Senegal 2006

Championnat National de 1ère Division
=====================================

First Stage
-----------

Final Tables:

Poule A (Axe Nord)
 1. AS Douanes (Dakar)		       16  7  7  2 16- 8 28  Qualified
 2. ASC Diaraf (Dakar)		       16  5  9  2 13-10 24  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Guédiawaye FC (Dakar)	       16  4  8  4 10-11 20
 4. Stade Mbour (Mbour)		       16  4  8  4  9-10 20
 5. SONACOS (Djourbel)		       16  3 10  3  7-10 19
 6. ASC Yakaar (Rufisque)	       16  3  9  4 10- 9 18
 7. CSS (Richard-Toll)		       16  3  8  5 11-13 17  Relegated
 8. DUC (Dakar)			       16  2 10  4 11-12 16
-----------------------------------------------------------
 9. ASEC Ndiambour (Louga)	       16  2  9  5  4- 8 15

NB: CSS finished 9th with 14 points and were relegated; source
    of error not clear

Poule B (Axe Sud)
 1. ASC HLM (Dakar)		       16  9  5  2 20-10 32  Qualified
 2. Union Sportive de Gorée	       16  6  9  1 21-12 27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Port Autonome (Dakar)	       16  6  8  2 15-10 26
 4. Jeanne d'Arc (Dakar)	       16  7  5  4 14-13 26
 5. ASC Xam-Xam (Dakar)		       16  5  5  6 12-10 20
 6. Casa Sport (Ziguinchor)	       16  5  4  7 13-15 19
 7. ASC Saloum (Kaolack)	       16  4  5  7 10-15 17
 8. US Ouakam			       16  4  4  8 10-16 16
-----------------------------------------------------------
 9. US Rail (Thiès)		       16  2  3 11  8-22  9  Relegated

Round 1
Poule A
[Jan 4]
Ndiambour	1-2 Diaraf
Yakaar		n/p SONACOS		[police dns]
Mbour		0-1 Douanes
GFC		0-0 DUC
[Jan 18]
Yakaar		3-0 SONACOS
CSS		bye
Poule B [Jan 4]
Saloum		0-2 Port
HLM		0-1 Jeanne d'Arc
Casa Sport	0-0 Gorée
Rail		0-2 Xam-Xam
USO		bye

Round 2
Poule A
[Jan 7]
DUC		1-1 CSS
[Jan 8]
Douanes		2-1 GFC
Diaraf		2-1 Mbour
SONACOS		0-0 Ndiambour
Yakaar		bye
Poule B
[Jan 7]
Xam-Xam		0-0 Casa Sport
Port		1-0 USO
[Jan 8]
Gorée		2-2 HLM
Jeanne d'Arc	1-1 Saloum
Rail		bye

Round 3 [Jan 15]
Poule A
Diaraf		1-1 Douanes
Yakaar		1-2 DUC
Mbour		0-0 SONACOS
CSS		1-1 GFC
Ndiambour	bye
Poule B
USO		2-0 Saloum
HLM		1-0 Xam-Xam
Gorée		2-2 Jeanne d'Arc
Rail		1-2 Port
Casa Sport	bye

Round 4
Poule A
[Feb 12]
GFC		0-0 Diaraf
CSS		2-1 Yakaar
[Feb 15]
DUC		0-0 Ndiambour
SONACOS		0-0 Douanes
Mbour		bye
Poule B
[Feb 12]
Port		2-1 Casa Sport
[Feb 15]
Xam-Xam		0-1 Jeanne d'Arc
[Feb 16]
Saloum		1-0 Gorée
[later]
USO		0-1 Rail
HLM		bye

Round 5
Poule A
[Feb 18]
Mbour		0-0 DUC
Yakaar		1-2 GFC
[Feb 23]
Diaraf		1-2 SONACOS
[Mar 23]
Ndiambour	0-0 CSS
Douanes		bye
Poule B
[Feb 19]
Gorée		0-0 Xam-Xam
Casa Sport	0-0 USO
Rail		0-0 Saloum
[Feb 23]
HLM		3-0 Port
Jeanne d'Arc	bye

Round 6 [Feb 26]
Poule A
DUC		1-1 Douanes
GFC		0-0 SONACOS
Yakaar		0-0 Ndiambour
CSS		2-3 Mbour
Diaraf		bye
Poule B
USO		1-2 HLM
Port		0-0 Jeanne d'Arc
Rail		1-0 Casa Sport
Saloum		1-0 Xam-Xam
Gorée		bye

Round 7
Poule A [Mar 9]
Diaraf		2-1 DUC
Mbour		0-0 Yakaar
Douanes		2-1 CSS
Ndiambour	2-0 GFC
SONACOS		bye
Poule B
[Mar 6]
HLM		3-1 Rail
Jeanne d'Arc	1-1 USO
[Mar 9]
Gorée		0-0 Port
Casa Sport	0-1 Saloum
Xam-Xam		bye

Round 8
Poule A
[Mar 12]
DUC		3-1 SONACOS
Ndiambour	0-0 Mbour
[Mar 22]
Yakaar		0-1 Douanes
[Apr 9]
CSS		2-1 Diaraf
GFC		bye
Poule B
[Mar 12]
USO		1-1 Gorée
Casa Sport	0-0 HLM
Rail		0-2 Jeanne d'Arc
[Mar 22]
Port		0-0 Xam-Xam
Saloum		bye

Round 9
Poule A [Mar 27]
Diaraf		0-0 Yakaar
Mbour		1-3 GFC
Douanes		3-0 Ndiambour
SONACOS		1-1 CSS
DUC		bye
Poule B
[Mar 27]
Xam-Xam		3-0 USO
Gorée		2-1 Rail
[Mar 28]
HLM		2-1 Saloum
Jeanne d'Arc	2-0 Casa Sport
Port		bye

Round 10
Poule A
[Apr 5]
SONACOS		0-0 Yakaar
[Apr 6]
DUC		1-1 GFC
[Apr 7]
Diaraf		1-0 Ndiambour
Douanes		0-1 Mbour
CSS		bye
Poule B
[Apr 6]
Gorée		4-1 Casa Sport
Xam-Xam		1-0 Rail
[Apr 7]
Jeanne d'Arc	1-0 HLM
[Apr 13]
Port		1-1 Saloum
USO		bye

Round 11
Poule A
[Apr 15]
CSS		1-0 DUC
GFC		0-2 Douanes
Mbour		1-1 Diaraf
[Apr 16]
Ndiambour	0-0 SONACOS
Yakaar		bye
Poule B
[Apr 15]
Casa Sport	2-1 Xam-Xam
[Apr 16]
USO		1-0 Port
HLM		1-1 Gorée
Saloum		0-1 Jeanne d'Arc
Rail		bye

Round 12
Poule A
[Apr 23]
DUC		1-1 Yakaar
SONACOS		0-0 Mbour
GFC		0-0 CSS
[Apr 28]
Douanes		1-1 Diaraf
Ndiambour	bye
Poule B
[Apr 23]
Saloum		1-0 USO
Xam-Xam		0-1 HLM
[Apr 24]
Jeanne d'Arc	0-1 Gorée
[Apr 28]
Port		2-2 Rail
Casa Sport	bye

Round 13
Poule A
[Apr 30]
Yakaar		0-0 CSS
Ndiambour	0-0 DUC
[May 2]
Diaraf		0-0 GFC
[May 18]
Douanes		0-0 SONACOS
Mbour		bye
Poule B
[Apr 30]
Jeanne d'Arc	0-2 Xam-Xam
Gorée		2-1 Saloum
[May 3]
Rail		0-1 USO
[May 18]
Casa Sport	0-1 Port
HLM		bye

Round 14
Poule A
[May 14]
GFC		0-0 Yakaar
SONACOS		0-0 Diaraf
CSS		0-1 Ndiambour
[May 15]
DUC		0-0 Mbour
Douanes		bye
Poule B
[May 13]
Port		1-1 HLM
[May 14]
Xam-Xam		1-1 Gorée
USO		0-1 Casa Sport
Saloum		0-0 Rail
Jeanne d'Arc	bye

Round 15 [May 21]
Poule A
Douanes		0-0 DUC
SONACOS		0-1 GFC
Ndiambour	0-0 Yakaar
Mbour		0-0 CSS
Diaraf		bye
Poule B
HLM		0-0 USO
Jeanne d'Arc	0-0 Port
Casa Sport	2-1 Rail
Xam-Xam		0-0 Saloum
Gorée		bye

Round 16
Poule A [May 27]
DUC		0-1 Diaraf
Yakaar		1-0 Mbour
GFC		1-0 Ndiambour
CSS		0-1 Douanes
SONACOS		bye
Poule B
[May 27]
USO		2-0 Jeanne d'Arc
Saloum		1-2 Casa Sport
[May 28]
Rail		0-1 HLM
[May 29]
Port		0-0 Gorée
Xam-Xam		bye

Round 17
Poule A
[Jun 3]
Diaraf		0-0 CSS
SONACOS		2-1 DUC
[Jun 4]
Douanes		1-2 Yakaar
Mbour		1-0 Ndiambour
GFC		bye
Poule B
[Jun 3]
Gorée		3-1 USO
[Jun 4]
Jeanne d'Arc	2-0 Rail
[Jun 5]
HLM		1-0 Casa Sport
Xam-Xam		0-3 Port
Saloum		bye

Round 18
Poule A [Jun 7]
Yakaar		0-0 Diaraf
GFC		0-1 Mbour
Ndiambour	0-0 Douanes
CSS		0-1 SONACOS
DUC		bye
Poule B [Jun 8]
USO		0-2 Xam-Xam
Rail		0-2 Gorée
Saloum		1-2 HLM
Casa Sport	4-0 Jeanne d'Arc
Port		bye

Final Tables:

Poule A (Axe Nord)
 1. AS Douanes (Dakar)		       16  7  7  2 16- 8 28  Qualified
 2. ASC Diaraf (Dakar)		       16  5  9  2 13-10 24  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Guédiawaye FC (Dakar)	       16  4  8  4 10-11 20
 4. Stade Mbour (Mbour)		       16  4  8  4  9-10 20
 5. SONACOS (Djourbel)		       16  3 10  3  7-10 19
 6. ASC Yakaar (Rufisque)	       16  3  9  4 10- 9 18
 7. CSS (Richard-Toll)		       16  3  8  5 11-13 17  Relegated
 8. DUC (Dakar)			       16  2 10  4 11-12 16
-----------------------------------------------------------
 9. ASEC Ndiambour (Louga)	       16  2  9  5  4- 8 15

NB: CSS finished 9th with 14 points and were relegated; source
    of error not clear

Poule B (Axe Sud)
 1. ASC HLM (Dakar)		       16  9  5  2 20-10 32  Qualified
 2. Union Sportive de Gorée	       16  6  9  1 21-12 27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Port Autonome (Dakar)	       16  6  8  2 15-10 26
 4. Jeanne d'Arc (Dakar)	       16  7  5  4 14-13 26
 5. ASC Xam-Xam (Dakar)		       16  5  5  6 12-10 20
 6. Casa Sport (Ziguinchor)	       16  5  4  7 13-15 19
 7. ASC Saloum (Kaolack)	       16  4  5  7 10-15 17
 8. US Ouakam			       16  4  4  8 10-16 16
-----------------------------------------------------------
 9. US Rail (Thiès)		       16  2  3 11  8-22  9  Relegated



Final Stage
-----------

NB: played at Stade Demba Diop, Dakar

Final Table:

 1. AS Douanes (Dakar)		6  4  2  0 12- 4 14  Champions
 2. ASC Diaraf (Dakar)		6  1  4  1  8- 8  7
 3. Union Sportive de Gorée	6  1  3  2  6-11  6
 4. ASC HLM (Dakar)		6  0  3  3  4- 7  3

Round 1 [Jun 21]
Douanes		2-0 Gorée
HLM		0-0 Diaraf

Round 2 [Jun 24]
Gorée		2-2 Diaraf
HLM		0-0 Douanes

Round 3 [Jun 28]
Diaraf		2-2 Douanes
Gorée		0-0 HLM

Round 4 [Jul 6]
Gorée		0-4 Douanes
Diaraf		2-1 HLM

Round 5 [Jul 12]
Diaraf		2-2 Gorée
Douanes		3-2 HLM

Round 6 [Jul 15]
Douanes		1-0 Diaraf
HLM		1-2 Gorée

Final Table:

 1. AS Douanes (Dakar)		6  4  2  0 12- 4 14  Champions
 2. ASC Diaraf (Dakar)		6  1  4  1  8- 8  7
 3. Union Sportive de Gorée	6  1  3  2  6-11  6
 4. ASC HLM (Dakar)		6  0  3  3  4- 7  3


Cups 2005/06


Coupe Nationale
===============

Preliminary Round 1
Fofisco			lt  Renaissance de Dakar
USPA			bt  Deggo

Preliminary Round 2
[May 10]
Médiour			bt  Niayes de Pikine
Gazelles de Kédougou	lt  Don Bosco
Etoile Sportive Dakar	lt  Association Sportive des Forces Armées
Génération Foot		bt  Jokko de Dakar
[May 18]
Renaissance de Yoff	drw Union Sportive des Parcelles Assainies	[5-2 aet]

Round 1
[May 10]
SONACOS	de Diourbel	1-0 Union Sportive du Rail de Thiès
AS Saloum de Kaolack	1-0 St. Louis Football Center
Ndiambour de Louga	awd DUC						[0-2 awarded; 0-1 abd at first half]
Touré Kounda		1-1 CSS						[aet; 2-4 pen]
[May 11]
AS Douanes		0-1 Yakaar
ASC Kafountine		awd USO						[ASC Kafountine forfait]
Diaraf			1-3 US Gorée
Xam-Xam			0-0 Guédiawaye Fotball Club			[aet; 3-5 pen]
[May 17]
Khombole		2-0 Union Sportive de Tivaouane
[May 18]
ASFA			0-1 Jeanne d'Arc
Stade Mbour		2-0 Génération Foot
ASC Ndiatigué de Louga	2-1 Kaolack Football Center
[May 25]
Médiour			bt  ASC Niombato de Toubacouta
Don Bosco de Tambacounda0-2 Port
ASC HLM	de Dakar	0-0 ASC Khombole				[aet 1-0]
Médinatoul de Diourbel	1-1 Renaissance de Dakar			[aet; 3-4 pen]
Casa Sports Ziguinchor	bye						[Kolda region forfait]

1/8 Finals
[May 31]
Jeanne d'Arc		2-1 Casa Sports Ziguinchor
Guédiawaye Fotball Club	0-1 Stade Mbour
Union Sportive Ouakam	0-0 CSS						[aet; 4-3 pen]
[Jun 1]
US Gorée		1-0 Yakaar
AS Saloum de Kaolack	0-1 ASC HLM de Dakar
Port			1-2 Renaissance de Dakar
ASC Ndiatigué de Louga	0-2 Médiour de Rufisque
[Jun 11]
DUC			0-0 SONACOS de Diourbel				[0-1 aet]

1/4 final
[Jun 14]
Stade Mbour		1-0 Jeanne d'Arc
[Jun 15]
US Gorée		3-1 Renaissance de Dakar
Union Sportive Ouakam	1-0 ASC HLM de Dakar
[Jun 22]
Médiour de Rufisque	0-0 SONACOS de Diourbel				[aet; Médiour on pen]

Semifinals
[Jul 1]
Union Sportive Ouakam	2-1 Stade Mbour					[aet]
[Jul 2]
Médiour de Rufisque	1-0 Union Sportive de Gorée			[aet]

Final [Jul 29, Stade Demba Diop, Dakar, att. 25.000]
Union Sportive Ouakam	1-0 ASC Médiour de Rufisque
  [Meissa Ndiaye 50]

US Ouakam: Pape Latyr Ndiaye, Jean Français Diokh, Falilou Diop, El Hadj Moussa Dione, Baye Ibrahima Niasse, Momar B. Carvalho (Médoune Ndiaye, 81), Abasse Guèye-Fodé Touré (El Hadj Mar Ndiaye, 46), Cheikh Dieng (Pape Seyni Dieng, 46), Meïssa B. Ndiaye. Coach: Al Housseynou Sène.
ASC Médiour: Pape Alassane Dial, Aly Kane, Youssou Samba, Cheikh O. Diallo, Cheikh Fall, Pape Ismaïla Diop (Ben Mouhamed Sarr, 81), Momar Seck, Ibrahima Diallo (Pape Moussa Diop, 70), Mouhamet L. Mboup (Théodore Nadiéline, 57), Mass Diop. Coach: Pape Amadou Diallo.
Referees: Ousmane Fall, Moustapha Mbengue, Amadou Louis Guèye.
Yellow cards: Alpha Bâ, Abasse Guèye, Mouhamed L. Mboup.





Coupe de l'Assemblée Nationale (30th edition) 2005/06
==============================

The first 4 of the championship 2005 enter.

Played at Stade Demba Diop, Dakar.

Semifinals [Dec 24]
Compagnie Sucrière Sénégalaise (CSS)	0-1 ASC Diaraf de Dakar
ASC SONACOS de Diourbel			1-1 USC Port Autonome de Dakar	[5-4 pen]

3rd/4th match [Dec 25]
Compagnie Sucrière Sénégalaise (CSS)	3-0 USC Port Autonome de Dakar

Final [Dec 25]
ASC SONACOS de Diourbel			1-0 ASC Diaraf de Dakar
  [Mamadou Sow 26]

SONACOS: Souleymane Sané, Laurent L. Sarr, Cheikh Sène, Cheikh Faye,
         Daouda Diba, Cheikh Ndiaye, Bourré Faye (Assane Bâ 48),
         Mame Ibra Touré (Oumar Sy 90), Olivio Kabo, Mamadou Sow
         (Alassane Diouf 90), David Nunez.
Diaraf: Mandiaye Dieng, Youssou Sidibé, Cheikh Sidy Bâ, Ibrahima Sall Fall,
        Abdoulahat Sylla (Abdou Lahat Fall 53), Moctar Gueye,
        Sergine Ibrahima Moreau (André Senghor 64), Cheikh T. Niane,
        Abdoulaye Coulibaly (Ibrahima Ndoye 53), Idrissa Ndoye.

Yellow Cards: Mamadou Sow, Assane Bâ and Daouda Diba.

NB: ASC SONACOS means Association Sportive et Culturelle de la 
                      SOciété NAtionale de Commercialisation des
                      Oléagineux du Sénégal


Second Level 2005/06


Championnat National de 2ème Division
=====================================

Round 1
Poule A
[Jan 7]
RS Yoff		0-1 Thiaroye
Thiès FC	3-3 Police
Saint-Louis FC	1-0 Médiour
[Jan 8]
Niayes		1-1 US Tivaouane
Linguère	0-1 Dahra
Poule B
[Jan 7]
Touré Kunda	0-2 Renaissance
ETICS		ppd Mama Guedj
Khombole	0-0 ASFA
Bignona		0-3 Cambérène
[Jan 8]
Coton Sports	2-0 Kaolack FC

Round 2
Poule A
[Jan 15]
Dahra		1-0 Saint-Louis FC
Médiour		2-1 RS Yoff
US Tivaouane	0-1 Thiès FC
[Jan 16]
Police		--- Linguère
Thiaroye	--- Niayes
Poule B
[Jan 15]
ASFA		0-0 Touré Kunda
Cambérène	1-1 Khombole
Mama Guedj	0-0 Coton Sports
Kaolack FC	1-0 Bignona
[Jan 16]
Renaissance	--- ETICS

Tables:

Poule A
 1.AS Dahra				2  2  0  0  2- 0  6
-----------------------------------------------------------
 2.Thiès Football Club			2  1  1  0  4- 3  4
 3.Stade de Thiaroye			1  1  0  0  1- 0  3
 4.Médiour				2  1  0  1  2- 2  3
 5.Saint-Louis Foot Center		2  1  0  1  1- 1  3
 6.AS Police				1  0  1  0  3- 3  1
 7.Niayes de Pikine			1  0  1  0  1- 1  1
 8.US Tivaouane				2  0  1  1  1- 2  1
 9.Linguère de Saint-Louis		1  0  0  1  0- 1  0
10.Renaissance Sportive de Yoff		2  0  0  2  1- 3  0

Poule B
 1.Cambéréne				2  1  1  0  4- 1  4
-----------------------------------------------------------
 2.Coton Sports de Tambacounda		2  1  1  0  2- 0  4
 3.Renaissance de Dakar			1  1  0  0  2- 0  3
 4.Kaolack FC				2  1  0  1  1- 2  3
 5.Khombole				2  0  2  0  1- 1  2
 6.ASFA					2  0  2  0  0- 0  2
 7.Mama Guedj				1  0  1  0  0- 0  1
 8.Touré Kounda de Mbour		2  0  1  1  0- 2  1
 9.Espoirs de Bignona			2  0  0  2  0- 4  0
10.ETICS de Mboro			0  0  0  0  0- 0  0


Round 14 [May 27]
Poule A
Thiès FC	2-0 Saint-Louis FC

Top tables:

Poule A
 1.Thiès Football Club		       14 25
--------------------------------------------
 2.Stade de Thiaroye		       13 20


Round 15
Poule A
Médiour		bt  Thiès FC
Poule B
Cambéréne	1-0 Renaissance

Round 16
Poule A
Thiès FC	--- RS Yoff
Poule B
ASFA		0-0 Cambéréne
Kaolack FC	0-2 Renaissance

Round 17
Poule A
Dahra		--- Thiès FC
Poule B
Renaissance	5-0 Bignona
Cambéréne	4-0 Coton Sports

Round 18 [Jun 18]
Poule A
Linguère	1-1 Médiour
Saint-Louis FC	1-0 Thiaroye
Thiès FC	2-1 Niayes
RS Yoff		1-0 US Tivaouane
Police		0-3 Dahra
Poule B
Touré Kounda	1-3 Mama Guedj
Kaolack FC	2-4 Cambérène
Bignona		3-1 ASFA
Khombole	0-6 Renaissance
Coton Sports	1-1 ETICS

Top tables:

Poule A
 1.Thiès Football Club		       18 34 Promoted
--------------------------------------------
 2.Médiour de Rufisque		       18 29

Poule B
 1. Renaissance de Dakar                     Promoted (same points, ga +24)
-------------------------------------------- (same points, ga +20)
 2. Cambéréne				


Relegated: AS Police (Poule A) and Kaolack FC (Poule B)


Third Level 2005/06

Championnat National de 3ème Division
=====================================

First Stage

Tables:

Poule A
 1.Olympique de Ngor                   14  9  5  0 16- 2 32
 2.Yeggo de Dakar                      14  5  6  3 21-12 21
 3.ES Grand Yoff.                      14  5  3  6 14-15 18
 4.Génération Foot                     14  4  6  4 12-15 18
 5.JA Fass                             14  4  6  4 15-19 18
 6.Racing de Dakar                     14  4  5  5 17-20 17
 7.Inter de Dakar                      14  3  5  6 13-18 14
 8.Sporting Rufisque                   14  0  8  6  5-12  8

Poule B
 1.Mbaxaan de Thiès                    20 12  6  2 35-13 42
 2.CNEPS Excellence de Thiès           20 11  8  1 37-14 41
 3.Avenir Mbacke                       20  8  7  5 21-17 31
 4.Mbosse Kaolack                      20  7  6  7 20-21 27
 5.EJ Fatick                           20  8  3  9 16-18 27
 6.Diamono Diourbel                    20  5  8  7 13-13 23
 7.Médinatoul Diourbel                 20  6  5  9 20-31 23
 8.Diamaguène Mbour                    20  5  7  8 21-22 22
 9.Guedj Gui de Saly                   20  5  7  8 17-23 22
10.Olympique Somone                    20  4  8  8 13-20 20
11.Niombato                            20  6  1 13 23-44 19

Poule C
 1.Mbargueth de Kébémer                14  7  6  1 16- 4 27
 2.USC Saint-Louis                     14  8  3  3 16- 8 27
 3.Montel de Mbagam                    14  4  7  3 16-16 19
 4.Jamono Louga                        14  4  7  3  5- 5 19
 5.Foyer Richard Toll                  14  4  6  4 12-10 18
 6.Jokko Saint-Louis                   14  5  1  8 11-15 16
 7.Vétérans de Rosso                   14  3  5  6 12-22 14
 8.ASC Djolof                          14  1  5  8  8-16  8

Poule D
 1.Kawral de Velingara                 14  7  4  3 21-15 25
 2.Don Bosco de Tambacounda            14  7  4  3 21-15 25
 3.ASC Kaffrine                        14  6  5  3 19-10 23
 4.Avenir de Kolda                     14  7  1  6 17-17 22
 5.Gazelles de Kedougou                14  6  1  7 20-19 19
 6.Kafountine                          14  5  2  7 10-10 17
 7.UCAS de Sedhiou                     14  4  5  5 13-18 17
 8.ASC Kahone                          14  2  2 10  7-24  8

Final [Aug 27, Stade Demba Diop, Dakar]
CNEPS Excellence de Thiès	5-1 Mbargueth de Kébémer
  [Bakary Condé 40, Amadou Lamine Kane 42, Abdourahmane Sarr 57,
   El Hadji Seck 70, El Hadji Malick Bâ 90+3; Madické Mbengue 73]

Promoted: CNEPS Excellence de Thiès, Mbargueth de Kébémer, 
          Don Bosco de Tambacounda and Olympique de Ngor



2005

2007

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José António da Vila Mona Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José António da Vila Mona Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 21 Sep 2007

(C) Copyright José António da Vila Mona Batalha and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authos. All rights reserved.