Peru 1980

Primera División

Decentralised Tournament            

Final Table:

 1. Sporting Cristal       30 16  9  5  47-24  41  [To Championship Group]
 2. Atlético Torino        30 14 10  6  51-34  38  [To Championship Group]
 3. Alfonso Ugarte         30 14  8  8  49-32  36  [To Championship Group]
 4. A.D.T.                 30 13 10  7  40-31  36  [To Championship Group]
 5. Alianza Lima           30 11 12  7  39-26  34  
 6. Deportivo Municipal    30 11  9 10  45-44  31  
 7. Deportivo Junín        30 11  8 11  34-37  30
 8. Atlético Chalaco       30  8 13  9  35-35  29
 9. Universitario          30  6 16  8  42-41  28
10. Unión Huaral           30  9 10 11  32-39  28 
11. Juan Aurich            30  8 12 10  28-35  28
12. C.N.I.                 30  7 12 11  33-49  26  
13. Sport Boys             30  7 11 12  33-39  25  [To Relegation Group]
14. FBC Melgar             30  7 11 12  34-41  25  [To Relegation Group]
15. Coronel Bolognesi      30  7 10 13  25-31  24  [To Relegation Group]
16. Juventud La Palma      30  6  9 15  27-56  21  [To Relegation Group, Penalty -2]


Round 1	
[Apr 12]
Sport Boys           2-0  FBC Melgar           
Alianza Lima         1-2  Unión Huaral     
[Apr 13]
C.N.I.               4-2  Dep. Municipal  
Juan Aurich          1-1  La Palma 
Deportivo Junín      3-1  Bolognesi
Atlético Torino      2-0  Alfonso Ugarte       
Sporting Cristal     1-1  A.D.T.
Universitario        1-1  Atlético Chalaco

Round 2	
[Apr 20]
Deportivo Junín      1-0  Alianza Lima   
C.N.I.               1-3  Sporting Cristal   
Atlético Torino      1-1  Juan Aurich          
Alfonso Ugarte       2-0  La Palma   
Bolognesi            3-0  Unión Huaral  
Dep. Municipal       3-0  A.D.T.
Universitario        2-2  Sport Boys           
Atlético Chalaco     2-0  FBC Melgar           
                                  
Round 3
[Apr 27]
Deportivo Junín      4-2  Unión Huaral  
FBC Melgar           0-0  Universitario
Bolognesi            0-0  Alianza Lima         
C.N.I.               1-1  A.D.T.
Atlético Torino      2-0  La Palma 
Alfonso Ugarte       4-0  Juan Aurich          
Sport Boys           2-2  Atlético Chalaco 
Dep. Municipal       0-2  Sporting Cristal 

Round 4
[May 4]                                                 
Dep. Municipal       2-1  FBC Melgar           
Sporting Cristal     2-2  Universitario 
Juan Aurich          0-1  Alianza Lima         
C.N.I.               1-1  Sport Boys           
Deportivo Junín      0-1  Atlético Torino 
A.D.T.               1-1  Atlético Chalaco 
Alfonso Ugarte       4-1  Bolognesi
La Palma             0-0  Unión Huaral  

Round 5
[May 10]                                                 
Atlético Chalaco     1-2  Sporting Cristal 
Universitario        3-0  A.D.T.
Sport Boys           0-2  Dep. Municipal    
[May 11]                                                 
La Palma             0-1  Alianza Lima         
Atlético Torino      1-0  Bolognesi 
FBC Melgar           2-1  C.N.I.               
Alfonso Ugarte       4-0  Deportivo Junín 
Juan Aurich          0-1  Unión Huaral  

Round 6
[May 24]                                                 
Alianza Lima         1-1  Atlético Torino 
[May 25]                                                 
C.N.I.               1-1  Universitario 
Unión Huaral         1-1  Alfonso Ugarte       
Bolognesi            2-0  La Palma 
Deportivo Junín      4-3  Juan Aurich          
A.D.T.               2-1  FBC Melgar           
Dep. Municipal       1-1  Atlético Chalaco 
Sporting Cristal     1-0  Sport Boys           

Round 7
[May 31]                                                 
Sport Boys           1-2  A.D.T.
Universitario        1-1  Dep. Municipal    
Atlético Chalaco     0-1  C.N.I.               
[Jun 1]                                                 
FBC Melgar           2-2  Sporting Cristal 
Atlético Torino      2-1  Unión Huaral  
Alfonso Ugarte       1-1  Alianza Lima         
La Palma             2-1  Deportivo Junín 
Juan Aurich          1-0  Bolognesi 

Round 8
[Jun 8]                                                 
Atlético Torino      2-0  Sport Boys           
Juan Aurich          1-1  Universitario 
Bolognesi            1-0  Dep. Municipal    
La Palma             1-0  Atlético Chalaco 
Alfonso Ugarte       2-0  FBC Melgar           
Deportivo Junín      1-1  C.N.I.               
Unión Huaral         2-2  A.D.T.
Alianza Lima         0-1  Sporting Cristal 

Round 9
[Jun 14]                                                 
Sporting Cristal     3-0  Unión Huaral  
Universitario        3-0  La Palma 
Dep. Municipal       2-0  Alianza Lima         
[Jun 15]                                                 
C.N.I.               1-1  Bolognesi 
FBC Melgar           1-0  Juan Aurich          
A.D.T.               2-1  Atlético Torino 
Atlético Chalaco     0-0  Deportivo Junín 
Sport Boys           0-1  Alfonso Ugarte       

Round 10
[Jun 22]                                                 
La Palma             0-0  FBC Melgar           
Juan Aurich          0-0  Sport Boys           
Bolognesi            0-1  Atlético Chalaco 
Unión Huaral         0-2  Dep. Municipal    
Atlético Torino      0-0  Sporting Cristal 
Alfonso Ugarte       0-0  A.D.T.
Deportivo Junín      0-0  Universitario 
Alianza Lima         5-0  C.N.I.               

Round 11
[Jun 28]                                                 
Universitario        3-1  Bolognesi 
Dep. Municipal       3-3  Atlético Torino
[Jun 29]                                                 
C.N.I.               2-1  Unión Huaral  
A.D.T.               2-0  Juan Aurich          
FBC Melgar           1-1  Deportivo Junín
Sport Boys           4-0  La Palma 
Atlético Chalaco     0-0  Alianza Lima          
Sporting Cristal     5-0  Alfonso Ugarte       

Round 12
[Jul 6]                                                 
Juan Aurich          0-0  Sporting Cristal 
Atlético Torino      6-0  C.N.I.               
Alfonso Ugarte       3-3  Dep. Municipal       
Bolognesi            3-0  FBC Melgar           
La Palma             1-1  A.D.T.
Deportivo Junín      2-3  Sport Boys           
Unión Huaral         3-1  Atlético Chalaco 
Alianza Lima         2-2  Universitario 

Round 13
[Jul 12]                                                 
Sporting Cristal     5-4  La Palma 
Dep. Municipal       4-2  Juan Aurich          
Universitario        1-2  Unión Huaral  
[Jul 13]                                                 
C.N.I.               1-1  Alfonso Ugarte       
A.D.T.               2-0  Deportivo Junín 
FBC Melgar           0-4  Alianza Lima         
Sport Boys           3-2  Bolognesi 
Atlético Chalaco     1-0  Atlético Torino 

Round 14
[Jul 20]                                                
La Palma             2-1  Dep. Municipal       
Bolognesi            1-2  A.D.T.
Alfonso Ugarte       1-2  Atlético Chalaco 
Unión Huaral         1-0  FBC Melgar           
Juan Aurich          1-1  C.N.I.               
Sporting Cristal     1-0  Deportivo Junín 
Universitario        4-5  Atlético Torino 
[Jul 22]                                                
Alianza Lima         3-2  Sport Boys           

Round 15
[Aug 2]   
Atlético Chalaco     2-1  Juan Aurich          
Sport Boys           1-0  Unión Huaral  
[Aug 3]   
A.D.T.               0-0  Alianza Lima         
FBC Melgar           0-0  Atlético Torino 
C.N.I.               2-2  La Palma 
Sporting Cristal     3-0  Bolognesi 
Dep. Municipal       3-2  Deportivo Junín 
Universitario        2-0  Alfonso Ugarte

Round 16
[Aug 10]	
La Palma             0-1  Juan Aurich 
A.D.T.               0-0  Sporting Cristal       
FBC Melgar           4-0  Sport Boys                    
Bolognesi            0-0  Deportivo Junín        
Alfonso Ugarte       2-0  Atlético Torino             
Dep. Municipal       2-1  C.N.I.                 
Unión Huaral         2-3  Alianza Lima                
Atlético Chalaco     4-2  Universitario          

Round 17
[Aug 17]	
La Palma             1-2  Alfonso Ugarte         
Juan Aurich          0-0  Atlético Torino               
A.D.T.               3-0  Dep. Municipal         
FBC Melgar           4-2  Atlético Chalaco                
Unión Huaral         1-1  Bolognesi 
Sporting Cristal     2-2  C.N.I.                   
Sport Boys           1-1  Universitario         
Alianza Lima         1-1  Deportivo Junín          
 
Round 18
[Aug 23]
Alianza Lima         0-0  Bolognesi    
[Aug 24]     
La Palma             2-4  Atlético Torino       
Unión Huaral         2-0  Deportivo Junín       
Juan Aurich          2-1  Alfonso Ugarte                 
A.D.T.               2-0  C.N.I.                
Atlético Chalaco     2-2  Sport Boys 
Universitario        1-1  FBC Melgar                      
Sporting Cristal     2-1  Dep. Municipal        

Round 19
[Aug 30] 
Atlético Chalaco     2-2  A.D.T.                 
Alianza Lima         0-1  Juan Aurich                    
[Aug 31]
Atlético Torino      4-0  Deportivo Junín             
FBC Melgar           1-0  Dep. Municipal
Unión Huaral         0-0  La Palma               
Bolognesi            1-0  Alfonso Ugarte         
Sport Boys           0-0  C.N.I.   
Universitario        0-3  Sporting Cristal       
                      
Round 20
[Sep 6]
Alianza Lima         3-0  La Palma
[Sep 7]
Unión Huaral         1-1  Juan Aurich
C.N.I.               1-1  FBC Melgar                       
A.D.T.               2-1  Universitario
Deportivo Junín      1-0  Alfonso Ugarte 
Bolognesi            0-0  Atlético Torino          
Dep. Municipal       1-0  Sport Boys  
Sporting Cristal     2-2  Atlético Chalaco       
               
Round 21
[Sep 13]
Atlético Chalaco     2-0  Dep. Municipal        
[Sep 14]
Atlético Torino      0-1  Alianza Lima  
Juan Aurich          3-2  Deportivo Junín
La Palma             0-0  Bolognesi
FBC Melgar           1-2  A.D.T.                           
Alfonso Ugarte       1-0  Unión Huaral                                    
Universitario        4-0  C.N.I.                
Sport Boys           2-1  Sporting Cristal               

Round 22
[Sep 20]
Alianza Lima         2-2  Alfonso Ugarte
[Sep 21]
A.D.T.               0-0  Sport Boys  
Unión Huaral         3-3  Atlético Torino       
C.N.I.               0-0  Atlético Chalaco                     
Deportivo Junín      4-0  La Palma              
Bolognesi            1-1  Juan Aurich           
Sporting Cristal     2-1  FBC Melgar                      
Dep. Municipal       1-1  Universitario            
 
Round 23
[Sep 27]
Atlético Chalaco     2-0  La Palma   
Dep. Municipal       1-0  Bolognesi
[Sep 28]
A.D.T.               3-0  Unión Huaral  
C.N.I.               1-0  Deportivo Junín 
FBC Melgar           1-1  Alfonso Ugarte
Universitario        1-1  Juan Aurich           
Sport Boys           3-0  Atlético Torino                                                             
Sporting Cristal     1-0  Alianza Lima          

Round 24
[Oct 4]
Unión Huaral         0-1  Sporting Cristal 
[Oct 5]
Atlético Torino      1-0  A.D.T.                
Deportivo Junín      2-1  Atlético Chalaco      
La Palma             1-1  Universitario   
Alfonso Ugarte       1-1  Sport Boys                 
Juan Aurich          0-1  FBC Melgar                    
Bolognesi            3-0  C.N.I.                
Alianza Lima         3-3  Dep. Municipal                
 
Round 25
[Oct 8]
Sport Boys           0-3  Juan Aurich 
[Oct 11]
Dep. Municipal       1-3  Unión Huaral               
Universitario        0-1  Deportivo Junín      
Sporting Cristal     0-0  Atlético Torino       
[Oct 12]
C.N.I.               1-0  Alianza Lima                       
A.D.T.               1-4  Alfonso Ugarte        
FBC Melgar           7-2  La Palma                          
Atlético Chalaco     0-0  Bolognesi

Round 26
[Oct 19]
Alfonso Ugarte       2-1  Sporting Cristal           
Atlético Torino      3-3  Dep. Municipal       
Bolognesi            0-1  Universitario
Juan Aurich          2-1  A.D.T.                        
La Palma             1-0  Sport Boys          
Unión Huaral         1-0  C.N.I.                
Deportivo Junín      0-0  FBC Melgar           
Alianza Lima         1-0  Atlético Chalaco             

Round 27
[Oct 25]
Sport Boys           1-1  Deportivo Junín                 
Sporting Cristal     0-1  Juan Aurich            
Universitario        1-1  Alianza Lima           
[Oct 26]
C.N.I.               4-0  Atlético Torino                     
A.D.T.               4-2  La Palma               
FBC Melgar           1-1  Bolognesi 
[Oct 27]          
Dep. Municipal       1-0  Alfonso Ugarte                             
Atlético Chalaco     0-0  Unión Huaral           

Round 28
[Nov 2]	
La Palma             1-0  Sporting Cristal
Deportivo Junín      1-0  A.D.T  
Atlético Torino      2-1  Atlético Chalaco    
Juan Aurich          0-0  Dep. Municipal              
Bolognesi            2-1  Sport Boys
Unión Huaral         1-1  Universitario           
Alianza Lima         3-1  FBC Melgar
[Nov 12]                  
Alfonso Ugarte       3-0  C.N.I.
                    
Round 29
[Nov 8]
Dep. Municipal       2-2  La Palma
Sport Boys           1-1  Alianza Lima                  
[Nov 9]
Atlético Torino      4-1  Universitario                      
A.D.T.               2-0  Bolognesi  
C.N.I.               4-1  Juan Aurich                      
Deportivo Junín      1-0  Sporting Cristal    
FBC Melgar           1-1  Unión Huaral                  
Atlético Chalaco     2-4  Alfonso Ugarte      

Round 30
[Nov 16]
Unión Huaral         1-0  Sport Boys             
Atlético Torino      3-1  FBC Melgar           
Juan Aurich          0-0  Atlético Chalaco              
La Palma             2-1  C.N.I
Deportivo Junín      1-0  Dep. Municipal
Bolognesi            0-1  Sporting Cristal            
Alfonso Ugarte       2-0  Universitario
Alianza Lima         1-0  A.D.T.                      

Final Table:

 1. Sporting Cristal       30 16  9  5  47-24  41  [To Championship Group]
 2. Atlético Torino        30 14 10  6  51-34  38  [To Championship Group]
 3. Alfonso Ugarte         30 14  8  8  49-32  36  [To Championship Group]
 4. A.D.T.                 30 13 10  7  40-31  36  [To Championship Group]
 5. Alianza Lima           30 11 12  7  39-26  34  
 6. Deportivo Municipal    30 11  9 10  45-44  31  
 7. Deportivo Junín        30 11  8 11  34-37  30
 8. Atlético Chalaco       30  8 13  9  35-35  29
 9. Universitario          30  6 16  8  42-41  28
10. Unión Huaral           30  9 10 11  32-39  28 
11. Juan Aurich            30  8 12 10  28-35  28
12. C.N.I.                 30  7 12 11  33-49  26  
13. Sport Boys             30  7 11 12  33-39  25  [To Relegation Group]
14. FBC Melgar             30  7 11 12  34-41  25  [To Relegation Group]
15. Coronel Bolognesi      30  7 10 13  25-31  24  [To Relegation Group]
16. Juventud La Palma      30  6  9 15  27-56  21  [To Relegation Group, Penalty -2]

Championship Group

Round 1	
[Dec 7]
Alfonso Ugarte       2-1  Atlético Torino 
[Dec 8]
Sporting Cristal     1-0  A.D.T. 

Round 2	
[Dec 14]
Atlético Torino      2-0  Sporting Cristal
A.D.T.               3-3  Alfonso Ugarte  
     
Round 3	
[Dec 21]
Alfonso Ugarte       2-2  Sporting Cristal
[Dec 22]
Atlético Torino      1-0  A.D.T.     

Round 4	
[Dec 28]
A.D.T.               1-1  Sporting Cristal       
Atlético Torino      2-1  Alfonso Ugarte      

Round 5	
[Jan 3]
Sporting Cristal     1-0  Atlético Torino      
[Jan 4]
Alfonso Ugarte       0-1  A.D.T.

Round 6	
[Jan 10]
Sporting Cristal     2-1  Alfonso Ugarte
[Jan 11]    
A.D.T.               2-0  Atlético Torino        

Relegation Group

Round 1	
[Dec 14]
La Palma             1-1  FBC Melgar   
[Dec 21]
Bolognesi            2-2  Sport Boys                          

Round 2
[Dec 28]
FBC Melgar           1-0  Bolognesi
Sport Boys           2-0  La Palma     

Round 3
[Jan 4]
Bolognesi            2-0  La Palma     
Sport Boys           1-1  FBC Melgar   
  
Round 4
[Jan 11]
FBC Melgar           4-0  La Palma  
Sport Boys           3-1  Bolognesi                           

Round 5
[Jan 18]
La Palma             1-3  Sport Boys   
Bolognesi            2-2  FBC Melgar   
  
Round 6
[Jan 25]
La Palma             1-1  Bolognesi   
FBC Melgar           2-0  Sport Boys      

Championship Group

 1. Sporting Cristal       36 19 11  6  54-30  49  [1980 Champion, To Copa Libertadores]
 2. Atlético Torino        36 17 10  9  57-40  44  [To Copa Libertadores]
 3. A.D.T.                 36 15 12  9  47-37  42
 4. Alfonso Ugarte         36 15 10 11  58-43  40

Relegation Group
                                     
13. FBC Melgar             36 10 14 12  45-45  34  
14. Sport Boys             36 10 13 13  44-46  33
15. Coronel Bolognesi      36  8 13 15  33-40  29  [To Relegation Playoff]
16. Juventud La Palma      36  6 11 19  30-69  23  [Relegated]
                                     
Relegation Playoff: 

[Feb 1]
Gonzales Prada       0-2  Bolognesi
[Feb 8]
Bolognesi            3-0  Gonzales Prada 
   
Notes:
1. After the regular tournament, top 4 played for the championship 
   and bottom 4 played for the relegation. In both groups home and
   away matches were played and teams carried their whole season 
   records.
2. Coronel Bolognesi played off against 1980 Copa Perú runner-up 
   in home and away matches.







1978

1980 (Copa Perú)

1983

list of champions.

copa peru history.

list of 2nd division champions.

list of regional champions.

list of departmental champions.

list of final tables.

list of 2nd division final tables.

list of divisional movements.

list of foundation dates.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Cesar Silva for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Cesar Silva (csilpe@hotmail.com)
Last updated: 26 Feb 2009

(C) Copyright Cesar Silva and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.