Switzerland 1960/61

Nationalliga A
  
1  Servette FC Genève      	26   23   0   3   77  29   46 Champion
2  BSC Young Boys Bern       	26   15   6   5   70  37   36
3  FC Zürich                  	26   15   5   6   74  43   35
4  FC Grenchen              	26   12   6   8   68  49   30
5  FC Basel                  	26   13   2  11   42  36   28
6  Grasshopper Club Zürich    	26   10   6  10   60  53   26
7  FC La Chaux-de-Fonds       	26   11   4  11   65  64   26
8  FC Luzern                 	26    9   6  11   37  45   24
9  Lausanne-Sports            	26    9   5  12   57  58   23
10 FC Biel-Bienne           	26    8   7  11   43  47   23
11 Young Fellows Zürich   	26    8   6  12   48  63   22
12 FC Fribourg             	26    7   6  13   30  55   20
-------------------------------------------------------------
13 FC Winterthur             	26    8   1  17   33  66   17 Relegated
14 FC Chiasso               	26    2   4  20   22  81    8 Relegated

Topscorers :

1. Robbiani Giuliano		27  Grasshopper-Club
2. Meier Eugen			26  BSC Young Boys
3. Waldner Erwin (GER)		26  FC Zürich	
4. Hamel René			23  FC Grenchen 
5. Wechselberger Ernst (GER)	20  BSC Young Boys
6. Brizzi Bruno			19  FC Zürich
7. Hügi	II Josef		17  FC Basel
8. Derwall Josef (GER)		16  FC Biel-Bienne  
   Glisovic Miodrag (YUG)	16  FC Grenchen 
   Heuri Walter			16  Servette Genève
11.Fatton Jacques		14  Servette Genève
   Sommerlatt Kurt (GER)	14  FC La Chaux-de-Fonds
   Bertschi Heinz		13  FC La Chaux-de-Fonds
14.Antenen Charles		12  FC La Chaux-de-Fonds
   Bosson André			12  Servette Genève
   Graf	Edgar			12  FC Biel-Bienne 
   Hosp Robert			12  Lausanne-Sports
18.Armbruster Kurt		11  Lausanne-Sports
19.Stutz Karl			10  Lausanne-Sports
   Makay Deszö (HUN)		10  Servette Genève
   Georgy Pierre		10  Servette Genève
   Zimmermann Edy		10  Young Fellows
   Niggeler Richard		10  Young Fellows


Nationalliga B

1  FC Lugano                 	26   16   6   4   77  36   38 Promoted / Champion
2  FC Schaffhausen          	26   16   4   6   55  29   36 (1) Promoted 
3  AC Bellinzona           	26   14   8   4   52  30   36 (1)
-------------------------------------------------------------
4  Yverdon-Sport             	26   17   1   8   51  37   35
5  FC Thun                 	26   13   6   7   62  36   32
6  FC Sion                 	26   11   5  10   51  51   27
7  FC Bern                   	26    9   7  10   55  59   25
8  Martigny-Sports              26    7  10   9   36  48   24
9  SC Brühl St.Gallen          	26    8   5  13   46  50   21
10 Vevey-Sports             	26    8   5  13   28  41   21
11 FC Aarau                	26    7   7  12   32  53   21
12 Urania-Genève-Sport    	26    7   6  13   39  47   20
-------------------------------------------------------------
13 Cantonal Neuchâtel        	26    6   5  15   44  72   17 Relegated
14 Nordstern Basel         	26    5   1  20   27  66   11 Relegated

(1) Promotion Play-off [June 18 in Bern]
FC Schaffhausen		2-0 AC Bellinzona
 [abandoned due to pitch invasion at 67]

Replay [July 23 in Luzern]
FC Schaffhausen		4-0 AC Bellinzona

Topscorers :

1. Gottardi Vittore		26  FC Lugano
2. Akeret Heinz			17  FC Schaffhausen 
3. Ciani Walter			16  FC Lugano
   Poulsen Leif (DEN)		16  FC Lugano
5. Anker Francis		15  FC Sion
   Brändli Fritz		15  FC Schaffhausen 
   Spicher Michel		15  FC Thun
8. Sehrt Richard		14  FC Bern
9. Bruckl Norbert		12  Brühl St.Gallen
   Gasser Roger			12  FC Sion
11.Pedrazzoli Angelo		11  AC Bellinzona
   Ruggeri Angelo (ITA)		11  AC Bellinzona
   Zürcher Andreas		11  FC Thun


Réserves [Second teams]

Group A (teams of LNA)
1. FC Zürich			26   16   5   5  103  60   37 Champion
2. BSC Young Boys Bern       	26   17   2   7  102  43   36
3. FC Grenchen              	26   14   8   4   61  58   36
4. Grasshopper Club Zürich    	26   15   5   6   81  51   35
5. FC Luzern                 	26   12   6   8   67  59   30
6. FC La Chaux-de-Fonds       	26   12   3  11   57  50   27
7. Servette FC Genève      	26   12   2  12   61  56   26
8. Young Fellows Zürich   	26    9   4  13   61  68   22
9. Lausanne-Sports            	26    9   3  14   60  80   21
10.FC Basel                  	26    6   8  12   54  68   20
11.FC Winterthur             	26    8   4  14   54  78   20
12.FC Biel-Bienne           	26    7   5  14   52  75   19
13.FC Fribourg             	26    4  10  12   44  71   18
14.FC Chiasso               	26    5   1  20   41 101   11

Group B (teams of LNB)
1. Urania-Genève-Sport 		26   17   3   6   81  39   37 Champion
2. FC Schaffhausen          	26   16   2   8   79  56   34 
3. FC Thun                 	26   13   7   6   87  47   33
4. FC Lugano                 	26   15   2   9   63  54   32
5. SC Brühl St.Gallen          	26   13   3  10   70  53   29
6. FC Aarau                	26   11   5  10   62  53   27
7. FC Sion                 	26   10   7   9   66  68   27
8. AC Bellinzona           	26    9   8   9   55  51   26
9. Cantonal Neuchâtel        	26   10   5  11   62  57   25
10.Vevey-Sports             	26   10   5  11   50  51   25
11.Yverdon-Sport             	26   11   4  11   59  81   24
12.FC Bern                   	26    7   6  13   54  72   20
13.Martigny-Sports              26    6   1  19   46  80   13
14.Nordstern Basel         	26    4   2  20   39 101   10


1st League

Group West
1. SC Burgdorf			22   15   4   3   62  21   34
-------------------------------------------------------------
2. Xamax-Sports			22   12   4   6   61  46   28
3. FC Versoix			22   12   2   8   51  44   26
4. Etoile Carouge		22   12   1   9   61  44   25
5. FC Sierre			22   10   4   8   48  43   24
6. FC Langenthal		22    9   5   8   51  43   23
7. Bözingen 34			22    8   5   9   55  50   21
8. Forward Morges		22    7   5  10   36  44   19
9. FC Raron			22    6   7   9   41  56   19
10.FC Monthey			22    7   5  10   36  52   19
-------------------------------------------------------------
11.ES Malley			22    6   6  10   24  36   18
-------------------------------------------------------------
12.Stade Payerne		22    1   6  15   33  80    8 Relegated

Group Central
1. FC Porrentruy		22   14   5   3   39  22   33 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. FC Baden			22   13   5   4   53  38   31
3. Concordia Basel		22   10   7   5   49  33   27
4. FC Solothurn			22    9   7   6   47  37   25
5. FC Moutier			22    7   8   7   42  36   22
6. FC Dietikon			22    8   6   8   40  33   22
7. BSC Old Boys Basel		22    8   5   9   26  32   21
8. FC Alle			22    7   6   9   31  41   20
9. FC Lengnau			22    7   6   9   35  46   20
10.FC Wettingen			22    6   7   9   34  35   19
-------------------------------------------------------------
11.SR Delémont			22    5   4  13   43  60   14
-------------------------------------------------------------
12.FC Bassecourt		22    3   4  15   24  50   10 Relegated

Group East-South
1. FC Bodio			22   15   5   2   50  24   38 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. FC St.Gallen			22   13   6   3   77  36   32
3. FC Locarno			22   11   7   4   47  35   29
4. Blue Stars ZH		22   10   7   5   56  32   27
5. SV Höngg			22    7   8   7   40  42   22
6. Red Star ZH			22    6   9   7   31  34   21
7. FC Emmenbrücke		22    7   5  10   39  47   19
8. FC Solduno			22    6   7   9   34  47   19
9. FC Vaduz			22    7   4  11   53  63   18
10.Rapid Lugano			22    6   5  11   26  31   17
-------------------------------------------------------------
11.FC Wil			22    4   6  12   27  46   14 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.Lamone-Cadempino		22    4   3  15   25  68   11 Relegated


Promotion 1.L-LNB (winners of the 3 groups)

FC Bodio		1-1 FC Porentruy
SC Burgdorf		0-0 FC Bodio
FC Porentruy		3-2 SC Burgdorf
 FC Porentruy is 1.League champion
 FC Porentruy and FC Bodio are promoted in LNB


Relegation 1.L-2.L
Lamone-Cadempino, Bassecourt and Stade Payerne

Play-off
ES Malley		0-1 SR Delémont
FC Wil			0-2 ES Malley
SR Delémont		3-1 FC Wil
 FC Wil is relegated in 2.L


Promotion 2.L-1.L

Group Central-South
SC Zug			5-5 Wohlen
Wohlen			2-1 Gerlafingen
Wohlen			6-1 Wetzikon
Mendrisio		3-0 Wohlen
Gerlafingen		1-2 SC Zug
Wetzikon		1-3 SC Zug
SC Zug			2-0 Mendrisio
Gerlafingen		2-1 Wetzikon
Mendrisio		4-1 Gerlafingen
Wetzikon		3-0 Mendrisio

1. Wohlen		4  3 1 0  16- 7  7
2. SC Zug		4  3 1 0  12- 7  7
3. Gerlafingen		4  1 0 3   5- 9  2
4. Wetzikon		4  1 0 3   6-11  2
5. Mendrisio		4  1 0 3   4- 9  2
Play-off
FC Wohlen		4-4 SC Zug		[aet; in Dietikon]
 FC Wohlen is promoted in 1.L on the goal-average of the rounds

Group Central-North
1/2 finals
Breitenbach		4-2 2-1 Bulle
US Bienne-Boujean	0-2 2-4 Köniz
Final
Breitenbach		1-0 1-4 5-2 Köniz	[3th match in Solothurn]		
 FC Breitenbach is promoted in 1.L

Group West
Chailly/Lausanne	3-0 Saint-Maurice
Orbe			2-8 Le Locle-Sports
Signal Bernex		3-1 Chailly/Lausanne
Le Locle-Sports		5-0 Signal Bernex
Saint-Maurice		1-1 Le Locle-Sports
Chailly/Lausanne	2-0 Orbe
Orbe			3-1 Signal Bernex
Le Locle-Sports		5-0 Chailly/Lausanne
Signal Bernex		n/p Saint-Maurice
Saint-Maurice		n/p Orbe

1. Le Locle-Sports	4  3 1 0  19- 3  7  
2. Chailly/Lausanne	4  2 0 2   6- 8  4
3. Signal Bernex	3  1 0 2   4- 9  2
4. Orbe			3  1 0 2   5-11  2
5. Saint-Maurice	2  0 1 1   1- 4  1
 Le Locle-Sports is promoted in 1.L

Group East
1/2 finals
Frauenfeld		2-3 2-4 Polizei ZH
Küsnacht ZH		2-1 2-2 Chur
Final
Küsnacht ZH		6-0 0-4 0-6 Polizei ZH	[3th match in Winterthur]
 FC Polizei Zürich is promoted in 1.L



Cup 1960/61


1st principal round

[Sep 11]
- Region Ostschweiz :
FC Chur			5-1 FC Uznach
FC Widnau		3-1 FC St.Margarethen
FC Bürglen		1-2 FC Frauenfeld
FC Flawil		2-1 FC Uzwil
- Region Zürich :
FC Neuhausen		3-2 FC Thayngen
SC Veltheim		4-1 FC Unterstrass ZH
FC Uster		4-6 FC Adliswil
Polizei Zürich		8-4 FC Dübendorf
SV Seebach		4-5 FC Küsnacht ZH
- Region Bern :
Le Locle-Sports		2-1 SV Lyss
FC Mett			3-1 FC Reconvilier
Madretsch Biel		1-5 US Bienne-Boujean
Minerva Bern		2-3 FC Herzogenbuchsee
- Region Solothurn :
FC Biberist		4-2 Helvetia Bern
SC Deitingen		2-3 FC Wolfwil
FC Gerlafingen		5-1 SC Derendingen
- Region Nordwestschweiz :
FC Breitenbach		4-0 FC Courtemaîche
FC Birsfelden		3-5 FC Trimbach
FC Aesch		1-2 Breite Basel
FC Riehen		0-1 VfR Kleinhüningen
- Region Aargau :
FC Oberentfelden	3-7 FC Schönenwerd		[aet]
FC Gränichen		6-1 FC Laufenburg
FC Turgi		3-6 FC Wohlen
- Region Innerschweiz :
FC Zug			3-1 SC Zug
SC Kriens		4-4 SC Cham			[aet]
SC Cham			2-1 SC Kriens			[Replay Sep 18]
Kickers Luzern		6-2 Luzerner SC
- Region Ticino :
GC Biasca		0-2 Pro Daro Bellinzona
US Giubiasco		1-4 Mendrisio
- Region Romande :
FC Lutry		8-2 FC Assens
US Lausanne		4-2 Stade Lausanne		[aet]
US Campagnes GE		1-3 Signal Bernex
FC Bulle		3-1 Montreux-Sports
FC Couvet		5-4 FC Fleurier			[aet]
FC Saint-Maurice	5-1 Saint-Léonard
FC Fétigny		4-1 FC Estavayer-le-Lac
Lancy-Sports		0-0 CS Chênois			[aet]
CS Chênois		4-0 Lancy-Sports		[Replay Sep 18]
 Teams of 1.L byes


2nd principal round

[Sep 25]
FC Vaduz		6-3 FC Widnau
FC Flawil		0-1 FC Wil
FC Frauenfeld		0-2 Red Star ZH
FC St.Gallen		8-3 FC Neuhausen
SC Veltheim		1-5 Blue Stars ZH
FC Chur			0-1 SV Höngg
SC Cham			1-4 Rapid Lugano
Polizei Zürich		5-4 FC Locarno
Kickers Luzern		2-1 Solduno
FC Bodio		3-0 FC Zug
Mendrisio		3-0 Lamone
Pro Daro Bellinzona	2-1 FC Emmenbrücke
FC Baden		4-0 FC Wohlen
Concordia Basel		3-1 FC Gränichen
FC Dietikon		8-3 FC Adliswil
FC Wettingen		0-1 FC Küsnacht ZH		[aet]
BSC Old Boys Basel	5-2 FC Schönenwerd
SC Burgdorf		3-2 FC Herzogenbuchsee
FC Solothurn		2-2 FC Trimbach			[aet]
FC Trimbach		3-6 FC Solothurn		[Replay Oct 2]
FC Moutier		5-2 FC Wolfwil
FC Gerlafingen		1-2 FC Langenthal
FC Biberist		1-6 FC Lengnau
SR Delémont		3-2 Breite Basel
FC Breitenbach		2-0 FC Alle
Bözingen 34		3-0 VfR Kleinhüningen
US Bienne-Boujean	0-3 Xamax-Sports
FC Porrentruy          10-0 FC Mett
CS Chênois		3-2 Etoile Carouge
FC Bassecourt		1-2 Le Locle-Sports
FC Couvet		2-1 Stade Payerne
Signal Bernex		1-0 ES Malley
FC Bulle		1-3 FC Versoix
Forward Morges		3-1 US Lausanne
FC Lutry		0-5 FC Sierre
FC Fétigny		4-5 FC Raron
FC Saint-Maurice	0-2 FC Monthey
 Teams of LNA and LNB byes


3th principal round

[Oct 16]
FC Schaffhausen		8-0 FC Vaduz
FC Solothurn		0-2 FC Grenchen
FC Porrentruy		3-0 Nordstern Basel
Concordia Basel		2-1 FC Basel
FC Bern			2-0 Bözingen 34
Le Locle-Sports		3-2 FC Fribourg
CS Chênois		0-2 Urania Genève Sport
FC Aarau		1-3 FC Lengnau
FC Raron		0-4 Martigny-Sports
Signal Bernex		3-1 FC Sierre
FC Baden		2-4 FC Thun
BSC Old Boys Basel	2-0 Xamax-Sports
FC Biel-Bienne		4-0 SC Burgdorf
FC Langenthal		0-8 BSC Young Boys Bern
FC Chiasso		1-0 Rapid Lugano
AC Bellinzona		3-2 Kickers Luzern		[aet]
SC Brühl St.Gallen	5-2 FC Küsnacht ZH
FC Winterthur		5-0 FC Wil
Polizei Zürich		0-2 Young Fellows ZH
Forward Morges		0-2 Servette Genève
FC Monthey		1-4 FC Sion
FC Lugano		7-0 Mendrisio
FC Luzern		9-0 Pro Daro Bellinzona
FC Couvet		1-3 Vevey-Sports
Lausanne-Sports		3-0 FC Versoix
FC Breitenbach		1-1 Yverdon-Sport		[aet]
Yverdon-Sport		1-0 FC Breitenbach		[Replay Nov 6]
FC St.Gallen		abd FC Zürich			[abd]
FC St.Gallen		1-4 FC Zürich			[Replay Nov 6]
SR Delémont		ppd FC La Chaux-de-Fonds
FC La Chaux-de-Fonds	3-1 SR Delémont			[Oct 27]
FC Dietikon		ppd Grasshopper-Club
FC Dietikon		2-3 Grasshopper-Club		[Nov 6]
Blue Stars ZH		ppd FC Bodio
Blue Stars ZH		2-1 FC Bodio			[Oct 30]
SV Höngg		ppd Red Star ZH
SV Höngg		2-1 Red Star ZH			[Oct 30]
FC Moutier		ppd Cantonal NE	
FC Moutier		1-4 Cantonal NE			[aet; Nov 6]


1/16

[Nov 13]
FC Schaffhausen		4-2 Blue Stars ZH
FC Grenchen		ppd FC Porrentruy
FC Grenchen		3-1 FC Porrentruy		[Dec 4]
Concordia Basel		2-1 FC Bern
Cantonal NE		3-0 Le Locle-Sports
Yverdon-Sport		2-2 Urania Genève Sport		[aet]
Urania Genève Sports	2-1 Yverdon-Sport		[Replay Dec 7]
FC La Chaux-de-Fonds	3-1 FC Lengnau
Martigny-Sports		1-1 Signal Bernex		[aet]
Signal Bernex		2-4 Martigny-Sports		[Replay Nov 20]
FC Thun			4-0 Old Boys Basel
FC Biel-Bienne		3-1 BSC Young Boys Bern
FC Chiasso		3-1 AC Bellinzona
Brühl St.Gallen		0-3 FC Winterthur
Grasshopper-Club	1-2 Young Fellows ZH
Servette Genève		4-0 FC Sion
FC Lugano		1-4 FC Luzern
FC Zürich		6-0 SV Höngg
Vevey-Sports		1-1 Lausanne-Sports		[aet]
Lausanne-Sports		1-1 Vevey-Sports		[aet; Replay Nov 30]	
Lausanne-Sports		2-1 Vevey-Sports		[aet; 2nd replay Dec 14]	


1/8

[Dec 18]
FC Schaffhausen		0-0 FC Grenchen			[aet]
FC Grenchen		0-1 FC Schaffhausen		[Replay Jan 8]
Concordia Basel		1-2 Cantonal NE
Urania Genève Sport	0-1 FC La Chaux-de-Fonds
Martigny-Sports		2-2 Lausanne-Sports		[aet]
Lausanne-Sports		0-0 Martigny-Sports		[aet; Replay Feb 12]
Lausanne-Sports		2-0 Martigny-Sports		[2nd replay Feb 19]
FC Thun			3-4 FC Biel-Bienne		[aet]
FC Chiasso		1-0 FC Winterthur
Young Fellows ZH	2-0 Servette Genève
FC Luzern		1-0 FC Zürich


1/4

[Feb 19]
Cantonal NE		1-1 FC Schaffhausen		[aet]
FC Schaffhausen		6-1 Cantonal NE			[Replay Feb 26]
[Feb 26]
FC La Chaux-de-Fonds	4-1 Lausanne-Sports
FC Biel-Bienne		2-2 FC Chiasso			[aet]
FC Biel-Bienne		1-0 FC Chiasso			[Replay March 19, also played for Championship]
Young Fellows ZH	0-3 FC Luzern


Semifinals

April 3 at Breite Stadion in Schaffhausen
FC Schaffhausen		0-2 FC La Chaux-de-Fonds
 [10 Bertschi, 19 Antenen]

April 3 at Gurzelen Stadion in Biel
FC Biel-Bienne		3-1 FC Luzern
 [25pen 71 Stäuble, 69 Graf; 31 Künzle]

 
Final
April 23 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC La Chaux-de-Fonds	1-0 FC Biel-Bienne
 [45 Frigerio]

1959/60.

1961/62.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.