.000 SC Dynamo Berlin - SC Chemie Halle .......................... 1:3 1-0 21' Lehrmann 2-0 55' Schimpf 2-1 68' Schröter 3-1 85' Walter SC CHEMIE HALLE: SC DYNAMO BERLIN: **************** ***************** Wilk Marquardt Okupniak Dorner K. Hoffmann Heine Minnich Skaba Urbanczyk Muhlbächer G. Hoffmann Maschke Schimpf Bley Walter Schmidt Topf Quest Lehrmann Klingbiel Busch Schröter Trainer: Krügel Trainer: Gyarmati REFEREE's: Kunze [LM: Haack, Vogel] DDR-Liga I 1961/1962 [Second Level] DS-Liga: ======== DyD MKM DyH Pot VoC ChZ WiG EiG VoN DyE ChW StE FoW MoD 1. SG Dynamo Dresden XXX 3:0 1:1 2:2 3:1 2:0 2:2 2:0 5:0 4:2 4:0 1:0 4:1 2:0 XXX 5:2 1:1°3:0 4:0° 5:0°4:0 2:0 2:2 2. SC Motor Karl-Marx-Stadt 1:0 XXX 1:0 1:0 2:0 2:1 3:2 2:0 2:0 0:0 0:1 3:1 2:1 3:2 2:1 XXX 2:1 0:2° 3:3° 2:0 6:1 2:2 3. SG Dynamo Hohenscönhausen 0:0 0:1 XXX 3:1 3:2 0:2 2:0 2:0 3:1 5:2 1:0 0:1 4:1 4:0 1:3 XXX 2:0 2:2 3:2 1:1° 6:0 4. SC Potsdam 3:3 1:2 5:1 XXX 3:0 2:1 3:1 0:0 1:0 1:0 8:0 3:1 2:1 5:2 3:1 XXX 1:3 2:3°1:2 3:2 2:0° 5:2 5. ASK Vorwärts Cottbus 1:2 2:3 1:1 2:1 XXX 2:1 2:3 2:0 4:2 1:1 5:3 4:1 3:0 3:0 2:2 3:2 XXX 0:1°6:0 1:2 0:1° 3:0 6. BSG Chemie Zeitz 0:1 2:3 1:2 1:0 3:2 XXX 3:2 3:0 2:1 3:3 3:0 1:1 2:0 2:0 0:1 1:0 4:2 XXX 0:1 4:2 1:1° 4:2° 7. BSG Wismut Gera 0:1 2:2 1:0 1:1 2:2 4:3 XXX 1:0 1:1 2:1 3:1 3:0 1:0 6:0 0:1 1:1 XXX 0:1 1:1° 1:2 3:3 8. BSG Einheit Greifswald 0:5 2:2 1:1 1:3 1:1 2:0 2:1 XXX 4:1 2:1 1:1 2:1 0:0 0:0 1:2 1:2 XXX 3:0 3:2 2:1°3:2 9. ASK Vor. Neubrandenburg 3:0 0:0 0:0 1:1 1:1 1:0 2:4 2:1 XXX 2:1 3:0 2:0 1:1 1:3 1:1 2:2 0:1 1:1 XXX 0:2 0:2° 2:1° 10. SG Dynamo Eisleben 3:2 1:1 0:1 0:2 0:2 1:1 2:0 0:3 1:4 XXX 1:1 1:1 3:0 1:1 2:1 2:1 2:0 XXX 1:1 1:0 11. BSG Chemie Wolfen 2:2 2:3 1:4 1:3 3:2 1:0 2:1 0:0 2:0 3:2 XXX 1:1 4:2 2:1 3:3 3:2 (1) XXX 2:0 2:1 12. BSG Stahl Eisenhütten. 1:2 2:3 2:4 2:2 0:0 0:0 1:1 1:4 0:0 4:1 2:0 XXX 2:1 2:2 1:2 0:2 0:0 1:1 XXX 1:0 1:0° 13. BSG Fortschritt Weißenfels 0:1 2:3 1:4 1:1 0:2 1:0 0:1 3:2 3:1 1:3 1:0 1:0 XXX 1:2 0:1 1:0 0:0 2:0 1:0 XXX 14. BSG Motor Dessau 2:5 0:3 1:1 0:0 1:2 0:2 4:2 1:2 2:5 3:1 4:0 2:2 2:3 XXX 0:0 5:4 3:2 1:3 1:5 XXX NOTES: (°) All games were played on neutral ground. (1) Chemie Wolfen - Vorwärts Neubrandenburg (1:1) was awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points for Vorwärts. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Dresden .................... 60 39 25 - 10 - 4 92: 35 +57 Promoted 2. SC Motor Karl-Marx-Stadt ............. 59 39 25 - 9 - 5 73: 48 +25 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 3. SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 50 39 21 - 8 - 10 71: 42 +19 4. SC Potsdam ........................... 47 39 19 - 9 - 11 79: 49 +30 5. ASK Vorwärts Cottbus ................. 40 39 15 - 10 - 14 77: 62 +15 6. BSG Chemie Zeitz ..................... 38 39 16 - 6 - 17 59: 52 + 7 7. BSG Wismut Gera ...................... 38 39 14 - 10 - 15 60: 59 + 1 8. BSG Einheit Greifswald ............... 38 39 14 - 10 - 15 53: 62 - 9 9. ASK Vorwärts Neubrandenburg .......... 36 39 12 - 12 - 15 48: 59 -11 10. SG Dynamo Eisleben ................... 32 39 11 - 10 - 18 49: 67 -18 11. BSG Chemie Wolfen .................... 32 39 12 - 8 - 19 48: 81 -33 12. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 28 39 8 - 12 - 19 39: 60 -21 13. BSG Fortschritt Weißenfels ........... 25 39 10 - 5 - 24 42: 74 -32 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Motor Dessau ..................... 21 39 7 - 9 - 23 54: 92 -38 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: BSG Motor Dessau have -2 points The newly founded SC Potsdam took the place and the players of BSG Rotation Babelsberg Fortschritt Weißenfels lost the Sport-Club status and was "relegated" back as an BSG. TOP SCORERS : 28 Dieter Legler ........ Dynamo Dresden 23 Erhard Heilermann .... Chemie Wolfen 20 Horst Meyer .......... Fortschritt Weißenfels 19 Jürgen Schülbe ....... Dynamo Eisleben 18 Eberhard Schuster .... Mptor Karl-Marx-Stadt 18 Heinz Deßler ......... SC Potsdam RELEGATED: BSG Motor Dessau PROMOTED: TSC Oberschöneweide Berlin ASG Vorwärts Rostock SC Neubrandenburg BSG Turbine Magdeburg SG Dynamo Erfurt BSG Motor Süd Brandenburg ASK Vorwärts Laipzig BSG Motor Nordhausen-West BSG Lokomotive Halberstadt BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau BSG Motor West Karl-Marx-Stadt BSG Motor Bautzen BSG Motor Weimar BSG Motor Steinach BSG Motor Eisenach DDR-Liga II 1962/1963 [Third Level] Staffel 1: ========== Obe VRG Neu TrS MWW MoS Wis MoK DyS MoE LoW VeW LWa MoR 1. TSC Oberschöneweide XXX 3:0 2:2 3:2 2:1 2:4 5:0 5:0 6:1 5:3 5:0 4:2 2:0 9:1 XXX 1:0 0:1°4:1 2:0 2:1 4:0 9:0 2. ASK Vorwärts Rostock-Gehls.3:1 XXX 3:3 3:4 1:1 2:4 4:0 1:1 2:1 1:3 7:2 4:1 5:1 3:1 0:1 XXX 2:0 7:0 4:1 0:0 3:1 1:0 3. SC Neubrandenburg 2:1 3:1 XXX 2:1 4:2 7:2 7:0 1:3 4:2 4:1 4:1 6:4 6:1 3:1 1:2 XXX 1:1 2:1 0:3 2:2 5:0 1:0 4. SC Traktor Schwerin 0:2 1:2 2:0 XXX 0:1 6:1 2:0 2:2 1:0 0:0 8:1 3:1 5:0 1:1 5:2 XXX 2:1 5:2 7:3 4:2 2:2 5. BSG Motor WW Warnemünde 2:2 1:2 4:1 4:2 XXX 1:1 0:1 3:2 3:0 4:0 2:3 2:2 5:1 1:0 1:6 3:1 XXX 4:0 2:2 6:1 2:2 6. BSG Motor Stralsund 0:5 2:5 2:3 0:2 4:3 XXX 3:3 1:0 0:1 4:1 3:2 2:1 4:2 0:0 0:2 0:3 1:1 XXX 2:2 1:0 1:0 7. TSG Wismar 0:0 1:2 0:1 4:2 1:2 0:1 XXX 3:2 3:1 6:1 1:1 1:1 2:2 4:3 1:1 XXX 2:0 2:0 2:0 5:0 2:2 8. BSG Motor Köpenick 1:4 1:5 1:2 1:0 1:0 0:1 3:2 XXX 1:1 1:2 2:0 1:2 3:3 2:0 3:0 0:1 2:1 1:2 XXX 2:1 1:0° 2:0 9. SG Dynamo Schwerin 0:4 0:1 4:3 2:1 3:3 4:1 0:1 2:3 XXX 1:1 1:0 5:2 6:0 0:0 1:2 2:1 0:1 XXX 5:0 2:1 6:1 10. BSG Motor Eberswalde 2:1 1:3 2:4 0:3 3:3 3:1 5:3 1:2 5:2 XXX 1:3 1:2 3:3 3:2 4:3 1:2 2:1 6:1 XXX 4:0 2:2 11. BSG Lokomotive Wittenberge 1:4 2:5 1:2 2:2 0:3 2:4 2:1 2:2 1:2 3:0 XXX 3:0 1:3 2:2 1:2 3:0 3:2 1:1°XXX 1:1 1:0 2:2 12. BSG C/M Veritas Wittenb. 2:0 0:3 1:5 0:1 3:1 0:0 0:2 0:1 1:0 1:1 2:0 XXX 5:1 0:0 1:1 1:2 0:5 2:3 XXX 0:3 0:0 13. BSG Lokomotive Waren 0:3 1:2 4:2 1:4 1:2 0:1 2:3 3:0 1:6 2:2 4:1 0:2 XXX 2:1 2:0 0:4 4:1 1:2(2:1) 2:2 1:2 XXX 14. BSG Motor Rostock 1:4 1:3 0:1 2:2 2:0 1:1 1:0 1:0 0:1 1:0 1:2 0:2 2:0 XXX 0:1 0:3 0:2 1:1 1:3°1:0 1:2 XXX NOTES: (°) Neutral ground matches (1) Lokomotive Waren - Motor Stralsund (1:2) was abandoned due heavy rainfall and replayed. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. TSC Oberschöneweide .................. 60 39 28 - 4 - 7 113: 38 +75 PROMOTED 2. ASK Vorwärts Rostock-Gehlsdorf ....... 60 39 28 - 4 - 7 104: 48 +62 PROMOTED 3. SC Neubrandenburg .................... 52 39 24 - 4 - 11 107: 68 +39 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 4. SC Traktor Schwerin .................. 46 39 20 - 6 - 13 90: 58 +32 5. BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-R. .. 43 39 16 - 11 - 12 84: 64 +20 6. BSG Motor Stralsund .................. 41 39 17 - 7 - 15 62: 84 -22 7. TSG Wismar ........................... 37 39 14 - 9 - 16 66: 75 - 9 8. BSG Motor Köpenick ................... 36 39 15 - 6 - 18 52: 64 -12 9. SG Dynamo Schwerin ................... 35 39 15 - 5 - 19 71: 70 + 1 10. BSG Motor Eberswalde ................. 33 39 12 - 9 - 18 70: 92 -22 11. BSG Lokomotive Wittenberge ........... 28 39 9 - 10 - 20 58: 95 -37 12. BSG C/M Veritas Wittenberge .......... 26 39 9 - 8 - 22 42: 95 -53 13. BSG Lokomotive Waren ................. 26 39 10 - 6 - 23 58:105 -47 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Motor Neptun Rostock ..............23 39 6 - 11 - 22 34: 71 -37 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TSC Oberschöneweide changed into TSC Berlin ASK Vorwärts Rostock-Gehlsdorf was previously ASK Vorwärts Rostock SC Neubrandenburg was previously BSG Turbine Neubrandenburg TSG Wismar took over the place of the BSG Motor Wismar Staffel 2: ========== TuM DyE MSB MoH LoK AkL Lic DLB RoB AuG TiB Vel MoR CSB 1. BSG Turbine Magdeburg XXX 2:1 10:0 2:0 5:2 4:0 2:1 6:2 (2) 3:1 3:1 9:1 2:1 8:0 XXX 3:0 (1) 8:0 8:1 1:1°2:0 1:0 2. SG Dynamo Erfurt 1:2 XXX 6:3 2:1 2:1 1:3 3:3 1:0 1:0 2:1 1:1 4:0 1:0 1:0 1:2 XXX 0:3 6:1 4:2 1:0 4:0 2:0° 3. BSG Motor Süd-Brandenburg 4:1 3:3 XXX 6:2 0:0 1:3 3:0 2:2 7:0 4:0 0:0 3:4 2:0 6:1 3:1 1:0 XXX 2:3 4:0 4:0 2:1 4. BSG Motor Henningsdorf 2:0 1:1 3:2 XXX 3:0 0:1 4:0 2:1 1:2 5:2 5:1 4:1 6:1 0:0 1:1 XXX 3:0 7:5 2:5° 4:0 3:3 6:1 5. BSG Lokomotive Kirchmöser 3:5 4:2 2:1 1:0 XXX 3:1 2:3 1:1 3:1 4:2 4:1 7:2 2:1 1:1 XXX 3:0 1:1 2:1°7:3 0:0 5:3 3:0 6. BSG Aktivist Laubusch 1:2 1:3 2:3 2:2 3:0 XXX 2:3 1:0 2:0 1:0 3:1 2:1 2:0 0:1 1:0 1:1 XXX 4:0 1:1 2:1 1:0°5:1 7. SG Lichtenberg 47 Berlin 2:2 4:0 4:2 3:2 0:0 3:1 XXX 3:2 (3) 3:0 0:3 8:0 2:3 5:2 5:3 XXX 3:4 2:1 0:4 0:3 3:2 8. BSG Deutsche Lufthansa B. 2:1 1:3 4:1 3:1 1:0 3:1 2:3 XXX 5:0 1:2 3:3 3:0 5:2 3:1 1:3 1:1 3:1 XXX 4:0 1:1 1:2 9. BSG Rotation Babelsberg 1:0 4:0 0:3 3:1 3:1 3:1 3:3 0:1 XXX 0:1 1:1 6:2 8:2 3:0 2:4 1:1°2:3 3:1 XXX 6:1 4:2 1:1 10. BSG Aufbau Großräschen 1:1 1:3 1:0 0:2 2:2 1:1 1:0 3:1 2:1 XXX 2:2 1:1 4:1 2:0 2:2 0:0 XXX 3:1 2:0 0:1 2:2 11. BSG Tiefbau Berlin 1:2 1:2 1:2 0:3 1:2 2:2 2:0 1:3 4:2 3:0 XXX 4:3 2:0 6:0 3:4 0:1 1:2 2:3 0:1 XXX 1:0 12. TSG Velten 2:1 3:4 0:4 2:0 1:2 1:3 3:2 2:3 3:0 1:0 1:3 XXX 2:1 1:2 2:2 0:2 1:1 2:2 6:1 XXX 1:1 13. BSG Motor Rathenow 3:4 2:1 0:3 2:0 0:0 1:1 1:2 0:3 2:5 0:2 2:0 3:1 XXX 1:2 3:0 2:2 0:1 1:1 3:7°1:1 XXX 1:2 14. BSG Chemie Schmöckwitz B. 1:2 1:3 0:0 0:3 0:4 1:2 0:7 1:1 2:2 2:0 0:1 1:2 1:0 XXX 0:5(4) 1:1 2:2 0:5 2:0 XXX NOTES: (°) Neutral ground matches (1) Turbine Magdeburg - Aktivist Laubusch was awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points for Turbine. (2) Turbine Magdeburg - Rotation Babelsberg (4:0) was awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points for Rotation. (3) SG Lichtenberg 47 - Rotation Babelsberg (1:5) was awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points for SG Lichtenberg (4) BSG Chemie Schmöckwitz - Turbine Magdeburg (0:0) was abandoned due heavy rainfall and replayed. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Turbine Magdeburg ................ 58 39 27 - 4 - 7 115: 46 +69 PROMOTED 2. SG Dynamo Erfurt ..................... 49 39 21 - 7 - 11 85: 62 +33 PROMOTED 3. BSG Motor Süd-Brandenburg ............ 48 39 20 - 8 - 11 93: 63 +30 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 4. BSG Motor Henningsdorf ............... 47 39 20 - 7 - 12 93: 61 +32 5. BSG Lokomotive Kirchmöser ............ 45 39 18 - 9 - 12 74: 66 + 8 6. BSG Aktivist Laubusch ................ 44 39 19 - 6 - 14 71: 59 +12 7. SG Lichtenberg 47 Berlin ............. 42 39 18 - 6 - 15 87: 85 + 2 8. BSG Deutsche Lufthansa Berlin ........ 40 39 16 - 8 - 15 72: 64 + 8 9. BSG Rotation Babelsberg .............. 36 39 15 - 6 - 18 77: 84 - 7 10. BSG Aufbau Großräschen ............... 32 39 11 - 10 - 18 46: 70 -24 11. BSG Tiefbau Berlin ................... 31 39 12 - 7 - 20 68: 75 - 7 12. TSG Velten ........................... 27 39 10 - 7 - 22 62:102 -40 13. BSG Motor Rathenow ................... 25 39 9 - 6 - 24 48: 91 -43 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Chemie Schmöckwitz Berlin ........ 23 39 7 - 9 - 23 34: 97 -63 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORER : 41 Günter Niewand ....... Tupbine Magdeburg SG Dynamo Erfurt became SC Frankfurt Staffel 3: ========== VoL MNW LoH AkG ChS ChB StT MoA StE MoS MAm MGN GlB WiH 1. ASG Vorwärts Leipzig XXX 1:2 5:0 3:2 1:0 (1) 2:0 2:0 2:0 1:0 3:0 3:0 3:0 2:1 XXX 0:1° 0:0 1:0 2:0 3:0 3:0 1:1 2. BSG Motor Nordhausen- West 0:2 XXX 2:0 2:1 9:2 6:1 1:1 5:1 6:2 4.2 3:3 3:1 1:0 0:1 XXX 2:1 2:0 2:2 8:1 2:0 5:1 3. BSG Lokomotive Halberstadt 4:0 2:2 XXX 2:0 3:0 0:0 3:2 3:2 2:1 1:0 2:2 4:0 3:0 0:0 1:2 0:0 XXX 3:1 4:0 5:1°7:1 3:1 4. BSG Aktivist Geiseltal 2:2 2:2 2:4 XXX 1:1 0:2 3:1 2:0 3:1 2:2 1:2 2:1 1:0 3:1 XXX 2:0 0:1 0:3 3:0 5:1 2:1 5. BSG Motor Schkeuditz 2:2 0:1 0:2 5:0 XXX 5:1 5:1 1:1 4:1 1:0 1:1 5:0 4:0 2:1 3:2 2:3°XXX 3:4 4:1 1:0 4:1 6:0 6. BSG Chemie Bitterfeld 0:2 3:3 0:1 0:0 1:1 XXX 5:2 1:1 2:1 7:1 2:1 4:0 4:1 1:5 3:1 XXX 2:2 2:2 1:2 1:2°2:2 4:0 7. BSG Stahl Thale 0:1 3:1 4:1 1:1 1:1 5:2 XXX 4:1 1:1 1:1 1:0 0:2 4:1 6:1 2:2 2:2 0:2 XXX 3:2 4:1 2:1 8. BSG Motor Aschersleben 0:2 3:1 0:0 1:0 1:1 1:0 1:3 XXX 2:0 5:2 1:1 1:1 4:0 1:1 0:0 6:0 0:1 XXX 1:0°4:0 2:0 2:1 3:1 9. BSG Stahl Eisleben 0:1 1:0 2:0 0:0 2:2 2:1 2:0 0:0 XXX 2:1 1:0 2:1 0:0 0:1 2:4 2:1 XXX 4:0 2:0 2:1 3.1 10. BSG Motor Schönbeck 1:6 3:2 1:1 1:1 2:3 1:2 0:1 2:0 0:2 XXX 2:0 0:1 4:1 4:1 0:0 1:0 0:0 XXX 2:1 4:1 1:0 11. BSG Motor Ammendorf 1:0 3:5 3:0 3:3 3:2 0:2 2:1 2:0 0:4 1:1 XXX 2:2 2:1 1:0 0:1 1:3 2:3 0:1 2:1 0:0 XXX 12. BSG Motor Gohlis-Nord Lei. 1:2 1:2 2:1 2:3 1:3 2:1 1:4 5:1 3:1 1:0 2:0 XXX 0:0 1.1 0:3 1:2 2:2 1:3 2:0 XXX 1:1 13. BSG Glückauf Bleicherode 1:0 1:0 1:1 3:4 2:1 1:3 2:1 1:1 0:0 0:2 5:3 4:1 XXX 1:0 0:6 1:0 2:0 1:1 2:3 1:1° XXX 14. HSG Wissenschaft Halle 0:3 0:1 2:1 0:1 1:0 0:1 2:0 0:0 0:1 1:1 0:2 0:1 2:0 XXX 2:0 2:1 3:1 3:3 1:2°1:1 0:1 XXX NOTES: (°) Neutral ground matches (1) Vorwärts Leipzig - Chemie Bitterfeld was suspended at 1:0 because of heavy rainfall and replayed 2:1. (2) Motor Schönbeck - Vorwärts Leipzig played in Leipzig. (3) Motor Schönbeck - Motor Schkeuditz played in Schkeuditz. (4) Motor Schönbeck - Stahl Thale was annulled (3:2) and replayed. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Leipzig ................. 61 39 28 - 5 - 6 77: 24 +53 PROMOTED 2. BSG Motor Nordhausen-West ............ 50 39 21 - 8 - 9 91: 57 +34 PROMOTED 3. BSG Lokomotive Halberstadt ........... 47 39 19 - 9 - 11 71: 49 +22 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 4. BSG Aktivist Geiseltal ............... 43 39 16 - 11 - 12 64: 59 + 5 5. BSG Motor Schkeuditz ................. 39 39 15 - 9 - 15 80: 65 +25 6. BSG Chemie Bitterfeld ................ 39 39 15 - 9 - 15 70: 64 + 6 7. BSG Stahl Thale ...................... 38 39 14 - 10 - 15 68: 68 = 8. BSG Motor Aschersleben ............... 38 39 12 - 14 - 13 50: 57 - 7 9. BSG Stahl Eisleben ................... 38 39 15 - 8 - 16 50: 59 - 9 10. BSG Motor Schönbeck .................. 33 39 12 - 9 - 18 50: 66 -16 11. BSG Motor Ammendorf .................. 33 39 11 - 11 - 17 49: 67 -18 12. BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig ........ 30 39 12 - 6 - 21 46: 77 -31 13. BSG Glückauf Bleicherode ............. 29 39 10 - 9 - 20 29: 49 -20 ------------------------------------------------------------------------------ 14. HSG Wissenschaft Halle ............... 28 39 10 - 8 - 21 38: 56 -18 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORER: 29 Manferd Willing ...... Motor Nordhausen-West Staffel 4: ========== AkZ MWK MoB EmW AkB ChG WiP StR ChR Grö MBL MoW MGö FoM 1. BSG Aktivist "KM" Zwickau XXX 1:2 1:0 3:1 1:1 5:0 1:0 5:1 1:0 2:1 4:0 1:0 9:2 4:0 XXX 0:0 2:0 3:0 4:2 1:2 7:0 2. BSG Motor West Karl-Marx S 0:1 XXX 2:1 3:1 4:0 1:0 2:1 3:0 0:0 2:0 3:1 6:2 2:0 8:0 XXX 1:3 4:0 1:0 1:0 5:2 9:0 3. BSG Motor Bautzen 1:0 0:1 XXX 1:0 0:1 3:2 2:1 0:0 1:0 1:1 4:1 2:0 6:1 2:0 1:0°XXX 1:0 1:0 4:2 5:0 4:1 6:0 4. BSG Empor Wurzen 2:1 3:1 2:2 XXX 2:1 2:1 1:3 4:0 3:0 2:0 4:2 0:0 0:2 5:1 0:2 2:0 XXX 2:0 3:2 3:1 1:0 5. BSG Aktivist Böhlen 0:1 0:0 0:3 4:1 XXX 1:1 2:0 1:1 1:2 4:0 5:2 0:1 2:1 1:0 1:1 XXX 3:0 2:2°2:0 0:0 4:1 6:0 6. BSG Chemie Glauchau 5:1 1:3 2:1 1:0 1:0 XXX 1:0 2:1 1:1 4:0 4:2 2:1 2:1 3:2 0:0 0:0 2:2 2:1 XXX 2:1 2:2 7. BSG Wismut Plauen 1:1 2:0 1:2 0:2 5:1 3:0 XXX 1:0 2:1 3:1 2:1 1:0 3:0 4:0 0:0 0:1 3:0 1:2° 0:0 XXX 2:1 4:2 8. BSG Stahl Riesa 2:0 5:3 0:2 1:0 2:3 4:3 0:0 XXX 1:1 1:1 1:0 2:1 4:0 2:1 0:1 1:2 1:1 3:1 1:3° XXX 2:1 2:2 9. BSG Chemie Riesa 2:2 1:1 0:1 3:0 0:2 3:1 2:1 0:5 XXX 5:4 1:0 2:1 1:1 4:1 3:4 2:1 1:2 XXX 3:2 3:3 2:1 10. TSG Gröditz 4:2 0:0 4:0 1:1 1:2 3:1 0:2 0:1 0:0 XXX 4:1 1:0 3:1 1:0 1:0 0:2 4:0 3:1 4:0 XXX 3:3°3:1 11. BSG Motor Brand-Langenau 2:2 2:3 1:2 0:1 1:0 2:1 1:1 1:1 1:1 3:1 XXX 2:0 2:1 5:1 5:1 2:2 4:2 1:5 XXX 3:1 4:1 12. BSG Motor Werdau 1:0 2:1 0:0 3:1 0:2 3:0 3:1 4:0 3:2 3:0 2:1 XXX 1:2 2:0 1:3 0:1 1:1 0:1 1:0 3:2 XXX 13. BSG Motor Görlitz 2:9 3:1 1:3 0:1 3:3 3:2 0:0 3:2 3:2 0:2 1:1 0:1 XXX 2:0 1:2° 2:2 2:1 1:1 2:0 1:1 2:2 XXX 14. BSG Fortschritt Meerane 0:2 2:3 0:2*2:1 1:7 3:1 1:0 1:3 1:4*(1) 0:1 1:1 2:4 XXX 1:3 0:1 0:7 1:6 2:0 2:0°0:2 XXX NOTES: (°) Neutral ground matches (1) Fortschritt Meerane - TSG Gröditz (3:3) was awarded for Meerane with 0:0 on goals and 2-0 on points * Fortschritt Meerane - Motor Bautzen was suspended at 87' with the scoreline 0:2. The score remained and Motor claimed the 2 points. * Fortschritt Meerane - Aktivist Böhlen played in Böhlen. * Fortschritt Meerane - Chemie Riesa played in Riesa. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau ..... 54 39 23 - 8 - 8 86: 37 +49 PROMOTED 2. BSG Motor West Karl-Marx Stadt........ 54 39 24 - 6 - 9 80: 38 +42 PROMOTED 3. BSG Motor Bautzen .................... 54 39 24 - 6 - 9 71: 37 +34 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 4. BSG Empor Wurzen ..................... 45 39 20 - 5 - 14 62: 52 +10 5. BSG Aktivist Böhlen .................. 43 39 17 - 9 - 13 69: 49 +20 6. BSG Chemie Glauchau .................. 39 39 16 - 7 - 16 58: 65 - 7 7. BSG Wismut Plauen .................... 38 39 16 - 6 - 17 61: 44 +17 8. BSG Stahl Riesa ...................... 37 39 14 - 9 - 16 63: 64 - 1 9. BSG Chemie Riesa ..................... 36 39 13 - 10 - 16 61: 70 - 9 10. TSG Gröditz .......................... 34 39 14 - 6 - 19 55: 60 - 5 11. BSG Motor Brand-Langenau ............. 34 39 12 - 10 - 17 65: 77 -12 12. BSG Motor Werdau ..................... 33 39 13 - 7 - 19 45: 52 - 7 13. BSG Motor Görlitz .................... 31 39 11 - 9 - 19 59: 63 - 4 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Fortschritt Meerane .............. 14 39 6 - 2 - 31 28:105 -77 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ The Team and the players of BSG Stahl Gröditz changed to the newly founded TSG Gröditz TOP SCORERS: 25 Eberhard Härtwig ..... Motor West Karl-Marx Stadt 24 Willy Löscher ........ Aktivist "Karl-Marx" Zwickau 21 Böhme ................ Motor Bautzen 21 Raffe ................ Motor Bautzen 21 Kunert ............... Chemie Riesa Staffel 5: ========== MoW MoS MoE DyE AkT ChL MNS MEN MMS ChS MSo EiE LoM StS 1. BSG Motor Weimar XXX 3:0 1:1 2:1 2:0 3:0 3:2 4:1 5:0 2:1 8:3 5:0 5:1 7:1 XXX 4:1 2:0 0:1 4:0 1:0 3:0 2. BSG Motor Steinach 2:2 XXX 4:0 5:2 2:1 2:0 2:1 2:0 1.0 0:2 1:0 4:2 1:1 3:1 0:0 XXX 2:0 5:1 9:3 3:0 4:0 3. BSG Motor Eisenach 3:0 0:4 XXX 4:3 1:1 2:0 6:2 3:1 1:1 3:2 5:1 2:1 7:0 4:1 2:0 2:1 XXX 1:2 3:2 3:0 0:0 4. SG Dynamo Erfurt 1:6 1:0 3:1 XXX 3:1 1:0 2:1 3:2 9:2 1:0 1:0 1:0 1:1 2:0 0:1 4:2 XXX 4:0 2:1 4:2 5:1 5. BSG Aktivist Tiefenort 1:2 1:5 3:0 1:1 XXX 3:0 1:0 0:1 2:0 5:1 1:0 4:1 2:0 5:1 2:2 0:0 2:3 4:1°XXX 2:1 3:3 2:1 6. BSG Chemie Lauscha 1:2 0:2 2:2 1:0 2:1 XXX 1:2 2:1 1:1 2:0 3:2 1:0 4:1 1:1 1:0 1:4°6:1 4:2 XXX 4:1 4:1 1:1 7. BSG Motor Neuhaus-Schiers. 0:0 1:1 0:2 1:2 2:2 0:0 XXX 4:0 1:3 2:0 1:1 3:0 3:0 2:1 2:1 3:1 1:0 XXX 2:2 3:0 5:1 8. BSG Motor Erfurt-Nord 1:3 3:3 0:0 0:2 1:0 1:1 2:0 XXX 1:2 0:1 2:1 5:1 4:1 2:3 1:3°0:2 4:3 2:1 XXX 1:0 3:1 0:0 9. BSG Motor Mitte Suhl 1:3 3:4 3:1 4:0 2:1 0:0 5:1 2:3 XXX 2:1 2:2 3:0 2:0 2:1 0:4°2:4 2:2 1:2 XXX 4:4 0:3 2:4 10. BSG Chemie Schwarza 0:3 0:2 2:0 2:1 1:1 4:0 1.1 2:0 1:3 XXX 1:1 4:2 1:0 1:2 1:1 3:1 5:2 4:0 1:2°0:1 2:0 XXX 11. BSG Motor Sonneberg 2:2 0:4 3:2 4:2 1:1 0:3 0:0 0:1 3:2 0:0 XXX 1:2 4:1 0:1 3:3 2:3 0:1 2:0 2:0 XXX 4:0 0:3° 12. BSG Einheit Elsterberg 1:7 0:2 (1) 2:2 1:0 2:0 1:1 2:4 1:1 1:1 (2) XXX 2:2 2:1 2:1 3:0 2:0 3:0 2:1 2:0 13. BSG Lokomotive Meiningen 4:1 2:0 0:1 0:1 0:4 3:0 1:3 2:1 2:2 3:3 0:2 1:1 XXX 5:2 2:2 3:0 2:0 2:0 4:1 1:2°XXX 2:1 14. BSG Stahl Silbitz 0:3 1:1 1:1 2:0 0:3 0:2 3:0 2:1 1:2 1:0 1:2 2:1 1:1 XXX 1:3 1:4 0:0 1:0 5:1 0:0 NOTES: (°) Neutral ground matches (1) Einheit Elsterberg - BSG Motor Eisenach (3:1) was awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points for Motor. (2) Einheit Elsterberg - Motor Sonneberg (3:1) was awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points for Motor. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Weimar ..................... 62 39 27 - 8 - 4 109: 38 +71 PROMOTED 2. BSG Motor Steinach ................... 57 39 25 - 7 - 7 93: 43 +50 PROMOTED 3. BSG Motor Eisenach ................... 53 39 22 - 9 - 8 80: 52 +28 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 4. SG Dynamo Erfurt ..................... 45 39 21 - 3 - 15 78: 70 + 8 5. BSG Aktivist Tiefenort ............... 38 39 15 - 8 - 16 68: 59 + 9 6. BSG Chemie Lauscha ................... 36 39 14 - 8 - 17 49: 60 -11 7. BSG Motor Neuhaus-Schierschnitz ...... 35 39 13 - 9 - 17 55: 58 - 3 8. BSG Motor Erfurt-Nord ................ 34 39 15 - 4 - 20 53: 67 -14 9. BSG Motor Mitte Suhl ................. 33 39 12 - 9 - 18 65: 87 -22 10. BSG Chemie Schwarza .................. 32 39 12 - 8 - 19 50: 59 - 9 11. BSG Motor Sonneberg .................. 31 39 10 - 11 - 18 56: 74 -18 12. BSG Einheit Elsterberg ............... 31 39 12 - 7 - 20 50: 81 -31 13. BSG Lokomotive Meiningen ............. 30 39 11 - 8 - 20 55: 83 -28 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Stahl Silbitz .................... 29 39 11 - 7 - 21 44: 74 -30 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS: 29 Manferd Willing ...... 27 Erich Böhnki ......... Motor Weimar 24 Elmenecker ........... Motor Sonneberg 23 Wündsch .............. Motor Weimar 22 Queck ................ Motor Steinach 20 Hofmann .............. Dynamo Erfurt 20 Fölsche .............. Chemie Lauscha Promotion Play-Offs to DDR-LIGA II : The Runners-up of the District-Leagues for 4 more additional places Aufstiegrunde Staffel A VoP MoW VoL P G W D L GOALS 1. ASG Vorwärts Perleberg XXX 7:4 3 2 1-1-0 9: 6 + 3 PROMOTED 2. BSG Motor Wolgast XXX 5:0 2 2 1-0-1 9: 7 + 2 3. ASG Vorwärts Löcknitz 2:2 XXX 1 2 0-1-1 2: 7 - 5 Aufstiegrunde Staffel B StH Obe ChS ChF 1. BSG Stahl Henningsdorf XXX 3:3 5:1 5 3 2-1-0 10: 4 + 6 PROMOTED 2. TSC Oberschöneweide II XXX 10:0 3 3 1-1-1 13: 4 + 9 3. BSG Chemie Schönebeck 1:0 XXX 2:2 3 3 1-1-1 4: 7 - 3 4. BSG Chemie Fürstenwalde 0:2 XXX 1 3 0-1-2 2:14 -12 Stahl Henningsdorf - TSC Oberschöneweide II played in Eberswalde. BSG Chemie Schönebeck - Chemie Fürstenwalde played in Luckenwalde. Aufstiegrunde Staffel C StL VoC MoZ AuM 1. BSG Stahl Lippendorf XXX 4:1 6 3 3-0-0 11: 4 + 7 PROMOTED 2. ASG Vorwärts Cottbus II 1:2 XXX 2:1 4 3 2-0-1 6: 4 + 2 3. BSG Motor Zschopau 1:3 XXX 2 3 1-1-1 5: 9 - 4 4. BSG Aufbau Meißen 2:5 2:3 XXX 0 3 0-0-3 5:10 - 5 Vorwärts Cottbus II - Stahl Lippendorf played in Großenhain. BSG Aufbau Meißen - Motor Zschopau played in Döbeln. Aufstiegrunde Staffel D MZJ LoH AkS MoB 1. BSG Motor Zeiss Jena XXX 4:1 6:0 6 3 3-0-0 13: 2 +11 PROMOTED 2. BSG Lokomotive Halle XXX 2:1 4:0 4 3 2-0-1 7: 5 + 2 3. BSG Aktivist Sollstedt XXX 4:3 2 3 1-0-2 5:11 - 6 4. BSG Motor Breitungen 1:3 XXX 0 3 0-0-3 4:11 - 7 Motor Zeiß Jena - Aktivist Sollstedt played in Naumburg Lokomotive Halle - Motor Breitungen olayed in Apolda RELEGATED: BSG Motor Neptun Rostock BSG Chemie Berlin-Schmöckwitz HSG Wissenschaft Halle BSG Fortschritt Meerane BSG Stahl Silbitz BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 4] (**) overall winners and promoted directly Berlin : SG Adlershof Berlin TSC Oberschöneweide II (runners-up) Cottbus Ost : ASG Vorwärts Cottbus II Cottbus West : BSG Chemie Schwarzheide (**) Dresden 1 : BSG Lokomotive Zittau (**) Dresden 2 : BSG Empor Kamenz Erfurt 1 : BSG Motor Rudisleben (**) Erfurt 2 : BSG Aktivist Sollstedt Frankfurt : BSG Stahl Eissenhüttenstadt II BSG Chemie Fürstenwalde (runners-up) Gera 1 : BSG Fortschritt Greiz (**) Gera 2 : BSG Motor Zeiß Jena Halle : BSG Motor Köthen BSG Lokomotive Halle (runners-up) K.M.Stadt : BSG Einheit Reichenbach BSG Motor Zschopau (runners-up) Leipzig 1 : BSG Stahl Lippendorf Leipzig 2 : BSG Lokomotive Ost Leipzig (**) Magdeburg 1 : BSG Chemie Schönebeck Magdeburg 2 : BSG Einheit Burg (**) Neubrandenburg 1 : ASK Vorwärts Löcknitz Neubrandenburg 2 : ASK Vorwärts Neubrandenburg II (**) became part of ASG Vorwärts Karpin-Eggesin Potsdam Nord : BSG Stahl Hennigsdorf Potsdam Süd : SC Potsdam II (**) Rostock Ost : BSG Motor Wolgast Rostock West : ASK Vorwärts Rostock II (**) Schwerin : ASK Vorwärts Schwerin ASG Vorwärts Perleberg (runners-up) Suhl 1 : BSG Motor Veilsdorf Suhl 2 : BSG Motor Breitungen (**) COTTBUS FINALS: BSG Chemie Schwarzheide - ASG Vorwärts Cottbus II ..... 2:0 ASG Vorwärts Cottbus II - BSG Chemie Schwarzheide ..... 2:1 DRESDEN FINALS: BSG Lokomotive Zittau - BSG Empor Kamenz ............. 1:1 BSG Empor Kamenz - BSG Lokomotive Zittau .............. 0:2 ERFURT FINALS: BSG Motor Rudisleben - BSG Aktivist Sollstedt ......... 1:1 BSG Aktivist Sollstedt - BSG Motor Rudisleben ......... 1:1 Decing Match: BSG Motor Rudisleben - BSG Aktivist Sollstedt ......... 5:1 GERA FINALS: BSG Fortschritt Greiz - BSG Motor Zeiß Jena ........... 2:0 BSG Motor Zeiß Jena - BSG Fortschritt Greiz ........... 1:1 LEIPZIG FINALS: BSG Lokomotive Ost Leipzig - BSG Stahl Lippendorf ..... 2:1 BSG Stahl Lippendorf - BSG Lokomotive Ost Leipzig ..... 1:1 MAGDEBURG FINALS: BSG Einheit Burg - BSG Chemie Schönebeck .............. 2:2 BSG Chemie Schönebeck - BSG Einheit Burg .............. 2:3 POTSDAM FINALS: SC Potsdam II - BSG Stahl Hennigsdorf ................. 2:1 BSG Stahl Hennigsdorf - SC Potsdam II ................. 0:1 NEUBRANDENBURG FINALS: ASK Vorwärts Neubrandenburg II - ASK Vorwärts Löcknitz 1:1 ASK Vorwärts Löcknitz - ASK Vorwärts Neubrandenburg II 0:0 Deciding Match: ASK Vorwärts Neubrandenburg II - ASK Vorwärts Löcknitz 4:0 ROSTOCK FINALS: ASK Vorwärts Rostock II - BSG Motor Wolgast ........... 0:0 BSG Motor Wolgast - ASK Vorwärts Rostock II ........... 0:1 SUHL FINALS: BSG Motor Veilsdorf - BSG Motor Breitungen ............ 2:2 BSG Motor Breitungen - BSG Motor Veilsdorf ............ 1:3

1960.

1962/63.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.