Niger 2016/17


Ligue 1
Coupe Nationale
Deuxième Division

Ligue 1

Participants:
Association Sportive des Forces Armées Nigériennes (Niamey)
Sahel Sporting Club (Niamey)
Association Sportive de la Garde Nationale Nigérienne (Niamey)
Association Sportive des Douanes (Niamey)
Union Sportive de la Gendarmerie Nationale (Niamey)
Association Sportive Nationale de la NIGELEC (Niamey)
Association Sportive de la Société Nigérienne des Produits Pétroliers (Niamey)
Association Sportive Police (Niamey)
Olympic Football Club (Niamey)
AS Racing Football Club de Boukoki (Niamey)
Akokana FC (Arlit)
Urana FC (Arlit)
Tagour Provincial Club (Dosso)
Jangorzo FC (Maradi)

Final Table:

 1.AS FAN (Niamey)                   26  15  7  4  47-21  52  [C]  Champions
 2.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 26  15  1 10  36-24  46
 3.AS Douanes (Niamey)               26  13  5  8  46-26  44
 4.AS GNN (Niamey)                   26  11  7  8  38-19  40
 5.AS Police (Niamey)                26  10  9  7  30-29  39
 6.Sahel SC (Niamey)                 26   9  9  8  30-29  36
 7.Olympic FC (Niamey)               26   9  9  8  22-26  36
 8.AS SONIDEP (Niamey)               26   8 11  7  22-20  35
 9.ASN NIGELEC (Niamey)              26   9  8  9  19-25  35
10.Urana FC (Arlit)                  26   8  9  9  15-18  33
11.Jangorzo FC (Maradi)              26   8  6 12  31-37  30  [P]
12.Akokana FC (Arlit)                26   7  8 11  24-26  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  26   4 12 10  19-33  24  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
14.Tagour Provincial Club (Dosso)    26   5  1 20  17-63  16       Relegated

Round 1
[Dec 4]
AS GNN           1-0 US Gendarmerie   
Tagour Club      1-2 Racing FC        
Urana FC         1-0 Akokana FC       
[Dec 5]
AS FAN           5-0 Olympic FC       
AS Police        0-0 AS Douanes       
Sahel SC         1-0 AS SONIDEP       
[Dec 7]
Jangorzo FC      2-1 ASN NIGELEC      

Round 2
[Dec 9]
US Gendarmerie   1-3 AS SONIDEP       
[Dec 10]
AS FAN           1-0 AS GNN           
Sahel SC         2-3 AS Douanes       
Jangorzo FC      0-0 Racing FC        
[Dec 11]
ASN NIGELEC      1-0 Urana FC         
Olympic FC       0-0 Akokana FC       
[Dec 12]
AS Police        1-0 Tagour Club      

Round 3
[Dec 14]
Olympic FC       0-0 Urana FC         
ASN NIGELEC      0-0 Akokana FC       
[Dec 17]
Racing FC        1-4 AS Police        
AS GNN           3-1 Jangorzo FC      
Tagour Club      2-1 Sahel SC         
[Dec 18]
US Gendarmerie   1-2 AS FAN           
AS Douanes       3-3 AS SONIDEP       

Round 4
[Dec 23]
ASN NIGELEC      0-1 AS Douanes       
[Dec 24]
Jangorzo FC      0-1 Olympic FC       
Urana FC         2-0 Tagour Club      
Akokana FC       0-0 Racing FC        
AS SONIDEP       1-0 AS GNN           
[Dec 25]
AS Police        1-3 US Gendarmerie   
AS FAN           4-0 Sahel SC         

Round 5
[Dec 28]
Urana FC         0-0 Racing FC
Akokana FC       3-1 Tagour Club
[Dec 30]
Gendarmerie      3-1 Jangorzo FC
[Dec 31]
AS GNN           1-2 AS Douanes
Sahel SC         awd AS Police        [awarded 3-0; originally 0-2, Police
[Jan 1]                                fielded ineligible player]
Olympic FC       1-0 ASN NIGELEC
AS SONIDEP       0-0 AS FAN

Round 6
[Jan 6]
AS Police        2-0 AS SONIDEP
[Jan 7]
Sahel SC         3-0 Olympic FC
ASN NIGELEC      3-2 AS GNN
Tagour Club      0-2 Gendarmerie
[Jan 8]
Racing FC        0-2 AS FAN
Jangorzo FC      0-0 Akokana FC
AS Douanes       2-0 Urana FC

Round 7
[Jan 11]
Jangorzo FC      1-2 Urana FC
AS Douanes       2-0 Akokana FC
[Jan 14]
Sahel SC         0-0 ASN NIGELEC
Olympic FC       0-0 AS SONIDEP
Tagour Club      0-3 AS FAN
[Jan 15]
Racing FC        1-2 Gendarmerie
AS Police        1-5 AS GNN

Round 8
[Jan 20]
AS FAN           2-1 Jangorzo FC
[Jan 21]
Gendarmerie      2-0 ASN NIGELEC
AS Douanes       0-1 Olympic FC
Urana FC         1-0 AS Police
Akokana FC       2-3 Sahel SC
[Jan 22]
AS GNN           2-0 Racing FC
AS SONIDEP       1-0 Tagour Club

Round 9
[Jan 25]
Urana FC         0-0 Sahel SC
Akokana FC       1-1 AS Police
[Jan 28]
AS GNN           2-0 Tagour Club
AS SONIDEP       0-0 Racing FC
Jangorzo FC      1-0 AS Douanes
[Jan 29]
Olympic FC       0-2 Gendarmerie
ASN NIGELEC      1-1 AS FAN           

Round 10
[Feb 3]
AS Police        0-0 Olympic FC
Racing FC        0-2 AS Douanes
[Feb 4]
AS FAN           1-0 Akokana FC
Tagour Club      2-1 Jangorzo FC
Gendarmerie      2-0 Urana FC
[Feb 6]
AS GNN           0-0 Sahel SC
AS SONIDEP       2-1 ASN NIGELEC

Round 11
[Feb 7]
Gendarmerie      0-2 Akokana FC
AS Douanes       5-0 Tagour Club
[Feb 10]
Sahel SC         0-0 Racing FC
AS Police        0-1 ASN NIGELEC
[Feb 12]
AS GNN           0-1 Olympic FC
[Feb 14]
Jangorzo FC      2-1 AS SONIDEP
[Mar 8]
AS FAN           0-0 Urana FC

Round 12
[Feb 17]
Sahel SC         2-0 Gendarmerie
AS Police        1-1 Jangorzo FC
[Feb 18]
Urana FC         0-0 AS GNN
Akokana FC       1-1 AS SONIDEP       [also reported 0-0]
Tagour Club      1-1 Olympic FC
[Feb 19]
ASN NIGELEC      1-1 Racing FC
[Feb 23]
AS Douanes       0-1 AS FAN

Round 13
[Feb 22]
Urana FC         1-0 AS SONIDEP
Akokana FC       0-1 AS GNN
[Feb 25]
Jangorzo FC      2-2 Sahel SC
Olympic FC       1-1 Racing FC
Tagour Club      0-2 ASN NIGELEC
[Feb 26] 
AS FAN           2-0 AS Police
AS Douanes       2-2 Gendarmerie

Halfway Table:

 1.AS FAN (Niamey)                   13  10  3  0  24- 3  33  [C]
 2.AS Douanes (Niamey)               13   7  3  3  22-11  24
 3.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 13   7  1  5  20-15  22
 4.AS GNN (Niamey)                   13   6  2  5  17-10  20
 5.Sahel SC (Niamey)                 13   5  5  3  17-13  20
 6.Urana FC (Arlit)                  13   5  5  3   7- 6  20
 7.Olympic FC (Niamey)               13   4  6  3   6-12  18
 8.AS SONIDEP (Niamey)               13   4  5  4  12-12  17
 9.ASN NIGELEC (Niamey)              13   4  4  5  11-12  16
10.Jangorzo FC (Maradi)              13   3  4  6  13-18  13  [P]
11.AS Police (Niamey)                13   3  4  6  11-18  13
12.Akokana FC (Arlit)                13   2  6  5   9-11  12
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  13   1  7  5   6-15  10  [P]
------------------------------------------------------------
14.Tagour Provincial Club (Dosso)    13   2  1 10   7-26   7

Round 14
[Mar 10]
Sahel SC         4-1 Jangorzo FC      
Gendarmerie      2-0 AS Douanes       
[Mar 11]
AS Police        1-2 AS FAN           
ASN NIGELEC      1-0 Tagour Club      
Racing FC        0-0 Olympic FC       
[Mar 12]
AS GNN           2-1 Akokana FC       
AS SONIDEP       0-0 Urana FC         

Round 15
[Mar 15]
AS GNN           0-0 Urana FC         
AS SONIDEP       2-0 Akokana FC       
[Mar 17]
Racing FC        0-1 ASN NIGELEC      
[Mar 18]
Gendarmerie      0-1 Sahel SC         
Jangorzo FC      2-3 AS Police        
Olympic FC       6-0 Tagour Club      
[Mar 19]
AS FAN           3-2 AS Douanes       

Round 16
[Mar 31]
Olympic FC       1-0 AS GNN           
[Apr 1]
Akokana FC       1-0 Gendarmerie      
Tagour Club      2-5 AS Douanes       
ASN NIGELEC      0-1 AS Police        
AS SONIDEP       0-0 Jangorzo FC      
Urana FC         1-1 AS FAN           
[Apr 2]  
Racing FC        1-1 Sahel SC         

Round 17
[Apr 5]
Urana FC         0-1 Gendarmerie
Akokana FC       1-0 AS FAN
[Apr 7]
AS Douanes       1-1 Racing FC
[Apr 8]
Jangorzo FC      3-0 Tagour Club
ASN NIGELEC      1-1 AS SONIDEP
Sahel SC         0-3 AS GNN
[Apr 9]
Olympic FC       1-2 AS Police

Round 18
[Apr 21]
AS FAN           1-0 ASN NIGELEC
[Apr 22]
Gendarmerie      0-1 Olympic FC
AS Douanes       1-2 Jangorzo FC
Tagour Club      0-6 AS GNN
[Apr 23]
Racing FC        0-2 AS SONIDEP
AS Police        3-3 Akokana FC
[Apr 24]
Sahel SC         2-1 Urana FC

Round 19
[Apr 27]
Sahel SC         1-1 Akokana FC
AS Police        1-0 Urana FC
[Apr 28]
Racing FC        0-0 AS GNN
[Apr 29]
Jangorzo FC      2-1 AS FAN
ASN NIGELEC      0-1 Gendarmerie
Tagour Club      2-0 AS SONIDEP
[Apr 30]
Olympic FC       1-2 AS Douanes

Round 20
[May 12]
AS FAN           4-2 Tagour Club
[May 13]
Urana FC         2-1 Jangorzo FC
Akokana FC       2-1 AS Douanes
ASN NIGELEC      0-0 Sahel SC
AS SONIDEP       3-1 Olympic FC
[May 14]
AS GNN           2-2 AS Police
Gendarmerie      4-0 Racing FC

Round 21
[May 17]
Urana FC         0-1 AS Douanes
Akokana FC       1-2 Jangorzo FC
[May 19]
AS FAN           5-1 Racing FC
[May 20]
Gendarmerie      3-0 Tagour Club
[May 21]
Olympic FC       2-1 Sahel SC
[May 22]
AS GNN           0-1 ASN NIGELEC
[May 23]
AS SONIDEP       0-0 AS Police

Round 22
[May 26]
ASN NIGELEC      0-0 Olympic FC       
[May 27]
AS FAN           0-0 AS SONIDEP       
Tagour Club      1-0 Akokana FC       
AS Douanes       1-0 AS GNN           
Jangorzo FC      1-2 Gendarmerie      
[May 28]
Racing FC        3-1 Urana FC         
AS Police        2-0 Sahel SC

Round 23
[May 31]
Tagour Club      0-2 Urana FC         
Racing FC        2-0 Akokana FC       
[Jun 2]
Sahel SC         3-2 AS FAN           
[Jun 3]
Gendarmerie      0-1 AS Police        
Olympic FC       2-1 Jangorzo FC      
[Jun 4]
AS GNN           3-1 AS SONIDEP       
AS Douanes       8-1 ASN NIGELEC      

Round 24
[Jun 11]
Akokana FC       0-1 ASN NIGELEC
Urana FC         1-0 Olympic FC
[Jun 13]
Jangorzo FC      0-0 AS GNN
AS FAN           1-2 Gendarmerie
AS SONIDEP       1-0 AS Douanes
[Jun 14]
AS Police        0-0 Racing FC
Sahel SC         0-1 Tagour Club

Round 25
[Jun 14]
Akokana FC       3-0 Olympic FC
Urana FC         0-0 ASN NIGELEC
[Jun 17]
Racing FC        1-2 Jangorzo FC
Tagour Club      1-3 AS Police
AS Douanes       2-0 Sahel SC
[Jun 18]
AS GNN           2-2 AS FAN
AS SONIDEP       0-1 Gendarmerie

Round 26
[Jun 22]
ASN NIGELEC      2-1 Jangorzo FC
[Jun 23]
AS SONIDEP       0-0 Sahel SC
Racing FC        4-1 Tagour Club
[Jun 24]
Akokana FC       2-0 Urana FC
AS Douanes       0-0 AS Police
[Jun 25]
Gendarmerie      0-3 AS GNN
Olympic FC       1-1 AS FAN

Final Table:

 1.AS FAN (Niamey)                   26  15  7  4  47-21  52  [C]  Champions
 2.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 26  15  1 10  36-24  46
 3.AS Douanes (Niamey)               26  13  5  8  46-26  44
 4.AS GNN (Niamey)                   26  11  7  8  38-19  40
 5.AS Police (Niamey)                26  10  9  7  30-29  39
 6.Sahel SC (Niamey)                 26   9  9  8  30-29  36
 7.Olympic FC (Niamey)               26   9  9  8  22-26  36
 8.AS SONIDEP (Niamey)               26   8 11  7  22-20  35
 9.ASN NIGELEC (Niamey)              26   9  8  9  19-25  35
10.Urana FC (Arlit)                  26   8  9  9  15-18  33
11.Jangorzo FC (Maradi)              26   8  6 12  31-37  30  [P]
12.Akokana FC (Arlit)                26   7  8 11  24-26  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AS Racing FC de Boukoki (Niamey)  26   4 12 10  19-33  24  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
14.Tagour Provincial Club (Dosso)    26   5  1 20  17-63  16       Relegated

Topscorer:
21 Boubacar Soumana Hainikoye "Deco" (US Gendarmerie Nationale)

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 5]
Racing FC        2-0 Espoir FC


Coupe Nationale

NB: 42nd edition.

Regional Stage
--------------

Région de Diffa

Round 1 [Mar 8]
Lada FC		2-2 Niima FC	[5-4 pen]
Barka FC	bye

Final [Mar 19]
Lada FC		1-0 Barka FC

NB: winner qualifies to National stage

National Stage
--------------

Round 1
[Apr 8]
Kaocen FC (Agadez)	1-7  US Gendarmerie Nationale (Niamey)
[Apr 12]
AS SONIDEP (Niamey)	2-0  Soniantcha FC (Tillabery)
Guerriers FC (Niamey)	1-0  AS Buropa FC (Niamey)
JS Damagaram (Zinder)	1-3  Racing FC (Niamey)
Akokana FC (Agadez)	2-1  Nassara AC (Agadez)
[Apr 14]
Sahel SC (Niamey)	8-0  Ouragan FC (Niamey)
AS NIGELEC (Niamey)    10-0  Lada FC (Diffa)
[Apr 15]
Hassaou (Maradi)	1-2  Jangorzo FC (Maradi)
JS Tahoua		3-0  AS Zam (Niamey)
AS GNN (Niamey)		8-0  AS Volcan (Niamey)
Espoir FC (Zinder)	5-4  Tagour PC (Dosso)
AS Police (Niamey)	1-0  Olympic FC (Niamey)
Arewa FC (Dosso)	1-4  National Dendi (Dosso)
[Apr 16]
Kandarga FC (Zinder)	0-2  AS Renaissance (Niamey)
AS FAN (Niamey)		6-0  Urana FC (Agadez)
Zaroumay FC (Maradi)	0-11 AS Douanes (Niamey)

Round 2
[May 3]
Guerriers FC (Niamey)	1-7 AS Renaissance (Niamey)
[May 5]
AS SONIDEP (Niamey)	2-0 AS NIGELEC (Niamey)
Sahel SC (Niamey)	3-0 Jangorzo FC (Maradi)
[May 6]
AS GNN (Niamey)		4-1 National Dendi (Dosso)
AS Douanes (Niamey)	1-2 US Gendarmerie Nationale (Niamey)
[May 7]
Akokana FC (Agadez)	0-0 Espoir FC (Zinder)			[4-3 pen]
AS FAN (Niamey)		4-1 JS Tahoua
Racing FC (Niamey)	1-3 AS Police (Niamey)

1/4 final
[Jul 8]
US Gendarm. Nationale	1-1 AS FAN (Niamey)			[13-12 pen]
[Jul 9]
Sahel SC (Niamey)	0-0 Akokana FC (Agadez)			[3-2 pen]
AS Renaissance (Niamey) 0-1 AS Police (Niamey)
[Jul 10]
AS SONIDEP (Niamey)	0-0 AS GNN (Niamey)			[6-5 pen]

Semifinals

First leg [Jul 17]
Sahel SC (Niamey)	0-0 AS Police (Niamey)
AS SONIDEP (Niamey)	1-0 US Gendarmerie Nationale (Niamey)

Second leg [Jul 30]
AS Police (Niamey)	1-1 Sahel SC (Niamey)			[agg 1-1; away goal]
US Gendarm. Nationale	2-4 AS SONIDEP (Niamey)			[agg 2-5]

Final [Aug 3, Stade Régional, Dosso]
Sahel SC (Niamey)	0-0 AS SONIDEP (Niamey)			[3-0 pen]


Championnat National D2

Provincial stage

Région de Niamey

First stage

NB: 4 poules, 7 teams each (28 participants)

Round 1
[Jan 26]
Liptako		1-1 AS Bassora

Tables (Mar 25):

Poule D
 1.Atcha AC
 2.APO River
 3.AS Forage
- - - - - - - - -
 4.Guerriers FC
 5.Tonnerre FC
 6.AS Saga
-----------------
 7.AS Renaissance

NB: AS Renaissance relegated.

Final [May 12]
AS Université AM 2-1 Liberté FC

Région de Zinder

Final [Mar 11]
Espoir FC	1-0 Alkali Nassara Club

NB: Espoir FC qualified to National stage

Région de Diffa

Round 1 [Mar 22]
Lada FC		 -  Niima FC
Barka FC	bye

Table:

 1.Lada FC	0  0  0  0  0- 0
--------------------------------
 2.Niima FC	0  0  0  0  0- 0
 3.Barka FC	0  0  0  0  0- 0


Round 2 [Mar 25]
Niima FC	 -  Barka FC
Lada FC		bye

Round 3 [Mar 29]
Barka FC	 -  Lada FC
Niima FC	bye

Round 4 [Apr 1]
Lada FC		 -  Barka FC
Niima FC	bye

Round 5 [Apr 12]
Barka FC	awd Niima FC	[0-3 awarded; Barka FC dns]
Lada FC		bye

Round 6 [tba]
Niima FC	 -  Lada FC
Barka FC	bye

NB: Lada FC qualifies to National stage

Région de Dosso

Final? [Apr 5]
Entente FC	2-0 National Dendi

Champions: Entente FC

Région de Maradi

Champions: Dan Kassawa FC

Région de Agadez

Round 1 [Apr 10]
Telwa FC	3-2 Aigle FC

Round 2 [Apr 12]
Inter FC	0-2 Telwa FC

Semifinals
[Apr 28]
Nassara AC 	0-2 Telwa FC
[Apr 29]
Kawar FC	lt  Lantarki FC

Final [May 3]
Telwa FC	3-0 Lantarki FC

Champions: Telwa FC


National stage

NB: Played at Stade Régional, Dosso.

Participants:

Province	Team
--------        ----

Poule A
Dosso		Entente FC
Tahoua		JS Tahoua FC
Niamey		AS Université AMOUND
Agadez		Telwa FC

Poule B
Maradi		Dan Kassawa FC
Zinder		Espoir FC
Tillabéry	Soniantcha FC
Diffa		Lada FC

Final tables:

Poule A
 1.JS Tahoua FC		3  3  0  0 11- 2  9 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Entente FC		3  1  0  2  4- 5  3
 3.AS Université AMOUND	3  1  0  2  1- 3  3
 4.Telwa FC		3  1  0  2  2- 8  3

Poule B
 1.Espoir FC		3  3  0  0 13- 1  9 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Soniantcha FC	3  2  0  1  6- 4  6
 3.Dan Kassawa FC	3  0  1  2  4-11  1
 4.Lada FC		3  0  1  2  2- 9  1

Round 1
Poule A [Jul 22]
Telwa FC	1-2 Entente FC
JST FC		2-0 AS UAM
Poule B [Jul 23]
Soniantcha FC	awd Espoir FC		[0-3 awarded; originally 2-1; Soniantcha FC fielded ineligible player]
Lada FC		2-2 Dan Kassawa FC

Round 2
Poule A [Jul 24]
Entente FC	0-1 AS UAM
JST FC		6-0 Telwa FC
Poule B [Jul 25]
Lada FC		0-1 Soniantcha FC
Espoir FC	4-1 Dan Kassawa FC

Round 3
Poule A [Jul 26]
Entente FC	2-3 JST FC
AS UAM		0-1 Telwa FC
Poule B [Jul 27]
Lada FC		0-6 Espoir FC
Soniantcha FC	5-1 Dan Kassawa FC

Final tables:

Poule A
 1.JS Tahoua FC		3  3  0  0 11- 2  9 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Entente FC		3  1  0  2  4- 5  3
 3.AS Université AMOUND	3  1  0  2  1- 3  3
 4.Telwa FC		3  1  0  2  2- 8  3

Poule B
 1.Espoir FC		3  3  0  0 13- 1  9 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Soniantcha FC	3  2  0  1  6- 4  6
 3.Dan Kassawa FC	3  0  1  2  4-11  1
 4.Lada FC		3  0  1  2  2- 9  1

Final [Jul 29]
JST FC		5-1 Espoir FC

NB: JS Tahoua FC promoted; Espoir FC to playoff.



2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 10 Aug 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.