Fiji 2018


Premier League
Interdistrict Championship
FACT 2018
National Club Championship

Premier League

NB: for district representations

Final Table:

 1.Lautoka           14   9  4  1  27-10  31  [C]  Champions
 2.Ba                14   7  5  2  26-15  26
 3.Nadi              14   7  3  4  21-13  24
 4.Suva              14   5  4  5  20-18  19
 5.Labasa            14   5  4  5  18-17  19
 6.Rewa              14   3  4  7  12-18  13
 7.Tavua             14   3  3  8  14-30  12  [P]
--------------------------------------------
 8.Dreketi           14   1  5  8  11-28   8       Relegated

[Jan 14]
Rewa               2-3 Suva               
Nadi               awd Ba                 [awarded 0-3; originally 3-1, Nadi
Lautoka            5-1 Tavua               fielded unregistered players]

[Feb 4]
Rewa               0-0 Nadi               

[Feb 10]
Labasa             1-2 Nadi               
[Feb 11]
Dreketi            1-6 Nadi               
Rewa               0-2 Lautoka            

[Feb 17]
Dreketi            1-3 Labasa             
[Feb 18]
Suva               1-2 Lautoka            
Tavua              1-0 Nadi               

[Feb 24]
Labasa             5-2 Tavua              
Suva               0-0 Nadi               
[Feb 25]
Dreketi            3-0 Tavua              
Rewa               0-1 Ba                 

[Mar 3]
Labasa             2-1 Ba                 

[Apr 27]
Rewa               0-0 Dreketi            
Suva               3-0 Labasa             
[Apr 29]
Suva               5-1 Dreketi            
Rewa               1-1 Labasa             
Tavua              2-4 Ba                 

[May 6]
Tavua              0-3 Rewa               
Suva               2-2 Ba                 

[May 13]
Suva               3-2 Tavua              

[Jun 10]
Lautoka            1-1 Ba                 

[Jun 16]
Labasa             1-2 Lautoka            
[Jun 17]
Dreketi            0-0 Lautoka            

[Jun 22]
Nadi               0-1 Lautoka            
[Jun 23]
Dreketi            0-0 Rewa               
Labasa             0-0 Suva               
[Jun 24]
Labasa             0-2 Rewa               
Dreketi            1-1 Suva               
Ba                 1-2 Nadi               
Tavua              0-0 Lautoka            

[Jul 14]
Ba                 3-3 Tavua              
[Jul 15]
Suva               0-2 Rewa               
Lautoka            3-2 Nadi               

[Aug 5]
Rewa               1-2 Tavua              

[Aug 10]
Nadi               1-1 Labasa             
Lautoka            4-0 Dreketi            
[Aug 11]
Ba                 2-0 Suva               
[Aug 12]
Nadi               3-1 Dreketi            
Lautoka            0-2 Labasa             

[Aug 18]
Ba                 1-1 Lautoka            
[Aug 19]
Nadi               2-0 Rewa               
Tavua              0-2 Suva               
Ba                 2-1 Dreketi            

[Aug 25]
Ba                 3-0 Rewa               
Suva               0-2 Lautoka            
[Aug 26]
Nadi               1-0 Tavua              

[Sep 8]
Labasa             2-1 Dreketi            

[Sep 15]
Tavua              0-0 Labasa             
Dreketi            1-1 Ba                 
[Sep 16]
Tavua              1-0 Dreketi            
Ba                 1-0 Labasa             
Lautoka            4-1 Rewa               
Nadi               2-0 Suva               

Final Table:

 1.Lautoka           14   9  4  1  27-10  31  [C]  Champions
 2.Ba                14   7  5  2  26-15  26
 3.Nadi              14   7  3  4  21-13  24
 4.Suva              14   5  4  5  20-18  19
 5.Labasa            14   5  4  5  18-17  19
 6.Rewa              14   3  4  7  12-18  13
 7.Tavua             14   3  3  8  14-30  12  [P]
--------------------------------------------
 8.Dreketi           14   1  5  8  11-28   8       Relegated

Promoted: Nasinu

Topscorers:
 8 Rusiate Matereirega (Nadi)
 7 Benjamin Totori (Lautoka)


Interdistrict Championship

NB: at ANZ Stadium, Suva

Group Stage

[Oct 5]
Rewa               0-2 Tavua              
Labasa             5-1 Nasinu             
Suva               0-2 Nadi               
Lautoka            2-0 Ba                 
[Oct 6]
Nadi               5-1 Tavua              
Ba                 4-0 Nasinu             
Lautoka            0-1 Labasa             
Suva               2-1 Rewa               
[Oct 7]
Lautoka            8-0 Nasinu             
Suva               2-0 Tavua              
Nadi               3-1 Rewa               
Ba                 0-2 Labasa             

Final Tables:

Group A
 1.Labasa             3   3  0  0   8- 1   9  Semifinals
 2.Lautoka            3   2  0  1  10- 1   6  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ba                 3   1  0  2   4- 4   3
 4.Nasinu             3   0  0  3   1-17   0

Group B
 1.Nadi               3   3  0  0  10- 2   9  Semifinals
 2.Suva               3   2  0  1   4- 3   6  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tavua              3   1  0  2   3- 7   3
 4.Rewa               3   0  0  3   2- 7   0

Semifinals [Oct 9, ANZ Stadium, Suva]
Nadi               1-3 Lautoka            
  [Rusiate Matererenga; Benjamin Totori (2), Jone Vesikula]
Labasa             0-4 Suva               
  [Bruce Hughes 16, 52, Napolioni Qasevakatini 17, Filipe Baravilala 78]

Final [Oct 10, ANZ Stadium, Suva]
Lautoka            1-0 Suva               
  [Samuela Nabenia 51]

Senior League Section
 
[Oct 5]
Nadroga            5-2 Seaqaqa            
Navua              2-1 Taveuni            
Lami               4-0 Savusavu           
Tailevu/Naitasiri  4-1 Rakiraki           
[Oct 6]
Navua              3-1 Nadroga            
Seaqaqa            3-1 Taveuni            
Lami               7-0 Rakiraki           
Tailevu/Naitasiri  1-2 Savusavu           [awarded 3-0; originally 1-2, Savusavu fielded
[Oct 7]                                    ineligible player]
Navua              2-0 Seaqaqa            
Nadroga            5-2 Taveuni            [also reported 6-2]
Rakiraki           2-2 Savusavu           
Lami               1-0 Tailevu/Naitasiri  

Final Tables:

Group A
 1.Navua              3   3  0  0   7- 2   9  Semifinals
 2.Nadroga            3   2  0  1  11- 7   6  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Seaqaqa            3   1  0  2   5- 8   3
 4.Taveuni            3   0  0  3   4-10   0

Group B
 1.Lami               3   3  0  0  12- 0   9  Semifinals
 2.Tailevu/Naitasiri  3   2  0  1   7- 2   6  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Savusavu           3   0  1  2   2- 9   1
 4.Rakiraki           3   0  1  2   3-13   1

Semifinals [Oct 9, Fiji FA academy ground, Vatuwaqa]
Navua              2-1 Tailevu/Naitasiri  [aet]
  [Netani Doli, Monit Chand; Meli Nagusudrau]
Lami               0-2 Nadroga            
  [Paulo Buke, Krishneel Singh]

Final [Oct 10, ANZ Stadium, Suva]
Navua              2-0 Nadroga            
  [Vineet Chand, Seveci Rokotakala; half-time 0-0]

FACT 2018

Group Stage (Ratu Cakobau Park, Nausori)

Round 1 [May 25]
Tavua              2-1 Nadi               
Labasa             2-0 Dreketi            
Suva               0-1 Lautoka            
Rewa               1-0 Ba                  
 
Round 2 [May 26]
Suva               1-0 Tavua              
Dreketi            0-0 Rewa               
Lautoka            0-0 Nadi               
Ba                 1-1 Labasa             
 
Round 3 [May 27]
Lautoka            1-1 Tavua              
Ba                 0-0 Dreketi            
Nadi               3-2 Suva               
Rewa               0-4 Labasa             
 
Final Tables:

Group A
 1.Lautoka            3   1  2  0   2- 1   5  Semifinals
 2.Nadi               3   1  1  1   4- 4   4  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tavua              3   1  1  1   3- 3   4
 4.Suva               3   1  0  2   3- 4   3

Group B
 1.Labasa             3   2  1  0   7- 1   7  Semifinals
 2.Rewa               3   1  1  1   1- 4   4  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ba                 3   0  2  1   1- 2   2
 4.Dreketi            3   0  2  1   0- 2   2
 
Semifinals [Jun 3, Churchill Park, Lautoka]
Labasa             2-0 Nadi               
Lautoka            0-1 Rewa               
 
Final [Jun 10, Ratu Cakobau Park, Nausori]
Labasa             0-0 Rewa               [aet, 3-5 pen]


National Club Championship 2018

Zonal Playoffs

Southern Zone 

NB: all matches at Fiji FA Academy, Vatuwaqa, Suva

Round 1 [Nov 9]
Friends United     7-0 Nakasi Lions       
Combine Brothers   1-0 Buiduna            
Bureta             3-0 Navuso Barbarians  
Chelsea            0-6 Kasavu             

Round 2 [Nov 10]
Friends United     5-0 Combine Brothers   
Chelsea            0-0 Bureta             
Kasavu             6-1 Navuso Barbarians  
Nakasi Lions       1-2 Buiduna            

Round 3 [Nov 11]
Chelsea            3-5 Navuso Barbarians  
Friends United     1-1 Buiduna            
Kasavu             1-1 Bureta             
Nakasi Lions       1-7 Combine Brothers   

Final Tables:

Group A
 1.Kasavu FC          3   2  1  0  13- 2   7  Qualified           [Rewa]
 2.Bureta FC          3   1  2  0   4- 1   5  Qualified           [Suva]
 3.Navuso Barbarians  3   1  0  2   6-12   3                      [Tailevu Naitasiri]
 4.Chelsea SC         3   0  1  2   3-11   1                      [Nasinu]

Group B
 1.Friends United FC  3   2  1  0  13- 1   7  Qualified           [Nasinu]
 2.Combine Brothers   3   2  0  1   8- 6   6  Qualified           [Suva]
 3.Buiduna FC         3   1  1  1   3- 3   4                      [Tailevu Naitasiri]
 4.Nakasi Lions FC    3   0  0  3   2-16   0                      [Rewa]

Western Zone

NB: all matches at Fiji FA Academy, Ba

Round 1 [Nov 9]
Service            1-6 Yalalevu           
Cameroon           0-9 FC Gandhi Lionz    
Tuva               1-6 Blues              
FC City United     1-0 Nailaga            

Round 2 [Nov 10]
Blues              3-3 Yalalevu           
FC Gandhi Lionz    2-3 Nailaga            
Tuva               1-7 Service            
Cameroon           0-9 FC City United     

Round 3 [Nov 11]
Blues              4-4 Service            
FC Gandhi Lionz    1-2 FC City United     
Tuva               1-6 Yalalevu           
Cameroon           0-7 Nailaga            

Final Tables:

Group A
 1.Yalalevu CF        3   2  1  0  15- 5   7  Qualified           [Ba]
 2.Blues FC           3   1  2  0  13- 8   5  Qualified  [C]      [Nadi]
 3.Service FC         3   1  1  1  12-11   4                      [Lautoka]
 4.Tuva SC            3   0  0  3   3-19   0                      [Nadroga]

Group B
 1.FC City United     3   3  0  0  12- 1   9  Qualified           [Lautoka]
 2.Nailaga FC         3   2  0  1  10- 3   6  Qualified           [Ba]
 3.FC Gandhi Lionz    3   1  0  2  12- 5   3                      [Nadi]
 4.Cameroon FC        3   0  0  3   0-25   0                      [Nadroga]

Final Tournament

NB: at Fiji FA Academy, Vatuwaqa, Suva

Group Stage

Round 1 [Nov 16]
Blues              3-2 Friends United     
Nailaga            1-0 Bureta             
Yalalevu           3-0 Combine Brothers   
FC City United     4-3 Kasavu             

Round 2 [Nov 17]
Nailaga            2-0 Blues              
Combine Brothers  0-12 Kasavu             
Bureta             1-2 Friends United     
Yalalevu           2-0 FC City United     

Round 3 [Nov 18]
Nailaga            2-3 Friends United     
Yalalevu           2-0 Kasavu             
Combine Brothers  0-11 FC City United     
Bureta             3-4 Blues              

Final Tables:

Group A
 1.Nailaga FC         3   2  0  1   5- 3   6  Qualified           [Ba]
 2.Friends United FC  3   2  0  1   7- 6   6                      [Nasinu]
 3.Blues FC           3   2  0  1   7- 7   6  [C]                 [Nadi]
 4.Bureta FC          3   0  0  3   4- 7   0                      [Suva]

Group B
 1.Yalalevu CF        3   3  0  0   7- 0   9  Qualified           [Ba]
 2.FC City United     3   2  0  1  15- 5   6                      [Lautoka]
 3.Kasavu FC          3   1  0  2  15- 6   3                      [Rewa]
 4.Combine Brothers   3   0  0  3   0-26   0                      [Suva]

Final [Nov 19, Vatuwaqa, Suva]
Nailaga            0-1 Yalalevu           
  [Malakai Tiwa 45]


2017

2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 31 Jan 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.