Uganda 2014/15


FUFA Super League
Uganda Cup


FUFA Super League

 
Final Table:

 1.Vipers SC              30  20  9  1  42-18  69  Champions
 2.SC Villa               30  19  8  3  50-18  65
 3.KCCA FC                30  16  6  8  42-21  54
 4.URA FC                 30  15 11  4  48-30  53  [-3]
 5.BUL FC                 30  11 10  9  27-26  43
 6.Police FC              30  11  7 12  35-29  40
 7.Bright Stars FC        30   9 11 10  24-25  38
 8.Express FC             30  11  5 14  28-31  38
 9.SC Victoria University 30   9 11 10  20-25  38
10.Lweza FC               30  10  7 13  28-32  37
11.Simba FC               30  10  7 13  22-27  37
12.Sadolin Paints         30   9 10 11  23-32  37
13.Soana FC               30   9  7 14  32-41  34
-------------------------------------------------
14.Kira Young FC          30   9  7 14  33-39  31  [-3]  Relegated
15.KJT Rwenshama          30   6  4 20  28-54  22  Relegated
16.Entebbe FC             30   3  6 21  11-51  15  Relegated

NB: URA and Kira Young 3 points deducted and 3 goals against added for failure to honour
    fixtures in round 18; due to this, the overall goal difference adds up to -6

Round 1
[Sep 19]
BUL                 1-1 Sadolin Paints      
Express             0-2 Kira Young          
URA                 1-1 Bright Stars        
Police              3-0 Rwenshama           
Villa               1-0 Soana               
[Sep 20]
Entebbe             0-1 Simba               
Lweza               0-1 SCVU                
[Oct 21]
Vipers              2-2 KCCA                

Round 2
[Sep 23]
Kira Young          0-1 BUL                 
KCCA                1-1 Police              
Rwenshama           1-2 Express             
[Sep 26]
Villa               2-0 Lweza               
Simba               0-1 Vipers              
Bright Stars        2-1 Soana               
Sadolin Paints      0-0 URA                 
SCVU                0-0 Entebbe             

Round 3
[Sep 30]
Rwenshama           0-3 KCCA                
SCVU                0-0 Soana               
Simba               0-1 Lweza               
Bright Stars        1-0 BUL                 
[Oct 3]
Entebbe             0-1 Vipers              
Sadolin Paints      0-1 Express             
Kira Young          1-1 Police              
Villa               1-0 URA                 

Round 4
[Oct 7]
Lweza               3-0 Entebbe             
Police              3-1 Sadolin Paints      
[Oct 8]
Express             0-0 Bright Stars        
Soana               1-2 Simba               
[Oct 21]
BUL                 0-0 Villa               
URA                 1-0 SCVU                
[Nov 25]
KCCA                2-1 Kira Young          
[Nov 28]
Vipers              3-2 Rwenshama           

Round 5
[Oct 17]
Kira Young          1-1 Rwenshama           
Sadolin Paints      1-0 KCCA                
Lweza               0-1 Vipers              
Villa               awd Express             [awarded 3-0; abandoned at 2-1 in 80'
Entebbe             1-0 Soana                due to crowd trouble]
[Oct 18]
Simba               2-2 URA                 
Bright Stars        1-1 Police              
SCVU                0-0 BUL                 

Round 6
[Sep 30]
Police              2-1 Villa               
[Oct 3]
BUL                 1-0 Simba               
[Oct 21]
Soana               0-1 Lweza               
[Oct 24]
URA                 5-0 Entebbe             
Express             1-0 SCVU                
KCCA                1-0 Bright Stars        
Rwenshama           1-1 Sadolin Paints      
Vipers              2-1 Kira Young          

Round 7
[Oct 28]
Sadolin Paints      1-1 Kira Young          
Bright Stars        3-1 Rwenshama           
SCVU                1-0 Police              
Simba               1-2 Express             
[Oct 31]
Villa               0-1 KCCA                
Entebbe             0-0 BUL                 
Lweza               2-4 URA                 
Soana               0-2 Vipers              

Round 8 [Nov 4]
URA                 1-1 Soana               
KCCA                3-0 SCVU                
Rwenshama           0-2 Villa               
Vipers              1-0 Sadolin Paints      
Express             2-0 Entebbe             
Kira Young          1-0 Bright Stars        
Police              0-1 Simba               
BUL                 1-0 Lweza               

Round 9 [Nov 21]
Bright Stars        0-1 Sadolin Paints      
Entebbe             0-0 Police              
Lweza               1-2 Express             
Simba               0-2 KCCA                
Villa               3-0 Kira Young          
SCVU                3-1 Rwenshama           
Soana               1-2 BUL                 
URA                 2-2 Vipers              

Round 10
[Nov 25]
Entebbe             0-4 Villa               
BUL                 1-0 Rwenshama           
Lweza               1-1 Bright Stars        
Police              1-2 Vipers              
[Nov 28]
Express             0-0 KCCA                
Soana               2-0 Sadolin Paints      
URA                 4-0 Kira Young          
Simba               0-0 SCVU                

Round 11
[Dec 2]
KCCA                3-0 BUL                 
Rwenshama           3-2 URA                 
Kira Young          1-1 Soana               
Police              2-1 Express             
[Dec 5]
Villa               1-1 Simba               
Vipers              1-0 SCVU                
Sadolin Paints      1-0 Lweza               
Bright Stars        2-1 Entebbe             

Round 12
[Dec 9]
Express             0-0 Vipers              
Entebbe             1-2 Sadolin Paints      
URA                 3-2 KCCA                
Simba               0-1 Bright Stars        
[Dec 12]
SCVU                0-2 Villa               
Lweza               0-0 Kira Young          
BUL                 1-2 Police              
Soana               4-1 Rwenshama           

Round 13
[Dec 15]
Bright Stars        1-1 SCVU                
[Dec 16]
Police              1-2 URA                 
Express             1-2 BUL                 
Rwenshama           2-1 Lweza               
Sadolin Paints      0-0 Simba               
Vipers              1-1 Villa               
KCCA                4-0 Soana               
[Dec 27]
Kira Young          2-0 Entebbe             

Round 14 [Dec 19]
Villa               1-0 Bright Stars        
Soana               0-2 Police              [also reported 0-2]
Lweza               1-0 KCCA                
BUL                 1-2 Vipers              
Entebbe             2-1 Rwenshama           
URA                 1-0 Express             
Simba               0-0 Kira Young          
SCVU                0-0 Sadolin Paints      

Round 15 [Dec 23]
Vipers              0-0 Bright Stars        
KCCA                3-0 Entebbe             
Express             1-2 Soana               
Rwenshama           1-3 Simba               
BUL                 1-1 URA                 
Kira Young          awd SCVU                [awarded 3-0; originally 1-1]
Sadolin Paints      awd Villa               [awarded 0-3; abandoned at 1-2 in 80' due
Police              1-2 Lweza                to crowd trouble]

Halfway Table:

 1.Vipers SC              15  10  5  0  21-10  37
 2.SC Villa               15  10  3  2  25- 5  33
 3.KCCA FC                15   9  3  3  27- 9  30
 4.URA FC                 15   7  6  2  29-16  27
 5.BUL FC                 15   6  5  4  12-12  23
 6.Police FC              15   6  4  5  19-15  22
 7.Bright Stars FC        15   5  6  4  13-11  21
 8.Express FC             15   6  3  6  13-15  21
 9.Sadolin Paints         15   4  6  5   9-14  18
10.Simba FC               15   4  5  6  11-13  17
11.Lweza FC               15   5  2  8  13-16  17
12.Kira Young FC          15   4  6  5  14-16  18
13.SC Victoria University 15   3  6  6   6-13  15
-------------------------------------------------
14.Soana FC               15   3  3  9  13-20  12
15.Entebbe FC             15   2  3 10   5-26   9
16.KJT Rwenshama          15   2  2 11  15-34   8

Round 16
[Feb 17]
URA                 2-1 BUL                 
Simba               0-2 Rwenshama           
Entebbe             0-1 KCCA                
Villa               1-0 Sadolin Paints      
[Feb 27]
SCVU                0-1 Kira Young          
[Mar 10]
Soana               0-3 Express             
[Mar 31]
Bright Stars        0-0 Vipers              
[Apr 24]
Lweza               1-0 Police              

Round 17
[Feb 20]
KCCA                2-0 Simba               
Rwenshama           1-0 SCVU                
BUL                 0-0 Soana               
[Feb 21]
Express             1-2 Lweza               
Police              1-1 Entebbe             
Sadolin Paints      0-1 Bright Stars        
[Apr 21]
Vipers              2-2 URA                 
[May 12]
Kira Young          0-1 Villa               

Round 18
[Feb 24]
Villa               2-1 Rwenshama           
Soana               awd URA                 [awarded 3-0, URA dns]
Bright Stars        awd Kira Young          [awarded 3-0, Kira Young dns]
[Feb 27]
Lweza               2-3 BUL                 
Sadolin Paints      0-1 Vipers              
Simba               0-1 Police              
Entebbe             0-1 Express             
[Apr 17]
SCVU                0-2 KCCA                

Round 19
[Mar 3]
Rwenshama           1-1 Bright Stars        
BUL                 2-0 Entebbe             
Police              1-3 SCVU                
[Mar 6]
URA                 0-0 Lweza               
Express             0-0 Simba               
[Mar 20]
Vipers              1-1 Soana               
[Apr 3]
KCCA                1-1 Villa               
[May 2]
Kira Young          1-1 Sadolin Paints      

Round 20
[Mar 10]
Simba               1-0 BUL                 
Bright Stars        1-1 KCCA                
Kira Young          1-2 Vipers              
[Mar 13]
Sadolin Paints      1-0 Rwenshama           
SCVU                2-1 Express             
Lweza               1-1 Soana               
Villa               1-1 Police              
[May 12]
Entebbe             0-0 URA                 

Round 21
[Mar 17]
Soana               3-2 Entebbe             
KCCA                1-2 Sadolin Paints      
Vipers              2-1 Lweza               
Rwenshama           0-3 Kira Young          
[Mar 20]
URA                 1-0 Simba               
BUL                 1-2 SCVU                
Express             awd Villa               [awarded 0-3; abandoned at 1-1 in 85' due to
Police              2-1 Bright Stars         crowd trouble]

Round 22
[Mar 31]
Simba               0-0 Soana               
Villa               2-2 BUL                 
Sadolin Paints      1-1 Police              
SCVU                0-2 URA                 
[Apr 3]
Rwenshama           2-1 Vipers              
Entebbe             2-0 Lweza               
Bright Stars        1-0 Express             
[Apr 8]
Kira Young          0-1 KCCA                

Round 23
[Apr 7]
Lweza               0-1 Simba               
Soana               0-1 SCVU                
Vipers              2-0 Entebbe             
[Apr 10]
BUL                 3-0 Bright Stars        
URA                 1-1 Villa               [award of 0-3 revoked]
Express             1-2 Sadolin Paints      
[Apr 11]
KCCA                3-0 Rwenshama           
Police              4-0 Kira Young          

Round 24
[Apr 14]
Entebbe             0-0 SCVU                
URA                 4-0 Sadolin Paints      
Express             2-1 Rwenshama           
Police              0-1 KCCA                
[Apr 17]
BUL                 1-0 Kira Young          
Lweza               1-3 Villa               
Soana               2-1 Bright Stars        
Vipers              2-0 Simba               

Round 25
[Apr 21]
Sadolin Paints      1-1 BUL                 
Rwenshama           0-1 Police              
Simba               1-0 Entebbe             
SCVU                1-1 Lweza               
[Apr 24]
Kira Young          2-1 Express             
Soana               1-3 Villa               
Bright Stars        0-0 URA                 
KCCA                0-2 Vipers              

Round 26
[Apr 28]
Rwenshama           0-1 BUL                 
Sadolin Paints      4-1 Soana               
KCCA                0-3 Express             
Kira Young          1-2 URA                 
[May 1]
SCVU                2-0 Simba               
Vipers              1-0 Police              
Bright Stars        1-1 Lweza               
Villa               3-1 Entebbe             

Round 27
[May 5]
Simba               1-2 Villa               
SCVU                1-1 Vipers              
Soana               1-2 Kira Young          
Express             1-0 Police              
BUL                 0-0 KCCA                
Entebbe             0-1 Bright Stars        
URA                 1-0 Rwenshama           
[May 12]
Lweza               2-0 Sadolin Paints      

Roud 28
[May 8]
Simba               2-0 Bright Stars        
Vipers              1-0 Express             
URA                 0-1 KCCA                
Police              3-0 BUL                 
Kira Young          0-1 Lweza               
Sadolin Paints      1-0 Entebbe             
Villa               1-1 SCVU                
[May 12]
Rwenshama           2-3 Soana               

Round 29 [May 15]
Simba               3-1 Sadolin Paints      
BUL                 0-0 Express             
Villa               0-2 Vipers              
Entebbe             0-7 Kira Young          
Soana               2-1 KCCA                
SCVU                1-0 Bright Stars        
Lweza               1-1 Rwenshama           
URA                 2-1 Police              

Round 30 [May 19]
Bright Stars        0-1 Villa               
Express             1-2 URA                 
KCCA                0-1 Lweza               
Kira Young          1-2 Simba               
Police              0-1 Soana               
Rwenshama           2-0 Entebbe             
Sadolin Paints      0-0 SCVU                
Vipers              1-0 BUL                 

Final Table:

 1.Vipers SC              30  20  9  1  42-18  69  Champions
 2.SC Villa               30  19  8  3  50-18  65
 3.KCCA FC                30  16  6  8  42-21  54
 4.URA FC                 30  15 11  4  48-30  53  [-3]
 5.BUL FC                 30  11 10  9  27-26  43
 6.Police FC              30  11  7 12  35-29  40
 7.Bright Stars FC        30   9 11 10  24-25  38
 8.Express FC             30  11  5 14  28-31  38
 9.SC Victoria University 30   9 11 10  20-25  38
10.Lweza FC               30  10  7 13  28-32  37
11.Simba FC               30  10  7 13  22-27  37
12.Sadolin Paints         30   9 10 11  23-32  37
13.Soana FC               30   9  7 14  32-41  34
-------------------------------------------------
14.Kira Young FC          30   9  7 14  33-39  31  [-3]  Relegated
15.KJT Rwenshama          30   6  4 20  28-54  22  Relegated
16.Entebbe FC             30   3  6 21  11-51  15  Relegated

NB: URA and Kira Young 3 points deducted and 3 goals against added for failure to honour
    fixtures in round 18; due to this, the overall goal difference adds up to -6

Promoted: Maroons FC, The Saints FC, Jinja Municipal Council

Uganda Cup 2015

NB: the Uganda Premier League (16) and FUFA Big League (25) enter 41 teams to Round 1;
    the remaining 23 teams qualify from preliminary rounds, according to the following
    allocation: (i) Kampala Region  5 teams; (ii) Buganda Region  4 teams; (iii)
    Eastern Region  3 teams; (iv) Western Region  3 teams; (v) North East Region  2
    teams; (vi) Kitara Region  2 teams; (vii) West Nile Region  2 teams; (viii) Northern
    Region  2 teams
 
Preliminary Rounds (available results; finished Jan 10)
[Dec 27]    
Entebbe Old Stars   1-1 Africa Polysack     [3-4 pen]
Kitega United       2-4 Kakiri Town Council      
Nangabo United      2-4 Seeta United           
[Jan 3?]
City Lads           5-1 Future Stars
Kungujja Galaxy FC  2-0 Edgars
Life Eternal        2-1 Kyebando Hearts
Mutongo             0-1 Bweyogerere FC
Corporate XI        3-1 Nakivubo Boys
Kyokeza             1-2 Dalumba 
Soyana Young        1-1 KCCA Cooperate      [2-4 pen]
Kyambogo FC         1-1 KASE                [5-4 pen]
All Stars FC        2-2 St Mary's           [5-4 pen]
 
1/32 Finals
[Feb 11]
Corporate XI        0-3 BUL FC
Bweyogerere FC      0-2 Police
[Feb 12]
Airtel FC           1-0 Express FC
Lungujja Galaxy     0-1 Simba FC
Kirinya Jinja SS    1-0 Rwenshama FC
Ngora Freda Carr    1-3 SC Victoria Univesity
Life Eternal        0-1 Sadolin Paints
Ntoda               0-1 Kiira Young FC
Busia Fisheries FC  1-0 Soroti Garage FC
All Stars FC        0-2 Artland Katale
Kyambogo FC         0-0 Vipers SC           [9-8 pen]   
Azam                0-0 SC Villa            [2-4 pen]
Luweero United      0-0 Entebbe FC          [9-8 pen]  
Kumi United         1-0 Soana FC
Paidha Black Angels w/o Kasese New Villa
[Feb 14]
Kira United         2-2 Baza Holding        [3-5 pen]
[Feb 15]
Kakiri TC           0-1 Bright Stars FC
City Lads           1-0 Hope Dove
Kireka United       3-2 Synergy
Kamuli Park         0-2 CRO FC
Friends of Soccer   1-2 Maroons FC
Wandegeya FC        4-1 Namasagali FC
Kyambura R. FC      1-1 Water FC            [4-5 pen]
Proline FC          w/o VCC                 [VCC withdrew]
Nyarusiza FC        w/o Sporting United     [Sporting withdrew]  
Kataka FC Mbale     0-1 Ndejja University
Masavu FC           3-0 Jinja Municipal Council FC
Steel FC           0-11 The Saints FC
Busia United        3-2 Masaka LC
Creamland           1-2 Mweza 
[Mar 4]
Seeta United        1-2 KCC
KCCA Cooperate      0-3 URA FC
 
1/16 Finals
[Mar 8]
Kira Young          0-0 BUL FC              [1-4 pen]
[Mar 10]
Nyarusiza FC        0-5 SC Victoria University
Kireka United       2-2 Lweza               [4-5 pen]    
Baza Holding        2-0 City Lads 
SC Villa            w/o Busia United        [Busia dns]
Masavu FC           w/o Kumi United         [Kumi dns]
Wandegaya           0-0 Proline FC          [2-4 pen]
Kirinja Jinja SS    3-0 Artland Katale
Paidha Black Angels 1-0 Maroons FC
Water FC            1-1 Ndejje University   [1-3 pen]
Sadolin Paints      1-0 Luweero United
[Mar 13]
Busia Fisheries FC  1-1 Bright Stars FC     [2-4 pen]
Simba FC            1-1 CRO FC              [0-3 pen]
[Mar 15]
The Saints FC       0-1 Kyambogo FC
Police              0-0 Airtel FC           [4-2 pen]
[Mar 24]
URA FC              1-2 KCCA                

1/8 Finals
[Mar 24]
SC Villa            4-0 Proline FC 
Baza Holdings       1-6 Police FC 
Kyambogo FC         0-0 Sadolin Paints FC   [4-2 pen]
[Mar 25] 
BUL FC              1-0 Masavu FC   
SC Victoria Univ.   3-1 Kirinya Jinja SS
Paidha Black Angels 0-2 Bright Stars
[Mar 28]
Lweza FC            2-0 CRO FC
Ndejje University   0-3 KCC

Quarterfinals
[Apr 9]
Lweza FC            1-0 Police FC 
[Apr 13]
Bright Stars        1-2 BUL FC              
[Apr 19]
Kyambogo FC         1-4 KCCA                [aet]
SC Victoria Univ.   0-1 SC Villa            [aet]

Semifinals

First Legs [Apr 26]
KCCA                1-0 Lweza FC            
BUL FC              0-1 SC Villa            

Second Legs [May 3]
Lweza FC            0-1 KCCA                
SC Villa            1-0 BUL FC              

Final [Jun 6, Kyamate sports ground, Ntungamo]
SC Villa            abd KCCA                [abandoned at 1-0 in 72' due to crowd trouble]
  [Erisa Ssekisambu 68pen]

Final Replay [Jun 16, Namboole]
SC Villa            3-0 KCCA                
  [Nsubumba Augustin 32, Abdul Karim Kasule 66, Waibi Yeseri 89]


2013/14

2015/16

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Main source: http://www.kawowo.com

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.