Slovenia 2019/20


1. SNL
Pokal Slovenije
2. SNL
3. SNL

1. SNL

Final Table:

 1.NK Celje                     36  19 12  5  74-36  69       Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  20  7  9  73-44  67
 3.NK Maribor                   36  20  7  9  66-39  67  [C]
 4.NŠ Mura (Murska Sobota)      36  14 14  8  54-42  56
 5.NK Aluminij Kidričevo        36  16  7 13  58-48  55
 6.NK Bravo (Ljubljana)         36  13 10 13  50-53  49  [P]
 7.Tabor Sežana                 36  13  7 16  45-51  46  [P]
 8.NK Domžale                   36  12  7 17  52-64  43
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.NK Triglav Kranj             36   9  5 22  44-87  32       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.Rudar Velenje                36   0 12 24  28-80  12       Relegated

Round 1
[Jul 13]
Tabor         0-2 Aluminij      
Maribor       1-2 Triglav       
[Jul 14]
Bravo         0-2 Olimpija      
Celje         2-2 Mura          
Domžale       2-2 Rudar         

Round 2
[Jul 19]
Aluminij      2-1 Triglav       
[Jul 20]
Tabor         1-0 Celje         
Rudar         1-1 Maribor       
[Jul 21]
Mura          4-3 Bravo         
Olimpija      4-2 Domžale       

Round 3
[Jul 26]
Celje         0-0 Aluminij      
[Jul 27]
Triglav       3-2 Rudar         
[Jul 28]
Bravo         1-0 Tabor         
Maribor       0-0 Olimpija      
[Sep 12]
Domžale       0-0 Mura          

Round 4
[Aug 2]
Celje         2-2 Bravo         
[Aug 3]
Aluminij      1-1 Rudar         
Mura          1-1 Maribor       
[Aug 4]
Tabor         2-1 Domžale       
Olimpija      4-2 Triglav       

Round 5
[Aug 9]
Bravo         0-1 Aluminij      
[Aug 10]
Triglav       1-3 Mura          
Maribor       4-2 Tabor         
[Aug 11]
Domžale       3-5 Celje         
Rudar         0-3 Olimpija      

Round 6
[Aug 17]
Tabor         2-0 Triglav       
Celje         2-1 Maribor       
[Aug 18]
Bravo         0-0 Domžale       
Mura          2-0 Rudar         
Aluminij      1-0 Olimpija      

Round 7
[Aug 24]
Olimpija      1-1 Mura          
[Aug 25]
Triglav       0-6 Celje         
Rudar         2-2 Tabor         
Maribor       4-0 Bravo         
[Aug 26]
Domžale       1-1 Aluminij      

Round 8
[Aug 30]
Bravo         1-0 Triglav       
[Aug 31]
Tabor         1-2 Olimpija      
Aluminij      2-0 Mura          
[Sep 1]
Celje         3-0 Rudar         
Domžale       0-1 Maribor       

Round 9
[Sep 13]
Rudar         1-4 Bravo         
[Sep 14]
Maribor       2-1 Aluminij      
[Sep 15]
Triglav       2-3 Domžale       
Olimpija      2-2 Celje         
Mura          1-0 Tabor         

Round 10
[Sep 21]
Aluminij      3-0 Tabor         
[Sep 22]
Rudar         2-3 Domžale       
Triglav       1-3 Maribor       
Mura          1-0 Celje         
Olimpija      3-1 Bravo         

Round 11
[Sep 25]
Bravo         3-3 Mura          
Domžale       1-4 Olimpija      
Maribor       5-0 Rudar         
[Sep 26]
Triglav       1-0 Aluminij      
Celje         2-0 Tabor         

Round 12
[Sep 28]
Olimpija      2-4 Maribor       
Mura          3-0 Domžale       
[Sep 29]
Tabor         3-1 Bravo         
Rudar         1-1 Triglav       
[Sep 30]
Aluminij      0-0 Celje         

Round 13
[Oct 5]
Bravo         2-2 Celje         
Domžale       1-0 Tabor         
Maribor       0-0 Mura          
[Oct 6]
Triglav       2-3 Olimpija      
Rudar         1-2 Aluminij      

Round 14
[Oct 19]
Mura          2-2 Triglav       
Olimpija      6-0 Rudar         
Celje         2-1 Domžale       
[Oct 20]
Tabor         4-1 Maribor       
Aluminij      5-1 Bravo         

Round 15
[Oct 26]
Triglav       3-2 Tabor         
Olimpija      3-1 Aluminij      
[Oct 27]
Maribor       1-0 Celje         
Rudar         1-2 Mura          
Domžale       2-0 Bravo         

Round 16
[Nov 2]
Bravo         0-1 Maribor       
Celje         4-0 Triglav       
[Nov 3]
Tabor         1-1 Rudar         
Mura          3-1 Olimpija      
Aluminij      4-2 Domžale       

Round 17
[Nov 9]
Rudar         3-3 Celje         
Maribor       4-1 Domžale       
[Nov 10]
Triglav       1-0 Bravo         
Olimpija      2-0 Tabor         
Mura          2-4 Aluminij      

Round 18
[Nov 23]
Bravo         2-1 Rudar         
Domžale       3-0 Triglav       
Celje         1-3 Olimpija      
[Nov 24]
Tabor         1-1 Mura          
Aluminij      0-2 Maribor       

Halfway Table:

 1.Olimpija Ljubljana           18  12  3  3  45-22  39
 2.NK Maribor                   18  11  4  3  36-17  37  [C]
 3.NK Aluminij Kidričevo        18  10  4  4  30-17  34
 4.NŠ Mura (Murska Sobota)      18   8  8  2  31-22  32
 5.NK Celje                     18   7  7  4  36-22  28
 6.NK Domžale                   18   5  4  9  26-36  19
 7.Tabor Sežana                 18   5  3 10  21-28  18  [P]
 8.NK Triglav Kranj             18   5  2 11  22-42  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.NK Bravo (Ljubljana)         18   4  4 10  21-35  16  [P]
-------------------------------------------------------
10.Rudar Velenje                18   0  7 11  19-46   7

Round 19
[Nov 30]
Tabor         1-1 Aluminij      
Celje         1-0 Mura          
Maribor       0-2 Triglav       
[Dec 1]
Bravo         1-2 Olimpija      
Domžale       2-1 Rudar         

Round 20
[Dec 4]
Tabor         0-4 Celje         
Aluminij      8-1 Triglav       
Rudar         1-1 Maribor       
Olimpija      0-1 Domžale       
[Dec 5]
Mura          1-1 Bravo         

Round 21
[Feb 22]
Triglav       3-0 Rudar         
Celje         2-0 Aluminij      
Maribor       1-1 Olimpija      
[Feb 23]
Bravo         2-1 Tabor         
Domžale       1-2 Mura          

Round 22
[Feb 25]
Olimpija      0-2 Triglav       
Aluminij      1-0 Rudar         
[Feb 26]
Tabor         2-1 Domžale       
Mura          1-2 Maribor       
Celje         2-2 Bravo         

Round 23
[Feb 29]
Rudar         1-1 Olimpija      
Bravo         0-0 Aluminij      
Maribor       0-0 Tabor         
[Mar 1]
Triglav       1-1 Mura          
Domžale       1-1 Celje         

Round 24
[Mar 3]	
Aluminij      1-2 Olimpija      
[Mar 4]
Bravo         2-1 Domžale       
Celje         2-0 Maribor       
Mura          1-1 Rudar         
[Mar 5]
Tabor         3-1 Triglav       

Round 25
[Mar 7]
Domžale       1-3 Aluminij      
Maribor       1-2 Bravo         
[Mar 8]
Triglav       0-5 Celje         
Rudar         0-1 Tabor         
Olimpija      1-0 Mura          

Round 26
[Jun 5]
Aluminij      1-3 Mura          
Celje         2-0 Rudar         
[Jun 6]
Tabor         0-3 Olimpija      
[Jun 7]
Bravo         1-0 Triglav       
Domžale       1-2 Maribor       

Round 27
[Jun 12]
Triglav       1-1 Domžale       
Rudar         1-3 Bravo         
[Jun 13]
Olimpija      0-1 Celje         
Mura          3-2 Tabor         
[Jun 14]
Maribor       3-0 Aluminij      

Round 28
[Jun 16]
Mura          3-1 Celje         
[Jun 17]
Aluminij      0-2 Tabor         
Rudar         2-3 Domžale       
Olimpija      0-5 Bravo         
[Jun 18]
Triglav       1-3 Maribor       

Round 29
[Jun 20]
Bravo         1-0 Mura          
Celje         1-1 Tabor         
[Jun 21]
Triglav       1-4 Aluminij      
Domžale       0-1 Olimpija      
Maribor       3-0 Rudar         

Round 30
[Jun 26]
Rudar         0-1 Triglav       
[Jun 27]
Tabor         0-0 Bravo         
Aluminij      0-2 Celje         
[Jun 28]
Mura          0-1 Domžale       
Olimpija      1-0 Maribor       

Round 31
[Jul 3]
Bravo         1-2 Celje         
Domžale       2-1 Tabor         
[Jul 4]
Rudar         1-3 Aluminij      
[Jul 5]
Triglav       3-7 Olimpija      
Maribor       3-2 Mura          

Round 32
[Jul 7]
Celje         4-1 Domžale       
[Jul 8]
Aluminij      1-2 Bravo         
Mura          2-0 Triglav       
[Jul 9]
Tabor         4-1 Maribor       
Olimpija      5-0 Rudar         

Round 33
[Jul 11]
Domžale       1-1 Bravo         
[Jul 12]
Triglav       1-2 Tabor         
Maribor       1-2 Celje         
Olimpija      0-1 Aluminij      
[Jul 13]
Rudar         0-0 Mura          

Round 34
[Jul 15]
Bravo         0-3 Maribor       
Celje         2-2 Triglav       
[Jul 16]
Tabor         1-0 Rudar         
Aluminij      2-5 Domžale       
Mura          1-1 Olimpija      

Round 35 [Jul 19]
Triglav       1-4 Bravo         
Mura          1-1 Aluminij      
Maribor       2-1 Domžale       
Olimpija      1-2 Tabor         
Rudar         0-2 Celje         

Round 36 [Jul 22]
Aluminij      1-4 Maribor       
Bravo         1-1 Rudar         
Tabor         1-2 Mura          
Domžale       2-1 Triglav       
Celje         2-2 Olimpija      

Final Table:

 1.NK Celje                     36  19 12  5  74-36  69       Champions
 2.Olimpija Ljubljana           36  20  7  9  73-44  67
 3.NK Maribor                   36  20  7  9  66-39  67  [C]
 4.NŠ Mura (Murska Sobota)      36  14 14  8  54-42  56
 5.NK Aluminij Kidričevo        36  16  7 13  58-48  55
 6.NK Bravo (Ljubljana)         36  13 10 13  50-53  49  [P]
 7.Tabor Sežana                 36  13  7 16  45-51  46  [P]
 8.NK Domžale                   36  12  7 17  52-64  43
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.NK Triglav Kranj             36   9  5 22  44-87  32       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
10.Rudar Velenje                36   0 12 24  28-80  12       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 26]
Gorica        1-1 Triglav       

Second Leg [Jul 30]
Triglav       0-5 Gorica        

NB: Gorica promoted, Triglav relegated

Pokal Slovenije 2019/20

Round 1
[Aug 14]
Videm pri Ptuju    1-4 Tabor              
Kety Emmi Bistrica 2-2 Brda               [aet, 3-4 pen]
Bled Hirter        1-3 Celje              
Brežice-T. Čatež   1-2 Triglav            
Grad               1-4 Krško              
Tehnotim Pesnica   1-5 Gorica             
Odranci            1-3 Aluminij           
TKK Tolmin         3-2 Šampion            
S. Rojko Dobrovce 0-10 Kalcer Radomlje    
Tinex Šenčur       0-1 Nafta              
Koper              6-0 Beltinci           
[Aug 15]
Bravo              1-4 Rudar             [aet]

1/8 Finals
[Sep 11]
TKK Tolmin         0-6 Celje              
Kalcer Radomlje    3-2 Gorica             [aet]
Nafta              2-0 Krško              
[Sep 18]
Triglav            1-3 Mura               
Brda               0-3 Domžale            
Koper              3-2 Maribor            
Aluminij           1-0 Tabor              
[Sep 19]
Olimpija           0-1 Rudar              

Quarterfinals

First Legs
[Oct 16]
Aluminij           1-0 Koper              
Nafta              2-1 Rudar              
[Oct 22]
Celje              1-1 Kalcer Radomlje    
[Oct 24]
Domžale            3-2 Mura               

Second Legs
[Oct 29]
Kalcer Radomlje    0-0 Celje              
Koper              3-2 Aluminij           
[Oct 30]
Rudar              0-2 Nafta              
Mura               3-2 Domžale            [aet, 5-4 pen]

Semifinals
[Jun 9]
Aluminij           0-4 Mura               
[Jun 10]
Kalcer Radomlje    1-1 Nafta              [aet, 2-4 pen]

NB: semifinals played over one leg instead of two due to interruption
    caused by Covid-19 pandemic

Final [Jun 24, Kranj]
Mura               2-0 Nafta              

2. SNL

Table at abandonment:

 1.FC Koper                     20  13  5  2  42-13  44  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.ND Gorica                    20  13  2  5  40-22  41  [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kalcer Radomlje              20  12  4  4  48-23  40
 4.Nafta 1903 (Lendava)         20  11  4  5  45-24  37
 5.Fužinar (Ravne na Koroškem)  20  11  4  5  35-22  37
 6.NK Krško                     20   9  4  7  37-25  31  [R]
 7.Krka (Novo Mesto)            20   8  7  5  31-32  31
 8.Vitanest Bilje               20   8  5  7  28-25  29
 9.Roltek Dob                   20   7  8  5  37-35  29
10.Jadran Dekani                20   7  3 10  29-40  24
11.Drava Dakinda Ptuj           20   6  3 11  28-34  21
12.ND LUŠT Beltinci             20   5  5 10  20-36  20
13.Brda (Dobrovo)               20   4  7  9  22-38  19
14.Brežice-Terme Čatež          20   3  7 10  13-29  16
-------------------------------------------------------
15.Rogaška (Rogaška Slatina)    20   4  2 14  16-47  14
16.NK Koroška Dravograd         20   2  4 14  23-49  10  [P]


3. SNL

3. SNL vzhod

Table at abandonment:

 1.Šmartno 1928                 11   8  2  1  37-19  26
 2.Podvinci                     11   6  4  1  22- 9  22  [P]
 3.Dravinja                     11   6  2  3  41-20  20
 4.Odranci                      11   6  2  3  24-14  20
 5.Zreče                        11   6  1  4  20-16  19
 6.NK Šampion                   11   5  2  4  32-14  17
 7.Korotan Prevalje             11   5  1  5  21-15  16
 8.Avto Rajh Ljutomer           11   4  3  4  23-24  15
 9.Kety EMMI Bistrica           11   3  4  4  21-20  13
10.ŠD Videm pri Ptuju           11   4  0  7  19-27  12
11.Veržej                       11   1  2  8  11-39   5
12.ŠNK Radgona                  11   0  1 10   2-56   1

3. SNL zahod

Table at abandonment:

 1.ND Primorje (Ajdovščina)     14  10  3  1  32-14  33
 2.Svoboda Ljubljana            14   9  4  1  47-19  31
 3.Brinje Grosuplje             14   8  2  4  28-15  26
 4.Bled Hirter                  14   7  3  4  23-20  24
 5.Tinex Šenčur                 14   7  2  5  24-20  23
 6.TKK Tolmin                   14   6  3  5  21-18  21
 7.Sava Kranj                   14   6  2  6  24-19  20
 8.Fama Vipava                  14   5  3  6  10-15  18
 9.Ilirija 1911 (Ljubljana)     14   2  8  4  19-24  14  [R]
10.Žiri                         14   3  5  6  21-27  14
11.Elta Izola                   14   3  5  6  16-28  14
12.Adria                        14   1  7  6  19-25  10
13.Arne Tabor 69                14   1  6  7  17-28   9
14.Kočevje                      14   2  3  9  14-43   9  [P]



2018/19.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Aug 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.