East Germany 1972/73

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1972/1973

ROUND 1
16 /09/1972
1. FC Magdeburg            1:0 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo         5:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Leipzig         1:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock           2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         0:3 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden          1:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 2
23/ 9/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   0:4 1. FC Magdeburg
1. FC Union Berlin         0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           2:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       2:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 3
30/ 9/1972
1. FC Magdeburg            3:2 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo         1:2 1. FC Union Berlin
BSG Chemie Leipzig         1:1 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         3:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         3:0 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          2:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 4
11/10/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         1:0 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           1:2 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie       1:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 5
14/10/1972
1. FC Magdeburg            1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         4:0 FC Hansa Rostock
BSG Chemie Leipzig         2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    4:1 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue             0:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden          3:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 6
21/10/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   7:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg            1:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena         3:1 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock           1:0 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       4:2 BSG Wismut Aue

ROUND 7
28/10/1972
Berliner FC Dynamo         1:1 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Leipzig         0:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau    2:4 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             2:1 1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden          3:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 8
 3/11/1972
SG Dynamo Dresden          1:1 Berliner FC Dynamo
 4/11/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   1:2 BSG Wismut Aue
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Chemie Leipzig
1. FC Union Berlin         1:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           3:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 9
15.11/1972
Berliner FC Dynamo         2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Leipzig         0:0 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    0:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             2:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         3:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       5:0 1. FC Union Berlin

ROUND 10
18/11/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   8:0 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg            4:0 BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo         2:0 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         1:0 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock           3:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:0 1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden          7:2 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 11
22/11/1972
1. FC Union Berlin         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         3:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             2:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       0:0 FC Hansa Rostock

ROUND 12
 9/12/1972
1. FC Magdeburg            4:1 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Leipzig         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         0:0 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock           4:1 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 6:1 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          4:0 BSG Wismut Aue

ROUND 13
16/12/1972
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 FC Hansa Rostock
1. FC Union Berlin         0:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau    3:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Wismut Aue             1:0 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         5:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       1:1 1. FC Magdeburg

ROUND 14
24/ 3/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin         0:2 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       2:2 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             1:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 FC Hansa Rostock

ROUND 15
31/ 3/1973
1. FC Magdeburg            3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
Berliner FC Dynamo         2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Leipzig         0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          3:2 1. FC Union Berlin

ROUND 16
14/ 4/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin         0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock           2:2 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       1:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 17
21/ 4/1973
1. FC Magdeburg            1:1 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         1:0 1. FC Union Berlin
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden          4:0 FC Hansa Rostock

ROUND 18
28/ 4/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Chemie Leipzig         [played in Altenburg]
1. FC Union Berlin         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         2:0 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock           5:1 Berliner FC Dynamo         [played in Neubrandenburg]
FC Karl-Marx-Stadt         4:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:3 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       2:2 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 19
 5/ 5/1973
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Leipzig         1:1 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau    2:2 1. FC Union Berlin
BSG Wismut Aue             3:2 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         1:3 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          1:0 1. FC Magdeburg

ROUND 20
12/ 5/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   5:1 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Magdeburg            2:0 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         3:0 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Hansa Rostock           3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:3 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie       0:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 21
19/ 5/1973
Berliner FC Dynamo         2:4 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         1:2 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       3:6 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 22
 9/ 6/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   2:2 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg            2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Union Berlin         2:0 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         3:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock           0:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Chemie Leipzig

ROUND 23
13/ 6/1973
1. FC Union Berlin         0:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Leipzig         0:0 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             1:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         4:2 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie       0:2 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 24
16/ 6/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   3:0 1. FC Union Berlin
1. FC Magdeburg            3:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         3:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock           1:2 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:1 BSG Chemie Leipzig
SG Dynamo Dresden          4:2 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 25
20/ 6/1973
1. FC Lokomotive Leipzig   4:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Union Berlin         2:1 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             2:4 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Chemie Leipzig
Hallescher FC Chemie       1:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 26
23/ 6/1973
1. FC Magdeburg            5:4 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         3:1 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Leipzig         4:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena         3:0 1. FC Union Berlin
FC Hansa Rostock           0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Karl-Marx-Stadt

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SG Dynamo Dresden .................... 42   26   18 -  6 -  2   61: 30 +31 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Carl Zeiss Jena ................... 39   26   15 -  9 -  2   46: 21 +25 UEFA Cup [EC3]
 3. 1. FC Magdeburg ...................... 34   26   14 -  6 -  6   50: 28 +22 Cup Winners [EC2]
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 30   26   12 -  6 -  8   57: 41 +16 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. FC Karl-Marx-Stadt ................... 30   26   11 -  8 -  7   33: 32 + 1
 6. Berliner FC Dynamo ................... 26   26    9 -  8 -  9   41: 42 - 1
 7. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 25   26   10 -  5 - 11   54: 46 + 8
 8. BSG Sachsenring Zwickau .............. 24   26    8 -  8 - 10   37: 43 - 6
 9. BSG Chemie Leipzig ................... 21   26    5 - 11 - 10   21: 26 - 5
10. FC Hansa Rostock ..................... 20   26    6 -  8 - 12   36: 44 - 8
11. BSG Wismut Aue ....................... 20   26    7 -  6 - 13   27: 46 -19
12. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 19   26    8 -  3 - 15   37: 56 -19
------------------------------------------------------------------------------
13. 1. FC Union Berlin ................... 18   26    7 -  4 - 15   22: 45 -23 Relegated
14. Hallescher FC Chemie ................. 16   26    4 -  8 - 14   35: 57 -22 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 26 Hans-Jürgen Kreische .... Dynamo Dresden
 17 Eberhard Vogel .......... Carl Zeiss Jena
 14 Hans-Bert Matoul ........ 1. FC Lokomotive Leipzig
 13 Joachim Streich ......... Hansa Rostock
 12 Wolfram Löwe ............ 1. FC Lokomotive Leipzig
 11 Heinz Dientzsch ......... Sachsenring Zwickau
 11 Norbert Johannsen ....... BFC Dynamo
 10 Henning Frenzel ......... 1. FC Lokomotive Leipzig
 10 Reinhard Lauck .......... 1. FC Union Berlin
 10 Michael Paschek ......... Vorwärts Frankfurt/O.
  9 Dieter Lenz ............. Hansa Rostock
  9 Jürgen Pommerenke ....... 1. FC Magdeburg
  9 Rüdiger Schnuphase ...... Rot-Weiß Erfurt
  9 Horst Weißhaupt ......... Rot-Weiß Erfurt

 SG DYNAMO DRESDEN:
 TRAINER: Walter Fritzsch

 [Appearances/Goals]
 26/ 4 Horst Rau
 25/ 0 Claus Boden
 25/26 Hans-Jürgen Kreische
 24/ 1 Frank Ganzera
 23/ 2 Klaus Sammer
 22/ 4 Gerd Heidler
 22/ 4 Dieter Riedel
 20/ 5 Reinhard Häfner
 20/ 1 Siegmar Wätzlich
 19/ 6 Frank Richter
 15/ 1 Hans-Jürgen Dörner
 14/ 4 Reiner Sachse
 13/ 1 Eduard Geyer
 11/ 0 Wolfgang Haustein
  9/ 0 Christian Helm
  9/ 0 Klaus Lichtenberger
  6/ 0 Wolfgang Lischke
  6/ 0 Udo Schmuck
  4/ 1 Klaus Müller
  1/ 0 Manfred Kallenbach
  1/ 0 Hartmud Schade
  1/ 0 Dieter Urbanek

CROSSTABLE 1972/1973
                                 DyD CZJ Mag LoL KMS BFC VoF SaZ ChL HaR WiA RWE UnB HaC  Ave. Spectators
 1. SG Dynamo Dresden            XXX 3:2 1:0 2:1 2:1 1:1 3:0 4:2 3:0 4:0 4:0 7:2 3:2 1:0      24.231
 2. FC Carl Zeiss Jena           2:0 XXX 1:0 2:1 3:0 3:1 3:1 3:1 1:1 3:0 1:0 3:0 3:0 0:0       7.423
 3. 1. FC Magdeburg              1:2 1:1 XXX 3:0 4:1 2:0 1:1 4:0 1:0 3:2 3:0 2:0 1:0 5:4      12.231
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig     1:1 2:0 0:4 XXX 2:2 1:1 4:2 5:1 1:0 3:1 1:2 7:1 3:0 8:0      12.038
 5. FC Karl Marx Stadt           1:1 1:1 3:2 3:1 XXX 3:1 1:0 0:0 1:0 1:1 4:0 3:0 1:0 2:1      14.923
 6. Berliner FC Dynamo           2:4 1:1 1:1 2:2 5:2 XXX 2:1 1:1 2:0 4:0 3:1 3:2 1:2 2:0       7.692
 7. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   2:3 1:1 1:3 6:1 1:1 4:1 XXX 1:2 2:1 2:2 2:0 1:2 4:0 5:1       6.000
 8. BSG Sachsenring Zwickau      1:1 0:2 1:1 2:4 0:0 2:0 0:1 XXX 3:0 2:1 2:0 2:1 2:2 4:1       6.769
 9. BSG Chemie Leipzig           0:0 0:0 1:2 2:0 0:0 0:0 3:0 4:1 XXX 1:1 1:1 2:1 1:0 1:1      15.769
10. FC Hansa Rostock             1:2 2:2 2:2 0:1 3:0 5:1 2:2 3:2 1:0 XXX 0:0 3:0 4:1 1:2       8.423
11. BSG Wismut Aue               2:4 1:2 2:1 2:2 0:1 1:0 1:2 1:1 1:1 2:0 XXX 2:0 2:1 3:2       6.769
12. FC Rot-Weiß Erfurt           4:2 2:2 3:0 1:3 3:0 1:2 5:3 0:3 1:0 2:0 1:1 XXX 1:1 2:1       8.846
13. 1. FC Union Berlin           0:1 0:2 0:2 1:1 1:0 0:2 0:3 1:0 1:1 2:1 3:0 2:1 XXX 2:0       9.154
14. Hallescher FC Chemie         2:2 1:2 1:1 0:2 0:1 2:2 3:6 2:2 1:1 0:0 4:2 1:0 5:0 XXX      12.385

RELEGATED:
1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie

PROMOTED:
BSG Stahl Riesa
BSG Energie Cottbus (quasi the continuation of SC Aktivist Brieske-Senftenberg)

ZUSCHAUER: 1.994.000 (schnitt: 10.956)
SPIELE:          182
TORE:            557 (schnitt: 3,06)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                 StR EnC VoS ChZ VoL
 1. BSG Stahl Riesa              XXX 7:0 3:0 3:1 2:2    12   8   5-2-1  21: 7 +14 Promoted
 2. BSG Energie Cottbus          1:0 XXX 1:1 3:2 1:0    10   8   4-2-2  10:14 - 4 Promoted
 3. ASG Vorwärts Stralsund       0:0 1:0 XXX 1:1 4:0     8   8   2-4-2   9: 8 + 1
 4. BSG Chemie Zeitz             2:4 2:2 2:1 XXX 0:3     6   8   2-2-4  12:17 - 5
 5. ASG Vorwärts Leipzig         1:2 1:2 1:1 0:2 XXX     4   8   1-2-5   8:14 - 6

    Top-Scorer:
  6 Reinhard Hauptmann ...... Stahl Riesa

FDGB POKAL 1972/1973 QUALIFYING ROUND: ================= BSG Zentronik Sömmerda - Hallescher FC Chemie II ............ 2:1 ROUND 1: ======== BSG Motor/Vörwärts Oscherleben - BSG Lokomotive Stendal ..... 1:0 aet FC Rot-Weiß Erfurt II - ASV Vorwärts Meiningen .............. 1:1 aet, 4-2 pen BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Gera .......................... 4:2 BSG Aufbau Schwedt - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin .......... 0:1 BSG NARVA Berlin - BSG Stahl Brandenburg .................... 2:0 BSG ZWK Nebra - ASK Vorwärts Leipzig ........................ 2:5 aet BSG Motor Schwerin - BSG Stahl Hennigsdorf .................. 2:0 BSG Ak. Kali Werra Tiefenort II - BSG Motor Nordhausen West . 0:3 BSG Chemie Leipzig II - BSG Motor WeMa Plauen ............... 1:3 BSG Wismut Gera II - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ...... 3:1 TSG Wismar II - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ............ 2:1 BSG Lokomotive Malchin - FC Hansa Rostock II ................ 0:2 BSG Fortschritt Krumhermersdorf - BSG Wismut Aue II ......... 4:1 BSG Stahl Riesa II - ASK Vorwärts Löbau ..................... 0:2 ASG Vorwärts Cottbus II - BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........ 1:3 BSG Motor Hennigsdorf - ASV Vorwärts Neubrandenburg ......... 0:8 BSG Aufbau Boitzenburg - SG Dynamo Schwerin ................. 1:4 BSG Lokomotive Bergen - ASG Vorwärts Stralsund .............. 1:5 BSG Einheit Grevesmühlen - TSG Wismar ....................... 2:1 BSG Motor Nord Torgelow - SG Dynamo Fürstenwalde ............ 0:5 BSG Einheit Pankow Berlin - BSG Chemie Veritas Wittenberge .. 3:0 BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - FSV Lokomotive Dresden ... 2:1 ASG Vorwärts Cottbus - BSG KKW Nord Greifswald .............. 0:1 BSG Motor Babelsberg - BSG Post Neubrandenburg .............. 2:1 BSG Chemie Buna Schkopau - FC Energie Cottbus ............... 2:1 BSG Lokomotive Ost Leipzig - BSG Motor Hermsdorf ............ 0:3 SG Dynamo Eisleben - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............ 2:1 BSG Chemie Glauchau - FC Carl Zeiss Jena II ................. 1:2 BSG Wismut Pirna-Copitz - Berliner FC Dynamo II ............. 2:3 aet BSG Lokomotive Meiningen - BSG Sachsenring Zwickau II ....... 0:2 BSG Motor »Ernst Thälmann« Suhl - BSG Motor Werdau .......... 1:4 BSG Motor Weimar - SG Dynamo Dresden II ..................... 0:6 BSG Motor Steinach - BSG Chemie Böhlen ...................... 3:1 BSG Zentronik Sömmerda - BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt 2:1 aet BSG Fortschritt Greiz - BSG Stahl Riesa ..................... 0:2 1. FC Magdenburg II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ......... 4:2 aet INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Stahl Eisenhüttenstadt - ASG Vorwärts Stralsund ......... 2:1 ASK Vorwärts Leipzig - Berliner FC Dynamo II ................ 1:1 aet, 5-3 pen BSG NARVA Berlin - BSG Stahl Riesa .......................... 1:4 BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Eisleben ................... 1:1 aet, 4-2 pen FC Carl Zeiss Jena II - BSG Chemie Zeitz .................... 2:2 aet, 1-3 pen TSG Wismar II - FC Hansa Rostock II ......................... 1:8 BSG KKW Nord Greifswald - SG Dynamo Fürstenwalde ............ 3:1 BSG Aktivist Brieske/Senftenberg - ASG Vorwärts Löbau ....... 1:2 BSG Einheit Grevesmühlen - BSG Motor Schwerin ............... 1:0 aet BSG Einheit Pankow Berlin - 1. FC Magdenburg II ............. 2:3 aet BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Motor WeMa Plauen ............ 2:0 BSG Motor Hermsdorf - SG Dynamo Dresden II .................. 0:1 aet BSG Wismut Gera II - BSG Motor Steinach ..................... 7:0 BSG Fortschritt Krumhermersdorf - BSG Sachsenring Zwiackau II 3:1 SG Dynamo Schwerin - BSG Motor/Vörwärts Oscherleben ......... 3:2 BSG Motor Werdau - FC Rot-Weiß Erfurt II .................... 3:1 ASV Vorwärts Neubrandenburg - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin . 4:1 BSG Motor Nordhausen West - BSG Zentronik Sömmerda .......... 1:1 aet, 3-0 pen ROUND 2: ======== ASK Vorwärts Leipzig - BSG Sachsenring Zwickau .............. 1:0 BSG Stahl Riesa - FC Vörwärts Frankfurt/Oder ................ 1:0 BSG KKW Nord Greifswald - 1. FC Union Berlin ................ 2:3 1. FC Magdenburg II - SG Dynamo Schwerin .................... 1:2 BSG Chemie Buna Schkopau - FC Karl-Marx-Stadt ............... 0:1 BSG Motor Nordhausen West - BSG Chemie Leipzig .............. 0:1 BSG Wismut Gera II - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 1:2 BSG Motor Babelsberg - 1. FC Magdenburg ..................... 0:2 SG Dynamo Dresden II - 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 1:4 aet BSG Einheit Grevesmühlen - FC Hansa Rostock ................. 0:1 BSG Motor Werdau - Hallescher FC Chemie ..................... 1:4 ASK Vorwärts Löbau - SG Dynamo Dresden ...................... 1:3 BSG Fortschritt Krumhermersdorf - FC Carl Zeiss Jena ........ 1:4 BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Aue ........................... 2:0 ASV Vorwärts Neubrandenburg - Berliner FC Dynamo ............ 0:2 FC Hansa Rostock II - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ........... 3:1 aet ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== SG DYNAMO DRESDEN - FC Karl-Marx-Stadt ...................... 8:1, 3:2 FC ROT-WEIß ERFURT - BSG Stahl Riesa ........................ 2:0, 0:1 BERLINER FC DYNAMO - ASK Vorwärts Leipzig ................... 5:1, 2:1 Hallescher FC Chemie - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............. 2:1, 1:3* 1. FC UNION BERLIN - BSG Chemie Leipzig ..................... 0:0, 1:1 FC Carl Zeiss Jena - FC HANSA ROSTOCK ....................... 4:1, 0:3 FC HANSA ROSTOCK II - BSG Chemie Zeitz ...................... 3:0, 1:0 SG Dynamo Schwerin - 1. FC MAGDENBURG ....................... 0:5, 0:1 Note: *1. FC Lok Leipzig - HFC Chemie Halle, played in Gräfenhainichen QUARTER-FINALS: =============== FC Hansa Rostock - 1. FC MAGDENBURG ......................... 1:2, 1:2 BERLINER FC DYNAMO - FC Hansa Rostock II .................... 2:1, 3:1 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG - SG Dynamo Dresden ................ 1:0, 2:3 FC ROT-WEIß ERFURT - 1. FC Union Berlin ..................... 4:0, 1:1 SEMI-FINALS: ============ FC Rot-Weiß Erfurt - 1. FC MAGDENBURG ....................... 0:1, 0:2 Berliner FC Dynamo - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............... 1:2, 1:1 FINAL: [1/5/1973; Dessau] ====== »Paul Greifzu Stadion« - att.: 30.000 1. FC Lokomotive Leipzig - 1. FC MAGDENBURG ................. 2:3 1-0 5' Frenzel 1-1 19' Zapf 1-2 49' Sparwasser 2-2 73' Altmann 2-3 80' Sparwasser 1. FC MAGDENBURG: 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG: ***************** ************************* Schulze Friese Zapf Geisler Enge Sekora Decker Gröbner Achtel Fritsche Seguin Altmann Tyll Moldt Pommerenke Köditz Abraham -> /75' Herrmann Matoul Sparwasser Frenzel Mewes Kupfer -> /72' Naumann Trainer: Krügel Trainer: Scherbaum REFEREES: Riedel [LM: Scheurell, Prokop] DDR-Liga 1972/1973 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== VoS Wis DyS VoN HaR KKW SHR MoS PoN NoT MWW VBW 1. ASG Vorwärts Stralsund XXX 4:2 1:0 1:0 1:1 0:0 2:1 5:0 7.1 3:0 6:0 4:0 2. TSG Wismar 0:0 XXX 4:3 1:1 0:0 2:1 2:0 1:0 5:1 3:2 5:2 3:0 3. SG Dynamo Schwerin 2:3 2:0 XXX 1:1 3:3 3:1 4:1 4:2 3:2 6:1 5:0 5:0 4. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 2:0 3:0 2:5 XXX 1:1 3:1 2:1 4:2 1:2 3:0 5:0 2:0 5. FC Hansa Rostock II 1:3 1:2 1:1 2:0 XXX 1:0 2:2 0:0 0:2 4:1 3.1 3:1 6. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 2:3 3:1 4:0 0.1 3:0 XXX 3:0 2:0 1:1 1:2 3:1 0:1 7. BSG Schiffahrt/Hafen Ros. 0:0 0:0 3:0 3:2 0:2 1:3 XXX 3:2 2:1 2:2 1:1 3:2 8. BSG Motor Schwerin 0:2 3:0 2:4 1:2 2.6 2:1 1:1 XXX 2:1 2:0 1:0 4:1 9. BSG Post Neubrandenburg 0:2 0:1 0:2 0:0 1:2 0:1 2:0 6:0 XXX 0:0 2:0 0:0 10. BSG Nord "M.M." Torgelow 1:1 1:3 0:6 0:2 1:1 0:5 2:3 1:1 2:1 XXX 0:0 0:0 11. BSG Motor WW Warnemünde 2:2 1.2 1:1 1:5 2:0 1:2 2:2 0:1 2:0 1:2 XXX 0:0 12. BSG Verkehrs-Betriebe War. 1:1 0:2 0:2 1:3 1:8 0:7 0:2 0:0 2:4 0:3 0:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Stralsund ............... 36 22 15 - 6 - 1 52: 16 +36 + 2. TSG Wismar ........................... 31 22 14 - 3 - 5 39: 27 +12 3. SG Dynamo Schwerin ................... 30 22 13 - 4 - 5 62: 32 +30 4. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 29 22 13 - 3 - 6 44: 23 +21 5. FC Hansa Rostock II .................. 26 22 9 - 8 - 5 44: 28 +16 6. BSG Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald .. 24 22 11 - 2 - 9 44: 23 +21 7. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 20 22 7 - 6 - 9 33: 38 - 5 8. BSG Motor Schwerin ................... 18 22 7 - 4 - 11 28: 44 -16 9. BSG Post Neubrandenburg .............. 16 22 6 - 4 - 12 27: 35 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Nord "Max-Mattern" Torgelow ...... 15 22 4 - 7 - 11 21: 48 -27 Relegated 11. BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ..... 11 22 2 - 7 - 13 17: 48 -31 Relegated 12. BSG Verkehrsbetriebe Waren ........... 8 22 1 - 6 - 15 10: 56 -46 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 15 Peter Zierau ......... Vorwärts Stralsund 16 Lothar Lehmann ....... Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald 14 Peter Sinn ........... Dynamo Schwerin 12 Peter Filler ......... Vorwärts Stralsund 11 Ulrich Schenck ....... Vorwärts Neubrandenburg 10 Horst Koch ........... Dynamo Schwerin 9 Hans-Joachim Fröck ... TSG Wismar 9 Michael Jendrusch .... Post Neubrandenburg DS-Liga Staffel B: ================== BeD EnC VoC StE DyF VoC StH MoE EAB MoH MKB AuG 1. Berliner FC Dynamo II XXX 0:2 1:1 4:0 1:2 2:0 1:1 0:0 1:0 5:1 (1) 5:0 2. BSG Energie Cottbus 0:1 XXX 3:2 1:1 3:1 0:0 0:1 1:0 5:0 1:0 2:1 6:0 3. FC Vorwärts Frankfurt II 0:0 0:0 XXX 0:0 1:4 2:1 3:0 3:0 0:0 1.0 3:2 7:1 4. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:3 1:0 2:2 XXX 2:0 1:1 3:1 0.0 2:1 2:0 2:1 6:0 5. SG Dynamo Fürstenwalde 0:1 2:3 1:4 1:3 XXX 2:2 2:1 3:0 3:2 4:3 2:3 5:0 6. ASG Vorwärts Cottbus 0:2 2:1 1:1 1:1 1:2 XXX 1:2 2:2 3:2 1:0 2:0 2:1 7. BSG Stahl Henningsdorf 3:2 2:0 0:1 0:0 2:2 2:4 XXX 1:1 1:1 1:1 3:0 5:0 8. BSG Motor Eberswalde 0:1 0:1 2:1 3:0 2:1 2:2 2:4 XXX 2:2 2:1 3:0 5:0 9. BSG EAB Lichtenberg 47 B. 0:1 1:3 4:2 1:0 1:1 2:2 1:1 3:2 XXX 3:1 1:2 4:0 10. BSG Motor Henningsdorf 2:2 1:2 1:1 1:1 1:2 2:2 1:0 1:0 2:1 XXX 0:0 1:0 11. BSG Motor Köpenick Berlin 1:2 0:4 0:1 0:0 1:3 0:2 1:1 2:2 1:0 0:3 XXX 2:0 12. BSG Aufbau Großräschen 0:0 1:3 2:3 0:1 0:3 1:0 0:6 1:0 0:4 1:3 0:0 XXX NOTES: BFC Dynamo II - Motor Köpenick (0:1) awarded afterwards with 0:0 on Goals and 2-0 on Points for Dynamo. Köpenick had forgot the players licences. Dynamo Fürstenwalde - Vorwärts Frankfurt II played in Seelow. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. Berliner FC Dynamo II ................ 32 22 13 - 6 - 3 35: 14 +21 Not Allowed ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Energie Cottbus .................. 31 22 14 - 3 - 3 41: 17 +24 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 3. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 28 22 10 - 8 - 4 39: 25 +14 4. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 27 22 9 - 9 - 4 29: 21 + 8 5. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 25 22 11 - 3 - 8 46: 37 + 9 6. ASG Vorwärts Cottbus ................. 23 22 7 - 9 - 6 32: 30 + 2 7. BSG Stahl Henningsdorf ............... 22 22 7 - 8 - 7 35: 28 + 7 8. BSG Motor Eberswalde ................. 21 22 7 - 7 - 8 31: 27 + 4 9. BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ........ 18 22 6 - 6 - 10 34: 35 - 1 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Henningsdorf ............... 18 22 6 - 6 - 10 26: 32 - 6 Relegated 11. BSG Motor Köpenick Berlin ............ 13 22 4 - 5 - 13 17: 36 -19 Relegated 12. BSG Aufbau Großräschen ............... 6 22 2 - 2 - 18 8: 71 -63 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Peter Effenberger .... Energie Cottbus 14 Michael Jakob ........ Dynamo Fürstenwalde 10 Michael Sobek ........ EAB Lichtenberg 47 Berlin 9 Wolfgang Neugebauer .. Motor Eberswalde 8 Hans Böttcher ........ Energie Cottbus DS-Liga Staffel C: ================== VoL StB HaC LVH LoS ChB LoL Mag VeW ChW DyE MVO 1. ASG Vorwärts Leipzig XXX 1:0 3:2 3:1 0.0 2.0 2:2 1:1 13:0 0:3 3:0 1:0 2. BSG Stahl Brandenburg 2:3 XXX 2:3 2:2 2:0 3:0 1:0 3:1 2:1 2:0 1:0 1:1 3. Hallescher FC Chemie II 0:2 3:0 XXX 2:3 3:2 2:2 1:0 4:1 2:2 1:1 2:2 5:0 4. BSG Lok/Vorw. Halberstadt 1:1 1:1 3:1 XXX 1:1 1:1 2:0 0:0 1:3 0:0 3:1 0:0 5. BSG Lokomotive Stendal 2:1 1:0 1:4 3:0 XXX 3:1 2:0 1:0 4:4 1:3 3:1 0:0 6. BSG Chemie Böhlen 1:2 1:1 3:3 1:0 2:3 XXX 1:1 1:0 5:2 1:0 1:0 3:0 7. 1. FC Lok. Leipzig II 0:2 0:2 2:1 2:1 1:2 1:1 XXX 2:1 3:1 0:0 1:0 3:1 8. 1. FC Magdenburg II 2:1 0:1 0:0 0:2 5:0 2:0 2:2 XXX 4:1 3:1 2:1 1:0 9. BSG C/M Veritas Wittenbe. 2:2 2:4 1:1 1:3 7:2 2:1 2:0 2:2 XXX 4:3 3:3 3:2 10. BSG Chemie Wolfen 1:2 0:3 1:1 0:2 3:2 0:0 1:2 3:0 2:2 XXX 3:1 2:2 11. SG Dynamo Eisleben 4:1 0:1 1:3 1:2 0:2 3:0 2:1 7:0 2:1 6:2 XXX 6:3 12. BSG Motor/Vor Oschersleben 0:1 1:0 2:4 1:2 2:1 1:4 0:3 1:1 5:1 0:1 1:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Leipzig ................. 31 22 13 - 5 - 4 47: 23 +24 + 2. BSG Stahl Brandenburg ................ 28 22 12 - 4 - 6 34: 21 +13 ------------------------------------------------------------------------------ 3. Hallescher FC Chemie II .............. 26 22 9 - 8 - 5 48: 34 +14 Relegated (*) ------------------------------------------------------------------------------ 4. BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt .. 26 22 9 - 8 - 5 31: 25 + 6 5. BSG Lokomotive Stendal ............... 24 22 10 - 4 - 8 36: 40 - 4 6. BSG Chemie Böhlen .................... 21 22 7 - 7 - 8 30: 32 - 2 7. 1. FC Lokomotive Leipzig II .......... 21 22 8 - 5 - 9 26: 28 - 2 8. 1. FC Magdenburg II .................. 20 22 7 - 6 - 9 28: 34 - 6 9. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 19 22 6 - 7 - 9 47: 66 -19 10. BSG Chemie Wolfen .................... 18 22 6 - 6 - 10 29: 35 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 11. SG Dynamo Eisleben ................... 17 22 7 - 3 - 12 42: 39 + 3 Relegated 12. BSG Motor/Vorwärts Oschersleben ...... 13 22 4 - 5 - 13 23: 43 -20 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTE: (*) due the relegation of the First Team TOP SCORERS : 13 Otto Skrowny ......... Vorwärts Leipzig 17 Manfred Vogel ........ Hallescher FC Chemie II 13 Peter Kubern ......... Chemie Wolfen 12 Otto Skrowny ......... Vorwärts Leipzig 11 Rüdiger Bast ......... Lokomotive Stendal 11 Frank Pluscak ........ Dynamo Eisleben DS-Liga Staffel D: ================== DyD StR ASP LoD SaZ Grö VoL KMS MoW MoP WiA WPC 1. SG Dynamo Dresden II XXX 1:0 4:0 0:0 4:2 1:2 2:1 5:1 4:0 4.0 4:1 5:0 2. BSG Stahl Riesa 0:0 XXX 0:0 4:0 3:2 2:1 5:0 4:1 4:2 4:1 0:0 1:1 3. BSG Aktivist Schwarze P. 0:2 0:2 XXX 3:2 1:2 2:0 2:0 1:0 2:1 1:0 2:0 0:0 4. FSV Lokomotive Dresden 1:1 0:1 0:0 XXX 1:0 3:3 1:1 0:0 3:2 0:1 4:1 2:1 5. BSG Sachsen. Zwickau II 2:2 0:0 2:0 1:2 XXX 0:1 1:0 4:1 0:2 3:1 0:1 6:1 6. TSG Gröditz 2:3 0:0 2:3 1:1 1:1 XXX 0:0 0:3 4:0 1:0 0:2 2:0 7. ASG Vorwärts Löbau 2:1 0:2 2:2 2:1 1:2 0:0 XXX 2:1 1:1 2:0 2:2 3:1 8. FC Karl-Marx-Stadt II 1:3 1:0 1:2 2:2 4:0 2:2 3:0 XXX 0:4 1:0 3:0 4:0 9. BSG Motor Werdau 4:7 1:1 5:3 3:2 1:2 1:2 1:0 2:1 XXX 1:1 1:0 2:1 10. BSG Motor "WeMa" Plauen 2:2 1:4 2:1 0:2 2:2 2:0 0:1 1:0 2:2 XXX 1:1 4:0 11. BSG Wismut Aue II 0:2 1:2 0:1 0:2 0:0 1:1 0:0 3:4 2:1 0:1 XXX 3:0 12. BSG Wismut Pirna-Copitz 3:3 1:1 1:0 0:0 1:1 1:1 0:1 1:1 4:1 2:4 2:3 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Dresden II ................. 34 22 14 - 6 - 2 60: 24 +36 Not Allowed ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Riesa ...................... 32 22 12 - 8 - 2 40: 14 +26 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 3. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 24 22 10 - 4 - 8 26: 28 - 2 4. FSV Lokomotive Dresden ............... 23 22 7 - 9 - 6 29: 27 + 2 5. BSG Sachsenring Zwickau II ........... 22 22 8 - 6 - 8 33: 30 + 3 6. TSG Gröditz .......................... 21 22 6 - 9 - 7 26: 28 - 2 7. ASG Vorwärts Löbau ................... 21 22 7 - 7 - 8 21: 28 - 7 8. FC Karl-Marx-Stadt II ................ 20 22 8 - 4 - 10 35: 36 - 1 9. BSG Motor Werdau ..................... 20 22 8 - 4 - 10 38: 46 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor "WeMa" Plauen .............. 19 22 7 - 5 - 10 26: 34 - 8 Relegated 11. BSG Wismut Aue II .................... 16 22 5 - 6 - 11 21: 33 -12 Relegated 12. BSG Wismut Pirna-Copitz .............. 12 22 2 - 8 - 12 21: 48 -27 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 11 Werner Hartmann ...... Lokomotive Dresden 11 Lothar Paul .......... Stahl Riesa 10 Klaus Müller ......... Dynamo Dresden II 9 Bernd Geibel ......... Motor Werdau DS-Liga Staffel E: ================== ChZ WiG CZJ VoM RWE StM ZeS MoS MNW MoH KWT CGI 1. BSG Chemie Zeitz XXX 2:0 2:0 2:2 1:0 4:0 1:2 1:1 1:0 3:0 3:2 5:0 2. BSG Wismut Gera 0:0 XXX 2:2 2:1 1:3 4:1 0:2 4:1 5:2 3:1 1:0 5:0 3. FC Carl Zeiss Jena II 3:3 1:0 XXX 0:0 0:1 3:0 2:1 2:0 2:0 5:0 2:0 2:0 4. ASG Vorwärts Meiningen 2:1 2:1 1:0 XXX 1:1 3:0 1:0 1.1 2:0 0:0 4:0 5:0 5. FC Rot-Weiss Erfurt II 0:1 2:0 1:4 2:0 XXX 1:1 2:0 2:2 0:1 3:0 2:2 1:1 6. BSG Stahl Maxhütte 0:4 0:1 0:0 2:1 1:0 XXX 2:1 1:0 2:0 2:0 2:1 3:1 7. BSG Zentronik Sömmerda 0:0 1:1 0:0 1:3 0:0 2:0 XXX 2:0 1:1 0:0 1:2 2:0 8. BSG Motor Steinach 1:1 0:2 0:0 1:1 3:1 8:1 3:1 XXX 2:2 1:1 2:0 1:0 9. BSG Motor Nordhausen-West 2:1 3:5 1:0 2:0 3:0 2:3 0:3 3:1 XXX 1:1 3:0 1:0 10. BSG Motor Hermsdorf 1:1 1:2 2:2 1:1 1:2 1:2 0:0 0:0 2:0 XXX 2:1 3:0 11. BSG Kali-Werra Tiefenort 3:3 0:2 0:0 1:1 0:2 1:1 2:0 2:0 1:0 0:2 XXX 2:1 12. BSG Chemie Glas Illmenau 0:2 1:3 0:0 0:0 0:3 0:0 1:0 2:0 2:1 0:1 1:1 XXX NOTES: Wismut Gera - Zentronik Sömmerda played in Triebes (Gera). Motor Steinach - Carl Zeiss Jena II suspended at 38' (0:0), and replayed. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Zeitz ..................... 30 22 11 - 8 - 3 42: 19 +23 + 2. BSG Wismut Gera ...................... 29 22 13 - 3 - 6 44: 26 +18 3. FC Carl Zeiss Jena II ................ 27 22 9 - 9 - 4 30: 14 +16 4. ASG Vorwärts Meiningen ............... 27 22 9 - 9 - 4 32: 18 +14 5. FC Rot-Weiss Erfurt II ............... 24 22 9 - 6 - 7 29: 23 + 6 6. BSG Stahl Maxhütte ................... 24 22 10 - 4 - 8 24: 38 -14 7. BSG Zentronik Sömmerda ............... 19 22 6 - 7 - 9 20: 21 - 1 8. BSG Motor Steinach ................... 19 22 5 - 9 - 8 28: 30 - 2 9. BSG Motor Nordhausen-West ............ 19 22 8 - 3 - 11 28: 34 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Hermsdorf .................. 19 22 5 - 9 - 8 20: 29 - 9 Relegated 11. BSG Kali Werra Tiefenort ............. 16 22 5 - 6 - 11 21: 35 -14 Relegated 12. BSG Chemie Glas Illmenau ............. 11 22 3 - 5 - 14 10: 41 -31 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 14 Harald Schramm ....... Chemie Zeitz 10 Manfred Schütze ...... Motor Nordhausen-West 9 Leonhard Urban ....... Wismut Gera 9 Günter Siebke ........ Stahl Maxhütte 9 Dieter Großmann ...... Motor Steinach RELEGATED: BSG Nord "Max-Mattern" Torgelow BSG Motor Warnowwerft Warnemünde BSG Verkehrsbetriebe Waren BSG Motor Henningsdorf BSG Motor Köpenick Berlin BSG Aufbau Großräschen Hallescher FC Chemie II SG Dynamo Eisleben BSG Motor/Vorwärts Oschersleben BSG Motor "WeMa" Plauen BSG Wismut Aue II BSG Wismut Pirna-Copitz BSG Motor Hermsdorf BSG Kali Werra Tiefenort BSG Chemie Glas Illmenau PROMOTED: BSG Einheit Pankow Berlin BSG Aktivist Brieske-Senftenberg (previously kwown as Aktivist Brieske-Ost) BSG Stahl Riesa II BSG Motor Eisenach BSG Aufbau Schwedt BSG Chemie Schwarza BSG Chemie Buna Schkopau BSG Motor Germania Karl Marx Stadt BSG Rotation 1950 Leipzig BSG Motor Schönebeck BSG Demminer Verkehrs-Betriebe BSG Motor Babelsberg TSG Bau Rostock BSG Einheit Güstrow BSG Motor Suhl BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] Champions (or runners-up, 3rd placed) promoted Berlin : BSG Einheit Pankow Berlin Cottbus : BSG Aktivist Brieske-Senftenberg Dresden : BSG Stahl Riesa II Erfurt : BSG Motor Eisenach Frankfurt : BSG Aufbau Schwedt Gera : BSG Wismut Gera II (runners-up: FC Carl Zeiß Jena III; 3rd: BSG Chemie Schwarza) Halle : BSG Chemie Buna Schkopau Karl-Marx-Stadt : BSG Motor "Germania" Karl Marx Stadt Leipzig : BSG Rotation 1950 Leipzig Magdeburg : BSG Motor Schönebeck Neubrandenburg : BSG Demminer Verkehrsbetriebe Potsdam : BSG Motor Babelsberg Rostock West : TSG Bau Rostock (**) Rostock Ost : ASG Vorwärts Stralsund II Schwerin : BSG Einheit Güstrow Suhl : BSG Motor Suhl ROSTOCK FINALS: TSG Bau Rostock - ASG Vorwärts Stralsund II .... 4:3 ASG Vorwärts Stralsund II - TSG Bau Rostock .... 2:2

1971/72.

1973/74.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.