Denmark 2015/16


Superligaen
Cup
1. division

Superligaen

Final Table:

 1.FC København              33  21  8  4  62-28  71             Champions
 2.SønderjyskE               33  19  5  9  56-36  62                        [Haderslev]
 3.FC Midtjylland            33  17  8  8  57-33  59        [C]             [Herning]
 4.Brøndby IF                33  16  6 11  43-37  54                        [København]
 5.AaB                       33  15  5 13  56-44  50                        [Aalborg]
 6.Randers FC                33  13  8 12  45-43  47
 7.OB                        33  14  4 15  50-52  46                        [Odense]
 8.Viborg FF                 33  11  7 15  34-42  40        [P]
 9.FC Nordsjælland           33  11  5 17  35-51  38                        [Farum]
10.AGF                       33   8 13 12  47-49  37        [P]             [Aarhus]
11.Esbjerg fB                33   7  9 17  38-64  30
----------------------------------------------------
12.Hobro IK                  33   4  6 23  26-70  18             Relegated

Round 1
[Jul 17]
Nordsjælland     0-2 SønderjyskE      
[Jul 18]
Midtjylland      2-0 Viborg           
[Jul 19]
OB               3-0 Hobro            
AGF              2-1 Brøndby          
[Jul 20]
AaB              1-1 Esbjerg          
[Sep 16]
København        3-0 Randers          

Round 2
[Jul 24]
Hobro            0-1 AaB              
SønderjyskE      1-2 Midtjylland      
[Jul 26]
Randers          3-0 Nordsjælland     
Brøndby          1-2 OB               
Esbjerg          1-2 København        
[Jul 27]
Viborg           0-0 AGF              

Round 3
[Jul 31]
Viborg           2-1 Esbjerg          
Midtjylland      1-0 OB               
[Aug 2]
AGF              3-2 Randers          
SønderjyskE      1-3 København        
Brøndby          0-2 Hobro            
[Aug 3]
Nordsjælland     2-1 AaB              

Round 4
[Aug 7]
OB               2-2 AGF              
[Aug 8]
Hobro            1-1 Viborg           
[Aug 9]
Esbjerg          0-4 SønderjyskE      
København        1-1 Nordsjælland     
Randers          3-3 Brøndby          
[Aug 10]
AaB              0-2 Midtjylland      

Round 5
[Aug 14]
Midtjylland      0-0 København        
[Aug 15]
AGF              2-3 AaB              
[Aug 16]
Nordsjælland     1-2 Esbjerg          
Viborg           0-4 Brøndby          
OB               2-3 Randers          
[Aug 17]
SønderjyskE      3-0 Hobro            

Round 6
[Aug 21]
Hobro            1-3 Nordsjælland     
[Aug 23]
Randers          0-1 Viborg           
Brøndby          1-0 SønderjyskE      
København        2-2 AGF              
Esbjerg          1-1 Midtjylland      
[Aug 24]
AaB              5-1 OB               

Round 7
[Aug 28]
AGF              0-0 Esbjerg          
[Aug 29]
SønderjyskE      2-1 Viborg           
[Aug 30]
AaB              0-2 Randers          
Nordsjælland     0-2 Brøndby          
OB               1-0 København        
Midtjylland      2-0 Hobro            

Round 8
[Sep 11]
Hobro            awd AGF              [awarded 0-3; originally 2-1, Hobro fielded
[Sep 12]                               ineligible player (Adama Tamboura)]
Viborg           0-1 Nordsjælland     
[Sep 13]
Randers          1-0 SønderjyskE      
København        4-2 AaB              
Brøndby          0-0 Midtjylland      
[Sep 15]
Esbjerg          4-2 OB               

Round 9
[Sep 18]
AGF              1-2 SønderjyskE      
[Sep 19]
OB               2-0 Viborg           
[Sep 20]
Midtjylland      0-1 Nordsjælland     
København        1-0 Hobro            
AaB              4-1 Brøndby          
[Sep 21]
Esbjerg          0-2 Randers          

Round 10
[Sep 25]
SønderjyskE      4-0 OB               
Viborg           1-0 AaB              
[Sep 27]
Brøndby          1-0 København        
Randers          0-2 Midtjylland      
Nordsjælland     2-0 AGF              
[Sep 28]
Hobro            2-2 Esbjerg          

Round 11
[Oct 2]
Nordsjælland     1-5 OB               
[Oct 3]
Randers          2-1 Hobro            
[Oct 4]
AaB              5-0 SønderjyskE      
København        1-0 Viborg           
Brøndby          1-1 Esbjerg          
Midtjylland      2-0 AGF              

Round 12
[Oct 16]
Midtjylland      2-1 Randers          
[Oct 17]
OB               1-2 SønderjyskE      
[Oct 18]
AGF              3-0 Nordsjælland     
Viborg           0-2 Brøndby          
København        3-1 Hobro            
[Oct 19]
Esbjerg          1-2 AaB              

Round 13
[Oct 23]
Hobro            3-1 AGF              
[Oct 24]
Viborg           4-2 Esbjerg          
[Oct 25]
Nordsjælland     3-0 AaB              
SønderjyskE      1-2 København        
Brøndby          2-1 Midtjylland      
[Oct 26]
Randers          1-1 OB               

Round 14
[Oct 30]
Esbjerg          2-1 Nordsjælland     
[Oct 31]
Midtjylland      2-4 Viborg           
[Nov 1]
AaB              6-0 Hobro            
København        4-0 Randers          
OB               2-5 Brøndby          
[Nov 2]
AGF              0-0 SønderjyskE      

Round 15
[Nov 6]
SønderjyskE      1-2 AaB              
Randers          4-1 AGF              
[Nov 7]
Hobro            0-1 Nordsjælland     
[Nov 8]
Viborg           0-1 OB               
Midtjylland      5-1 Esbjerg          
Brøndby          0-0 København        

Round 16
[Nov 20]
OB               1-1 Midtjylland      
[Nov 21]
Nordsjælland     1-2 SønderjyskE      
[Nov 22]
Esbjerg          4-4 Hobro            
København        0-0 Viborg           
AGF              1-1 Brøndby          
[Nov 23]
AaB              3-2 Randers          

Round 17
[Nov 27]
Viborg           1-0 AGF              
[Nov 28]
Randers          1-0 Nordsjælland     
[Nov 29]
SønderjyskE      2-0 Hobro            
Brøndby          0-2 AaB              
[Nov 30]
OB               2-1 Esbjerg          
[Mar 3]
Midtjylland      0-1 København        

Round 18
[Dec 4]
AGF              2-1 Midtjylland      
[Dec 5]
Hobro            0-0 Randers          
[Dec 6]
Esbjerg          0-1 SønderjyskE      
Nordsjælland     0-2 Brøndby          
København        4-1 OB               
[Dec 7]
AaB              2-0 Viborg           

Round 19
[Feb 26]
OB               2-2 AGF              
[Feb 27]
Randers          1-1 SønderjyskE      
[Feb 28]
Viborg           1-1 Nordsjælland     
København        2-1 Esbjerg          
Brøndby          1-0 Hobro            
[Feb 29]
Midtjylland      1-1 AaB              

Round 20
[Mar 4]
AaB              0-1 OB               
[Mar 5]
Hobro            0-6 Viborg           
[Mar 6]
Esbjerg          1-0 Randers          
SønderjyskE      3-1 Brøndby          
AGF              0-0 København        
[Mar 7]
Nordsjælland     2-1 Midtjylland      

Round 21
[Mar 11]
Esbjerg          2-1 AGF              
[Mar 12]
Viborg           0-0 SønderjyskE      
[Mar 13]
OB               3-1 Nordsjælland     
Brøndby          1-0 Randers          
København        6-2 AaB              
[Mar 14]
Midtjylland      3-0 Hobro            

Round 22
[Mar 18]
AaB              2-2 AGF              
[Mar 19]
Hobro            0-2 OB               
[Mar 20]
SønderjyskE      3-2 Midtjylland      
Randers          1-3 Viborg           
Nordsjælland     2-0 København        
Brøndby          0-0 Esbjerg          

Round 23
[Apr 1]
AaB              1-0 Nordsjælland     
[Apr 2]
AGF              1-1 Hobro            
[Apr 3]
OB               0-1 Randers          
København        1-0 SønderjyskE      
Midtjylland      2-0 Brøndby          
[Apr 4]
Esbjerg          1-0 Viborg           

Round 24
[Apr 8]
Viborg           1-1 Midtjylland      
[Apr 9]
SønderjyskE      2-2 AGF              
[Apr 10]
Hobro            0-2 AaB              
Randers          1-1 København        
Brøndby          1-0 OB               
[Apr 11]
Nordsjælland     0-0 Esbjerg          

Round 25
[Apr 15]
Nordsjælland     2-1 Hobro            
[Apr 16]
AGF              0-2 Randers          
[Apr 17]
OB               5-1 Viborg           
AaB              1-2 SønderjyskE      
København        2-0 Brøndby          
[Apr 18]
Esbjerg          0-2 Midtjylland      

Round 26
[Apr 22]
Midtjylland      2-0 OB               
[Apr 23]
Hobro            2-2 Esbjerg          
[Apr 24]
SønderjyskE      3-1 Nordsjælland     
Viborg           1-1 København        
Brøndby          2-1 AGF              
[Apr 25]
Randers          0-0 AaB              

Round 27
[Apr 29]
AGF              1-2 Viborg           
[Apr 30]
Hobro            1-2 SønderjyskE      
[May 1]
Nordsjælland     2-2 Randers          
AaB              3-0 Brøndby          
København        5-3 Midtjylland      
[May 2]
Esbjerg          0-2 OB               

Round 28
[May 6]
SønderjyskE      2-0 Esbjerg          
[May 7]
Randers          2-0 Hobro            
[May 8]
Viborg           0-2 AaB              
OB               0-1 København        
Midtjylland      1-1 AGF              
[May 9]
Brøndby          2-1 Nordsjælland     

Round 29
[May 11]
SønderjyskE      2-0 Viborg           
AGF              5-1 Esbjerg          
Hobro            1-4 Midtjylland      
[May 12]
Nordsjælland     0-1 OB               
Randers          0-2 Brøndby          
AaB              0-2 København        

Round 30
[May 14]
Midtjylland      3-2 SønderjyskE      
[May 15]
OB               0-1 Hobro            
[May 16]
Viborg           2-3 Randers          
København        2-0 Nordsjælland     
Esbjerg          2-3 Brøndby          
[May 17] 
AGF              2-0 AaB              

Round 31
[May 20]
SønderjyskE      3-1 OB               
[May 21]
Nordsjælland     3-3 AGF              
[May 22]
Randers          1-2 Midtjylland      
Hobro            4-2 København        
AaB              1-2 Esbjerg          
[May 23]
Brøndby          0-1 Viborg           

Round 32 [May 26]
AaB              0-0 Midtjylland      
AGF              2-1 OB               
Esbjerg          1-4 København        
Nordsjælland     1-0 Viborg           
Hobro            0-2 Brøndby          
SønderjyskE      1-1 Randers          

Round 33 [May 29]
Brøndby          1-2 SønderjyskE      
København        2-1 AGF              
Midtjylland      4-1 Nordsjælland     
OB               3-2 AaB              
Randers          3-1 Esbjerg          
Viborg           1-0 Hobro            

Final Table:

 1.FC København              33  21  8  4  62-28  71             Champions
 2.SønderjyskE               33  19  5  9  56-36  62                        [Haderslev]
 3.FC Midtjylland            33  17  8  8  57-33  59        [C]             [Herning]
 4.Brøndby IF                33  16  6 11  43-37  54                        [København]
 5.AaB                       33  15  5 13  56-44  50                        [Aalborg]
 6.Randers FC                33  13  8 12  45-43  47
 7.OB                        33  14  4 15  50-52  46                        [Odense]
 8.Viborg FF                 33  11  7 15  34-42  40        [P]
 9.FC Nordsjælland           33  11  5 17  35-51  38                        [Farum]
10.AGF                       33   8 13 12  47-49  37        [P]             [Aarhus]
11.Esbjerg fB                33   7  9 17  38-64  30
----------------------------------------------------
12.Hobro IK                  33   4  6 23  26-70  18             Relegated

NB: only 1 club relegated as top level is extended to 14 clubs for 2016/17


Cup

Round 1
[Aug 4]
Middelfart G&BK           1-1 Vejle Boldklub            [aet, 1-4 pen]
[Aug 11]
Frederiksberg BK          0-2 IF Skjold Birkerød        
Aars IK                   awd Vejgaard BSK              [awarded 0-3]
Aulum IF                  1-6 Brabrand IF               
B 1973                    0-3 BK Søllerød-Vedbæk        
Birkelse IF               1-3 Aalborg Freja             
BK Frem Sakskøbing        0-4 FC Vestsjælland           
BK Fremad Valby           8-2 Virum-Sorgenfri BK        
DGL 2000                  2-3 Kjellerup IF              
FC Skanderborg            0-2 Aabyhøj IF                
Frederikssund IK          3-1 Gentofte-Vangede IF       
Helsinge Fodbold          0-3 Avedøre IF                
Hillerød GI               1-0 Herlev IF                 
IF Lyseng                 2-0 Viby IF                   
IK Fuglebakken            0-3 AC Horsens                
Kalundborg GB             3-5 Roskilde KFUM             
Ledøje-Smørum Fodbold     1-1 BK Frem                   [aet, 5-3 pen]
LUIF                      0-2 Rishøj Boldklub           
Marslev G & IF           0-10 Tarup/Pårup IF            
Morud IF                  1-7 BK Marienlyst             
Næsby BK                  0-6 FC Fredericia             
NB Bornholm               2-2 Fredensborg BI            [aet, 4-5 pen]
Sæby IF Skjold            1-7 Thisted FC                
Sædding/Guldager IF       3-1 Kolding BK                
Sundby BK                 1-4 B 93                      
Tjørring IF               0-4 Skive IK                  
HIK                       0-3 Brønshøj BK               
[Aug 12]
B 1913                    0-3 FC Svendborg              
BK Avarta                 2-5 HB Køge                   
Døllefjelde-Musse IF      1-4 Holbæk B&I                
Esbjerg IF 92             3-4 FC Sydvest 05             
FA 2000                   1-3 Greve Fodbold             
FC Sønderborg             4-1 Varde IF                  
IF Føroyar                0-6 Hvidovre IF               
IF Frem Bjæverskov        0-4 Næstved BK                
Jægersborg BK             3-1 Vanløse IF                
Jammerbugt FC             1-3 Vendsyssel FF             
Langeskov IF              0-5 Nyborg G&IF               
Lundtoft IF               1-7 Kolding IF                
Ringkøbing IF             1-2 Odder I&GF                
Søhus Stige BK            4-2 Aarslev BK                
Tårnby FF                 1-3 FC Helsingør              
Holstebro BK              0-4 Silkeborg IF              
Nykøbing FC               1-2 FC Roskilde               
AB                        0-3 Lyngby BK                 
Lystrup IF                3-2 IK Skovbakken             
[Aug 19]
B 1908                    2-0 BK Fremad Amager          
    
Round 2
[Aug 25]
Brabrand IF               1-2 FC Fredericia             
Næstved BK                1-0 FC Nordsjælland           
[Sep 1]
BK Marienlyst             1-5 Viborg FF                 
FC Svendborg              0-3 Silkeborg IF              
Fredensborg BI            1-0 B 1908                    
Frederikssund IK          2-6 HB Køge                   
Hillerød GI               1-2 FC Helsingør              
IF Lyseng                 1-2 Kolding IF                
Rishøj Boldklub           2-0 BK Søllerød-Vedbæk        
Sædding/Guldager IF       1-5 Lystrup IF                
Søhus Stige BK            0-9 Esbjerg fB                
Vejgaard BSK              3-2 FC Sydvest 05             
Holbæk B&I                4-2 B 93                      
Thisted FC                1-2 SønderjyskE               
Herlufsholm GF            0-5 Brønshøj BK               
[Sep 2]
Aabyhøj IF                0-2 FC Sønderborg             
Avedøre IF                0-3 FC Vestsjælland           
BK Fremad Valby           2-2 Hvidovre IF               [aet, 4-5 pen]
IF Skjold Birkerød        1-4 Roskilde KFUM             
Ledøje-Smørum Fodbold     0-5 Lyngby BK                 
Nyborg G&IF               0-5 Greve Fodbold             
Vejle Boldklub            0-0 Hobro IK                  [aet, 2-4 pen]
Kjellerup IF              1-8 AGF                       
[Sep 8]
Aalborg Freja             0-6 AC Horsens                
Odder I&GF                0-1 Skive IK                  
[Sep 9]
Tarup/Pårup IF            0-2 OB                        
Vendsyssel FF             0-2 AaB                       
[Sep 23]
Jægersborg BK             1-6 FC Roskilde               

Round 3
[Sep 22]
Greve Fodbold             2-1 Hvidovre IF               
Roskilde KFUM             1-5 Viborg FF                 
Vejgaard BSK              1-3 SønderjyskE               
FC Fredericia             2-1 OB                        
Rishøj Boldklub           3-1 Brønshøj BK               
Silkeborg IF              0-1 AGF                       
[Sep 23]
Fredensborg BI            0-1 FC Helsingør              
FC Vestsjælland           0-2 FC København              
Kolding IF                1-3 Skive IK                  [aet]
HB Køge                   2-0 AC Horsens                
Holbæk B&I                0-7 Brøndby IF                
[Sep 24]
FC Sønderborg             0-6 Randers FC                
Lyngby BK                 1-0 Esbjerg fB                
Næstved BK                0-3 FC Midtjylland            
[Sep 29]
Lystrup IF                0-4 AaB                       
[Oct 13]
FC Roskilde               0-0 Hobro IK                  [aet, 7-6 pen]

1/8 Finals
[Oct 21]
FC Helsingør              0-2 Randers FC                
[Oct 27]
Rishøj Boldklub           0-3 AGF                       
Skive IK                  3-2 Viborg FF                 
[Oct 28]
Greve Fodbold             2-6 SønderjyskE               
FC Roskilde               3-2 FC Midtjylland            [aet]
Lyngby BK                 1-2 AaB                       
[Oct 29]
FC Fredericia             1-2 FC København              [aet]
HB Køge                   0-1 Brøndby IF                

Quarterfinals
[Mar 1]
SønderjyskE               0-3 AGF                       
[Mar 2]
Skive IK                  0-3 Brøndby IF                
[Mar 16]
FC København              2-1 Randers FC                [aet]
[Apr 5]
FC Roskilde               0-4 AaB                       

Semifinals

First Legs
[Apr 6]
FC København              1-1 Brøndby IF                
[Apr 13
AaB                       0-2 AGF                       

Second Legs
[Apr 20]
Brøndby IF                0-1 FC København              
[Apr 21]
AGF                       2-2 AaB                       

Final [May 5]
FC København              2-1 AGF                       

1. division

Final Table:
   
 1.Lyngby BK                 33  19  7  7  59-37  64             Promoted
 2.Silkeborg IF              33  18  9  6  59-29  63        [R]  Promoted
 3.AC Horsens                33  18  6  9  52-34  60             Promoted
----------------------------------------------------
 4.Vendsyssel FF             33  16  8  9  41-33  56                        [Hjørring]
 5.Vejle Boldklub            33  16  5 12  56-46  53
 6.FC Fredericia             33  12 11 10  45-45  47
 7.FC Helsingør              33  14  5 14  40-42  47        [P]
 8.HB Køge                   33  13  6 14  34-35  45
 9.FC Roskilde               33  10  9 14  51-58  39
10.Næstved Boldklub          33  10  4 19  37-48  34        [P]
11.Skive IK                  33   8  7 18  37-50  31
----------------------------------------------------
12.FC Vestsjælland           33   2  7 24  19-73   7  [-6]  [R]  Relegated  [Slagelse]

Promoted: AB, Fremad Amager, Nykøbing FC

2014/15

2016/17

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 14 Jan 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.