San Marino 2014/15


Campionato Dilettanti 2014/15
Coppa Titano 2014/15
Supercoppa 2015

Campionato Dilettanti 2014/15

Regular Season | Championship Playoff

Regular Season

Final Tables:

Gruppo A
 1.Juvenes/Dogana                20  12  4  4  35-15  40  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        20  12  2  6  36-17  38  Qualified
 3.SC Faetano                    20   9  5  6  26-21  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20   8  4  8  27-28  28  [2 2 0 0 7-3 6]
 5.SP Cailungo                   20   8  4  8  28-29  28  [2 0 0 2 3-7 0]
 6.SS Murata                     20   5  5 10  26-34  20
 7.Cosmos (Serravalle)           20   0  5 15  13-48   5

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           21  13  5  3  41-19  44  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  11  5  5  37-25  38  Qualified
 3.SP Domagnano                  21  11  3  7  28-23  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Libertas (Borgo Maggiore)  21   8  8  5  23-16  32  [2 0 2 0 1-1 2]
 5.Fiorentino                    21   9  5  7  24-22  32  [2 0 2 0 1-1 2]
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      21   9  3  9  33-26  30
 7.SP Tre Penne (San Marino)     21   5  3 13  24-43  18
 8.SS San Giovanni               21   2  3 16  21-56   9

Round 1
[Sep 12]
Domagnano        1-3 Folgore/Falciano 
[Sep 13]
Fiorentino       2-1 San Giovanni     
Juvenes/Dogana   0-0 Faetano          
Murata           1-3 Tre Fiori        
[Sep 14]
Cailungo         1-4 Virtus           
La Fiorita       3-3 Tre Penne        
Pennarossa       1-1 Libertas         
Cosmos           bye

Round 2
[Sep 19]
Tre Penne        2-1 Pennarossa       
[Sep 20]
Libertas         1-4 Folgore/Falciano 
San Giovanni     1-4 La Fiorita       
Virtus           0-0 Tre Fiori        
[Sep 21]
Cosmos           0-3 Juvenes/Dogana   
Faetano          0-2 Murata           
Fiorentino       1-2 Domagnano        
Cailungo         bye

Round 3
[Sep 26]
Murata           5-2 Cosmos           
[Sep 27]
Domagnano        1-1 Tre Penne        
La Fiorita       1-2 Fiorentino       
Libertas         4-2 San Giovanni     
[Sep 28]
Folgore/Falciano 3-1 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   3-0 Cailungo         
Tre Fiori        2-0 Faetano          
Virtus           bye

Round 4
[Oct 3]
Domagnano        0-1 La Fiorita       
[Oct 4]
Faetano          1-2 Virtus           
Fiorentino       0-0 Libertas         
San Giovanni     1-3 Pennarossa       
[Oct 5]
Cailungo         1-1 Cosmos           
Juvenes/Dogana   2-2 Murata           
Tre Penne        0-1 Folgore/Falciano 
Tre Fiori        bye

Round 5
[Oct 17]
Libertas         1-0 La Fiorita       
[Oct 18]
Cosmos           2-3 Virtus           
Murata           1-5 Cailungo         
Pennarossa       0-1 Domagnano        
[Oct 19]
Folgore/Falciano 0-0 San Giovanni     
Tre Fiori        0-1 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        0-2 Fiorentino       
Faetano          bye

Round 6
[Oct 25]
Faetano          1-1 Cosmos           
Fiorentino       3-2 Folgore/Falciano 
Libertas         1-0 Tre Penne        
Tre Fiori        3-1 Cailungo         
[Oct 26]
La Fiorita       0-2 Pennarossa       
San Giovanni     1-2 Domagnano        
Virtus           0-0 Murata           
Juvenes/Dogana   bye

Round 7
[Oct 31]
San Giovanni     1-3 Tre Penne        
[Nov 1]
Folgore/Falciano 2-2 La Fiorita       
Pennarossa       2-1 Fiorentino       
Virtus           0-3 Juvenes/Dogana   
[Nov 2]
Cailungo         1-2 Faetano          
Cosmos           0-0 Tre Fiori        
Domagnano        0-0 Libertas         
Murata           bye

Round 8
[Nov 7]
Tre Fiori        2-4 Folgore/Falciano 
[Nov 8]
La Fiorita       2-1 Juvenes/Dogana   
Murata           1-1 Fiorentino       
Virtus           2-1 Pennarossa       
[Nov 9]
Cailungo         2-1 Tre Penne        
Cosmos           1-1 San Giovanni     
Libertas         1-0 Faetano          
Domagnano        bye

Round 9
[Nov 22]
Domagnano        1-0 Tre Fiori        
Faetano          1-2 San Giovanni     
Pennarossa       2-0 Cailungo         
Tre Penne        1-0 Cosmos           
[Nov 23]
Fiorentino       1-2 Juvenes/Dogana   
Murata           1-1 Folgore/Falciano 
Virtus           0-1 La Fiorita       
Libertas         bye

Round 10
[Nov 29]
Cosmos           0-1 Fiorentino       
Libertas         0-0 Cailungo         
San Giovanni     1-1 Murata           
Tre Penne        1-1 Faetano          
[Nov 30]
Domagnano        1-1 Virtus           
Juvenes/Dogana   1-1 Pennarossa       
Tre Fiori        2-1 La Fiorita       
Folgore/Falciano bye

Round 11
[Dec 6]
Faetano          2-0 Domagnano        
Libertas         0-1 Virtus           
Pennarossa       0-1 Tre Fiori        
San Giovanni     0-6 Juvenes/Dogana   
[Dec 7]
Cailungo         1-1 Fiorentino       
Folgore/Falciano 2-0 Cosmos           
Tre Penne        1-3 Murata           
La Fiorita       bye

Round 12
[Dec 13]
Cailungo         2-0 Folgore/Falciano 
Cosmos           0-4 Pennarossa       
Juvenes/Dogana   3-1 Tre Penne        
Murata           0-1 Domagnano        
[Dec 14]
La Fiorita       0-1 Faetano          
Tre Fiori        2-0 Libertas         
Virtus           4-0 San Giovanni     
Fiorentino       bye

Round 13
[Jan 31]
Folgore/Falciano 2-0 Faetano          
La Fiorita       3-2 Cailungo         
Libertas         3-0 Cosmos           
San Giovanni     1-3 Tre Fiori        
[Feb 1]
Domagnano        0-1 Juvenes/Dogana   
Fiorentino       1-0 Virtus           
Pennarossa       2-1 Murata           
Tre Penne        bye

Round 14
[Feb 7]
Juvenes/Dogana   0-2 Folgore/Falciano 
Libertas         1-0 Murata           
Tre Fiori        1-0 Fiorentino       
Virtus           1-3 Tre Penne        
[Feb 8]
Cosmos           1-1 La Fiorita       
Pennarossa       2-3 Faetano          
[Feb 11]
Cailungo         2-1 Domagnano        
San Giovanni     bye

Round 15
[Feb 14]
Domagnano        3-0 Cosmos           
Faetano          1-1 Fiorentino       
La Fiorita       1-0 Murata           
San Giovanni     0-1 Cailungo         
[Feb 15]
Libertas         0-2 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        2-1 Tre Fiori        
Virtus           1-2 Folgore/Falciano 
Pennarossa       bye

Round 15
[Feb 21]	
Faetano          1-0 Juvenes/Dogana   
Libertas         1-1 Pennarossa       
Tre Penne        1-3 La Fiorita       
Virtus           3-2 Cailungo         
[Feb 22]
Folgore/Falciano 2-1 Domagnano        
San Giovanni     0-2 Fiorentino       
Tre Fiori        4-1 Murata           
Cosmos           bye

Round 16
[Feb 28]
Domagnano        1-0 Fiorentino       
Juvenes/Dogana   3-2 Cosmos           
Murata           1-3 Faetano          
Tre Fiori        5-0 Virtus           
[Mar 1]
Folgore/Falciano 0-0 Libertas         
La Fiorita       3-1 San Giovanni     
Pennarossa       3-1 Tre Penne        
Cailungo         bye

Round 17
[Mar 7]
Cailungo         1-1 Juvenes/Dogana   
Cosmos           1-3 Murata           
Faetano          2-1 Tre Fiori        
Pennarossa       1-0 Folgore/Falciano 
[Mar 8]
Fiorentino       0-2 La Fiorita       
San Giovanni     0-4 Libertas         
Tre Penne        0-4 Domagnano        
Virtus           bye

Round 18
[Mar 14]
Cosmos           0-1 Cailungo         
Folgore/Falciano 3-1 Tre Penne        
La Fiorita       5-2 Domagnano        
Murata           0-1 Juvenes/Dogana   
[Mar 15]
Libertas         1-1 Fiorentino       
Pennarossa       3-1 San Giovanni     
Virtus           0-0 Faetano          
Tre Fiori        bye

Round 19
[Mar 21]
Fiorentino       1-0 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   0-1 Tre Fiori        
La Fiorita       1-1 Libertas         
San Giovanni     0-4 Folgore/Falciano 
[Mar 22]
Cailungo         3-0 Murata           
Domagnano        2-1 Pennarossa       
Virtus           3-0 Cosmos           
Faetano          bye

Round 20
[Apr 11]
Domagnano        3-2 San Giovanni     
Folgore/Falciano 3-1 Fiorentino       
Pennarossa       1-2 La Fiorita       
Tre Penne        0-3 Libertas         
[Apr 12]
Cailungo         1-0 Tre Fiori        
Cosmos           1-4 Faetano          
Murata           3-1 Virtus           
Juvenes/Dogana   bye

Round 21
[Apr 18]
Fiorentino       2-1 Pennarossa       
La Fiorita       1-1 Folgore/Falciano 
Libertas         0-1 Domagnano        
Tre Penne        2-5 San Giovanni     
[Apr 19]
Faetano          3-1 Cailungo         
Juvenes/Dogana   2-1 Virtus           
Tre Fiori        5-1 Cosmos           
Murata           bye

Final Tables:

Gruppo A
 1.Juvenes/Dogana                20  12  4  4  35-15  40  Qualified
 2.Tre Fiori (Fiorentino)        20  12  2  6  36-17  38  Qualified
 3.SC Faetano                    20   9  5  6  26-21  32  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Virtus (Acquaviva)            20   8  4  8  27-28  28  [2 2 0 0 7-3 6]
 5.SP Cailungo                   20   8  4  8  28-29  28  [2 0 0 2 3-7 0]
 6.SS Murata                     20   5  5 10  26-34  20
 7.Cosmos (Serravalle)           20   0  5 15  13-48   5

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           21  13  5  3  41-19  44  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  11  5  5  37-25  38  Qualified
 3.SP Domagnano                  21  11  3  7  28-23  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Libertas (Borgo Maggiore)  21   8  8  5  23-16  32  [2 0 2 0 1-1 2]
 5.Fiorentino                    21   9  5  7  24-22  32  [2 0 2 0 1-1 2]
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      21   9  3  9  33-26  30
 7.SP Tre Penne (San Marino)     21   5  3 13  24-43  18
 8.SS San Giovanni               21   2  3 16  21-56   9


Championship Playoff

First Round [May 4] [2nd vs 3rd of group stage] 
La Fiorita       3-1 Faetano          
Tre Fiori        1-0 Domagnano        

Second Round 
[May 8] [between one-time losers (losers 1st round)]
Faetano          2-0 Domagnano        
NB: Domagnano eliminated
[May 9] [between unbeaten teams (winners 1st round)]
La Fiorita       1-0 Tre Fiori        

Third Round 
[May 11] [between unbeaten teams] [1st v 1st of group stage]
Folgore/Falciano 2-1 Juvenes/Dogana   
[May 14] [between one-time losers]
Tre Fiori        5-3 Faetano          [aet]
NB: Faetano eliminated

Fourth Round
[May 16] [between unbeaten teams]
Folgore/Falciano 2-1 La Fiorita       [aet]
[May 18] [between one-time losers]
Juvenes/Dogana   3-0 Tre Fiori        
NB: Tre Fiori eliminated

Semifinal [May 23] [between one-time losers]
La Fiorita       0-0 Juvenes/Dogana   [aet, 2-4 pen]
NB: La Fiorita eliminated

Final [May 26]
Folgore/Falciano 3-1 Juvenes/Dogana   

Coppa Titano 2014/15

Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP Libertas (Borgo Maggiore)   8   4  3  1  12-10  15  Qualified
 2.SP La Fiorita (Montegiardino)  8   4  2  2  14- 6  14  Qualified
 3.SP Tre Penne (San Marino)      8   4  1  3  15-13  13  Spareggio
 4.Cosmos (Serravalle)            8   2  4  2   6- 7  10
 5.SP Domagnano                   8   0  2  6   4-15   2

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano            8   6  1  1  17- 4  19  Qualified
 2.Juvenes/Dogana                 8   5  2  1  14- 6  17  Qualified
 3.Pennarossa (Chiesanuova)       8   4  1  3  15- 7  13  Spareggio
 4.SP Cailungo                    8   1  1  6   4-24   4
 5.Virtus (Acquaviva)             8   0  3  5   6-15   3

Gruppo C
 1.SS Murata                      8   5  1  2  17-15  16  Qualified
 2.SS San Giovanni                8   5  0  3  17-11  15  [2 1 0 1 4-2 3]  Qualified
 3.Fiorentino                     8   5  0  3  17-14  15  [2 1 0 1 2-4 3]  Spareggio
 4.SC Faetano                     8   3  1  4   9-12  10
 5.Tre Fiori (Fiorentino)         8   1  0  7   8-16   3

Spareggio

[Mar 24]
Tre Penne        1-1 Pennarossa       
[Apr 2]
Pennarossa       1-0 Fiorentino       
[Apr 7]
Fiorentino       1-1 Tre Penne        

Final Table:

 1.Pennarossa (Chiesanuova)       2   1  1  0   2- 1   4  Qualified
 2.SP Tre Penne (San Marino)      2   0  2  0   2- 2   2  Qualified
 3.Fiorentino                     2   0  1  1   1- 2   1

Knockout Stage

Quarterfinals [Apr 22]
Libertas         2-1 Pennarossa       
Folgore/Falciano 4-1 La Fiorita       
Murata           3-1 Tre Penne        
San Giovanni     1-1 Juvenes/Dogana   [aet, 3-4 pen]

Semifinals [Apr 27]
Libertas         0-1 Folgore/Falciano [aet]
Murata           2-1 Juvenes/Dogana   [aet]

Final [Apr 30]
Folgore/Falciano 5-0 Murata           



Supercoppa 2015

[Oct 28, 2015, Fiorentino]
Folgore/Falciano 2-0 Murata
  [Perrotta 35, Graziosi 88og]


2013/14.

2015/16.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 14 Apr 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.