San Marino 2017/18


Campionato Dilettanti 2017/18
Supercoppa 2018

Campionato Dilettanti 2017/18

Regular Season | Championship Playoff

Regular Season

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  16  2  3  60-16  50  [4-1]  [C]  Championship Playoff
 2.SP Tre Penne (San Marino)     21  16  2  3  52-13  50  [1-4]       Championship Playoff
 3.SP Domagnano                  21  11  4  6  40-35  37              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Juvenes/Dogana                21   9  4  8  38-34  31
 5.Cosmos (Serravalle)           21   7  7  7  42-30  28
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      21   6  7  8  21-36  25
 7.SC Faetano                    21   5  4 12  36-47  19
 8.SS San Giovanni               21   4  1 16  18-61  13

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           20  13  5  2  35-11  44 [1-0]        Championship Playoff
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  14  2  4  42-15  44 [0-1]        Championship Playoff
 3.Tre Fiori (Fiorentino)        20  11  5  4  45-24  38              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   20   6  4 10  21-29  22
 5.Virtus (Acquaviva)            20   5  4 11  25-41  19
 6.Fiorentino                    20   4  2 14  13-39  14
 7.SS Murata                     20   0  1 19  11-68   1

Round 1
[Sep 8]
Faetano          1-1 Cosmos           
Juvenes/Dogana   1-1 San Giovanni     
[Sep 9]
Cailungo         2-0 Fiorentino       
Folgore/Falciano 1-2 Tre Fiori        
Pennarossa       1-1 La Fiorita       
[Sep 10]
Libertas         3-0 Murata           
Tre Penne        1-0 Domagnano        
Virtus           bye

Round 2
[Sep 15]
Juvenes/Dogana   1-3 Tre Penne        
La Fiorita       3-1 Faetano          
[Sep 16]
Cosmos           1-1 Domagnano        
Fiorentino       0-1 Libertas         
[Sep 17]
Tre Fiori        3-1 Murata           
Virtus           0-0 Cailungo         
[Sep 18]
San Giovanni     0-1 Pennarossa       
Folgore/Falciano bye

Round 3
[Sep 23]
Cailungo         0-0 Folgore/Falciano 
Libertas         2-0 Virtus           
Murata           1-2 Fiorentino       
Tre Penne        1-3 La Fiorita       
[Sep 24]
Cosmos           3-0 San Giovanni     
Domagnano        2-5 Faetano          
Pennarossa       2-1 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        bye

Round 4 [Sep 30]
Fiorentino       2-5 Tre Fiori        
Folgore/Falciano 2-1 Virtus           
Juvenes/Dogana   0-0 Cosmos           
San Giovanni     2-4 Faetano          
Cailungo         0-0 Libertas         
La Fiorita       0-2 Domagnano        
Tre Penne        0-0 Pennarossa       
Murata           bye

Round 5
[Oct 14]
Cosmos           0-0 Pennarossa       
Domagnano        5-1 San Giovanni     
Libertas         0-1 Folgore/Falciano 
Murata           0-5 Cailungo         
[Oct 15]
Faetano          1-3 Tre Penne        
La Fiorita       1-3 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        3-1 Virtus           
Fiorentino       bye

Round 6
[Oct 20]
Libertas         2-1 Tre Fiori        
Virtus           1-0 Fiorentino       
[Oct 21]
Cosmos           3-0 La Fiorita       
Murata           0-2 Folgore/Falciano 
San Giovanni     1-4 Tre Penne        
[Oct 22]
Juvenes/Dogana   2-3 Domagnano        
Pennarossa       3-3 Faetano          
Cailungo         bye

Round 7
[Oct 28]
Cailungo         1-2 Tre Fiori        
Faetano          1-3 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     0-3 La Fiorita       
Tre Penne        4-1 Cosmos           
[Oct 29]
Domagnano        3-0 Pennarossa       
Folgore/Falciano 3-1 Fiorentino       
Virtus           2-1 Murata           
Libertas         bye

Round 8
[Nov 4]
Juvenes/Dogana   0-6 Libertas         
Murata           0-2 Domagnano        
Pennarossa       1-1 Cailungo         
Tre Fiori        5-2 Faetano          
[Nov 5]
Cosmos           1-1 Fiorentino       
Folgore/Falciano 0-1 La Fiorita       
Virtus           1-3 San Giovanni     
Tre Penne        bye

Round 9
[Nov 18]
Faetano          0-2 Folgore/Falciano 
Fiorentino       0-1 San Giovanni     
La Fiorita       5-1 Virtus           
Tre Penne        3-0 Murata           
[Nov 19]
Juvenes/Dogana   3-0 Cailungo         
Libertas         2-3 Domagnano        
Tre Fiori        0-1 Pennarossa       
Cosmos           bye

Round 10
[Nov 25]
La Fiorita       5-0 Fiorentino       
Murata           0-1 Pennarossa       
San Giovanni     0-4 Libertas         
Virtus           0-3 Juvenes/Dogana   
[Nov 28]
Cailungo         3-2 Faetano          
Folgore/Falciano 3-3 Cosmos           
Tre Penne        0-0 Tre Fiori        
Domagnano        bye

Round 11
[Dec 1]
Faetano          6-1 Murata           
[Dec 2]
Fiorentino       0-2 Tre Penne        
San Giovanni     0-1 Cailungo         
Cosmos           1-3 Tre Fiori        
[Dec 3]
Domagnano        0-0 Virtus           
Juvenes/Dogana   0-3 Folgore/Falciano 
La Fiorita       3-1 Libertas         
Pennarossa       bye

Round 12
[Dec 10]
Murata           0-1 Cosmos           
Pennarossa       0-2 Fiorentino       
Tre Fiori        2-1 San Giovanni     
[Dec 12]
Folgore/Falciano 3-2 Domagnano        
Libertas         2-3 Tre Penne        
[Dec 13]
Cailungo         1-2 La Fiorita       
Virtus           3-3 Faetano          
Juvenes/Dogana   bye

Round 13
[Jan 13]
Cosmos           2-3 Virtus           
Domagnano        1-1 Fiorentino       
San Giovanni     1-0 Murata           
Pennarossa       1-1 Folgore/Falciano 
[Jan 14]
Faetano          1-2 Libertas         
Tre Penne        3-0 Cailungo         
Juvenes/Dogana   1-1 Tre Fiori        
La Fiorita       bye

Round 14
[Jan 20]
Murata           0-3 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        2-2 La Fiorita       
Cailungo         2-3 Domagnano        
Libertas         4-2 Cosmos           
[Jan 21]
Faetano          1-0 Fiorentino       
Virtus           2-2 Pennarossa       
Folgore/Falciano 1-0 Tre Penne        
San Giovanni     bye

Round 15
[Feb 4]
Cosmos           2-0 Cailungo         
Domagnano        2-1 Tre Fiori        
La Fiorita       9-0 Murata           
[Feb 6]
Fiorentino       0-5 Juvenes/Dogana   
Pennarossa       0-1 Libertas         
San Giovanni     0-2 Folgore/Falciano 
Tre Penne        4-0 Virtus           
Faetano          bye

Round 16
[Feb 10]
Cosmos           0-0 Faetano          
Fiorentino       0-1 Cailungo         
La Fiorita       5-0 Pennarossa       
Tre Fiori        0-0 Folgore/Falciano 
[Feb 11]
Domagnano        0-3 Tre Penne        
Murata           1-4 Libertas         
San Giovanni     1-4 Juvenes/Dogana   
Virtus           bye

Round 17
[Feb 16]
Cailungo         0-1 Virtus           
Murata           4-4 Tre Fiori        
[Feb 17]
Libertas         2-0 Fiorentino       
Tre Penne        3-0 Juvenes/Dogana   
[Feb 18]
Faetano          0-3 La Fiorita       
Pennarossa       3-0 San Giovanni     
Domagnano        1-6 Cosmos           
Folgore/Falciano bye

Round 18
[Mar 6]
Faetano          0-1 Domagnano        
Juvenes/Dogana   2-1 Pennarossa       
La Fiorita       1-0 Tre Penne        
San Giovanni     0-7 Cosmos           
[Mar 7]
Fiorentino       2-0 Murata           
Folgore/Falciano 2-0 Cailungo         
Virtus           0-2 Libertas         
Tre Fiori        bye

Round 19
[Mar 10]
Cailungo         3-1 Murata           
Folgore/Falciano 0-0 Libertas         
Virtus           0-3 Tre Fiori        
[Mar 11]
Pennarossa       3-2 Cosmos           
San Giovanni     2-4 Domagnano        
Tre Penne        2-0 Faetano          
Juvenes/Dogana   0-1 La Fiorita       
Fiorentino       bye

Round 20
[Mar 13]
Libertas         3-0 Cailungo         
Tre Fiori        4-0 Fiorentino       
Virtus           0-3 Folgore/Falciano 
[Mar 14]
Cosmos           5-1 Juvenes/Dogana   
Domagnano        0-4 La Fiorita       
Faetano          1-3 San Giovanni     
Pennarossa       0-5 Tre Penne        
Murata           bye

Round 21
[Mar 17]
Domagnano        1-1 Juvenes/Dogana   
Faetano          3-1 Pennarossa       
La Fiorita       3-0 Cosmos           
Tre Penne        6-1 San Giovanni     
[Mar 18]
Fiorentino       2-1 Virtus           
Folgore/Falciano 4-0 Murata           
Tre Fiori        0-1 Libertas         
Cailungo         bye

Round 22
[Mar 28]
Fiorentino       0-2 Folgore/Falciano 
Murata           1-8 Virtus           
Tre Fiori        4-1 Cailungo         
[Mar 29]
Cosmos           1-2 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   4-1 Faetano          
La Fiorita       5-0 San Giovanni     
Pennarossa       0-4 Domagnano        
Libertas         bye

Final Tables:

Gruppo A
 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 21  16  2  3  60-16  50  [4-1]  [C]  Championship Playoff
 2.SP Tre Penne (San Marino)     21  16  2  3  52-13  50  [1-4]       Championship Playoff
 3.SP Domagnano                  21  11  4  6  40-35  37              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Juvenes/Dogana                21   9  4  8  38-34  31
 5.Cosmos (Serravalle)           21   7  7  7  42-30  28
 6.Pennarossa (Chiesanuova)      21   6  7  8  21-36  25
 7.SC Faetano                    21   5  4 12  36-47  19
 8.SS San Giovanni               21   4  1 16  18-61  13

Gruppo B
 1.SS Folgore/Falciano           20  13  5  2  35-11  44 [1-0]        Championship Playoff
 2.SP Libertas (Borgo Maggiore)  20  14  2  4  42-15  44 [0-1]        Championship Playoff
 3.Tre Fiori (Fiorentino)        20  11  5  4  45-24  38              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SP Cailungo                   20   6  4 10  21-29  22
 5.Virtus (Acquaviva)            20   5  4 11  25-41  19
 6.Fiorentino                    20   4  2 14  13-39  14
 7.SS Murata                     20   0  1 19  11-68   1

Championship Playoff

First Round [Apr 29] [2nd vs 3rd of group stage]
Tre Penne        2-2 Tre Fiori        [aet, 3-5 pen]
Libertas         3-0 Domagnano        

Second Round 
[May 3] [between unbeaten teams (winners 1st round)]
Tre Fiori        1-1 Libertas         [aet, 6-5 pen]
[May 4] [between one-time losers (losers 1st round)]
Tre Penne        6-4 Domagnano        [aet]
NB: Domagnano eliminated

Third Round 
[May 5] [between unbeaten teams] [1st v 1st of group stage]
La Fiorita       3-1 Folgore/Falciano 
[May 9] [between one-time losers]
Tre Penne        2-1 Libertas         
NB: Libertas eliminated

Fourth Round
[May 10] [between unbeaten teams]
La Fiorita       1-0 Tre Fiori        
[May 13] [between one-time losers]
Tre Penne        0-0 Folgore/Falciano [aet, 2-4 pen]
NB: Tre Penne eliminated

Semifinal [May 18] [between one-time losers]
Folgore/Falciano 3-1 Tre Fiori        
NB: losers eliminated

Final [May 23] 
La Fiorita       1-0 Folgore/Falciano 


Supercoppa 2018

[Sep 15, 2018, Fiorentino]
La Fiorita       1-0 Tre Penne
  [Ricchiuti 58]


2016/17.

2018/19.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 22 Nov 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.