Congo-Kinshasa (DR Congo) 2013/14


Division Une (national championship)

Division Une 2013

Group Stage | Championship Playoff

Group Stage

Groupe A | Groupe B

Groupe A

Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           12   8  4  0  26- 0  28
 2.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 13   8  2  3  19- 8  26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Don Bosco (Lubumbashi)         12   8  1  3  24- 8  25
 4.FC MK Etanchéité (Kinshasa)       11   5  3  3  15-12  18
 5.AS Nika (Kisangani)               14   4  2  8  13-23  17
 6.AS Dauphins Noirs (Goma)          12   2  5  5   9-19  11
------------------------------------------------------------
 7.TC Elima (Matadi)                 13   2  4  7   8-27  10
 8.CS Makiso (Kisangani)             13   1  3  9   3-20   6  Relegated

Round 1
[Oct 27]
TP Mazembe            6-0 TC Elima              
CS Makiso             1-1 AS Dauphins Noirs     
AS Nika               1-0 FC MK Etanchéité      
[Dec 18]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 CS Don Bosco          

Round 2
[Nov 3]
FC MK Etanchéité      4-1 AS Dauphins Noirs     
CS Don Bosco          0-4 TP Mazembe            
TC Elima              1-0 CS Makiso             
[Nov 4]
AS Nika               1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  

Round 3
[Nov 9]
TC Elima              0-2 CS Don Bosco          
FC MK Etanchéité      0-0 CS Makiso             
[Nov 10]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 TP Mazembe            
AS Dauphins Noirs     1-3 AS Nika               

Round 4
[Nov 13]
TP Mazembe            5-0 CS Makiso             
[Nov 16]
AS Nika               2-0 TC Elima              
FC MK Etanchéité      2-1 CS Don Bosco          
[Nov 17]
AS Dauphins Noirs     0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  

Round 5
[Nov 20]
CS Don Bosco          4-0 CS Makiso             
[Nov 24]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-0 FC MK Etanchéité      
[Nov 26]
TC Elima              1-1 AS Dauphins Noirs     
[Dec 15]
TP Mazembe            1-0 AS Nika              

Round 6
[Dec 1]
CS Makiso             0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
TC Elima              0-0 FC MK Etanchéité      
[Dec 5]
AS Dauphins Noirs     0-0 TP Mazembe            
[Dec 13]
CS Don Bosco          1-0 AS Nika              

Round 7
[Dec 8]
CS Makiso             0-0 AS Nika              
AS Dauphins Noirs     1-1 CS Don Bosco          
FC MK Etanchéité      0-4 TP Mazembe            
[Dec 10]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-1 TC Elima              

Halfway Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            7   6  1  0  21- 0  19
 2.CS Don Bosco (Lubumbashi)          7   4  1  2  10- 7  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  7   4  1  2   6- 4  13
 4.AS Nika (Kisangani)                7   3  1  3   7- 5  10
 5.FC MK Etanchéité (Kinshasa)        7   2  2  3   6- 8   8
 6.TC Elima (Matadi)                  7   1  3  3   3-12   6
------------------------------------------------------------
 7.AS Dauphins Noirs (Goma)           7   0  4  3   5-11   4
 8.CS Makiso (Kisangani)              7   0  3  4   1-12   3

Round 8
[Feb 2]
CS Don Bosco          0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Feb 5]
TC Elima              0-0 TP Mazembe            
AS Dauphins Noirs     1-0 CS Makiso             
[Mar 15]
FC MK Etanchéité      4-1 AS Nika              

Round 9
[Feb 18]
CS Makiso             0-1 TC Elima              
[Mar 8]
FC Saint-Eloi Lupopo  5-0 AS Nika              
[Apr 5]
TP Mazembe             -  CS Don Bosco          
[tba]
AS Dauphins Noirs      -  FC MK Etanchéité      

Round 10
[Feb 22]
CS Don Bosco          6-0 TC Elima              
AS Nika               awd AS Dauphins Noirs     [awarded 0-3; originally 1-0, 
[Feb 23]                                         Nika fielded suspended player]
TP Mazembe            2-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Feb 24]
CS Makiso             0-1 FC MK Etanchéité      

Round 11
[Feb 15]
CS Makiso             0-3 TP Mazembe            
[Mar 1]
TC Elima              1-4 AS Nika              
[Mar 13]
FC Saint-Eloi Lupopo  4-0 AS Dauphins Noirs     
[tba]
CS Don Bosco           -  FC MK Etanchéité      

Round 12
[Feb 19]
AS Nika               0-0 TP Mazembe            
[Mar 15]
CS Makiso             0-1 CS Don Bosco          
[Mar 19]
FC MK Etanchéité      1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[tba]
AS Dauphins Noirs      -  TC Elima              

Round 13
[Mar 16]
TP Mazembe            0-0 AS Dauphins Noirs     
[Mar 18]
AS Nika               abd CS Don Bosco          [abandoned at 0-1 in 20' due to
[Mar 25]                                         crowd trouble; awarded 0-3]
FC MK Etanchéité      3-2 TC Elima              
[Apr 5]
FC Saint-Eloi Lupopo   -  CS Makiso             

Round 14
[Mar 22] 
TC Elima              1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Mar 23]
CS Don Bosco          4-0 AS Dauphins Noirs     
[Apr 2?]
AS Nika               1-2 CS Makiso             
[tba]
TP Mazembe             -  FC MK Etanchéité      

Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           12   8  4  0  26- 0  28
 2.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 13   8  2  3  19- 8  26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Don Bosco (Lubumbashi)         12   8  1  3  24- 8  25
 4.FC MK Etanchéité (Kinshasa)       11   5  3  3  15-12  18
 5.AS Nika (Kisangani)               14   4  2  8  13-23  17
 6.AS Dauphins Noirs (Goma)          12   2  5  5   9-19  11
------------------------------------------------------------
 7.TC Elima (Matadi)                 13   2  4  7   8-27  10
 8.CS Makiso (Kisangani)             13   1  3  9   3-20   6  Relegated

Groupe B

Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)           11  10  0  1  20- 4  30  Championship Playoff
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     13   9  2  2  17- 7  29  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)     13   6  4  3  19-12  22
 4.Shark XI FC (Kinshasa)            13   5  3  5  13-11  18
 5.DC Motema Pembe (Kinshasa)        12   5  1  6  15-17  16
 6.OC Muungano (Bukavu)              13   3  3  7   9-17  12
------------------------------------------------------------
 7.Rojolu SC (Kinshasa)              12   2  1  9   6-16   7
 8.US Tshinkunku (Kananga)           13   1  4  8  10-25   7  Relegated

Round 1 [Oct 27]
DC Motema Pembe       1-0 Rojolu SC             
OC Muungano           0-0 Shark XI FC           
SM Sanga Balende      1-1 Lubumbashi Sport      
US Tshinkunku         1-3 AS Vita Club          

Round 2
[Nov 2]
DC Motema Pembe       2-1 Lubumbashi Sport      
[Nov 3]
OC Muungano           0-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         1-1 Rojolu SC             
AS Vita Club          1-0 Shark XI FC           

Round 3
[Nov 9]
Shark XI FC           1-0 Rojolu SC             
Lubumbashi Sport      2-1 OC Muungano           
[Nov 10]
SM Sanga Balende      2-0 US Tshinkunku         [also reported 1-0]
DC Motema Pembe       0-2 AS Vita Club          

Round 4
[Nov 16]
Rojolu SC             0-2 Lubumbashi Sport      
[Nov 17]
Shark XI FC           6-1 US Tshinkunku         
DC Motema Pembe       awd SM Sanga Balende      [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in
OC Muungano           0-1 AS Vita Club           85' due to missiles being thrown]

Round 5
[Nov 23]
AS Vita Club          2-0 Lubumbashi Sport      
[Nov 24]
Rojolu SC             0-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         1-1 OC Muungano           [also reported 1-0]
Shark XI FC           0-1 DC Motema Pembe       

Round 6
[Nov 29]
AS Vita Club          2-1 Rojolu SC             
[Dec 1]
DC Motema Pembe       6-1 OC Muungano           
SM Sanga Balende      1-2 Shark XI FC           
Lubumbashi Sport      3-1 US Tshinkunku         

Round 7
[Dec 8]
OC Muungano           1-0 Rojolu SC             
Lubumbashi Sport      3-0 Shark XI FC           
[Dec 11]
SM Sanga Balende      1-0 AS Vita Club          
US Tshinkunku         2-1 DC Motema Pembe       

Halfway Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)            7   6  0  1  11- 3  18
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      7   5  1  1  10- 3  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)      7   4  1  2  12- 7  13
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)         7   4  0  3  11- 9  12
 5.Shark XI FC (Kinshasa)             7   3  1  3   9- 7  10
 6.OC Muungano (Bukavu)               7   1  2  4   4-11   5
------------------------------------------------------------
 7.US Tshinkunku (Kananga)            7   1  2  4   7-17   5
 8.Rojolu SC (Kinshasa)               7   0  1  6   2- 9   1

Round 8
[Feb 5]
Lubumbashi Sport      1-1 SM Sanga Balende      
[Mar 3]
Shark XI FC           1-0 OC Muungano           
[tba]
DC Motema Pembe        -  Rojolu SC             
AS Vita Club           -  US Tshinkunku         

Round 9
[Feb 9]
Lubumbashi Sport      1-0 DC Motema Pembe       
[Feb 11]
SM Sanga Balende      2-1 OC Muungano           
[Feb 12]
Rojolu SC             1-0 US Tshinkunku         
[Mar 12]
Shark XI FC           0-1 AS Vita Club          

Round 10
[Feb 16]
US Tshinkunku         0-1 SM Sanga Balende      
OC Muungano           2-1 Lubumbashi Sport      
[Feb 19]
Rojolu SC             1-0 Shark XI FC           
[Feb 23]
AS Vita Club          awd DC Motema Pembe       [awarded 3-0; abandoned at 1-0 due 
                                                 to crowd trouble]
Round 11
[Feb 23]
US Tshinkunku         0-0 Shark XI FC           
[Feb 26]
AS Vita Club          2-0 OC Muungano           
[Mar 2]
SM Sanga Balende      1-0 DC Motema Pembe       
Lubumbashi Sport      3-1 Rojolu SC             

Round 12
[Mar 8]
SM Sanga Balende      1-0 Rojolu SC             
[Mar 30]
OC Muungano           2-0 US Tshinkunku         
[tba]
DC Motema Pembe        -  Shark XI FC           
Lubumbashi Sport       -  AS Vita Club          

Round 13
[Mar 16]
Shark XI FC           2-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         0-0 Lubumbashi Sport      
Rojolu SC             1-3 AS Vita Club          
[Mar 22]
OC Muungano           0-0 DC Motema Pembe       

Round 14
[Mar 27]
DC Motema Pembe       4-3 US Tshinkunku         
[Apr 2]
Shark XI FC           1-1 Lubumbashi Sport      
[Apr 6]
AS Vita Club           -  SM Sanga Balende      
[tba]
Rojolu SC              -  OC Muungano           

Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)           11  10  0  1  20- 4  30  Championship Playoff
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     13   9  2  2  17- 7  29  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)     13   6  4  3  19-12  22
 4.Shark XI FC (Kinshasa)            13   5  3  5  13-11  18
 5.DC Motema Pembe (Kinshasa)        12   5  1  6  15-17  16
 6.OC Muungano (Bukavu)              13   3  3  7   9-17  12
------------------------------------------------------------
 7.Rojolu SC (Kinshasa)              12   2  1  9   6-16   7
 8.US Tshinkunku (Kananga)           13   1  4  8  10-25   7  Relegated


Championship Playoff



2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.