East Germany 1969/70

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1969/1970

ROUND 1
23/ 8/1969
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 0:1 BSG Chemie Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         3:0 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Berlin         1:1 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       1:1 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Hansa Rostock

ROUND 2
27/ 8/1969
1. FC Magdeburg            3:1 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         2:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Leipzig         1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa            2:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             0:1 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock           2:2 FC Vorwärts Berlin

ROUND 3
30/ 8/1969
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         4:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Berlin         2:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie       0:1 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden          0:1 BSG Stahl Riesa

ROUND 4
 6/ 9/1969
Berliner FC Dynamo         3:1 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         1:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa            1:3 FC Vorwärts Berlin
BSG Wismut Aue             1:0 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock           0:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 5
10/ 9/1969
1. FC Magdeburg            4:0 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         3:1 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Berlin         5:2 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       1:1 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          6:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt

ROUND 6
13/ 9/1969
Berliner FC Dynamo         2:1 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Leipzig         2:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:3 FC Vorwärts Berlin
BSG Stahl Riesa            2:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             3:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 7
20/ 9/1969
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         2:0 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock           1:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Berlin         2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie       0:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 8
24/ 9/1969
Berliner FC Dynamo         3:0 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Leipzig         3:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    3:0 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa            3:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         0:3 FC Vorwärts Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt         0:3 Hallescher FC Chemie

ROUND 9
27/ 9/1969
1. FC Magdeburg            2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Wismut Aue             2:0 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena         3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           1:2 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Berlin         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       4:1 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          2:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 10
11/10/1969
Berliner FC Dynamo         1:0 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Leipzig         0:0 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau    3:0 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          1:1 FC Vorwärts Berlin

ROUND 11
25/10/1969
1. FC Magdeburg            3:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            1:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             0:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Carl Zeiss Jena         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock           1:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Berlin         1:1 BSG Chemie Leipzig
Hallescher FC Chemie       0:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 12
 1/11/1969
BSG Chemie Leipzig         1:0 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 0:2 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Berlin         2:1 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden          1:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 13
 8/11/1969
1. FC Magdeburg            1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            4:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         3:1 FC Vorwärts Berlin
FC Hansa Rostock           2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       3:1 BSG Chemie Leipzig
15.11/1969
Berliner FC Dynamo         3:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt

ROUND 14
14/ 3/1970
1. FC Magdeburg            3:0 FC Vorwärts Berlin
Berliner FC Dynamo         1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig         2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Stahl Riesa            3:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             3:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena         2:1 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock           3:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 15
21/ 3/1970
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Chemie Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Vorwärts Berlin         1:1 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie       1:1 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Wismut Aue

ROUND 16
27/ 3/1970
1. FC Magdeburg            1:3 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Leipzig         4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             2:2 FC Vorwärts Berlin
FC Hansa Rostock           1:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 17
 4/ 4/1970
1. FC Magdeburg            2:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Berlin         2:0 BSG Stahl Riesa
Hallescher FC Chemie       2:0 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          0:0 Berliner FC Dynamo

ROUND 18
11/ 4/1970
Berliner FC Dynamo         1:0 FC Vorwärts Berlin
BSG Chemie Leipzig         1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            1:2 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue             0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           1:0 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 19
15/ 4/1970
1. FC Magdeburg            0:1 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           2:0 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Berlin         3:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
Hallescher FC Chemie       4:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          1:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 20
18/ 4/1970
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Leipzig         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa            3:1 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             0:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Vorwärts Berlin

ROUND 21
29/ 4/1970
1. FC Magdeburg            3:0 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             3:2 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         2:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Hansa Rostock           0:0 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Berlin         3:2 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 22
 2/ 5/1970
Berliner FC Dynamo         0:0 FC Hansa Rostock
BSG Chemie Leipzig         1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 FC Vorwärts Berlin
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 4:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Riesa            2:3 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         0:3 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 23
 9/ 5/1970
1. FC Magdeburg            1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa            1:2 BSG Chemie Leipzig
BSG Wismut Aue             0:2 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock           2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Vorwärts Berlin         1:1 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie       4:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 24
16/ 5/1970
Berliner FC Dynamo         2:1 BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Leipzig         0:1 FC Vorwärts Berlin
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:3 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         0:4 1. FC Magdeburg            [played in Altenburg]
FC Rot-Weiß Erfurt         3:1 FC Hansa Rostock
20/ 5/1970
SG Dynamo Dresden          3:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 25
23/ 5/1970
Berliner FC Dynamo         0:3 BSG Chemie Leipzig
BSG Stahl Riesa            1:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Wismut Aue             2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           0:1 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg            2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       2:3 FC Vorwärts Berlin
24/ 5/1970
FC Carl Zeiss Jena         2:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 26
30/ 5/1970
BSG Chemie Leipzig         1:1 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Eisenhüttenstadt 0:0 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         1:2 BSG Wismut Aue             [played in Halle]
FC Rot-Weiß Erfurt         3:2 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Berlin         0:5 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          2:0 1. FC Magdeburg

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. FC Carl Zeiss Jena ................... 39   26   16 -  7 -  3   50: 16 +34 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Vorwärts Berlin ................... 32   26   12 -  8 -  6   43: 34 + 9 Cup Winners [EC2]
 3. SG Dynamo Dresden .................... 31   26   13 -  5 -  8   36: 26 +10 Fairs Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 4. BSG Chemie Leipzig ................... 30   26   11 -  8 -  7   33: 27 + 6
 5. BSG Sachsenring Zwickau .............. 28   26    9 - 10 -  7   25: 26 - 1
 6. Berliner FC Dynamo ................... 28   26   10 -  8 -  8   29: 32 - 3
 7. BSG Wismut Aue ....................... 27   26   10 -  7 -  9   31: 34 - 3
 8. 1. FC Magdeburg ...................... 24   26   10 -  4 - 12   37: 37 = 0
 9. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 24   26    8 -  8 - 10   32: 40 - 8
10. Hallescher FC Chemie ................. 22   26    8 -  6 - 12   35: 34 + 1
11. BSG Stahl Riesa ...................... 22   26    9 -  4 - 13   31: 35 - 4
12. FC Hansa Rostock ..................... 21   26    7 -  7 - 12   22: 33 -11
------------------------------------------------------------------------------
13. FC Karl-Marx-Stadt ................... 19   26    7 -  5 - 14   27: 42 -15 Relegated
14. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 17   26    5 -  7 - 14   21: 36 -15 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 12 Otto Skrowny ............ Chemie Leipzig
 11 Horst Begerad ........... Vorwärts Berlin
 10 Roland Nowotny .......... Chemie Halle
  9 Klaus Lehmann ........... Stahl Riesa
  9 Jürgen Sparwasser ....... 1. FC Magdeburg
  9 Dieter Scheitler ........ Carl Zeiss Jena
  9 Helmut Stein ............ Carl Zeiss Jena
  8 Hans-Jürgen Albrecht .... Rot-Weiß Erfurt
  8 Peter Ducke ............. Carl Zeiss Jena
  8 Roland Freyer ........... Stahl Riesa
  8 Jürgen Piepenburg ....... Vorwärts Berlin
  8 Eberhard Vogel .......... Karl-Marx-Stadt

 FC CARL ZEISS JENA:
 TRAINER: Georg Buschner

 [Appearances/Goals]
 26/ 0 Wolfgang Blochwitz
 26/ 2 Roland Ducke
 26/ 5 Harald Irmscher
 26/ 1 Werner Krauß
 26/ 9 Dieter Scheitler
 26/ 4 Michael Strempel
 25/ 9 Helmut Stein
 24/ 8 Peter Ducke
 23/ 5 Udo Preuße
 23/ 3 Peter Rock
 21/ 2 Rainer Schlutter
 14/ 0 Jürgen Werner
 11/ 0 Gerd Brunner
  5/ 2 Bernd Krauß
  2/ 0 Hans Meyer

CROSSTABLE 1969/1970
                                 CZJ VoB DyD ChL SaZ BFC WiA Mag RWE HaC StR HaR KMS StE  Ave. Spectators
FC Carl Zeiss Jena               XXX 3:1 2:0 3:0 1:1 2:0 3:1 4:1 3:1 2:1 3:0 3:0 1:1 2:0       9.231
FC Vorwärts Berlin               0:5 XXX 1:1 1:1 1:1 5:2 2:0 1:1 2:0 2:1 2:0 1:1 3:2 3:0       5.692
SG Dynamo Dresden                1:2 1:1 XXX 2:1 3:0 0:0 3:0 2:0 1:0 3:0 0:1 2:0 2:1 6:0      18.500
BSG Chemie Leipzig               1:0 0:1 1:1 XXX 1:0 1:0 3:0 1:0 4:1 1:1 0:0 2:1 1:1 2:1      17.538
BSG Sachsenring Zwickau          1:1 1:0 3:0 1:1 XXX 2:0 1:1 2:1 0:0 3:0 2:0 1:0 2:0 1:0       8.962
Berliner FC Dynamo               1:1 1:0 3:1 0:3 1:1 XXX 1:0 3:0 1:0 2:1 2:1 0:0 2:2 3:1       4.692
BSG Wismut Aue                   0:0 2:2 0:1 3:2 3:0 0:2 XXX 3:1 2:2 1:0 2:0 0:0 2:1 0:0       9.462
1. FC Magdeburg                  1:3 3:0 1:1 2:1 2:0 3:0 0:1 XXX 1:1 3:1 1:0 4:0 3:1 2:1      11.269
FC Rot Weiß Erfurt               0:3 2:0 4:1 1:1 1:1 1:1 2:2 2:1 XXX 0:3 3:2 3:1 2:1 1:0       9.500
Hallescher FC Chemie             1:1 2:3 0:1 3:1 4:0 4:1 2:0 1:1 1:0 XXX 1:1 0:1 4:1 0:0      15.577
BSG Stahl Riesa                  2:1 1:3 0:1 1:2 2:0 1:1 2:3 3:1 4:2 1:2 XXX 3:0 3:0 1:0       9.962
FC Hansa Rostock                 0:1 2:2 3:0 2:0 2:0 1:2 1:0 1:0 1:2 1:1 0:0 XXX 0:1 2:1      11.269
FC Karl Marx Stadt               1:0 0:3 0:2 1:1 1:1 1:0 1:2 0:4 2:0 2:1 3:0 2:0 XXX 0:1       9.962
BSG Stahl Eisenhüttenstadt       0:0 1:3 2:0 0:1 0:0 0:0 2:3 4:0 1:1 2:0 0:2 2:2 2:1 XXX       7.346

RELEGATED:
FC Karl Marx Stadt
BSG Stahl Eissenhüttenstadt

PROMOTED:
1. FC Union Berlin
1. FC Lokomotive Leipzig

ZUSCHAUER: 1.932.500 (schnitt: 10.629)
SPIELE:          182
TORE:            452 (schnitt: 2,48)

FDGB POKAL 1969/1970 ROUND 1: ======== BSG Motor Grimma - BSG Motor Steinach ....................... 1:0 BSG Wismut Pirna-Copitz - 1. FC Lokomotive Leipzig .......... 0:2 1. FC Magdenburg II - BSG Chemie Wolfen ..................... 1:0 Berliner FC Dynamo III - FC Energie Cottbus ................. 2:5 BSG Motor Schwerin - FC Hansa Rostock II .................... 0:5 BSG Chemie Premnitz - BSG Lokomotive Stendal ................ 2:5 BSG Chemie Zeitz - SG Dynamo Eisleben ....................... 1:0 BSG Chemie Riesa - BSG Motor WeMa Plauen .................... 3:0 BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin - ASV Vorwärts Stralsund ...... 1:0 FC Rot-Weiß Erfurt II - ASV Vorwärts Meiningen .............. 3:1 BSG Motor Sömmerda - BSG Motor Eisenach ..................... 1:2 BSG Motor Hennigsdorf - ASG Vorwörts Neubrandenburg ......... 2:1 FC Karl-Marx-Stadt II - FSV Lokomotive Dresden .............. 5:0 BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Schwerin ................... 3:4 aet BSG Lokomotive Prenzlau - BSG Post Neubrandenburg ........... 0:4 BSG Fortschritt Weissenfels - BSG Wismut Gera ............... 1:2 BSG Fortschritt Greiz - BSG Sachsenring Zwickau II .......... 0:2 (1) BSG Chemie Glas Ilmenau - ASK Vorwärts Leipzig .............. 0:1 BSG KKW Nord Greifswald - Berliner FC Dynamo II ............. 4:5 (2) FC Hansa Rostock III - TSG Wismar ........................... 1:3 FC Carl Zeiss Jena II - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ... 2:1 aet BSG Stahl Finow - ASG Vorwärts Cottbus ...................... 2:2 aet BSG Aktivist Brieske-Ost - 1. FC Union Berlin ............... 0:0 aet Notes: (1) ex BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau (2) ex BSG Einheit Greifswald [Kern-Kraft-Werk] REPLAYS: -------- ASG Vorwärts Cottbus - BSG Stahl Finow ...................... 2:1 aet 1. FC Union Berlin - BSG Aktivist Brieske-Ost ............... 1:0 By's: BSG Chemie Böhlen and all 14 Oberliga Teams INTERMEDIATE ROUND: =================== FC Energie Cottbus - Berliner FC Dynamo II .................. 5:1 1. FC Magdenburg II - BSG Chemie Zeitz ...................... 2:1 ASK Vorwärts Leipzig - BSG Chemie Böhlen .................... 1:3 BSG Motor Hennigsdorf - BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ....... 2:1 BSG Motor Zwickau - BSG Sachsenring Zwickau ................. 1:4 FC Hansa Rostock II - BSG Post Neubrandenburg ............... 1:1 aet REPLAY: ------- BSG Post Neubrandenburg - FC Hansa Rostock II ............... 3:0 ROUND 2: ======== BSG Post Neubrandenburg - FC Vorwärts Berlin ................ 0:2 TSG Wismar - Berliner FC Dynamo ............................. 1:2 SG Dynamo Schwerin - Hallescher FC Chemie ................... 1:4 ASG Vorwörts Cottbus - FC Hansa Rostock ..................... 0:1 1. FC Magdenburg II - FC Karl-Marx-Stadt .................... 3:5 aet 1. FC Union Berlin - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ............ 2:0 BSG Sachsenring Zwickau II - BSG Stahl Riesa ................ 2:3 BSG Motor Grimma - BSG Chemie Böhlen ........................ 2:1 FC Karl-Marx-Stadt II - BSG Wismut Aue ...................... 0:3 FC Rot-Weiß Erfurt II - BSG Sachsenring Zwickau ............. 1:0 BSG Chemie Riesa - 1. FC Lokomotive Leipzig ................. 1:4 BSG Lokomotive Stendal - FC Rot-Weiß Erfurt ................. 1:0 BSG Motor Hennigsdorf - SG Dynamo Dresden ................... 0:2 FC Carl Zeiss Jena II - 1. FC Magdenburg .................... 1:3 FC Energie Cottbus - BSG Chemie Leipzig ..................... 4:2 BSG Wismut Gera - FC Carl Zeiss Jena ........................ 1:2 aet ROUND 3: ======== 1. FC Union Berlin - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 0:6 BSG Stahl Riesa - SG Dynamo Dresden ......................... 0:1 aet FC Energie Cottbus - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 0:5 BSG Motor Grimma - Hallescher FC Chemie ..................... 1:0 BSG Wismut Aue - 1. FC Magdenburg ........................... 1:1 aet Berliner FC Dynamo - FC Hansa Rostock ....................... 0:0 aet BSG Lokomotive Stendal - FC Carl Zeiss Jena ................. 0:1 FC Vorwärts Berlin - FC Rot-Weiß Erfurt II .................. 3:0 REPLAYS: -------- 1. FC Magdenburg - BSG Wismut Aue ........................... 1:0 FC Hansa Rostock - Berliner FC Dynamo ....................... 2:0 QUARTER-FINALS: =============== SG Dynamo Dresden - 1. FC Lokomotive Leipzig ................ 1:2 FC Vorwärts Berlin - FC Carl Zeiss Jena ..................... 2:0 1. FC Magdenburg - FC Hansa Rostock ......................... 0:2 BSG Motor Grimma - FC Karl-Marx-Stadt ....................... 1:5 SEMI-FINALS: ============ FC Karl-Marx-Stadt - FC Vorwärts Berlin ..................... 1:2 1. FC Lokomotive Leipzig - FC Hansa Rostock ................. 2:1 FINAL: ====== FC Vorwärts Berlin - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 4:2 1-0 4' Begerad 2-0 15' W. Wruck 3-0 52' Gießner [og] 3-1 62' Löwe 3-2 67' Köditz 4-2 82' Nöldner FC VORWÄRTS BERLIN: 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG: ******************* ************************* Zulkowski Friese Fräßdorf Faber Müller Gießner Hamann Sekora -> /79' Benes Withulz Gröbner Strübing Zerbe Nöldner Köditz Körner Geisler H. Wruck ->/ 79' Pfefferkorn Löwe Begerad Frenzel Piepenburg Kupfer Trainer: Belger Trainer: Holke REFEREES: Kunze [LM: Schulz, Prokop] DDR-Liga 1969/1970 [Second Level] DS-Liga NORD: ============= UnB LoS DyB EnC PoN KKW Han VoS StE ChW VoC Wis VoB DyS VoN Mag 1. 1. FC Union Berlin XXX 0:0 3:1 0:1 2:0 4:0 1:0 2:0 0:0 2:1 3:0 3:0 1:2 2:0 3:1 5:0 2. BSG Lokomotive Stendal 0:3 XXX 2:1 0:0 5:0 3:1 1:1 1:0 1:0 3:0 3:0 5:0 3:0 2:1 1:0 5:0 3. Berliner BFC Dynamo II 1:0 1:1 XXX 1:1 1:2 3:0 2:1 1:0 2:1 1:0 1:1 2:1 1:1 3:2 0:0 5:1 4. BSG Energie Cottbus 1:4 1:0 2:2 XXX 1:0 3:2 1:1 1:1 1:0 1:1 3:0 1:0 2:2 3:1 2:0 2:0 5. BSG Post Neubrandenburg 0:1 2:1 0:1 1:1 XXX 3:0 4:2 1:0 1:0 1:1 2:0 2:1 (1) 1:0 2:0 2:1 6. BSG K.K.W. Greifswald 1:0 1:2 1:0 1:1 1:0 XXX 2:1 1:1 4:1 1:0 1:0 1:1 3:3 5:0 0:0 2:1 7. FC Hansa Rostock II 2:1 1:1 2:4 1:0 3:1 0:0 XXX 2:0 3:2 2:1 3:1 1:2 4:2 (2) 3:1 1:0 8. ASG Vorwärts Stralsund 0:0 3:1 0:1 2:1 2:0 0:0 1:0 XXX 0:0 1:1 1:0 2:1 (3) 1:0 1:0 1:1 9. BSG Stahl Eisenhütten. II 0:1 1:1 0:0 0:0 2:1 3:0 3:0 1:1 XXX 2:1 0:3 2:0 3:1 3:1 1:1 0:0 10. BSG Chemie Wolfen 0:0 1:5 2:0 1:0 2:2 0:2 1:1 1:4 1:1 XXX 4:1 3:1 0:1 3:1 1:1 0:0 11. ASG Vorwärts Cottbus 2:5 0:5 1:1 0:1 2:2 1:1 1:0 1:0 2:0 0:0 XXX 2:2 0:0 1:1 0:0 3:2 12. TSG Wismar 1:1 2:0 0:0 1:3 0:1 2:2 0:1 1:0 3:0 2:0 0:0 XXX 3:2 1:0 3:1 2:1 13. FC Vorwärts Berlin II 1:0 4:2 1:1 4:0 4:1 3:1 0:3 7:2 1:1 0:1 1:2 (4) XXX 0:2 1:2 (5) 14. SG Dynamo Schwerin 0:3 0:1 1:1 3:2 3:0 0:1 2:0 4:1 0:0 1:0 2:2 3:3 2:2 XXX 4:0 4:0 15. ASG Vor. Neubrandenburg 0:4 1:3 1:2 0:1 1:5 2:1 0:0 2:2 0:2 0:3 1:1 2:0 3:1 1:0 XXX 0:0 16. 1. FC Magdeburg II 2:4 0:4 1:3 1:8 3:3 2:4 1:1 1:1 3:1 1:1 1:3 2:1 0:1 4:2 1:2 XXX NOTES: (for using ineligible players) (1) Post Neubrandenburg - Vorwärts Berlin II (1:4) awarded 0:0 on goals and 2-0 on points for Post - Willi Laslop. (2) Hansa Rostock II - Dynamo Schwerin (2:0) awarded 0:0 on goals and 0-2 on points for Dynamo - Dieter Wruck. (3) Vorwärts Stralsund - Vorwärts Berlin II (0:0) awarded 0:0 on goals and 2-0 on points for Stralsund - Willi Laslop. (4) Vorwärts Berlin II - TSG Wismar (1:1) awarded 0:0 on goals and 0-2 on points for Wismar - Willi Laslop. (5) Vorwärts Berlin II - 1. FC Magdeburg II (12:2) awarded 0:0 on goals and 0-2 on points for Magdeburg II - W. Laslop. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 43 30 19 - 5 - 6 58: 17 +41 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Lokomotive Stendal ............... 42 30 18 - 6 - 6 62: 25 +37 3. Berliner FC Dynamo II ................ 39 30 14 - 11 - 5 43: 29 +14 4. BSG Energie Cottbus .................. 38 30 14 - 10 - 6 45: 30 +15 5. BSG Post Neubrandenburg .............. 33 30 14 - 5 - 11 40: 41 - 1 6. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ....... 32 30 11 - 10 - 9 40: 41 - 1 7. FC Hansa Rostock II .................. 31 30 12 - 7 - 11 40: 36 + 4 8. ASG Vorwärts Stralsund ............... 30 30 10 - 10 - 10 28: 33 - 5 ------------------------------------------------------------------------------ 9. BSG Stahl Eisenhüttenstadt II ........ 27 30 8 - 11 - 11 30: 33 - 3 Relegated (*) ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Chemie Wolfen .................... 27 30 8 - 11 - 11 32: 37 - 5 11. ASG Vorwärts Cotbus .................. 27 30 7 - 13 - 10 31: 46 -15 12. TSG Wismar ........................... 26 30 10 - 6 - 14 33: 43 -10 13. FC Vorwärts Berlin II ................ 25 30 9 - 7 - 14 31: 46 -15 14. SG Dynamo Schwerin ................... 24 30 9 - 6 - 15 40: 46 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 15. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 21 30 6 - 9 - 15 22: 47 -25 Relegated 16. 1. FC Magdeburg II ................... 15 30 4 - 7 - 19 30: 72 -42 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ (*) Relegated due the relegation of the first Team TOP SCORERS : 21 Peter Effenberger .... Energie Cottbus 18 Gerd Backhaus ........ Lokomotive Stendal 14 Dieter See ........... Dynamo Schwerin 13 Dr. Günter Czichowski Kern-Kraft-Werk Greifswald 12 Meinhard Uentz ....... 1. FC Union Berlin 12 Reinhard Gärtner ..... 1. FC Union Berlin 11 Klaus Reißig ......... Chemie Wolfen DS-Liga Süd: ============ LoL WiG SaZ KWT ChB ChH DyE CZJ VoM MoP MNW LoD MoS MoE MoH VoL 1. 1. FC Lokomotive Leipzig XXX 1:0 3:0 4:1 6:0 3:0 0:0 3:0 2:1 3:0 6:0 2:0 3:0 2:0 2:2 5:0 2. BSG Wismut Gera 3:1 XXX 1:0 3:0 0:0 0:1 2:0 2:0 3:1 4:0 4:1 3:1 1:0 1:0 3:0 2:0 3. BSG Sachsenring Zwickau II 2:1 0:2 XXX 2:1 5:1 3:1 1:1 2:1 2:0 4:2 7:1 4.3 5:3 2:0 3:1 2:1 4. BSG Kali-Werra Tiefenort 0:3 2:0 2:1 XXX 2:1 2:1 1:0 2:0 2:1 1:1 1:0 1:0 1:1 4:0 2:0 3:3 5. BSG Chemie Böhlen 0:0 0:1 5:0 1:0 XXX 0:1 0:2 0:5 3:1 1:1 2:1 0:3 2:1 3:1 1:1 3:0 6. Hallescher FC Chemie II 0:2 0:0 1:1 0:0 0:0 XXX 2:2 0:1 0:5 1:0 1:1 2:2 2:1 4:1 4:1 2:1 7. SG Dynamo Eisleben 1:1 2:3 1:1 7:1 1:0 1:2 XXX 0:1 3:2 0:0 0:0 2:1 2:1 2:0 1:1 2:0 8. FC Carl Zeiss Jena II 0:1 0:1 3:0 2:0 0:0 2:2 3:1 XXX 0:3 2:2 0:1 1:0 2:0 1:0 5:1 3:1 9. ASG Vorwärts Meiningen 1:3 1:2 2:1 4:0 0:1 1:2 1:0 5:0 XXX 1:1 0:0 2:3 3:0 5:1 1:1 1:1 10. BSG Motor "WeMa" Plauen 3:6 0:0 3:0 0:0 1:1 2:2 0:0 2:1 2:1 XXX 2:0 2:2 2:2 4:0 0:0 1:1 11. BSG Motor Nordhausen-West 1:2 1:1 2:0 0:0 1:2 2:0 2:2 0:0 1:3 1:0 XXX 1:0 2:0 0:0 3:1 0:1 12. FSV Lokomotive Dresden 1:3 0:0 1:1 0:1 0:2 1:0 0:0 1:1 1:2 0:0 2:1 XXX 3:0 1:1 2:2 0:2 13. BSG Motor Steinach 4:3 1:2 0:1 1:0 1:1 4:0 2:0 3:0 1:1 2:1 2:1 1:2 XXX 2:0 3:0 0:0 14. BSG Motor Eisenach 2:1 2:0 1:0 0:1 0:0 3:0 0:0 2:0 0:0 3:1 1:1 2:3 1:0 XXX 2:1 1:1 15. BSG Motor Hermsdorf 1:7 1:2 2:1 1:1 3:3 0:1 1:1 1:0 1:1 1:4 0:1 1:1 2:1 2:2 XXX 1:0 16. ASG Vorwärts Leipzig 0:4 0:1 0:1 0:0 0:0 0:1 2:2 0:4 1:1 2:2 0:1 1:4 1:2 2:2 0:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 48 30 22 - 4 - 4 83: 23 +60 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Wismut Gera ...................... 47 30 21 - 5 - 4 47: 16 +31 3. BSG Sachsenring Zwickau II ........... 34 30 15 - 4 - 11 52: 46 + 6 4. BSG Kali Werra Tiefenort ............. 34 30 13 - 8 - 9 32: 37 - 5 5. BSG Chemie Böhlen .................... 31 30 10 - 11 - 9 33: 38 - 5 6. Hallescher FC Chemie II .............. 31 30 11 - 9 - 10 33: 42 - 9 7. SG Dynamo Eisleben ................... 30 30 8 - 14 - 8 36: 31 + 5 8. FC Carl Zeiss Jena II ................ 29 30 12 - 5 - 13 39: 36 + 3 9. ASG Vorwärts Meiningen ............... 28 30 10 - 8 - 12 51: 38 +13 10. BSG Motor "WeMa" Plauen .............. 28 30 6 - 16 - 8 39: 42 - 3 11. BSG Motor Nordhausen-West ............ 27 30 9 - 9 - 12 27: 40 -13 12. FSV Lokomotive Dresden ............... 26 30 8 - 10 - 12 38: 41 - 3 13. BSG Motor Steinach ................... 25 30 10 - 5 - 15 39: 44 - 5 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Motor Eisenach ................... 25 30 8 - 9 - 13 28: 45 -17 Relegated 15. BSG Motor Hermsdorf .................. 22 30 5 - 12 - 13 31: 58 -27 Relegated 16. ASG Vorwärts Leipzig ................. 15 30 2 - 11 - 17 21: 52 -31 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 20 Wolfram Löwe ......... 1. FC Lokomotive Leipzig 17 Manfred Geisler ...... 1. FC Lokomotive Leipzig 17 Henning Franzel ...... 1. FC Lokomotive Leipzig 16 Günter Kluge ......... Vorwärts Meiningen 16 Günter Queck ......... BSG Motor Steinach 15 Leonhard Urban ....... BSG Wismut Gera 13 Werner Bamberger ..... Motor Plauen RELEGATED: BSG Stahl Eisenhüttenstadt II ASG Vorwärts Neubrandenburg 1. FC Magdeburg II BSG Motor Eisenach BSG Motor Hermsdorf ASG Vorwärts Leipzig PROMOTED: BSG Aktivist Schwarze Pumpe BSG Motor Warnowwerft Warnemünde(-Rostock) BSG Stahl Brandenburg BSG Chemie Leipzig II SG Dynamo Dresden II BSG Chemie Glauchau Promotion Play-Offs to DDR-LIGA I: The 15 District-Champions for 6 places Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A ASP MWW MoE EBA LoP 1. BSG Aktivist Schwarze Pumpe XXX 4:0 2:1 7 4 3-1-0 14: 3 +11 +++ 2. BSG Motor Warnow. Warnemünde XXX 3:0 1:0 6 4 3-0-1 6: 5 + 1 +++ 3. BSG Motor Eberswalde XXX 2:1 1:0 4 4 2-0-2 5: 6 - 1 4. BSG EAB Lichtenberg 47 Berl. 1:1 XXX 1:0 3 4 1-1-2 3: 4 - 1 (SG Lichtenberg 47) 5. BSG Lokomotive Prenzlau 1:7 1:2 XXX 0 4 0-0-4 2:12 -10 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B StB ChL Ver LoH CBS 1. BSG Stahl Brandenburg XXX 2:2 3:0 5 4 2-1-1 6: 3 + 3 +++ 2. BSG Chemie Leipzig II 1:0 XXX 2:0 4 4 2-0-2 4: 4 = +++ 3. BSG C/M Veritas Wittenberge XXX 0:0 1:0 4 4 1-2-1 3: 4 - 1 4. BSG Lokomotive Halberstadt 2:1 XXX 1:1 4 4 1-2-1 3: 5 - 2 5. BSG Chemie Buna Schkopau 0:1 2:0 XXX 3 4 1-1-2 3: 3 = Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C DyD ChG CGI StM MoS 1. SG Dynamo Dresden II XXX 6:2 2:0 6 4 2-2-0 9: 3 + 6 +++ 2. BSG Chemie Glauchau 0:0 XXX 2:0 5 4 2-1-1 2: 1 + 1 +++ 3. BSG Chemie Glas Illmenau XXX 0:0 3:2 4 4 1-2-1 6: 9 - 3 4. BSG Stahl Maxhütte 1:1 0:1 XXX 3 4 1-1-2 1: 2 - 1 5. BSG Motor Sömmerda 0:0 0:0 XXX 2 4 0-2-2 2: 5 - 3 BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] Berlin : BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin (SG Lichtenberg 47) Cottbus : BSG Aktivist Schwarze Pumpe Dresden : SG Dynamo Dresden II Erfurt : BSG Motor Sömmerda Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Stahl Maxhütte Halle : BSG Chemie Buna Schkopau Karl-Marx-Stadt : FC Karl-Marx-Stadt (runners-up: BSG Chemie Glauchau) * Leipzig : BSG Chemie Leipzig II Magdeburg : BSG Lokomotive Halberstadt Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau Potsdam : BSG Stahl Brandenburg Rostock : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde(-Rostock) Schwerin : BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge Suhl : ASG Vorwärts Meiningen II (runners-up: BSG Chemie-Glas Ilmenau) * * due the first Team plays allready in the second level

1968/69.

1970/71.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.