Kyrgyzstan 2015


Top Liga
Pervaja Liga

Top Liga

Final Table:

 1.Alay (Osh)                   20  16  2  2  48-18  50  Champions
 2.Dordoy (Bishkek)             20  13  3  4  60-22  42
 3.Abdish-Ata (Kant)            20   9  5  6  24-14  32
 4.Alga (Bishkek)               20   8  6  6  32-18  30
 5.Ala-Too (Naryn)              20   4  1 15  17-42  13
-------------------------------------------------------
 6.KG United (Bishkek)          20   1  1 18  15-82   4  [*]  Relegated

[*] Manas were renamed KG United

[Apr 7]
Dordoy             1-0 Ala-Too            
[Apr 13]
Dordoy             6-1 KG United          
Abdish-Ata         1-0 Alga               
Alay               2-0 Ala-Too            
[Apr 17]
KG United          1-4 Alay               
Dordoy             1-1 Alga               
Abdish-Ata         1-0 Ala-Too            
[Apr 20]
Alga               0-0 Ala-Too            
Dordoy             1-0 Alay               
Abdish-Ata         0-1 KG United          
[Apr 23]
Abdish-Ata         2-2 Dordoy             
Alga               0-0 Alay               
[May 4]
Dordoy             5-1 Ala-Too            
[May 10]
KG United          1-6 Dordoy             
[May 16]
Alay               2-1 Dordoy             
[May 20]
Dordoy             7-1 Ala-Too            
[May 23]
Dordoy             5-2 KG United          
[May 27]
Alay               7-2 KG United          
[May 30]
Alay               5-0 KG United          
Ala-Too            0-1 Abdish-Ata         
[May 31]
Alga               0-4 Dordoy             
[Jun 6]
Ala-Too            3-1 KG United          
Abdish-Ata         0-1 Alay               
[Jun 9]
Ala-Too            1-3 Alay               
KG United          0-0 Abdish-Ata         
[Jun 13]
KG United          0-1 Ala-Too            
[Jun 20]
Alga               0-0 Abdish-Ata         
[Jun 27]
KG United          0-6 Alga               
[Jun 30]
Abdish-Ata         2-2 Alga               
[Jul 29]
Alay               3-0 Alga               
[Aug 2]
Alay               1-0 Abdish-Ata         
Ala-Too            0-1 Alga               
[Aug 5]
Alay               2-1 Abdish-Ata         
[Aug 6]
Alga               2-0 Ala-Too            
[Aug 9]
Abdish-Ata         1-3 Dordoy             
Ala-Too            0-4 Alay               
[Aug 16]
Alay               3-3 Dordoy             
Ala-Too            0-3 Abdish-Ata         
[Aug 20]
KG United          0-3 Alga               
[Aug 25]
Ala-Too            5-1 KG United          
[Sep 13]
Dordoy             3-0 Alay               
Alga               0-0 Abdish-Ata         
[Sep 16]
Abdish-Ata         3-0 KG United          
Alga               0-1 Alay               
[Sep 23]
Alga               5-1 KG United          
[Sep 25]
Dordoy             0-2 Abdish-Ata         
[Oct 18]
Ala-Too            1-3 Alga               
KG United          1-8 Dordoy             
Abdish-Ata         0-2 Alay               
[Oct 21]
Abdish-Ata         1-0 Ala-Too            
KG United          2-3 Alay               
Dordoy             1-2 Alga               
[Oct 24]
Alga               0-1 Dordoy             
[Oct 25]
Alay               3-2 Ala-Too            
[Oct 27]
Alga               6-0 KG United          
[Oct 28]
Dordoy             0-2 Abdish-Ata         
[Oct 31]
KG United          0-4 Abdish-Ata         
Ala-Too            0-2 Dordoy             
Alay               2-1 Alga               
[Nov 3]
KG United          1-2 Ala-Too            

Final Table:

 1.Alay (Osh)                   20  16  2  2  48-18  50  Champions
 2.Dordoy (Bishkek)             20  13  3  4  60-22  42
 3.Abdish-Ata (Kant)            20   9  5  6  24-14  32
 4.Alga (Bishkek)               20   8  6  6  32-18  30
 5.Ala-Too (Naryn)              20   4  1 15  17-42  13
-------------------------------------------------------
 6.KG United (Bishkek)          20   1  1 18  15-82   4  [*]  Relegated

[*] Manas were renamed KG United


Pervaja Liga

Zona A

Final Table:

 1.Kara-Balta                   16  14  2  0  57-14  44  Final
-------------------------------------------------------
 2.Nashe Pivo (Kant)            16  13  2  1  48-15  41
 3.Alga-2 (Bishkek)             16   8  4  4  19-16  28
 4.Dordoy-2 (Bishkek)           16   8  1  7  37-33  25
 5.Zhivoe Pivo (Kant)           16   6  1  9  43-28  19
 6.Alga                         16   5  2  9  32-42  17
 7.Abdish-Ata-99 (Kant)         16   4  3  9  31-51  15
 8.Belovodsk                    16   4  2 10  21-31  14
 9.RSDYuShOR-FCh                16   1  1 14  14-72   4

Zona B

Final Table:

 1.Aldier (Kurshab)             14  11  2  1  43-14  35  Final
-------------------------------------------------------
 2.Kara-Suu                     14  11  1  2  41-16  34
 3.Energetik                    14   8  3  3  39-24  27
 4.Shahtyor (Kyzyl-Kyja)        14   6  1  7  31-32  19
 5.Neftchi                      14   4  5  5  14-19  17
 6.Jalal-Abad (Jalalabad)       14   4  2  8  19-36  14
 7.Alay-2 (Osh)                 14   3  1 10  20-32  10
 8.Toktogul                     14   1  1 12  18-52   4

Final

First Leg [Nov 4, Manas stadium, Kara-Balta]
Kara-Balta         0-0 Aldier             

Second Leg [Nov 8, Kurshab]
Aldier             0-2 Kara-Balta         [aet]
  [Atay Dzhakypbaev, Azamat Omuraliev]

NB: both finalists promoted


2014

2016

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Mar 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.