South Sudan 2019


Champions League 2019
South Sudan Cup 2019

Champions League 2019

Participants (14, regional champions):
  Abyei City FC (Abyei)
  Aweil United FC (Aweil)     [aka 22 Brothers FC]
  Olympic FC (Bentiu)         [did not enter]
  Koryom FC (Bor)
  Atlabara FC (Juba)
  Tiger FC (Kuajok)
  Gelb Alasid FC (Malut)
  Sobat FC (Malakal)
  Al-Gadesia FC (Renk)
  Holy Family FC (Rumbek)
  Malakia FC (Torit)
  Hilal FC (Wau)
  Villa United FC (Yambio)    [did not enter due to missing flight to Juba]
  Lizira Super Star FC (Yei)

Group A | Group B | Group C | Final Round

Group A

NB: all matches in Juba

[May 22]
Atlabara FC (Juba)        3-0 Koryom FC (Bor)           
[May 23]
Super Star FC (Yei)       2-0 Al-Malakia FC (Torit)     
[May 25]
Al-Malakia FC (Torit)     2-1 Koryom FC (Bor)           
[May 26]
Atlabara FC (Juba)        2-0 Super Star FC (Yei)       
[May 28]
Koryom FC (Bor)           0-2 Super Star FC (Yei)       
[May 29]
Atlabara FC (Juba)        2-0 Al-Malakia FC (Torit)     

Final Table:

 1.Atlabara FC (Juba)         3   3  0  0   7- 0   9       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Lizira Super Star FC (Yei) 3   2  0  1   4- 2   6
 3.Al-Malakia FC (Torit)      3   1  0  2   2- 5   3
 4.Koryom FC (Bor)            3   0  0  3   1- 7   0
 -.Villa United FC (Yambio)   did not show

Group B

NB: all matches in Wau

[May 20]
Hilal FC (Wau)            1-1 Holy Family FC (Rumbek)   
[May 21]
Abyei City FC (Abyei)     1-0 Tiger FC (Kuajok)         
[May 22]
Holy Family FC (Rumbek)   3-0 Aweil United FC (Aweil)   
[May 23]
Hilal FC (Wau)            2-0 Abyei City FC (Abyei)     
[May 24]
Tiger FC (Kuajok)         2-1 Holy Family FC (Rumbek)   
[May 25]
Hilal FC (Wau)            2-0 Aweil United FC (Aweil)   
[May 26]
Abyei City FC (Abyei)     2-1 Holy Family FC (Rumbek)   
[May 27]
Hilal FC (Wau)            2-1 Tiger FC (Kuajok)         
[May 29]
Aweil United FC (Aweil)   0-0 Abyei City FC (Abyei)     
[May 30]
Tiger FC (Kuajok)          -  Aweil United FC (Aweil)   

Table:

 1.Hilal FC (Wau)             4   3  1  0   7- 2  10  [C]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Abyei City FC (Abyei)      4   2  1  1   3- 3   7
 3.Holy Family FC (Rumbek)    4   1  1  2   6- 5   4
 4.Tiger FC (Kuajok)          3   1  0  2   3- 4   3
 5.Aweil United FC (Aweil)    3   0  1  2   0- 5   1

Group C

NB: all matches in Malakal

[May 21]
Sobat FC (Malakal)       1-1 Gelb Alasid FC (Malut)   
[May 22]
Al-Gadesia FC (Renk)     3-0 Gelb Alasid FC (Malut)   
[May 24]
Sobat FC (Malakal)       0-3 Al-Gadesia FC (Renk)     

Final Table:

 1.Al-Gadesia FC (Renk)       2   2  0  0   6- 0   6       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Gelb Alasid FC (Malut)     2   0  1  1   1- 4   1
 3.Sobat FC (Malakal)         2   0  1  1   1- 4   1

Final Round 

NB: all matches in Wau

[Jun 8]
Hilal FC (Wau)            1-1 Al-Gadesia FC (Renk)     
[Jun 10]
Atlabara FC (Juba)        4-1 Al-Gadesia FC (Renk)     
[Jun 12]
Hilal FC (Wau)            0-0 Atlabara FC (Juba)        

Final Table:

 1.Atlabara FC (Juba)         2   1  1  0   4- 1   4       Champions
 2.Hilal FC (Wau)             2   0  2  0   1- 1   2  [C]
 3.Al-Gadesia FC (Renk)       2   0  1  1   2- 5   1


South Sudan Cup 2019

NB: 8th edition; played in four groups followed by knock-out stages

Group Stage

Group A (4, all matches in Juba)
Amarat United FC (Juba)            - qualified for final stage
Youngster FC (Torit) 
Al-Salam FC (Bor)
City Stars FC (Yei)

Semifinals

First Legs [Mar 6]
Amarat United FC (Juba)   2-0 City Stars FC (Yei)       
Youngster FC (Torit)      2-2 Al-Salam FC (Bor)         

Second Legs [Mar 8]
City Stars FC (Yei)       2-7 Amarat United FC (Juba)   
Al-Salam FC (Bor)          -  Youngster FC (Torit)      

Final [Mar 10]
Amarat United FC (Juba)   6-0 Al-Salam FC (Bor)         

Group B (4, all matches in Wau)
Al-Hilal FC (Wau)                  - qualified for final stage
Merikh FC (Aweil)
Tiger FC (Kuajok)
Malakia FC (Rumbek)

Group C (3, all matches in Renk) 
Al-Fuhud FC (Renk)                 
Gaib Alassad FC (Melut)
Jil Salam FC (Malakal)             - qualified for final stage

Group D (3, all matches in Yambio)
Super Eagle FC (Yambio)            - qualified for final stage
Gbutala FC (Maridi) 
Nusery FC (Mundri)                 - did not enter

Final Stage (in Juba)

Semifinals [Mar 17, Juba]
Amarat United FC (Juba)   n/p Jil Salam FC (Malakal)   
Al-Hilal FC (Wau)         n/p Super Eagle FC (Yambio)  

NB: as neither Al-Hilal nor Super Eagle showed for the matches, the other 
    two clubs progressed to the final, which was moved forward from Mar 21

Final [Mar 18, Juba]
Amarat United FC (Juba)  12-0 Jil Salam FC (Malakal)   


2018.

list of champions and cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.