Saint Vincent and the Grenadines 2018/19


SVGFF Club Championship
Regional Competitions

SVGFF Club Championship 2018

Premier Division | First Division | Second Division

Premier Division 2018/19

NB: to be played as double round robin

Table:

 1.BESCO Pastures            14  10  3  1  35-15  33
 2.North Leeward Predators   14  10  2  2  25-10  32  [P]
 3.Hope International        14   7  3  4  28-21  24
 4.Sion Hill                 14   6  5  3  28-22  23
 5.Jebelle FC                14   6  3  5  29-17  21       [*]
 6.System 3 Sports Academy   14   6  2  6  29-27  20
 7.Avenues United            14   6  1  7  24-23  19  [C]  [*]
 8.SV United                 14   5  3  6  18-23  18
 9.Camdonia Chelsea          14   4  1  9  12-22  13       [*]
10.Pride & Joy               14   4  1  9  21-38  13       [*]
11.Bequia United             14   3  2  9  23-36  11
12.Largo Height              14   2  4  8  23-41  10  [P]

[*] missing goals match rd 10

Round 1
[Oct 13]
Avenues United          0-2 Hope International      
  [Valdo Anderson 48, Wendel Cuffy 56]
Bequia United           2-4 System 3                [also reported 0-4]
  [Roger Miller 41, Mark Browne 43; Carlos Solomon 2, 11, 19,
   Curlan Joseph 53]
[Oct 14]
Camdonia Chelsea        1-0 Largo Height            
  [Deomaji Samuel 63]
North Leeward Predators 1-0 BESCO Pastures          
  [Andrew Gumbs 68]
Sion Hill               3-2 Pride & Joy             
SV United               0-5 Jebelle FC              

Round 2
[Oct 20]
Hope International      2-1 SV United               
Largo Height            0-4 BESCO Pastures          
[Oct 28]
Camdonia Chelsea        4-0 Bequia United           
Pride & Joy             4-1 Avenues United          
[Oct 31]
Sion Hill               2-2 North Leeward Predators 
  [D.Dallaway 15, S.Millington 37; X.King 24, B.Stapleton 27]
System 3                4-3 Jebelle FC              

Round 3
[Nov 2]
Largo Height            2-5 North Leeward Predators 
Sion Hill               2-2 BESCO Pastures          
[Nov 3]
SV United               2-3 System 3                
[Nov 4]
Bequia United           3-2 Jebelle FC              
Camdonia Chelsea        0-2 Avenues United          
Hope International      3-2 Pride & Joy             

Round 4
[Nov 7]
Camdonia Chelsea        0-3 System 3                
   [Jante James, Desborn Lavia, Aeron Collis]
[Nov 10]
Largo Height            0-0 Jebelle FC              
[Nov 11]
Pride & Joy             1-3 Bequia United           
Sion Hill               2-3 Avenues United          
North Leeward Predators 1-0 Hope International      
[Dec 1]
BESCO Pastures          3-1 SV United               

Rounds 5,6
[Nov 14]
Camdonia Chelsea        2-1 Jebelle FC              
Pride & Joy             1-4 North Leeward Predators 
[Nov 16]
Sion Hill               4-1 Largo Height            
[Nov 18]
Avenues United          1-3 SV United               
System 3                1-3 Hope International      
Bequia United           3-3 Sion Hill               
[Nov 21]
Pride & Joy             3-3 SV United               
Camdonia Chelsea        2-0 Hope International      
[Nov 23]
Jebelle FC              2-2 BESCO Pastures          
Largo Height            3-1 Bequia United           
[Nov 25]
BESCO Pastures          1-0 Avenues United          
North Leeward Predators 2-1 System 3                

Round 7
[Nov 28]
SV United               2-0 Camdonia Chelsea        
Jebelle FC              1-0 Sion Hill               
[Nov 29]
Largo Height            1-7 System 3                
BESCO Pastures          5-1 Pride & Joy             
[Dec 2]
Avenues United          2-1 North Leeward Predators 
Hope International      5-2 Bequia United           

Round 8
[Dec 7]
BESCO Pastures          2-0 Camdonia Chelsea        
  [H.Chandler 25, 49]
Jebelle FC              1-2 North Leeward Predators 
[Dec 9]
Avenues United          1-0 System 3                
  [K.Anderson 24]
Pride & Joy             3-2 Largo Height            
  [A.John 42, A.Williams 57, O.Smith 63; C.Theobalds 9, N.Bennett 56]
[Dec 14]
Hope International      3-3 Sion Hill               
SV United               2-0 Bequia United           

Round 9
[Jan 9]
Jebelle FC              0-0 Hope International      
System 3                0-1 Pride & Joy             
  [Otis Hector]
[Jan 11]
SV United               1-0 North Leeward Predators 
[Jan 13]
Bequia United           1-4 BESCO Pastures          
Largo Height            4-2 Avenues United          
Sion Hill               1-0 Camdonia Chelsea        

Round 10
[Jan 18]
Largo Height            2-2 Hope International      
Avenues United          lt  Jebelle FC              [0-1 or 0-2]
[Jan 19]
SV United               0-3 Sion Hill               
  [R.Wales 6, D.Dallaway 57, O.Cupid 68]
[Jan 20]
Pride & Joy             bt  Camdonia Chelsea        [2-1?]
Bequia United           0-2 North Leeward Predators 
   [D.Spring 47,57]
BESCO Pastures          1-0 System 3                
   [D.Halmet 49]

Round 11 
[Jan 25]
System 3                1-1 Sion Hill               
Camdonia Chelsea        0-2 North Leeward Predators 
[Jan 26]
SV United               1-1 Largo Height            
[Jan 27]
Bequia United           2-2 Avenues United          
Jebelle FC              4-1 Pride & Joy             
Hope International      3-4 BESCO Pastures          

Halfway Table:

 1.BESCO Pastures            11   8  2  1  28-11  26
 2.North Leeward Predators   11   8  1  2  22-10  25  [P]
 3.Hope International        11   5  3  3  23-18  18
 4.Sion Hill                 11   4  5  2  24-18  17
 5.System 3 Sports Academy   11   5  1  5  24-17  16
 6.Jebelle FC                11   4  3  4  19-14  15       [*]
 7.SV United                 11   4  2  5  16-21  14
 8.Avenues United            11   4  1  6  14-19  13  [C]  [*]
 9.Pride & Joy               11   4  1  6  19-28  13       [*]
10.Camdonia Chelsea          11   4  0  7   9-13  12       [*]
11.Largo Height              11   2  3  6  16-30   9  [P]
12.Bequia United             11   2  2  7  17-32   8

[*] missing goals match rd 10

Round 12
[Jan 29]
Pride & Joy             1-3 Jebelle FC              
[Feb 1]
Hope International      3-1 Camdonia Chelsea        
  [Valdo Anderson (3); Antonio Davis]       
Sion Hill               1-0 Bequia United           
  [Dorian Dallaway]
[Feb 3]
Largo Height            4-4 BESCO Pastures          
  [Giovanni Johnson (2), Emery Bailey, Nyron Bennett; Andre Robinson (2),
   Chavel Cunningham, Hosni Chandler]        
System 3                3-2 Avenues United          
  [Carlos Solomon (2), Geroni Peters (og); Garrett Leigertwood, Erel Hector]
North Leeward Predators 0-0 SV United               

Round 13
[Feb 9]
Bequia United           1-2 SV United               
[Feb 10]
Largo Height            1-4 Avenues United          
Sion Hill               0-2 BESCO Pastures          
North Leeward Predators 2-0 Pride & Joy             
Camdonia Chelsea        2-2 System 3                
[Feb 12]
Jebelle FC              1-2 Hope International      

Round 14
[Feb 16]
Hope International      0-1 North Leeward Predators 
Jebelle FC              6-0 System 3                
[Feb 17]
Sion Hill               3-2 Largo Height            
Camdonia Chelsea        0-4 Avenues United          
BESCO Pastures          1-0 SV United               
Bequia United           5-1 Pride & Joy             

Table:

 1.BESCO Pastures            14  10  3  1  35-15  33
 2.North Leeward Predators   14  10  2  2  25-10  32  [P]
 3.Hope International        14   7  3  4  28-21  24
 4.Sion Hill                 14   6  5  3  28-22  23
 5.Jebelle FC                14   6  3  5  29-17  21       [*]
 6.System 3 Sports Academy   14   6  2  6  29-27  20
 7.Avenues United            14   6  1  7  24-23  19  [C]  [*]
 8.SV United                 14   5  3  6  18-23  18
 9.Camdonia Chelsea          14   4  1  9  12-22  13       [*]
10.Pride & Joy               14   4  1  9  21-38  13       [*]
11.Bequia United             14   3  2  9  23-36  11
12.Largo Height              14   2  4  8  23-41  10  [P]

[*] missing goals match rd 10

First Division 2018

Zonal Stage | Playoff Stage

Zonal Stage

Zone A

[Oct 16]
SVG Police              2-0 Greggs
[Oct 17]
United Strikers         2-0 Strike Force
  [Mark King, Frederick Samuel] 
[Oct 21]
Awesome FC              1-1 Sparta FC
[Oct 24]
Toni Store Jugglers     4-2 DESCO  
[Nov 3]
Owia United             2-1 Glenside Ball Blazers 
[Nov 6]
Sparta FC               2-1 DESCO
Toni Store Jugglers     2-1 Awesome FC
[Nov 7]
United Strikers         2-8 SVG Police
[Nov 8]
Brownstown United       2-2 Glenside Ball Blazers 
[Nov 10]
DESCO                   2-1 Owia United

Table (Nov 13):

 1.SVG Police                 2   2  0  0  10- 2   6  (Royal St. Vincent and the Grenadines Police Force)
 2.Toni Store Jugglers        2   2  0  0   6- 3   6
 3.Sparta FC                  2   1  1  0   3- 2   4
 4.Owia United                2   1  0  1   3- 3   3
 5.DESCO Strikers             3   1  0  2   5- 7   3
 6.United Strikers            2   1  0  1   4- 8   3
 7.Brownstown United          1   0  1  0   2- 2   1
 8.Glenside Ball Blazers      2   0  1  1   3- 4   1
 9.Awesome FC                 2   0  1  1   2- 3   1
10.Greggs FC                  1   0  0  1   0- 2   0  [R]
11.Strike Force               1   0  0  1   0- 2   0

[Nov 14]
Sparta FC               3-1 Toni Store Jugglers     
[Nov 15]
Glenside Ball Blazers   0-1 Awesome FC              
[Nov 16]
Strike Force            awd SVG Police              [awarded 0-3]
[Nov 17]
Owia United             1-2 Brownstown United 
[Nov 20]
Strike Force            0-4 Toni Store Jugglers     
[Nov 21]
SVG Police              0-2 Awesome FC        
[Nov 24]
Strike Force            1-2 DESCO                   
Greggs                  2-5 Sparta FC  
[Nov 25]
Brownstown United       0-5 Awesome FC            
[Nov 27]
Owia United             1-1 Toni Store Jugglers
[Nov 28]
Greggs                  0-3 United Strikers
[Nov 29]        
Strike Force             -  Brownstown United
[Dec 1]
Awesome FC               -  Strike Force
Brownstown United       0-1 Sparta FC
[Dec 2]
Toni Store Jugglers     1-2 Greggs
United Strikers          -  Glenside Ball Blazers 
[Dec 5]
Toni Store Jugglers      -  Glenside Ball Blazers
[Dec 9]
Awesome FC              0-0 United Strikers
Glenside Ball Blazers    -  DESCO
[Dec 12]
United Strikers          -  Sparta FC
[Dec 13]
Greggs                   -  DESCO                         
[Dec 14]
SVG Police               -  Brownstown United
[Jan 8]
Brownstown              4-4 United Strikers
[Jan 10]
Sparta                  2-1 Owia united                   
[Jan 15]
Glenside Ball Blazers    -  DESCO

Zone B

[Oct 16]
QCESCO Titans           3-0 Sharpes FC 
  [Jahiem Pompey (3)] 
[Oct 17]
Roseans                 awd Volcanoes               [awarded 3-0, Volcanoes dns]
[Oct 20]
Sharpes FC 09           3-0 K&R Strikers
[Oct 28]
Hill View               4-1 Parkside Rollers 
Layou                   3-0 Green Hill 
[Nov 3]
K&R Strikers            0-3 Volcanoes 
[Nov 4]
Sharpes FC              awd Richmond Hill United    [apparently awarded 0-3, reported 0-1]
[Nov 6]
QCESCO Titans           2-0 Parkside Rollers
[Nov 7]
Green Hill              1-6 Roseans
[Nov 8]
Richmond Hill           1-2 Volcanoes
[Nov 11]
K&R Strikers            1-2 Sharpes FC
Roxdale                 0-3 Richmond Hill United    

NB: presumably a number of the 3-0 results were awarded

Table (Nov 13):

 1.Roseans                    2   2  0  0   9- 1   6
 2.Richmond Hill United       3   2  0  1   7- 2   6
 3.QCESCO Titans              2   2  0  0   5- 0   6
 4.Volcanoes                  3   2  0  1   5- 4   6  [R]
 5.Hill View                  1   1  0  0   4- 1   3
 6.Sharpes FC 09              1   1  0  0   3- 0   3
 7.Layou                      1   1  0  0   3- 0   3
 8.Sharpes FC                 3   1  0  2   2- 7   3
 9.Roxdale                    1   0  0  1   0- 3   0
10.Parkside Rollers           2   0  0  2   1- 6   0
11.K & R Strikers             3   0  0  3   1- 8   0
12.Green Hill                 2   0  0  2   1- 9   0

[Nov 15]
Sharpes FC 09           4-0 Roxdale
[Nov 16]
Hill View               0-0 Layou
[Nov 17]
Sharpes FC              1-0 Roxdale
[Nov 18]
Sharpes FC 09           2-1 Hill View      
[Nov 20]
Parkside Rollers        awd Roseans                 [awarded 0-3]
Roxdale                 2-4 QCESCO Titans    
[Nov 21]
Richmond Hill           awd Layou                   [awarded 3-0]
[Nov 22]
Sharpes FC 09           1-2 Sharpes FC
Green Hill              3-1 K&R Strikers            
[Nov 23]
Richmond Hill           4-2 Hill View                
[Nov 24]
Volcanoes               2-0 Parkside Rollers     
Green Hill              1-0 QCESCO Titans    
[Nov 25]
Sharpes FC 09           3-2 Roseans
Richmond Hill           2-0 K&R Strikers         
[Nov 27]
Sharpes FC              0-2 Volcanoes
Hill View               0-3 Green Hill
[Nov 28]
QCESCO Titans           1-2 Layou
[Nov 29]
Roseans                  -  Roxdale
[Dec 1]
Parkside Rollers        0-0 Green Hill
QCESCO Titans           1-1 K&R Strikers          
Volcanoes               2-1 Roxdale 
[Dec 4]
Parkside Rollers         -  Layou
[Dec 7]
Richmond Hill           2-1 Roseans
Sharpes FC               -  Green Hill
[Dec 9]
Hill View                -  Green Hill
Roxdale                  -  Parkside Rollers
Sharpes FC 09           3-1 QCESCO Titans
[Dec 11]
Volcanoes                -  Hill View
Green Hill               -  Richmond Hill
[Dec 12]
Layou FC                 -  Sharpes FC
[Dec 13]
Roseans                  -  K&R Strikers
[Dec 14]
QCESCO Titans            -  Volcanoes   
[Jan 8]
K & R Strikers          0-1 Hill View
[Jan 11]
Layou                   8-0 Roxdale
[Jan 12]
K & R Strikers          1-0 Parkside Rollers
[Jan 13]
Roseans                 2-4 Layou
[Jan 15]
QCESCO Titans            -  Richmond Hill United

Playoff Stage


Second Championship Division 2018

NB: participating clubs are identical to those in the Premier Division; status
    of tournament unclear

Round 1
[May 6]
Jebelle FC              1-1 System 3                
  [Dwayne Cupid 46; Aaron Collis 21]
SV United               awd Sion Hill               [awarded to SV United, Sion Hill dns]
Largo Height            0-5 North Leeward Predators 
  [Clem Westfield 16, 78, 79, Darneil Browne 44, Gilmore Wood 46]
Avenues United          awd BESCO Pastures          [awarded to Avenues, BESCO dns]
[tba]
Bequia United            -  Camdonia Chelsea        
Pride & Joy              -  Hope International      

Round 2
[May 12]
Avenues United          4-1 Camdonia Chelsea        
  [Raheem Westfield 6, Delano John 40, Lasana Wilson 52, 54; Rayshean Warren 38pen]
Largo Height            0-4 BESCO Pastures          
  [Doravin Hendrickson 24, J'Mario Fraser 52, Dequan Springer 72, Xavier Paul 75]
North Leeward Predators 1-2 Bequia United           
  [Clem Westfield 16; Camal Bess 11, Mark Brown 55]
[May 13]
Jebelle FC              2-4 Hope International      
  [Bhaker Waith 3, Kedaeas Duncan 13; Enrique Millington 20, Nafer Berklay 28,
   Ralique 42, Kimarie May 82]
SV United               2-1 Pride & Joy             
  [Alex Adams 23, 42; Ameein John 17]
System 3                1-2 Sion Hill               
  [Kiname Dopwell 61; Aaron Collis 40, 52]

Round 3
[May 19]
Avenues United           -  Bequia United           
BESCO Pastures           -  North Leeward Predators 
Hope International      1-1 System 3                
[May 20]
Sion Hill                -  Pride & Joy             
Largo Height             -  Camdonia Chelsea        
[date?]
Jebelle FC               -  SV United               

Round 4?
[May 27]
Avenues United          1-0 North Leeward Predators 
BESCO Pastures          7-0 Bequia United           
Pride & Joy             0-1 System 3                
Sion Hill               2-4 Jebelle FC              

[Jun 2]
Camdonia Chelsea        0-3 Bequia United           [?! - from round 1?]
[Jun 3]
Bequia United           1-5 Largo Height            [?!]

[Jun 7]
Sion Hill               0-1 SV United               
[Jun 10]
SV United               0-5 System 3                
  [Aeron Collis 4, 18, 34, Jeron Dopwell 7, Chad Haynes 62]

Tables (based on available results; without goals awarded matches):

Zone A
 1.SV United                  4   3  0  1   3- 6   9
 2.System 3 Sports Academy    5   2  2  1   9- 4   8
 3.Hope International         2   1  1  0   5- 3   4
 4.Jebelle FC                 3   1  1  1   7- 7   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Sion Hill                  4   1  0  3   4- 6   3
 6.Pride & Joy                2   0  0  2   1- 3   0

Zone B
 1.Avenues United             3   3  0  0   5- 1   9
 2.BESCO Pastures             3   2  0  1  11- 0   6
 3.Bequia United              4   2  0  2   6-13   6
 4.North Leeward Predators    3   1  0  2   6- 3   3
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Largo Height               3   1  0  2   5-10   3
 6.Camdonia Chelsea           2   0  0  2   1- 7   0

Quarterfinals
[Jun 16]
SV United               0-0 North Leeward Predators [5-4 pen]
Jebelle FC              0-0 Avenues United          [3-4 pen]
[Jun 17]
System 3                4-1 Largo Height            
  [Areon Collis (2). Malique Ferdinand, Delquan Derby; N.N.]    
Pride & Joy             2-1 BESCO Pastures          

Semifinals [Jul 15]
System 3                6-3 Pride & Joy             
  [Aeron Collis 8, 31, Aaron Jackson 29, Chad Davis 34, Kewan Clarke 66, 70;
   Tizon Phillips 10, 23, Jessie Caine 42]
Avenues United          5-1 SV United               
  [Benjamin Williams 10, 49, 52, Delano John 21, Raheem Westfield 59; Dave Duncan 58]

Third Place Match [Jul 22]
SV United               3-3 Pride & Joy             [2-3 pen] 

Final [Jul 22, Chili Playing Field, Georgetown]
Avenues United          2-1 System 3
  [Raheem Westfield, Delano John; Shane Lynch]
  

Regional Competitions 2018

Barrouallie | Bequia | Biabou 

Barrouallie

Premier Division

Final [Nov 11]
Reccos                  1-0 PYOLA  
 
Third Place: United Strikers
 
Knock-out Tournament
Final
North Leeward Predators bt  Reccos
 
Bequia

[Dec 14] (last match of the season)
South                   3-1 East
 
Final Table:

 1.South                                          20
 2.West                                           19  [better GD]
 3.East                                           19
 4.Central
 5.North East
 6.South East

Biabou

Biabou League 2018

Semifinals
Greggs FC               2-2 Walvaroo City           [Greggs on pen]
Groove City Ballers     5-1 Mount Grenan
 
Final [Jun 10]
Greggs FC               2-1 Groove Street Ballers

2017

list of champions

list of foundation dates


About this document

Thanks to Ian Sardine

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 21 Feb 2019

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.