Netherlands 2010/11


Eredivisie
Eerste Divisie
Topklasse
Amateur Level (link to separate file)

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  22  7  5  72-30  73  Champions
 2.FC Twente (Enschede)         34  21  8  5  65-34  71  Champions League
 3.PSV (Eindhoven)              34  20  9  5  79-34  69  Europa League
 4.AZ (Alkmaar)                 34  17  8  9  55-44  59  Europa League
 5.FC Groningen                 34  17  6 11  65-52  57  Europa League Playoff
 6.Roda JC Kerkrade             34  14 13  7  65-50  55  Europa League Playoff
 7.ADO Den Haag                 34  16  6 12  63-55  54  Europa League Playoff
 8.Heracles Almelo              34  14  7 13  65-56  49  Europa League Playoff
 9.FC Utrecht                   34  13  8 13  55-51  47
10.Feyenoord (Rotterdam)        34  12  8 14  53-54  44
11.NEC (Nijmegen)                34  10 13 11  57-56  43
12.SC Heerenveen                34  10 11 13  60-54  41
13.NAC Breda                    34  12  5 17  44-60  40  [-1]
14.De Graafschap (Doetinchem)   34   9 11 14  31-56  38
15.Vitesse (Arnhem)             34   9  8 17  42-61  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Excelsior (Rotterdam)        34  10  5 19  45-66  35  Relegation Playoff
17.VVV-Venlo                    34   6  3 25  34-76  21  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
18.Willem II (Tilburg)          34   3  6 25  37-98  15  Relegated

NB: Roda JC were renamed Roca JC Kerkrade

Round 1
[Aug 6]
Roda JC          0-0  FC Twente
[Aug 7]
Heerenveen       1-3  PSV
De Graafschap    3-0  Excelsior
Heracles Almelo  3-0  Willem II
NEC              1-0  VVV Venlo
[Aug 8]
FC Groningen     2-2  Ajax
Vitesse          3-1  ADO Den Haag
NAC Breda        1-1  AZ
Feyenoord        3-1  FC Utrecht

Round 2
[Aug 14]
FC Twente        0-0  Heerenveen
Ajax             4-2  Vitesse
PSV              6-0  De Graafschap
VVV Venlo        1-0  Heracles Almelo
AZ               1-1  FC Groningen
[Aug 15]
Excelsior        3-2  Feyenoord
FC Utrecht       3-1  NAC Breda
ADO Den Haag     1-3  Roda JC
Willem II        3-5  NEC

Round 3
[Aug 20]
Excelsior        4-2  NEC
[Aug 21]
Vitesse          0-3  FC Twente
Ajax             3-0  Roda JC
FC Groningen     2-1  De Graafschap
Heerenveen       3-1  NAC Breda
[Aug 22]
VVV Venlo        2-3  ADO Den Haag
FC Utrecht       3-0  Willem II
PSV              3-1  AZ
Heracles Almelo  1-1  Feyenoord

Round 4
[Aug 27]
Willem II        0-3  FC Groningen
[Aug 28]
NAC Breda        2-0  VVV Venlo
Roda JC          4-2  Heracles Almelo
NEC              2-2  Heerenveen
[Aug 29]
De Graafschap    0-5  Ajax
FC Twente        4-0  FC Utrecht
ADO Den Haag     2-2  PSV
AZ               1-1  Excelsior
Feyenoord        4-0  Vitesse

Round 5
[Sep 11]
Heerenveen       2-1  Vitesse
Ajax             2-0  Willem II
PSV              3-1  NEC
AZ               1-2  Roda JC
Excelsior        2-1  Heracles Almelo
VVV Venlo        1-2  FC Twente
[Sep 12]
NAC Breda        2-0  Feyenoord
FC Groningen     1-0  FC Utrecht
ADO Den Haag     2-2  De Graafschap

Round 6
[Sep 17]
De Graafschap    3-2  Heerenveen
[Sep 18]
Vitesse          0-0  NAC Breda
Willem II        2-4  ADO Den Haag
FC Groningen     2-0  Excelsior
[Sep 19]
Heracles Almelo  0-0  FC Twente
Feyenoord        1-2  Ajax
NEC              0-1  AZ
FC Utrecht       3-2  VVV Venlo
Roda JC          0-0  PSV

Round 7
[Sep 25]
Heerenveen       2-2  Roda JC
ADO Den Haag     3-2  Heracles Almelo
PSV              1-1  FC Groningen
FC Twente        2-2  Ajax
AZ               1-0  FC Utrecht
[Sep 26]
NEC              3-0  Feyenoord
VVV Venlo        1-0  De Graafschap
Excelsior        0-2  Vitesse
NAC Breda        2-1  Willem II

Round 8
[Oct 1]
Vitesse          0-0  Willem II
[Oct 2]
Excelsior        1-2  Roda JC
NAC Breda        2-0  NEC
[Oct 3]
Heerenveen       0-0  ADO Den Haag
AZ               2-1  Heracles Almelo
PSV              3-0  VVV Venlo
FC Twente        4-2  FC Groningen
Ajax             1-2  FC Utrecht
De Graafschap    1-1  Feyenoord

Round 9
[Oct 16]
Feyenoord        0-1  FC Twente
ADO Den Haag     2-1  Excelsior
Ajax             3-0  NAC Breda
FC Utrecht       2-2  De Graafschap
VVV Venlo        0-1  AZ
[Oct 17]
FC Groningen     1-0  Heerenveen
Heracles Almelo  3-2  NEC
Willem II        2-4  PSV
Roda JC          4-1  Vitesse

Round 10
[Oct 22]
NAC Breda        1-2  Roda JC
[Oct 23]
Heerenveen       2-0  VVV Venlo
De Graafschap    1-1  Heracles Almelo
NEC              3-2  FC Groningen
[Oct 24]
Vitesse          1-4  FC Utrecht
Excelsior        2-2  Ajax
FC Twente        3-2  ADO Den Haag
AZ               3-0  Willem II
PSV             10-0  Feyenoord

Round 11
[Oct 26]
Heracles Almelo  4-1  NAC Breda
Roda JC          1-1  NEC
[Oct 27]
Ajax             3-1  Heerenveen
Feyenoord        3-0  VVV Venlo
FC Utrecht       2-0  Excelsior
De Graafschap    2-1  AZ
FC Groningen     3-1  ADO Den Haag
Willem II        1-3  FC Twente
Vitesse          0-2  PSV

Round 12
[Oct 30]
Heracles Almelo  1-4  Ajax
VVV Venlo        3-5  FC Groningen
NAC Breda        2-0  De Graafschap
Excelsior        0-2  Heerenveen
PSV              0-1  FC Twente
[Oct 31]
AZ               2-1  Feyenoord
ADO Den Haag     1-0  FC Utrecht
NEC              0-0  Vitesse
Roda JC          2-2  Willem II

Round 13
[Nov 5]
Willem II        1-4  VVV Venlo
[Nov 6]
De Graafschap    1-4  NEC
FC Twente        2-1  Excelsior
FC Groningen     2-1  NAC Breda
Heerenveen       3-2  Heracles Almelo
[Nov 7]
FC Utrecht       1-2  PSV
Feyenoord        1-1  Roda JC
Ajax             0-1  ADO Den Haag
Vitesse          1-1  AZ

Round 14
[Nov 12]
Heracles Almelo  3-0  FC Groningen
[Nov 13]
NAC Breda        2-1  FC Twente
PSV              4-2  Excelsior
[Nov 14]
NEC              1-1  ADO Den Haag
VVV Venlo        1-5  Vitesse
Feyenoord        2-2  Heerenveen
AZ               2-0  Ajax
[Nov 24]
Roda JC          1-1  FC Utrecht
Willem II        0-1  De Graafschap

Round 15
[Nov 20]
FC Twente        1-2  AZ
Vitesse          2-0  Heracles Almelo
De Graafschap    3-1  Roda JC
Ajax             0-0  PSV
Excelsior        1-0  VVV Venlo
[Nov 21]
Heerenveen       5-0  Willem II
FC Utrecht       4-0  NEC
ADO Den Haag     3-0  NAC Breda
FC Groningen     2-0  Feyenoord

Round 16
[Nov 26]
NAC Breda        4-2  PSV
[Nov 27]
AZ               2-2  Heerenveen
Willem II        1-1  Excelsior
NEC              2-4  FC Twente
Roda JC          1-0  FC Groningen
[Nov 28]
Heracles Almelo  2-1  FC Utrecht
VVV Venlo        0-2  Ajax
Feyenoord        2-1  ADO Den Haag
De Graafschap    1-1  Vitesse

Round 17
[Dec 3]
FC Groningen     4-1  Vitesse
[Dec 4]
Ajax             1-1  NEC
FC Twente        2-0  De Graafschap
PSV              5-2  Heracles Almelo
[Dec 5]
Willem II        1-1  Feyenoord
ADO Den Haag     0-2  AZ
FC Utrecht       2-1  Heerenveen
[Dec 14]
VVV Venlo        0-4  Roda JC
[Dec 15]
Excelsior        1-3  NAC Breda

Round 18
[Dec 10]
Heracles Almelo  2-2  VVV Venlo
[Dec 13]
De Graafschap    0-0  PSV
NEC              3-1  Willem II
Roda JC          1-1  ADO Den Haag
NAC Breda        3-1  FC Utrecht
[Dec 12]
Heerenveen       6-2  FC Twente
Vitesse          0-1  Ajax
FC Groningen     2-0  AZ
Feyenoord        1-0  Excelsior

Round 19
[Dec 18]
Excelsior        2-2  FC Groningen
NAC Breda        1-1  Vitesse
ADO Den Haag     2-1  Willem II
Heerenveen       4-0  De Graafschap
[Jan 19]
PSV              3-1  Roda JC
AZ               2-2  NEC
FC Twente        5-0  Heracles Almelo
VVV Venlo        1-2  FC Utrecht
Ajax             2-0  Feyenoord

Round 20
[Jan 21]
ADO Den Haag     3-1  Heerenveen
[Jan 22]
Willem II        1-0  Vitesse
Feyenoord        0-1  De Graafschap
NEC              2-2  NAC Breda
Heracles Almelo  0-0  AZ
[Jan 23]
Roda JC          3-0  Excelsior
FC Utrecht       3-0  Ajax
FC Groningen     1-2  FC Twente
VVV Venlo        0-3  PSV

Round 21
[Jan 28]
NEC              1-1  Heracles Almelo
[Jan 29]
AZ               6-1  VVV Venlo
Vitesse          5-2  Roda JC
PSV              2-1  Willem II
[Jan 30]
NAC Breda        0-3  Ajax
Excelsior        1-5  ADO Den Haag
FC Twente        2-1  Feyenoord
Heerenveen       1-4  FC Groningen
[Feb 1]
De Graafschap    0-0  FC Utrecht

Round 22
[Feb 4]
Ajax             2-0  De Graafschap
[Feb 5]
VVV Venlo        3-0  NAC Breda
Excelsior        2-1  AZ
Heerenveen       0-0  NEC
PSV              0-1  ADO Den Haag
[Feb 6]
Vitesse          1-1  Feyenoord
Heracles Almelo  1-0  Roda JC
FC Groningen     7-1  Willem II
FC Utrecht       1-1  FC Twente

Round 23
[Feb 12]
FC Twente        1-0  Vitesse
ADO Den Haag     3-0  VVV Venlo
Feyenoord        2-1  Heracles Almelo
AZ               0-4  PSV
Willem II        3-3  FC Utrecht
[Feb 13]
NAC Breda        0-2  Heerenveen
NEC              2-0  Excelsior
De Graafschap    1-1  FC Groningen
Roda JC          2-2  Ajax

Round 24
[Feb 18]
FC Utrecht       1-1  Heracles Almelo
[Feb 19]
Excelsior        4-0  Willem II
Heerenveen       0-2  AZ
FC Groningen     1-4  Roda JC
[Feb 20]
ADO Den Haag     2-2  Feyenoord
FC Twente        1-1  NEC
Ajax             1-0  VVV Venlo
Vitesse          2-0  De Graafschap
PSV              4-1  NAC Breda

Round 25
[Feb 25]
VVV Venlo        1-0  Excelsior
[Feb 26]
Heracles Almelo  6-1  Vitesse
Roda JC          1-1  De Graafschap
Willem II        4-3  Heerenveen
NAC Breda        3-2  ADO Den Haag
[Feb 27]
AZ               2-1  FC Twente
Feyenoord        5-1  FC Groningen
PSV              0-0  Ajax
NEC              1-1  FC Utrecht

Round 26
[Mar 4]
De Graafschap    2-1  Willem II
[Mar 5]
Excelsior        2-3  PSV
Vitesse          2-0  VVV Venlo
FC Twente        2-0  NAC Breda
ADO Den Haag     5-1  NEC
[Mar 6]
FC Groningen     1-4  Heracles Almelo
Heerenveen       0-1  Feyenoord
FC Utrecht       1-1  Roda JC
Ajax             4-0  AZ

Round 27
[Mar 11]
FC Utrecht       1-0  FC Groningen
[Mar 12]
Heracles Almelo  4-1  Excelsior
Roda JC          1-2  AZ
Vitesse          1-1  Heerenveen
[Mar 13]
NEC              2-2  PSV
Willem II        1-3  Ajax
Feyenoord        2-1  NAC Breda
De Graafschap    1-0  ADO Den Haag
FC Twente        2-1  VVV Venlo

Round 28
[Mar 18]
AZ               3-1  Vitesse
[Mar 19]
NEC              1-0  De Graafschap
VVV Venlo        0-0  Willem II
NAC Breda        0-1  FC Groningen
Heracles Almelo  4-2  Heerenveen
[Mar 20]
ADO Den Haag     3-2  Ajax
Excelsior        0-2  FC Twente
Roda JC          3-0  Feyenoord
PSV              1-0  FC Utrecht

Round 29
[Apr 2]
De Graafschap    1-3  NAC Breda
FC Twente        2-0  PSV
Feyenoord        0-1  AZ
Heerenveen       2-3  Excelsior
Willem II        4-5  Roda JC
[Apr 3]
FC Groningen     3-2  VVV Venlo
Vitesse          2-1  NEC
FC Utrecht       2-3  ADO Den Haag
Ajax             3-0  Heracles Almelo

Round 30
[Apr 8]
AZ               1-1  NAC Breda
[Apr 9]
Excelsior        0-0  De Graafschap
VVV Venlo        1-4  NEC
Willem II        2-6  Heracles Almelo
ADO Den Haag     1-0  Vitesse
[Apr 10]
Ajax             2-0  FC Groningen
PSV              2-2  Heerenveen
FC Twente        1-1  Roda JC
FC Utrecht       0-4  Feyenoord

Round 31
[Apr 15]
Heerenveen       3-0  FC Utrecht
[Apr 16]
AZ               3-1  ADO Den Haag
Vitesse          2-1  FC Groningen
NAC Breda        1-2  Excelsior
Roda JC          5-2  VVV Venlo
[Apr 17]
NEC              1-2  Ajax
De Graafschap    1-1  FC Twente
Heracles Almelo  0-2  PSV
Feyenoord        6-1  Willem II

Round 32
[Apr 22]
ADO Den Haag     1-2  FC Twente
[Apr 23]
Roda JC          5-1  NAC Breda
Willem II        2-1  AZ
Heracles Almelo  2-0  De Graafschap
VVV Venlo        2-2  Heerenveen
[Apr 24]
FC Utrecht       4-2  Vitesse
Feyenoord        3-1  PSV
FC Groningen     3-1  NEC
Ajax             4-1  Excelsior

Round 33
[May 1]
ADO Den Haag     2-4  FC Groningen
FC Twente        4-0  Willem II
NAC Breda        1-2  Heracles Almelo
Heerenveen       1-2  Ajax
AZ               5-1  De Graafschap
PSV              2-1  Vitesse
VVV Venlo        3-2  Feyenoord
NEC              5-0  Roda JC
Excelsior        3-1  FC Utrecht

Round 34
[May 15]
De Graafschap    1-0  VVV Venlo
Roda JC          0-0  Heerenveen
FC Utrecht       5-1  AZ
Heracles Almelo  3-0  ADO Den Haag
Willem II        0-1  NAC Breda
Feyenoord        1-1  NEC
Vitesse          1-4  Excelsior
FC Groningen     0-0  PSV
Ajax             3-1  FC Twente

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  22  7  5  72-30  73  Champions
 2.FC Twente (Enschede)         34  21  8  5  65-34  71  Champions League
 3.PSV (Eindhoven)              34  20  9  5  79-34  69  Europa League
 4.AZ (Alkmaar)                 34  17  8  9  55-44  59  Europa League
 5.FC Groningen                 34  17  6 11  65-52  57  Europa League Playoff
 6.Roda JC Kerkrade             34  14 13  7  65-50  55  Europa League Playoff
 7.ADO Den Haag                 34  16  6 12  63-55  54  Europa League Playoff
 8.Heracles Almelo              34  14  7 13  65-56  49  Europa League Playoff
 9.FC Utrecht                   34  13  8 13  55-51  47
10.Feyenoord (Rotterdam)        34  12  8 14  53-54  44
11.NEC (Nijmegen)                34  10 13 11  57-56  43
12.SC Heerenveen                34  10 11 13  60-54  41
13.NAC Breda                    34  12  5 17  44-60  40  [-1]
14.De Graafschap (Doetinchem)   34   9 11 14  31-56  38
15.Vitesse (Arnhem)             34   9  8 17  42-61  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Excelsior (Rotterdam)        34  10  5 19  45-66  35  Relegation Playoff
17.VVV-Venlo                    34   6  3 25  34-76  21  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
18.Willem II (Tilburg)          34   3  6 25  37-98  15  Relegated

NB: Roda JC were renamed Roca JC Kerkrade

Europa League Playoff

Semifinals

First Legs [May 19]
ADO             4-2 Roda
Heracles        3-2 Groningen

Second Legs [May 22]
Roda            1-2 ADO
Groningen       2-1 Heracles

Final

First Leg [May 26]
ADO             5-1 Groningen

Second Leg [May 29]
Groningen       5-1 ADO             [aet, 3-4 pen]

Nacompetitie

NB: promotion/relegation competition involving the nrs. 16 and 17
    of the eredivisie, the four period winners of the eerste divisie
    and the best 4 teams from the eerste divisie not qualified otherwise

Round 1

First Legs [May 10]
MVV             2-3 Volendam
Den Bosch       1-0 Go Ahead

Second Legs [May 13]
Volendam        2-0 MVV
Go Ahead        1-2 Den Bosch

Round 2

First Legs [May 19]
Volendam        1-2 VVV
Den Bosch       3-3 Excelsior
Cambuur         2-1 Zwolle
Veendam         3-3 Helmond

Second Legs [May 22]
VVV             2-0 Volendam
Excelsior       3-1 Den Bosch       
Zwolle          2-1 Cambuur         [aet, 7-6 pen]
Helmond         1-0 Veendam

Round 3

First Legs [May 26]
Helmond         1-5 Excelsior
Zwolle          1-2 VVV

Second Legs [May 29]
Excelsior       4-2 Helmond
VVV             2-2 Zwolle

NB: winners qualify for Eredivisie 2011/12, so all clubs remain 
    at their former level

Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.RKC Waalwijk                  34  22  7  5  85-40  73  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Zwolle                    34  20 10  4  69-27  69  [-1]  Promotion Playoff
 3.Helmond Sport                34  17  8  9  61-43  59  Promotion Playoff
 4.BV Veendam                   34  15 12  7  54-44  53  [-4]  Promotion Playoff
 5.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  15  9 10  64-52  51  [-3]  Promotion Playoff
 6.FC Volendam                  34  14  9 11  56-50  51  Promotion Playoff
 7.Go Ahead Eagles (Deventer)   34  13 11 10  58-43  50  Promotion Playoff
 8.FC Den Bosch                 34  11 14  9  56-47  47  Promotion Playoff
 9.Sparta Rotterdam             34  12  7 15  71-65  43
10.MVV Maastricht               34  14  8 12  44-50  42  [-8]  Promotion Playoff
11.FC Dordrecht                 34  12  9 13  52-56  41  [-4]
12.FC Eindhoven                 34  10 10 14  41-49  40
13.FC Emmen                     34   8 11 15  48-64  35
14.Telstar (Velsen)             34   8 10 16  43-54  34
15.AGOVV Apeldoorn              34  11  7 16  54-77  31  [-9]
16.Fortuna Sittard              34   7  7 20  42-70  26  [-2]
17.RBC Roosendaal               34   7  8 19  38-66  26  [-3]
-------------------------------------------------------
18.Almere City FC               34   8  7 19  45-84  25  [-6]

NB: MVV were renamed MVV Maastricht;
    FC Omniworld were renamed Almere City FC

NB: various clubs had points deducted for administrative reasons;
    Almere City FC escaped relegation due to RBC Roosendaal being declared bankrupt


Round 1
[Aug 13]
FC Dordrecht         0-1 Cambuur Leeuwarden
FC Eindhoven         0-0 RKC Waalwijk 
FC Emmen             0-3 FC Zwolle
AGOVV Apeldoorn      3-1 Fortuna Sittard
MVV Maastricht       2-2 FC Volendam
Telstar              1-1 Veendam
FC Den Bosch         0-1 Helmond Sport
FC Almere City       3-1 RBC Roosendaal
[Aug 16]
Go Ahead Eagles      1-2 Sparta Rotterdam

Round 2
[Aug 20]
RBC Roosendaal       1-2 FC Eindhoven
RKC Waalwijk          3-0 Telstar
Cambuur Leeuwarden   2-1 FC Emmen
Veendam              1-4 Go Ahead Eagles
Helmond Sport        1-0 AGOVV Apeldoorn
FC Volendam          1-0 FC Dordrecht
Fortuna Sittard      0-4 FC Den Bosch
Sparta Rotterdam    12-1 FC Almere City
[Aug 23]
FC Zwolle            0-0 MVV Maastricht

Round 3
[Aug 27]
RBC Roosendaal       3-0 Sparta Rotterdam
FC Dordrecht         0-1 Helmond Sport
FC Eindhoven         3-0 Fortuna Sittard
FC Emmen             2-3 MVV Maastricht
Cambuur Leeuwarden   0-1 AGOVV Apeldoorn
FC Almere City       1-2 Go Ahead Eagles
FC Zwolle            2-0 Veendam
[Aug 29]
FC Volendam          1-1 Telstar
[Aug 30]
FC Den Bosch         2-2 RKC Waalwijk 

Round 4
[Sep 3]
FC Dordrecht         1-2 FC Zwolle
RKC Waalwijk          2-2 FC Volendam
MVV Maastricht       1-1 RBC Roosendaal
Veendam              1-1 FC Emmen
Telstar              3-0 FC Den Bosch
FC Almere City       0-4 Cambuur Leeuwarden
Go Ahead Eagles      2-0 Helmond Sport
Sparta Rotterdam     3-3 Fortuna Sittard
[Sep 6]
AGOVV Apeldoorn      0-3 FC Eindhoven

Round 5
[Sep 10]
RBC Roosendaal       0-1 FC Zwolle
AGOVV Apeldoorn      2-3 RKC Waalwijk 
Helmond Sport        1-1 FC Eindhoven
FC Den Bosch         3-1 MVV Maastricht
Fortuna Sittard      1-3 FC Emmen
[Sep 12]
Go Ahead Eagles      1-2 Cambuur Leeuwarden
FC Volendam          1-0 FC Almere City
Sparta Rotterdam     4-2 Veendam
[Sep 13]
Telstar              1-2 FC Dordrecht

Round 6
[Sep 17]
RBC Roosendaal       1-0 Go Ahead Eagles
FC Eindhoven         2-0 FC Almere City
FC Emmen             1-3 Helmond Sport
RKC Waalwijk          1-1 Sparta Rotterdam
MVV Maastricht       2-1 Fortuna Sittard
Cambuur Leeuwarden   0-1 Veendam
FC Volendam          5-2 AGOVV Apeldoorn
FC Zwolle            3-0 Telstar
[Sep 19]
FC Dordrecht         3-4 FC Den Bosch

Round 7
[Sep 24]
Telstar              1-3 RBC Roosendaal
FC Almere City       1-1 FC Emmen
Go Ahead Eagles      1-3 RKC Waalwijk 
Fortuna Sittard      1-2 FC Volendam
[Sep 25]
Veendam              1-0 MVV Maastricht
FC Den Bosch         3-3 Cambuur Leeuwarden
Sparta Rotterdam     3-1 FC Eindhoven
[Sep 26]
AGOVV Apeldoorn      0-3 FC Dordrecht
[Sep 27]
Helmond Sport        2-2 FC Zwolle

Round 8
[Oct 1]
AGOVV Apeldoorn      1-0 RBC Roosendaal
RKC Waalwijk          3-1 FC Zwolle
Veendam              1-0 FC Eindhoven
Helmond Sport        2-4 FC Almere City
Telstar              1-1 MVV Maastricht
FC Den Bosch         3-1 FC Emmen
Go Ahead Eagles      8-0 FC Dordrecht
Fortuna Sittard      2-1 Cambuur Leeuwarden
Sparta Rotterdam     1-1 FC Volendam

Round 9
[Oct 15]
RBC Roosendaal       3-1 Fortuna Sittard
FC Eindhoven         3-3 FC Den Bosch
FC Emmen             3-3 Telstar
MVV Maastricht       1-4 Helmond Sport
Cambuur Leeuwarden   1-0 RKC Waalwijk 
FC Almere City       1-6 AGOVV Apeldoorn
FC Volendam          2-1 Go Ahead Eagles
FC Zwolle            3-1 Sparta Rotterdam
[Oct 18]
FC Dordrecht         2-2 Veendam

Round 10
[Oct 22]
AGOVV Apeldoorn      1-5 FC Zwolle
RKC Waalwijk          5-0 FC Almere City
Veendam              1-1 FC Den Bosch
Helmond Sport        2-0 Cambuur Leeuwarden
Telstar              1-2 FC Eindhoven
Go Ahead Eagles      3-0 MVV Maastricht
Fortuna Sittard      1-2 FC Dordrecht
Sparta Rotterdam     5-0 FC Emmen
[Oct 25]
FC Volendam          3-1 RBC Roosendaal

Round 11
[Oct 29]
FC Eindhoven         1-1 Go Ahead Eagles
FC Emmen             2-1 RBC Roosendaal
RKC Waalwijk          1-2 FC Dordrecht
MVV Maastricht       1-2 AGOVV Apeldoorn
Cambuur Leeuwarden   2-1 Telstar
FC Den Bosch         3-1 Sparta Rotterdam
FC Zwolle            4-0 FC Almere City
[Oct 30]
Fortuna Sittard      3-3 Veendam
[Nov 1]
Helmond Sport        0-2 FC Volendam

Round 12
[Nov 5]
RBC Roosendaal       2-2 FC Den Bosch
FC Dordrecht         1-0 MVV Maastricht
FC Eindhoven         1-2 FC Zwolle
AGOVV Apeldoorn      2-2 FC Emmen
Veendam              3-3 RKC Waalwijk 
FC Almere City       0-0 Telstar
Go Ahead Eagles      3-0 Fortuna Sittard
FC Volendam          2-1 Cambuur Leeuwarden
Sparta Rotterdam     1-1 Helmond Sport

Round 13
[Nov 12]
MVV Maastricht       2-1 FC Almere City
Cambuur Leeuwarden   3-1 Sparta Rotterdam
Helmond Sport        1-2 RKC Waalwijk 
FC Den Bosch         0-1 FC Volendam
FC Zwolle            4-1 Fortuna Sittard
[Nov 13]
FC Dordrecht         2-2 FC Eindhoven
Telstar              1-2 AGOVV Apeldoorn
[Nov 14]
Veendam              2-1 RBC Roosendaal
[Nov 15]
FC Emmen             1-1 Go Ahead Eagles

Round 14
[Nov 19]
RBC Roosendaal       2-1 Helmond Sport
FC Eindhoven         3-0 Cambuur Leeuwarden
AGOVV Apeldoorn      3-1 FC Den Bosch
FC Almere City       0-2 Veendam
Fortuna Sittard      2-4 Telstar
[Nov 21]
RKC Waalwijk          5-0 MVV Maastricht
Go Ahead Eagles      1-3 FC Zwolle
Sparta Rotterdam     2-2 FC Dordrecht
[Nov 22]
FC Volendam          1-3 FC Emmen

Round 15
[Nov 26]
FC Dordrecht         2-4 FC Almere City
FC Emmen             2-1 RKC Waalwijk 
MVV Maastricht       0-0 FC Eindhoven
Cambuur Leeuwarden   2-0 RBC Roosendaal
Helmond Sport        5-2 Fortuna Sittard
Telstar              0-1 Sparta Rotterdam
FC Den Bosch         1-1 Go Ahead Eagles
FC Zwolle            4-1 FC Volendam
[Jan 17]
Veendam              1-0 AGOVV Apeldoorn

Round 16
[Dec 3]
RBC Roosendaal       2-4 RKC Waalwijk 
Cambuur Leeuwarden   2-2 MVV Maastricht
[Dec 13]
FC Volendam          0-0 FC Eindhoven
Helmond Sport        3-1 Veendam
[Jan 17]
FC Emmen             2-2 FC Dordrecht
FC Den Bosch         1-1 FC Zwolle
[Jan 24]
Go Ahead Eagles      1-2 Telstar
Fortuna Sittard      1-0 FC Almere City
Sparta Rotterdam     3-3 AGOVV Apeldoorn

Round 17
[Dec 10]
FC Dordrecht         1-1 RBC Roosendaal
FC Eindhoven         1-1 FC Emmen
MVV Maastricht       3-1 Sparta Rotterdam
Telstar              0-2 Helmond Sport
FC Almere City       1-1 FC Den Bosch
[Dec 12]
AGOVV Apeldoorn      2-2 Go Ahead Eagles
FC Zwolle            2-0 Cambuur Leeuwarden
[Dec 13]
RKC Waalwijk          2-3 Fortuna Sittard
[Jan 24]
Veendam              0-0 FC Volendam

Round 18
[Dec 17]
MVV Maastricht       0-2 FC Zwolle
[Jan 24]
FC Eindhoven         1-0 RBC Roosendaal
[Jan 31]
AGOVV Apeldoorn      1-4 Helmond Sport
Go Ahead Eagles      0-0 Veendam
FC Almere City       3-1 Sparta Rotterdam
[Feb 7]
Telstar              0-1 RKC Waalwijk 
[Feb 14]
FC Den Bosch         1-1 Fortuna Sittard
FC Dordrecht         4-1 FC Volendam
FC Emmen             0-4 Cambuur Leeuwarden

Round 19
[Jan 14]
Cambuur Leeuwarden   3-0 FC Dordrecht
Fortuna Sittard      1-2 AGOVV Apeldoorn
Helmond Sport        2-2 FC Den Bosch
RKC Waalwijk          4-1 FC Eindhoven
Veendam              2-1 Telstar
FC Volendam          1-2 MVV Maastricht
FC Zwolle            3-4 FC Emmen
[Jan 16]
Sparta Rotterdam     1-1 Go Ahead Eagles
[Jan 17]
RBC Roosendaal       4-2 FC Almere City

Round 20
[Jan 21]
FC Almere City       1-3 RKC Waalwijk 
FC Den Bosch         1-2 Veendam
FC Dordrecht         3-0 Fortuna Sittard
FC Eindhoven         1-0 Telstar
FC Emmen             2-1 Sparta Rotterdam
MVV Maastricht       4-3 Go Ahead Eagles
RBC Roosendaal       0-2 FC Volendam
FC Zwolle            4-0 AGOVV Apeldoorn
[Jan 24]
Cambuur Leeuwarden   1-2 Helmond Sport

Round 21
[Jan 28]
AGOVV Apeldoorn      3-3 Cambuur Leeuwarden
Fortuna Sittard      2-3 FC Eindhoven
Go Ahead Eagles      2-2 FC Almere City
Helmond Sport        0-1 FC Dordrecht
RKC Waalwijk          0-1 FC Den Bosch
Sparta Rotterdam     4-1 RBC Roosendaal
Veendam              1-0 FC Zwolle
[Jan 30]
Telstar              1-0 FC Volendam
[Jan 31]
MVV Maastricht       1-0 FC Emmen

Round 22
[Feb 4]
AGOVV Apeldoorn      2-3 Telstar
FC Eindhoven         2-1 FC Dordrecht
Fortuna Sittard      0-0 FC Zwolle
Go Ahead Eagles      1-0 FC Emmen
RBC Roosendaal       0-0 Veendam
RKC Waalwijk          1-0 Helmond Sport
[Feb 6]
Sparta Rotterdam     1-3 Cambuur Leeuwarden
FC Volendam          3-1 FC Den Bosch
[Feb 7]
FC Almere City       2-4 MVV Maastricht

Round 23
[Feb 11]
Cambuur Leeuwarden   2-1 FC Eindhoven
FC Den Bosch         2-2 AGOVV Apeldoorn
FC Dordrecht         2-3 Sparta Rotterdam
FC Emmen             1-1 FC Volendam
Helmond Sport        3-1 RBC Roosendaal
MVV Maastricht       3-0 RKC Waalwijk 
Telstar              1-0 Fortuna Sittard
Veendam              5-1 FC Almere City
[Feb 13]
FC Zwolle            3-1 Go Ahead Eagles

Round 24
[Feb 18]
AGOVV Apeldoorn      2-4 Veendam
FC Almere City       1-2 FC Dordrecht
FC Eindhoven         0-0 MVV Maastricht
Fortuna Sittard      3-1 Helmond Sport
Go Ahead Eagles      1-0 FC Den Bosch
RBC Roosendaal       2-2 Cambuur Leeuwarden
RKC Waalwijk          2-0 FC Emmen
Sparta Rotterdam     0-2 Telstar
FC Volendam          0-2 FC Zwolle

Round 25
[Feb 25]
Cambuur Leeuwarden   2-2 FC Volendam
FC Den Bosch         4-0 RBC Roosendaal
FC Emmen             6-0 AGOVV Apeldoorn
Helmond Sport        5-2 Sparta Rotterdam
MVV Maastricht       3-1 FC Dordrecht
RKC Waalwijk          3-2 Veendam
Telstar              2-3 FC Almere City
FC Zwolle            4-0 FC Eindhoven
[Feb 28]
Fortuna Sittard      0-1 Go Ahead Eagles

Round 26
[Mar 4]
FC Almere City       0-3 FC Zwolle
FC Volendam          0-1 Helmond Sport
Veendam              4-1 Fortuna Sittard
RBC Roosendaal       1-3 FC Emmen
AGOVV Apeldoorn      2-0 MVV Maastricht
Go Ahead Eagles      2-1 FC Eindhoven
[Mar 6]
FC Dordrecht         1-2 RKC Waalwijk 
Sparta Rotterdam     4-0 FC Den Bosch
[Mar 7]
Telstar              3-0 Cambuur Leeuwarden

Round 27
[Mar 11]
FC Volendam          3-4 RKC Waalwijk 
Helmond Sport        0-0 Go Ahead Eagles
FC Zwolle            0-0 FC Dordrecht
FC Den Bosch         3-0 Telstar
RBC Roosendaal       0-2 MVV Maastricht
FC Emmen             0-1 Veendam
Fortuna Sittard      3-1 Sparta Rotterdam
Cambuur Leeuwarden   4-0 FC Almere City
[Mar 14]
FC Eindhoven         0-1 AGOVV Apeldoorn

Round 28
[Mar 18]
RKC Waalwijk          4-0 AGOVV Apeldoorn
FC Zwolle            0-0 RBC Roosendaal
FC Eindhoven         2-4 Helmond Sport
FC Dordrecht         2-2 Telstar
MVV Maastricht       1-0 FC Den Bosch
FC Emmen             0-2 Fortuna Sittard
FC Almere City       3-2 FC Volendam
[Mar 20]
Cambuur Leeuwarden   4-3 Go Ahead Eagles
[Mar 21]
Veendam              3-1 Sparta Rotterdam

Round 29
[Apr 1]
Veendam              1-1 Cambuur Leeuwarden
AGOVV Apeldoorn      2-1 FC Volendam
FC Den Bosch         0-0 FC Dordrecht
Helmond Sport        2-2 FC Emmen
Telstar              0-0 FC Zwolle
Sparta Rotterdam     3-4 RKC Waalwijk 
FC Almere City       3-0 FC Eindhoven
Fortuna Sittard      0-0 MVV Maastricht
[Apr 4]
Go Ahead Eagles      2-0 RBC Roosendaal

Round 30
[Apr 8]
MVV Maastricht       2-1 Veendam
RBC Roosendaal       1-1 Telstar
FC Emmen             0-0 FC Almere City
FC Volendam          2-1 Fortuna Sittard
FC Zwolle            1-1 Helmond Sport
FC Dordrecht         4-1 AGOVV Apeldoorn
[Apr 9]
FC Eindhoven         0-1 Sparta Rotterdam
[Apr 10]
RKC Waalwijk          0-0 Go Ahead Eagles
[Apr 11]
Cambuur Leeuwarden   2-2 FC Den Bosch

Round 31
[Apr 15]
Fortuna Sittard      2-0 RBC Roosendaal
FC Den Bosch         3-1 FC Eindhoven
Helmond Sport        1-0 MVV Maastricht
Telstar              4-1 FC Emmen
Veendam              2-1 FC Dordrecht
AGOVV Apeldoorn      3-3 FC Almere City
Go Ahead Eagles      4-3 FC Volendam
[Apr 17]
RKC Waalwijk          4-1 Cambuur Leeuwarden
[Apr 18]
Sparta Rotterdam     1-2 FC Zwolle

Round 32
[Apr 22]
FC Zwolle            0-3 RKC Waalwijk 
FC Eindhoven         3-1 Veendam
FC Dordrecht         1-1 Go Ahead Eagles
FC Volendam          3-1 Sparta Rotterdam
RBC Roosendaal       2-2 AGOVV Apeldoorn
MVV Maastricht       2-1 Telstar
FC Emmen             0-3 FC Den Bosch
FC Almere City       4-0 Helmond Sport
Cambuur Leeuwarden   2-1 Fortuna Sittard

Round 33
[Apr 29]
FC Almere City       0-0 Fortuna Sittard
MVV Maastricht       1-2 Cambuur Leeuwarden
Veendam              0-0 Helmond Sport
AGOVV Apeldoorn      0-1 Sparta Rotterdam
FC Dordrecht         2-1 FC Emmen
Telstar              1-1 Go Ahead Eagles
FC Eindhoven         0-3 FC Volendam
FC Zwolle            0-0 FC Den Bosch
RKC Waalwijk          7-0 RBC Roosendaal

Round 34
[May 6]
Sparta Rotterdam     3-0 MVV Maastricht
Helmond Sport        5-1 Telstar
Go Ahead Eagles      2-1 AGOVV Apeldoorn
FC Den Bosch         1-0 FC Almere City
Fortuna Sittard      1-2 RKC Waalwijk 
RBC Roosendaal       3-2 FC Dordrecht
FC Emmen             2-2 FC Eindhoven
FC Volendam          2-2 Veendam
Cambuur Leeuwarden   3-3 FC Zwolle

Final Table:

 1.RKC Waalwijk                  34  22  7  5  85-40  73  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Zwolle                    34  20 10  4  69-27  69  [-1]  Promotion Playoff
 3.Helmond Sport                34  17  8  9  61-43  59  Promotion Playoff
 4.BV Veendam                   34  15 12  7  54-44  53  [-4]  Promotion Playoff
 5.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  15  9 10  64-52  51  [-3]  Promotion Playoff
 6.FC Volendam                  34  14  9 11  56-50  51  Promotion Playoff
 7.Go Ahead Eagles (Deventer)   34  13 11 10  58-43  50  Promotion Playoff
 8.FC Den Bosch                 34  11 14  9  56-47  47  Promotion Playoff
 9.Sparta Rotterdam             34  12  7 15  71-65  43
10.MVV Maastricht               34  14  8 12  44-50  42  [-8]  Promotion Playoff
11.FC Dordrecht                 34  12  9 13  52-56  41  [-4]
12.FC Eindhoven                 34  10 10 14  41-49  40
13.FC Emmen                     34   8 11 15  48-64  35
14.Telstar (Velsen)             34   8 10 16  43-54  34
15.AGOVV Apeldoorn              34  11  7 16  54-77  31  [-9]
16.Fortuna Sittard              34   7  7 20  42-70  26  [-2]
17.RBC Roosendaal               34   7  8 19  38-66  26  [-3]
-------------------------------------------------------
18.Almere City FC               34   8  7 19  45-84  25  [-6]

NB: MVV were renamed MVV Maastricht;
    FC Omniworld were renamed Almere City FC

NB: various clubs had points deducted for administrative reasons;
    Almere City FC escaped relegation due to RBC Roosendaal being declared bankrupt


Topklasse

Topklasse Zaterdag | Topklasse Zondag | Amateurkampioenschap

Topklasse Zaterdag

Final Table:

 1.IJsselmeervogels              30  19  5  6  68-39  62  Amateurkampioenschap
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Spakenburg                   30  18  6  6  83-41  60
 3.Rijnsburgse Boys              30  14  9  7  69-46  51
 4.Katwijk                       30  14  7  9  47-38  49
 5.Excelsior'31                 30  12  9  9  48-45  45
 6.Capelle                      30  12  8 10  46-36  44
 7.SC Genemuiden                30  13  4 13  51-63  43
 8.HHC                          30  12  6 12  48-37  42
 9.Barendrecht                  30  12  6 12  35-36  42
10.Harkemase Boys               30  12  5 13  53-52  41
11.Lisse                        30  11  8 11  52-51  41
12.ARC                          30   9  6 15  42-61  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.CSV Apeldoorn                30   8  8 14  47-70  32  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
14.Flevo Boys Emmeloord         30   7  8 15  40-68  29  Relegated
15.Sparta Nijkerk                30   7  7 16  35-58  28  Relegated
16.Hoek                         30   6  6 18  27-50  24  Relegated

Promoted: Noordwijk, GVVV, SVWZ, Montfoort (after playoff with CSV Apeldoorn)

Topklasse Zondag

Final Table:

 1.FC Oss                       28  16 11  1  49-23  59  Amateurkampioenschap
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Achilles '29                 28  15  8  5  52-25  53
 3.Argon                        28  14  5  9  38-34  47
 4.AFC                          28  13  6  9  59-45  45
 5.De Treffers                  28  13  6  9  39-39  45
 6.JVC Cuyk                     28  11  8  9  47-48  41
 7.Haaglandia                   28  11  7 10  58-43  40
 8.Quick '20                    28  11  6 11  46-43  39
 9.EVV                          28  10  7 11  36-34  37
10.FC Lienden                   28  11  4 13  50-58  37
11.VVSB                         28   9  5 14  34-48  32
12.Hollandia                    28   7 10 11  26-34  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.FC Hilversum                 28   7 10 11  30-43  31  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
14.Gemert                       28   6  7 15  24-43  25  Relegated
15.Baronie                      28   3  6 19  32-60  15  Relegated
 -.Dijkse Boys                   withdrew during the season; all matches annulled

Promoted: HSC'21, HBS, UNA, 
          WKE (after playoff with FC Hilverum):
          FC Hilversum later returned to the Topklasse thanks to bankrupty RBC

Amateurkampioenschap

First Leg [May 21]
Oss             0-2 IJsselmeervogels

Second Leg [May 28]
IJsselmeervogels 2-0 Oss

NB: FC Oss promoted as IJsselmeervogels do not want to be promoted


2009/10.

2009/10 (amateur level).

2010/11 (amateur level).

2011/12.

2011/12 (amateur level).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Jan Schoenmakers
Last updated: 12 Jun 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans, Jan Schoenmakers and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.