Turkmenistan 2016


Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)
Turkmenistan Cup
Birinji Liga

Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)

Final Table:

 1.Altyn Asyr (Aşgabat)             36  30  5  1 108-19  95  [C]  Champions
 2.FC Balkan (Balkanabat)           36  22  6  8  42-37  72
 3.Energetik (Mary)                 36  20  7  9  54-39  67
 4.Ahal (Ahalskaya oblast)          36  18  8 10  63-42  62
 5.FK Merw (Mary)                   36  17  6 13  42-36  57
 6.FK Aşgabat                       36  14 10 12  43-38  52
 7.Köpetdag (Aşgabat)               36  11  6 19  37-63  39  [P]
 8.Şagadam (Türkmenbaşy)            36   8  8 20  19-38  32
 9.İedigen (Aşgabat)                36   6  4 26  22-31  22  [*2]
10.Turan (Daşoguz)                  36   2  4 30  18-105 10  [*1]

[*1] FK Daşoguz reverted to their former name Turan
[*2] HTTU (Aşgabat) were renamed İedigen

NB: İedigen apparently withdrew after the mid-season break and had all remaining
    matches awarded technical losses against them

Round 1
[Mar 5]
Aşgabat       0-2 Energetik     
Balkan        5-0 Turan         
Şagadam       0-1 Merw          
[Mar 6]
Ahal          1-0 İedigen       
[Apr 20]
Altyn Asyr    4-1 Köpetdag      

Round 2
[Mar 11]
Köpetdag      1-1 İedigen       
Ahal          2-1 Merw          
[Mar 12]
Energetik     2-1 Şagadam       
Turan         2-3 Aşgabat       
[May 3]
Altyn Asyr    2-1 Balkan        

Round 3
[Mar 18]
Balkan        2-0 Köpetdag      
Ahal          2-1 Energetik     
Şagadam       2-1 Turan         
Merw          4-0 İedigen       
[May 17]
Aşgabat       1-1 Altyn Asyr    

Round 4
[Mar 26]
Energetik     4-3 İedigen       
Köpetdag      1-0 Merw          
Turan         0-2 Ahal          
[Jun 14]	 
Altyn Asyr    1-0 Şagadam       
Balkan        3-2 Aşgabat       

Round 5
[Apr 1]
Ahal          1-2 Altyn Asyr    
İedigen       2-0 Turan         
[Apr 2]
Merw          2-1 Energetik     
Şagadam       0-0 Balkan        
[Apr 3]
Aşgabat       2-0 Köpetdag      

Round 6
[Apr 4]
Altyn Asyr    3-0 İedigen       
[Apr 9]
Energetik     1-0 Köpetdag      
Balkan        2-1 Ahal          
Turan         1-2 Merw          
Aşgabat       1-0 Şagadam       

Round 7
[Apr 15]
Ahal          1-1 Aşgabat       
Turan         1-4 Energetik     
[Apr 16]
Şagadam       1-4 Köpetdag      
İedigen       1-1 Balkan        
Merw          1-3 Altyn Asyr    

Round 8
[Apr 23]
Köpetdag      4-1 Turan         
Balkan        0-0 Merw          
Şagadam       2-1 Ahal          
[Apr 24]
Aşgabat       awd İedigen       [awarded 0-0 win to Aşgabat; İedigen dns]
[Jun 25]
Energetik     1-3 Altyn Asyr    

Round 9
[Apr 29]
Ahal          3-0 Köpetdag      
Merw          0-2 Aşgabat       
[Apr 30]
Turan         0-4 Altyn Asyr    
İedigen       0-0 Şagadam       
Balkan        1-0 Energetik     

Round 10
[May 6]
Energetik     2-1 Aşgabat       
[May 7]
İedigen       2-3 Ahal          
Turan         2-3 Balkan        
Merw          1-1 Şagadam       
[Jul 17]
Köpetdag      1-1 Altyn Asyr    

Round 11
[May 13]
İedigen       3-0 Köpetdag      
[May 14]
Şagadam       1-2 Energetik     
Aşgabat       7-0 Turan         
Balkan        0-3 Altyn Asyr    
[May 15]
Merw          2-1 Ahal          

Round 12
[May 20]
İedigen       2-1 Merw          
Altyn Asyr    3-1 Aşgabat       
[May 21]
Energetik     2-2 Ahal          
Turan         0-2 Şagadam       
Köpetdag      0-1 Balkan        

Round 13
[May 26]
Ahal          6-1 Turan         
Merw          3-1 Köpetdag      
[May 27]
İedigen       1-1 Energetik     
[May 28]
Şagadam       0-2 Altyn Asyr    
Aşgabat       1-2 Balkan        

Round 14
[May 31]
Energetik     2-1 Merw          
Köpetdag      2-1 Aşgabat       
[Jun 1]
Altyn Asyr    1-1 Ahal          
Balkan        0-0 Şagadam       
Turan         0-2 İedigen       

Round 15
[Jun 4]
Ahal          2-3 Balkan        
Şagadam       0-1 Aşgabat       
Merw          2-0 Turan         
[Jun 5]
İedigen       1-8 Altyn Asyr    
Köpetdag      0-2 Energetik     

Round 16
[Jun 10]
Aşgabat       0-0 Ahal          
Köpetdag      1-1 Şagadam       
[Jun 11]
Energetik     1-1 Turan         
Altyn Asyr    4-0 Merw          
Balkan        3-1 İedigen       

Round 17
[Jun 17]
Ahal          2-1 Şagadam       
Merw          0-0 Balkan        
[Jun 18]
Turan         2-2 Köpetdag      
Altyn Asyr    0-0 Energetik     
İedigen       1-0 Aşgabat       

Round 18
[Jun 21]
Aşgabat       0-0 Merw          
[Jun 22]
Energetik     1-0 Balkan        
Altyn Asyr    8-1 Turan         
Şagadam       1-2 İedigen       
Köpetdag      1-1 Ahal          

Halfway Table:

 1.Altyn Asyr (Aşgabat)             18  14  4  0  53-11  46  [C]
 2.FC Balkan (Balkanabat)           18  10  5  3  27-16  35
 3.Energetik (Mary)                 18  10  4  4  29-20  34
 4.Ahal (Ahalskaya oblast)          18   8  5  5  32-22  29
 5.FK Aşgabat                       18   7  4  7  24-19  25
 6.FK Merw (Mary)                   18   7  4  7  21-21  25
 7.İedigen (Aşgabat)                18   6  4  8  22-31  22  [*2]
 8.Köpetdag (Aşgabat)               18   4  5  9  19-30  17  [P]
 9.Şagadam (Türkmenbaşy)            18   3  5 10  13-22  14
10.Turan (Daşoguz)                  18   0  2 16  13-61   2  [*1]

[*1] FK Daşoguz reverted to their former name Turan
[*2] HTTU (Aşgabat) were renamed İedigen

NB: İedigen apparently withdrew after the mid-season break and had all remaining
    matches awarded technical losses against them

Round 19
[Aug 2]
Aşgabat       0-0 Energetik     
Şagadam       0-1 Merw          
Balkan        awd Turan         [awarded 0-0 win to Balkan]
[Aug 3]
Ahal          awd İedigen       [awarded 0-0 win to Ahal]
[Oct 25]
Altyn Asyr    5-0 Köpetdag      

Round 20
[Aug 12]
Ahal          2-2 Merw          
Altyn Asyr    5-0 Balkan        
Energetik     1-0 Şagadam       
[Aug 13]
Köpetdag      awd İedigen       [awarded 0-0 win to Köpetdag]
Turan         awd Aşgabat       [awarded 0-0 win to Aşgabat]

Round 21
[Aug 19]
Ahal          4-0 Energetik     
Şagadam       awd Turan         [awarded 0-0 win to Şagadam]
[Aug 20]
Aşgabat       1-1 Altyn Asyr    
Balkan        3-2 Köpetdag      
Merw          awd İedigen       [awarded 0-0 win to Merw]

Round 22
[Aug 29]
Altyn Asyr    2-0 Şagadam       
Balkan        1-0 Aşgabat       
[Aug 30]
Köpetdag      0-1 Merw          [also reported 0-2]
Energetik     awd İedigen       [awarded 0-0 win to Energetik]
[Sep 3]
Turan         0-4 Ahal          

Round 23
[Sep 9]
Aşgabat       2-1 Köpetdag      
İedigen       awd Turan         [awarded 0-0 win to Turan]
[Sep 10]
Şagadam       1-2 Balkan        
Ahal          0-4 Altyn Asyr    
Merw          0-1 Energetik     

Round 24
[Sep 16]
Aşgabat       2-1 Şagadam       
[Sep 17]
Energetik     5-0 Köpetdag      
Turan         1-3 Merw          
Balkan        1-0 Ahal          
Altyn Asyr    awd İedigen       [awarded 0-0 win to Altyn Asyr]

Round 25
[Sep 23]
İedigen       awd Balkan        [awarded 0-0 win to Balkan]
[Sep 24]
Merw          1-2 Altyn Asyr    
Turan         2-2 Energetik     
Ahal          2-2 Aşgabat       
Şagadam       0-1 Köpetdag      

Round 26 [Sep 27]
Energetik     0-4 Altyn Asyr    
Aşgabat       awd İedigen       [awarded 0-0 win to Aşgabat]
Şagadam       0-0 Ahal          
Köpetdag      2-0 Turan         
Balkan        awd Merw          [awarded 0-0 win to Balkan]

Round 27 [Sep 30]
Ahal          5-2 Köpetdag      
Merw          2-0 Aşgabat       
Balkan        1-0 Energetik     
Turan         0-7 Altyn Asyr    
İedigen       awd Şagadam       [awarded 0-0 win to Şagadam]

Round 28
[Oct 14]
Turan         0-1 Balkan        
[Oct 15]
Köpetdag      0-4 Altyn Asyr    
Merw          0-1 Şagadam       
İedigen       awd Ahal          [awarded 0-0 win to Ahal]
[Oct 16]
Energetik     2-2 Aşgabat       

Round 29
[Oct 18]
Merw          3-1 Ahal          
İedigen       awd Köpetdag      [awarded 0-0 win to Köpetdag]
[Oct 19]
Balkan        0-3 Altyn Asyr    
Şagadam       0-2 Energetik     
Aşgabat       2-0 Turan         

Round 30
[Oct 21]
İedigen       awd Merw          [awarded 0-0 win to Merw]
[Oct 22]
Altyn Asyr    2-1 Aşgabat       
Köpetdag      1-2 Balkan        
Turan         0-0 Şagadam       
Energetik     2-1 Ahal          

Round 31
[Nov 1]
Aşgabat       2-2 Balkan        
Ahal          3-0 Turan         
Merw          1-3 Köpetdag      
[Nov 2]
İedigen       awd Energetik     [awarded 0-0 win to Energetik]
Şagadam       1-2 Altyn Asyr    

Round 32
[Nov 4]
Köpetdag      0-2 Aşgabat       
[Nov 5]
Energetik     2-0 Merw          
Balkan        1-0 Şagadam       
Altyn Asyr    2-1 Ahal          
Turan         awd İedigen       [awarded 0-0 win to Turan]

Round 33 [Nov 13]
Köpetdag      2-0 Energetik     
Merw          3-0 Turan         
Ahal          3-0 Balkan        
Şagadam       2-1 Aşgabat       
İedigen       awd Altyn Asyr    [awarded 0-0 win to Altyn Asyr]

Round 34
[Nov 18]
Altyn Asyr    0-1 Merw          
[Nov 19]
Köpetdag      0-0 Şagadam       
Aşgabat       0-1 Ahal          
Balkan        awd İedigen       [awarded 0-0 win to Balkan]
Energetik     5-0 Turan         

Round 35 [Nov 26]
Merw          1-0 Balkan        
Ahal          1-0 Şagadam       
Turan         0-2 Köpetdag      
Altyn Asyr    2-0 Energetik     
İedigen       awd Aşgabat       [awarded 0-0 win to Aşgabat]

Round 36 [Nov 30]
Aşgabat       2-2 Merw          
Köpetdag      2-3 Ahal          
Şagadam       awd İedigen       [awarded 0-0 win to Şagadam]
Energetik     3-1 Balkan        
Altyn Asyr   10-2 Turan         

Final Table:

 1.Altyn Asyr (Aşgabat)             36  30  5  1 108-19  95  [C]  Champions
 2.FC Balkan (Balkanabat)           36  22  6  8  42-37  72
 3.Energetik (Mary)                 36  20  7  9  54-39  67
 4.Ahal (Ahalskaya oblast)          36  18  8 10  63-42  62
 5.FK Merw (Mary)                   36  17  6 13  42-36  57
 6.FK Aşgabat                       36  14 10 12  43-38  52
 7.Köpetdag (Aşgabat)               36  11  6 19  37-63  39  [P]
 8.Şagadam (Türkmenbaşy)            36   8  8 20  19-38  32
 9.İedigen (Aşgabat)                36   6  4 26  22-31  22  [*2]
10.Turan (Daşoguz)                  36   2  4 30  18-105 10  [*1]

[*1] FK Daşoguz reverted to their former name Turan
[*2] HTTU (Aşgabat) were renamed İedigen

NB: İedigen apparently withdrew after the mid-season break and had all remaining
    matches awarded technical losses against them

Turkmenistan Cup

Quarterfinals

First Legs [Sep 13]
Altyn Asyr    3-1 Şagadam       
Energetik     0-0 Merw          
Balkan        2-1 Köpetdag      
Ahal          1-1 Aşgabat       

Second Legs [Sep 20]
Şagadam       0-1 Altyn Asyr    
Merw          0-2 Energetik     
Köpetdag      1-1 Balkan        
Aşgabat       1-1 Ahal          [6-5 pen]

Semifinals

First Legs [Oct 4]
Balkan        0-1 Aşgabat       
Altyn Asyr    5-0 Energetik     

Second Legs [Oct 7]
Aşgabat       3-0 Balkan        
Energetik     4-1 Altyn Asyr    

Final [Oct 28, Daşoguz]
Altyn Asyr    4-0 Aşgabat       

Birinji Liga

Zonal Stage

Aşgabat/Ahal (Central) Zone

Final Standings:

 1.Köpetdag-97 (Aşgabat)            18                   44
 2.Kerwen (Aşgabat)                 18                   41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Talyp sport (Aşgabat)            18                   40
 4.Hasyl                            18                   38
 5.Köpetdag-99 (Aşgabat)            18                   31
 6.Amatly Gala                      18                   21
 7.İaşlyk                           18                   13
 8.Bürgüt                           18                   12
 9.Çandybil                         18                    9
10.Umyt                             18                    7

NB: Köpetdag-97 and Kerwen qualified for promotion playoff

Balkan Zone

Final Standings:

 1.Gara Altyn (Balkanabat)          18                   44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sary-Daş (Serdar)                18                   38
 3.Tolkun                           18                   37
 4.Arkach                           18                   30
 5.FC Balkan-2 (Balkanabat)         18                   25
 6.Ak yol                           18                   22
 7.Nebitgurluşyk                    18                   21
 8.Aragatnaşykchy                   18                   21
 9.Şagadam-2 (Türkmenbaşy)          18                   10
10.Gumdag                           18                    9

NB: Gara Altyn qualified for promotion playoff

Mary Zone

winners: Bereket (Bayramaly), qualified for promotion playoff

Promotion Playoff

Table:

 1.Köpetdag-II (Aşgabat)             1   1  0  0   5- 1   3
 2.Kerwen (Aşgabat)                  1   1  0  0   3- 2   3
 3.Bereket (Bayramaly)               1   1  0  0   2- 1   3
 4.Standart (Daşoguz)                1   0  0  1   2- 3   0
 5.Gara Altyn (Balkanabat)           1   0  0  1   1- 2   0
 6.Deryachy (Turkmenabat)            1   0  0  1   1- 5   0

Round 1 [Nov 28]
Bereket       2-1 Gara Altyn    
Deryachy      1-5 Köpetdag-II    
Standart      2-3 Kerwen        

Round 2 [Nov 29]
Gara Altyn     -  Köpetdag-II    
Kerwen         -  Deryachy      
Bereket        -  Standart      

Round 3 [Dec 1]
Deryachy       -  Bereket       
Standart       -  Gara Altyn    
Köpetdag-II     -  Kerwen        

Round 4 [Dec 2]
Standart       -  Deryachy      
Gara Altyn     -  Kerwen        
Bereket        -  Köpetdag-II    

Round 5 [Dec 3]
Deryachy       -  Gara Altyn    
Köpetdag-II     -  Standart      
Kerwen         -  Bereket       

Table:

 1.Köpetdag-II (Aşgabat)             1   1  0  0   5- 1   3
 2.Kerwen (Aşgabat)                  1   1  0  0   3- 2   3
 3.Bereket (Bayramaly)               1   1  0  0   2- 1   3
 4.Standart (Daşoguz)                1   0  0  1   2- 3   0
 5.Gara Altyn (Balkanabat)           1   0  0  1   1- 2   0
 6.Deryachy (Turkmenabat)            1   0  0  1   1- 5   0

2015

2017

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.