Montenegro 2013/14


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Druga Liga

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Sutjeska (Nikšić)        33  17 12  4  46-21  63  Champions
 2.Lovćen (Cetinje)         33  17  8  8  52-31  59
 3.Čelik (Nikšić)           33  15  9  9  47-28  54
 4.Budućnost (Podgorica)    33  16  6 11  36-26  54
 5.Petrovac (Petrovac)      33  11 13  9  37-31  46
 6.Rudar (Pljevlja)         33  11  9 13  32-31  42
 7.Grbalj (Radanovići)      33  11 10 12  36-40  40  [-3]
 8.Zeta (Golubovci)         33  12  4 17  39-57  40
 9.Mladost (Podgorica)      33  11  6 16  38-46  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Mogren (Budva)           33  11  9 13  45-56  39  [-3]  Relegation Playoff
11.Mornar (Bar)             33   9  9 15  35-47  36  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Dečić (Tuzi)             33   5  9 19  32-61  24  Relegated

NB: Mogren and Grbalj 3 points deducted

Round 1
[Aug 10]
Grbalj          0-1 Mogren          
Petrovac        0-0 Dečić           
Rudar           1-2 Čelik           
Sutjeska        2-0 Mornar          
Zeta            1-0 Lovćen          
[Aug 11]
Budućnost       1-1 Mladost         

Round 2
[Aug 17]
Čelik           2-0 Zeta            
Dečić           0-0 Lovćen          
Mladost         2-1 Rudar           
Mornar          1-2 Grbalj          
Petrovac        2-2 Sutjeska        
[Aug 18]
Mogren          1-0 Budućnost       

Round 3
[Aug 24]
Budućnost       1-2 Mornar          
Grbalj          2-2 Petrovac        
Lovćen          0-2 Čelik           
Rudar           1-1 Mogren          
Zeta            1-0 Mladost         
[Aug 25]
Sutjeska        4-1 Dečić           

Round 4 [Aug 28]
Dečić           2-2 Čelik           
Mladost         0-2 Lovćen          
Mogren          4-3 Zeta            
Mornar          0-0 Rudar           
Petrovac        1-3 Budućnost       
Sutjeska        0-1 Grbalj          

Round 5
[Aug 31]
Čelik           3-1 Mladost         
Grbalj          3-1 Dečić           
Lovćen          1-3 Mogren          
Rudar           0-1 Petrovac        
Zeta            5-2 Mornar          
[Sep 1]
Budućnost       0-0 Sutjeska        

Round 6
[Sep 14]
Dečić           0-1 Mladost         
Grbalj          0-1 Budućnost       
Mornar          0-1 Lovćen          
Petrovac        1-2 Zeta            
Sutjeska        2-2 Rudar           
[Sep 15]
Mogren          1-1 Čelik           

Round 7
[Sep 21]
Čelik           3-0 Mornar          
Budućnost       2-0 Dečić           
Lovćen          0-1 Petrovac        
Mladost         0-0 Mogren          
Rudar           1-0 Grbalj          
[Sep 22]
Zeta            0-2 Sutjeska        

Round 8 [Sep 25]
Dečić           1-1 Mogren          
Budućnost       0-1 Rudar           
Grbalj          2-0 Zeta            
Mornar          4-2 Mladost         
Petrovac        1-0 Čelik           
Sutjeska        0-0 Lovćen          

Round 9
[Sep 28]
Lovćen          4-0 Grbalj          
Mladost         1-2 Petrovac        
Mogren          2-2 Mornar          
Rudar           2-1 Dečić           
Zeta            0-1 Budućnost       
[Sep 29]
Čelik           0-0 Sutjeska        

Round 10
[Oct 5]
Dečić           2-0 Mornar          
Budućnost       2-1 Lovćen          
Grbalj          1-0 Čelik           
Rudar           0-1 Zeta            
Sutjeska        2-0 Mladost         
[Oct 6]
Petrovac        2-0 Mogren          

Round 11
[Oct 19]
Čelik           2-1 Budućnost       
Lovćen          2-1 Rudar           
Mladost         1-1 Grbalj          
Mornar          0-2 Petrovac        
Zeta            2-2 Dečić           
[Oct 20]
Mogren          0-3 Sutjeska        

Round 12 [Oct 26]
Čelik           2-1 Rudar           
Dečić           1-1 Petrovac        
Lovćen          4-1 Zeta            
Mladost         1-2 Budućnost       
Mogren          3-1 Grbalj          
Mornar          0-1 Sutjeska        

Round 13
[Nov 2]
Budućnost       2-0 Mogren          
Grbalj          0-0 Mornar          
Lovćen          1-1 Dečić           
Sutjeska        2-0 Petrovac        
Zeta            1-1 Čelik           
[Nov 3]
Rudar           2-0 Mladost         

Round 14
[Nov 9]
Čelik           0-1 Lovćen          
Dečić           0-1 Sutjeska        
Mladost         2-1 Zeta            
Mogren          0-1 Rudar           
Mornar          1-1 Budućnost       
[Nov 10]
Petrovac        1-1 Grbalj          

Round 15
[Nov 27]
Čelik           1-1 Dečić           
Lovćen          1-0 Mladost         
Zeta            5-2 Mogren          
Budućnost       1-2 Petrovac        
Grbalj          2-2 Sutjeska        
[Dec 4]
Rudar           1-1 Mornar          

Round 16
[Nov 30]
Dečić           3-0 Grbalj          
Mladost         0-1 Čelik           
Mogren          2-3 Lovćen          
Mornar          4-0 Zeta            
Petrovac        0-0 Rudar           
[Dec 1]
Sutjeska        1-1 Budućnost       

Round 17 [Dec 7]
Čelik           4-2 Mogren          
Budućnost       0-0 Grbalj          
Lovćen          1-2 Mornar          
Mladost         3-0 Dečić           
Rudar           0-1 Sutjeska        
Zeta            3-2 Petrovac        

Round 18 [Feb 25]
Dečić           0-2 Budućnost       
Grbalj          1-3 Rudar           
Sutjeska        1-0 Zeta            
Petrovac        1-1 Lovćen          
Mornar          2-1 Čelik           
Mogren          1-1 Mladost         

Round 19 [Mar 1]
Čelik           0-0 Petrovac        
Lovćen          3-0 Sutjeska        
Mladost         2-0 Mornar          
Mogren          3-1 Dečić           
Rudar           1-0 Budućnost       
Zeta            0-2 Grbalj          

Round 20
[Mar 8]
Dečić           1-0 Rudar           
Budućnost       2-0 Zeta            
Grbalj          0-0 Lovćen          
Mornar          3-0 Mogren          
Petrovac        1-1 Mladost         
[Mar 9]
Sutjeska        1-0 Čelik           

Round 21 [Mar 15]
Čelik           1-0 Grbalj          
Lovćen          2-0 Budućnost       
Mladost         4-1 Sutjeska        
Mogren          0-0 Petrovac        
Mornar          2-0 Dečić           
Zeta            2-0 Rudar           

Round 22
[Mar 22]
Dečić           1-1 Zeta            
Grbalj          3-0 Mladost         
Petrovac        0-0 Mornar          
Rudar           1-2 Lovćen          
Sutjeska        5-1 Mogren          
[Mar 23]
Budućnost       2-0 Čelik           

Round 23 [Mar 26]
Grbalj          1-0 Čelik           
Mladost         2-4 Lovćen          
Mogren          0-2 Sutjeska        
Mornar          2-1 Dečić           
Rudar           2-0 Budućnost       
Zeta            1-2 Petrovac        

Round 24
[Mar 29]
Čelik           1-1 Rudar           
Dečić           2-0 Mogren          
Budućnost       0-1 Zeta            
Lovćen          3-2 Grbalj          
Petrovac        1-0 Mornar          
[Mar 30]
Sutjeska        1-0 Mladost         

Round 25 [Apr 5]
Grbalj          1-1 Sutjeska        
Mladost         3-2 Mogren          
Mornar          0-0 Budućnost       
Petrovac        3-0 Dečić           
Rudar           0-1 Lovćen          
Zeta            0-5 Čelik           

Round 26
[Apr 12]
Čelik           2-0 Mornar          
Dečić           2-1 Mladost         
Lovćen          4-0 Zeta            
Mogren          3-1 Grbalj          
Sutjeska        0-0 Rudar           
[Apr 13]
Budućnost       1-0 Petrovac        

Round 27
[Apr 19]
Budućnost       3-1 Dečić           
Grbalj          1-3 Mladost         
Mornar          1-1 Lovćen          
Rudar           2-1 Mogren          
Zeta            0-0 Sutjeska        
[Apr 20]
Petrovac        1-2 Čelik           

Round 28 [Apr 26]
Čelik           1-0 Budućnost       
Dečić           0-1 Grbalj          
Lovćen          2-1 Petrovac        
Mladost         0-0 Rudar           
Mogren          1-0 Zeta            
Sutjeska        3-1 Mornar          

Round 29 [May 3]
Čelik           5-1 Dečić           
Budućnost       1-0 Lovćen          
Mornar          2-2 Mogren          
Petrovac        0-1 Sutjeska        
Rudar           1-1 Grbalj          
Zeta            1-0 Mladost         

Round 30 [May 10]
Dečić           1-2 Rudar           
Grbalj          3-1 Zeta            
Lovćen          1-1 Čelik           
Mladost         2-1 Mornar          
Mogren          1-1 Petrovac        
Sutjeska        0-1 Budućnost       

Round 31 [May 17]
Čelik           0-0 Sutjeska        
Budućnost       0-2 Mogren          
Lovćen          4-2 Dečić           
Mornar          0-1 Grbalj          
Petrovac        1-2 Mladost         
Zeta            1-0  Rudar           

Round 32 [May 24]
Dečić           3-4 Zeta            
Grbalj          1-1 Petrovac        
Mladost         1-3 Budućnost       
Mogren          3-2 Čelik           
Rudar           4-0 Mornar          
Sutjeska        1-1 Lovćen          

Round 33 [May 31]
Čelik           0-1 Mladost         
Budućnost       2-1 Grbalj          
Lovćen          1-2 Mogren          
Mornar          2-1 Zeta            
Petrovac        3-0 Rudar           
Sutjeska        4-0 Dečić           

Final Table:

 1.Sutjeska (Nikšić)        33  17 12  4  46-21  63  Champions
 2.Lovćen (Cetinje)         33  17  8  8  52-31  59
 3.Čelik (Nikšić)           33  15  9  9  47-28  54
 4.Budućnost (Podgorica)    33  16  6 11  36-26  54
 5.Petrovac (Petrovac)      33  11 13  9  37-31  46
 6.Rudar (Pljevlja)         33  11  9 13  32-31  42
 7.Grbalj (Radanovići)      33  11 10 12  36-40  40  [-3]
 8.Zeta (Golubovci)         33  12  4 17  39-57  40
 9.Mladost (Podgorica)      33  11  6 16  38-46  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Mogren (Budva)           33  11  9 13  45-56  39  [-3]  Relegation Playoff
11.Mornar (Bar)             33   9  9 15  35-47  36  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Dečić (Tuzi)             33   5  9 19  32-61  24  Relegated

NB: Mogren and Grbalj 3 points deducted

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 4]
Jezero          1-2 Mogren          
Mornar          1-0 Berane          

Second Legs [Jun 8]
Mogren          4-0 Jezero          
Berane          2-0 Mornar          

NB: Mornar relegated, Berane promoted; however, as Čelik (Nikšić) withdrew before the
    2014/15 season for financial reasons, Mornar remained at the top level

Druga Liga

Final Table:

 1.Bokelj (Kotor)           33  19  9  5  43-12  66  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Berane (Berane)          33  17  6 10  56-37  57  Promotion Playoff
 3.Jezero (Plav)            33  15 11  7  39-27  56  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Zora (Spuž)              33  14  9 10  34-35  51
 5.Arsenal (Tivat)          33  13  7 13  37-44  46
 6.Kom (Podgorica)          33  13  5 15  38-38  44
 7.Cetinje                  33  12  6 15  42-53  42
 8.Jedinstvo (Bijelo Polje) 33  11  7 15  36-43  40
 9.Igalo (Igalo)            33  10  9 14  35-31  39
10.Ibar (Rožaje)            33  11  6 16  27-42  39
---------------------------------------------------
11.Bratstvo (Cijevna)       33   8 13 12  37-42  37
12.Zabjelo (Podgorica)      33   7  8 18  33-53  29

NB: due to the withdrawals of Čelik (Nikšić) and Zora (Spuž) for the new
    season, both Bratstvo and Zabjelo remained at the second level

Promoted: Iskra (Danilovgrad) and Radnički (Berane)

2012/13

2014/15

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.