Kyrgyzstan 2020


Top Liga
Cup
Super Cup
Natsional'naya Liga

Top Liga

Final Table:

 1.Dordoy (Bishkek)             14  11  2  1  38- 9  35  [C]  Champions
 2.Alga (Bishkek)               14   9  2  3  15-12  29
 3.Neftchi (Kochkor-Ata)        14   8  2  4  22-14  26
 4.Abdish-Ata (Kant)            14   6  6  2  20-12  24
 5.Alay (Osh)                   14   7  2  5  16-12  23
 6.Kaganat (Osh)                14   4  3  7  17-24  15  [N]
 7.Kara-Balta (Kara-Balta)      14   0  3 11   8-30   3
 8.Ilbirs (Bishkek)             14   0  2 12   6-29   2
 -.Lider-Çempion (d.Issyk-Kul)  withdrew                 [*]

[*] Akademija-Lider (Kant) were renamed Lider-Çempion and relocated to the
    Issyk-Kul district; they withdrew on Jun 22, having played one match

NB: first tie-breaker number of wins; second tie-breaker head-to-head record

Round 1
[Mar 6]
Dordoy             2-1 Neftchi            
[Mar 14]
Kaganat            0-0 Alga               
[Aug 7]
Alay               1-1 Abdish-Ata         
Kara-Balta         0-0 Ilbirs             

Round 2
[Mar 14]
Abdish-Ata         2-0 Kara-Balta         
[Mar 15]
Lider-Çempion      0-1 Neftchi            [annulled]
Dordoy             6-1 Ilbirs             
[Aug 10]
Alga               2-1 Alay               
Neftchi            2-1 Kaganat            

NB: on Jun 22, Lider-Çempion withdrew from the league for financial reasons;
    all matches after the restart in August are played in Kant

Round 3 [Aug 13]
Kaganat            0-0 Dordoy             
Kara-Balta         0-1 Alga               
Alay               0-1 Neftchi            
Ilbirs             0-1 Abdish-Ata         

Round 4 [Aug 16]
Neftchi            3-1 Kara-Balta         
Kaganat            0-1 Alay               
Dordoy             4-2 Abdish-Ata         
Alga               1-0 Ilbirs             

Round 5 [Aug 19]
Ilbirs             1-4 Neftchi            
Abdish-Ata         1-0 Alga               
Alay               0-2 Dordoy             
Kara-Balta         2-2 Kaganat            

Round 6 [Aug 22]
Alay               1-0 Kara-Balta         
Dordoy             2-0 Alga               
Kaganat            5-1 Ilbirs             
Neftchi            2-2 Abdish-Ata         

Round 7 [Aug 25]
Ilbirs             1-2 Alay               
Abdish-Ata         3-1 Kaganat            
Kara-Balta         0-1 Dordoy             
Alga               1-0 Neftchi            

Halfway Table:

 1.Dordoy (Bishkek)              7   6  1  0  17- 4  19  [C]
 2.Abdish-Ata (Kant)             7   4  2  1  12- 8  14
 3.Neftchi (Kochkor-Ata)         7   4  1  2  13- 8  13
 4.Alga (Bishkek)                7   4  1  2   5- 4  13
 5.Alay (Osh)                    7   3  1  3   6- 7  10
 6.Kaganat (Osh)                 7   1  3  3   9- 9   6  [N]
 7.Kara-Balta (Kara-Balta)       7   0  2  5   3-10   2
 8.Ilbirs (Bishkek)              7   0  1  6   4-19   1
 -.Lider-Çempion (d.Issyk-Kul)  withdrew                 [*]

[*] Akademija-Lider (Kant) were renamed Lider-Çempion and relocated to the
    Issyk-Kul district; they withdrew on Jun 22, having played one match

Round 8 [Sep 6]
Abdish-Ata         0-0 Alay               
Ilbirs             1-1 Kara-Balta         
Neftchi            1-0 Dordoy             
Alga               2-1 Kaganat            

Round 9 [Sep 11]
Alay               0-1 Alga               
Kaganat            1-2 Neftchi            
Kara-Balta         1-4 Abdish-Ata         
Ilbirs             0-1 Dordoy             

Round 10 [Sep 16]
Abdish-Ata         2-0 Ilbirs             
Neftchi            2-4 Alay               
Dordoy             8-1 Kaganat            
Alga               2-1 Kara-Balta         

Round 11 [Sep 21]
Abdish-Ata         2-2 Dordoy             
Kara-Balta         0-3 Neftchi            
Alay               2-0 Kaganat            
Ilbirs             1-3 Alga               

Round 12 [Sep 26]
Alga               0-0 Abdish-Ata         
Dordoy             1-0 Alay               
Neftchi            1-0 Ilbirs             
Kaganat            3-1 Kara-Balta         

Round 13 [Oct 1]
Alga               1-5 Dordoy             
Ilbirs             0-1 Kaganat            
Kara-Balta         1-3 Alay               
Abdish-Ata         0-0 Neftchi            

Round 14 [Oct 8]
Kaganat            1-0 Abdish-Ata         
Neftchi            0-1 Alga               
Dordoy             4-0 Kara-Balta         
Alay               1-0 Ilbirs             

Final Table:

 1.Dordoy (Bishkek)             14  11  2  1  38- 9  35  [C]  Champions
 2.Alga (Bishkek)               14   9  2  3  15-12  29
 3.Neftchi (Kochkor-Ata)        14   8  2  4  22-14  26
 4.Abdish-Ata (Kant)            14   6  6  2  20-12  24
 5.Alay (Osh)                   14   7  2  5  16-12  23
 6.Kaganat (Osh)                14   4  3  7  17-24  15  [N]
 7.Kara-Balta (Kara-Balta)      14   0  3 11   8-30   3
 8.Ilbirs (Bishkek)             14   0  2 12   6-29   2
 -.Lider-Çempion (d.Issyk-Kul)  withdrew                 [*]

[*] Akademija-Lider (Kant) were renamed Lider-Çempion and relocated to the
    Issyk-Kul district; they withdrew on Jun 22, having played one match

NB: first tie-breaker number of wins; second tie-breaker head-to-head record

Cup

NB: only between top level clubs; Dordoy do not enter

Quarterfinals [Oct 16, Kant]
Ilbirs             0-2 Neftchi            
Kara-Balta         1-5 Abdish-Ata         
Kaganat            1-3 Alay               
Alga               bye

Semifinals [Oct 19, Kant]
Abdish-Ata         1-0 Alga               
Alay               1-1 Neftchi            [5-3 pen]

Final [Oct 22, Kant]
Abdish-Ata         0-1 Alay               


Super Cup 2020

[Jul 1, 2021, Bishkek]
Dordoy             3-1 Alay                [aet]
  [Jırgalbek uulu Kayrat 21, Borubaev 97, 120+4; Bikmaykin 3]

Natsional'naya Liga

Zona A1

Final Table:

 1.Dordoy-2 (Bishkek)            8   8  0  0  26- 3  24
 2.Alga-2 (Bishkek)              8   5  0  3  10-13  15
 3.Kara-Balta-2 (Kara-Balta)     8   4  0  4  16-18  12
 4.Ilbirs-2 (Bishkek)            8   3  0  5  11-18   9
 5.Semetey-Talas (Talas)         8   0  0  8   3-14   0

Zona A2

Final Table:

 1.Abdish-Ata-2 Nashe (Kant)     8   7  1  0  40- 7  22
 2.Issyk-Kul Bosteri (Karakol)   8   6  1  1  28-15  19
 3.Talant (Tash-Kömür)           8   4  0  4  20-21  12
 4.Çolpon-Ata (Çolpon-Ata)       8   1  0  7  20-42   3
 5.Çempion (Maevka)              8   1  0  7   9-32   3
 -.Anadolu (Bishkek)            withdrew or excluded

Zona B1

Final Table:

 1.Kaganat-2 (Osh)               8   7  1  0  22- 5  22
 2.Nur-Batken (Batken)           8   5  2  1  21- 6  17
 3.Shahtyor (Kyzyl-Kyja)         8   2  1  5  14-17   7
 4.Metallurg (Kadamjay)          8   2  1  5  10-26   7
 5.Isfayram (Kara-Lobo)          8   1  1  6  10-23   4

Zona B2

Final Table:

 1.SDYUSHOR-3 (Jalal-Abad)       6   4  1  1  18- 6  13
 2.Shahtyor (Tash-Kömür)         6   4  1  1  14-17  13
 3.Neftchi-2 (Kochkor-Ata)       6   2  2  2  15-10   8
 4.Bazar-Korgon (Bazar-Korgon)   6   0  0  6   7-21   0


2019

2021

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 10 Mar 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.